Keresés

Részletes keresés

katolikus2 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 263

Nun, willst Du auf deutsch sprechen?

Előzmény: fahela (262)
fahela Creative Commons License 2011.08.31 0 0 262

...voltam és más néven feltámadtam ,de ismersz

Előzmény: katolikus2 (261)
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 261

Te ki vagy?

Előzmény: fahela (260)
fahela Creative Commons License 2011.08.31 0 0 260

nincsenek teologikus kerdesek..

Előzmény: katolikus2 (259)
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.30 0 0 259

Wo und wann? Worüber? Hast Du vielleicht teologische Fragen?

Előzmény: Mumu (258)
Mumu Creative Commons License 2011.08.30 0 0 258

Willst Du mit mir deutsch sprechen?

Előzmény: katolikus2 (257)
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.30 0 0 257

Az "antikatolikus urbanlegend" annyit jelent, hogy katolikusellenes városi mese. 

Előzmény: Mumu (256)
Mumu Creative Commons License 2011.08.29 0 0 256

Nem vagyok semmilyen...kulonben mindez minden tortenelmi  dokumentumba benne  lehet persze nem az egyhaziba.. Senki nem akar hitedbe beleszolni,sot,irigyelek erte,de a 21.szazad hivenek  kell magat minden forasbol informalnia es aztan..megmaradni hivonek...

:9 javasolom hogy ahogy a Papa ,tiszteld minden kereszteny hitet,a jezusitaniatas sok fele ertelmezeset,a kerszteny etikat. Ez sem kiveteles. Tuisztelni lehet minden valast amely emberi szeretetet,istent es erkolvsot hirdet-Ezzen belul a budhistakat,tao kovetoit

:))

Előzmény: katolikus2 (254)
vatrö Creative Commons License 2011.08.29 0 0 255

Heló

Bocs hogy beleszólok, de szerintem napestig vitatkozhattok, a Bibliát és a kereszténység történetét olyan sokféleképpen lehet értelmezni, ill. annyi részletet lehet belőle kiemelni, amik (látszólag) ütik egymást, hogy nem sok értelmét látom a dogmatikai-teológiai-vallástörténeti vitának, ahogy olvasgatom a topicot. A fontos szerintem inkább egymás értékeinek, illetve a közös alapoknak a kölcsönös elismerése lehetne. A mormonokat is lehet miért tisztelni, és a katolikusokat is. Szeretet, dolgosság, a család fontossága, a hit, a közösség, ezek csodálatos, fontos és kimeríthetetlen témák, amikről érdemes értekezni. Persze kétségtelen, hogy nagyon fura pl katolikus szempontból a mormon teológia, de attól még lehet hogy nem feltétlenül kell mindent, ami más, sátáninak bélyegezni. És valahol úgy érzem, hogy nem is a teológia a legfontosabb dolog aminek foglalkoztatnia kéne minket (persze izgalmas dolog), hiszen az a transzcendensről szól, a túlvilágról, de most még élünk. Persze belép az életünkbe a transzcendencia, és ez csodálatos, de nem teológiai elméletek formájában. 

Béke

Előzmény: katolikus2 (254)
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.28 0 0 254

ez eddig bizonyítatlan állításod.

 

Kérlek, idézd, vagy valld be, hogy antikatolikus urbanlegend.

Előzmény: Mumu (253)
Mumu Creative Commons License 2011.08.28 0 0 253

Egy szoval sem mondtam hogy zsinati hatarozat.nagyon ritkan de az egyhaz,ha az allam vagy a csaszar,kiraly,Hitlker,eros voltengedett..

Teny hogy az addig létezö irásokat Jézusrol,de az egesz keresztenyseg kezdetérol megszürték (tehát cenzurázták,ismerös ?).Legtöbb jó hiszemü ember csak ezeket ismeri esnem tud  egy egsz kepet csinalni  az esemynekrol amely az UJ VALLAST termtetetk,megformaltak,ugy ahogy lett ,javirva es deformalva...

