Keresés

Részletes keresés

goyko14 Creative Commons License 5 perce 0 0 224108

Ott szerintem sem ok valami a matekkal. 

Vagy tisztázni kellene mi a 16? Csak belégzés vagy be-és-kilégzés együtt számolva (ami akkor 8 belégzés/légzési ciklus percenként). Mondjuk valami akkor sem kerek a többi adattal. Vagy baromi gyorsan vagy lassan kell lépnie.

A 85 környéke egyébként nekem is stimmel a kilométerenkénti belégzésre, tempófüggetlenül (már ha kb alap 5p és 4p tempókkal számolunk). Ez mondjuk egy újabb valószínűleg irreleváns statisztikai adat, de érdekes hogy így korrelál.

Persze mindez feltéve ha a Garmin számai jók, mert saját magam által mért adatom nincs. Lehet ma mégis megpróbálom számolni, remélem nem cseszem el vele az edzésem :)

Előzmény: Spenót (224103)
9:3 Creative Commons License 5 perce 0 0 224107

én is megnéztem ezt a légzés, nem mintha többnek tartanám egy lényegtelen adatnál :)

Ami meglepett, hogy az ébrenléti átlag 14 szokott lenni, az alvás közbeni 15-16. Fordítva gondoltam volna. A minimum viszont alvás közben volt eddig - az elmúlt egy hónapot végigböngészve - a legalacsonyabb: 7. Itt nem tudom, mi lehetett, lehet, hogy annyira érdekeset álmodtam, hogy elfelejtettem levegőt venni.  

Előzmény: goyko14 (224105)
goyko14 Creative Commons License 15 perce 0 0 224106

Elvileg a Garmin is méri a PulseOx-ot, megint csak nem tudom hogyan és milyen pontosan. 

Annyit tudok róla hogy nem szabad rajta hagyni a folyamatos mérést mert az zabálja az akksit. 

Eddig néhányszor belemértem, kizárólag csak 96%-ot mért. Akár lehet jó is, de kicsit gyanús hogy mindig annyi :)

Na mindegy ha meg akarok fulladni majd biztosan más jelekből is észre fogom venni.

Előzmény: Ati_66 (224088)
goyko14 Creative Commons License 20 perce 0 0 224105

Én nem számolok futás közben légzést mert csak összezavarodok benne és vagy a lábam áll meg vagy a légzésem és nekem leginkább mindkettő kell. Egyébként az a tippem hogy nem függ össze a lépéseim ütemével a légzésem - tudatosan biztosan nem törekedtem rá -  hanem attól teljesen függetlenül, ösztönösen alakul. 

Viszont a számháborúba tudok én is dobálni mert a Garmin elvileg mér Respiration Rate-et, ami a percenkénti ki_és_be légzések együttese ha jól olvasom. Fingom sincs honnan számolja de higgyük el neki. A napközbeni átlag olyan 14-16 között szokott lenni, tehát kb 7-8 belégzés percenként (az kb pontos lehet).

Futás közben az átlagok olyan 30-36 között alakulnak (tempófüggően), vagyis 15-18 belégzés / perc. Ez az én 160-165 körüli frekvenciámon 9-10 lépésre jön ki belégzésenként (vagyis kb 5-5 lépés be/ki, ha jól számolom). 

Ha intenzív futás van akkor felmegy 46-48 körülre is akár (incl verseny, mondjuk ott láttam egy 56-os kiugrást is de az asszem pont a félrenyelt sótabletta miatti megfulladás volt, így kivenném a statisztikából). Szóval erőltetett tempón 23-24 belégzés / perc, igaz ott már a frekvencia is magasabb, de akkor is kb 7 lépésre jön ki egy új belégzés.

Spenót Creative Commons License 30 perce 0 0 224104

Aztakurta! Megkaptam a videót. O/O csak azért vesz levegőt, mert hallotta, hogy a humanoidok ezt csinálják és mókás szokásnak tűnt neki. A Tatuinon nem így szokták. 🙂

Spenót Creative Commons License 45 perce 0 0 224103

A legjobb az lesz, ha O/O-t kiszavazzuk. 🙂

Amúgy nem jön ki a matek. Vegyük azt, hogy mindketten 180-at lépünk percenként.

