ma oktober 7-én jelentik hogy NewO... teljesen száraz, nincs viz az utakon meg sehol ahun nem kene..... 1 hónapja volt a Katrin? Amerika elkezdett müködni... s a törvényt annyira repektaljak hogy a gátak magasságat nem emelik.... mert azt a Federal Kongresszusnak kell törvénnyel engedélyezni elöször..... most majd kezdödik az ujáépités páran csodalkozni fognak itt........ A felöség kivizsgálása is folyik csendesen , lassan de szünet nélkül... a város afroamerikan rendörparancsnoka man lemondott.... majd jön a többi aztan... a volt nagypofáju demokratak man nem azt üvöltözik mint az elsö napokban, most azt hogy ".... fontos az ujáépités nem az hogy ki volt a hibas..." What you say?
"De ne feledd, hogy ez 98%-ban anyagi kérdés. Van miből újjáépülni. Máshol meg nincs." Miért van? Itt is volt gazdasági válság, meg 30%-os munkanélküliség, két frontos II VH., Korea, Vietnam, 9/11... Akár mit is mondtok. a szisztéma itt ragyogóan müködik. Ezt kellene elcsenni.
Lehet, de tisztazzuk... ki az a "bárki más"... valami pelda? Hasonlo esetben? na még valami.... nem az USA hanem az államok, de mindegy legyen igazad, most majd láthatod ( remelem soha nem fog bekövetkezni) hogy egy 2. esetben, hasonlo helyzetben milyen is lesz az USA... ez vot a bajuk a japánoknak is a II VH-ban, hogy azt hitték mindég könnyü lesz mindég mint Pearl Habourban vot...... tévedtek mint talan olvastad man.....
Hogy lehet, hogy mered ezt összehasonlítani? Nem értem. Van valami tapasztalati alapod? Láttál már hurikánt, tornadot, 2 milliós várost víz alatt? Kétlem. De mondok valamit: Én sem. Kivéve a tornado-t. Ugy szippantotta fel a földi dolgokat, mint egy öriás porszívó. Aztán lefeküdt mintha mi sem történt volna, s visszintesen görgött tovább. Sokszor fordul elö. hogy ott van csak nincs "taccsdan".
Azt nagyon ertekelem mikor valaki ul Budapesten es osztja az eszt hogy hogy kellett volna evakualni az embereket New Orleansbol . Most amikor a Rita kozeledik a Mexikoi - obolhoz , jo lenne ha Airbus kartacs vagy akarmelyik eszleny kollegaja eldontene hogy honnan kellene az embereket kitelepiteni a veszelyeztetett partszakaszrol , mert a hurrikan az olyan , hogy gondol egyet es kunkorodik vagy jobbra , vagy balra, de amikor mar biztos hogy merre megy , mar keso elszaladni.
Arrol nem is beszelve , hogy ez nem Kadar Jani bacsi orszaga , ahol az allampolgarnak megmondjak hogy mit kell csinalni, itt felnott embernek tekintenek akinek megadnak minden lehetoseget , de donteni te magad dontesz es viseled is annak kovetkezmenyeit.
Na , ezt nem birjak otthon felfogni, meg azt hogy viszont ha egyszer azt mondja a hatosag itt hogy igy lesz , akkor ugy lesz , nincs apellata , meg majd a keresztapam segit , esatobbi.
De minderrol keveset tud az , aki kijon , es egy het utan kijelenti hogy utalja az amerikaikat mert bunkok es koverek es stb , de mikor rakerdezel , kiderul hogy a helyi magyar klubon kivul meg nem jart, egy darab amerikaival nem talakozott, es ennel mar csak az szebb , amikor itt el papirok nelkul , a gyereke kapja az ingyen iskolat , orvosi ellatast , foodstampet , es fennhangon szidja Amerikat.
Minden abból indul ki, hogy Amerika elégedetlen önmagával. Ezt aztán Európában cicomázzák. A tények, a magnitude, az igazság már nem is érdekes. Csak lehessen az USA-n egyet rúgni. Mi meg itt - még - bírjuk. A hazai közhangulat miatt javasolni fogom a képviselömnek, hogy a vízumkérdést (VWP) vegyék le a napirendröl (ha fennt van). Ugyanis minek ide még több botcsinálta szarházi Michael Moore. Egy is elég.
kelet 2005. szeptember 18., vasárnap 18:18
küldés
nyomtatás
szerkesztőség
Az arcukkal mondták el
Egy nappal hazaérkezésük után tájékoztatta olvasóinkat az Amerikából hazatért Vincellér Tibor és dr. Papp István, akik a Baptista Szeretetszolgálat szervezésében a Katrina hurrikán nyomainak eltűntetésében segédkeztek.
<!--
var ord=Math.round(Math.random()*100000000);
document.write('');
//-->
- Az USA kormánya nem kért hivatalos segítséget - mi úgy kerültünk az államokba, hogy alig egy-két héttel korábban együtt gyakorlatoztunk az Észak-Karolinai Baptistákkal - kezdte a beszámolót Vincellér Tibor. - Amikor híre jött Katrina pusztításának, ők hívtak meg minket a műszaki mentéshez. A hatóságok jóváhagyására mi sem jellemzőbb, hogy a kiutazó személyek vízumát kevesebb, mint 24 óra alatt kiadták.