Te miutan  becsuletes emberbek tartlak aki vedi hitet,bevalhatod hogy soha enm hallottal ezekrol au elso ido  kerelmeikrol hogy a kereszteny  tarsadalom csak a zsido valasi szabalyokat  betartó embereknek volt nyitva. Ez jobban mutatja a kereszteny valas gyökereit mint minden mas es ellent mondd Pal apostol ( ami elso antiszemitank) egyes dorgelmeinek amely aztan  a mai katholikus felvilágosult ertelmezesevel szemben ( Janos -Pal,Benedikt) a zsidokat Jezus gyilkos nepeve tett es magaval hozta 

 evezredes gyilkolasukat uldoztetsuket ,amivel egy valodi kerteszteny(en is ) nem tudok mit kezdeni csak el tudomn itelni.Jezus zsido volt(itt is vannak azonban meg ketelyek)zsido volt es a zsidok oltek meg(mint ahogy Nagy Imre gyilkosa magyar volt)...de bizony ugyancsak a zsidok kovettek tanait amig  hogy ugy mondjam a vallas eleg ugyes es meszelato "menedzserei" -a hellenistak nem akartak ki vinni a keresztenyseget az egesz romai birodalomba..Akkor mar  a zsidovallasi kovetelmenyek betartasa  sulyos taktikai hiba lett volna ,akadalyozta volna a  hit terjedeset..Jol jott a sziriai genetikai gyulolete..

Ne  ijedj meg tolem :)) nem a hitet szertnem megtamadni hanem  anank a valodi behelyezeset  felfogasunkban elfogadtatni,hogy ha enmis oylan perfekt de megtamnadhatlan legyen ygengesegeivel egyutt is.

Számomra aki atelt mar  anynitami amsnak csak tortenelem,ismerven a mai igazsagokat abbol az idov boles kesobbi tortenelmi ertekezeseket rola ,tudom,a leirt mult bizoyntalanabb mint a jovo.

Előzmény: katolikus2 (252)
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.27 0 0 252

Nos, a Denzinger a következőket írja:

 

 

=Ezt a zsinatot, melyet a "318 atya" zsinataként emlegetnek, Nagy Konstantin császár hívta össze; a zsinat elsősorban az ariánusokat ítélte el. Június 19-én nyitották meg (nem május 20-án; vö. E. Schwartz, in: Nachr.der Gesellsch. der Wissensch. Göttingen (1904)398; Turner 1I/II (1904)105: "XIII Kal Iul"). a zsinat dokumentumaiból csak a hitvallása; 20 kánon, és egy zsinati levél maradt fenn.=

 

A hitvallás a 125-126 pontban,

a kánonok a 127-129 pontban olvashatók. Ezt követi

a 130 pontban az egyiptomiaknak írt zsinati levél.

 

A kánonok az eretnekek keresztségéről, a férfiatlanításról, a haldoklók útravalójáról szólnak.

 

Azon utasítás, amire Te célzol, az lehet állami, de biztos, hogy nem zsinati határozat.

 

Idézned kéne, mert ez egyházi iratokban -ismeretem szerint- nem lelhető fel.

Előzmény: Mumu (249)
Mumu Creative Commons License 2011.08.26 0 0 251

Jo utat .

Előzmény: katolikus2 (250)
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.25 0 0 250

A nikajai zsinat talán, s ezt alkalmazta Konstantin, mint császár.

 

 

