Keresés

Részletes keresés

ergoGnomik Creative Commons License 2019.02.17 0 0 9060

Akkor gyakorlatilag a Hannes/Solder bővítő 256 helyett csak 244 kb-os volt? A Csory-félével meg lehetett emulálni 16 vagy 32 kb-os RAM-ot is?

 

Most ködlött fel bennem, hogy valamelyik memóriabővítés kapcsán mintha lett volna emlegetve valami trükközés a ROM-mal is. Az mi lehetett? Vagy csak rosszul emlékszem? Mondjuk ez egyáltalán nem kizárt.

Előzmény: siz (9058)
siz Creative Commons License 2019.02.17 0 0 9059

Ja, egyébként 4 megást szerintem én sem hallottam, mintha Hannes is csak 1 megáig ment volna fel, viszont a VICE-ben tudsz beállítani 4 megást is.

Előzmény: siz (9058)
siz Creative Commons License 2019.02.17 0 0 9058

Mondjuk, hogy nincs. A regiszterleírást megtalálod az IOLibV3 forrásokban (szerintem valami plus4_io_map.inc vagy hasonló lesz a neve, oda belekommenteztem + még a ram_size_detect.inc vagy hasonlóban ott a programozása is). Solder weboldalán voltak fent a kapcsolási rajzok hozzá, az viszont néhány éve nem elérhető (mármint a link, ami a saját, otthoni szerverére mutatott).

Nagyjából két alapvető típusa van a memóriabővítésnek (mindkettő vezérlőregisztere a $fd11-$fd1f címek közé lapozódik):

- a Csory féle, ami max. 256k és annyit tud, hogy a 64k címtartományból az egyik 16k-s rész helyére a 256k-ból bármelyik 16k-t belapozhatod.

- a másik, amit Hannes-félének hívnak, ott meg azt tudod változtatni, hogy $1000 vagy $4000 legyen a vágási pont (alatta mindig az alapértelmezett RAM-bankot használja), fölötte meg választható, hogy melyik 64k-s szeleletet akarod látni, ez volt eredetileg szintén 256k, de szabad bitek vannak, 4 megáig fel lehet vinni. Ha max. 1 megás a bővítés, akkor két bittel lehet kapcsolni, hogy a Csory bővítés aktív-e (mert igazából 256k-t szoktak építeni, ami mind a Csory, mind a Hannes félét tudja).

Ezek az alaptípusok, ezek vannak még kiegészítve olyan apróságokkal, hogy a TED melyik RAM bankot lássa (kiválasztott vagy mindig az alap) és hasonlók, amire fejből nem emlékszem, de valami ilyesmi.

 

Ja, emulátorokban a RAM-bővítés kezelése nagyon bugos: a Yape csak Hannes-t tud, 256k-ig (az talán jól működik, nem emlékszem), a VICE meg vagy Csory vagy Hannes, de ott valami gixer volt, az nem volt teljesen százas.

 

Előzmény: ergoGnomik (9057)
ergoGnomik Creative Commons License 2019.02.16 0 0 9057

Nemrég (mert még emlékszem rá :)) olvastam a P4W-ön a siziolibv3-ról. Meglepődve láttam, hogy 4Mb-os bővítés is létezett legalább elvi szinten a pluszihoz. Van valahol valamilyen dokumentációja az egyes memóriabővítések programozásának és működésének?

ergoGnomik Creative Commons License 2019.02.16 0 0 9056

Legvalószínűbb az, hogy elromlott. :) A viccet félretéve itt megtalálod a hivatalos szervizkönyvet. A pdf 22. oldalától kezdődik a hibakeresési segédlet. De a fórumtársak valószínűleg majd dobnak pontosabb tippeket.

Előzmény: SlightlyMad (9055)
SlightlyMad Creative Commons License 2019.02.16 0 0 9055

Sziasztok!

 

Nemrég vásároltam egy plus4-et. Az öröm sajnos nem tartott sokáig... a bekapcsolás után ez fogad.

Mi lehet a baj?