Elképesztő szervezettség
- Kiérkezve meglepetések sora várt ránk - kapcsolódott a beszámolóba dr. Papp István. - Alig 3 nap alatt teljesen helyreállították az elektromos rendszereket, a vízvezeték annyira nem rongálódott azon a területen, ahol mi voltunk. Gulfport városában amit a szél nem tett tönkre, azt a víz mosta el, igaz ez a város magasabban fekszik mint a tengerszint, ezért néhány óra múlva már szinte szárazra szárította a 36 celsius fokos levegő. New Orleans-ból a víz nem tudott a tengerbe visszafolyni, ezért ott a víz sokáig megmaradt, viszont a szél itt volt a legerősebb. Döntően könnyű szerkezetű épületek voltak ott, de a kőépületek sem úszták meg a rettentő erejű szelet.
Kisimuló ráncok
- Az első időkben két helyi farmerral voltunk egy brigádban, és az arcukon látszott, ahogy megenyhültek, amikor látták, hogyan daraboljuk fel a könnyű szerkezetes házakat szétlapító hatalmas fákat. Napokkal később Tibi az autóhoz ment, amikor hátat fordított, és egy idős férfi szinte megdermedve betűzgette a hátán a Hungary feliratot, és hitetlenkedve kérdezte: mi tényleg eljöttünk Kelet-Európából, hogy segítsünk rajtuk?
Fantasztikus volt az a szervezettség, az összetartás, és az egyenrangúság, ami a munkavégzést jellemezte. Egyik este még a leszaggatott villanyvezetékek lógtak az oszlopokon, másnap már ki volt cserélve a hálózat. Éjszaka kijárási tilalom volt, nap közben viszont sok helyre vittek bennünket, mert a kidőlt fák kivágásában kellett a körültekintés, és a felkészültség, így azt a bizalom elnyerése után szívesen ránk bízták.
Mostak, főztek egy városra
- A táborban konyha üzemelt, volt elsősegélynyújtó hely, mindenütt klíma. Este megtapsolták azokat, akik a közel 10 ezer adag ételt elkészítették. Volt egy mosoda, ahol mindenkinek névre szólóan készítették ki a mosott ruháit. Egyetlen internetes felhívásra mindenfelől érkeztek a segélycsomagok, és azt is láttuk, hogy a munkákat más államokból érkezett, egész hadseregnyi brigádok végzik elképesztő tempóban. Senki nem tudta, hogy aki mellette mondjuk egész nap csak konzervet nyit, más napokon benzinkutas, vagy igazgató-menedzser.
- Senkinek nem jutott eszébe több ételt, ruhát elvenni, mint amennyire szüksége volt. Egy fél napot még a lezárt New Orleans-ban is dolgoztunk, igaz, azon a részén, ami nem volt víz alatt. A sok fára mászás kapcsán Tibit csak mókusnak nevezték, amin jót derültünk. Felmerült, hogy amennyiben az Ophelia lesújt,akkor a kiutazásunk hosszabbra nyúlik, de végül Ophelia megenyhült, mi pedig hazajöhettünk, az öreg farmerek, Jim és Arthur, majd esténként egy tea mellett elmesélik a többieknek, milyenek voltak a magyarok, akikkel együtt dolgoztak.
Egy hajléktalan visszatér
- A romeltakarítás során az egyik brigádhoz csapódott egy hajléktalan, vagy inkább nevezzük őt "hippy"-nek. A fickó először csak ezt-azt csinált, gallyakat húzgált, végül talán két nap múlva egy segélycsomagból kiöltözött, és egyenruhát húzva beállt az amerikai birgádba. Ekkor már teljes intenzítással dolgozott, vélhetően ő azon kevesek közé tartozik, akiken segített a Katrina hurrikán, hiszen ő így talált vissza a társadalomba. Biztos vagyok benne, hogy utána már nem ment csavarogni, hanem tartósan ott maradt a Baptistákkal. Jellemző módon a börtönből az elítéltek egy részét kiengedték és a munkával töltött minden napért a büntetésből 10 napot vontak le.
- Azt azért érdemes tudni, hogy nem lehetett még a mentőcsapatoknak sem csak úgy ide-oda mászkálva dolgozni. A szervezettség erre is kiterjedt, például a helyiek benyújtották az írásos igényüket, mit kellene megcsinálni, mit kell lebontani, kivágni stb. és munkalapokat kitöltve indultak a műszaki mentők a helyszínre. Erre egyfelől azért volt szükség, mert az USA-ben egészen elképesztő a minőségbiztosítás szintje, minden munka, minden termék számonkérhető, honnan származik, ki csinálta, mert ha kár van, tudni kell kit kell perelni. A későbbi költségek elszámolásában is korrekt adatokat tudnak szinte percre pontosan megadni, ha arra igény van. A másik ok az volt, hogy a magántulajdon védelme nem csak írott malaszt.
Sokan tartottak fegyvert otthon. Volt olyan ház, amelynek kiírta a tulajdonosa a falára, ha belépsz, lelőhetnek! Munkát csak ott végezhettek, ahol a tulajdonos beleegyezett abba, hogy az ő területére beléphetnek. Emiatt nem lehetett úgy improvizálni, ahogy sok esetben idehaza megteszik a mentéseknél, még akkor sem, ha azzal látható módon nagyobb kárt tudnak megelőzni – zárta le a beszámolót a két újvilágot is megjárt speciális mentő.