niceai zsinat: I. 325. máj. 20.-júl. 25.: az első egyetemes zsinat. - Az →arianizmus elítélésére hívta össze Nagy Konstantin. I. Szilveszter p. öregsége miatt csak képviselőket küldött. Az egész birod-ból 250-nél több pp. gyűlt össze. A zsin. üléseit a cs. nyári palotájában tartották. - →Arius 17 követője élén személyesen védte tanait, vele szemben az ankürai →Markellosz, az antiochiai Eusztathiosz pp-ök és az alexandriai (Szt) Atanáz diákonus képviselték az igaz krisztológiát. Ők dolgozták át a →Caesareai Euszébiosz által előterjesztett caesareai keresztségi hitvallást a →niceai hitvallássá, melyet 2 pp. kivételével VI. 19: a zsin. minden illetékes résztvevője aláírt. Ariust kiközösítették, az arianizmust elítélték. A cs. a zsin. hitvallását birod. törv-ként kihirdette, Ariust száműzte. - Ezután még egy hónapig különböző ügyeket tárgyalt a ~: 1. A húsvét dátumát a tavaszi napéjegyenlőség utáni első vasárnapra rögzítették, kiszámítását és kihirdetését Alexandria pp-ére bízták. A cs. ezt a határozatot is törv-erőre emelte. 2. Húsz kánonban egyházfegyelmi szabályokat fogalmaztak meg. - A ~ után Konstantin cs. az atyákkal együtt ünnepelte uralkodása 20. évford-ját. - 

 

 

De az ilyen rendelkezéseknek utána kellene néznem a Denzingerben. Ezt majd csak a jövő héten, mert most elutazom.

Előzmény: Mumu (249)
Mumu Creative Commons License 2011.08.25 0 0 249

?))

Mi a velemnyed arrol hogy Konsztantin bizanci  csaszar elrendelte az oszes szent irasok cenzurajat,azoknak ugy nevezett "Szisztematizalsat" az ellentetek eltavolitasat az ddigi irasokbol...mennyire tuddo mi  az eredeti, Tudod nalunk nem csak a jovo hanem a mult is bizoyntalan.. Mia velemnyed arrol hogy a hellenistak eljoveteleig nem lehetett kereszteny csak aki  korul volt metelve es kosher szabalyokat betartotta, mennyire vagy Te ezzeknek az utoda ?

Előzmény: katolikus2 (243)
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.24 0 0 248

mivel a 10parancsolatban ekként tévedsz, tévedsz minden más vádadban is, hisz azokról is csak előítéleteid vannak, de semmi biztos tudásod. Mert ha az lenne, tudhatnád, hogy vádaid hamisak.

Előzmény: Tafkó Birgut (246)
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.24 0 0 247

Nos, Barátom, hányszor mondjam, hogy az Úr nem adott semmi 10 pontban rögzített tízparancsolatot, hanem kijelentést adott, amit az emberek rendeztek pontokba.

 

A zsidók még a bevezetést is oda számítják az első parancshoz, a keresztények pedig nem.

 

tanulmányozd csak át ezt:

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%ADzparancsolat

 

 

Előzmény: Tafkó Birgut (246)
Tafkó Birgut Creative Commons License 2011.08.24 0 0 246

"Katolikus az, aki az eredeti kereszténységet vallja"

 

De Te a hamis tízparancsolatot vallod: vasárnapi szentmisével, faragott képek tiszteletével, s megannyi igeellenes fertelmeskedéssel, amit a babaloni szajha tradíczionáltatott meg...

Előzmény: katolikus2 (243)
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.24 0 0 244

Bocs, csak félig kötekedem:

 

"

:)) Különben vissza a topichoz: mormonok egyre nagyobb szerepet kapnak az USA elitjébe,gazdasagaba,politikajaba,müvészetebe,,,

Ami nem a hituk erejet hanem a községuk potenciajat jellzi.

"

 

Az biztos, hogy potenciájuk, nos az van. Hiszen szaporodnak.

 

Potenciáljuk pedig azért még jócskán elmarad a katolikusokétól, mert a katolikusok az USA népességének immár 25 %-át teszik ki.

Előzmény: Mumu (241)
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.23 0 0 243

Rólunk, katolikus/ortodoxokról közismert, hogy egyenesen Krisztus alapított, nem úgy, mint másokat, akiknek emberi alapítójukat mind ismerjük, akiket azok fennen hírdetnek.

 

Bárki, aki támad minket, legfeljebb azt mondhatja, hogy 325-ben alakultunk -ami persze blődség, hisz akkor ami addig volt, az nem is volt?!

