Keresés

Részletes keresés

Mt. Yuhan Creative Commons License 2020.02.14 0 0 50096

Sziasztok!

 

Nem régóta van egy milc gépem, még csak ismerkedünk. Szeretnék lefotózni egy kisméretű tárgyat egy bizonyos háttér előtt. Ugyebár van egy tárcsa, melynek forgatásával élesedik-homályosodik a háttér/előtér. Nos, amikor a háttér éles, akkor az egész az, de mikor ráfókuszálok a tárgyra, legyen az mondjuk egy 1:64-es méretarányú autómodell, akkor nem tudom úgy lefotózni, hogy az egész tárgy éles legyen, vagy csak az a eleje az, vagy csak a hátulja. Nyilván én vagyok a béna, ezért kérnék most segítséget. Szóval mit csinálok rosszul?

 

Előre is köszönöm a segítséget!

sanyika77 Creative Commons License 2019.05.22 0 0 50095

Üdv. Kettő bridge kép között gondolkodom. Panasonic lumix Fz 1000 illetve Nikon P900 között. Valakinek tapasztalata valamelyik géppel? Válaszokat előre is köszönöm. 

Soká Creative Commons License 2019.04.15 0 1 50094

:) Bocs, figyelmetlen voltam, nyilván kurtok/leonard fórumtársnak ment a mondandóm. :)

Előzmény: ötfelezős (50093)
ötfelezős Creative Commons License 2019.04.15 0 0 50093

Na tessék, jóakaratúlag rámutatok, hogy szerintem miről is beszél a fórumtárs, aztán azon kapom magamat, hogy lett egy kabátügyem. :D

Előzmény: Soká (50092)
Soká Creative Commons License 2019.04.14 0 0 50092

Igen, de amit linkeltél, az alapján, nem _leszólták_ hanem faki _leszólta_ és nem a munkássága selejtes, hanem (faki szerint) hiteltelenítette magát (természetfotós körökben), azzal hogy szelídített állatot fotózott (anélkül, hogy ezt jelezte volna)
Korábban én már írtam, hogy éppen emiatt a szemlélet (és szabályozott versenyszellem) miatt mosolygok én kicsit a természetfotósokon, és tekintem a műfajukat sporttevékenységnek inkább mint alkotóművészetnek. De ez természetesen az én véleményem, nem érdemes belőle általánosítani.

Szóval, te se általánosíts. Megértem, hogy személyes ismerősöd, így neked fáj, ha "csesztetik". Én egyébként láttam már őt és tényleg egy szerény, szimpatikus emberke. És jól is fotóz.
Nézd meg, hogy Máté Bencét is hányszor és hányan kikezdik. Nem kell ezzel foglalkozni.

Előzmény: ötfelezős (50091)
ötfelezős Creative Commons License 2019.04.14 0 0 50091

Elég lett volna ez év január 28-ig. :)

50048, 50052...

Előzmény: Soká (50090)
Soká Creative Commons License 2019.04.12 0 0 50090

Három évre visszamenőleg próbáltam rákeresni arra a "leszólásra" de nem sikerült.

Előzmény: leonard65549 (50088)
ötfelezős Creative Commons License 2019.04.12 0 0 50089

De emlékeim szerint nem az volt a bajuk vele, hogy nem tud fotózni.

Előzmény: leonard65549 (50088)
leonard65549 Creative Commons License 2019.04.12 0 0 50088
leonard65549 Creative Commons License 2019.03.11 0 0 50087

A gyertyafényhez, tipikusan pl. szülinapi tortán stötéten, nálam villan az alacsonyra állított vaku, softbox-al a mennyezetre, mert környezet is kell. Aztán lrben radiálfilterrel megoldom a gyertya színhőmérsékletét, ha hideg lenne. Esetenként a softba teszek a vakura narancsszűrőt, de ez nem igazán jön be, mert itt a retusnál rendesen kell vakarózni hogy mi legyen. A jó öreg szürke kártya az égzengés előtt, a legvalószínűbb helyekre odaállítáva sok fejfájástól megszabadítja az embert,ha cirka 800 kattintással tér haza egy ilyen buliról.

