Keresés

Részletes keresés

csoer Creative Commons License 17 órája 0 0 28601

Na akkor ezek szerint jó helyük van és jól érzik magukat a növényeid.

Sok sikert a teleltetéshez.

Előzmény: gomba2008 (28600)
gomba2008 Creative Commons License 1 napja 0 0 28600

Nos, eltelt egy hónap. Az üvegház mint teleltető, működni látszik. Persze még nem volt mínusz 5-6 foknál hidegebb, de az sem lesz gond, tudom fűteni ha szükséges. Fagypont alá sem megy ott a hőmérséklet, és miután tél van, a nap is csak néhány órán át melegíti legfeljebb. Napos időben 16-17 fok a maximum, az is csak 3-4 órára. Egyébként igyekszem 5 fok körül tartani. Az ott lévő citrusok alszanak. Nem virágoznak, nincsenek új hajtások, kapnak kevés vizet néha, és ennyi. A természetes fény talán érzékelteti velük az évszakot. Idebent az egy kis lime lakik, tele van virággal, és terméskezdeménnyel. Előbb csutakoltam le róla a pajzstetveket. Jövőre kint lakik majd ő is. 

Minden savanyú talajt kedvelő nvövényre szórtam locsolás előtt egy kis citromsav port, és vaskelátot is. Ez így roppant egyszerű.

Előzmény: csoer (28593)
beetee Creative Commons License 2021.11.25 0 0 28599

Első éves Trifo csemeték(magoncok) kibírják kint, vagy azért inkább vigyem be valami nem nagyon fagyveszélyes helyre?

bombaba Creative Commons License 2021.11.24 0 0 28598

Na, ez már konkrét kérdés. De mindenkinek kialakul egy idő után saját keverék vagy más. nekem nem sikerült saját keverést kialakítanom, csak szokásaim vannak.

Rododendron foldet szoktam venni, ez elég savanyú és elég könnyű talaj. 

Locsolás citromsavas vagy ecetes vízzel és táppal. A táp változó. Amíg lehetett kapni, addig az Agriplant 2 tápja vált be, mióta nem gyártják, azóta ismét kísérletezés, keresgélés  folyik.

Előzmény: Budai Szabolcs (28597)
Budai Szabolcs Creative Commons License 2021.11.21 0 0 28597

Szia talajra vonatkozóan van valami konkrét kipróbált amit ajánlani tudtok?

Előzmény: bombaba (28596)
bombaba Creative Commons License 2021.11.09 0 0 28596

Mire vonatkozik a kérdésed, edényre vagy talajra?

Előzmény: Budai Szabolcs (28595)
Budai Szabolcs Creative Commons License 2021.11.02 0 0 28595

Segítsetek mibe szoktátok ültetni át a citromfákat.?

gomba2008 Creative Commons License 2021.11.01 0 0 28594

Itt volt már -4 fok is, nem akartam megfagyasztani őket. Meglátom tavasszal mi lesz a helyzet, az üvegház most van tesztelés alatt. Ha nem szeretik, akkor következő télen újra a lakásban telel legalább az a 3 db. amit szeretek. Végülis azzal nem nekik volt bajuk, csak én szerettem volna kevesebb növényt idebent.

No meg nem értettem a téli virágzást, de már látom, hogy ez bizonyára nem teljesen abnormális, hiszen másoknál is szokott így lenni. A citromsavas trükk is tetszik, szórtam is a lime cserepébe egy keveset, majd az öntözővíz megoldja a többit. Lehet, a vaskelátot is így fogom ezentúl adagolni. Kevesebb macera, mint koktélt keverni. Eleve nem értem, hogy miért tolódik el a semleges irányba a kifejezetten savanyú talaj, de eltolódik. Pedig esővízzel locsolok. 

Előzmény: csoer (28593)
csoer Creative Commons License 2021.11.01 0 0 28593

Egyszerű, talán a Buddha keze kivételével a többség akár -1 c fokot is elbír. Nálam elbírt idén is.

