Keresés

Részletes keresés

Gorcsev Creative Commons License 2019.08.14 0 0 41601

1. Persze. Rendszergazda joggal minden tud rosszindulatú dolgot művelni! :)

2. Persze. Minden veszélyes, ami a rendszer módosításával függ össze. Még a teljesen jószándékú dógok is. Tudod: utak, kövezés... :)

Besz@rni persze nyilván nem kell, nyilván nem túl veszélyes hozzáadni a 'gyári' repókat, pl. direktben a debian.org-ról (v. net?), meg a https://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads-ról, meg általában a "normális" oldalakon ajánlott helyekről... A szokásos, egészséges paranoia bőven elég :)

Előzmény: Wathmon Drophar Espardo (41600)
Wathmon Drophar Espardo Creative Commons License 2019.08.14 0 0 41600

Kérdéseim lennének:

1. A deb fájl tud rosszindulatú dolgot művelni telepítéskor (rendszergazda joggal) ?

2. Veszélyes a repositorihoz hozzáadogatni?
/etc/apt/sources.list
pl virtualbox telepítésekor

Wathmon Drophar Espardo Creative Commons License 2019.08.14 0 0 41599

Kiváncsi lennék miért ilyen bonyolultan oldod meg.

Egy asztali géppel már végeztél volna.

Előzmény: bé.laci (41598)
bé.laci Creative Commons License 2019.07.16 0 0 41598

Sziasztok!

Kezdő Android eszköz használó vagyok, és mivel úgy látom, hogy nincs kimondott Androidod topik, ezért itt tenném föl a kérdést.

Nemrég vettem egy Lenovo P10 tabletet. 8.1-es Android van rajt, a legújabb rendszer frissítéssel + Eset/Nod32 vírusvédő ill. kisszámú felhasználói program.

Mivel sajnos az androidok alapból nem tudják olvasni az NTFS fájlrendszert, ezért pár napja vásároltam hozzá egy Microsoft exFAT/NTFS for Android programot mellyel a Total Commanderben lehet olvasni az NTFS-re formázott USB-s adathordozókat.

Egy 256-os Pendrive-ról akartam multimédiás tartalmat másolni egy szintén 256-os utólag vett Samsung SD kártyára, és ennek során két problémával szembesültem:

1    A másolás iszonyú lassú

2    5-10 percenként szétkapcsol/unmountol a pendrive, vagyis megszakad a másolás.

Angol nyelven utánaolvastam, és úgy tűnik nem csak engem érint a probléma, de használható megoldásba nem futottam bele.

Be tudtam állítani a több helyen ajánlott USB debugging funkciót, nem volt látványos eltérés, és a szétkapcsolás is megmaradt.

Sajnos a Lenovohoz magyar nyelvű tech support címet nem találtam, ezért itt szeretném megkérdezni, hogy van-e valami ötletetek, javaslatotok, vagy ez egy ilyen ló.

Gorcsev Creative Commons License 2019.07.06 0 1 41597

Talán így?

Előzmény: Wathmon Drophar Espardo (41596)
Wathmon Drophar Espardo Creative Commons License 2019.07.05 0 0 41596

Egy elég paranojás problémám lenne.
gpg-vel próbáltam ellenőrizni az iso hitelességét. (Legyen ez pl Ubuntu telepítő.) A kulcs szerveren megtaláltam a kulcsot, de a kérdés, hogy a server hiteles-e, annak is kellene a publikus kulcsa. Még ha a hacker hamísítaná az adatot, a publikus kulcsot is hamisíthatná amit a serverről töltök le, ezért kellene ennek a publikus kulcsa.
Hogyan szerzem meg és állítom be a kulcsszerver publikus kulcsát?
Az alábbi hibaüzenetet kaptam:
gpg: Nem tudom ellenőrizni az aláírást: Nincs nyilvános kulcs.

Gorcsev Creative Commons License 2019.06.22 0 0 41595

"Jó lenne tudni, hogy ezek az alap-könyvtárak mire jók"

Hát nézz utána...

