William Thackeray: Sznobok könyve (ha jól emlékezem a címre, mér kb. húsz éve olvastam) nagyon jó leírást ad a sznobizmusról, szerintem most is aktuális, csak a jelmez más.
sznob -> sine nobile (v. nobilitas?) -> s.nob. bejegyzést szoktak tenni a múlt századi (ez egyelőre még XIX. szd.) híres és nagymúltú iskolák beiratkozási nyilvántartási könyvébe.
Szóval "nemesi rang nélküli".
Én úgy gondolom, hogy Android14nek igaza van, az alant említett személy a mai módosult jelentésében valóban sznob.
Lehet, hogy a Kundera könyvet azért olvassa, mert a társasága elvárja. Ezt én még nem tartom sznobizmusnak, csak az igazodási kényszer megnyilvánulásának. A lényeg, hogy egy könyv elolvasása után még ne tartsa magát szakértőnek.
ps. Egy témában az azzal való foglalkozás kezdetén mindenki dilettáns - ha ilyen körülmények között a külvilág számára úgy tünteti fel magát mint szakértő, akkor sznob is.
Szerintem is, az 1. esetben sznobizmus.
A 2. esetben nem ámbár ha a szülő NEM vesz barbibabát a gyerek honnan fogja tudni összehasonlítani mással?
Nem nagyon lesz összehasonlítási alapja ugyanis.
Ha sok sznobot akarsz látni,nézz majd el a nemsokára megrendezésre kerülő Vállakozói Szféra Estélyére.
Ott aztán szép gyűjtemény lesz belőlük.
Én a sznobnak azt nevezem, aki úgy követ egy értéket, hogy nem érti. Ez elsősorban a középosztály szükséglete, aki elemi erővel törekszik az osztálylétránfelfelé. de nincs meg hozzá a tudása. De nemcsak a középosztály lehet sznob, nyilván.
Ennek ellenére nem biztos, hogy rossz dolog a sznobizmus, szerintem, mert lehetővé teszi, hogy közelebb kerüljenek értékekhez olyanok, akiknek ez az egyetlen mód erre. Nem baj, ha 28-szor megy el úgy hangversenyre, hogy azt se tudja, mire kell fülelni, csak ott van, az a zene akkor is "dolgozik", és talán 29-edszerre feldereng valami.
Meg aztán ha lemegyünk a dolgok elemi szintjére, ott ez a jelenség borzasztóan fontos. Előbb kezdesz el bólogatni a főnököd szavára, mint hogy megértenéd, mert ha elmagyaráztatnád vele még egyszer, dühös lenne, de tudod, hogy majd meg fogod érteni. Tehát van bennünk egy ilyen tettetés.
Végülis ez ugyanaz, mint amit a Kundera kötettel kapcs. említettél. Tehát az szerintem igenis sznob.
A másik, aki kivágja a barbibabát a szemétre, ott attól függ, miért teszi?
Snob-e az, aki ugy olvas Kundera konyveket, hogy magatol ugyan nem venne a kazebe, de a tarsasag, ahova tartozik ezt fontosnak tartaj, es a konyv olvasasa kozbenm pedig megszereti?
Sznobizmus-e az, hogy sajat ertekrenjenek kialakitasa miatt az anya nem vesz a gyerekenek barbit, hogy a gyerkoc sajat maga dontse el mi a szep?
Mi a sznobsag?
Ti kikre mondjatok, hogy: ez sznob?