Keresés

Részletes keresés

Hepci Creative Commons License 6 napja -3 0 96632

Gilvesy Rajnai Rizling 2022

Ez az olcsóbb rajnaija a Szent György-hegyi pincének - a drágább az egyik legjobb magyar rajnai, a nem németes stílusúak közül.

Organikus tétel, rendelkezik fajtajelleggel is. A koncentráció és az alkohol nem magas, a savak viszont a meleg év ellenére sokan vannak, nekem picit túl citromos az összhatás.

5 pont, 1500 Ft/1,5 dl (Cafe Alessio)

csicsau Creative Commons License 2024.04.08 0 0 96631

Bakonyi Péter Cabernet Franc Bio 2020

Kicsit olyan savanykás-kesernyés az egész, szerény illatokkal, szerény beltartalommal, alkoholhangsúlyos lecsengéssel. Nem rossz, de csalódás, korábbi művei alapján sokkal jobbat vártam a szerzőtől. 6000 ft-ot biztos nem ér nekem többet, erősen túlárazott (borboltban).

Tybald_ Creative Commons License 2024.04.08 0 0 96630

Került hozzám egy Kruchina Olaszrizling '22, esetleg kóstolta valaki, mire számítsak?

 

Gyaníthatóan MP "márnembarátja" Kruchina Károly nerenc terméke, mivel egy főispáni húsvéti ajándékcsomag része volt:)))

Hepci Creative Commons License 2024.04.06 -3 0 96629

Éliás Fent A Hegyen Rózsakő 2022

A badacsonyi kóstolón nem tudtam eldönteni, hogy tetszene-e, ha normálisan be volna hűtve. Vettem egyet és behűtöttem...

Sajnos hűtve sem fogott meg jobban: némi citrus, alma és főképp neutralitás, legfeljebb közepes test, alacsony alkohol, enyhe kesernye a korty kísérőjeként. A rózsakő a kéknyelű és a budai zöld hibridje, eddig csak édes bort kóstoltunk belőle, pl. a badacsonyi kutatóintézet által készítve, azok emlékeim szerint jobban tetszettek. Talán erősebb beltartalommal izgalmasabb lehetne, így szinte tucatterméknek tűnik, nem kevés pénzért.

Gyenge 5 pont, 5000 Ft (pincénél)

Tybald_ Creative Commons License 2024.04.03 0 0 96628

Kovács és Lánya - Kisfrancia 2018: Kedveltem ezt a cuvée-t, illatos, de nem a tenyérbemászó fajtából. Mostanra sajnos már elfáradt, illatban még kellemes, de kóstolva a fonnyadt téli almás ízjegy dominál némi savval és 13%-os alkohollal. Sajttal még jó, magában már nem ad élményt.

 

Gizella Pince - Tokaji "Barát" Hárslevelű 2019: Na, ez eléggé rendben van, sav és pici maradékcukor amihez pont elég a 12,5%-os alkohol. 6p

ronin s8 Creative Commons License 2024.04.01 0 1 96627

 

Parasztbor "Ernő bá" /Zsolti/ 2022
Nagy része Kékfrankos
Kőszeg - Pogányok

 

Mély lila szín, vastag, sűrűn folyó anyag, milliónyi apró részecskével.
Illatban málna, szeder, ribizli, meggy, tannin, pici alkohol (a pontos alkohol fok nem vizsgált), és talán brett...
Ízben azonnal szembejön az istállószag, bár még tolerálható mértékben. Vannak gyümölcsök is, meg némi tannin, de élvezhető. A nyelvet széndioxid szerű valami csiklandozza - az almasav bontás nem nagyon mehetett végbe.
Hordót nem kapott, végig tartályban volt. A korábbi évek jószándékú kísérletezgetései után ("Ezt tedd bele, Zsótikám!") Zsolti végre a sarkára állt, és az ilyen-olyan osztrák tápsók helyett szőlőből kezdett bort csinálni. A termést az időjárás korlátozta, a pincehigiénia még gyerekcipőben jár, de ezt végre meg lehet inni. 😉 Ernő bá' legyintett: "há csinyád úgy, ahogy akarod... "
Kezdetnek nem rossz. Van beltartalom, szín, ízek...

 

Pontozni felesleges - meg hát ugye hibás...

