"2.) Ha nem rakódik rá semmi "lényeges" a főzésnél (viaszos alma, vastagon illatos szőlők, citrusfélék stb.),"
Az a gond hogy szemmel láthatóan ràragadt 2 almàscefre áttfőzésénél. A legutóbbi szőllő finomítás után ezüst színü lerakódás jelent meg a buboréksapkák tetején. Ha minden 2ik lepárlás után citromsavval fogom tísztítani a rèz tornyot akkor szedintem nem lesz hosszú életű...
Lehet az is hogy sokáig gyüjtöm az utópárlatot és ezzel szennyezem el a tálcákat?
Nem a deflegmátor hőmérsékletet nézem, hanem a páracső hőmérsékletét. (szerintem mások is) Nagyon finoman kell szabályozni a deflegmátor hűtővizét, mert rögtön széthullik az egyensúly, mint ahogy tapasztaltad Te is. A fűtés úgy is konstans a közép párlat szedésének 80-90 százalékában.
Végig lehet vezetni a főzést 78 fokos páracső hőmérséklettel is. (magas deflegmáció)
Megindul a párlat kb. 76 fokos pcs. hőmérsékletnél, kóstolsz, nem tetszik, elveszed.
Egy magasabb alkohol tartalmú cefre (szőlő, bor) alacsonyabb páracső hőmérsékletnél fog elindulni.
Amikor elkezd meredeken emelkedni a páracső hőmérséklet akkor veszem el a nagy lángot, és indítom a hűtővizet.
Szeded a középpárlatot 78-79-80 fokos pcs. hőmérsékleten, kóstolsz nem tetszik, gyűjtöd az utópárlatot vagy elengeded kinek hogy.
84-85 fokos pcs. hőmérsékletnél már nagyobb az esélye az utópárlatosságnak. Gyümölcs és ízlés kérdése hogy kinek mi fér bele még.
Mindezt hibátlan cefrére értettem.
Amelyik cefre nem elég jó, na ott jön a "kínzás". Több hő, magasabb pcs. hőmérséklet, alacsonyabb deflegmáció.
Szezon végén szétszedem a lepárló tornyot, és tisztítom citromsavas vízzel.
Nem a tisztítás fogja elkoptatni a rezet, hanem a sok főzés, és a rossz ecetes cefre, de az se két év alatt.
1.) 185536 post ... ja ez arra a főzőre és arra lepárolandóra igaz ... nagyjából ... messziről nézve, hunyorítva, sacc/kb használható. Magyarán nem igen értelmezhető a kérdés.
2.) Ha nem rakódik rá semmi "lényeges" a főzésnél (viaszos alma, vastagon illatos szőlők, citrusfélék stb.), akkor szezon közben a főzés utáni vizes visszaöblítést elégnek gondolnám. Szezon kezdetén amúgy is átfőzöm a réz alkatrészeket trisós vízben és egy gyűjtött utópárlat lefőzéssel tisztítom.
Sziasztok. Azt szeretném megkérdezni hogy ti àtlagosan milyen defi hőmérsékleten dolgoztatjátok a tornyot EP és UP gyüjtésnél.( tudom hogy sok mulik a cefrén is)
A màsik kérdés pedig az volna hogy milyen gyakran kel kitisztítani az oszlopos főző tálcáit? Ki hogyan csinálja. A citromsavas módszert milyen gyakran szabad használni anélkül hogy idő előtt valamilyen kopàs jelendkezzen a rendszeren.A vàlaszokat előre is köszönöm!
Üdv ! Csak tipp,de lehet nem teljesen beérett (mivel utóérő) volt a gyümölcs ! Ha minden Ok ,akkor is keveset ad ,viszont az a kevés az vetekszik a kajszi pálinkával szerintem !:-)
A deflegmátorodat se a véghűtőről lejövő hűtővízzel, se "kevert" ( a véghűtőről lejövő víz+ hideg víz)vízzel nem fogod tudni stabilan tartani. Ingadozni fog. Én is szenvedtem vele.
Nem használok nyomáscsökkentőt, csak átfolyás mérőt és tűszelepet. Külön ágon hideg vízzel hűtöm a deflegmátort 15-25 l/ óra mennyiséggel stabil mint a "forint". :-)
Sziasztok, segítséget kérnék. Birspálinkát főzök, ugyanúgy mint eddig. A birs és az alma is darálva lett, az élesztő, tápanyag és pektinbontó is belekerült, és szépen ki is fort. Tehát mindent ugyanúgy csináltam, ahogy az elmúlt években, de most sajnos a megszokott alszesz mennyiségnek csak a kb. harmada jön le belőle. Ha valakinek van ötlete, mitől lehet ez,megköszönném.
Miért hajtsam halálra a tornyot főleg mikor az előpárlatot választom le. 3 liter/ óra a párlat áttfojási sebessége. A vízköpeny aljàn van 10cm. Szerintem simán elfér a fűtőtest. A jövőben tervben van lecserélni az üstöt legalább egy 100 litetesre. Ezért szeretnék minnél nagyobb erőt. Èn azt szeretném megtudni hogy a 4" tornyok villanyos fűtésnél hány kW on szokott működni.