Ahogy Soká írja, a vakuzás alatt nem villámlást kell érteni, csak derítést. A fényviszonyoknak megfelelően megsaccololom a legmagasabb iso-t, a bokehoz a blendét, és ezután jön a vaku belövés. A vendégek, akik maguk is fotót szeretnének, még egyszer sem csipogtak ez miatt, főleg hogy a társaság 99 százaléka nyomula tokos telókkal, a kis szutyok vakukkal, telibe villantva.

Előzmény: Soká (50085)
leonard65549 Creative Commons License 2019.03.11 0 0 50086

640 és nem 6400, 3200-ra az iso-t még ff-en se tolom fel... Használok vakut. Van a gépen egy rendszervaku, softbox-al, ami hülyén néz ki, de nagyon jó derítő vakuzáshoz, ha meg is mosolyogják. Az 1,8 - 2,2 blende akart lenni... Semmi bajom a vakuval, a fotózáshoz fény kell. Állványon softbox és bele a vaku a gép beépítettjéről vezérelve, ide-oda helyezhető, de rendezvényen, ahol 60 ember van, állófogadáson például,a azért necces. Itt csak a nyitott blende + iso játszik, de ha 2000-re kell húzni, már megint csak keresem a derítésre a lehetőséget. Ez általában a beépített, vagy az sb 700 a gépen, 1/64, 1/32 -re lehalkítva, ha a mennyezet alacsony, vagy van mögöttem fal, arről visszaverve, ahogy írtad nem a vendég orcájába. Nem tudom milyen elvekkel fér össze, hogy valaki nem vakuzik, elvégre a fotózáshoz fény kell... Az apsc egy rendezvényteremben szokásos fénynél, már gyakran 400-as isonál is csak olyan képet állít elő, amit meg kell őrizni, azért ami vagy aki rajta van. Persze ez is fényforrás ereje, helyzete függő. 1200 fölött is fotóztam már úgy hogy használható lett. Használható, nem top.

 

 

A fix obit a nagy blende miatt használom. A zoom, ami egyáltalán 2,8-ra nyit, nagyon drága, és ahhoz képest igen korlátozottan használható. A zommolással zárja a rekeszt, és ha bokeh kell, az van vagy nincs. Fixel odalépek és klatty.

Színházban nem fényképezek. Ehhez engedély kell, és mindenkit zavar, az egyéb fellépéseken, táncház, kórus etc. meg van elég fény, és a zene elnyomja a klattyot.

Előzmény: Soká (50081)
Soká Creative Commons License 2019.03.09 0 0 50085

Ebben teljesen igazad van. Elfogadom, hogy például ez olyan eset, amikor legjobb a fényerős eszköz. De azért én továbbra is úgy gondolom, hogy az esetek jelentős részében segíthet a megfelelő világítás. És ha most lenne kedvem, időm, akkor a gyertyafényes sztorit is kipróbálnám minimális + világítással.

De majd reméljük, készül egy teszt jellegű fotó ugyanarról apsc+ff géppel és láthatjuk, hogy a kevesebb zaj kontra nagyobb felbontás milyen eredményt mutat. :)

 

Előzmény: Degeczi (50084)
Degeczi Creative Commons License 2019.03.09 0 0 50084

Nem, erről írtam: a gyertya fénye annyira alacsony színhőmérsékletű (1500-1700K), h a legtöbb gépen nem is lehet beállítani (általában 2000K az alsó határ), így meleg színezetű marad a kép - amivel nincs is baj, ilyennek látjuk élőben is.

 

Ha erre rádurrantasz a 4500K körüli színhőmérsékletű vakuval, hazavágod a kép hangulatát! Csak úgy lehetne, h színszűrő fóliával eltolni a vaku fényét - de az max. előre rákészülve, műtermi körülmények között reális, nem egy baráti vacsorán. Ott fényerős obi, nagy ISO és stabilizátor a praktikus megoldás.

