Keresés

Részletes keresés

Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.04.05 0 1 32639

Mert nem betonalap, hanem szoftvertermék, és szoftverterméket 2019-ben már alapvetően a módosíthatóságra gondolva készítünk.

Például megváltozik a táblázat szerkezete, és nem annyi soronként kell majd a szegély.

A második részlet a módosítás esetére vonatkozik, amikor tesztelni és érvényesíteni kell.

Előzmény: pimre (32638)
pimre Creative Commons License 2019.04.05 0 0 32638

"...ilyen hosszú képletet nehéz ... módosítani..." Ezt nem értem. Miért kellene módosítani? 

"...mindig érvényesíteni kell a szabályt, aztán elölről kezdeni a kijelölés-feltételes formázás ciklust." Ezt miért kellene? Hiszen az oszlopokat kijelölve a teljes tartományon elvégzi a feltételes formázást az Excel a képlet segítségével.

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (32636)
Fferi50 Creative Commons License 2019.04.05 0 0 32637

Szia!

 

Van ennek egy komfortosabb módja is szerintem:

A névkezelőben beviszed a képletet a hivatkozáshoz, adsz neki egy nevet  pl. forma.

Aztán a feltételes formázásban a formázandó cellák kijelölése képlettel opciónál a képletbe beírod:

=forma

Meghatározod a formátumot és az érvényességet.

(A képletet pedig át lehet másolni egy cellából a névkezelőbe - igaz a feltételes formázás képlet sorába is :))  )

 

Üdv.

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (32636)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.04.05 0 0 32636

Valóban elegánsabb közvetlenül a feltételes formázásba írni a képletet, csak abban a kis dobozban ilyen hosszú képletet nehéz elolvasni, később megérteni, módosítani, illetve nagyon macerás a tesztelése, mert mindig érvényesíteni kell a szabályt, aztán elölről kezdeni a kijelölés-feltételes formázás ciklust.

De talán az sem ördögtől való, hogy az Excel-táblázatnak is lehet egy tesztverziója, ahol segédoszlopban van, meg egy éles, ahol már úgy, ahogy írod. Habár ez nem szokás, de  ha van tesztadatbázis a programfejlesztéshez, miért ne lehetne teszttáblázat is?

Előzmény: pimre (32635)
pimre Creative Commons License 2019.04.04 0 0 32635

Sánta kutya alapgondolatával egyetértve, de segédoszlop nélkül feltételes formázással a következő matematikai elvet kell alkalmazni. 

 

1. Ha az aktuális sor számából kettőt levonunk, és az eredmény osztható 12-vel, akkor a sor celláiban az alsó szegély behúzandó (2, 14, 26,, 38 stb)

2. Ha az aktuális sor számához hozzáadunk 5-öt, és az eredmény osztható 12-vel, akkor a sor celláiban az alsó szegély behúzandó (7,19, 31, 43 stb)

3. Ha az aktuális sor osztható 12-vel, akkor a sor celláiban az alsó szegély behúzandó (12, 24, 36, 48 stb)

 

 

Ez képletben a következőképp néz ki: =VAGY(MARADÉK(SOR($A1)-2;12)=0;MARADÉK(SOR($A1)+5;12)=0;MARADÉK(SOR($A1);12)=0)

 

A teendő: Kijelölöd az aláhúzandó adatokat tartalmazó oszlopokat. Meghívod a feltételes formázást: Új szabály-> A formázandó cellák kijelölése képlettel->Ide bemásolod a képletet, majd formázásnak az alsó szegély vonalat adod meg. És az ENTER után be lesz vonalazva a táblázat.

Előzmény: djuice (32627)
Fferi50 Creative Commons License 2019.04.04 0 0 32634

Szia!

 

Ha magyar Exceled van, a névkezelőben létrehozol egy nevet, a hivatkozásba írd az alábbi képletet:

=ELTOLÁS(Munka1!$A$10;0;0;DARAB2(Munka1!$A:$A)-9)

Ha a név mondjuk szamter (számítási terület rövidítve :) ), akkor a képlet:

=DARAB(szamter)

 

Az így meghatározott terület dinamikusan változik ahogyan töltöd az A oszlopban az adatokat.

