Keresés

Részletes keresés

2016 Creative Commons License 4 órája 0 0 99960

Köszi.

Előzmény: hobby 66 (99959)
hobby 66 Creative Commons License 11 órája 0 0 99959

Épp a napokban szereltem fel a konyhámba felső szekrényeket.

https://www.ikea.com/hu/hu/p/metod-faliszekreny-v-feher-30205528/

Ez 60x37x80 cm a leírás szerint. Kívülről a 60x80 stimmel milliméterre, a mélység külső mérete 36.5cm.

Előzmény: 2016 (99958)
2016 Creative Commons License 13 órája 0 0 99958

Sziasztok. Volna egy bugyuta kérdésem, nincsen kedvem elmenni méregetni. Szóval, Ikea konyhabútor ( Metod ) méretei mire vonatkoznak pontosan. Konkrétan a szélesség érdekelne, hogy a megadott érték, pl 60cm a teljes szélesség külső éltől külső élig, vagy a befoglaltméretet jelöli és akkor még a bútorlap vastagságát is hozzá kell számolni? Biztos logikával ki lehetne következtetni, de majd máskor.

Köszi.

Jameson888 Creative Commons License 2 napja 0 0 99957

Iderakok még egy képet, a másik oldalról látszik, hogy a lila részen redőnytok van, erről az oldalról csak annyi látszik, hogy nádas valamire vakoltak rá, amögött van a redőny rész a túloldalon

Előzmény: Jameson888 (99956)
Jameson888 Creative Commons License 2 napja 0 0 99956

Voltam a helyszínen és csináltam egy kis feltárást. A helyzet jó is meg rossz is, Ha jól látom a képeken, akkor a fal fölött nincs semmilyen gerenda csak a betontálca, tehát fal kivehető (hogy a statikusék írták).

Viszont:

Sajnos az ablak és az ajtó fölött van egy-egy áthidaló (ráadásul szerintem indokolatlanul nagy), aminek a vége egy másik falban végződik. Az ablak fölötti az már az épület külső fala. Falat kivennék, nem nagy kunszt, az áthidalót leszedni az macera, mert elég nagy súlya lehet (10*25 centis), de segítséggel megoldanám. Viszont az épület külső falához saját kútfőből nem szívesen nyúlnék. Flexeljem le? Mit tanácsoltok? Várjam meg, hogy majd a kivitelező megcsinálja?

Azért gondoltam, hogy én csinálnám, mert akkor ennyivel is kevesebb gond lenne és legalább most már látnánk, hogy nézne majd ki a nyaraló átalakítás után a tér, mert ez a fal kivétel egy nagyobb teret nyit majd meg.

(ahogy látszik, az ablak fölött nád valami van, a fal másik oldalán látszik, hogy ott redőnytok van)

Ezt a képet azért rakom be,mert lilával van jelölve, honnan fényképeztem.

Jameson888 Creative Commons License 2 napja 0 0 99955

Lemértem ma. Nekem 204 centi lett az az ajtó. Ez a 204 centi a mostani ajtónyílást jelenti, vagyis a vízszintes padlótól a vízszintes vakolatig, ami az ajtó teténél van.

Előzmény: beer.monster (99954)
beer.monster Creative Commons License 3 napja 0 0 99954

De pl azt nézem, hogy a 205-ös magasság az hogyan jött létre? Lefűrészeltek az ajtóból?

Előzmény: Jameson888 (99952)
Alapi42 Creative Commons License 4 napja -2 1 99953

Ha rosszul neveled őket,  megteszik.

Előzmény: Jameson888 (99952)
Jameson888 Creative Commons License 4 napja 0 0 99952

Kb igen. A halo003-ba, halo004-be és a teraszról nyíló ajtókat már mi csináltattunk utólag ezek azóta már szabványos méretűek lettek és pl a halo003-nál  követelmény volt, hogy az ajtónyitásnál ne érjen bele az 90 széles ágyba, ott azért kisebb az ajtó. Pont a kis hely miatt akarunk tetőteret, bár mire elkészül a gyerekek biztos külföldre mennek :-)

A többi helyen meg igen, kicsit összevissza méretek vannak. Ettől függetlenül a ház nem barkács kivitel, de az ajtók ilyenek (voltak)

Vannak a felmérésen pár centi eltérések, de azt beszéltük meg az építésszel, hogy ez kb semmit sem számít a mi esetünkben. Engem akkor ezzel meggyőzött, remélem, nem hibáztam. Amit fontosnak tartottam az az építménymagasság (mert az limitált, ezért lett tetőtér és nem teljes emelet), a lépcsőt, illetve hogy melyik falat lehet kivenni meg az ilyesmi dolgokat.