 

Köszi előre is!

siz Creative Commons License 2019.01.07 0 0 9054

Nálam volt olyan plus/4 javításra, ahol ez a jumper át volt kötve. Az volt a hibajelenség, hogy nem ment a magnó. Egy villámgyors assembly programmal kiderült, hogy a magnó maga megy, a SENSE vonal nem jut el a $fd10-es portra, emiatt a KERNAL nem kapcsolja be a motort. Rémlett, hogy van erre jumper, ahol ezt lehet állítani, hogy merre menjen, user port felé vagy CPU felé. Akkor megnéztem a KERNAL-t és nem találtam olyan kódot (lehet, hogy felületesen néztem), ami a CPU portról veszi a SENSE jelet. Megkerestem a kapcsolási rajzot, A J8/J9 jumper pont ezt állítja. Át- (vissza-) forrasztottam a jumpert az eredeti állásba és megjavult.

Utána megnéztem a C16 kapcs. rajzát, mert ott ugye nincs 6529 a user portra: ott egy 74LS125-tel van helyettesítve, de ugyanúgy $fd10-en nézi a KERNAL.

Előzmény: MMSZoli2 (9051)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2019.01.06 0 0 9053

Nekem C16-on volt (van). Néhányszor tapasztaltam olyat, hogy FOUND-nál nem állt meg a magnó. Sosem értettem, hogy miért. Egyébként az, hogy nem állt meg, inkább gyorsította a betöltést, mert (legalábbis a Tape Messias reformja előtt) a header után is van egy feleslegesen hosszú sípolás, amin így átteker a bekapcsolt kép mellett.

Előzmény: MMSZoli2 (9051)
IEC-ATA Creative Commons License 2019.01.06 0 0 9052

Végülis a probléma annyira nem lényeges, mert amelyik gép az "épített" procival ellátva a fenti magnós hibát produkálja, az eredeti procival is ugyanazt csinálja! Nem veséztem ki jobban, hogy mi lehet az oka.

Előzmény: MMSZoli2 (9051)
MMSZoli2 Creative Commons License 2019.01.06 0 0 9051

Hát nem is tudom...

 

Valóban a C16-nál van pár 470 picoF-s kondenzátor, ami a Plus/4-nél nincs.
De ezeknek funkcionálisan nem lehet sok szerepük, talán azért kell, mert a C16-ban nem annyira stabil a belső táp.

 

Amennyire tudom a 6510-nél a kazettás jelenség olyasmi, hogy a gép nem tudja pl megállítani a motort a töltés végén, meg a megtalált header után nem tudod gyorsítani (visszaigazolni?) a töltési folyamatot gomb lenyomásával. Ha jól tudom a $01-es címhez van köze.

Ebben nem lehetne különbség a C16 és Plus/4 között.

 

Ebben az esetben lehet hogy az SVS Ultimate Map segíthet:

a Plus/4-en a6-os (7-es? rajz szerint a 6-os) láb is rá van kötve a Datasette WRT vonalra, míg a C16-on nincs.

A doksi szerint a J8 és J9 babrálásával (megcserélésével?) lehet rábírni a Plus/4-et a C16 szerinti működésre.

 

 

ergoGnomik Creative Commons License 2018.12.27 0 0 9050

Ahonnan linkelted a kapcsolási rajzot, ott meg van a tizenhatosé is. Azon mintha látszana egy-két alkatrész a kérdéses vidéken, ami a plusziban nincs meg. Már amennyire látom. Az lehet oka a stabilabb működésnek?

Előzmény: Törölt nick (9049)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.26 0 0 9049

A magnó és IEC busz egymást-zavarása közsimert pluszis anomália, a probléma elepvető oka, hogy bizonyos IEC és kazetta vonalak közösek. Mivel a procin nincs annyi port, amennyi kellene.

 

http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/schematics/computers/plus4/plus4-310164-1of4.gif

 

Gondolom valamelyik volanlat nem tökéltesen fogadja, "illeszti" az a magnó, további nagyon részletes vizsgálatot igényelne, miért működik C16-al mégis.

 

 

Előzmény: IEC-ATA (9045)
MMSZoli2 Creative Commons License 2018.12.24 0 3 9048

Kellemes Karácsonyt és Boldog Új Esztendőt kívánok Mindenkinek!

