Keresés

Részletes keresés

Avarsavala Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213560

Nekem egyszer volt nyelőcső gyulladásom, vagy erősebb refluxom, pontosan nem tudom, égett a hátam. Pár hét savcsökkentőre elmúlt. Érdekes mellékhatása volt, hogy lelassult a pulzusom és megszaporodtak a kisebb ritmuszavarok. Mintha köhögött volna a motor. A gyomor a bolygóidegre van drótozva, ami a paraszimpatikus idegrendszer része, így egy ottani irritáció ki tud hatni a szívre is.

 

Csak példának írom, hogy a reflux is tud érdekes dolgokat okozni.

Előzmény: Ati_66 (213559)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213559

Érdekes, hogy a fulladás okaként a tüdőt kizárta, mert a pulzusod nem száll el közben,  az asztmát pedig nem.

Amennyire tudom az asztma is oxigén hiányt okoz csak a légáramlási keresztmetszet csökkenése miatt bekövetkező légzési térfogat csökkenés miatt.

Azaz a pulzusnak asztma jellegű légzési elégtelenség miatt is emelkedni kellene sport közben.

Mint amikor futás közben iszol, ezért a légzés térfogat lecsökken a pulzus pedig párütéssel feljebb kúszik mire befejezed, még akkor is ha lassulsz közben.

Vagy rosszul logikázom?

 

A tavasszal volt egy időszak, amikor én is úgy éreztem, mintha egy textil maszkon keresztül venném a levegőt. Még az is megfordult a fejemben, hogy covid szövődmény tüdő problémám van, bár amikor beteg voltam nem volt fulladásos panaszom.

De mert a pulzusom nem ment felfelé így azzal nyugtattam magam, hogy a tüdőmnek valószínűleg semmi gondja. Nekem valószínű a hörgőkön valami kis nyák alakult, ki amit így éreztem, de komolyan nem korlátozta a légzést. Előfordult, hogy erőltetett légzéssel köhögéssel próbáltam a nyáktól megszabadulni, de nagyon ritka volt, amikor egy minimális fel is jött. 

 

Bízom benne nálad is legkönnyebben kiküszöbölhető gyomorsav túltengés lesz a háttérben.

Nekem a gyomorsav túltengés terhelésre mellkasi szúrást okozott bizonyos intenzitás felett, amikor a hosszú pihenés után újra elkezdtem intenzívebben edzeni.  

Előzmény: Spenót (213558)
Spenót Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213558

Doki szerint atípusosak a tüneteim és emiatt több vizsgálat kell.Addig is kaptam savlekötőt. Ha ettől javul, akkor reflux. Kaptam Ventolint. Csak akkor kell használjam, ha szűk a cső. Ha segít rajtam, akkor asztma.

Szerinte nem allergia, mert akkor a gyógyszer segített volna és nem hullámokban jönne rám gyógyszerszedés mellett.

Nekem a reflux (csendes változat) szimpatikus, mert könnyen magyarázható lenne, mivel az is tud hullámokban jönni. Szerinte is ez a legvalószínűbb. Azt mondta, hogy ha tüdővel kapcsolatos lenne a bajom, akkor inkább elszállna a pulzusom, nem alacsony lenne.
Na, eddig ennyi. Jövő héten belgyógyász meg kardiológus, ha lesz időpont.

amatőr Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213557

Hahaha, azért, aki ismer, tudja, erős "fejben kontrollal" futok, szóval, PomPom-szerű célba érkezéseket vagy látványos megborulásokat nem tőlem kell várni. :) 
Merthogy ma a szigorú pulzusadatok (pánttal mentem) szerint valószínű, hogy nem voltam az utolsó, Z5 pulzustartományban, merthogy a 3*2 km-ek pillanatnyi max pulzusa 160 volt, a 2 km-es szakaszok átlagai meg 146-159 közöttiek, az utolsó km volt 159-es átlag. Merthogy végül is csak érzésre futottam a szakaszokat, hogy bírjam a harmadik duplát is, így aztán az első bevezetősebb km után igyekeztem egyenletes iramot menni a 2 km-ekben. 
Ez sikerült is, a 2. és a 6. km között a leglassabb 5:06 volt, a leggyorsabb meg 4:59, szóval elég egyenletes lett.
Viszont nem voltam a nagyhalál közelében, max az utolsó pár száz méteren ólmosodott be a láb.
Attól kicsit tartok, hogy az életkor, öregedés miatt, így 53-54 évesen valahol elvesztettem Petőfit, azaz a 180 körüli max pulzusomat... :) 
Mert ez az 5 perc/km tempó 160 alatti értékkel nem azt mutatja, hogy van még a raktáron 20 ütésnyi cuccos. :) 

Előzmény: O/O (213555)
Spenót Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213556

Hát ez nagyon király!