Minél rövidebb  a teleltetés annál jobb. Ezért én november közepe tájékán (amikor már komolyabb fagyok is lehetnek) rakom teleltetőbe és márciusban (az időjárást és a komolyabb kora tavaszi fagyokat figyelve) rakom ki.

Így köze 4 hónapra próbálom zsugorítani a teleltetés idejét.

Akinek nincs lehetősége (helye) a citrusok teleltetésére, nem érdemes tartania citrust. Ez van.

Előzmény: gomba2008 (28591)
vinik táltos Creative Commons License 2021.11.01 0 0 28592

A bepakoláskor megtaláltam a cédulát:

A cédula eleje                                                                        A cédula hátlapja

A Buddha keze mögött az milyen növény?

Jelenleg a pince előterében telelnek a citrusaim, nappal sem megy 10° C  fölé a hőmérséklet, reggel a kertben minusz 2, az előtérben 4-5 fok van.

Ez most jó, de ha jönnek a komoly mínuszok, akkor be kell vinni a melegebb pincébe.

Előzmény: csoer (28574)
gomba2008 Creative Commons License 2021.11.01 0 0 28591

Pincém nincs, a vízóra akna sötét, és valószínűleg a kánagumók fognak ott telelni. Eddig a fűtetlen szoba jól működött aránylag, de amit csak lehetett kiraktam most az üvegházba, hogy én is elférjek a lakásban. A ház nyugati oldalához lett toldva, ott volt hely. Télen olyan sok napsütés ott nem lesz, inkább a február-március lesz az az időszak, amikor nappal jócskán felmelegszik. No meg a mostani gyönyörű október. Már nem macerálok senkit, a lime marad idebent, mert ő a legkisebb. A többi erős növény, velük kísérletezek. Lehet, hogy korai volt még bepakolni? Itt azért már voltak fagyos reggelek. Tavasszal mikor szoktátok őket kirakni? Hajlamos vagyok elkapkodni. Legalábbis eddig, mert erősen útban voltak. Mostantól majd ráérek.  

Előzmény: csoer (28590)
csoer Creative Commons License 2021.11.01 0 0 28590

Az üvegház jó, ha nem üvegházként funkcionál.

Annyira fűteni, hogy kb. 10 c fok fölé ne emelkedjen a hőmérséklet és téli napsütés esetén se legyen melegebb (télen előfordulhat enyhe időben nappal, erős fényben felmegy jócskán a hőmérséklet egy totál világos helyen).

Egyébiránt mindenki maga tudja, hol tudja teleltetni.

Nagyon nem mindegy, mennyi növényről van szó. Néhány darab teleltetése nem lehet kérdés.

Nekem közel 40db nagy dézsás és cserepes és fűtetlen pincébe teleltetem, ahol kevés fény van.

Előzmény: gomba2008 (28585)
bombaba Creative Commons License 2021.11.01 0 0 28589

Az évek folyamán kialakult, eddigi hsz-ekben ellenőrizheted, hogy  ablakkal rendelkező  fűtetlen lépcsőházak, falusi házak beépített, zárt verandái, valamint fűtetlen, de világos pincék alkalmasak citrusok teleltetésére.Ha nincs teleltetésre alkalmas hely, akkor nem kell citrust tartani.

Előzmény: gomba2008 (28585)
bombaba Creative Commons License 2021.11.01 0 0 28588

Olaszország nagy részén is hurcolják a citrusokat teleltetőbe ki-be.

Pár éve szerveztek turistautat - innen a topikból is lehetett jelentkezni -  a schönbrunni citrusgyüjteményt megtekinteni. Sajnos Olaszországba 1 nap alatt nem lehet eljutni, de itt a topikban is volt már többször beszámoló olasz citrusgyüjteményekről.

Találtam egy beszámolót a bécsi kirándulásról, én szívesen elmennék most is ilyen túrára.

https://kaktusz-es-pozsgas-tarsasag.hu/citrus-kiallitas-becs-schonbrunn-ban-2014-majus-17

A lényeg: a citrusok teleltetője max. a havazás és a lehülés ellen védi a citrusokat, ennyi a funkciójuk. 