MMSZoli2 Creative Commons License 2018.12.23 0 0 9047

Szerintem a

http://wav-prg.sourceforge.net/

 

pontosan ezt csinálja (PRG-ből TAP vagy WAV file), meg visszafelé is.

Ha kész a WAV file, akkor a PC-ről egyszerűen átjátszod egy kazettás deck-re.Ezt én egyszer próbáltam, gond nélkül felvette.
Igaz már nincsenek dataset-jeim, kiszórtam őket pár éve (bocs)


Ehhez persze kell egy régebbi kazettás deck vagy AUX bemenetes mikrohifi torony kazettás egységgel.

Az utóbbi manapság már elég ritka darab (főleg au audio bemenet), de én is tudtam egyet venni pár éve. ÚJAT (leértékelve volt 11k)!

 

Sony MicroHifi CMT-EH25. Egész korrektül szól, vagy MP3 CD és USBről MP3 lejátszás.

Benne van minden, ami kell. Ennél sokkal jobbat nem nagyon lehet kapni.

 

Előzmény: awwa (9043)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.23 0 0 9046

Az a gond evvel az analóg zenehallgatásra szánt cuccal magnózással, hogy a C= kazikon tulajdonképpen nem hang van.

 

Nyilván a kazetta miatt nem nagyon lehetett átlépni a hangfrekvenciás tartomány határait, tehát van olyan magnó, olyan file ami működik, de alapvetően ezek a digitális jelek messze túllépik lefelé (és felfelé is!) a tipikus magnók sávszélességét.

 

Ebből az lesz, hogy ahol a mágnesességnek 1-0 "aránylag hirtelen kellene átugrani" ott egy ilyen elnyújtott(abb) átmenet keletkezik.

Ha véletlenül az, amikor erre olvasáskor a komparátor már 1-et ad, belefér az időzítés tűrésébe épp, akkor helyes lesz a töltés, ha kicsúszik, akkor ott keletkezik egy hibás bit és load error.

 

Nyilván a komparátor érzékelési szintjének, vagy a bemenő jel szintjének változtatásával adott határok közt ez a dolog befolyásolható, de mivel nem a problémát kezeljük, csak megkerüljük, végtelenségig lehet szívni evvel.

 

A tapuino és a digitális megoldások viszont  tökéletesen működnek, mivel semmi analóg mágneses dolog nincs a képben, azonnal tökéletes időzítéssel kapja a gép az 1-0-0-1 átmeneteket.

 

Én mondjuk tapuino helyett inkább drive emulátorban gondolkodnék... pl..:

 

https://cbm-pi1541.firebaseapp.com/

 

De mindekinek megvan a maga szempontja, maga szórakozása.. :)

 

 

 

 

Előzmény: awwa (9043)
IEC-ATA Creative Commons License 2018.12.23 0 0 9045

Ha már magnó! 

A 6502-8501 fejlesztést teszteltem, amikoris észrevettem, hogy plus/4-en, ha a magnó és a floppy be van dugva a gépbe, akkor a DIRECTORY-t nyomva vagy lefut a beolvasás-kiírás vagy megfagy és a floppy drive csak pörög tovább. Kipróbáltam eredeti processzorral(8501), azzal is ugyanaz a történet. Mással is kipróbáltattam, hasonló sikertelenséggel.

 

A magnóm egy commodore feliratú fehér jószág aminek a csatlakozóját(C64) lecseréltem minidinre(C16). Van egy szürke eredeti commodore 1531 magnóm amit szintén rádugtam a fehér magnó helyett, azzal meg tökéletesen megy együtt a floppy drive. Szétszedtem mindkét magnót és hiába a commodore felirat a kasztnin, a nyáklapok különböznek. A szürke magnó nyáklapján ott virít egy 1531 felirat is.

