Keresés

Részletes keresés

trizs77 Creative Commons License 1 órája -4 0 130136

1./ A vörös diploma nem azt jelentette, hogy valaki a Szu-ban járt egyetemre és ott is végzett?

2./ A vörös diploma nem kapcsolódott a végzés eredményéhez.

3./ Hol járunk már a hajózástól.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Visszatérek a hajózáshoz.

Volt egy ismerősöm aki minden kérdésedre tudna válaszolni.

Több napba telt mire kinyomoztam hollétét.

Sajnos már meghalt.

A lányával tudtam beszélni mert unokájánál vannak az emlékei de az unoka a kérdéseimet se nagyon értette.

Az illető magyar, állami ösztöndíjjal végzett 1970-ben (!) Norvégiában mint hajó építő mérnök.

Tudtam, hogy kitűnően végzett, de nem tudtam a diplomája színét.

Nos a leánya előkereste.

Jól emlékeztem.

Vörös színű.

1970-ben a Norvégiában az egyetemet kitüntetéssel, 5,0 eredménnyel végzőket azzal tisztelték meg, hogy a diploma tokja nem fekete hanem vörös színű, és a diploma ami kb. A3-as méretű körben vörös szegélyű.

Tehát a kérdéseidre a válaszok:

1./ = Nem.

2./ = Igen.

3./ Visszatértünk a hajózáshoz.

Előzmény: gepesz (130130)
gepesz Creative Commons License 1,5 órája 0 0 130135

Jókor tudom már meg. :-)

Kösz és gratulálok hozzá.

Előzmény: FOMA (130134)
FOMA Creative Commons License 11 órája 0 0 130134

Nem azt jelenti. Én a gengszerváltás után kaptam "vörös diplomát", aminek a hivatalos neve amúgy: Kitüntetéses oklevél. 

Előzmény: gepesz (130130)
Mwin Creative Commons License 15 órája 0 0 130133
gigabursch Creative Commons License 18 órája 0 1 130132
Pontosan.
A vörös szín nem a politikai elhivatottságát utal és utalt.
Előzmény: trizs77 (130128)
gepesz Creative Commons License 23 órája -1 0 130131

AZ UTOLSÓ MONDATOT POZÍTÍVNAK VÉLEM.

Bár az én véleményem le van szarva. :-)

gepesz Creative Commons License 23 órája -2 0 130130

Ó!

Jótékony felejtés!

A vörös diploma nem azt jelentette, hogy valaki a Szu-ban járt egyetemre és ott is végzett?

A vörös diploma nem kapcsolódott a végzés eredményéhez. Vagy?

Na! Hol járunk már a hajózástól.

És nem állítom, hogy nem lesznek idővel jó hajóvezetők

De mitől technikusok? Ezzel az erővel lehetnének közlekedési mérnökök is és izibe hajóvezető A.

Előzmény: gumidani (130127)
smith Creative Commons License 23 órája 0 2 130129

A technikus elég jól körülírt fogalom:
54-es szint emeltszintű szakképesítés (technikus), amely érettségi végzettséghez kötött és elsősorban iskolai rendszerű szakképzésben szerezhető meg.

Nem tartalmaz a képzés közismereti tárgyat, kivéve a szakmaira fókuszált (német) nyelvet.

http://szakkepesites.hu/okj/tanfolyamok/hajozasi-technikus

Ennyi idő alatt technikusokat?

Na most ott az is le van írva, hogy a képzés időtartamának csak a maximuma van meghatározva, 800 órában, és hogy a képzésnek csak 40%-a az elmélet, szerencsére.

Én a képzők közül csak kettőt ismerek név szerint, az egyikkel nemrég beszélgettünk is erről a képzésről. Egyikük sem nyolc általánossal rendelkezik...

Előzmény: gepesz (130125)
trizs77 Creative Commons License 23 órája -5 3 130128

A vörös diplomát politikai célra találták ki.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hát nem nyert.

( és még a hangszóró sem jár )

A balodali gondolkodás elterjedése ELŐTT, úgy 100 évvel, a régi nagy egyetemek, már megkülönböztető szalaggal, tokkal (sokszor épp vörössel, máskor zölddel) ismerték el, hogy egy adott évfolyamból valaki vagy valakik szín ötössel, kitüntetéssel, vagy kiemelkedő módon végeztek.