Előzmény: beer.monster (99951)
beer.monster Creative Commons License 4 napja 0 0 99951

Minden ajtó egyedi méretű, és mind más?

Előzmény: Jameson888 (99950)
Jameson888 Creative Commons License 4 napja 0 0 99950

Egyiket sem értem, bocs :-)

A vashálósat sem, meg a kérdésedet sem.

Előzmény: beer.monster (99949)
beer.monster Creative Commons License 4 napja 0 0 99949

210x500 körül lesz az avasháló nagyjából.

100x205
137x210
145x210
125x140
81x210 Hanem ezek miféle nyílásméretek azon az alaprajzon?? :o

Előzmény: Jameson888 (99943)
Jameson888 Creative Commons License 4 napja 0 0 99948

"Ha nem kerül rá fal vagy válaszfal akkor semmi. "

A tetőtérben a válaszfalak gipszkartonból lesznek. A mostani gerendákra pedig a tartószerkezeti terv szerint vasbeton kerül, ez van a tervben: "A gerendák közötti részeket könnyű- (polisztirol őrleményes) betonnal, vagy lépésálló hőszigetelő anyaggal kell kitölteni. A gerendák tetejére először 2cm lépéshanggátló szigetelést, majd 6cm vastagságú - átm. 6 15/15 ponthegesztett előszerelt betonacél háló erősítésű - felbeton készül"

Bár azt nem értem, hogy miért ponthegesztést írt ide az építész vagy statikus, miért nem dróttal kötöttet, ehhez nem értek. Nekem a ponthegesztett az nagyobb macera, de lehet, hogy itt arra gondoltak, amit lehet venni kb 2*2 méteres darabokban. Majd megkérdezem.

"Kérdés, hogy a nyílások fölötti faldarabot mi tartja?"

Melyik nyílásra gondolsz? A pirossal jelölt kiveendő falrészen lévő ajtó és ablaknyílásra? A fölött közvetlenül nem lett megbontva, de gondolom van fölöttük áthidaló (ezért arra gondoltam, hogy majd onnan veszek ki téglát, mert azok nem fognak hiányozni sehonnan). A fölött van még kb 40-50 centi és aztán jön a plafon.

A zölddel jelölt külső falnál lévő nagy ablak, tehát ami ezen a lenti képen van jobb oldali nagy ablakok, az teljesen felér a plafonig, ott nincs már fölötte tégla vagy semmi hely. (a képen a redőnytokok vannak felülre rajzolva)

Előzmény: Töck Jenő (99947)
Töck Jenő Creative Commons License 4 napja 0 0 99947

"Mindenesetre, ha a fal fölött pont egy gerenda van, akkor mi lenne?"

Ha nem kerül rá fal vagy válaszfal akkor semmi.  Ezek a gerendák egyesével nem örülnek a (válasz)fal tehernek. Ha nincs fölötte csak padlás akkor feltehetőleg semmi. Egyébként lehet, hogy van gerenda. Kérdés, hogy a nyílások fölötti faldarabot mi tartja?

Előzmény: Jameson888 (99946)
Jameson888 Creative Commons License 4 napja 0 0 99946

Ok, értem. Szedtem már ki kisebb falat, falrészletet, raktam be áthidalót (persze ezek olyanok voltak, ahol nem merült fel semmi kétség, mert 1 téglányi válaszfal volt).

Igazából főleg arra lettem volna kíváncsi, hogy "jogilag" elkezdhetem-e ezt, mert technikai részében megbízom az építészben, statikusban, akik látták. De persze láttunk már karón varjút, szóval első a biztonság, illetve nyilván meg tudom érteni, hogy az jogos, hogy interneten távolról senki nem javasol olyat, hogy szedjek ki ukmukfuk egy kb 40 centis falat :-) Mert ezen még a helyszínen is el kell gondolkozni

Ettől függetlenül a tanácsodat megfogadom, óvatos leszek és először fent úgy kezdem, hogy derüljön ki ez a tálca dolog minél hamarabb. Kiszedek pár téglát kb 30 centi szélességben, 40 centi magasságban, hogy át lehessen látni a plafon alatt a teraszra. Ha közben nem találkozom koszorúvel és a fal fölött is tálca van, akkor nem lehet kérdés.

Mindenesetre, ha a fal fölött pont egy gerenda van, akkor mi lenne?

