Keresés

Részletes keresés

bgabrielle Creative Commons License 2017.02.19 0 0 59213

Sziasztok! Kb. 2 hónapig kerestem munkát a téli időszakban, és ezen tapasztalataimat és a közbe felgyűlt ötleteimet írom le cikkek formájában. Ha nem gond, megosztanám ezeket, hátha tudok valakinek segíteni valamit (ezek persze nem professzionális szintű, hanem egyéni, szubjektív dolgok, de hasznosak lehetnek). Tippeket, jó tanácsokat, best case-eket gyűjtöttem, de még fogok írni kritikát is a cégek kiválasztási folyamatáról és az ajánlatelfogadás menetéről is. 

Tippek, trükkök álláskereséshez:
http://gabrielle.blog.hu/2017/02/05/tippek_allaskereseshez_1_resz#more12183852
http://gabrielle.blog.hu/2017/02/12/tippek_allaskereseshez_2_resz

Az álláskeresés pozitívumai:
http://gabrielle.blog.hu/2017/02/18/az_allaskereses_pozitivumai

 

 

nyman Creative Commons License 2017.02.11 0 0 59212

"megírtam, hogy rábízom, egyikhez sem értek."

 :D :D

Előzmény: chempelophe (59211)
chempelophe Creative Commons License 2017.02.11 0 1 59211

Kaptam egy e-mailt "önéletrajz" tárggyal arra az e-mailcímre, amin állást szoktam keresni. Írja a csaj, hogy többször keresett telefonon, (kb. másfél órán át valóban elérhetetlen voltam egy állásinterjú miatt :D - de se hangposta, se nem fogadott hívás nem maradt a "sok keresés" után...) aszongya, írjam meg mikor beszélhetnénk, és h gyógytornászként v gyógymasszőrként szeretnék elhelyezkedni, megírtam, hogy rábízom, egyikhez sem értek.

Azóta gondolkozom, hogy került az önéletrajzom egy reumatológiai központba és vajon mi fogta meg benne, sehol nem írok ilyen irányú tanulmányról vagy tapasztalatról!

padisah Creative Commons License 2017.02.08 0 0 59210

van pár külföldi állásom, onnan jönnek ezek a kulcsszavak

igazából gőzöm sincs mit akarok kezdeni ezekkel a külföldi állásokkal, annyi nincs belőle hogy komoly igényt ki tudjon szolgálni

 

leginkább úgy kerül be, hogy világcég karrier oldalára felmegyek a robottal, és vagy nem tudom leválogatni ami magyar mert olyan az oldal, vagy van 3-4 magyar állás és akkor már inkább leszedem a uk-usa állásokat is

Előzmény: nyman (59208)
nyman Creative Commons License 2017.02.08 0 0 59209

A mai egyik allasportalos hirlevelbe egy kulfoldi (seged)munka allaslehetoseget  reklamoztak. A levelbe belekerult egy ilyen mondat

 

megélhetéshez igényektől függően 300-400 euróra van szükséged, plusz a szállás és a rezsi." ’

 

Jellemzoen a ket utobbi dolog a legnagyobb koltseg, ha berel az ember. Jo, persze itt is igenyektol fugghet, de azert be lehetett volna irni a levelben vmi irany szamokat, ha mar szajbaragosan vegmagyaraz mindent, hogy pl. studio apartman x-tol y Euroig, szoba a-tol b Euroig stb. Persze itt is osszekorrelallnak az arak az igenyekkel, de azert vmi iranyt lehetne mutani.

