Keresés

Részletes keresés

Tapivara Creative Commons License 2019.02.20 -1 0 53965

Szia!

 

Kissé ráművelődtem' a dologra, úgy tűnik menthetetlen, el kellene távolítani a többiektől.

Sajnos végső stádiumban van úgyhogy már gyógyíthatatlan a szakírók szerint, a belső

szervek károsodása miatt.

Kellene még egy kezelés  Baktopur-ral, erős szellőztetéssel.

 

Nem tudom mivel szoktál, de próbálj nedves eleséggel etetni.

 

 

 

 

Előzmény: hbe (53963)
Spenót Creative Commons License 2019.02.20 0 0 53964

Miért nem egy nagyobb szűrőt veszel a két kisebb helyett? Állati erős áramlást tud csinálni egy is, mert elég ritkás a szivacs rajta.

Előzmény: Tapivara (53961)
hbe Creative Commons License 2019.02.20 0 0 53963

Átállítottam levegő befújós üzemmódra a szűrőt a felszínre folyatás helyett, és csökkentettem az etetést. Gyógyszert egyelőre nem kaptak újabb adagot. Most nem tudom, hogy a nyilvánvalóan krónikus beteg dániót kivegyem-e, és hagyjam elpusztulni, mert így lehet a többit is fertőzi... Elkülöníteni sajnos nem tudom.

 

Volt még egy kis probléma, amit most vettem észre. Hogyha 24 és 26 fok közé állítom a fűtést, akkor ahelyett, hogy 25 fokra fűtene, felfűtötte az akváriumot 28 fokra. Most vissza vettem 24-re. Illetve valaki a házban (nincs gazdája egyelőre :)) a kenyér pirító helyett az akváriumhoz menő hosszabbítót húzta ki, úgyhogy utána ma éjszaka meg fűtés nem volt, 20 fokosan találtam a vizet... Nem könnyű szegényeknek.

 

Szorítsatok, és segítsetek, hogy kivegyem-e a beteg halat, én nem tudom, ezt hogy szokás.

Tapivara Creative Commons License 2019.02.19 -1 0 53962

Még egy gondolat a gyógyszerekről..

 

Egy ártalmas mellékhatása mindenképpen van az akváriumi gyógyszereknek,

 amennyiben hamis biztonságérzetbe ringathatják a gyakorlatlan akvaristát.

 

Magam is voltam áldozata egy ilyen illúziónak, miután valami egyszerűbb betegséget sikerült

 gyógyszerezéssel kikezelnem.

 

Kezdtem lenézni a betegségeket, azt gondoltam "minden bajra van orvosság".

 Akkoriban a dolgom is több volt, meg a kedvem is kevesebb, röviden kissé elhanyagoltam

 az akváriumot, úgy nagy általánosságban.

 

A lecke sajnos kijózanító volt.

Táviratilag:  betegség, gyógyszerezés, halpusztulás.

 

Ergo: kellenek a gyógyszerek, fertőzések, élősködők leküzdésére nincs más esély,

  a megbetegedett állat egyedül nem tudja legyőzni a bajt.

 

Viszont gyógyszerekkel felszerelkezve se rohanjunk fejjel a falnak.  :)

 

 

Előzmény: Tapivara (53961)
Tapivara Creative Commons License 2019.02.19 -1 0 53961

Szia!

 

Jó kis szűrő lehet, néztem a gyári ajánlását is.

 

Valószínű ilyent veszek a most beindítandó 170 literesembe. 2db elég lesz,

 sok növény kevés hal van betervezve, egyedi műsziklás stílusban.

 

Ha így haladnak a dolgok, talán nyár közepére már el is készül. :)

Előzmény: Spenót (53959)
Tapivara Creative Commons License 2019.02.19 -1 0 53960

Az egyértelmű,hogy egy beteg állat, főleg hal meggyógyítására viszonylag kicsi az esély.

Ha pedig az elégtelen tartás miatti legyengülés okozza a betegség, fertőzés kialakulását

akkor nagyjából esélytelen.

 

Tetézi a problémát, hogy a betegség észlelése főleg kezdők számára nehéz, így jórészt

csak a baj előrehaladott állapotában kerül felismerésre.