Pont ez kell nekem! Ha lesz időm a tüdőorvos után ki is próbálom bringával.

Előzmény: Spenót (213554)
O/O Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213555

Remélem a mentősök leállítják amatőr óráját és feltoltik a Stravára :) 

Spenót Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213554

Hopp! Erről még nem is hallottam, de kipróbálom. 🙂

Köszi!

Előzmény: O/O (213552)
Spenót Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213553

Jaaa, ez az! A fölötte lévő gombot nyomtam hosszan tegnap.

Köszi!

Előzmény: ceva_sony (213551)
O/O Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213552

Garmin Explore app ezt is tudja! Nem hiszem el, hogy ti mindenhez is értők másnyelveket is ismerve még nem ismeritek az órától funkcióit meg az Explore appot :)

Előzmény: Spenót (213550)
ceva_sony Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213551

"Úgy emlékszem, (lehet, hogy tévedek), hogy tevékenység közben is lehet navigációt bekapcsolni "

Már hogy nem az elején, hanem menet közben indítod el a navigációt?

Ilyet a 245 tud, ugyanúgy futásbeállítás (nekem a felfelé gomb hosszú nyomvatartása) és ott navigáció

Előzmény: Spenót (213550)
Spenót Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213550

Úgy emlékszem, (lehet, hogy tévedek), hogy tevékenység közben is lehet navigációt bekapcsolni és akkor látszik a csiganyál. Mintha bringázás közben használtam volna már...

Nekem az is jó lenne, ha a telefonon láthatnám ezt az infót. Elvileg tudhatná a Connect, mert ugye állandóan küldi a jelet az óra a telónak, amikor akarja...

Asszem, azért nincs térkép képernyőm futáshoz, mert azzal úgy olvastam, hogy többet fogyaszt.

Mondjuk, elég hülyén csinálták meg, ha egy nem használt képernyő is áramot fogyaszt.

Na, majd utánaolvasok a dolognak, de még az is lehet, hogy az ilyen felfedezések alkalmával elindítok valami más appot, ahol látom a telefonon az útvonalat.

Én még látom a térképet az órán, de néhány ösvényt csak olyan nagyításban mutat, ahol meg azt nem tudom, hogy hol vagyok és igen bénán tudok a gombokkal zoomolni meg mozogni a térképen. Navigációra tök jó, ha rajta van az útvonal és csak követni akarom.

Felfedező üzemmódban bajos.

Előzmény: Ati_66 (213549)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213549

Irigyellek, hogy edzés közben látod az órán a térképet :-)

Az biztos, hogy tevékenység beállításoknál adatképernyőként felvehető a térkép.

A térkép és annak a beállításainál bekapcsolható a nyomvonal megjelenítés. Most néztem, hogy nekem be van kapcsolva, de úgy emlékszem szimpla edzésnél csak a pozícióm van a térképen, de az addigi útvonal nincs megrajzolva. Lehet ahhoz még be kellene valamit kapcsolni.

Mivel úgy sem látom szemüveg nélkül, ezért nem foglalkoztam vele, de a térkép minden tevékenységnél szerintem gyárilag beállított képernyő. 

Előzmény: Spenót (213547)
Ermak Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213548

Kb. 4:10, 4:30, 4:50, 4:40

Előzmény: amatőr (213543)
Spenót Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213547

Rátapintottál a lényegre. Itt a homok és agyag olyan keveréke van, ami ilyenkor csak porzik (ha jön egy autó vagy traktor, állnom kell 1 percig), de ha esik rá egy kis eső, úgy csúszik, mint a zsír.

Szóval, ide csak száraz időben megyek majd, ráadásul a kutyát sem tudom ide vinni nyáron, mert szinte semmi árnyék sincs a nagy részén, amikor mezőn futok.

Viszont ez a mezei rész csak az eleje az új szakasznak, később erdők is vannak. 