A neten is meg lehet keresni nagy citrusgyüjtemények téli tartásáról információkat.

Előzmény: evodia2010 (28587)
evodia2010 Creative Commons License 2021.10.31 0 0 28587

Én azért arra is gondolok, hogy a mediterrán vidéken pl. Görögországban a szabadban lévő növények kapnak fényt illetve vizet is a szabadban. Tehát ez a természetes telelés. Mi kényszerből (fagy miatt) szenvedünk a teleltetéssel. Pl. hideg lépcsőházban nagy ablakfelület mellett szépen telelnek. Vízre is figyelni kell, mert 10 fok fölött hamar kiszáradhat, ha megfeledkezünk róla. Nem tudom van-e hátránya a korai virágzásnak, ha egyébként szép a citrus. Ha nem hullajtja el a levelét télen a citrus, az már siker... Akárhogy is. Vagy nem? :)

Hűvös üvegház miért nem jó?

gomba2008 Creative Commons License 2021.10.31 0 0 28586

Ezért jöttem ide. Hogy hozzáolvassak. :) 

Előzmény: csoer (28584)
gomba2008 Creative Commons License 2021.10.31 0 0 28585

Na, most akkor hol teleltessem őket? Azt mondjátok az üvegház nem jó, a lakás meleg, de akkor hol? 

csoer Creative Commons License 2021.10.31 0 0 28584

Én sem értek hozzájuk, nem vagyok szakember, csupán hosszú ideje foglalkozok velük és hozzáolvasok.

A teleltetés lénye szerintem, hogy a növények pihenjenek egy jót .

Alig kapnak egy kis fényt, alig kapnak meleget, alig kapnak vizet, de minek is kellene?

Elsősorban a saját, negatív-pozitív tapasztalataimból tanultam, úgy mint szerintem ezen fórumon a legtöbben.

A citrusoknál nem opció a teleltetésre az üvegház, nincs szükség rá és nem is jó.

Én akartam teleltetni növényeket melegben, van egy kis polikarbonátos, felül is polikarbonát helyiség, ahol 15-22 c fok között vannak a növények,

ezen kívül még az egyik szobában is van az ablak és a radiátor közelében növény.

De ezek mindegyike trópusi, örökzöld növény.

Na ezeknek kell a világos, fűtött helyiség, üvegház.

Előzmény: gomba2008 (28582)
bombaba Creative Commons License 2021.10.31 0 0 28583

Nem egy napfényes üvegház az ideális teleltetőhely a citrusoknak.

Előzmény: gomba2008 (28582)
gomba2008 Creative Commons License 2021.10.31 0 0 28582

Nem értek a citrusokhoz. (sem) Első a Mexican lime volt, amit vettem, és miután nem értek hozzá, első télen a meleg konyhában telelt. Nem pusztult el, termést hozott, nagyra nőtt, csupán azért szoktam le a melegben teleltetésről, mert a sok növénytől nem lehetett mozdulni a lakásban, és tele lett pajzstetűvel. Tavasszal nem győztem lesikálni róla. Jött a fűtetlen szoba, mesterséges világítással, mert természetes fény ott nagyon kevés van. Idén végre van üvegház, de amit itt írtok, az ott is megvalósíthatatlan, hiszen nappal 20+ fok van alatta néhány órán kerresztül. Nyilván ez attól függ, kisüt-e a nap. Hogy lehet 5-7 fokot tartani a telelőben non-stop? 

Előzmény: csoer (28571)
gomba2008 Creative Commons License 2021.10.31 0 0 28581

Ez lehet a baj. A szoba fűtetlenül is kb. 15 fokos még a legnagyobb teleken is, de most 18-19. Virágzik is ezerrel, a termését is nevelgeti szépen, és amit eddig még nem produkált, elkezdett hajtani. Most nem tudom mit tegyek vele. A Mexican lime évek óta így telel, és semmi baj vele, termést is szokott hozni. Télen! Minap elkészültünk az üvegházzal, most lenne végre normális telelő helyem, a többi citrust odavittem, de ezzel a kis szerencsétlennel most mit tegyek? Már aklimatizálódott az egyenletes 18-19 fokhoz, a világításhoz, ami nálam non-stop abban a szobában. Ha most kiviszem az üvegházba, az a rosszabb megoldás, vagy az, hogy idén már bent marad? Nappal még kihordom a napra. Az üvegházban éjjel 4 fok szokott lenni, ha jönnek a hideg téli éjszakák, tudom fűteni is. 