 

Üdv.

 

Előzmény: Ketele69 (32628)
djuice Creative Commons License 2019.04.04 0 0 32633

Kipróbálom megy-e!

Előzmény: Törölt nick (32631)
djuice Creative Commons License 2019.04.04 0 0 32632

Ezeket nem értem amit írsz.

Arra gondoltam hogy vannak ugye előre felkínált formázási sablonok, hogy ilyet hogy tudna az ember saját magának csinálni ami elvileg megoldhatná?

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (32629)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.04 0 0 32631

A táblázatok felépítésének állandósága esetén az is működhet, hogy 1 munkalapon megcsinálod a formázást manuálisan, aztán ctrl+c, irányított beillesztés, formátum.

Előzmény: djuice (32627)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.04.04 0 0 32630

Darab(A10:Ax), ahol x a legnagyobb megengedett sorszám a te verziódban (ebből újabb verzióban baj lehet pár millió soros táblázatnál, ha nő a max. méret).

Vagy nagyon trükkös módon Darab(A:A) - Darab(A1:A9).

Előzmény: Ketele69 (32628)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.04.04 0 0 32629

Készíts egy rejtett oszlopot, ami a sor számából a maradék függvénnyel kiszámolja a típust. Vagy ha nem zsenánt, akkor gépelj be egy ilyen sorozatot, aztán másold, így exponenciálisan elég hamar megtelik az oszlop (bemásolsz párat egymás alá, és aztán az egészet másolod újra). 1, ha felül szegély, 2, ha csak oldalt. Ehhez rendelj feltételes formázást.

Előzmény: djuice (32627)
Ketele69 Creative Commons License 2019.04.04 0 0 32628

Sziasztok!

 

Darab függvénnyel kapcsolatban szeretnék kérdezni.

A képlet az alábbi formátumban a teljes "A" oszlopban nézi hány olyan cella van amelyik számokat tartalmaz.

Darab($A:$A)

 

Megoldható az, hogy pl. csak a A10 cellától végezze a számítást? A tartomány vége dinamikus, ezért nem tudom megadni.

 

Próbáltam az alábbiak szerint beírni, de hibás a képlet.

Darab(A10:$A)

 

Köszönöm,

djuice Creative Commons License 2019.04.04 0 0 32627

Szaisztok!

 

Formázási kérdésem volna, miszerint hogyan lehet az alábbi 2-5-5-2-3-3 struktúrát keretezésben úgy megoldani, hogy nem manuálisan keretezgetem végig a teljes munkalapot, ami csak az adatokkal érkezik és szeretnék egy fromázási sablont neki?

(A kiragadott minta adatok százain ismétlődik ugyanis tovább...)

 

Köszi!

 

Eredő Vektor Creative Commons License 2019.04.04 0 0 32626

Én sem értem, de kicsit olyan pivot tábla (kimutatástábla) szagú a dolog...

Előzmény: Meredris (32624)
pimre Creative Commons License 2019.04.04 0 0 32625

Ez kicsit kevés információ arról, hogy mit szeretnél. Mit jelentenek a számok, amit beírsz? (A Kontó szónak több értelme is lehet, leginkább számla,vagy egyenleg, de lehet tartozás is)

Miből derül ki, hogy ki kinek tartozik?

Mit jelent a 'Kiadás' amit meg kell csinálni?

stb.

 

De inkább ne írd meg, hanem küldj egy mintát, hátha az érthetőbb lesz, mint a leírásod.

Előzmény: Meredris (32624)
Meredris Creative Commons License 2019.04.03 0 0 32624

Sziasztok!

Lenne egy excel kerdesem bocsi elöre is az ekezetek miatt.

Logikailag sajnos nem tudok rajönni a problemara pedig nagyon egyszerü lenne a megoldas biztos.

