Keresés

Részletes keresés

Spenót Creative Commons License 2023.02.09 0 0 224123

Vagy IS. :)

Előzmény: 9:3 (224122)
9:3 Creative Commons License 2023.02.09 0 0 224122

"Szerintem O/O a bőrén át is lélegzik, ha ilyen légzés ritmussal hosszabban fut "

 

Vagy kétszer olyan gyorsakat lép :)

Előzmény: Ati_66 (224121)
Ati_66 Creative Commons License 2023.02.09 0 0 224121

Tegnap esti futás közben én is próbáltam légzést figyelni számolni. A 6:00 bemelegítő tempó 160 /p lépésszám mellett kipróbáltam a 8/8 légzést. Én nem tudom folyamatosan végezni, mert akár milyen lassan légzek kb 4-5 lépés max a beszívás és a kifújás is. A kifújás után a 8. lépésre kb fulladozni kezdek, szóval nyitott szájjal lihegést , mély légzést generál. Szerintem O/O a bőrén át is lélegzik, ha ilyen légzés ritmussal hosszabban fut 😄.

Egyébként ha nem tudatosan próbálom a légzést lépésszámhoz igazítani, akkor 3/3 a kényelmes. A 4/4 is elviselhető, de arra már figyelni kell.

Egyébként soha nem figyeltem a légzésemre. Amikor szükségét érzem futás közben, akkor van pár átlagosnál mélyebb légzés, de csak ahogy a szervezetem kívánja. Szóval az hogy kinek milyen lépésszámhoz igazodik a légzése az attól is függ hogy mennyire magas lépésszámmal közlekedik. Nekem a 8/8 percenként 10 lélegzet vételt jelentene. Nem csoda hogy egyszer bírom megcsinálni futás közben ha a duplája a természetes.

goyko14 Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224120

Ma a következő légzésügyi megfigyeléseket tettem:
- ha nem mozgok épp intenzívebben, akkor én is az orromon veszek csak levegőt (kivéve evés, beszéd, feltűnőbb elbambulás)

- próbáltam megfigyelni, aka 'belemértem' az esti futás bemelegítő részénél a légzésbe - 14-15 között volt (ez kicsivel 5p feletti tempó, 155 körüli lépésszám - szóval valahol 10-11 körüli lépés/légzésre jön ki)

- a Garmin Connect Respiration Rate számításánál ugyanabban a percben ugyanúgy 14-16 közötti értékeket szórt

- valóban nem tudom futás közben a légzésemet figyelni. Lassú tempónál nem volt egyszerű, alig érzékeltem a ritmusát (vagy mintha ott nem is lenne egyenletes ritmusa), gyorsnál ugyan már volt ritmus de már nem érdekelt és nem is figyeltem

- érzésre olyan, mintha a tempó gyorsulásánál (4'10-4'40 közötti váltogatás volt ma a mintázat) nem is igazán szaporodna a légzés csak inkább mélyülne. Persze biztos valamivel sűrűbben is veszem a levegőt de érzésre nem jelentős ez a változás, viszont az tisztán megfigyelhető hogy egy levegővételre több levegőt akarok beszívni (de gondolom ez meg triviális).

 

Következtetések:

- A kis minta alapján a Garmin Respiration Rate nálam lehet akár pontos is. De pont a kis minta miatt ez egyáltalán nem biztos és semmi kedvem többet méregetni. Ez így feloldatlan marad.

- Mindent összegezve arra jutottam hogy a helyes alap légzéstechnika nagyon fontos, viszont a futás közbeni légzés megfigyelése számomra továbbra is érdektelen. Maradok az ösztönös légzésnél és a továbbiakban is az egyéb running dynamics adatot fogom inkább figyelni. 

amatőr Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224119

Hű, micsoda téma és micsoda számok, légzés, ki hányat, liheg-e stb. :)

A verseny közbeni légzésemet eddig sosem figyeltem, szerintem nincs pontos ritmusa. Illetve, amikor beszélgetek pl. Spenóttal vagy Mosi szaktársnővel a versenyeken, ők egy idő után rám szoktak szólni, vagy azt, hogy ők nem fognak válaszolni, vagy hogy fejezzem be. :)

Oké, ha pl. O/O, hallotessek vagy pláne sőt Pinyo tempóját kéne lekövetnem, akár csak 1 km-en keresztül, tuti lenne nagy lélegzés. :)

Egy mérőszámot tuti mutat a Polar Pacer Pro, ami légzés, az alvás alattit. Ott nekem 14 és fél percenként, szerinte.

Na, egyszer megnézem a futás alatti légzést is! 

goyko14 Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224118

A PulseOx-ot a hivatalos leírás szerint is csak kb tippeli ("estimate"), hozzászólások szerint kicsit alulmér az orvosi eszközökhöz képest. Úgyhogy ezt érdemes akkor a helyiértékén kezelni.