O/O aszongya, hogy percenként 16 légzése van. Az 11.25 lépés/légzés. Persze, ez még mindig sokkal több, mint az én most gyakorolt 8-am, de nem 16. Úgy jönne ki a 8 ki / 8 be.

Tévedek?

Előzmény: Pinyo (224102)
Pinyo Creative Commons License 1 órája 0 0 224102

Hm. A 8:8 azért már nagyon ritkás, mondjuk a 4:4-essel (nem jól, de) elvoltam a teszt futásom vége felé 147-es pulzusnál is (miközben a könnyű futásom 130-as, a maratonos 156-os).

Általában 2-2 vagy 3-3 az, ami automatikusan szokott jönni.

Előzmény: O/O (224096)
Spenót Creative Commons License 1,5 órája 0 0 224101

Na, idáig jutottunk, hogy lihegős videókat küldözgetünk egymásnak. 😀

Jöhet! Ez tényleg brutális különbség. Muti a lihegésed! 🙂

Előzmény: O/O (224100)
O/O Creative Commons License 1,5 órája 0 0 224100

Átküldöm messengeren a videót! Nézd meg. Bocs nem szívatni akarlak, de kb. most beszartam, lehet én is szarul csinálok valamit?

Meg ne próbálj utánozni! :)

Megfertőzted a topikot ezzel a légzés marhasággal, eddig mi nem is lélegeztünk futás közben, most meg.... :))))

Na azért ez tök jó, hogy kicsit megfigyelünk pár dolgot. Nem kell belőle nagy ügyet csinálni, de érdekes mindenképpen ;)

Előzmény: Spenót (224098)
Spenót Creative Commons License 1,5 órája 0 0 224099

Ja, és ezek után rohadtul nem vagyok kíváncsi a szaturációdra! 🙂

(Amúgy, de!)

Spenót Creative Commons License 1,5 órája 0 0 224098

Igen. 4 lépés be és 4 lépés ki.

Ezt komolyan mondod, hogy neked megy a 8:8????

NeSzivassSámán! 🙂

Én ennek a 4-nek is tudok örülni. Van hova fejlődni...

Spenót Creative Commons License 2 órája 0 0 224097

Az illetőnek biztosan nyitva volt a szája és túllégzett. Azért kellett levinni. 

Buteyko elvtárs kellett volna oda! 🙂

Teljesen egyetértek azzal, hogy tendenciát kell nézni. Ezért is méregetem most sűrűn.

Azt mindenképpen elértem, hogy legalább 2 egységgel följebb ment ez az értékem nyugalmi állapotban és szinte teljesen elmúlt az esti köhögésem egy hónap alatt.

Azt akarom valahogy kikísérletezni, hogy hol van a határ, amivel még nem szivatom magam feleslegesen, de nem is kapkodva veszem a levegőt.

Szépen, lassan javul a reggeli szokásos pályán is a teljesítményem. Az az utolsó visszaesés az volt, amikor tegnap olyan szigorúan vettem, hogy sétálok, ha nem megy a 4:4-es légzés.

Persze, ez is lehet csak véletlen, de mindenképpen érdekes, mert most csak arra figyelek, hogy betartsam az orrlégzést és kényelmesen kocogjak.

Lehet, hogy csinálok majd egy mindent bele napot, mert az is érdekelne, hogy gyorsabb lesz-e, mint az a kiugró nap az elején szájlégzéssel...

Előzmény: 9:3 (224095)
O/O Creative Commons License 2 órája 0 0 224096

Spenót ez a  "4:4-es légzést"  mit jelent? 4 lépés alatt beszív, 4 lépés alatt kifúj? Jól gondolom? Ez akkor még mindig 2x gyorsabb, mint nálam. Ma számolgattam futás közben lépésekhez is, meg percekként is a légzésszámomat. 