Adott az excelben 3 Ember legyen Jancsi, Juliska, Jonas,
Azt szeretnem elerni hogy mindegyik nev ala egy szamerteked megadok penzben. (mondjuk Kontonak)

Jancsi beletett 100 Ft-t 
Juliska beletett 20 Ft-t
Jonas beletett 40 Ft-t

Amit el szeretnek erni hogy ezeket a szamokat csak beirom es ezutan csinal nekem az excel egy kiadast ki kinek mennyivel tartozik kiirja,

hogy ki kinek mennyit ad illetve ha nem ad az adott szemely a masiknak penzt azt is.

Ebben az esetben arra gondoltam hogy az összeget elosztom harom reszre es ahhoz hasonlitva kellene a többi összeget kiegyenliteni de sajnos ezt nem tudtam megoldani függvenyekkel.
Index, Hol.van, Max, ilyesmi függvenyekkel probalkoztam.

Segitsegeteket elöre is köszönöm!

Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.04.03 0 0 32623

Gondolom, valami pontatlanság van itt, mert bevételük az eladóknak van, nem a vevőknek.

Előzmény: fasnail (32620)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.04.03 0 0 32622

Gondolom, a webáruház adatbázisából exportálod. Van hozzáférés az eredeti adatbázishoz is?

Ha igen, akkor jön a gondolkodás, hogy melyikben egyszerűbb megoldani. Könnyen lehet, hogy SQL-ben.

 

Ha nekem kellene megoldanom, valószínűleg a vevők tábláját egészíteném ki egy mezővel, ahol jelezzük, hogy ők érdekesek, vagy felsorolnám az azonosítójukat külön táblában. De ezt megelőzően megérteném az üzleti folyamatokat, hogy vajon lesz-e másféle csoportosítás is, mert ha többféle ilyen "érdekes vevők" lista lesz más-más szempontok alapján, akkor érdemes átfogóbban hozzáállni a kérdéshez, és egyszeri beruházással megteremteni azt az infrastruktúrát, ami a továbbiakban kényelmessé teszi a listázást. Az is kiderülhetne, hogy erre nincs szükség, mert a vevők kiválasztásának a szempontja is levezethető az adatbázisból.

Azt is megkérdezném, mi alapján választjátok ki az 5 és a 10%-os termékeket, ezt is jelölni lehetne.

(Részletes megoldásban szívesen segítek, de az már túl van az ingyenes felebaráti segítségen, és több információt is igényel.)

 

Amennyiben a vevők között magánszemély is van, akkor meg kell vizsgálni, hogy az adatkezelési tájékoztató tartalmazza-e ennek a lekérdezésnek a lehetőségét, szükség esetén hozzáigazítani.

 

Előzmény: fasnail (32620)
pimre Creative Commons License 2019.04.03 0 0 32621

Kösz, most kipróbáltam, és működik úgy, ahogy írtad. Nem tudom, mit bénáztam ezzel 2015-ben.

Előzmény: Fferi50 (32601)
fasnail Creative Commons License 2019.04.03 0 0 32620

Sziasztok!

 

Az alábbiakban keresek megoldást:

 

Webáruház 3 havi vásárlási adatok. Ez meg van excelben.

Van 120 vevő, akinek negyedévente meg kell nézni, hogy mekkora forgalmat bonyolítottak. 

A netto bevételük 5%-ra vagyunk kíváncsiak+8 terméknél +5%-ra, mert ott nem 5, hanem 10%-ot kellene jóvá írni.

 

Eddig manuálisan leszűrtem, de nem akarom magamat büntetni. 

 

Gondolkodtam Pivot táblában, de ott megint gond, hogy a 8 terméknél +5% kell. 

 

Mit gondoltok, mivel lehetne elindulni? Vagy létezhet erre egy "kész" megoldás?

 

Oszlopok

e-mail cím, termék név, bruttó rendelés

 

Eredő Vektor Creative Commons License 2019.04.02 0 0 32619

Adatok / Adateszközök csoport / Összesítés

 

A fenti menüpont pontosan erre van kitalálva.

Létezett már szerintem 2003-as excelben is.

 

Előzmény: Takeoff. (32611)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.04.02 0 0 32618

Ez jó.