 

Katolikus az, aki az eredeti kereszténységet vallja, vagyis aki az Egyetemes Zsinatok alapján áll. Ez a rómaiakra a II.Vatikáni Zsinattal bezárólag érvényes, a keletiekre az első nyolc egyetemes határozata a mérvadó. Ők ugyanis attól kezdve a tanítást nem rögzítették dogmákban.

 

Aki ezeket nem vallja semmiféle módon, tehát ezekből elutasít, az nem katolikus/ortodox.

 

Az igaz taítást az őskeresztények életük árán is megvédték.

 

A szabaddá váló Egyház a tanítás leírt részét kanonizálta, íratlan -magyarázó (lásd:  Mk 4,34 - "Példabeszéd nélkül nem tanított. Mikor tanítványaival magukra maradtak, mindent megmagyarázott nekik.") - részét később jegyzi le, s lesz az a  "szenthagyomány".

Előzmény: Mumu (237)
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.23 0 0 242

Javítom az elírást:

 

MTörv 4,2; 13,1

 

 

 

A Tóra kezdetben csak a Pentateuchus, magyarul az Ötkönyv volt, majd Krisztus előttig már a TaNak-ot (Tóra+Nabiim+Ketubim egyben) értették alatta. Jézussal fejeződik be a kinyilatkoztatás, vagyis zárul a Tóra.

Előzmény: püspök-ladány (239)
Mumu Creative Commons License 2011.08.23 0 0 241

:)) Különben vissza a topichoz: mormonok egyre nagyobb szerepet kapnak az USA elitjébe,gazdasagaba,politikajaba,müvészetebe,,,

Ami nem a hituk erejet hanem a községuk potenciajat jellzi.

Előzmény: püspök-ladány (239)
Mumu Creative Commons License 2011.08.23 0 0 240

Csak kötekedek (mert tisztelem mindanyiunk hitét).

Milyen alapon helytesited be magad a szövegbe létezövel ? Egy alap lehet:mert ugy érzed .. erre válaszolhat minden emberi  lény Isten alkotottja..ök még ugy érzik... Ha  kedves magad biztos is dolgában az nem jellenti hogy más,akit éppen ugy az Isten teremtett azt elfogadja vagy  elfogadni kényszerül--- Itt az emberközti kapcsolat mezején mindenkinek egyforma alapja van azt hini ami Ö meggyözi. Isten majdd  aza dott idöben esetleg (ha éppen ideh je van Veled ,velem  foglakozni megitéli azt9 Vigyázz az egyedüli igaz hit birtokasai soakt harcoltak egymmással. ..még fognak.

Szeretettel 

Előzmény: katolikus2 (238)
püspök-ladány Creative Commons License 2011.08.23 0 0 239

Kedves Mumu!

 

Sajnos partnered kifelejtette okfejtéséből M. Törv. 5. könyv 4;2. vagy 13;1

 

Ami alapján minden, ami a Tórán kívül írva vagyon semmis.

Előzmény: katolikus2 (238)
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.23 0 0 238

"Honnan tudod hogy Te harcolsz Krisztusert es nem más ?

Nem akarlak megsérteni csak kiváncsi vagyok  kijellentesed alapjára. :))

..és még arra kérnélek meg hogy ha akarod magyarázzd meg:

 1.Ki katholikus?

 2.Miben külőnbözilk a többi kereszténytöl?

 3.Honna tudja hogy  ö az igazi ?"

 

 

Kedves Mumu!

 

Bár a Jelenések könyvében olvassuk a következőket:

 

Jel 22,18.19 - Tanúsítom mindenki előtt, aki ennek a könyvnek prófétai szavait hallja: Aki ehhez hozzáad, azt Isten azokkal a csapásokkal sújtja, amelyek meg vannak írva ebben a könyvben. S ha valaki elvesz ennek a prófétai könyvnek szavaiból, Isten megvonja tőle a jogot az élet fájához és a szent városhoz, amelyek ebben a könyvben meg vannak írva.