 

További nehézség egyben legproblémásabb a betegség diagnosztizálása, azaz a hasonló

tüneteket produkáló betegségektől való határozott elkülönítése. Ez sok esetben

  szinte lehetetlen feladatot jelent még egy "sima darakór" esetében is, amihez 

irodalmi ismereteim alapján nem egy vírusos fertőzés is produkál újabban

 hasonló tüneteket.

 

Most akkor kezeljük e gyógyszerrel a beteg halakat, vagy ne?

 

Tény hogy a legbiztosabb módszer a beteg állatok elpusztítása, az akvárium újraindítása.

 

A másik módszer pedig a halak gyógyszeres kezelése.

 Fárasztó, bizonytalan kimenetelű, pénzt- energiát -jókedvet felemésztő tevékenység.

  

Válassza mindenki a neki legjobban megfelelőt. 

 

Én a kezelés híve vagyok, egy sikertelen kezelés is járhat haszonnal, mint újabb meggyőző

   érv a megelőzés mindenek előtti fontosságát illetően.

   

 

 

Spenót Creative Commons License 2019.02.19 0 0 53959

Amióta kevesebb kaját kapnak a halak és beterrem az Aquael 500 Turbo szűrőt kristálytiszta a víz. Ez a szűrő nyom bele buborékokat is a beállított mennyiségben.

Újabb kérdés merült föl bennem. Hiába tiszta a víz, apró porszemcsék vannak benne, ami csak akkor látszik, ha a neon föl van kapcsolva. Nekem apró buborákoknak tűnnek. Ha kikapcsolom a szűrőt, akkor igen gyorsan csökken a számuk, de ettől még nem tudom megállapítani, hogy mi a fene ez a por. Tényleg buborék vagy valami más. Normális ez? Díszhal boltban is láttam hasonlót, ahol volt buborékozás.

Ha követem őket a szememmel, akkor eltűnnek, amikor elérik a felszínt. Emiatt gondolom apró buboréknak őket, de nem igyekeznek nagyon fölfelé.

Előzmény: Tapivara (53957)
manowner Creative Commons License 2019.02.19 0 0 53958

Sajnálom, hogy vakon lövöldöztök ezekkel a gyógyszerekkel.

Előzmény: hbe (53956)
Tapivara Creative Commons License 2019.02.19 -1 0 53957

Elöljáróban néhány alapvető dolog, amikre néha sajnos nem fordítanak akvaristák kellő

 figyelmet.

 

- Először  is a legfontosabb a tiszta szennyeződésmentes és jól szellőztetett akváriumvíz.

    Újabban sajnos elterjedt az a növényesektől átvett elv, miszerint nincs szükség

    szellőztetésre: "elég, ha a szűrőből jövő víz picit fodrozza a felszínt."

 

Ez ostobaság, ami a növényes akváriumban jó, az a társasban egyenesen káros.

 A halaknak oxigéndús vízre van szükségük, különben legyengülnek, betegségekre

 fogékonyak lesznek.

 Az oxigénszegény vízben a káros baktériumok is elszaporodnak, a hasznos oxigénkedvelő

baktériumok pedig nem lesznek képesek elszaporodni.

 

Ugyanez játszódik le a nyári időszakban felmelegedő "vízfelszínfodroztatott" akváriumokban,

  amikor "valami miatt megbuggyant a vizem, és a halak megdöglöttek".

 

A porlasztott szellőztetés az oldott gáznemű károsanyag jelentős hányadát is kicsapatja.

 

A nem megfelelően tisztántartott, nem oxigéndús vizű és még túletetéssel is terhelt

   akváriumban a betegségek menetrendszerűen megjelennek.

 

És most a válasz: A gyártói ajánlások, kiújulás vagy sikertelen kezelés esetén annak megismétlését

szokták javasolni. Miután nem lehet biztosra menni, a beteg halat jó lenne elkülöníteni.

A fentebb leírt értekezés :) a halak etetéséről külön nem szól, pedig ez is egybeér a témával.

Így csak annyit: a szárazzal való etetést főleg túletetést lehetőleg minimalizálni, kerülni kell.

 

 

 

 

 

Előzmény: hbe (53956)
hbe Creative Commons License 2019.02.19 0 0 53956

Köszi!