Előzmény: szjozsi79 (41590)
kisbetu Creative Commons License 2019.06.22 0 0 41594

Ő is "csak" használja. Sőt, már jogokat is állít. Mégse tudta azt megcsinálni, amit akart, plusz nem ismeri a (linuxos) filerendszer alapjait.

Előzmény: Igor Castillo de Muerte (41592)
NevemTeve Creative Commons License 2019.06.22 0 0 41593

Most látom, hogy nem mondtam ki explicite, de most pótlom: ahhoz, hogy egy programot futtathass, az összes szülőkönyvtárra kell legyen 'rx' jogod (pl /,/usr,/usr/local,/usr/local/bin könyvtárakra, ha a /usr/local/bin/program-ot futtatod).

Igor Castillo de Muerte Creative Commons License 2019.06.22 0 0 41592

Ha van ideje, meg kedve, megteheti, nem veszt semmit. Én például nem tanultam meg különösebben, kb az első UHU linux óta csak linuxozok (vagy 10 éve kubuntu), amire átlagfelhasználónak kellhet egy gép, azzal elvagyok:)

Ettől függetlenül nem beszélném le a tanulásról, ha még fiatal, pénzt is kereshet a tudásával, meg amúgy is, tudni jó.

Előzmény: kisbetu (41591)
kisbetu Creative Commons License 2019.06.22 0 0 41591

Talán el kéne kezdeni megtanulni a linukszot.

szjozsi79 Creative Commons License 2019.06.22 0 0 41590

Ezen most meglepődtem. Egyszerűen bemásoltam azt az 1db fájlot a /usr/local/bin könyvtárba és működik.

Jó lenne tudni, hogy ezek az alap-könyvtárak mire jók :-/

Meg hogy mibe szabad belenyúlni bátran és mibe nem ajánlott.

Előzmény: NevemTeve (41588)
Gorcsev Creative Commons License 2019.06.22 0 0 41589

Pláne.

Előzmény: NevemTeve (41588)
NevemTeve Creative Commons License 2019.06.22 0 1 41588

Szerinem csak át kellene helyezni a /usr/local/bin-be a programot.

Előzmény: Gorcsev (41587)
Gorcsev Creative Commons License 2019.06.21 0 0 41587

Hmm. Nem lenne jobb ötlet a sudo(ers)t paraméterezni/farigcsálni, mint random jogokat osztogatni a /root-ban?

Előzmény: NevemTeve (41586)
NevemTeve Creative Commons License 2019.06.21 0 0 41586

chmod 0755 /root/konyvtar

chown root:root /root/konyvtar/program

chmod 0755 /root/konyvtar/program

Előzmény: szjozsi79 (41585)
szjozsi79 Creative Commons License 2019.06.20 0 0 41585

A könyvtár attribútumai:

drwxrwxr-- 2 root root 20480 dátum /root/konyvtar

a programé:

-rwxrwxrwx 1 jozsi root 4080816 dátum /root/konyvtar/program

Igen, próbáltam a tulajdonost megváltoztatni jozsi-ra.

Egyébként a jozsi benne van a root csoportban, a sudo csoportban is.

Azt kéne valahogy megoldani, hogy a jozsi nevű felhasználó a program nevű fájlot tudja futtatni (sudo nélkül), hogy a könyvtárat látja-e, vagy bele tud-e lépni, az nem szempont.

Előzmény: NevemTeve (41584)
NevemTeve Creative Commons License 2019.06.20 0 0 41584

Ennek a kimenetét idézd be:

ls -ld /root /root/konyvtar /root/konyvtar/program

Előzmény: szjozsi79 (41583)
szjozsi79 Creative Commons License 2019.06.19 0 0 41583

Hogyan lehet egy root tulajdonát képező programot futtatni xyz felhasználónak?

Konkrétan /root/konyvtar/program, amelynek root a tulajdonosa, rootként bárhonnan tudom futtatni, ha megadom az útvonalat, de xyz felhasználóként csak sudo-val tudom futtatni. Az kéne, hogy az xyz felhasználó a /home/xyz/ könyvtárból tudja indítani a programot, de ha nem sudozok, akkor Permission denied figyelmeztetést ad, hiába van xyz felhasználó a root csoportban.