Hepci Creative Commons License 2024.03.24 -2 4 96626

Tegnap a Badacsony New Yorkban című rendezvényen jártunk. Talán írok majd róla részletesebben itt és/vagy a blogomon, de néhány előzetes benyomást megosztok.

A New York Palota előtt sorállás volt este 6 körül. Nem a borbemutatóra igyekeztek bejutni és nem magyarok, hanem a kávéházba, asztrális árú süteményeket fogyasztani a történelmi környezetben.

A boros rendezvény a szálloda emeleti termeiben zajlott. Nyugisabb környezetre számítottam, nagy volt a tömeg. Ezt a látogatottság csúcsán nem bírta a levegőztető rendszer, szinte beleragadtam a gatyámba az izzadástól.

Elég jó volt az átlagszínvonal, igazán rossz bort nem ittunk. Sajnos pár borász nem törekedett a borai kellő hűtésére, így nehezen voltak élvezhetők a tételeik.

Szinte mindenkinél volt olaszrizling, igazán emlékezetes darabot nem találtam közöttük.

Több zeusz igen szép volt.

Rajnaiból szokás szerint a Villa Sandahl emelkedett ki, legalábbis olyan értelemben, hogy a boraik a leginkább kompatibilisek a német példaképek világával-stílusával-arányaival. Az áraik inkább lefelé mentek, mint felfelé.

Nem németes stílusú rajnaiból szép volt a Gilvesyé.

Sauvignon blanc is akadt tetszetős, a Domaine Edeggernél.

Sajátosan egységes-felismerhető stílusú és magas színvonalú sort mutatott az Edvi Illés pince.

A legkedvesebb vendéglátót (és jó borokat) a Büttnernél találtuk.

Minden méjnsztrím boltláncokban megtalálható pincét kihagytunk.

Mindössze két fiatal férfi került alfa állapotba, de földre ők sem kerültek.

Az egységnyi területre jutó jónők száma igen magas volt és szerencsére kevés példány akadt a manapság igen elterjedt kacsaszájú emlős típusból...

rorwitha Creative Commons License 2024.03.21 0 0 96625

Igen,arra ,jancsi@online.de -re irj ott tudok fotokat küldeni.

Előzmény: csite (96624)
csite Creative Commons License 2024.03.21 0 0 96624

Somlai pezsgőnél KBra gondolsz? Györgykovácsot fel kell hajtanom vhonnan.

Előzmény: rorwitha (96622)
Hepci Creative Commons License 2024.03.20 -3 0 96623

Pécsi Egyetemi Borbirtok Kadarka 2022

Az egyetem boros vállalkozásának növekednek az ambíciói, pár éve odacsábították Ipacs-Szabó Istvánt, a Vylyan volt borászát.

A "Summa" fedőnévvel ellátott csúcsvörösökből kóstoltunk eddig párat, azok jók, de ez a kadarka is rendben van. Tehát hozza nagyjából Németh János 2022-es szekszárdi darabjának beltartalmát, annyi különbséggel, hogy a savasság benne egy fokkal tompább vagy civilizáltabb (ízlés dolga, hogy kinek melyik).

5 pont, ajándékba kaptuk

rorwitha Creative Commons License 2024.03.19 0 0 96622

Egy üveg pezsgö Somloi, magnum,es egy palack Györgykovacs tramini(lehet regebbi evjarat is!)

Előzmény: csite (96620)
ronin s8 Creative Commons License 2024.03.19 0 0 96621

 

BOCK Ermitage 2020 Villány

 

Mély bíbor, közepes test. Illatban érett piros gyümölcsök, cseresznye, szilva, animális jegyek, gomba, alkohol. Gyengén fűszeres, de milyen is? Talán egy kis bors, pirospaprika, fahéj, szarvasgomba.
Kóstolva valóban érett gyümölcsök jelentkeznek, de masszív hordó, tannin, alkohol kíséretében.
Utóíze közepes.
Az egyensúly borul a kesernyés tannin miatt.

 

Maximum Hermitage, semmiképp sem Ermitage.
Ajándék volt, nem venném.

 

3,7 pont

 

csite Creative Commons License 2024.03.19 0 1 96620

ára?