Lehet nálam pont ellentétes véglet a tiédhez? Vagy ez lenne átlagos, normális, ami nálam van? Kilométerenként 85-90 légzésszámom, percenként 16 körül van és 16 lépésenként jön ki egy teljes be-ki légzés.

10 km-t futottam 5:19 átlag 126 bpm, eközben számolgattam méregettem.

Tervezek kölcsönkérni egy pulzoximétert is! :)))

Előzmény: Spenót (224087)
9:3 Creative Commons License 3 órája 0 0 224095

elég sok időt töltöttem magaslati helyeken (3500 felett), ott méregettem/tük, de soha nem emlékszem ilyen alacsony értékre, még olyan embernél se, akit súlyos magashegyi betegség miatt azonnal le kellett  küldeni alacsonyabb vidékekre. 

Meg hát egy mérés nem mérés, a trend a lényeg. Hasonlóan a vérnyomáshoz, ami nálam orvosnál kiugróan magas, de itthon mindig 120/70 körül van :)

Előzmény: Spenót (224094)
Spenót Creative Commons License 4 órája 0 0 224094

Simán lehet, de ott tényleg toltam neki és ugye a szám pedig csukva volt. Majd még megismétlem párszor.

Előzmény: 9:3 (224093)
9:3 Creative Commons License 5 órája 0 0 224093

Nekem a 80 mérési hibának tűnik.

Előzmény: Spenót (224092)
Spenót Creative Commons License 14 órája 0 0 224092

Ilyesmi értékeket olvasok nagy átlagban...

"Keep your oxygen saturation above 88%, preferably around 93% when exercising. Ask your physician for his or her recommendation. Your doctor may even wish you to keep your oxygen saturation at 94% or 95% to help your endurance and prevent a strain on your heart."

Előzmény: Ati_66 (224085)
Spenót Creative Commons License 15 órája 0 0 224091

Persze, ismétlem. Ezért is futok ugyanott legtöbbször hétvégén.

Azért kérdem a légzést, mert szerintem kizárt, hogy én ilyen lihegéssel bármikor végig tudtam volna tolni egy félmaratont.

Előzmény: Ati_66 (224089)
Spenót Creative Commons License 15 órája 0 0 224090

Dehogy rendeltem kínából. Beurer 16.000 pénz volt. Középkategória, szerintem.

Előzmény: Ati_66 (224088)
Ati_66 Creative Commons License 15 órája 0 0 224089

Mielőtt konzultálsz, azt a 80%-os mérést ismételni kéne, hogy a mérési kiba kizárható legyen.

Ami a légzésed hangját illeti, ötletem sincs hogy valami furcsa van-e benne. Fel sem tudom idézni milyen lehet a légzésem fm verseny tempón.

Előzmény: Spenót (224087)
Ati_66 Creative Commons License 15 órája 0 0 224088

Mindketten szaturáció mérő csipeszt használunk. Az enyém a Lidl saját márkás kütyüje, Spenót Kínából rendelte.

Előzmény: goyko14 (224086)
Spenót Creative Commons License 15 órája 0 0 224087

Köszi, hogy megmérted! A te értékeid végig normálisak.

Gondoltam arra is, hogy a hidegben máshogy mér a ketyere, így végig kesztyűben futottam és a méréshez vettem le.

A 80-as érték mindenképpen érdekes. Majd jó lenne találni egy szakembert vagy kutatást aki/ami megmondja, hogy nem veszélyes-e. Még nem találtam.

Mára azt találtam ki, hogy a dombokon is tartom a 4:4-es légzést, ha nem megy, akkor séta. Kétszer kellett emiatt belesétálnom, de azt vettem észre, hogy még így is tudok felületesen lélegezni. Amikor rendesen csinálom, akkor fáj a bordám. 🙂

Percenként úgy 10 másodperccel lett így lassabb a tempó, de futás végére olyan volt, mintha csak egy légzőgyakorlatra mentem volna ki.

Mostantól egy darabig ezt csinálom és megnézem, változik- valami.