Előzmény: Törölt nick (32616)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.02 0 0 32617

Jut eszembe, ha a fájlok .xls kiterjesztésűek, akkor talán még Excel 2003-ad van. A 2003-as verzióban az ELTOLÁS függvényt még OFSZET-nek hívták.

Előzmény: Törölt nick (32616)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.02 0 0 32616

Csináltam egy tesztkörnyezetet az alábbiak szerint:

  • van 2 munkalap, az egyik neve "új", a másik neve "régi"
  • mindkét munkalapon az 1. sorban, A1-től van a fejléc: "Súly", "Szín" (csak az új lapon), "Méret"
  • a 2. sortól kezdődnek az adatok

ebben a környezetben az "új" munkalap A2 cellájába a következő képlet kerül:

=ELTOLÁS(régi!$A2;0;HOL.VAN(új!A$1;régi!$1:$1;0)-1)

 

Ezt a képletet végighúzom mind a két irány mentén, és a régi adatok átemelődnek az új táblázatba, a megfelelő helyre.

A régi táblázatban nem létező oszlopok esetében a képlet hibát eredményez.

Ekkor: F5 -> Irányított -> Képletek -> csak a Hibák legyen bejelölve -> OK, majd nyomok egy DEL-t, és kitöröltem az összes hibát.

 

Előzmény: Takeoff. (32611)
Takeoff. Creative Commons License 2019.04.02 0 0 32615

Köszönöm, megpróbálom. 

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (32614)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.04.02 0 0 32614

Ha nem akarsz makrót írni, akkor én ezzel próbálkoznék:

1. átmásolnám a régi táblázatot az újba egy ideiglenes munkalapra.

2. fkeres/vkeres/hol.van/index/ha/hahiba függvények használatával megkeresném, hogy az első új fejlécelem (A1) megvan-e az ideiglenes munkalap első sorában, és ha igen, akkor A2-be mehet abból az oszlopból a 2. Ez másolható lefelé és jobbra is. Azért írok ilyen sok függvényt, mert ezek ötletek, nem csináltam kész képletet, de ezeket lehet használni.

3. Törölném az üresen maradt oszlopokból a képletet (akár a fejléc mentésével egy ideiglenes lapra, hogy egész oszlopokat lehessen törölni, és utána a fejlécet vissza), aztán törölném az ideiglenes munkalapot.

Előzmény: Takeoff. (32613)
Takeoff. Creative Commons License 2019.04.02 0 0 32613

Az új táblázatban a régi oszlopok között össze-vissza vannak beszúrva új oszlopok, így a másolás nem működik, mert az brutálisan hosszú idő lenne, és tele lehetne hibával. A kép csak illusztráció, két teljesen független táblázatról van szó. 

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (32612)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.04.02 0 0 32612

Mennyire van megszakítva? Ha úgy néz ki, hogy a régi táblázat minden második oszlopa után van egy új, akkor ez probléma. Ha úgy helyezkednek el az új mezők, hogy mondjuk 4 helyen szakítják meg a régiek folytonosságát, akkor ctrl c, ctrl v ötször egymás után.

Előzmény: Takeoff. (32611)
Takeoff. Creative Commons License 2019.04.02 0 0 32611

Szervusztok!

 

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy egy táblázatból hogyan lehet az adatokat a másikba importálni. A táblázatok külön fájlban vannak. Azaz van egy régi táblázat, amely 100 oszlopból áll, és van az új mely 150-ből. A táblázat fejléceiben van az oszlopazonosító ami a meghatározó. A régi táblázat „XY” elnevezésű oszlopaiból kel minden adatot átmásolni az új táblázat azonos nevű „XY” oszlopába, természetesen ugyanabba a sorba. Ha nincs adat a régi táblázatban, tehát az új táblázat oszlopazonosítója nem szerepel a régiben, akkor az a cella maradjon üres. Tehát a példa szerint mindet másoljon át a „Súly” és „Méret” adatokból, a „Szín” maradjon üres.

 

Előre is köszönöm.

 

 

 

 

Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.04.01 0 0 32610

:-D

Előzmény: Törölt nick (32609)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!