Előzmény: rorwitha (96615)
thabet0 Creative Commons License 2024.03.19 -2 0 96619

ĐƯỢC RỒI

Hepci Creative Commons License 2024.03.19 -2 0 96618
Hepci Creative Commons License 2024.03.19 -3 1 96617

Chablis ügyében egyáltalán nem vagyok képben - gondolom, az volt a szempont, hogy árban nagyjából besimuljon a furmintok közé.

Vagy ne feltételezzünk tudományos megfontolást... csak simán ez volt kéznél...

 

Nekem más pont is soknak tűnik, Bott Frigyes furmintja például egyszerűen borzasztó, nem pedig 5-6 pont.

Előzmény: ronin s8 (96616)
ronin s8 Creative Commons License 2024.03.18 0 0 96616

Nem gondolnám, hogy korrupt, inkább a személyes preferenciáit nem érzem magaménak. Lehet borrol írni korrekt véleményt, ami nem paralel az enyémmel, nincs azzal baj. Itt nem is a borokról írt szösszenetekre kaptam fel a szemem (azokat nem móstoltam), hanem a három kiválasztott Furmint mellé citált Chablis-ra. Chablis-ból 40 Euro az alsó határ, és az még erősen véleményes. Egy alsó polcos Furmint koszorúval talán össze lehetne ereszteni a citált bort, de minek...?

Inkább több Furmintnak lett volna helye az írásban... 

Előzmény: Hepci (96614)
rorwitha Creative Commons License 2024.03.18 0 0 96615

Ha esetleg valakit erdekelne ,Borbarat Magazi 37  szama +különszamok.1997-töl.

Hepci Creative Commons License 2024.03.18 -1 0 96614

Mire gondolsz? :D

Nem ismerem személyesen, de nekem az írásaiból az jön le, hogy J. Csaba nem korrupt, csak erősen vezérlik a személyes szimpátiái/benyomásai/preferenciái.

Tehát nincs ezzel semmi baj... ezért rakom be ide a linket...

Előzmény: ronin s8 (96613)
ronin s8 Creative Commons License 2024.03.18 -1 0 96613

Meg furcsa volt, hogy egy 14 eurós Chablis-ban ennyi mindent felfedeztek... Erősen kétes nekem ez a cikk.

 

Előzmény: Hepci (96610)
Hepci Creative Commons License 2024.03.18 -3 0 96612

Vonzóbbak (gyümölcsösebbek) lettek a fehérboraik, elléptek a korábbi szikáran savas, neutrális iránytól. Ettől függetlenül továbbra is a szakírók kedvence a cég, bőven felülértékeli J. Csaba ezt a furmintot is szerintem (ezt még nem kóstoltam, de az előző évjáratot igen, az nekem max. 6 pont).

A Szent Donátnál kóstoltunk tavaly nyáron, nekem a kékfrankosok nagyon tetszettek, legjobban az Aranyház. Nagyon jó hordóval megtámogatott, kifinomult, nem túl koncentrált dűlős tételeik vannak, nemzetközi (osztrák) kontextusban is versenyképesek.

Előzmény: ronin s8 (96611)
ronin s8 Creative Commons License 2024.03.18 0 0 96611

Szt. Donátot vagy 5 éve nem ittam, akkoriban nem volt semmi különös, csak drága.

Ez változott..? 

Előzmény: Hepci (96610)
Hepci Creative Commons License 2024.03.18 -2 0 96610

Furmintok (Szent Donát, Szepsy, Bott Frigyes) és egy chablis:

 

https://muveltalkoholista.com/2024/03/szigeti-veszedelem-marga-es-mas-furmintok/

Hepci Creative Commons License 2024.03.17 -2 0 96609

Bonot Pére & Fils Pinot Noir Tradition 2022

Lidlis beszerzés, az ára alapján sokat nem vártam tőle, ezt hozta is.

A műanyag dugóval zárt palackban egyfajta burgundi gyártású kadarka található, tehát egy szokványos pinot noir-nál jóval egyhangúbb borocska, a savanyúság határán táncoló savassággal és a korty végén nem túl szimpatikus keserűséggel. Nagy baj nincs vele, de kb. ilyet produkálnak hasonló áron igénytelen hazai borászok is, szinte bármilyen fajtából.