Előzmény: Soká (50083)
Soká Creative Commons License 2019.03.09 0 0 50083

Én nem állítom, hogy nincs olyan amikor tényleg csak a ff, fényerő és magas iso a megoldás, de azért még egy gyertyafényes fotón is valójában segít(het) egy kis derítés.

Nem arra gondolok, hogy vakuval napfényesre kell varázsolni a képet, éppen csak annyit besegíteni, amitől  elviselhető mértékűre lehet csökkenteni az iso-t.

Előzmény: Degeczi (50082)
Degeczi Creative Commons License 2019.03.08 0 0 50082

Adott esetben pont az a lényeg, h ne hamisítsd meg vakus derítéssel a hangulatot... mint pl. egy gyertyafényes beszélgetés során. Mivel ilyenkor nem jellemzőek nagy, gyors mozgások, egy stabilizátor is aranyat ér, és persze fényerős objektív: ezekkel kis szerencsével ISO 1600-on is lehet pár jó képet lőni, és az még bármelyik rendszeren vállalható minőség (de általában a 3200 is, hiszen ezeket úgysem 100%-ra belezoomolva fogod visszanézni)

Előzmény: Soká (50081)
Soká Creative Commons License 2019.03.08 0 0 50081

Hát, Te tudod. Nem állítom, hogy minden részletében értettem, amit írtál. ("1,8- 2,2 mm" - "isot, főleg este, 640-re fel kellett húzni" ??) Gondolom az egyik blende akart lenni a másik 6400 :)

Odáig oké, hogy az apsc több zajt generál (bár ha visszabutítod 12Mp-re mondjuk 24-ről, akkor azért a különbség is csökken) de azt például nem nagyon értem, hogy miért akarsz olyan sötét helyen fotózni, ahol iso6400 kell full nyitott rekesz mellett? Az esetek döntő többségében mód és lehetőség van elhelyezni rendszervakut vagy vakukat úgy, hogy deríteni tudj kicsit. Erre most légyszi ne mond azt, hogy Te elvből nem akarsz vakut használni. Azt még megértem, hogy csak fixeket használsz, de azért a vaku nem egyenlő azzal, hogy a beépített vakuval jól pofán nyomod az alanyt :)

Számomra segítség lenne ha illusztrálnád fotóval is, hogy hol mikor válik használhatatlanul zajossá az apsc. Én max. 3200-ra szoktam felnyomni az ISO-t, de ez már csak ritkán és kompromisszummal történik meg, az 1600-at is csak nagy szükségből használom. De ilyen szituációban már mindig keresem a lehetőségét a derítés használatának.

Egyébiránt tudok példát mondani, természetesen egy színházban, táncelőadáson, komolyzenei koncerten nem vakuzhat az ember, igaz itt már az is gondot okoz, ha az embernek "kattogós" gépe van, szóval ide még FF-ből is csak milc felelne meg. Ilyen helyen kétségtelenül megáll a tudományom. Vagyis a felszerelésemé.
De egy esküvőbe belefér a villantás.

 

Előzmény: leonard65549 (50080)
leonard65549 Creative Commons License 2019.03.04 0 0 50080

A 12 és 24 mpx közötti különbség engem még ff és ff között is izgat, igazából nem erről van szó. Rendezvényeket, összejöveteleket terveztem fotózni, és a aps-c nagyon zajos. Mivel nem használok zoomot, az először fotózás, utána portrézás, objektívcserével nem igazán jön be. A 20 mm-es Sigma volt az apsc-n, a 85 mm-es a 750-en, de kisebb helyiségekben, az 1,8- 2,2 mm nagyon gáz volt, 3,2-3,5-el kellett volna fotózni, és ott már az isot, főleg este, 640-re fel kellett húzni. Iszonyatos zaj van ennél az iso-nál aps-c-n, kevés fénynél. A 12 mpx mindenre elég, majd ha kicsit több időm lesz, kipróbálom őket hogy összehasonlítsam. Ami a D5500-at illeti, már most is szinte eladhatatlan. Egy üzeltben 70 eurót akartak adni érte... 50 000 expo alatt veszik csak át, az enyémben 47 000 volt. Angliában az mpb.com cég beszámította 280 euróval a 700-ba, és így nagyon olcsón megúsztam a cserét. A D700 egy hét alatt megjött, fele annyi expo sincs benne, és tényleg szép állapotban van. Szóval ez inkább zaj és nem mpx sztori. Az egyik vázon 35 mm a másikon 85 lesz. Van egy hevederem, amire két gépet tudok rakni, elvileg működnie kell. Május 11-én lesz egy eksüvő, addigra be kell járatni a dolgot.