Megtaláltam közben a 2020 júniusi videót, amit a Szakvezetésnek küldtem. Már akkor is arra panaszkodtam, hogy megfulladok és emiatt fel se megy a pulzusom.

Mondjuk, akkor legalább gyorsan futottam.

Ez elvileg a félmaratoni versenytempó lett volna.

Szerintetek ez normális légzés?

https://youtube.com/shorts/NyKApTcqsqs?feature=share

goyko14 Creative Commons License 16 órája 0 0 224086

Ezt nem a Garminnal méritek, ugye?

Ati_66 Creative Commons License 16 órája 0 0 224085

Érdekesnek találtam az edzés max terhelésnél mért 80% értéket, így ma görgőzés közben én is méregettem. Azért görgőn, mert sokkal kényelmesebb így mérni, ráadásul lenet folyamatos terhelés közben méricskélni.

Nekem a random nyugalmi mérések 96-97% SpO2 értéket adnak.

Orron át lélegezve bemelegítés végén 125HR körül 96%. Csak  orromon át lélegezve  futás közben  úgy 140HR értékig kényelmes.

Most görgőn besavasított égő combokkal 146 HR ig kitartottam és így mértem 94%-ot.

Elkezdtem szájon át mélyeket lélegezni 146 HR mellett szépen visszament 96%-ra és ez maradt 155 HR körül is. Itt is próbáltam orron át lélegezni , csak 94%-ig csökkent.

Edzés után 100 alatti pulzusál mélyeket lélegezve 97-98% volt.

Lassú maximális be- és kilégzéssel tudtam rövid idöre 99-100% értéket is megjeleníteni.

Számomra ebből annyi a tanulság, hogy a ketyerém működik 😁

És valószínűleg még nem vagyok tüdőbajos...

Előzmény: Spenót (224063)
Spenót Creative Commons License 23 órája 0 0 224084

Én sem ítélem el. Az, hogy valamivel nem  értek egyet, nem egyenlő azzal, hogy elítélem. 

Előzmény: Ati_66 (224083)
Ati_66 Creative Commons License 24 órája 0 0 224083

Ezért én nem ítélem el, nem is mondom, hogy ne csinálja. Én is gyakran vállalok olyan értelmetlen kockázatot, amivel az egészségem veszélyeztetem pl kerékpározás közben . Nem verseny, mégis próbálok olyan maximális sebességet elérni amit más kocsival is soknak érezne adott hegyi útvonalon, akár kanyarok akár kátyúk miatt.

Előzmény: Spenót (224082)
Spenót Creative Commons License 24 órája 0 0 224082

Gurtnis felnőtt ember és el tudja dönteni, hogy mit és miért érdemes kockáztatni.

Valószínűleg én pedig túl óvatos vagyok, emiatt vannak bennem enyhén szólva ellentétes érzések ezzel a félmaratonnal kapcsolatban.

Előzmény: Ati_66 (224080)
rrroka Creative Commons License 25 órája 0 0 224081

ebben teljesen igazad van.

Előzmény: Ati_66 (224080)
Ati_66 Creative Commons License 26 órája 0 0 224080

Rossz volt a fogalmazás. Magát a versenyeken történő indulást, tudatos felkészülést hagytam volna fenébe. Csak annyit futnék ami komfortos. Ha elindulok és a pulzusom az egekben akkor befejezem, majd máskor próbálom. Ha közben ugrik meg, akkor haza sétálok kocogok. Kb így sportoltam 9 évig a térdem miatt. Volt olyan év amikor kevesebbet sportoltam mint mostanában egy keményebb hónap alatt.

Igaz a szívnek nincs izomláza, de amit gurtnis szíve produkál az nem egészséges és amíg nem tudja mi a gond, addig azt sem lehet eldönteni árt vagy sem az amivel megterheli egy ilyen edzéssel, versennyel.

Előzmény: rrroka (224078)
hallotessek Creative Commons License 26 órája 0 0 224079

Én sem.

Előzmény: rrroka (224078)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!