Nekem vannak FHB-s tapasztalataim, meg is osztom veletek.
Lehetőség nyílt arra, hogy egy ismerőstől 6MFt-ért megvegyünk egy 55nmes lakást. Mivel ez jó árnak tűnt, ráharaptunk. Sajnos azonban nem volt pénzünk. 2 milliót sikerült összelejmolni a rokonságtól, 4M hitelre volt szükség.
A banki hitelek összehasonlítása után egyértelmű volt, hogy az FHB kínálja a legalacsonyabb kamatot (11,2% + 1,5% kezelési ktg).
A hitelfelvétel alapkövetelményei:
- A törlesztés nem lehet nagyobb a család nettó jövedelmének egyharmadánál.
- A fedezetként felajánlott lakás FHB által becsült piaci értékének 40%áig adnak hitelt.
- A fedezetként felajánlott lakást biztosítani kell az FHB javára.
- A bank csak akkor utal, ha a lakás tulajdonjoga már át van írva a vevő nevére és a jelzálog is be van jegyezve. A bank a tulajdonjog átírás előtt garanciát ad az eladónak az utalási szándékáról.
- Előtörlesztés csak korlátozottan van, a futamidő nem csökkenhet. Ez azt jelenti, hogy az ingatlan a futamidő teljes hosszára forgalomképtelen.
Megkötöttük az adásvételi szerződést. (Június elején.) Kicsit nehéz volt az eladót meggyőzni a tulajdonjog átírásról, de sikerült, mivel ismerős. Másnap beadtuk a hitelkérelmet a bankhoz. Mivel tudtuk hogy a 6 milliós lakás nem lesz elég fedezet, eleve egy ismerős családi házát ajánlottuk fel, aminek a forgalmi értéke kb. 12-14 MFt. A bank nem fogadta el a fedezetet, mivel csak 6,1 millióra értékelték (!!!) így be kellett vonni a megvásárolni kívánt lakást is. (A két értékbecslés (3-3 perc) díja 50 ezer Ft volt.)
A bank összesen 11 hétig ült a kérvényünkön. Amikor érdeklődtünk, a banki ügyintézők jó bunkók voltak, az egyik elment szabadságra, emiatt 1 hétig semmi nem történt, de 4 óra után már hiába is próbálkoztunk, senki nem vette fel a telefont sem. Szóval összességében az volt a benyomásunk, hogy a hetvenes években vagyunk, kiszolgáltatva a mindenható HIVATALnak.
Ezután megkötöttük a hitelszerződést. A szerződést közokiratba kellett foglalni, melynek díja 30 eFt volt (nekünk kellett fizetni). A bank ragaszkodik hozzá, hogy mindkét fedezet ingatlan teljes (bank által becsült) értékére biztosítást kell kötni, melynek kedvezményezettje a bank. Így több, mint 12 millió forintnyi fedezetet kell biztosítanunk ahhoz, hogy 4 millió hitelt kapjunk. (Járjon jól a biztosító is, akit persze a bank jelöl ki.... korrupció kizárva...)
A papírokat 2 hete beadtuk a földhivatalnak, aki persze még semmit nem csinált (állítólag több hónap is lehet az ügyintézés). Tehát az ügy több, mint 3 hónapja folyamatban van, az eladó még mindig nem kapta meg a pénzét.
Az ügyvédünk szerint az egész szerződés (a dupla fedezet, az előtörlesztés hiánya, a felesleges túlbiztosítás) annyira előnytelen a számunkra, hogy felelős ember az FHB-től ilyen kondíciók mellet nem vesz fel hitelt. Nekünk azonban nem volt más választásunk (csak a híd alatt...).
Eladók: Akkor adjatok el lakást FHB-s ügyfélnek, ha nem probléma, hogy a pénzt csak 4-5 hónap múlva kapjátok meg, miközben a tulajdonjogot átírják a vevőre.
Hát ennyi, remélem tanulságos volt.
Angel ur!
Arra az egyre vigyazz, ha lakasra veszel fel kolcsont, akkor csak jelzalogjogot engedj bejegyeztetni. Vannak olyan 'cegek', akik a nagy osszegu, kedvezo kamutu kolcson fejeben tulajdonosi hanyad bejegyzeset kerik.
Ha ilyet fontolgatsz, akkor jobb ha a kis penzedet nekem adod. Igaz, hogy tolem sem fogsz egy fillert sem kapni es lakasod sem lesz, de ezt en megmondom Neked nyiltan a legelejen!
Hali!
Úgy látom itt senki nem küszködik pénzhiánnyal, mindenkinek saját lakása van, alájatolva egy pipec kis autóval és nem foglalkoztat senkit bizonyos lakáshitelek körülötti gondok bajok.
csá