Előzmény: Soká (50079)
Soká Creative Commons License 2019.03.01 0 0 50079

Olyan nagyon nem osztottad meg a közönséget, ahogy elnézem...

Jófajta 12mp sok mindenre elég. Arra azért kíváncsi lennék, hogy mondjuk ugyanazzal a jó objektívvel mit nyersz vagy veszítesz egy 12Mp-es ff vagy egy 24Mp-es APS-C esetén rajzolatban?

Előzmény: leonard65549 (50078)
leonard65549 Creative Commons License 2019.02.20 -2 1 50078

Lehet hogy megint meg fokom osztani a kedves topiklakókat, de a d5500 helyett D700 lesz a második gépem. Az aps-c kevés fénynél magas iso-val nagyon zajos tud lenni, az 1,4-1,8-as blende pedig ritkán megfelelő. Találtam egyet 24 ezer expoval, 440 euróért. És megmondom őszintén: szeretném látni a 12 megapixelt egy ff szenzoron...

leonard65549 Creative Commons License 2019.02.16 -2 0 50077

Hopp D5500.

Előzmény: leonard65549 (50076)
leonard65549 Creative Commons License 2019.02.16 -3 0 50076

Ez ugyan nem apróhirdetős oldal, de eladó a kis Nikim, 47200 expoval, két akksival, markolattal, töltővel, kábellel, megőrzött szép állapotban. 2016-ban vettem újonnan. Az irányár 105 000, mehet lejjebb, de csak amennyit muszáj. Második gépnek akartam megtartani, de ff kell, elég sokat mozgok ott ahol kevés fény van, és az 1,4-es 1,8-as blende jól hangzik, de ritkán jó, kell egy olyan gép, ami 2000-es iso körül is jó képet készít. Csak ezért adom el.

 

ötfelezős Creative Commons License 2019.02.15 0 0 50075

és nincs több jó kép mint akkor

Hát, nem tudom, te merre jársz és nézel... Szerintem ezermilliárdszor több jó kép van, mint akkor.

Előzmény: leonard65549 (50071)
Szabolcsi Mihály Creative Commons License 2019.02.14 -2 0 50074

...ha nem, hát nem; legkevésbé sem kötelező... :)

Előzmény: leonard65549 (50072)
Soká Creative Commons License 2019.02.14 0 0 50073

Az "ízlést és beállítottságot" nem érintem, egyedül annyit mondok, hogy a maradandó témák 90%-tól megfosztod magad ezzel.
De, ez a Te utad, te tudod, hogy miért döntöttél így, én csak azért mondom ezt mert ha megnézel egy fotótörténeti albumot, akkor a képek többségén találsz majd embert is. A döntő többségén pedig legalább emberalkotta dolgokat. A természet önmagában legfeljebb akkor érdekes hosszú távon, ha olyan környezetet mutat, amit az ember közben megváltoztatott, lerombolt. Ilyen értelemben viszont a képnek nem fotográfiai, inkább csak dokumentum-értéke van.

 

Én valamikor 20 éves korom körül jöttem rá, hogy milyen elcseszett módon fotózgatok. Addig az utazásaim során (ez még rendszerváltás előtt volt) kényszeresen az épületeket, "'híres dolgokat" fotóztam. Most, amikor kezembe akadnak ezek a régi diák és papírképek, fogom a fejemet, hogy alig akad olyan kép, amin látszunk mi, akik akkor ott voltunk. Csináltam egy rakás _érdektelen_ épület és tájfotót.