Sajnos a térképek nagyon félrevezetők ezen a részen, úgyhogy majd bringával fogom felfedezni a területet. Azt sajnálom csak, hogy állatira nem tudok útvonalakat megjegyezni. Ha a növényzet kicsit megváltozik, már el is kavarodok, de legalább nem unalmas. :)

 

Tényleg. Futás közben hogy lehet a fenix5+ óránkon előhozni a térképet? Guglit néztem tegnap is, de fontos lenne lássam a csiganyálat, hogy merre jöttem.

Előzmény: Ati_66 (213546)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213546

Szép hely. Esős időben is futható homok az út? 

Előzmény: Spenót (213544)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213545

Kíváncsi voltam és az RW race time predictort teszteltem a 2005-ös maraton és az előtte 1 hónappal futott  fm időimmel. Ugyan ez a tapasztalat. Bárrmelyik eredményt használtam a másik távra sokkal gyengébb várható időt becsült, mint amit futottam. 

Előzmény: Ermak (213532)
Spenót Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213544

Új útvonallal próbálkozom. Van benne egy 1km-nél kicsit hosszabb lejtő a szokásos hullámzáson kívül. Pont olyan lejtése van, amin még jól tudok lefelé gurulni és visszafelé is 7perces tempón belül tudom vonszolni a testemet rajta.

Mivel tegnap kaptam levegőt, egészen jól sikerült a futás. Ha erre megyek, akkor 10km-re kb. 160m emelkedés jut.

Egyelőre ez nekem bőven elég.

Tegnap sikerül egy egész jó képet is csinálnom hazafelé, úgyhogy beteszem ide is.

amatőr Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213543

Ermak, mi volt az a tempó?

Ujj, kezdek izgulni a mai futás miatt, ebéd előttre tervezem. :) 

Előzmény: Ermak (213541)
Szajrés Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213542

A gyors szakaszok nálam is 1-2 percről indultak, fokozatosan lett emelve a hossz és az ismétlések száma.

Előzmény: goyko14 (213540)
Ermak Creative Commons License 2021.06.10 0 0 213541

Megvolt a mai 1 óra futás, benne 4x1000 m gyorssal (<85%).

Jólesett, ment volna több is.

A görbéket megnézve a pulzus mindnél szépen a célzónában volt; a tempót illetően az első kettőnél 1-200 métert nyomtam, mint süket a csengőt, a második kettőnél már éreztem, meddig kell gyorsulni, és egész stabil tempót hoztam. 

goyko14 Creative Commons License 2021.06.09 0 0 213540

Most visszaolvasva azért ezek a résztávok amiket futottál (minimum 1000, vagy sokkal fölötte) azért elég hosszú résztávok. Nekem mostanában 200-600 között vannak kiírva, azt azért lehet gyorsan futni (úgy, hogy az tempót is gyorsítson). És ezt is szokni kell. A 200-akat már szinte élvezem, a 400 elsőre nagyon nyögvenyelős volt, de mostanra hozzászoktam és már meg tudom futni elég jó erőbeosztással. 600 most lesz először újra, jó ideje, kiváncsi vagyok hogy fog esni. De az szinte biztos, hogy utána a 400 és a 200 már jobb lesz, azokat szinte már várom. Nincs is vészesen sok belőlük (3x6, 4x4, 5x2) persze közben lehet, nem ezt fogom gondolni. 

Előzmény: Szajrés (213538)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.09 0 0 213539

Amikor tavaly decembertől márciusig , majd a nyár közepétől ismét készültem a Garminos fm edzésterv alapján és rendszeresen futottam a 800m résztávokat két sebesség tartományban, akkor simán elértem magasabb pulzust ugyan ilyen bemelegítéssel és ezen az útvonalon, mint ma.

2020.01.08. első 1 mérföldes felmérő 4:20 átlag tempóval, HR atl. 155, a max HR 157.

2020.03.08. tavaszi felkészülés felfüggesztése előtt ( némi fogyással besegítve ) a mérföld 4:12-es átlagú HR atl. 154, a max HR 158 lett.

A csúcs mérföld 2020.09.26 tempó 4:07  átlag HR 157 max HR 163.

 

Ma a mérföld 4:16-os átlagú lett de  mérföld átlaga HR 147 volt és a max is megállt 153-nál.