 

nyman Creative Commons License 2017.02.08 0 0 59208

erdekes, hogy a mernokok angolul keresnek :)

Előzmény: padisah (59207)
padisah Creative Commons License 2017.01.31 0 0 59207

 

Hevenyészett statisztika, a közvetlen-állások-on legtöbbet keresett szakmákról:

... és itt derül ki hogy a gyógypedagógus mennyire keresett szakma (vagy az hogy a kozigallas-t ki kéne vennem)

 

ügyintéző  <-- ebből van 220 összesen
tanár <-- ebből van 175 összesen
óvodapedagógus <-- 159 darab
eladó  <-- 147 boltos
asszisztens  <-- 142 darab
engineer
szakorvos
tanácsadó
referens
fejlesztő   <-- ebből is sok van: 84 darab
gyógypedagógus
intézményvezető

 

 

nyman Creative Commons License 2016.12.06 0 0 59206

Tobb ok is lehet. Pl. prezentalni kellene a a jelolteket, es nincs, ezert boldog, boldogtalant megkeresnek. Az is, benne van, hogy nincs tisztaba a cegekkel, poziciok szintjevel, csak latja, hogy nehany kulcsszo benne van az eletrajzban, ami az o altala kinalt pozicio leirasban is. Es telefonal.

Előzmény: További magyar hang (59203)
nyman Creative Commons License 2016.12.06 0 0 59205

olyanrol mar tobbszor hallottam, hogy vki jelentkezett a sajat cegehez - 16 eve az egyik volt kollegammal is megtortent - de meg olyanrol nem, hogy a szemelyzetis ceg "levadassza" a megbizot. :)

 

Az eletrajzban a cegnev nem tunt fel? Vagy egy regebbi Cv alapjan talalt meg?

Előzmény: xtl (59204)
xtl Creative Commons License 2016.12.05 0 2 59204

Van ennél viccesebb. Múlt héten ajánlott egy recruiter egy pozíciót, amire nem mellesleg én keresek valakit, a saját csapatomba. Eljátszottam a gondolattal, hogy adom alá kicsit a lovat, és behívatom magam interjúra saját magamhoz, hátha előbb-utóbb leesik neki :)

Előzmény: További magyar hang (59203)
További magyar hang Creative Commons License 2016.12.05 0 0 59203

A pozicio az volt, amit akkor csinalnek, ha mar nagyon nincs mas.

 

Ezt sosem értettem, valaki elmagyarázhatná, miért jó ez. Különösen, ha az ember amúgy viszonylag jó állásban van.

Egy szakács nem megy el kuktának máshova, egy architect nem megy el helpdeskesnek, egy befektetési bróker nem megy el lakossági tanácsadónak fiókba.

 

Értem én, hogy tervszámok meg fejpénz, de nem kérdezik meg a fejvadászt, ha emberünk 1-2 hónap múlva felmond, hogy mi értelme volt őt elcsábítani egy jóval magasabb pozícióból?

 

 

Előzmény: nyman (59202)
nyman Creative Commons License 2016.12.01 0 0 59202

Az ember aktualis munkahelye elo szokott fordulni a Cv-ben, onnan mar nem lehet nehez :)

 

Mondjuk spameket en is szoktam kapni, volt nemreg, hogy 2-3 naponta megkaptam egy poziciot, majd meg fel is hivtak. A pozicio az volt, amit akkor csinalnek, ha mar nagyon nincs mas. A munkahely anonim volt, de a korulirasbol le lehetett szukiteni, bar nem 100%-osan, oda se nagyon mennek.

 

Egyebkent tenyleg valtozo a hozzaallas. Azert telefont ugye felveszegetem, jellemzoen szamkijelzessel hivnak. Van aki roviden elmondja, hogy ki mi miert es hogy alkalmas-e az idopont. Megirti felszobol, hogy nem, majd visszahivom, vagy egy ora mulva. De van aki tolja az ember kepebe a „lehetoseget”

 

En szoktam frissitgetni az eletrajzomat, rengeteg biztositos, meg ingatlanos is megkeres. :)

Előzmény: emyl (59201)
emyl Creative Commons License 2016.12.01 0 0 59201

"közvetítő cégek viszont imádnak cv-t gyűjteni"

 

... aztán meg spammelni minden faszsággal...

 

de a kedvencem amikor a nagyonokos bluebird-ös fejvadászlány akihez valahogy odakerült a cévém, kiderítette a munkahelyi vonalas telefonszámomat és azon hívott fel, kolléganőm hozta át hogy izé, keresnek...