Ezt a hagyományt 1945 után is fenntartották és nem csak keleten.

Számtalan nyugat-európai és amerikai egyetemen ez több mint 100 éves szokás.

Ma is.

Előzmény: gumidani (130127)
gumidani Creative Commons License 24 órája -3 1 130127

A vörös diplomát politikai célra találták ki. Párthű káderek gyorstalpaló képzése volt. Nem kizárva, hogy egyes kivételes képességű és szorgalmú emberek idővel jó szakemberekké váltak közülük. Nem véletlen az, hogy ezt a 8 általános + egyetem oktatási módszert az orvosképzésben meg sem próbálták.

"A veréb is énekesmadár, csak levelezőn végzett"

Az alapismeretek hiányára jellemző élményem volt a 60-as évek első felében egy tsz-agronómus, aki a hőmérőről nem volt képes a negatív számokat leolvasni. Nevezetesen mínusz 14 foknak olvasta a mínusz 6-ot. Hiszen a mínusz 10 fölött volt a higany 4 vonással. Nem volt véletlen, hogy a népnyelv az általa szakvezetett tsz-t csak "Összeomlás"-nak nevezte. (Összefogás helyett)

Visszatérve a mába, vannak kétségeim afelől, hogy pl. egy kereskedelmi szakközépiskolában érettségizett valaki fizikai és kémiai ismeretei elegendőek-e egy ilyen gyorsított gépésztechnikusi képzéshez. Bizonyára szükséges egy felvételi vizsga.

Előzmény: gepesz (130126)
gepesz Creative Commons License 24 órája 0 0 130126

A képzendőkre semmiképp nem lehet igaz.

Bár nálunk semmi sem lehetetlen. Valamikor nagyon régen tehetséges szakmunkás fiatalok mehettek egyetemre, felvételi és érettségi nélkül.

'60-as évek vége, ha jól dereng.

Előzmény: smith (130124)
gepesz Creative Commons License 24 órája -1 0 130125

A képzőkre, de nem ér már ez több szót.

Még a végén összevesznénk egy teljesen lényegtelen dolgon.

Azt jobban el tudnám képzelni, hogy hajóvezetőnek oktatnának, már hajózási gyakorlattal rendelkezőket.

Ennyi idő alatt technikusokat?

Az egy picivel magasabb szintű tudást feltételez.

Ez olyan, mint az én hajózási szakértő vizsgám.

Még én is röhögő görcsöt kapok tőle.

Előzmény: smith (130124)
smith Creative Commons License 24 órája 0 1 130124

Nem tudom, hogy a képzőkre, vagy a képzettekre akartál-e utalni, de ez ismereteim szerint egyikre sem igaz.

Előzmény: gepesz (130123)
gepesz Creative Commons License 24 órája -1 0 130123

:-)) 8 általánossal technikusokat képeznek. :-)

Előzmény: smith (130121)
Enzo Creative Commons License 25 órája 0 2 130122

"Ha az 5 éves képzést végző és négy hónapos tanfolyamon néha megjelenő (mindkettő) technikus lesz, akkor hol a határ ?"

Az 5 éves képzés alatt gondolom a szakközépiskolát érted. A 4 hónapos tanfolyamban szerintem nincs matek, biológia, irodalom, tesi óra, meg más ilyenek.

Előzmény: trizs77 (130120)
smith Creative Commons License 26 órája 0 0 130121

Az oktatók maguk is hajóvezetők a tavon. Itt nincs himi-humi, az általa képzett személyzet holnap lehet, hogy az ő hajóján kell, hogy elvégezze a rá bízott feladatot.

Előzmény: gepesz (130113)
trizs77 Creative Commons License 26 órája -4 1 130120

Nekem ezzel fogalmi, nyelvészeti problémáim is vannak.

A technikus egy szak szó, egy megnevezés.

Van mögötte tartalom.

Ha az 5 éves képzést végző és négy hónapos tanfolyamon néha megjelenő (mindkettő) technikus lesz, akkor hol a határ ?

Olyan ember fog Téged/engem műteni aki attól doktor mert egyszer a parkban adott valakinek szívmasszást aki épp ott lett rosszul?

Vagy gyermekednek/unokámnak az lesz a fizika tanára aki egyszer megtanította 6 gyereknek a csip-csip-csóka dalocskát ?