 

Ráadás! A C16-ban bármelyik magnót bedugva a floppy drive-al tökéletesen hozza a DIRECTORY parancsot. :D

Előzmény: siz (9044)
siz Creative Commons License 2018.12.23 0 0 9044

A 264-es széria (plus/4, C16, C116, stb.) KERNAL-jában 0-ról újraírták a magnó-kezelő részt, valószínűleg ezért fordulhatott meg a logika. A PET/VIC20/C64/C128 magnóhoz képest csak a csatlakozó más. (meg a színe)

A csatlakozón kívül egyébént a szalag-kezelő rutionokat is még az eredeti PET-ből vitték tovább, egészen a C128-ig. (kivéve ugye a 264-es sorozatot)

Előzmény: awwa (9043)
awwa Creative Commons License 2018.12.23 0 0 9043

Köszönöm az infókat!

Érdekes dolgok: A magnók rajzait elnézve nincs valódi fázisfordítás a 1530 és 1531 (itt van olyan verzió, ahol a végén egy tranzisztor dolgozik, de ő is fordít) között, azaz inkább a számítógépen belül van különbség a jel feldolgozásában/értelmezésében.

Nos ennek az egésznek még jobban utána kell néznem.

Ami az én hülyeségemhez kellene: a számomra tetsző programokat úgy hangfájllá konvertálni, hogy megfelelő minőségben kazettára véve (nyilván ez egy másik kazettás egységgel történik), majd a 1531-be használva a program szépen betöltődjön.

 

A tapuino olcsóbban is összehozható: https://github.com/sweetlilmre/tapuino/wiki

 

 

Előzmény: MMSZoli2 (9041)
MMSZoli2 Creative Commons License 2018.12.23 0 0 9042

Jah, ez meg minden gondot megold (ha kazettás töltésre vágyik Valaki), csak pénzbe kerül.
A C16-ot külön be kell állítani.

 

https://amigastore.eu/en/628-tapuino-reloaded-v04-tape-emulator-black-edition.html

MMSZoli2 Creative Commons License 2018.12.23 0 0 9041

Ezeket még érdemes lehet elolvasni

 

https://offog.org/notes/archiving/commodore-16/

 

Külön kiemelik (amire korábban szerintem utaltam is) hogy a C64 és a C16 hullámforma/kódolás eltérő, ha jól emlékszem a C16 inverz logikával megy a C64 hez képest "In both cases you have to tell it that it's a C16 tape — the C16 encoding is different from the C64, which it defaults to."


Állítólag hallásra is megkülönböztethető egy C16 felvétel a C64 vagy Spektrum verzióktól pár napnyi fülgyötrés után :-)

 

És egy régi témába vágó thread:

https://plus4world.powweb.com/forum/23958

 

awwa Creative Commons License 2018.12.23 0 0 9040

Köszi szépen, kazettám van dögivel, a kazettára való mentés a szűk keresztmetszete és a rákfenéje az egésznek sajnos, pedig ettől lenne mechanikus az érzés:)

Előzmény: MMSZoli2 (9037)
awwa Creative Commons License 2018.12.23 0 0 9039

Az említett működő filet is onnan szedtem le, ellenben volt olyan is ami load error-os bárhogy tekergetem a kütyüt:)

Előzmény: Törölt nick (9036)
awwa Creative Commons License 2018.12.23 0 0 9038

Próbálgattam mindent :)

A turbo-t 3 változatban lehet állítani: safe, normal, super

Elvileg csak PRG/T64/P00 fileok esetén használja a turbót.

Nekem is az a sejtésem, hogy nem C=16-hoz szánták.

 

Valószínűleg egy LPT portos kábelt fogok fabrikálni és egy másik gépről szimulálok meghajtót, majd a számomra szimpi programokat megpróbálom addig konvertálgatni, míg magnószalagra is ki tudom menteni - most még úgy érzem, hogy fontos lenne ez a szalagos töltögetés a régi érzéshez - no de majd győz a lustaság gondolom és SD kártyás tárolás lesz úgyis a vége :)

 

Előzmény: Törölt nick (9035)
MMSZoli2 Creative Commons License 2018.12.23 0 0 9037

Hello awwa,

 

Ha csak a kazetta a gond, van elfekvőben pár Sony TypeI kazettám, ha állod a postát, elküldhetek egyet ingyen.
Újszerű állapotú, szinte nem is volt használva (német nyelvlecke volt rajta, talán kétszer volt meghallgatva).