Teljesen hülye vagyok, ez a téma pont háromszor ment körbe az elmúlt 2-3 hétben, példuál egy részletes taglaló linkkel Concise olvtárs jóvoltából. Jó hogy visszahivatkoztam a topikba ismételten :)

Előzmény: goyko14 (224110)
goyko14 Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224117

A videót nem láttam de elhiszem :) Úgy nagyon őszintén magamba nézve nincs is rá igényem hogy lássam, ha lihegős videót szeretnék nézni akkor is szinte biztos hogy nem a tiétek lesz elöl a prio listán. De ezt ne szívjátok mellre :)

 

Bakker ma tuti légzést fogok számolni futás közben :O

Előzmény: O/O (224116)
O/O Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224116

Már voltam :) 

egyébként elb@sztam, mert most jutott eszembe, hogy minden szipogást is levegővételnek számoltam, ami nem reális. Szóval a videó a tuti, mert ott nem szipogtam és nem számoltam csak futottam. Utólag lehet hallani/látni lépést levegővételt ;)

Előzmény: goyko14 (224114)
Spenót Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224115

Én se számolgatnám, ha nem lenne bajom vele.

Régen volt egy olyan határ, hogy kb. 8km után megnyugodott a légzésem (érzésre mondom, mert nem nagyon számolgattam) és még a pulzusom is tudott csökkenni néha.

Ezeket ma már nem tapasztalom, de a jobban sikerült futásaim végére elmúlt a lihegés nyitott szájjal is.

Aztán, mivel jól voltam, túl is toltam és megint lihegtem. 🙂

Előzmény: O/O (224112)
goyko14 Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224114

Há' mer' a 11 nem egyenlő a 16-tal :)

 

De egyébként jó volt ez a kör, megtudtuk, hogy a Garmin rosszul számolja, aki számolja annak is jelentős mértékben tud változni és egyébként is teljesen mindegy mert ösztönös.

 

Mehetünk futni! 

Előzmény: O/O (224112)
O/O Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224113

Covid után sokszor számoltam a légzésemet futás közben, az óra mindig teljesen mást mért. A nyugalmi értékek viszont nálam pontosak.

Előzmény: goyko14 (224111)
O/O Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224112

Az a fránya matek, miért nem jön ki? 

5:23-as kilométert futottam 87 teljes be-ki légzésem volt közben.

86/5,38=15,98 légzés/perc

Mondjuk itt valóban 11 körüli a lépésszám a légzéshez.

Viszont a videón, amit futás közben csináltam ott 16 lépes egy teljes be-ki légzés. 96 lépés alatt 6 légzést vettem fel a videóra.

Egyébként mindegy, mert én se számolok futás közben, nálam is természetesen zajlik ez a folyamat, nem kell figyelnem rá és kontrollálni, hogy jó legyen. 

goyko14 Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224111

Nebassz, akkor most mégis meg kell számoljam? :)

A pántos HRV biztosan pontosabb a csuklósnál (aminek a leírását belinkelted), de valóban, ha az alap számítási koncepció rossz (HRV-ből az RSA miatti eltolódásokból számolnak - ez asszem a Firstbeat kitalációja volt) akkor kuka az egész.

Előzmény: Pinyo (224109)
goyko14 Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224110

Na utánanéztem, a Garmin légzési adatai feltehetően jók, a HRV-ből számolja a légzésszámot.

Alapvetően pánttal elkövetett tevékenységből jön a korrekt adat (ezt tapasztalom mert csak futásról van ilyen adatom ahol a pántot hordom, máshol meg sem jeleníti), a napi/aktuális légzésszám widgeten csak az jön amit az óra LED-del mér, így ott ugyanaz a pontossági kérdés vetül fel a HRV/RR kapcsán mint a normál pulzus esetében.

 

A PulseOx-ot a hivatalos leírás szerint is csak kb tippeli ("estimate"), hozzászólások szerint kicsit alulmér az orvosi eszközökhöz képest. Úgyhogy ezt érdemes akkor a helyiértékén kezelni.

Pinyo Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224109

Ne higgyük el neki.

Valamit abból számol, hogy belégzéskor ill. kilégzéskor valami eltolódik a szívritmusban.

 

Ez volt a 4-4 tesztfutásom

https://connect.garmin.com/modern/activity/10405882604

 

176-os lépésfreki (ezt lehet jól mérni) 4-be-4-ki légzéssel (ezt meg végig így csináltam). Azaz percenként 22-szer vettem levegőt.

Ehelyett végig kb. 35-ös értéket saccolt.

 

A pulzusmérőm most Polar OH1 volt.

