Keresés

Részletes keresés

csoer Creative Commons License 5 napja 0 0 28518

Sajnálattal hallom, valahogy nálam máshogy alakulnak a dolgok.

Egy hete fényképeztem a paradicsomokat, paprikákat. Azóta megnőttek és érni kezdenek.

Nálam csak a gránátalma, ami terméskötés terén rosszul teljesített, tavalyi 10 helyett, idén csak 2 maradt.

De áttérve a citrusokra:

Szépen teljesítenek, a Buddha keze szuperúl fejlődik, kumkvátok és a többi is jól fejlődnek.

Egy kivétellel: a Sweetie (mint minden évben)  a rengeteg virágból alig lett néhány termés és még azok is lehullottak.

Én ezt nem a melegnek tudom be, minden évben ezt csinálta. Inkább azt mondom, ez a legmacerásabb, legproblémásabb citrus az összes közül.

Előzmény: bombaba (28513)
vinik táltos Creative Commons License 2021.07.22 0 0 28517

Itta mai friss helyzet:

Ez a legutóbbi virágzásból az egyik  a kettőből             Ez a jenlegi friss termés               Ez a kumkvat tavaly nem virágzott

A mostani virágzásból eddig mindegyikből termés jön, az egy évet kihagyó régebbi kumkvatom is virágzik és terem.

Most az a kérdés, hogy mennyi marad meg.

Előzmény: bombaba (28516)
bombaba Creative Commons License 2021.07.22 0 1 28516

"Eddig abból a virágból lett termés, amelyik kitolt egy 10-12 mm kis rudacskát, a végén gyufafej nagyságú gömböcskével." - jó a megfigyelés, ez a termő virág. Amiben ilyen nincs, csak sok porzószál, az a porzós virág. Van olyan virágzás, amikor csak porzós virágok nyílnak,  terméskötés nincs, termő virágok hiányában. És van olyan virágzás, amiben már megtermékenyített virágok nyílnak, amikben már fejlődik a termés, ilyenek a lime-ok.  (Jobban mondva a lime-ok megtermékenyítés nélkül teremnek, akárcsak a datolyaszilva, ezek a partenokarp növények.)

Előzmény: vinik táltos (28514)
beetee Creative Commons License 2021.07.21 0 0 28515

Minden növény a túlélésre és/vagy a szaporodásra játszik.

Ha úgy van kódolva, akkor a nagy hőségben hiába virágzik, nem fog kötni és a léha, megtermékenyítetlen virágot, terméskezdeményt elrúgja.

Paprika/paradicsom, egyéb veteményesbe való növényeknél nagyon jól megfigyelhető folyamat.

Ezek szerint a citrusoknál is be van kódolva valami hasonló.

A szaporodásra ösztönző ellenpélda pedig a tökfélék "elverése". Az addig csak virágzó, de termést nem kötő növény levelei kis megtépázás után beindít egy olyan folyamatot, ami a faj túlérésére ösztönöz, és csodák csodájára elkezdi kinevelni a terméseket. :)

Előzmény: vinik táltos (28514)
vinik táltos Creative Commons License 2021.07.21 0 0 28514

Valamit nem értek:

Vagy nem figyeltem meg öt év alatt rendesen a virágzást, vagy az időjárás teszi, vagy nagyon öregszem.

Eddig abból a virágból lett termés, amelyik kitolt egy 10-12 mm kis rudacskát, a végén gyufafej nagyságú gömböcskével.

Ez volt legutóbb is, aztán a kis termést vagy megtartotta, vagy kicsit később ledobta, bár kettő abból megmaradt.

A mostani virágzásról írtam, hogy nem termő (sima) virágokat hozott, jó sokat.

Mivel a szabadban vannak a citrusok, minden nap látom a fejlődésüket.

Ma fedeztem fel, hogy a kumkvat dobálja le a virágokat, de a leesett virágok tövében az ágon ott a kis (2-3 mm) termés.

Most kb 20 kis  bogyót számoltam meg, de a virágok többsége még a helyén van.

