Keresés

Részletes keresés

emp Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1328

kinek a pap ...

Előzmény: lyukas csokoládé (1327)
lyukas csokoládé Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1327

Lehet ikonikus darab, de alapvetően nem nagy eresztés. Van benne egy-két jó ötlet, de ennyi. Clarke jól ír dolgokról, de nagyon gyengén emberekről. Még sci-fi műfajon belül is középszerű írónak tartom.

Előzmény: emp (1326)
emp Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1326

itt úgy beszélgetnek róla, mintha nem a SF irodalom egyik ikonikus darabja lenne.

 

pedig az, és nagy szívfájdalmam, hogy nem mernek nekiugrani a megfilmesítésnek, bár tervek voltak, elhaltak.

 

még egy trailert is lehet találni a tervezett filmről, csak hát nem lett belőle semmi :(

(itt lehet csemegézni: https://www.google.hu/search?q=rendezvous+with+rama+trailer&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=0ahUKEwiM7rXg2cjhAhXkl4sKHVTrAg8Q_AUIDygC&biw=1680&bih=939)

 

 

ha ezt valaki jól megcsinálná, garantált Oscar és elismerés, de bukni is nagyot lehet vele :)

az elvárások óriásiak.

Előzmény: hiper fizikus (1306)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1325

Júúúj ...

Te véletlenül nem egy Földönkívüli intelligens nagyra nőt gomba vagy, igazat mondjál ?

Előzmény: jogértelmező (1324)
jogértelmező Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1324

Az asszonyka kiakadt, amikor befaltam az erjedésnek indult kelkáposzta főzelékét - melyet ő WC-be akart önteni. Hiába mondtam neki, hogy a tejsav ártalmatlan, azzal fenyegetett, hogy ő nekem nem fog mentőt hívni. Okos lévén makkegészségesen el is hagytam őt.

Előzmény: hiper fizikus (1323)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1323

Tudod, az attól függ, hogy az aszonyka milyen kajához szoktatja a férjecskéjét . 

Előzmény: jogértelmező (1322)
jogértelmező Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1322

Nekem mindig is ízlettek az odakozmált kaják, és még mindig élek.

(Mostanában azon töröm a fejem, hogy kiplakátoljam-e emiatt a DNS-emet. :)

Előzmény: hiper fizikus (1320)
jogértelmező Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1321

" nagy csíkszélességű processzor stb. "

 

Már tudott, hogy a pn átmenetek nem tűnhetnek el?

Előzmény: mmormota (1316)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1320

Most főztem virslit épen, és odakozmált, mert kevés vizet mértem ki alá . Hoppá, ha a csillagközi űrhajón odakozmál az űrhajósoknak valami, akkor az nagyon beütt a mikroelektronikájuknak . Ugyanis az így keletkezett milliónyi fínom grafit részecskék mindenbe belezavarak majd .

lyukas csokoládé Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1319

Tiszteletem Arthur C. Clarke munkássága előtt, de sem a geostacionárius műholdakat, sem az űrliftet nem hogy nem találta fel, de még maguk az ötletek is évtizedekkel megelőzték őt. Ő pusztán népszerűvé, ismertebbé tette ezeket az elképzeléseket az írásain keresztül.

Előzmény: Doky586 (1303)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1318

Figyelmetekbe ajánlom hozzá a technikai szingularitás elkövetkezését, no meg a transzhumanizmus beláthatatlanságát .

Előzmény: Doky586 (1317)
Doky586 Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1317

Hát persze..! Majd teszünk bele Duracell tartós elemet. És csak megy és megy és megy.. :DD

 

Nem 100 évről, inkább 100 ezer évről lenne szó, ennek 99.99% -ban abszolut nulla pont közelében lenne minden rajta így a hagyományos energiaforrások szóba sem jöhetnek. sőt a vezérlőrendszerhez, memóriához is kell pár ujítás, de mivel ilyen célú kutatás se volt még eddig ezért mindenképp új fejlesztés kell.