De amikor egy mellkaspánttal (nem tudom hogy Garmin volt-e vagy sem) csináltam egy tesztet, akkor sem vette észre, hogy 4-4-ről 3-3 és 2-2 légzésre váltottam.

 

A weboldalon rákattintva a kérdőjelre, magyarázat jön fel: itt az óra által mért optikai pulzusmérést magyarázza: "A legpontosabb légzésadatok érdekében a csuklócsont fölött viselje Garmin készülékét. Szorosan kell illeszkednie, de úgy, hogy kényelmes legyen. Ha a karját alvás közben a teste alá szorítja vagy más, a véráramlást negatívan befolyásoló helyzetben tartja, az pontatlan légzésértéket eredményezhet."

 

 

 

 

Előzmény: goyko14 (224105)
goyko14 Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224108

Ott szerintem sem ok valami a matekkal. 

Vagy tisztázni kellene mi a 16? Csak belégzés vagy be-és-kilégzés együtt számolva (ami akkor 8 belégzés/légzési ciklus percenként). Mondjuk valami akkor sem kerek a többi adattal. Vagy baromi gyorsan vagy lassan kell lépnie.

 

A 85 környéke egyébként nekem is stimmel a kilométerenkénti belégzésre, tempófüggetlenül (már ha kb alap 5p és 4p tempókkal számolunk). Ez mondjuk egy újabb valószínűleg irreleváns statisztikai adat, de érdekes hogy így korrelál.

 

Persze mindez feltéve ha a Garmin számai jók, mert saját magam által mért adatom nincs. Lehet ma mégis megpróbálom számolni, remélem nem cseszem el vele az edzésem :)

Előzmény: Spenót (224103)
9:3 Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224107

én is megnéztem ezt a légzés, nem mintha többnek tartanám egy lényegtelen adatnál :)

 

Ami meglepett, hogy az ébrenléti átlag 14 szokott lenni, az alvás közbeni 15-16. Fordítva gondoltam volna. A minimum viszont alvás közben volt eddig - az elmúlt egy hónapot végigböngészve - a legalacsonyabb: 7. Itt nem tudom, mi lehetett, lehet, hogy annyira érdekeset álmodtam, hogy elfelejtettem levegőt venni.  

Előzmény: goyko14 (224105)
goyko14 Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224106

Elvileg a Garmin is méri a PulseOx-ot, megint csak nem tudom hogyan és milyen pontosan. 

Annyit tudok róla hogy nem szabad rajta hagyni a folyamatos mérést mert az zabálja az akksit. 

Eddig néhányszor belemértem, kizárólag csak 96%-ot mért. Akár lehet jó is, de kicsit gyanús hogy mindig annyi :)

 

Na mindegy ha meg akarok fulladni majd biztosan más jelekből is észre fogom venni.

Előzmény: Ati_66 (224088)
goyko14 Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224105

Én nem számolok futás közben légzést mert csak összezavarodok benne és vagy a lábam áll meg vagy a légzésem és nekem leginkább mindkettő kell. Egyébként az a tippem hogy nem függ össze a lépéseim ütemével a légzésem - tudatosan biztosan nem törekedtem rá -  hanem attól teljesen függetlenül, ösztönösen alakul. 

 

Viszont a számháborúba tudok én is dobálni mert a Garmin elvileg mér Respiration Rate-et, ami a percenkénti ki_és_be légzések együttese ha jól olvasom. Fingom sincs honnan számolja de higgyük el neki. A napközbeni átlag olyan 14-16 között szokott lenni, tehát kb 7-8 belégzés percenként (az kb pontos lehet).

 

Futás közben az átlagok olyan 30-36 között alakulnak (tempófüggően), vagyis 15-18 belégzés / perc. Ez az én 160-165 körüli frekvenciámon 9-10 lépésre jön ki belégzésenként (vagyis kb 5-5 lépés be/ki, ha jól számolom). 

 

Ha intenzív futás van akkor felmegy 46-48 körülre is akár (incl verseny, mondjuk ott láttam egy 56-os kiugrást is de az asszem pont a félrenyelt sótabletta miatti megfulladás volt, így kivenném a statisztikából). Szóval erőltetett tempón 23-24 belégzés / perc, igaz ott már a frekvencia is magasabb, de akkor is kb 7 lépésre jön ki egy új belégzés.

Spenót Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224104

Aztakurta! Megkaptam a videót. O/O csak azért vesz levegőt, mert hallotta, hogy a humanoidok ezt csinálják és mókás szokásnak tűnt neki. A Tatuinon nem így szokták. 🙂

Spenót Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224103

A legjobb az lesz, ha O/O-t kiszavazzuk. 🙂

Amúgy nem jön ki a matek. Vegyük azt, hogy mindketten 180-at lépünk percenként.