Persze más kérdés, hogy mennyi marad  meg, de most nagyon jó idő van rájuk.

bombaba Creative Commons License 2021.07.20 0 0 28513

Abban a sivatagi időben, ami itt volt - és lesz hamarosan ismét - a paprika, paradicsom,  stb sem köt. Nálam is nagyon hiányos a terméskötés a citrusokon, Még a Meyer sem kötött, alig volt rajta virág. Nincs termés a Sweetie-n sem, a  Miyagawa-n 1 db  (pedig sokat kötött, de lepotyogtak), 

Csak a Máltai lime nevel terméseket és most virágzanak a limakvat-ok és a kumkvatok, ezek terméskötése még kérdés.

Előzmény: vinik táltos (28512)
vinik táltos Creative Commons License 2021.07.17 0 0 28512

Üdv!

Kicsit korán örültem a múltkor. Tettem fel képeket a virágzó kumkvatról, meg az egyik citromfácskáról, termő virágokkal. A kumkvaton a rengeteg virág mind termő volt, de talán a fóliában lévő 40 C° fok miatt összesen egy termés maradt, ami most kb 8 mm.

Most éppen ismét virágzik, még több is a virág, mint legutóbb, de most nincs rajta termő.

Most virágzik a másik citromfácskám is, de azon sincs termő.

Citromsavas vízzel locsolom, káliumos oldattal permetezem, és a legutóbbi virágzás után kihordtam a növényeket a szabadba.

Szerintem idén már nem fog virágot hozni egyik sem.

csoer Creative Commons License 2021.06.30 0 0 28511

Néha szerencse és lehetőség kell nagyon jó citrus rátalálásért.

Kora tavasszal rátaláltam kertészetben az eddigi legjobb választásomra citrus terén és még kedvezményesen vettem 18000 helyett 14000-ért.

Igaz, az előbbiek dugig voltak gyümölcsökkel, ezen csak néhány volt.

Mandarinquat gyönyörű gyümölcsökkel és nagyon príma ízzel.

Átültettem és gondoltam ezért idén a gyökerek nőnek csak.

Most pedig dugig van virágokkal. Szereti ezt a sivatagi időt, 40c fokkal.

Szóval a úgy látom a citrusos webáruházaknak hazánkban kezd leáldozni, de nekem mindegy.

Előzmény: Amita13 (28510)
Amita13 Creative Commons License 2021.06.29 0 0 28510

Igen, nyilván a kínálatuk kommersz, hisz arra van kereslet inkább. Viszont elég rugalmasak, aktívan kommunikéálnak a FB-n. Így azt gondolom, esetleg lehet tőlük rendelni egzotikusabb növényeket is. Egy próbát megér, max. azt mondják, nem foglalkoznak egy-egy növényes rendeléssel.

Előzmény: csoer (28509)
csoer Creative Commons License 2021.06.29 0 0 28509

Megnéztem ennek a https://citrusespalma.hu/ -nak a kínálatát.

Hát nem egy nagy szám, kissé szegényes. Számomra például nincs semmi érdekes.

Valószínű olyanoknak való, akik még csak most kezdenek érdeklődni a citrusok iránt.

bombaba Creative Commons License 2021.06.29 0 0 28508

Egy biztatóam felépített és kidolgozott weblap, kérdés, hogy működni hogy és meddig fog.

A cél itt is a 17000 ft-os darabár. Én nem szeretem a magas törzsre oltott citrusokat, alacsony a teleltetőhelyem.

Engem nem hozott izgalomba egyik citrusa sem.

Előzmény: Amita13 (28505)
yirmi Creative Commons License 2021.06.28 0 0 28507

Köszi a választ , de eddig még nem táp oldatoztam, max az üzletben , ha adtak neki.

Előzmény: BAttila1964 (28489)
Amita13 Creative Commons License 2021.06.28 0 0 28506

Citrusfa.hu-nál az eladó váltás elég kemény áremelést hozott... Az árukészlet nagyjából ugyanaz,ahogy nézem. Viszont nagyon csekély a még készleten lévő áru.