 

Az hogy 'ráérünk még' az nagyon jó Pató Pál közmondás, de bármikor beüthet a ménykű (üstökös, napkitörés, hypernovasugár stb) és a technológiai lehetőségeink könnyen a jelenlegi 1% alá zuhanhatnak vagy akár az emberiség ki is pusztulhat és új élőlényeknek adhatjuk át a helyünket.. :(

Előzmény: jogértelmező (1314)
mmormota Creative Commons License 2019.04.11 0 1 1316

Ez valószínűleg megoldható lenne. Pl. plutónium áramforrás, modern technológiával gyártott, de nagy csíkszélességű processzor stb.

Előzmény: jogértelmező (1314)
mmormota Creative Commons License 2019.04.11 0 1 1315

A jelenleg elérhető módszerekkel 10 000 évekig tartana az út a legközelebbi csillagokhoz is. Még ha lenne is ilyen szándék, célszerűbb várni, mert valószínűleg egy fejlettebb, mondjuk 100 év múlva indított szonda sokkal előbb odaérne.

Előzmény: Doky586 (1312)
jogértelmező Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1314

" alig kerülne többe mint egy mars szonda. Lehetne tucatjával küldeni őket különféle irányokba.."

 

Az elektronikai cuccok és az energiaforrások 100 év után is működnének?

Előzmény: Doky586 (1312)
Diótörő Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1313

Csak akkor fognak egyáltalán nekikezdeni, kifejleszteni bármilyen űrhajót, ha ennek van értelme.

Ez úgy jöhet össze sztem, hogy vagy jön bármilyen formában üzenet, vagy a távcsöveket fejlesztik olyan mértékben, hogy kimutatják közeli bolygók felszínét és ha az érdekesnek tűnik, mert értelmes lények építette formációk vannak rajta, akkor indulhat a kutatás a meghajtás ügyében.

 Embereket nincs értelme vinni, mert akkora más a robotok vehetik át a munkát, ezáltal nagyságrendekkel olcsóbb lehet a járgány.

Aztán hogy vissza is tér, vagy valamilyen módon haza sugározza az adatokat, az majd kiderül.

Lásd Plutó szonda, majd egy évvel az utolsó találkozás után még alig vannak képek.

Doky586 Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1312

Élő utasok szállításához kell sok pénz. Ha nincsenek élő utasok és az áletfeltételeket biztosító drága eszközök akkor alig kerülne többe mint egy mars szonda. Lehetne tucatjával küldeni őket különféle irányokba..

Előzmény: jogértelmező (1311)
jogértelmező Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1311

" Szerintem meg lesz. Csak nem élő utasokkal. Az se baj ha több ezer évig tart az út"

 

Amelyik parlament áldását adja a költségekre, az el lesz takarítva, és vagyonelkobzással büntetve.

Előzmény: Doky586 (1309)
pk1 Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1310

Akkor már inkább robotok. A sápatagok nem életrevalóak az univerzumban. (Lem nyomán.)

Előzmény: pert2 (1300)
Doky586 Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1309

"Amúgy szerintem sose lesz más bolygórendszerekhez utazás, mert értelmetlen és a fizika törvényit sohasem tudják majd áthágni."

 

Szerintem meg lesz. Csak nem élő utasokkal. Az se baj ha több ezer évig tart az út, vagy akár pár millió évig. Sőt az is lehet hogy más idegen lények járművei már jártak a naprendszerben régen (évezredekkel ezelőtt) csak nem szálltak le mert nem akartak inváziót indítani a meglevő ökoszisztéma elsöprésére. Ezért hivatkozok Clarke regényére.

Előzmény: moonshadow (1308)
moonshadow Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1308

" Amúgy szerintem sose lesz más bolygórendszerekhez utazás, mert értelmetlen és a fizika törvényit sohasem tudják majd áthágni."

Szerintem sem. Mivel statisztikailag feltételezhető, hogy a galaxisban máshol is van értelmes élet, ami már kifejlődhetett akár évmilliárdokkal ezelőtt, ezért ha gyakorlatilag lehetséges lenne a csillagközi űrutazás, már rég itt lennének és belakták volna a Földet a kifejlődésünk előtt. 

Előzmény: Diótörő (1287)
moonshadow Creative Commons License 2019.04.11 0 0 1307

"itt vannak a "közeli" csillagok. Néhány fényév. Emberi gyorsuládssal és sebességgel idővel ezekre nem lehet eljutni? Mondjuk pár emberi generációra gondoltam, így számolgatás nélkül."