 

Azaz úgy tűnik a 4:10-4:30 körüli sebesség kevésbé nyomja fel a pulzusomat, de a maximális sebességem alacsonyabb marad, gondolom azért, mert most tavasszal nem futkároztam 800m-es 4:50 és 4:35 céltempós résztávokat.

 

Előzmény: Pinyo (213537)
Szajrés Creative Commons License 2021.06.09 0 0 213538

Belőlem ezek a résztáv eredmények 3-4 hónapon át végzett heti egy résztáv edzést követően estek ki úgy, hogy előtte 24 évig nem résztávoztam. 24 évvel korábban is csak minimális mértékben. De hiába csaptam szét magamat a résztáv edzéseken, ha közben a hosszú futásokon hiányoltam magamból az erőt, a lendületet, a magabiztosságot. Ezt két hónappal a maratoni után - hogy Spenót szavaival éljek - jeleztem a szakvezetésnek, mire áttértünk a tempófutás alapú gyorsításra. Ezt sokkal hatékonyabbnak éreztem, de igazán tesztelni nem maradt alkalmam.

Előzmény: goyko14 (213530)
Pinyo Creative Commons License 2021.06.09 0 0 213537

Az emelkedők be szoktak jönni pulzusnövelés gyanánt. De semmiképp sem a sokperces menetek végén. Relatíve rövid szakaszok ismétlése után várhatok inkább max. pulzust.

Ma pont futottam egy emelkedős 800 métert, a harmadik perc után 166-nál tetőzött a pulzus, holott érzésre nagyon erősen mentem, tőlem mehetett volna még fel simán.

Ellenben ha egy fél-egyperces lépcsőt kerestem volna, a sokadik menetre biztos az egekben találtam volna a pulzusomat.

Előzmény: Ati_66 (213536)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.09 0 0 213536

Én már nem tudom így kifutni magamat. A mai 1 mérföldes max tempó futásomon a pulzusom megállt az aktuáli Garmi LT küszöb pulzuson és képtelen voltam tartósan gyorsítani, hogy feljebb tornásszam. Nem tudtam sem a lépésszámot sem  a lépés hosszát érdemben növelni. Úgy érzem túl kötöttek és meg is rövidültek a medence környéki izmaim és ez akadályoz nagyobb sebesség elérésében.

Előzmény: amatőr (213534)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.09 0 0 213535

Gondoltam, hogy megtalálható, de nekem nem sikerült. 😀

Lehet ha ennyi idegen szurkolta volna nekem is a laborban, akkor én is tovább bírom. A buszmegálló effektus mindig dob a teljesítményen 😁

Előzmény: Avarsavala (213533)
amatőr Creative Commons License 2021.06.09 0 0 213534

Holnapra pont motiváló jelenet! Nagyjából így képzelem el a harmadik 2 km végét! :)

Pinyo: "szótáram" az inkább használt alak. :) 

Előzmény: Avarsavala (213533)
Avarsavala Creative Commons License 2021.06.09 0 0 213533
Előzmény: Ati_66 (213527)
Ermak Creative Commons License 2021.06.09 0 0 213532

Egyik kalkulárorba beírtam, mit tudok félmarcsin.

Kiírta a maratoni becslést, azt is beírtam a kalkulárorba, erre FM-re kiadott 20 perccel többet (vagy kevesebbet, tökmindegy).

Előzmény: amatőr (213524)
goyko14 Creative Commons License 2021.06.09 0 0 213531

Résztávokat szerintem sem pulzusmeghatározással érdemes futni, hanem tempóra. 

A tempót pedig tapasztalati úton úgy kell belőni, hogy az utolsót még meg tudd futni, de már ne maradjon benned több egy következőre. 

Ez sok tapasztalás, segít benne a pulzus is persze, de inkább ez szerintem érzésre megy. A pulzus eleve sok mindentől függ, a zónák meg még itt a topikban sem egyértelműek. És őszintén szólva én akárhány Fülöp Tibort és szaktársat hallgatok meg sem lett egyértelműbb a zónameghatározás. 

 

Nagyon kezdőknél lehet talán fontos egy max pulzushatár, hogy ne hajszolják túl magukat. De nagyon kezdőknek eleve nem is szabadna résztávoznia, inkább fussanak kellemes intervallt vagy fartleket ahogy bírják. Logikailag tehát akinek résztávot írtak fel, az képes lesz arra hogy ne hajszolja túl magát benne :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!