O/O aszongya, hogy percenként 16 légzése van. Az 11.25 lépés/légzés. Persze, ez még mindig sokkal több, mint az én most gyakorolt 8-am, de nem 16. Úgy jönne ki a 8 ki / 8 be.

Tévedek?

Előzmény: Pinyo (224102)
Pinyo Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224102

Hm. A 8:8 azért már nagyon ritkás, mondjuk a 4:4-essel (nem jól, de) elvoltam a teszt futásom vége felé 147-es pulzusnál is (miközben a könnyű futásom 130-as, a maratonos 156-os).

Általában 2-2 vagy 3-3 az, ami automatikusan szokott jönni.

Előzmény: O/O (224096)
Spenót Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224101

Na, idáig jutottunk, hogy lihegős videókat küldözgetünk egymásnak. 😀

Jöhet! Ez tényleg brutális különbség. Muti a lihegésed! 🙂

Előzmény: O/O (224100)
O/O Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224100

Átküldöm messengeren a videót! Nézd meg. Bocs nem szívatni akarlak, de kb. most beszartam, lehet én is szarul csinálok valamit?

Meg ne próbálj utánozni! :)

Megfertőzted a topikot ezzel a légzés marhasággal, eddig mi nem is lélegeztünk futás közben, most meg.... :))))

Na azért ez tök jó, hogy kicsit megfigyelünk pár dolgot. Nem kell belőle nagy ügyet csinálni, de érdekes mindenképpen ;)

Előzmény: Spenót (224098)
Spenót Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224099

Ja, és ezek után rohadtul nem vagyok kíváncsi a szaturációdra! 🙂

(Amúgy, de!)

Előzmény: O/O (224096)
Spenót Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224098

Igen. 4 lépés be és 4 lépés ki.

Ezt komolyan mondod, hogy neked megy a 8:8????

NeSzivassSámán! 🙂

Én ennek a 4-nek is tudok örülni. Van hova fejlődni...

Előzmény: O/O (224096)
Spenót Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224097

Az illetőnek biztosan nyitva volt a szája és túllégzett. Azért kellett levinni. 

Buteyko elvtárs kellett volna oda! 🙂

 

Teljesen egyetértek azzal, hogy tendenciát kell nézni. Ezért is méregetem most sűrűn.

Azt mindenképpen elértem, hogy legalább 2 egységgel följebb ment ez az értékem nyugalmi állapotban és szinte teljesen elmúlt az esti köhögésem egy hónap alatt.

Azt akarom valahogy kikísérletezni, hogy hol van a határ, amivel még nem szivatom magam feleslegesen, de nem is kapkodva veszem a levegőt.

 

Szépen, lassan javul a reggeli szokásos pályán is a teljesítményem. Az az utolsó visszaesés az volt, amikor tegnap olyan szigorúan vettem, hogy sétálok, ha nem megy a 4:4-es légzés.

 

Persze, ez is lehet csak véletlen, de mindenképpen érdekes, mert most csak arra figyelek, hogy betartsam az orrlégzést és kényelmesen kocogjak.

 

Lehet, hogy csinálok majd egy mindent bele napot, mert az is érdekelne, hogy gyorsabb lesz-e, mint az a kiugró nap az elején szájlégzéssel...

Előzmény: 9:3 (224095)
O/O Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224096

Spenót ez a  "4:4-es légzést"  mit jelent? 4 lépés alatt beszív, 4 lépés alatt kifúj? Jól gondolom? Ez akkor még mindig 2x gyorsabb, mint nálam. Ma számolgattam futás közben lépésekhez is, meg percekként is a légzésszámomat. 

Lehet nálam pont ellentétes véglet a tiédhez? Vagy ez lenne átlagos, normális, ami nálam van? Kilométerenként 85-90 légzésszámom, percenként 16 körül van és 16 lépésenként jön ki egy teljes be-ki légzés.

10 km-t futottam 5:19 átlag 126 bpm, eközben számolgattam méregettem.

Tervezek kölcsönkérni egy pulzoximétert is! :)))

Előzmény: Spenót (224087)
9:3 Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224095

elég sok időt töltöttem magaslati helyeken (3500 felett), ott méregettem/tük, de soha nem emlékszem ilyen alacsony értékre, még olyan embernél se, akit súlyos magashegyi betegség miatt azonnal le kellett  küldeni alacsonyabb vidékekre. 

 

Meg hát egy mérés nem mérés, a trend a lényeg. Hasonlóan a vérnyomáshoz, ami nálam orvosnál kiugróan magas, de itthon mindig 120/70 körül van :)

Előzmény: Spenót (224094)
Spenót Creative Commons License 2023.02.08 0 0 224094

Simán lehet, de ott tényleg toltam neki és ugye a szám pedig csukva volt. Majd még megismétlem párszor.

Előzmény: 9:3 (224093)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!