Előzmény: evodia2010 (28561)
csoer Creative Commons License 2021.10.30 0 0 28580

gáborke Creative Commons License 2021.10.24 0 0 28579

Hú, az nagyon sok. 10 literbe szoktam 3-6 gramm között tenni, a 6 gramm már pH 5 alá szokott menni, de még locsolni lehet vele. Ha komoly hiánytünet van, 1x-2x lehet pH 3-4 vízzel locsolni, de töményebb már veszélyes. Szerencse hogy nem lett baj belőle. 100%-os töménységű citromsavak ezek amiket feltettél?

Előzmény: vinik táltos (28578)
vinik táltos Creative Commons License 2021.10.16 0 0 28578

Valószínüleg eltaláltam az öntözővíz savasságát. Igaz nincs PH mérőm, de az ötliteres locsolóba kevert 50 gramm citromsavat megkóstoltam még a tavasszal. Épp hogy savanyú volt, érzésre 5.5-6 PH körüli. A Paradicsomok is kaptak belőle, meghálálták.

Ezt használtam eddig, 50 gramm                Most ezt kaptam, ez 100 gramm              Ez a teljes állományom, szeretik a helyet.      

Előzmény: bombaba (28577)
bombaba Creative Commons License 2021.10.15 -1 0 28577

A citromsavas locsolás hasznos, de nem mindegy, mennyire savas a locsolóvíz. 

Ha túl savas, károsíthatja a citrus gyökérzetét. A citromsav használatához, a használat gyakoriságához útmutató:

http://citrusfa.blogspot.com/2014/07/talaj-savanyitas.html

Előzmény: vinik táltos (28575)
vinik táltos Creative Commons License 2021.10.15 0 1 28576

Ma reggel a szabadban Hatvan-Kerekharaszt: -2° C , a fóliasátorban +1° C.

Kezd kockázatossá válni ez a 3-4 nap, utána ismét fagymentes  napokat jósolnak.

Szombat hajnalban kinézek, ha a fóliában is mínuszra vált, behordom a citrusokat a pince előterébe, ott ma reggel +5° C volt.

És ott már világítani is kell.

vinik táltos Creative Commons License 2021.10.14 0 0 28575

Nincs már meg a cédulája, de úgy emlékszem ez nagami, hosszúkásabb, mint a korábban volt, de elhalálozott marumi, ami gömbölyű volt.

Amikor ezt vettem, 12 szem gyümi volt rajta. Azonnal átültettem savanyú tőzegbe, kapott virágoztató tápot, minden héten locsoltam.

A kis locsolóba (öt literes) tettem egy zacskó citromsavat, meg egy kupak virágoztató tápot, ezt kapták egész nyáron a többiek is.

Évekkel ezelőtt kaptam Woodruff kollégától dugványokat, általános virágföldben neveltem, de évekig a kihajtott két levéllel vegetált, idén 60 centi magasra nőtt, szép dús fácska lett belőle. Mindez a fóliasátorban történt, tavasszal oda vittem ki a pincéből, több más növénnyel együtt.

Előzmény: csoer (28574)
csoer Creative Commons License 2021.10.13 0 0 28574

Érdekes egy kumkvát fajta, ez melyik?

Előzmény: vinik táltos (28573)
vinik táltos Creative Commons License 2021.10.13 0 0 28573

a lunário idei első termése                                             a kumkvát is hozott egy virágot, jól

látható a korábbi virágzásokból a bogyók

fejlődése.

Előzmény: vinik táltos (28566)
evodia2010 Creative Commons License 2021.10.12 0 0 28572

Viszont a lunarió lehet bírná a 15 fokot...

Előzmény: vinik táltos (28570)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!