Gorcsev Creative Commons License 2019.06.02 0 0 41582

Ps. Minden brózerben?

Előzmény: DMA (41580)
Gorcsev Creative Commons License 2019.06.02 0 0 41581

A megfelelő codec? A hw-accel?

Ezek már megvoltak?

Előzmény: DMA (41580)
DMA Creative Commons License 2019.05.31 0 0 41580

Sziasztok!

Van egy frissen telepített Debian 9, Geforce 6150SE alaplapi vezérlővel, 3GB RAM-al és egy két magos Athlon 2600MHz-es CPU-val.

Ám youtube video lejátszása közben a két mag 98-100%-on pörög, a kép akadozik.

A VGA drivere fent van, a VGA max ramot megkapta (256MB).

Mi hiányozhat még?

Gorcsev Creative Commons License 2019.05.18 0 1 41579

Nem egészen értem, mit bűvészkedtél azzal a "leválasztással", meg a centos-t se ismerem közelről, de azt gyanítom, hogy a felszabadított hely (ill. a "home directorys partíció") az másik diszken van. Az meg nem egészen úgy van az lvm-ben sem, hogy tetcés szerint, bárhonnan adogathatc hozzá helyeket a meglevőhöz. Sanszos, hogy emiatt nem ment az lvextend.

Szóval az egész meséből azt szűrtem le, hogy úgy próbáltad a root partíciót a felszabadult hellyel megnövelni, hogy "hozzámountolod", ugye? Ezzel az a gond, hogy a mountolás az NEM HOZZÁtesz a helyhez, hanem (nyugi, csak logikailag) "fölülírja", vagy inkább úgy mondom, hogy eltakarja!

Ha tehát csinálsz mondgyuk egy üres partíciót (+ rajta egy fájlrendcert), és ezt bemountolod pl. a /var kvt-ba, akkor onnantól a /var kvt-ad (látcólag) üres lesz! Ha meg umount-olod ezt a partíciót, akkor csiribí-csiribá, újra megjelenik a "régi", változatlan, mountolás előtti /var. Akkor is, ha közben irkáltál rá. Mer'ugye ez az adat fizikailag a másik partíción van!

Ez persze kényelmes és hasznos dolog. Nodecsakhogyviszont rögtön látcik egy nem kicsi gond ezzel a "megoldással": egy teleírt fájlrendcerbe hiába mountolsz be valahova egy új partíciót, azzal az eredeti fájlrendcered továbbra is ugyanúgy tele lesz! A fenti példánál maradva: igaz, hogy a /var-ba fogsz tudni írni dolgokat, a /-ba (és az alatta levő többi kvt-ba) viszont ezután sem!

A megoldás tehát ilyenkor az, hogy a "friss" szabad helyre átmozgatod az adataidat (pl. a /var alól, ezt tipikusan külön is szokták tenni), így fizikailag is felszabadul a helyük a / (tehát a root) fájlrendcerben, és így mountolod vissza a /var-ba.

Remélem, érthető. Próbáld meg elképzelni papírlapokkal meg dossziékkal :)

Namostan nézzük a konkrét problémádat.

Sokba' mernék fogadni, hogy a szabad és üres helyedet te simán rámountoltad a /-ra, gondolván, hogy akkor az majd annyivel nagyobb lesz. Ehelyett ugye most az van, hogy elkezd butulgatni a rendcered, töltöget ezt, töltöget azt, oszt' mikor odaér, hogy fölcsatolja a külső fájlrendcereket, hipp-hopp "eltűnik" minden! Persze, mer' a "szabad" hely a fent mondottak szerint "eltakarja" a root-partíciód valódi tartalmát!

A megoldás innen már (remélem...) neked is egycerű: ki kell venni a rendcerből ezt az utólagos mount-ot, áttenni (és nem csak átmásolni) néhány dolgot a szabad helyre, és azt bemountolni. Gondolom, ebben az emergency-módban hozzá lehet férni a szükséges dolgokhoz; a teendő mindössze annyi, hogy a /etc/fstab-ból kikommentezed azt a sort, ami az új helyet a /-re mountolja, elindítod a rendcert, és megcsinálod, amiket mondtam.