Sajnos ma reggelre egy márnát is felfújódva találtam, a múltkori baktopur kezelés ellenére. Tegnap reggel semmi baja nem látszott. Indítsak még egy kört? Arra gondoltam, talán ez a hal hozta be, de ez csak lehet optimista gondolkodás.

Előzmény: Tapivara (53937)
Tapivara Creative Commons License 2019.02.19 -1 0 53955

Akkor utoljára: Darakór.

 

Csillós egysejtű élősködő okozza.

 

Darával megszórt halak, ez az állapot már súlyos előrehaladott stádiumot jelent,

kezelése legalábbis kétséges.

 

gyógyszerei: Malachitzöld

                   Parakill turbó

                   SERA Costapur

Kezelése:

 

Víz fokozatos felfűtése 30 fokra, a betegség gyors lefolyása érdekében.

Porlasztásos, erős szellőztetés, szűrés szüneteltetése.

Akvárium elsötétítése a szer fényérzékeny összetevői miatt.

A kezelés időtartama kb. egy hét, sikertelenség esetén megismételni.

A beteg halakat célszerű karanténozni, de a többieken is el kell végezni a kezelést.

 

Alap, hogy legyen otthon gyógyszer, a kezelés azonnali megkezdése létfontosságú,

 mert mire a jól látható tünetek kialakulnak, a kezelés már késésben van.

 

Megelőzése: új halak 3 hét időtartamú karanténozása, a fertőzés

                   behurcolásának elkerülésére.

 

Gyógyulást "mindenkinek".

 

 

Előzmény: Tapivara (53954)
Tapivara Creative Commons License 2019.02.19 -1 0 53954

Fektétlenül javaslom  még: "díszhalbetegségek" címszó alatt elég jó cikkek olvashatóak,

 

több is van amelyik feltétlenül hasznosabb, mint az "egy fórumtárs visszaemlékezései"

 

című történet.

Előzmény: Tapivara (53953)
Tapivara Creative Commons License 2019.02.19 -1 0 53953

Ha tényleg darakórról van szó, az egy pár nap, vagy talán egy hét is, mire eltűnik a halról.

Ez egy csillós egysejtű élősködő okozta veszélyes, és elég nehezen legyőzhető betegség.

 

Én mindig rakok 10 literenként egy evőkanál sót a vízbe, hogy mennyit szabad esetleges

kezelésre, vagy hosszabb távon mi a maximum, ezt sajnos nem tudom.

Előzmény: orbi79 (53952)
orbi79 Creative Commons License 2019.02.19 0 0 53952

Sózhatom a vizet? A guppik, xifók bírják. Van molly is azt tudom hogy azok birják.. 

Előzmény: Tapivara (53950)
orbi79 Creative Commons License 2019.02.19 0 0 53951

Már csak az elevenszulők maradtak. Azok kozul is azok amik tunetmentesek vagy csak nehany pötty van rajtuk. Fogalmam sincs hogy mitől lett ez a kór. Alig par hete inditottam az akvát 

Előzmény: Tapivara (53950)
Tapivara Creative Commons License 2019.02.19 -1 0 53950

Tapasztalatom szerint a Baktopur direct jobb szer, amennyivel drágább, annyival 

 hatásosabb is.

 

Kiegészítésként: víz felfűtése 28-30 fokra,

                         szűrés leállítása,

                         Porlasztásos szellőztetés,

                         etetés szüneteltetése,

                         Világítás kikapcsolása, vagy csökkentése árnyékolással.

 

Darakór esetén a kezelés tartama min 1 hét, a kórokozók szaporodási ciklusa miatt.

 

A gyártó szerinti adagolás minden esetben pontosan betartandó, a vízcserék szintén.

 

A szükséges mennyiséget pl. egy PET palackban bekeverni,és így hígítva beadagolni az

akváriumba.

Előzmény: orbi79 (53949)
orbi79 Creative Commons License 2019.02.18 0 0 53949

Mennyi idő után várható a tünetwk enyhülése? Parakill turboval kezeltem őket. Ami nem pusztult el eddig azon még mindig láthatóak a pöttyök😥

Előzmény: Tapivara (53945)
Tapivara Creative Commons License 2019.02.17 -1 0 53948

Én úgy tudom hogy ez a medence felül zárt alul nyitott, ezáltal lehetővé válik,

 

 hogy a vízi élőlények a tó fölé  ússzanak és a tulaj képébe bámuljanak.  :)

Előzmény: unartis: (53947)
unartis: Creative Commons License 2019.02.17 0 0 53947

Érdekes Ötlet :)

 

Nyugaton, most nagyon dívik a túlfertőtlenített medencéket helyettesítő, a kerti tó-medence kombináció, olyan mintha egy kerti tó közepébe lenne beleépítve egy medence, a szélén szűrő növényekkel, még az is lehet, hogy halakkal betelepítve.