Előzmény: leonard65549 (50072)
leonard65549 Creative Commons License 2019.02.14 0 0 50072

Ez csak ízlés és beállítottság kérdése, én például nem fényképezek embereket... na és???

Előzmény: Szabolcsi Mihály (50068)
leonard65549 Creative Commons License 2019.02.13 0 0 50071

A Daróczi Csabát egyszer felhívta a Máté Bence, hogy ürgék vannak az apja telkén, érdekelné-e mint fotótéma. Érdekelte. A Bence egy pecabottal sárgarépát rángatott az ürgék előtt le-föl, hogy ugráljanak. A Csaba negyedóráig nem bírt fotózni a röhögéstől, de amikor összejött, a sok száz kép közül kiválasztott egyet és átverés vagy nem nagyon jó kép lett. Amit elfelejtünk, amikor a technikáról beszélünk, hogy egy nekifutásból hazavihetsz 600 képet egy napfelkeltéről, vagy egy sáskáról, és formatálás után másnap újra előadhatod. A filmes világban azért ez nem így volt, még akik ebből éltek, azok se engedhettek meg maguknak húsz tekercset egy óra alatt. Ezért van több fotó, több fotós - és nincs több jó kép mint akkor, még a nagy számok törvénye sem mindig műxik.

Előzmény: Soká (50064)
leonard65549 Creative Commons License 2019.02.13 0 0 50070

A természetben SEMMI nem ismétlődik meg. Teljesen mindegy hogy készül a kép, csak megismételhetetlen legyen, olyan, hogy ahogy ránézel, nem látsz mást. Ezek a fotósok tisztában vannak a kompozícióval és szabályokkal, és teljesen mindegy hogy a szaharában készül, vagy egy vadasparkban. Egy magyar fotós srác, talán húsz éves ha volt, a vadat üldöző gepárdot és a többi hasonló fotókat letarolta, egy pintyről készült képpel. Olyan jókor volt ott, a fények, ahogy a madár ült az ágon, etc, hogy mindenkit letarolt, pedig nemzetközi pályázat volt.

Előzmény: Octi19 (50065)
Soká Creative Commons License 2019.02.05 0 0 50069

Erre elég sok mindent írhatnék, de nagyon messzire vezet a Digitális fényképezéstől.

Csak annyit, hogy az ember arra van programozva, hogy az emberi arcra legyen érzékeny. Érthető, hogy evolúciós okokból ez így alakult ki, ráadásul tanult dolgok is ezt erősítik. Nem véletlen, hogy míg nekünk minden "kiskínai" olyan egyformának tűnik (akárcsak a feketék...) addig a környezetünk arcait nagyon jól meg tudjuk különböztetni egymástól. Mert ezt tanultuk. Ahogyan minket meg a kínaiak látnak olyan egyformának.

 

A látásunk nagyon erőteljesen tanult folyamat eredménye.

Előzmény: Szabolcsi Mihály (50068)
Szabolcsi Mihály Creative Commons License 2019.02.04 -2 1 50068

"A művészetben nincsenek szabályok, csak a versengő műfajokban, lásd sport."
Anno dacumal 1976-1984 között - a "Nimród" fotóklub tagjaként - magamat is természetfotósnak véltem, és pont az általad leírtak miatt (bár én nem tudtam ilyen szabatosan megfogalmazni:) hagytam abba.
Nem láttam értelmét, hogy pár száz esetleges érdeklődő miatt gyorsan feledésbe merülő képeket kattintgassak. 
Sok száz, vagy inkább több ezer nagy közönségsikert elért ún. "természetfotót" láttam, de igazából konkrétan egyre se emléxem - míg az Emberekről készült képekből elég sokra.

 

 

Előzmény: Soká (50062)
Octi19 Creative Commons License 2019.02.03 -1 0 50067

Ha jól rémlik azt írtam, hogy "szerintem"... :-(

Előzmény: Soká (50066)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!