http://www.origo.hu/itthon/20030206kenyer.html
Kenyér nincs, áram még van - az [origo] olvasója egy elzárt településen 2003. február 6., csütörtök, 10:35
A külvilágtól szerda délután elzáródott Fejér megyei településen, Magyaralmáson csütörtökön senki nem tudott munkába menni, az 1500 fős falu mindkét végét másfél méteres hótorlaszok állják el. A faluban jelenleg is havazik és az erős szél is állandóan hordja a havat.
"Kenyér nincs, áram még van" - mondta telefonon az [origo] egyik olvasója, aki tegnap délután óta nem tudja elhagyni a Fejér megyei Magyaralmást. A falu szerda délután záródott el a külvilágtól, 5 óra körül már mindkét végét másfél méteres hótorlaszok állták el, és a helyzet azóta változatlan. Az 1500 fős településről ma senki nem tudott munkába menni, mivel a falut gyalog, busszal vagy teherautóval sem lehet elhagyni. Magyaralmáson jelenleg is esik a hó és a szél is felerősödött, ami állandóan hordja a havat.
Fejér megyében az óránként 40 kilométeres sebességű szél miatt egyre rosszabb a helyzet, már a főútvonalakon is nehezen tudja fenntartani a forgalmat a közútkezelő. A megyében az összes, csak mellékúton megközelíthető település megközelíthetetlen. A megyei védelmi bizottság szerda esti döntése alapján valamennyi mellékutat lezárták, kamionstopot rendeltek el.
A székesfehérvári, illetve dunaújvárosi üzemekben rekedt alkalmazottak egy részét maguk a vállalatok szállásolták el éjszakára, másoknak pedig az egyik székesfehérvári iskolába, illetve a dunaújvárosi uszodában biztosítottak helyet és étkezést. Az iskolában 36-an, az uszodában 100-an töltötték az éjszakát. Csütörtökön újabb havazás és továbbra is erős szél várható a térségben. Így a szakemberek a helyzet további romlására számítanak.
Tévedtem, nehogy 3,60-as kenyér nincs, de semmilyen sincs ;)
A 3,60-as kenyérről az az alábbiak jutnak eszembe:
- 3000ft-os fizetés
- gyárista munkahely(semmilyen vállalkozási lehetőség)
- olcsó kenyérért a pofádat befogod (nehogy már saját egyéni véleményed legyen)
- áruhiány (eszed nem eszed nem kapsz mást)
- kommunista szombat
- egy TV adás
- stb. stb. stb.
Szóval én nagyon jól megvagyok a mai kb. 100Ft-os kenyérrel.
nagyon nincs igazad, ha azt akarod sugallni, hogy a Fidesz 1998-as gyözelme a párt (demagóg) propaganda munkajának gyümölcse volt.
A "nép" nem olvas programnyilatkozatokat, hanem kéjjel bünteti az aktuális kormányzat hibáit.
Természetesen a 98-as földinduláshoz hozzájárultak a rendszerváltás, a gazdasági átstrukturálódás, és az egész Európát érintő gazdasági pangás kapcsán leromlott helyzetűek igen széles rétegének csalódásai is.
Köszönöm a vártnál nagyobb érdeklodést, bár egyre inkább kezd mindenki offtopic lenni és a politikai (választási) demagógiával általában foglalkozni.
A legkonkrétabb talán speaker kolléga volt, hozzászólása annyira tetszett, hogy ide kell másolnom még egyszer:
"A 3,60-as kenyér demagóg igérete, mely az MSZP '94-es kampányának legnagyobb hazugsága volt, nem felejtődik el. Nagyon sunyin előadott igéret volt, mert nem konkrétan hangzott el..."
Kedves speaker!
Ezen az alapon a Fidesz '98-as kampányának legnagyobb hazugsága az a nagyon sunyit eloadott, konkrétan soha el nem hangzott igéret volt, hogy ezentúl mindíg sütni fog nap.
Lehet, hogy a topic címét meg kéne változtatni mondjuk erre: Hogyan születnek a legendák?, vagy erre: Miért veszünk be gondolkodás és kritika nélkül mindent, ami közel áll szívünkhöz?
Két számjegyűre becsülik a decemberi, 9,8-9,9 százalékosra az éves átlagos inflációt a Reuters által megkérdezett elemzők, akik augusztusra 10-11,2 százalékot várnak. Az előrejelzéseket a várakozásokat meghaladó júliusi, 10,1 százalékos éves fogyasztóiár-emelkedés rontotta. (MH 9. old.) "
A demegógia nem a programnyilatkozatokban volt.