Előzmény: padisah (59200)
padisah Creative Commons License 2016.12.01 0 0 59200

én ezt fordítva csinálnám, a személyes adataira sem vagyok kiváncsi, amíg nincs meg a pozícióhoz tartozó szakmai teszt, mert lehet hogy nem is fog kelleni

 

közvetítő cégek viszont imádnak cv-t gyűjteni

Előzmény: Order of Hermes (59198)
Order of Hermes Creative Commons License 2016.11.30 0 0 59199

Az a baj, hogy ez a valóságban nem így működik. Interjúztattam már én olyat, akinek kiváló CV-je volt, Big4, ilyen olyan vizsgák, anyámkínja - a recruiter persze továbbküldte, miért ne tette volna, ehhez képest szakmailag nagyon gyenge jelölt volt.

Előzmény: padisah (59197)
Order of Hermes Creative Commons License 2016.11.30 0 1 59198

Ez szimpla időrablás lenne. Nekem már eleve az is nyűg, hogy sok cégnél nem tudod simán elküldeni a CV-t, hanem keresztül kell menned mindenféle hülye recruitment rendszerek regisztrációs lépésein (taleo meg anyámkínja) megadni kismillió adatot, ami amúgy a CV-dben is benne van, de ugye az autoszűrés nekik így egyszerűbb.

 

Nálam a rekorder azt hiszem az UN volt Genfben, nekik volt egy elég jópofa pozijuk, ami passzolt volna hozzám, de azt hiszem, olyan 1 órás vacakolás után hagytam az egészet a fenébe, kb azt is megkérdezték, hogy öreganyám mikor született. Na most képzeld el, hogy ha még mindezek után teszteket kellene töltögetni.

Előzmény: padisah (59196)
padisah Creative Commons License 2016.11.30 0 1 59197

a fejvadász cégnek a fő tevékenysége ez a tűzfal funkció, hogy az első szűrést csinálja

pont ezért rossz ez a munkavállalónak, mert ez az ő kiszűrésére irányul

 

ha amúgy is pofára megy a kiválasztás, vagy mindegy annyira egyformák, akkor a tisztességesebb az lenne hogy érkezési sorrendben, az első alkalmas személyt felveszik, és onnantól már a weboldalról is eltűnik a hirdetés + a korábban jelentkezőknek megy az automata levél hogy "állás már betöltve, köszi a jelentkezést"

 

az meg hogy a hr-es kislány tanul, és rutinja van benne:

 

legfeljebb abból tanulhat, hogy ő átenged, javasol valakit, és nem jött össze, felmond v. kirúgják

azt az esetet, amikor ő kidobott valakit, de jó lett volna, ő már nem fogja megismerni, mert véget ért az eljárás

 

a személyes tapasztalat is az, hogy a hr-es kislány vagy nagylány igazából abból tanul, hogy mi az amire a megrendelő biztosan ugrik, és ezt akarja előre kivédeni, elkerülni a kockázatot

 

ebből meg egyenesen következik a képmutatás, hogy ha olyannak mutatod magad egy jelentkezéskor amilyen valójában vagy, akkor nagy az esélye hogy valamiért kigolyóznak, míg ha eljátszod a tökéletes multi vagy kkv katona szerepét (az interjún persze, nem a munkahelyen) akkor van esélyed, és a többi kémutatóval bennemaradhatsz a pixisben

Előzmény: beauvois (59195)
padisah Creative Commons License 2016.11.30 0 0 59196

az automatizált tesztet úgy értelmezném, hogy nem tudod a cég weboldalán beadni a jelentkezést, amíg nem töltötted ki a szakmai alkalmassági tesztet magán a weboldalon, vagy a google bejelentkezéshez hasonló 3. oldalon

 

tulajdonképpen a google/face oauth2 authentikációs eljárás tök jó lenne ilynre, csak regisztrációkor nemcsak a név/jelszót kell megadni, hanem a tesztet is kitölteni, onnantól van a céges hr oldalnak egy tokenje, amivel a jelentkezőt autentikálhatja

 

ha visszajön később, akkor már a name/pw párból a 3. oldal tudni fogja hogy ez okés

Előzmény: beauvois (59195)
beauvois Creative Commons License 2016.11.30 0 0 59195

bocs, persze töltetni lett volna a helyes szó.