 

az bizony érvényes az egész Bibliára. Hiszen:

 

 MTörv 28,58-61 - 58Ha nem ügyelsz rá, hogy ennek a törvénynek, amely ebben a könyvben írva áll, minden szavát megtartsd, félvén ezt a dicsőséges és félelmetes nevet: az Urat, Istenedet, 59akkor az Úr egészen rendkívüli csapásokkal, nagy és hosszan tartó csapásokkal, súlyos és hosszas betegségekkel sújt téged és utódaidat. 60Rád hozza mind az egyiptomi csapásokat, amelyektől rettegtél, hogy rád ne ragadjanak. 61S mindenféle más csapást, betegséget bocsát rád az Úr, amelyek nincsenek ebben a törvénykönyvben megírva, míg ki nem pusztulsz.

 

 Józs 1,8 - Ennek a törvénynek a könyve legyen minden időben ajkadon; fontolgasd éjjel-nappal, ügyelj, s mindenben ahhoz szabd tetteidet, ami benne írva van.

 

 2Kir 22,13 - "Menjetek, kérdezzétek meg nekem és a népnek az Urat ennek a könyvnek a szavai felől, amelyet találtak. Mert nagy az Úrnak ellenünk fellobbant haragja, mivel atyáink nem hallgattak e törvény szavaira, nem ahhoz igazodtak, ami benne elő van írva."

 

és ez jelen van a többi könyvekben is.

 

Mal 3,16 Próbára teszik az Istent, és semmi bántódásuk nem esik." 16Így beszéltek egymás között azok, akik az Urat félik. De az Úr figyelt rájuk és meghallotta őket: Színe előtt egy könyvet írtak emlékeztetőül azokról, akik félik őt és az ő nevében keresnek menedéket. 17Azon a napon, amelyet készítek - mondja a Seregek Ura -, tulajdonommá lesznek. Megszánom majd őket, mint ahogy az ember megszánja fiát, aki őt szolgálja. 18Akkor ismét meglátjátok, mi a különbség az igaz és a gonosz között, mennyire más, ha valaki az Istent szolgálja, és ha nem. 

 

Ezért a mormonok által előadottak ellentmondanak a Bibliának, s mivel ellene mondanak, -hiszen azt állitják, hogy Krisztussal nem zárult le a kinyilatkoztatás-, ezért azok hamisak , nem fogadhatók el. 

 

Előzmény: Mumu (236)
Mumu Creative Commons License 2011.08.23 0 0 237

..és még arra kérnélek meg hogy ha akarod magyarázzd meg:

 1.Ki katholikus?

 2.Miben külőnbözilk a többi kereszténytöl?

 3.Honna tudja hogy  ö az igazi ?

Előzmény: katolikus2 (235)
Mumu Creative Commons License 2011.08.23 0 0 236

Honnan tudod hogy Te harcolsz Krisztusert es nem más ?

Nem akarlak megsérteni csak kiváncsi vagyok  kijellentesed alapjára. :))

Előzmény: katolikus2 (235)
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.22 0 0 235

http://antignosztikus.freeblog.hu/archives/2011/05/06/A_mormonizmus_s_az_iszlm_teolgiai_szempontbl/

 

 

A gnoszticizmus ellen, a régi világrend nevében.

Lengyel Ferenc vagyok, egy soproni fiatalember, aki harcol, és harcol a gnoszticizmus ellen a régi világért, Krisztusért.


írta: antignosztikus , ebbe a kategóriába: New Age
A mormonizmus és az iszlám teológiai szempontból2011. máj. 6. 2011. máj. 6. 14:01 még nincsenek kommentek

A mormonizmus egyes angol nyelvű weboldalak szerint sokban hasonlít az iszlámra. Ez érdekes gondolat. Aki egy kicsit járatos a különféle vallásokban az tudja, hogy az európai protestantizmus mindig is hasonlított valamennyire az iszlámra. Ezek szerint a mormonizmus jobban hasonlít az iszlámra, mint a protestáns vallás? Tény, hogy már a mormon vallás megalapítójának Joseph Smith-nek életrajza is sok párhuzamot mutat az iszlámot megalapító mohamed próféta életrajzával. Mindketten prófétának nevezték magukat. Mindketten új szent könyvet írtak, amit az isteni kinyilatkoztatás termékének tekintettek. Mohamed a koránt, Joseph Smith a mormon könyvét.