Emlékszem, hogy Horn elvtárs a közszolgálati hiradóban mesélte el, hogy majd mi visszahozzuk a jól kipróbált "szakembereket". Erre gondoltál ?
Rezsö, nagyon nincs igazad, ha azt akarod sugallni, hogy az MSZP 1994-es gyözelme a párt (demagog) propaganda munkajának gyümölcse volt.
A "nép" nem olvas programnyilatkozatokat, hanem kéjjel bünteti az aktuális kormányzat hibáit.
Természetesen a 94-es földinduláshoz hozzájárultak a rendszerváltás,a gazdsági átstrukturálodás, és az egész Europát érintö gazdasági pangás kapcsán leromlott helyzetüek igen széles rétgének csalódásai is.
Mi a 18 és mi a 8?
A nyugdíjemelés nem volt 18%, javasolnám a nyugdíjasok megkérdezését is. Ők inkább 8-9%-ra emlékeznek...
Az inflációról anniyit, hogy a fél éves infláció /fél évre vetítve/ már elérte a 10%-ot /a kormány szerint 9.3%/, az infláció havi növekedési üteme folyamatosan nő, külföldi gazd. kut. cégek szerint 15-17% lesz év végéig.
Szóval akkor melyik a 8 és a 18?
Nem kellene a reggelinél a piritós mellé a Napi Mao-t is megenni...
Ámbérék!
Így keletkezett a 3,60-as kenyér: mindegy, ki mit mondott, ki mit írt, ÉNaszondomaszocibolsikomcsikaztígérték, akkor az úgy van!
A tények, pedig mind hazudnak! Csak ÉN mondok igazat!
19 % az önkormányzati választások elött meghirdetve, 30 %-os infláció mellett, amit vissza is vettek a következő 1/2%-ossal.
Most 18% volt, 8 %-os infláció mellett. Ki itt a demagóg?
Abban, gondolom egyetértünk, hogy a kampányban minden párt többet ígér, mint amennyit adni egyáltalán lehet. Innen kezdve a "demagógia" fogalma erősen relativizálódik. Számomra — remélem, ez a meghatározás Neked is meg fog felelni — egy kampány akkor demagóg, ha több benne a teljesíthetetlen ígéret, mint a vetélytársakéban. Tehát: a Maszop '94-es kampányában NEM volt szociális demagógia — az említett kivételtől eltekintve. "Nemzeti" demagiára még csak nem is céloztam; az Általad erről írottakat képes vagyok elfogadni.
Az "olyan ügyesen volt megfogalmazva és előadva, hogy a jónép a csökkentést hallotta ki belőle" viszont —bár felszínesen dícséretnek látszik — azt kell mondjam, rosszindulatú csúsztatás. A program megfogalmazásai kimondottan szerencsétlenek, mondatszerkezetei nehézkesek és suták voltak — ez általában jellemző a szocpárt dokumentumaira. Az igazságot meg is írod a köv. részben: "a jónép a csökkentést hallotta ki belőle. Mert azt akarta". Eddig pontos. Ami ez után jön a lelkek mozdításáról és ilyesmi, az olyan mérhetetlen felnagyítása a szocik kommunikációs tudásának, aminek ha a töredéke igaz lenne, abszolút többséget kaptunk volna '98-ban is. A jónépet nem kellett "mozdítani": vitte őket a nosztalgia (SZVSZ kisebbrészt) meg az utált kormány utálkozása (SZVSZ nagyobbrészt). "Ha ezek ennyire utálják a szocikat, akkor azok biztos nagyon jók lesznek."
A népszerűség megugrása éppúgy meglepett engem is, mint mindenki mást a pártban — tán még jobban: vesztettem is egy fogadást ez ügyben. Ha azok a bizonyos PR-esek tényleg ilyen jók lettek volna, természetesnek vettük volna a dolgokat — nem voltak azok. Ha nincs a Boross-Kónya-Schamschula-féle hejehuja lejáratósdi, sokkal kevesebbet kapunk.
Számomra a '98-as kampány — mindkét részről! — sokkal demagógabbnak tűnt. Mivel ennek mérésére nemigen vannak eszközeink, maradjunk annyiban, hogy véleményünk különbözik!
A 3,60-as kenyér demagóg igérete, mely az MSZP '94-es kampányának legnagyobb hazugsága volt, nem felejtődik el. Nagyon sunyin előadott igéret volt, mert nem konkrétan hangzott el, hogy ők ezt hozzák vissza, de úgy hivatkoztak a multra, különösen hangsúlyozva a 3,60-as kenyeret, mintha az természetes tény lehetne újra az ő kormányzásuk idején. Persze majdnem meg is valósult, csak márkában értve.