Előzmény: Töck Jenő (99945)
Töck Jenő Creative Commons License 4 napja 0 0 99945

"Akkor tehát akár én is kivehetem ezt a falrészt, mielőtt az építkezés hivatalosan megkezdődne? :-)"

Először valamelyik nyílás (ajtó, ablak) fölött bontanám meg kis darabon. Elvileg lehetséges, hogy a födém alsó síkjában van a koszorú alsó síkja. Ebben a nem várt és nem kívánt esetben fokozott helyzet van. Ha a fal fölöt tálca van akkor inkább lehet próbálkozni a fal bontásával. Azért az egy kicsit komplikáltabb annál mint aminek látszik. Nem tudom mennyi építési gyakorlatod van, nem foglalnék állást. 

Jameson888 Creative Commons License 4 napja 0 0 99944

"Közvetlenül (tehát nulla centiméterrel) a plafon alatt volt bontva, tehát a plafon vonalában"

nyilván lefele a plafon vonalától, ki lett bontva onnan még kb 20-30 centi, csak téglák voltak ott.

Jameson888 Creative Commons License 4 napja 0 0 99943

"Föltéve, hogy rögtön a fal alatt volt bontva."

Közvetlenül (tehát nulla centiméterrel) a plafon alatt volt bontva, tehát a plafon vonalában

"A tető az eredetileg is fedte a mostani tetőteraszt?"

Nem vagyok építész, de az épület kialakításából és a tetőből kiindulva egyértelműen igen a kérdésre a válasz.

• A padlásra felmenve egyértelműen látszik, hogy egyszerre volt építve a tető, nem utólag lett odatoldva a terasz rész (a fa szerkezeten is látszik, hogy a fák között semmi külöbség, valamint a tető fedésén a lapos palán iss látszik, hogy az is teljesen egységes végig, egybe lett építve)
  • az oldalfalaknál is egyértelműen úgy látszik, hogy egyszerre épült a háznak a terasz része a többivel, nincs semmi különbség az aljzatban kívülről felhasznált anyagokban vagy a vakolásban sem.
  • A villanyóra a teraszon van és fölötte a tetőn keresztül van a villanybevezető rúd. Nyilván eredetileg is itt volt a villanyóra. 
  • Az eredeti tervek nincsenek sajnos meg, próbáltam lekérni, de nem sikerült, de a földhivatali térképvázlaton is a mostani méret látszik, valamint régebbi google earth fotókon is az látszik, hogy amikor már ott van a műholdképen a ház, akkor az akkora tetővel rendelkezik, mint most.

"BH tálcához "F", "G" vagy "Gm" gerendát használtak."

A tartószerkezeti műszaki leírásomban ez van:

"Jelenleg a földszint felett ~6,0m–es fesztávval „GM” vasbeton gerendás „BH” tálcabetétes födém van, melyben a gerendák ~100cm-enként helyezkednek el egymástól."

"A fedélszék kötőgerendái fel tudják venni az oldalnyomást. Legalább is nagyrészt"

Ha felmegyek a padlásra, akkor szemmel egyértelműen látszik, hogy a padlás szintjén van egy vasbeton koszorú körbe az épület külső falai fölött és erre van rárakva a tető. Tehát a terasz külső falán van a koszorú  és a pirossal jelölt kiveendő falam fölött nincs semmiféle koszorú.

Tehát így néz ki az épület:

És most a padlásra felmenve a zölddel jelölt részeken van egyértelműen látható és láthatóan egyszerre épített koszorú:

"Mivel az ember nem látja a kérdéses építményt, csak a kérdező kérdései alapján próbál mondani valamit, íígy sokkal nehezebb egyből jó választ adni."

Persze, tudom, hogy így macerásabb, azért próbálok precízen válaszolgatni és kösz a segítséget!

Akkor tehát akár én is kivehetem ezt a falrészt, mielőtt az építkezés hivatalosan megkezdődne? :-)

Előzmény: Töck Jenő (99942)
Töck Jenő Creative Commons License 4 napja 0 0 99942

Föltéve, hogy rögtön a fal alatt volt bontva. 10 cm-el a plafon alatt már nem biztos, hogy igaz. A tető az eredetileg is fedte a mostani tetőteraszt? BH tálcához "F", "G" vagy "Gm" gerendát használtak. Egyik sem képes felvenni oldalirányban a tető oldalnyomását. A fedélszék kötőgerendái fel tudják venni az oldalnyomást. Legalább is nagyrészt.