Véges energiakészletekkel csak olyan projektek indíthatók, melyek megtérülése még a finanszírozó generáció életén belüli. Nem tudnék olyan gazdasági erőforrásokat igénylő projektet mondani az emberiség történelmében, amibe adott generáció tudatosan úgy invesztált, hogy megtérüléssel nem számolhatott, és az elkövetkezendő generációknak szánta a hasznot. 
Ha lenne már nagyságrendekkel olcsóbb mondjuk fúziós energia, akkor nyílna meg a lehetőség, az egy civilizációs ugrás lehetne. 

Előzmény: Láló 36 (1295)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.04.10 0 0 1306

Nekem tetszett .

Előzmény: Doky586 (1305)
Doky586 Creative Commons License 2019.04.10 0 0 1305

Az az. A lényeg hogy nincs rajta semmilyen élőlény, teljesen steril, mégis.. 

az viszi az utasait évezredeken át az uticélja felé. Amíg meg nem érkezik addig csak robotok (biotok) bukkannak fel időnként benne. 

Előzmény: hiper fizikus (1304)
hiper fizikus Creative Commons License 2019.04.10 0 0 1304

Én ezt a sci-fit kivettem a könyvtárból és elolvatam, de már nem emléksyek rá tisztán . Nem valami nagy henger halad át a Naprendszeren, ami feltölti magát a Napból energiával és aztán tovább áll ?

Előzmény: Doky586 (1303)
Doky586 Creative Commons License 2019.04.10 0 0 1303

Én inkább A.C.Clarke: Randevú a Rámával c regénye szerint tudom csak elképzelni a csillagközi űrutazást. Ő találta fel a műsorszóró (geo.stac.) műholdakat és az űrliftet is, szerintem ebben is igaza lesz..

Előzmény: pert2 (1300)
Doky586 Creative Commons License 2019.04.10 0 0 1302

Én nem tudom milyen élőlények vannak más bolygókon, főleg soksok fényév távolságban. Ha te tudod akkor mondd meg.. :D

Előzmény: jogértelmező (1301)
jogértelmező Creative Commons License 2019.04.10 0 0 1301

"... kezdetleges egysejtűek ... "

 

Léteznek még ilyenek?

(Az én szervezetem szerintem már van oly fejlett, hogy az ilyeneket rutinosan megemészti )

Előzmény: Doky586 (1299)
pert2 Creative Commons License 2019.04.10 0 0 1300

Egyetlen realis modja van az utazasnak, egy Hoyle nevu csillagasz mar sok evtizede kitalalta es scifisitette. Radion elkuldjuk a dnsunket otven fenyevnyire, esetleg az emberiseg altal tarolt par milliard gigabajt informaciot is. Az ottlakok osszeraknak es kikeltetnek minket

 Vagy nem.

Előzmény: Doky586 (1299)
Doky586 Creative Commons License 2019.04.10 0 0 1299

Azon is el kéne gondolkodni hogy egy hosszúúúúúúúú utazás után megérkezéskor mi történjen?

Mi van ha már lakott a kiszemelt (egyedül megfelelő) bolygó?

Lehet hogy csak kezdetleges egysejtűek, de az is lehet hogy nagytestű élőlények mint a dinoszauruszok vagy zsurlók.

 

Mi legyen?

 

Támadjunk? (Indítsunk inváziós támadást? terraformálást)

Visszavonuljunk? (Ezzel megöljük az űrhajó utasait, a küldetés kudarcba fullad)

 

Harakiri esetén a teljes legénység egyet fog ezzel érteni vagy felülkerekedik az élniakarás?

Mennyi ideig vizsgálhatjuk hogy lakott-e a célként kiszemelt bolygó? 1hét? 1év? 10 év?

 

Vegyünk egy példát: Mars. 

Évtizedek óta vizsgáljuk. Életet nem találtunk. Indíthatjuk a terraformálást? (baktériumok és gombák tömeges betelepítésével)

 

Ugyanez érvényes más naprendszerbe utazva is.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!