4 pont, 1500 Ft (Lidl)

ronin s8 Creative Commons License 2024.03.16 -1 0 96608

 

MAURO Cosecha 2017 (Tempranillo)
Castilla y León

 

Mély vörös, málna szín, sűrű anyag. Illatban kiérződik az alkohol, de mellette gyümölcsök is, meg tannin.
Az első korty is masszív, de nem kellemetlen tanninokról árulkodik, amiket azért kerekít a hordó.
A gyümölcsök közül a málna, a szeder, a cseresznye érezhető, vastag, szinte rágható formában. Nem elegáns, és a hordó minden kortyban ott van. Közepesen hosszú az utóíz.
Brutál erős anyag, de szerintem túltolták a hordót.

 

4,1 pont

 

18.000,-Ft (Kertész utcai spanyol borbolt - ez a bor túl drága)

 

Ugyanezért a pénzért a VALDUERO I Una Cepa 2016 egy költemény:

 

https://youtu.be/4ls3r7O01D4?si=5_Drcv9wGrg6ztl5

 

loading Creative Commons License 2024.03.16 0 0 96607

De Cramon pezsgő, Mauritius: egy születésnaposnak nyílt egy kiránduláson. 5 csillagos (a mije?), de hogy milyen a cukortartalom, azt éppen nem írja a címke. Illatban is kicsit már gyanús, ízben édes, szúrós, kaparós. Nem gondoltam volna, hogy pozitívan gondolok vissza egy Szovjetszkoje Igrisztojéra. A pezsgő gyártója söröket is készít, The Thirsty Fox néven, azok jobbak (a LO-CAL az nem annyira).

Hepci Creative Commons License 2024.03.13 -2 0 96606

Kellerei Kaltern (Cantina Caldaro) Weissburgunder (Pinot Bianco) 2021

Erről a borról írtam már egyszer, kevéssel a megvásárlása után, egy bolzanói intersparos eredetű, rövidebb rajnais palack felbontása után. Hoztunk belőle másik palackot is, amit a szövetkezet központjában vettünk. Ezt is diammal zárták, de dekoratívabb a címke és burgundi a palack, valamint majdnem 2 euróval többért adták. 

A beltartalom valószínűleg azonos, a másfél év palackérés a pincénkben jót tett neki, az ízek mélyültek, a savak viszont ugyanolyan bizsergősek, mint 2022 decemberében voltak. Nagyon szép bor és sok-sok év lehet még benne.

6 pont, 10,2 euró (pincénél)

Hepci Creative Commons License 2024.03.11 -2 0 96604

Nehéz egy ilyen sajtókóstolóról nem felületes cikket készíteni...

Bott Frigyesnek a nagy naturista átállás óta szinte minden bora katasztrofális, borhibák tömkelegét lehet velük demonstrálni, a pofátlan árazásról nem is szólva. A bódult szektatag, aki vásárol tőle, megérdemli, amit kap a pénzéért. :D

Előzmény: ronin s8 (96601)
ronin s8 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 96603

Bocs, az ára 4900,-Ft.

Előzmény: ronin s8 (96602)
ronin s8 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 96602

 

VADNAI CSAKAZÉRTIS: Jánosáldás 2022 (Rajnai Rizling) Bükki borvidék - mellett

 

Pohárban lustán hömpölygő olajos aranysárga bor. Elsőre azonnal szép hordóhasználatra tippelnék, de nem: csak tartály.
Illatban komplex mézes, aszalt gyümölcsös, almás, barackos orgia.
Kóstolva még mellbevágóbb, pazar ízek. Érezhetően nem kevés maradékcukor, ami gyönyörűen kerekíti a középről picit hiányzó gerincet, és a tetején csillogó citrusokat, első sorban citromot.
Alig érezhető kesernye, komplex ásványosság, gyönyörű!
Teljesen még nem integrálódott a sav a borba. Természetesen szó sincs utólagos savpótlásról. A Rajnai itt ezen a vidéken mínimum ilyen savakat tud. Lecsengése hosszú.
Vaskos meglepetés, erősen szorongatja Somlót. Azt gondolom 10-15 év érlelés, és messze a legjobb Rajnai Rizling lesz Magyarországon. Elzászi, moseli iskola, nem találkoztam még ehhez fogható Rajnaival itthon...

 

A kicsit boruló egyensúly miatt csak
4,0 pont

 

5900,-Ft (pincénél)

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!