Előzmény: bombaba (28503)
Amita13 Creative Commons License 2021.06.28 0 0 28505

Őket ajánlják most a FB-on: https://citrusespalma.hu/

Nem vettem még tőlük,d e akik igen, elégedetten nyilatkoztak. 

bombaba Creative Commons License 2021.06.27 0 0 28504

"és mőnövények  lelőhelye." - helyesen: "és műnövények lelőhelye."

bombaba Creative Commons License 2021.06.26 0 0 28503

Meglepetésre belefutottam a

citrusfa.hu

hirdetésébe, (ezen a néven az utóbbi 10 évben  Udvardi András-től lehetett citrusokat venni).

Most Balaton Andrea e.v.-től.Vértesszőlős helyről lehet rendelni citrusokatm jelenleg 17000 ft/db a kommersz citrusok ára. 

Egyéb  források: OBI,  ahol egy Lunario fotójához  - ami 8000 ft, 20 cm-es cserépátmérő, a növény kb 60-80 cm magas, tele citrommal - szemrebbenés nélkül leírja, hogy calamondin.

A viragszerviz.hu webáruház is árul citromfát, 20 cm cserépátmérő, 120 cm magasság, 25000 Ft.

(kérdés, aktuális-e a hirdetés és a webshop.

A Vate...ra már kiment a divatból, vadcitromok (magok, magoncok) és mőnövények  lelőhelye.

Belohin Creative Commons License 2021.06.20 0 0 28502

Igen, frissen szerzett, arasznyi növényke. Tehát eleinte tanácsos lesz keresni a kedvét. Sajnos, esővizem nincs; a csapvíz kemény, a kútban levő még keményebb. A citromsavon gondolkodtam már, ha Te is ajánlod, akkor azzal fogok próbálkozni.

Előzmény: gáborke (28499)
Nobody1 Creative Commons License 2021.06.20 0 0 28501

"Tőlünk kb. 200 m-re van egy idősebb példány a ház előtt; ugyanolyan talaj, láthatóan nem ajnározzák különösebben, és semmi baja."

Ez semmit sem jelent. Sokszor 5-10 méterre már más a talaj kémiai összetétele, vízháztartása hiába ugyanúgy néz ki. Még csak az sem kell feltétlenül ehhez, hogy mondjuk az egyik helyen építési törmelékkel van feltöltve az udvar vagy 2 méter mélyen van egy T-34-es harckocsi elásva a föld alatt, esetleg a kutya rendszeresen odapisil.:-)

Nálam például a 3 hektáros területen átlósan fut egy 3-5 méter széles sáv, ahol kb 1,2 m mélyen szikes, agyagos altalaj van és itt semmi mélyen gyökerező növény, (gyümölcsfák, de akár a napraforgó sem) marad meg vagy csak sínylődik.

Azok a növények amelyeknek nem éri el a gyökérzete ezt a réteget szépen, sőt gyakran a többinél szebben fejlődnek ezen a részen. Felszántva és elművelve viszont ránézésre semmiben sem tér el ez a sáv a többi földterülettől...

Előzmény: Belohin (28497)
csoer Creative Commons License 2021.06.20 0 0 28500

Bocsika, egy legfontosabb dologról ebben a kérdésben nem volt szó.

Hogy mennyi idős a növény, mekkora, milyen erős.

Az enyém több mint 10 éves, közel 3,5 méter magas és terebélyes.

Egy-két éves növény még lehet érzékeny sok mindenre.

Előzmény: csoer (28498)
gáborke Creative Commons License 2021.06.20 0 0 28499

De ha jobban tudod minek kérdezed... Érzékeny mészre a legérzékenyebb a citrusok között, a tápanyagokra is. A nagy növény normál talajban már elég nagy gyökérzónájú ahhoz hogy ne legyen baja, egy kisebb növény az első években szenvedhet klorózistól, főleg ha meszesebb vízzel is öntözve van (akár csapvíztől is).