 

 

Amúgy az automatizált teszt, amit írtál, pont ezt szolgálná. De ahhoz is be kell hívni a jelentkezőt.

 

 

Első lépés: döntés arról, hogy a hr-est, fejvadászt stb. igénybe veszi-e vagy a szakmai főnök saját maga válogat a jelentkezők között. De ha az első mellett döntenek, akkor munkavállalóként kénytelen vagy ehhez alkalmazkodni. (illetve vagy nem jelentkezel oda, vagy megpróbálod kikerülni a hr-est, de az sem könnyű)

 

Munkavállalóként teljesen igazad van, de a szakmai vezető is tudja, hogy van kb. 50 jelentkező, amiből alkalmas mondjuk a fele, akkor neki elég az első szűrűn átmentekkel beszélnie.

 

>>a fejvadász cég "kompetenciája" abban rejlik, hogy meggyőzik a munkáltatót, az általuk alkalmazott hr-es "kislány" jobban meg tudja ítélni (22-24 évesen, sejthető élettapasztalattal) hogy melyik munkavállaló alkalmasabb személyiségileg a feladatra

A fejvadász/közvetítő kap egy megbízást: keress nekünk 5 hegesztőt/ könyvelőt/ .net-ben programozót, majd mi választunk közölük

A fejvadász cégnek  párelőnye van:

- első szűrés

- a hr-es kislány sokkal több jelentkezővel találkozik, mint egy normál cég hr-ese és teljes munkaidejében ezt csinálja - nagyobb rutinja van.

- élesben csinálják, ha elcseszik, bukják a megbízást

- tudják képezni a saját hr-eseiket

 

hátrány: nyilván pénzbe kerül a fejvadász bevonása

Előzmény: padisah (59193)
padisah Creative Commons License 2016.11.30 0 0 59194

még hetekkel ezelőtt csináltam egy külön aloldalt távmunkának

igazából a "távmunka" kulcsszóra keres rá, de minden olyan kulcsszó ami otthonról dolgozást írna le, ki van cserélve a kereső számára arra hogy 'távmunka', tehát ez egységesen minden verziót megtalál

 

a snippetben az eredeti kifejezés szerepel

padisah Creative Commons License 2016.11.29 0 1 59193

Szakmai tesztet meg a HR-es is ki tud tölteni, sőt x-elős tesztnél ki is tudja javítani..

Amennyiben egy szaki megírja a tesztet neki, annyit nyilván tud felügyelni hogy legyen toll a közelben, meg hogy ne puskázzon a jelölt (már ha ez fontos)

 

de ez legfeljebb egy szakmai előszűrésre jó, kb arra hogy a kamuból jelentkezőket kiszórják

ahol kell szakma, ott eleve kevesebb ember jelentkezik kamuból, mert a jelentkezőnek a végén dolgoznia is kell, hiába kamuzik a felvételinél, a meló már nem fog neki menni

 

a fejvadász cég "kompetenciája" abban rejlik, hogy meggyőzik a munkáltatót, az általuk alkalmazott hr-es "kislány" jobban meg tudja ítélni (22-24 évesen, sejthető élettapasztalattal) hogy melyik munkavállaló alkalmasabb személyiségileg a feladatra,

 

vagy

 

az általuk alkalmazott HR-es "kislány" ugyanezt olcsóbban csinálja mintha a cég a saját HR-es "kislány" alkalmazottját vetné be erre a célra

 

de ezek végig a munkáltató, és a cég szempontjai

 

ha én munkaVÁLLALÓ vagyok, akkor pont az az érdekem, hogy minnél rövidebb úton a szakmai vezető elé kerüljek, és számot adjak a szakmai tudásomról

 

ha az nem megfelelő, akkor jobb is ha nem vesznek fel, mert csak szívnék

ezzel tudom a kevésbé megnyerő külsőmet, meg a személyiségemet szakmai tudással kompenzálni