Mivel az ember nem látja a kérdéses építményt, csak a kérdező kérdései alapján próbál mondani valamit, íígy sokkal nehezebb egyből jó választ adni. Itt is lehetne még kérdezni, de többet ér ha látja az ember.

Előzmény: Töck Jenő (99941)
Töck Jenő Creative Commons License 4 napja 0 0 99941

"A pirossal jelölt falnál a plafonhoz közel már meg lett bontva a fal, hogy lássuk mi van ott. Egyértelműen nem volt ott semmiféle koszorú, egyértelműen téglák voltak a plafon közvetlen közelében is."

Ebben az esetben további feltárás nem szükséges.

Előzmény: Jameson888 (99934)
Jameson888 Creative Commons License 4 napja 0 0 99940

Gondoltam, hogy egy komolyabb vállalkozó ad számlát. Nyilván a pénzmozgásról szeretnék valami elismervényt, hiszen lesz szerződés. Onnan lehet átvételi elismervényt csinálni, de nem tudom, hogy az elegendő-e.

Előzmény: beer.monster (99938)
sylvanus67 Creative Commons License 4 napja 0 0 99939

És mégis áll, nem dől el.

Előzmény: peterch (99926)
beer.monster Creative Commons License 4 napja 0 0 99938

A garanciát a szerződés tartalmazhatja. A számla ez esetben miért fontos?

Előzmény: Jameson888 (99937)
Jameson888 Creative Commons License 4 napja 0 0 99937

"Az "E" naplótól távolmaradás oka lehet trükközés az adóval vagy garanciával."

Ilyenre én is gondoltam, rá is kérdeztem a számlára és szerződésre, azt a választ kaptam, hogy természetesen ezekkel dolgozik. De azért persze igyekszem nyitva tartani a szemem.

És igen, a műszaki ellenőr mindenképpen független lesz a kivitelezőtől, ahogy tanácsoltad.

Előzmény: Töck Jenő (99933)
Jameson888 Creative Commons License 4 napja 0 0 99936

Köszönöm a tanácsot!

Műszaki ellenőrt mindenképpen szeretnénk, ezt már eldöntöttük, tisztában vagyunk a fontosságával, ezt semmiképpen nem fogjuk megspórólni.

Sőt, az lenne a legjobb, ha a műszaki ellenőr már átnézné majd a kivitelezővel való szerződésemet is. Elkezdtem már keresni, csak még nem találtam ilyen embert.

Előzmény: Töck Jenő (99933)
Jameson888 Creative Commons License 4 napja 0 0 99935

A lenti ábrán a pirossal jelölt falról a "A nappali és előtér közötti falpillér a födém teherviselésében nem vesz részt ezért a megrendelők igénye szerint a nyílászárókkal együtt elbontásra kerül." mondat szerepel a

"Tartószerkezeti Műszaki Leírás
a XXXXXXXXXXX cím alatti ingatlanon lévő nyaraló
épület tetőtér beépítés
Statikai kiviteli tervéhez"

dokumentumban

Előzmény: Töck Jenő (99932)
Jameson888 Creative Commons License 4 napja 0 0 99934

Akkor az enapló dolgot még átgondolom, kösz a tanácsot.

Berakok két képet a jelenlegi állapotról. A pirossal jelölt fal lenne kivéve. Feltételezem, hogy az Előtér és a Nyitott terasz nevű helyiségek régen nem voltak beépítve, hanem az előtérre ablakot később raktak, illetve a Nyitott terasz és az Előtér közé az ajtót is akkor. De ez csak feltételezés, mert mi már így, beépítve vettük a nyaralót, lehet, hogy eredetileg is így volt. Erre mondjuk az utal, hogy szép terméskővel van kirakva ez a rész, egységesen több falon is. Az orom fal, ami az Előtér és a Nyitott terasz nevű helyiségek fölött van, téglából van most is.

A pirossal jelölt falnál a plafonhoz közel már meg lett bontva a fal, hogy lássuk mi van ott. Egyértelműen nem volt ott semmiféle koszorú, egyértelműen téglák voltak a plafon közvetlen közelében is.

Akkor jól értem, hogy azt javaslod, hogy a padlásra menjek fel, szedjem ki a salakot két betongerenda közül, majd a pirossal jelölt fal vonalában a betontálcán fúrjak le és nézzem meg, hogy ott max 5 centi-e a betonréteg, ami alapján egyértelmű, hogy ott csak betontálca van?