 


A többnejűséget is említhetnénk, mint hasonlóságot a két vallás között, meg még sok minden mást is. Azonban én inkább teológiai szempontból szeretném megközelíteni ezt a kérdést. Ha pedig ilyen formában közelítjük meg, akkor arra jöhetünk rá, hogy bizonyos szempontból jobban hasonlít az iszlámra a mormonizmus, mint a többi protestáns egyház tanítása, bizonyos szempontból viszont nem. Először az iszlám tanításait kell egy kicsit górcső alá vennünk, de csak annyiban, amennyire a téma szempontjából fontos. Az összes iszlám tanításra most nem térek ki.

 


Az iszlámban jelen van a predesztináció, vagyis az eleve elrendelés tana, hogy Allah az emberi lelkekről már születésük előtt eldöntötte, hogy pokolra vagy mennybe kerülnek. Ez a nyugati kálvinizmus tanításaihoz áll közel. A túlvilágról alkotott képzeteik pedig meglehetősen materiális és érzéki formát öltenek. Az üdvözülteknek a túlvilágon földi gyönyörökben van részük. A paradicsomban a véget nem érő lakmározás, ivás és a rabszolganők szolgáltatásai várják az üdvözülteket. A túlvilágon az iszlámban nincs fáradság, harc vagy további aktivitás, munkavégzés, csak a paradicsom gyönyörei.

 


Ez fontos lesz később a témánk szempontjából. Ezután pedig rá kell térnünk a mormonizmus kialakulásának történetére. A középkor második felében bontakozott ki a skolasztika, amelynek mennyországképe kerülte a menny édenkertként, vagy városként való bemutatását, amely az iszlám képzeteire hajaz. A mennyei megismerést pedig szigorúan az értelemre vezették vissza, és azt hirdették, hogy a menny a fény helye. A menny szellemi alkotórészét a fény jelképezi. A menny fényországként való leírása mellett a skolasztikusok hangsúlyozták a menny hierarchikus jellegét is, miszerint az üdvözültek érdemeik szerint fognak közelebb, illetve távolabb helyet foglalni az Isteni középponttól.

 


Továbbá kifejezetten ellenezték azokat a ma divatos nézeteket, hogy az emberek a mennyben találkozni fognak elhunyt családtagjaikkal. Az üdvözültek egyetlen jutalma csakis az Istenről való elmélkedés, Isten látványában való gyönyörködés lehet. Tamás szerint a mennyben nincs fejlődés, sem visszafejlődés, tehát nincs változás, a szentek üdvözítő mozdulatlanságban vannak. A reneszánsz korában a menny az iszlámhoz hasonlóan érzékivé vált. Az újjászülető antik görög-római művészet nyomdokain haladva gyönyörű kertként kezdték ábrázolni a mennyországot, ahol az érzéki gyönyöröknek és a szerelemnek hódolnak az üdvözültek.

 


A reformáció, amely Isten mérhetetlen hatalmát hangsúlyozta az emberi lelkek felett a teocentrikus menny egy új fajtáját kezdte felvezetni. A predestináció tanának következtében a menny elvesztette hierarchikus jellegét, hiszen az üdvözülés immár nem a földön gyakorolt erkölcsöktől függ, hanem Isten eleve kiválasztja az embereket az üdvözülésre vagy a kárhozatra. Ennek következtében a mennyei lelkek nem földi érdemeik szerint tagozódnak hierarchiába a mennyben, hanem mind egyenlők az isteni kiválasztottságban.

 


Az ember Istentől való távolsága és így méltatlansága, hogy bármilyen formában elősegítse saját üdvözülését a halál után is megmarad. Ott is csak Isten engedheti közelebb magához a lelkeket. Az ember feladata a földön is és a mennyben is Isten hatalmának dicsőítése. Minden cselekedetnek Istenért kell történnie. A katolikus ellenreformáció is teocentrikus, istenközpontú mennyet képzelt el a modern heliocentrikus világképet felhasználva, ahol az üdvözültek Isten körül lebegnek koncentrikus körökben, akár a bolygók a nap körül. Viszont a reformáció mennyképével ellentétben nem Isten hatalmának kötelező dicsőítése irányította az üdvözültek szemeit Isten felé, hanem az Isten iránt érzett szeretet. Továbbá menny továbbra is megtartotta hierarchikus jellegét a katolikus teológiában.