 

az a játszma, hogy az első szűrőn szakmaiság nélkül, szubjektíven jó benyomást tenni,  a munkavállalókat képmutatásra, alakoskodásra kényszeríti, azokat hozza előnybe akiknek a kommunikáció az erőssége függetlenül attól hogy a szerep ezt megkívánja-e

Előzmény: beauvois (59192)
beauvois Creative Commons License 2016.11.29 0 0 59192

Az 5. bekezdéssel nagyrészt meg is magyarázod a 3-at: a jelentkezők többsége pontosan ilyen, nincs (a cég szempontjából) semmi különleges tudása. És az állások többsége is ilyen, nemcsak a multiknál.  Szakmai tesztet meg a HR-es is ki tud tölteni, sőt x-elős tesztnél ki is tudja javítani..

Ahogy írtad, magasabb szinten a 2. bekezdést alkalmazzák.

Előzmény: padisah (59190)
nyman Creative Commons License 2016.11.29 0 0 59191

Az emancipuncik figyelmebe.

 

Mo igen jo helyen van a noi munkavallalok szempontjabol.

 

http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2016/03/daily-chart-0

padisah Creative Commons License 2016.11.29 0 0 59190

Valahol megértem a munkáltatókat, hogy nem a drága és elfoglalt szakikat akarják egyből bevonni az interjúztatásba, hanem igyekeznek őt elcserélni egy szakmához nem értő HR-es "kislányra", akinek sokkal alacsonyabb a bére, és aki elvégzi az előszűrést, így a szakikat már csak az ígéretes jelölteknél kell bevetni

 

a fejvadász lényegében ezt a szerepet viszi ki a cégből külső szolgáltatóba, tehát a fejvadásznál nincs szaki, és csak az előszűrés a funkció. (Az igazi fejvadászatnál nem, mert ott közép és felső vezetőket meg hiper-szakikat szednek el másik munkáltatótól)

 

Munkavállalóként viszont ez gáz, mert az ember először egy teljesen irreleváns teszten a, HR kisasszony szimpátia szűrőjén kell átmenni, mielőtt oda kerülnél egy szakihoz hogy bizonyíthasd szakmailag mennyire jó vagy. Egy tipikusan introvertált leendő szakniak ez a szerep pont nagyon kényelmetlen

 

Nekem munkavállalóként is, meg esetleg alkalmazóként is az lenne az érdekem, hogy a jelöltek először szakmailag legyenek megszűrve, és az azon átmentek személyiségére vagyok csak kíváncsi. Erre talán lehetne valamilyen automatizált tesztet csinálni, ami már a pályázáskor levizsgáztatja a jelöltet, hogy szakmailag alkalmas-e a feladatra.

 

A multiknál extra csavar a történetben, hogy ott sokszor nem egy általános szakmai tudásra van szükségük, hanem egy rugalmasan alakítható, formálható emberre, akinek majd ők megtanítják a szakmának is azt a részhalmazát amit konkrétan használnak, a saját céges folyamataikat etc. Ezek a folyamatok persze egymásra valamennyire hasonlítnak a cégek között, ezért aki egyik multicégtől megy a másikhoz, nem érik nagy meglepetések, és ezt a fogadó fél is szívesen veszi. Szerintem ezért is van az, hogy a multikat jobban érdekli a jelöltek személyisége mint a tudása/képessége, mert amúgy is ő akarja a tudást megadni, fontosabb neki hogy az illető formálható legyen. Az alkalmazott tudjon és akarjon is alkalmazkodni a cég folyamataihoz.

Előzmény: beluska13 (59189)
beluska13 Creative Commons License 2016.11.29 0 0 59189

Hát igen ...

Nem is lenne baj az, hogy vannak közvetítők, ha jól működne a rendszer.

De könyörgöm, ha már egy cég méréstechnikust keres (saját HR-ese van!), akkor miért nem magyarázzák el a HR-es kislánynak, hogy mi az a metrológus vagy a kalibrálás? Nem kell pontosan tudnia, csak legalább ismerje a szó jelentését, ne a jelentkezőtől (konkrétan tőlem) halljon róla először. Vagy ha ez valamiért nem járható, eresszék össze a jelentkezőt egy ottani szakemberrel, akivel a szakmai követelményeket meg lehetne beszélni.