Persze nézd meg azt is, hogy mi zabálta föl a helyet, mert egyrészt nyilván azt kéne áttenni máshova, másrészt esetleg elég lehet egy alapos takarítás is, pl. vmi túl részletes logolás átállítása, vagy már fölösleges, régi logfájlok törlése... A lényeg az, hogy a root-nak nem igazán szabad betelnie, mármint nem igazán illik rá olyasmit tenni, ami be tudgya telíteni! Az ilyesmik mind mehetnek -és menjenek is!- külön fs-re.

Előzmény: Kéknéger (41578)
Kéknéger Creative Commons License 2019.05.17 0 0 41578

Sziasztok!

Elsőként szeretném leszögezni olyan 3-4 hónapja tértem át a Windowos világból linuxra. Van egy ottohni szerverem, amit főleg Plex media szervernek használok, meg letölteni.... Vagyis volt, mert éppen kinyírtam :D

Szóval a Centos 7 szerveremet sikerült hazavágnom amikor akartam logical volumeot növelni. 99%-osan be volt telve a root partíció, és meg szerettem volna növelni. Leválasztottam 5GiB-ot a home directorys partíciómból, és hozzáadtam lvextend paranccsal. Adtam volna de nem ment, akkor hozzámountolni, erre azt írta ok. Működni látszott napokig zavartalanul. Amikor aztán volt egy újraidításom, akkor utána a rendszer bootoláskor elhasalt, hogy nem látja a /dev/mapper/centos-root könyvtárat és nincsenek felhasználóim. Emergency módba belépve sem sokmindent tudtam eddig kezdeni vele. Olvasgatom a fórumokat,  hogy olyan parancsokat kellene adni, ha csak ilyen dracut felhasználóm van. próbáltam a

--regenerate-all -f && grub2 -mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

ez a legtöbb fórum szerint működik. Nos nálam azt írja nincs is cfg fileom a grub könyvtárban.. Ötlet?

Előre is köszönöm!

NevemTeve Creative Commons License 2019.05.07 0 1 41576

Nem, a topiknyitásnál a 'megjegyezhető URL' nem azt jelenti, hogy 'kép hozzáadása'.

Előzmény: Törölt nick (41574)
corvi01 Creative Commons License 2019.05.07 0 0 41573

Ha monjuk képet akarna feltenni monjuk ide, azt megteheti a > kiválasztom a képet< gomb segítségével és persze a megfelelő könyvtárjaiból történő kiválasztással, de azoknak meg/még nincs URL-je,,,szóval tök nem értem!

Előzmény: NevemTeve (41572)
NevemTeve Creative Commons License 2019.05.07 0 1 41572

Ha úgy érted, hogy a gépeden lévő képek (fájlok) automatikusan elérhetők-e az internetről, akkor a válasz az, hogy nem.

Előzmény: Törölt nick (41570)
corvi01 Creative Commons License 2019.05.07 0 0 41571

Hogy mi..?

Előzmény: Törölt nick (41570)
corvi01 Creative Commons License 2019.01.12 0 0 41569

Mi abban a fura? Hogy került oda?

Ezt nem tudom én sem, a grub kreálta oda minden install-kor! Még nem ástam magam bele mélyebben a grubok világába, de nem ártana..! :-S Az, hogy van közöttük különbség, az látszik, mert más disztroknál ilyen gonddal még nem találkoztam...Azért köszönöm a tanácsokat!

Előzmény: Gorcsev (41568)
Gorcsev Creative Commons License 2019.01.12 0 0 41568

A fura dolog alatt az initrd=... kezdetű sort értetted? Mi abban a fura? Hogy került oda?

Így messziről/látatlanban nem sok okosságot tudok mondani, de a (mindenféle) grubnak elég részletes doksija van, meg egy saját shelljük, amibe be tudc lépni, és ellenőrizni pl. azt, hogy a menüben levő meg az aktuálisan látcó eszközök a megfelelő nevekkel/azonosítókkal (uuid) szerepelnek-e. Tapasztalataim szerint (bár ezen a téren - szerencsére - nincs túl sok) ez szokott gondot okozni a grubnak.

Előzmény: corvi01 (41566)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!