Töck Jenő Creative Commons License 4 napja 0 0 99933

Az "E" naplótól távolmaradás oka lehet trükközés az adóval vagy garanciával. FELTÉTLENÜL javaslom egy NEM A KIVITELEZŐ ÁLTAL HOZOTT MŰSZAKI ELLENŐR alkalmazását. Az is vezetheti az "E" naplót:

Töck Jenő Creative Commons License 4 napja 0 0 99932

"a fal kivehető, mert a teherhordásban nem vesz részt (tehát semmiféle gerenda vagy ilyesmi nem kell helyette,"

Vannak kételyeim. Ha a gerendák a kérdéses fallal párhuzamosan mennek akkor általában a szélső gerenda elmarad és a koszorúra támasztják a béléstestet. Ha eredetileg külső fal volt akkor KELLETT bele koszorú. Ha most már nem külső fal az egy dolog, az a másik, hogy az épületet merevíti. Az építésznek mindegy, mert ő nem felel semmiért sem, a statikuson csodálkozom. Ha a kivitelező nem vezetett még "E" naplót akkor ellenőrizni kell, hogy van-e szakképzettsége, jogosultsága? Javaslom ellenőrizni az elbontandó fal fölött a födém ellenőrzését feltárással. Nem kell az egészet szétverni, elég néhány cm hoszban. A betontálca (ha tényleg BH tálca!) néhány cm vastag, szerencsés esetben egy fúrás is elég. Meg kell mérni, hogy milyen mélyen talál a fúró betont és ha tényleg a fal fölött is csak tálca van akkor 4-5 cm továbbfúrás után téglának kell következnie.

Csak óvatosan az üggyel. Használatbavételhez kell vagy a kivitelező vagy a tervező nyilatkozata. Ha a kivitelezőnek nincs erre joga (nem vezetett "E" naplót), akkor a tervezőnek kell adnia. Ha esze van nem fog adni. Ő nem volt ott, honnan tudja, hogy a kivitelező mit csinált? Én SOHA sem nyilatkozom a kivitelező helyett!

Előzmény: Jameson888 (99931)
Jameson888 Creative Commons License 5 napja 0 0 99931

Sziasztok!

Nagy fába vágtam a fejszémet és kicsit elakadtam. Egy nyaraló épület tulajdonosa vagyok, amit tetőtérrel bővítenénk. Erre készen vannak a tervek és van is már jogerős építési engedélyem (a nyaralóhoz építési engedély kell, nem elég a bejelentés).

Találtam is egy kivitelezőt, azonban ő olyan felújításokat, átalakításokat szokott csinálni, ahol nem vezetnek enaplót, nincs benne gyakorlata és emiatt nem is szeretné csinálni. Mivel a referenciái jók és az ember is szimpatikus, ezért arra gondoltam, hogy én fogom vezetni az építkezéssel kapcsolatban az enaplót. A https://www.e-epites.hu/e-naplo/kezikonyvek-utmutatok oldalon találtam is leírást. Azt szeretném megkérdezni, hogy rendben van-e az, ha ő csinálja a kivitelezést én meg, mint megrendelő vezetem az enaplót? Van-ennek valami buktatója?

A másik kérdésem egy fal kivétellel kapcsolatos. Az építész által készített terv tartalmaz egy fal kivételt is. Ez a fal egy vastag, 35 centis fal, régen ez volt a nyaraló külső fala, csak aztán előtte beépítették a teraszt. A fal fölött a födém vasbeton gerendás, betontálcákkal. A vasbeton gerendák a fallal párhuzamosan mennek, a fal fölött nincs koszorú. A koszorú a terasz külső falán van (ami terasz most már be van építve).

Az építész, statikus megvizsgálta és a tervben az van, hogy a fal kivehető, mert a teherhordásban nem vesz részt (tehát semmiféle gerenda vagy ilyesmi nem kell helyette, simán kivehető a terv szerint).

Azt szeretném kérdezni, hogy ezt én is kivehetem magam? Arra gondoltam, hogy költségcsökkentés miatt meg tudnám csinálni, sima kb 35 centis kb 4 métetes téglafal, ráadásul tartalmaz egy nagy ablakot és egy kétszárnyú ajtót, tehát most is elég nagy lukak vannak benne, nem lenne nagyon sok munka, tégla, mert a 4 méterből a fal és az ajtó miatt csak kb 1 méter az ami a padlótól a plafonig ér a többi ajtó vagy ablak. Illetve ha kivehetem magam, akkor azt akár az építkezés hivatalos enaplós megkezdése előtt is kivehetem?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!