A 1/2%-os nyugdíjemelés meg az 1995 és őszének nagy és mellbevágó élménye volt, és csak azon csodálkozom, hogy volt pofájuk ez év tavaszán azért hisztériázni, mert a kormány nem tudta, megvalósítani az MSZP választás elött hazug igéretét, a 20 %-os nyugdíjemelésről. Persze nem is lett volna helyes, ha az új kormány végrehajtja, mert azzal tovább növelték volna a 94-98 között a bolsi kádereknek juttatott nyugdíjkedvezményeket és társadalmi igazságtalanságokat.
A 3.60-as kenyérre, meg a fél százalékos nyugdíjemelésre vonatkozó hazugságok, csúsztatások jól nyomon követhetők a Parlamenti Naplóban. Utoljára Horváth Balázst hallottam a 3.60 - kenyérről hazudozni. Ő ráadásul még arra is hivatkozott, hogy még mindig őrzi a bizonyítékokat, de azóta is csak őrzi, senki sem látta. Mint ahogy mostanában a Parlamenti Naplóhoz sem lehet hozzáférni.
Nemcsak szociális, hanem nemzeti demagógiától is csöpögött.
Az Mszp hivatalos rövid programjának legtöbbet használt szava például a nemzeti volt.
Persze igen ügyesn volt előadva.
Például: csökkentjük a személyi jövedelem adót, és helyette növeljük az áfát.
Szerinted nem szociális demagógia, kedves Pásztörperc, mert tudod, hogy az áfa növelés valójában a szegényeket súlytja, sőt a program sem "hazudik", csak hát olyan ügyesen volt megfogalmazva és előadva, hogy a jónép a csökkentés hallotta ki belőle. Mert azt akarta, mert affelé mozdították lelkét. Aztán már mozdult magától is, és a rációt legyőzte az emóció.
A 3,60 -as kenyeret természetesen soha nem mondta az MSZP. De a kritikusai sem mondták, hogy hirdette volna. Az olcsó kenyér csupán szimbóluma annak a pszichés állapotnak, ami azt a helyzetet jellemezte. Ami után az emberek vágytak, és aminek (de legalább is hozzá közelinek) a megadását az MSZP sugallta.
Az események - amellett, hogy minden elismerésem a Demokratus Charta sajtómunkásainak és az MSZP PR csapatnak - még a pártot is meglepte. A választások előtt nem sokkal készítettem interjút Szekeres Imrével. Bevallotta, hogy őket is meglepte a hirtelen népszerűség emelkedés, és azt is, hogy nem sokat tettek érte, hanem részben tőlük függetlenül állt elő.
Tehát a 3,60 a részben önszuggesztív tömegpszichózis jelképe.
Ez persze nem jelenti azt, hogy 1998-ban kicsiben (!) ne ismétlődött volna meg, csak éppen fordított előjellel.
Bicikliláncot ÉN szoktam ígérni zongorahajigálásra! Mindenki mástól zokon veszem — amíg az illető is "át nem tér".
Kedves sunrise!
Neked máshol már elmondtam, most megismétlem: a '94-es kampányban NEM volt szociális demegógia — se tömény, se híg; kivéve HGy '93 augusztusi fizetett hirdetését, ami után vagy 2 hónapig az egész Maszop szinte csak ennek elutasításával és visszavonásával foglalkozott. '98-ban volt szoc. dem. — hogy ki mennyire tartja töménynek, ízlés dolga — el is buktuk. A Fidesz mindenesetre lényegesen többet használt ebből az eszközből.
Gyuluskáék nem 3,60-as kenyeret ígértek, hanem tömény szoc. demagógiát hangoztattak. Annak idején még a vízcsapból is ez folyt, oszt meg is nyerték a választásokat. Most másodszorra, remélem nem tudják elsütögetni eme bárgyúságaikat.
A 3,60-as kenyér ígérete a magyar sajtóban /pontosabban a jobboldali sajtóban/ a Bokros-csomag bejelentésével egyidőben bukkant fel.
Az összefüggés kézenfekvő - elkezdték hangoztatni, lám-lám, az MSZP 3,60-as kenyeret ígért a választások előtt, most meg mit kaptok tőlük.
Tudtommal sem HGY, sem az MSZP részéről a kampány során nem hangzott ilyen ígéret.