 


A protestáns teológia azonban nem sokáig maradt meg ebben az állapotban. Emanuel Swedenborg a svéd protestáns filozófus misztikus mennyei látomásában egy olyan mennyországot képzelt maga elé, ahol az elhunytak újra egyesülnek szintén elhunyt családtagjaikkal. Tehát újra családban élnek, akár csak a Földön. Az emberek ugyanúgy dolgoznak, tanulnak és tevékenykednek, mint a földön. Ezeket a nézetek később nagyon népszerűekké váltak a túlvilági életről szóló irodalomban, és a spiritiszták is átvették. Az evilági materialitás, és az evilági protestáns munkaerkölcs, amely a predestináció tanának volt az eredménye, tehát kezdett átáramlani a túlvilágba az iszlám tanításaihoz hasonlóan.

 


A predesztináció azt tanította, hogy Isten eleve elrendeli az embereket mennyre vagy pokolra, de az ember evilági életének minősége mintegy jelzi, hogy ő van e kiválasztva az üdvözülésre, ennek következtében a protestánsok folyamatosan jeleket kerestek saját életükben, hogy ők vannak e kiválasztva az üdvözülésre, amit az evilági munkavégzésben elért sikereikben véltek megtalálni. Így vallásos életük állandó, és minél sikeresebb munkára késztette őket. A túlvilágon végzett munka, tanulás és Isten egyéb módon való aktív szolgálatának tanítása később oda vezetett, hogy egyes protestáns és spiritiszta mozgalmak a predestináció tanát is elvetették.

 


Az emberek nincsenek születésüktől fogva mennyre vagy pokolra ítélve, hanem a túlvilágon végzett munka az emberi lélek túlvilági továbbfejlődését és Isten felé való közeledését is jelenti egyben, amelynek következtében a lélek akár a pokolból is kiemelkedhet, és Isten felé közeledhet. Tehát a protestáns munkaerkölcs következtében életre hívott evilági aktív munkavégzés átáramlása a túlvilágba végül oda vezetett, hogy a predesztináció tana is eltűnt a protestáns tanokból, ami a protestáns munkaerkölcs alapja volt. Továbbá a protestáns munkaerkölcs a túlvilágon spirituális fejlődéssé változott át, amely megbontotta azt az ősi keresztény dogmát, hogy az embernek csak földi élete során van módja előkészíteni túlvilági életét, hogy az az üdvözülés, vagy a kárhozat irányába fog továbbfolytatódni, a túlvilágon pedig már nincs módja javítani sorsán.

 


Az ember a munkavégzés során tanúsított fegyelemmel a túlvilágon is változtathat sorsán, továbbfejlődhet, és haladhat Isten felé. Ez a tanítás a mormonizmusban teljesedett ki, ahol a túlvilág már annyira evilági jelleget ölt, hogy a mormonok számára a túlvilágon jelenlévő szellemi létezők is lényegében finomabb szerkezetű anyagból állnak. Tehát a szellem nem más, mint a földinél finomabb szerkezetű anyag. Ennek következtében Isten is anyagi lénynek tekinthető. A túlvilági materialitás hangsúlyozásában odáig mentek, ameddig még a legradikálisabb protestáns szekták sem, vagyis hogy a halál után a túlvilágra került szellemek nem csak, hogy újra egyesülhetnek a házasságban, hanem szellemgyerekeket is nemzhetnek. Tehát a lelkek szaporodnak és szexuális kapcsolatban vannak egymással a túlvilágon.
A predesztináció tana, vagyis az ember és az Isten távolsága, pedig olyan mértékben háttérbe szorult ebben a tanrendszerben, hogy a szellemek a túlvilágon végzett munkájukban való sikeres előrehaladás esetén akár Istenné is válhatnak. A mormonizmus szerint több Isten van, és akármelyik ember válhat Istenné a túlvilágon, ha megfelelő életmódot folytat.