Előzmény: padisah (59188)
padisah Creative Commons License 2016.11.25 0 1 59188

https://www.kozvetlen-allasok.hu

 

az egészet azért csináltam hogy meg lehessen kerülni a fejvadászokat-közvetítőket...

Előzmény: beluska13 (59187)
beluska13 Creative Commons License 2016.11.25 0 0 59187

A cég saját weboldalán találtam, mint aktív hirdetést (nem szeretnék messzemenő következtetéseket levonni, de nem tűnnek túl motiváltnak a weboldalt karbantartó munkatársak :-)).

 

Nálad hol lehet böngészni állás ügyben?

Előzmény: padisah (59186)
padisah Creative Commons License 2016.11.25 0 0 59186

remélem ezt nem nálam találtad :(

 

régebben előfordult, hogy az állásajánlat linkjét levette a cég az oldaláról, de a rendszerük a már elmentett url-t továbbra is vígan kiszolgálta, én pedig az egyszer már megtalált állások linkjeit elmentettem, és újra próbálkoztam a letöltésével mindennap, amíg az el nem tűnt, vagy le nem járatták

 

most már nem mentem le ezeket, mindig a főoldalról kiindulva keres a robot, tehát amire nem vezet link, azt nem is találja meg

elméletileg...

 

Előzmény: beluska13 (59185)
beluska13 Creative Commons License 2016.11.25 0 0 59185

Megosztok én is Veletek egy mai tapasztalatot:

 

Budapesti állategészségügyi termékekkel foglalkozó multiról van szó.

Szóval, futtattam nemrég egy angol nyelvű keresést budapesti műszaki technikusi állásra.

Rövidesen megtaláltam "álmaim állását". Szimpatikus volt, hogy nem fejvadász cégen keresztül keresnek embert, hanem direkt a munkaadó hirdet. Az elmúlt időszak tapasztalati alapján a fejvadászok és a közvetítők többet ártottak a munkakeresési kísérleteimnek, mint amennyivel segítették volna a sikert, így, amennyiben lehetséges, a direkt kereséseket részesítem előnyben.

Szóval megnéztem a cég angol oldalát, majd a magyart is, mindkét helyen ott a hirdetés, minden OK.

A jelentkezéshez regisztrálni kell a cég weboldalán, kb. egy órát igénybe vevő kérdéssorozat, a szokásos kérdések, stb.

Túl vagyok a dolgon, rövidesen e-mail, hogy köszönik, a jelentkezést és hogy megtiszteltem bizalmukkal, stb. Válaszadási határidő november 15.

Nem akartam nagyon nyomulni, ezért vártam egy kicsit, de végül úgy döntöttem, hogy ma felhívom őket.

Nagyon szimpatikus és segítőkész volt a HR-es hölgy, aki közölte, hogy nem tud arról, hogy ilyen pozícióra embert keresnének.

Amíg beszéltünk, átküldtem neki a hirdetés linkjét. Meglepődött a dolgon, de hát ő is ugyanazt látta, amit én. Utána átküldtem neki a visszajelzést is, amin még jobban meglepődött. Kérdem, hogy nincs-e esetleg más HR-es, aki foglalkozhat a dologgal, de mondja, hogy nincs, ő a főnök (beszélgetésünk során megkérdezte a másik két kollégáját is, de ők sem tudnak a dologról) és minden, ami Magyarországi álláskeresés, rajta keresztül megy.

Szóval sikerült egy olyan állásra jelentkeznem, ami nincs is :-).

Aztán megfutottuk a szokásos tiszteletköröket, átküldtem a magyar és az angol, nyelvű önéletrajzomat, ők meg megígérték, hogy ha hasonló pozíció lesz, akkor megkeresnek (gondolom sejtitek, hogy ennek mekkora a valószínűsége ...)

Előzmény: budkin (59174)
Karesz64 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 59184

Köszi a tanácsokat, nem vettem át a csomagot, és nem fizettem.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!