Adj neki vaskelátot, NPK-t, és lehet savanyítani is citromsavval a gyökérrésznél, csinálsz pH 4-5-ös locsolóvizet és bele a vas, gyorsan javulni fog.

Előzmény: Belohin (28497)
csoer Creative Commons License 2021.06.20 0 0 28498

Én szigorúan csapvízzel öntözöm, tápszert nem kap és csak ennyi. És csak nő, virágzik, terem.

Talán kettő problémás dolog lehet: 1/ nekem félárnyékban van (egész nap nem tűzi a nap).

2/ A gyökérzet érhetett egy nagyon rossz zónába (meg van bőven sz esélye)

Előzmény: gáborke (28496)
Belohin Creative Commons License 2021.06.20 0 0 28497

Hmm. Eddig 1 : 1 a vélemények aránya.

Tőlünk kb. 200 m-re van egy idősebb példány a ház előtt; ugyanolyan talaj, láthatóan nem ajnározzák különösebben, és semmi baja. Ezért is mertem belevágni, hogy legyen.

gáborke Creative Commons License 2021.06.20 0 0 28496

Igen, nem bírja a meszes talajt, öntözővizet, ezért sárgul. Jóval érzékenyebb mint más citrusok.

Előzmény: Belohin (28494)
csoer Creative Commons License 2021.06.20 0 0 28495

Én még "fejszével" is nehezen pusztítanám ki. Naponta slaggal kap egy kis vizet és ennyi. Nő, mint a gomba.

Előzmény: Belohin (28494)
Belohin Creative Commons License 2021.06.19 0 0 28494

Kedves vadcitrom-tulajdonosok! (Poncirus trifoliata) Mennyire jellemző a növényre, hogy a fiatal levélkezdemények halványak? Kell emiatt aggódni? A leírásokban sehol nem szerepel különleges talajigény. És az én szememnek olyan, mintha vashiánya lenne. Kinövi?

csoer Creative Commons License 2021.06.17 0 1 28493

értsd: Totál mindegy, hogy magvetéssel, dugványozással, vagy bárhogyan is készült az alany.

A lényeg, hogy az oltás alatti rész nem nemes, magyarán bármi lehet, de csak egy sima alany.

És amikor a lényeg a nemes lenne, ami lehet hogy elpusztult, totál mindegy, hogy az alany hogy készült, mert az alany nem érdekes.

Csak egy számít: oltás felett még kérdéses, az oltás alatt (alany) totál mindegy, hogy mit és hogyan csinált.

Hogy még érthetőbben: ha nekem van egy nagyon különleges és értékes citrus oltványom, aminek a nemes része elpusztult, innentől már nem érdekes, hogy miféle-fajta, dugványozott, vagy megvetett alanyról beszélünk. Számomra kuka, mert nem ismerem az alanyt.

Ezen kívül szerintem nem szerencsés dolog dugványozott alanyra oltani, a legjobb a megvetett.

Nem kell itt most részleteznem a megvetett és a dugványozott gyökérrendszere közti alapvető különbséget.

Előzmény: beetee (28492)
beetee Creative Commons License 2021.06.16 0 0 28492

értsd: az alany szaporítási módja  a magvetés, vagy a dugványozás volt-é?... (esetleg mikroszaporítás.. hamár..)

Az utóbbi az elterjedt nagyüzemi módszer.

És amennyiben dugvány, akkor az fiatal, vagy termő növényről történt-é?...

Abban nincs vita, hogy oltvány. :)

Előzmény: csoer (28490)
gregg71 Creative Commons License 2021.06.16 0 0 28491

Nobody1, beetee: Köszönöm szépen a gyors és hasznos válaszokat!

Előzmény: Nobody1 (28487)
csoer Creative Commons License 2021.06.16 0 0 28490

Ez oltvány és nem dugvány. Látni a nemes kötés régi helyét.

Előzmény: beetee (28486)
BAttila1964 Creative Commons License 2021.06.16 0 0 28489

Lehet, hogy túltoltad a tápozást, főleg a nitrogént.

Előzmény: yirmi (28484)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!