Előzmény: Tapivara (53943)
orbi79 Creative Commons License 2019.02.16 0 0 53946

Köszi. Holnap megveszem. 

Tapivara Creative Commons License 2019.02.16 -1 0 53945

SERA Baktopur Direct.

Előzmény: orbi79 (53944)
orbi79 Creative Commons License 2019.02.16 0 0 53944

Sziasztok! Malachitzöld vafy Metilénkék? Ugynez ki darakórosak a halaim😥

Melyik az a szer ami nem okoz kart a novenyekben ha az egész akvát kezelni akarom  

Tapivara Creative Commons License 2019.02.16 -1 0 53943

Ha valakinek esetleg blokkolná a kreativitását ama elterjedtté vált nézet, miszerint

már mindent feltaláltak, nem érdemes új dolgokon elmélkedni, az alábbiak alapján

nyugodtan kijelenthető hogy emez elmélet alapjaiban téves, ergo semmiképp nem ad 

 felmentést  holmi szellemi restségre, továbbmegyek lustaságra.

 

E csodálatos szellemi termék, ami az egyik hirdetési rovatban jelent meg mint alant:

 

          WC- tartály akvárium!

 

Előnye, minden öblítésnél részleges vízcsere, illetőleg a lecserélt víz azonnali hasznosítása.

 

 Éljen tehát a találékony elme, ismét bizonyítva vagyon, hogy a tudásba feccölt 

 energia mint szellemi termék, előbb vagy utóbb kíméletlenül felüti a fejét.

 

 

unartis: Creative Commons License 2019.02.16 0 0 53942

Mást-nem, ha Békéscsabán járok megkérdem, de az legalább még 1 hónap múlva lesz rá alkalmam. Az interneten a régi könyveimben viszont nem sok adat van hozzájuk hasonló pontylazacokról.

Előzmény: unartis: (53941)
unartis: Creative Commons License 2019.02.16 0 0 53941

Most már érdekelne, hogy milyen pontylazacokat vettem :(, ha ilyen jól bevásároltam, nehogy kinőjék az akváriumot :D.

 

"Kinézetre az ékfoltosokra hasonlítanak, csak a faroktájéki folt, hiányzik, folt nélküliek, az alapszínük olyan mint az ékfoltos razbóráké, illetve a hátúszójukon van sötétebb folt, elég kicsik, tehát a nagyobbak is 1.8-2 cm körüliek." Gondolom max 2-3 cm-ig nőnek, legalább is nagyon remélem.

Előzmény: unartis: (53912)
unartis: Creative Commons License 2019.02.16 0 0 53940

Félrevezető link volt benne, ezért lett törölve ;)

Előzmény: Tapivara (53939)
Tapivara Creative Commons License 2019.02.15 -1 0 53939

Köszi jó kis oldalak!

 

Hát az 53932 h.sz. meg hova tűnt?  :)

Előzmény: unartis: (53938)
unartis: Creative Commons License 2019.02.15 0 0 53938
Előzmény: unartis: (53931)
Tapivara Creative Commons License 2019.02.14 -1 0 53937

Ez így van, a lentebb élő halak márnák, pontylazacok, razbórák miatt többet kell 

etetni és merülővel, másképp az általad említett felső régiósok mindent elesznek előlük.

 

Az "élhetetlenekre" külön gondot kell fordítani, különben éhezni fognak.

 

A márnafélék eléggé talpraesett faj, inkább az elevenszülőkkel tartott

pontylazacok szoktak ilyesféle gondot okozni.

 

A "biztos eszik azért titokban" valójában koplalást jelent.

 

 

Előzmény: hbe (53934)
Tapivara Creative Commons License 2019.02.14 -1 1 53936

Köszi!

 

Igen  én is inkább egy agyagos partoldalnak nézem, de annak tökéletes.

Előzmény: unartis: (53931)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!