Ha valamire azt mondom/írom, hogy szék, akkor ne hozzanak oda egy asztalt, azzal a felkiáltással, hogy :  hát hisz bútor-bútor.

Nem mindegy ?

Előzmény: TAYFUN (130119)
TAYFUN Creative Commons License 27 órája 0 2 130119

Ez nem főiskolai anyag. Hajózási technikusok (középfok) lettek. Igen ez OKJ-s képzés, de maguk képezik a jövendő kollégáikat, akiket alkalmaznak és ezért fizetést kapnak. A fegyelmezéssel nem kell időt tölteni, nem úgy mint az iskola rendszerben.

Előzmény: gepesz (130113)
Net for speed Creative Commons License 2 napja 0 0 130118

Köszönöm az infót.

Előzmény: guberavera (130117)
guberavera Creative Commons License 2 napja 0 0 130117

A tárhely szolgáltató hibája miatt nem látod. Azt ígérték hétvégére helyreállítják!

Előzmény: Net for speed (130116)
Net for speed Creative Commons License 2 napja 0 0 130116

Érdeklődnék, tudtok e valamit a Hajóregiszter nem érhető el.

HG. Creative Commons License 2 napja 0 0 130115

Egy mai fiatalt nem fogsz évekre iskolapadba ültetni, neki élmény kell, fizetés kell - lehetőleg azonnal.

A munkaadónak meg munkaerő kell - lehetőleg azonnal.

Ez egy gépészeti elemekkel megspékelt matróz de luxe képzés, amiből - ahogy a cikk is írja - 5-10 év, mire valaki hajóvezető lehet, addig meg megtapasztal mindent, amit kell. Vehetjük úgy, hogy munka közben még évekig gyakorlat orientált képzés zajlik.

A hajógépészet (ahogy az autószerelés) úgyis egyre inkább laptopos hibaolvasós tisztaruhás munkakörré válik (kis túlzással), a folyamatos törődést igénylő valódi hajógépek a belvizekről kb kihaltak (a Balatonon ugye csak a Kelén maradt).  Sok más esetben hibaüzenet -> szakszerviz...

(Nem mondom, hogy jó, hogy efelé megy a világ, de efelé megy, tehát alkalmazkodni kell. Bár ez lenne ennek a cégnek a legnagyobb baja...)

Előzmény: trizs77 (130110)
KZX003 Creative Commons License 2 napja 0 0 130114

Új fotókkal frissült a Balatoni Hajók Képtára!

gepesz Creative Commons License 2 napja -1 1 130113

Egy, két jó képességű ember nagy elhivatottsággal megcsinálhatja, de tömeges képzésben elképzelhetetlennek tartom.

A te főiskolai anyagodat eltudnák sajátítani egy év alatt?

Olyan ez, mint az OKJ. Add ide a pénzt és told el a biciklit.

Ez az én véleményem. Másnak más.

Előzmény: TAYFUN (130112)
TAYFUN Creative Commons License 3 napja -1 2 130112

Elkötelezettség és akarat kérdése. Oktató és tanuló szempontjából is. Lehet 5 évig "tanítani" , ha nincs befogadó készség semmit sem ér. Ebben az esetben motivált a képzőszerv és a diák is. Az eredmény látható.

Előzmény: trizs77 (130110)
TAYFUN Creative Commons License 3 napja 0 0 130111

Ha elég nagy kerekei vannak...

Előzmény: jakyg (130109)
trizs77 Creative Commons License 3 napja -3 2 130110

https://infostart.hu/gazdasag/2019/10/19/orsegvaltas-a-balatonnal

8 hónap alatt hajózási technikus ?

Azelőtt 4-5 év kellett egy technikusi oklevél megszerzéséhez.

3 év a szakmunkás levél kibocsátásához.

8 hónap alatt betanított munkás lehetett valaki.

jakyg Creative Commons License 3 napja 0 0 130109

Remélem felmegy legalább egy Moszkva is.

Előzmény: zjakabfi (130107)
riversea Creative Commons License 3 napja 0 1 130108

BAHART hajós toborzófilm (friss):

https://www.youtube.com/watch?v=1j5RjjquUJw

zjakabfi Creative Commons License 3 napja -1 0 130107

Más esetleg?

Azt hittem az titkos.

Előzmény: jakyg (130106)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!