 


Szemükben a túlvilági társadalom a mormon egyház evilági szerkezetének mintájára épül fel. Tehát a túlvilágon folytatódik a mormon egyház vallásos élete, és ez a túlvilági spirituális továbbfejlődés alapja. Tehát az iszlám és a mormon vallás teológiai tanításainak legfontosabb eltérése abban érhető tetten, hogy az iszlámban csak az evilági materialitás áramlik át a túlvilágba, a mormonizmusban viszont az evilági aktivitás is. Ez lehet az oka annak, hogy az iszlámban máig él a predesztináció tanítása, a mormonizmusban viszont nem. Így a mormonizmus hasonlít abban az iszlámra, hogy a túlvilágképe szintén materiális, viszont a többi protestáns egyház tanaival ellentétben különbözik tőle abban, hogy nincs benne predesztináció.

 


Ez a különbség azért nagyon fontos, mert ez lehet az oka annak, hogy a mormonizmus a többi protestáns egyházhoz hasonlóan szintén a modern nyugati kapitalizmus alapja, annak ellenére, hogy nincs jelen benne a predesztináció tanítása. Az iszlám viszont nem támogatja a modern nyugati kapitalizmust annak ellenére, hogy jelen van benne a predesztináció tanítása. A mormonizmusban nincs ugyan jelen a predesztináció, viszont az evilági aktivitás túlvilágba áramlásának következtében a földi világ egy olyan túlvilág tükre, ahol jelen van az evilági munkavégzésben tanúsított aktivitás, és így a földön is jelen van. Az iszlámban viszont jelen van a predesztináció tanítása ugyan, de amiatt, hogy csak az evilági materialitás áramlik át a túlvilágba, az evilági aktivitás pedig nem, a föld egy olyan túlvilág tükörképe, ahol a munkavégzés során tanúsított aszkézis helyett a paradicsom gyönyörei uralkodnak, és így a földi világ is organikus jelleget ölt.

 


Felhasznált Irodalom:

 


McDannell – Lang: A menny története, Sprinter, 2007.

 


Wikipédia: Mormonism and Islam http://en.wikipedia.org/wiki/Mormonism_and_Islam

 


Szmodis Jenő: Kultúra és sors Bíbor Kiadó, 2007

katolikus2 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 234
katolikus2 Creative Commons License 2011.08.02 0 0 233

Hát sok hsz-t töröltek, mint a 225; 228; 229-et.

 

 

A 225-ös is válasz volt, a 223-az hsz-omra.

 

A mormon megtévesztés már itt kezdődik:

 

=Bevezetés Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyházához

Amikor Jézus Krisztus a földön élt, megszervezte egyházát, hogy mindenki befogadhassa evangéliumát, és egy nap visszatérhessen Istenhez, a mi Mennyei Atyánkhoz, hogy vele élhessen. Jézus Krisztus mennybemenetele után apostolai továbbra is kaptak kinyilatkoztatásokat tőle arra vonatkozóan, hogyan irányítsák egyházának munkáját. Azonban miután megölték őket, az egyháztagok megváltoztatták az általa alapított egyház tanításait. Bár megmaradt sok jó ember és valamennyi igazság, ez a hitehagyás, vagyis az igazságtól való általános eltávolodás azt eredményezte, hogy egyház elvétetett a földről. Péter apostol megjövendölte, hogy Jézus vissza fogja állítani egyházát második eljövetele előtt (Apostolok cselekedetei 3:19-21).

Jézus Krisztus 1820-ban, Joseph Smith próféta által kezdte meg egyházát visszaállítani a földre a maga teljességében. Azóta világméretű egyházzá vált, melynek több mint 11 millió tagja van. Ugyanazok a tanításai és alapvető szervezete, mint annak az egyháznak, melyet Jézus az újszövetségi időkben alapított.=

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!