(a krómos és metáldioxid kazetták nem is igazán feküdtek ezeknek a C= magnóknak, ha jól tudom)

Előzmény: awwa (9033)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.23 0 0 9036

http://plus4world.powweb.com/tapes.php?l=M&cols=3&icons=1

 

Itt van némi TAP ...úgy párezer.. :)

 

Felteszel egy emulátort PC-re, (yape, vice, plus4 emu..mittudomén), mind tölt és ment .TAP okat (is).

 

http://vice-emu.sourceforge.net/

 

http://yape.homeserver.hu/download.htm

 

http://plus4emu.sourceforge.net/

 

 

 

Előzmény: awwa (9033)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.22 0 0 9035

https://play.google.com/store/apps/details?id=co.kica.tapdancer&hl=hu

 

 

Idézet:

 

"Hibátlanul működik. Alapértelmezetten hozzácsatol a fájlhoz egy turbo loadert, ezáltal nem kell turbo programot előbb betölteni, rögtön működni fog. Persze ezt a turbo megoldás kikapcsolható, hogy módosítás nélkül eredeti C64 formátumban küldje az adatot"

 

 

Ezt _kikapcsoltad_ ? A pluszi nem érti a C64-re készült gyorstöltőt, nem ismerem a programot, de ha alapértelmezetten ezt csinálja, az nem jó nekünk!

 

Előzmény: awwa (9034)
awwa Creative Commons License 2018.12.22 0 0 9034

SIKER!

Ha WAV-ba konvertálom, akkor simán lejátszva megtalálja és be is tölti, annyi a nyűgje, hogy amikor kiírja, hogy megtalálta, akkor pause-olni kell a lejátszást.

Összefoglalva a kütyü okés, a TAPDANCER-nél van a bibi, lehet beállítás vagy nem C=16 kompatibilis.

Ja ami működik: punchy_c16_msx_37.tap

Alakul ez és köszönöm a türelmetek... :)

Előzmény: awwa (9033)
awwa Creative Commons License 2018.12.22 0 0 9033

Ami a fórumon is volt, azt építettem meg:

Ezzel játszadozok és kellene egy tuti file, ami megy c=16 -on, hogy kizárjam a programhibát.

Eddig még nem működött, mivel most építettem.

Magnóm van (erre tudok felvenni és visszatölteni is, de csak bepötyögött programot, mivel semmi egyéb kazettám nincs) azaz a magnó bemenet tuti jó.

Most találtam egy tap-wav konvertert is, de ugye egy biztos progi kellene... az is megfelel ha egy 3 soros basic progit lement valaki nekem tap vagy wav-ba.

 

 

Előzmény: Törölt nick (9032)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.22 0 0 9032

Az oké, hogy tapdancer, de miként illeszted az androidos valami kimenetét a pluszihoz?

Korábban működött ez, vagy van amire működik, van amire nem akar, stb?

 

Ezek a kazis cucok nekem extrémek, én mindeképp vagy egy fizikai drive (1541) vagy valami drive emulátor felé mennék, nyilván el lehet szórakozni ezzel is, de rengeteg a buktató.

 

 

Előzmény: awwa (9031)
awwa Creative Commons License 2018.12.22 0 0 9031

Megvan a modulos is, de 500 ft/db áron jutottam a 64k-s ramokhoz és így kevésbé kusza (gondolkodtam, hogy megvegyem-e a maradék készletet, mert kb. 5 db volt összesen) .

 

Más, kérés:

Ha valakinek működik a TAPDANCER nevű progival a program betöltés, akkor linkeljen már egy konkrét filet (legjobb lenne egy minél rövidebb), mert most nem tudom miért nem sikerül betöltenem semmit - arra gondolok, hogy lehet a file  a hibás. Már beleőrülök a poti tekergetésbe, meg az egyszerre üssem le az entert és a play-t :) De azért jól szórakozok, ez kb olyan, mint amikor a magnófejet kellett tekergetni, csak akkoriban nem volt más alternatíva :)

Előzmény: IEC-ATA (9030)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!