Keresés

Részletes keresés

arpman Creative Commons License 2009.10.29 0 0 46535
Hello!

Kezdő vagyok a borkészítésben, és tapasztaltabbak segítségét kérem. Elkövettem azt a haibát, hogy a 4 hektó vörösboromat még a teljes leforrása előt lekéneztem.A bor nem állt meg teljesen a forrásban, de nagyon lassan forrogat csak. Mi ilyen esetben a tendő, ha van egyáltalán.
Előre is köszönöm a segítségeteket!
Eördögh Creative Commons License 2009.10.29 0 0 46534
nekem valamikor 2006-ban egy 04-es Buttler CS művelte ugyanezt: első nap markáns test, pörköltmogyorós fásság, teltség, minden, aztán másnap ecet. igaz, hogy nem légtelenítettem a palackot, de azért ennyire nem illett volna összezuhanni.
Előzmény: drbarta (46530)
bor_kedvelő Creative Commons License 2009.10.29 0 0 46533

stimmel, a 2005ös évjárat alapvetően a pincénél sokkal egyértelműbben ásványos, kevésbé húsos, kevésbé bájos borokat hozott! ez a portugisernél és a kadarkánál volt leginkább megfigyelhető!

a kadarka nekem ezér is tetszett jobban 2005ből, de lehet ma, egymás mellett kóstolva más lenne a helyzet! de én úgy vagyok vele, hogy minden bor annyit ér nálam, amennyit legszebb formájában mutatott, és atekintetben a 2005ös életem egyik legnagyobb borélménye!nálam a 2005ös kapott 9 pontott is, avagy 5 csillagot, a 2006os legutóbbi, azaz majd 1 éves kóstolásom alapján valahol erős 7 pont, avagy biztos 4 csillag körül lehetett!
az Orsolya és a St. Andrea újszerűségük okán, nálam olyan 8 pont avagy 4/5 csillag lenne! 

Előzmény: drbarta (46532)
drbarta Creative Commons License 2009.10.29 0 0 46532

Örülök, ha tetszett a beszámoló! Ha már 1valaki szívesen olvassa érdemes volt bepötyögni:)

Buttler első este nagyon tetszett, de többen szóvá tettük, kár, hogy nem ismertük meg fiatalságában. Érdekes, a várban kóstoltam a Buttler Kadarkából a 06-ost, emlékeim szuerint az egy sokkal könnyebben fogyasztható, hasonlóan komplex, de kevésbé drámai bor volt, azt lehet mondani, hogy emlékeim szerint lehet hogy az jobban tetszett.

Előzmény: bor_kedvelő (46531)
bor_kedvelő Creative Commons License 2009.10.29 0 0 46531

Buttler szűztermés, és 2 évvel idősebb mint a Magyalos!

egyébként nagyon tetszett a kadarkás írásod, szerintem is elsősorban ezek a kiemelkedő kadarkák az országban.

a buttler sokkal összetettebb bor, de korántsem olyan bájos és oylan makulátlanul kerek  mint az Orsolya vagy a St. Andrea

nekem mondjuk a 2005ös Buttler ez egyik meghatározó borélményem, de nem múltheti kóstolás alapján!

Előzmény: drbarta (46530)
drbarta Creative Commons License 2009.10.29 0 0 46530

A többiből nekem nem jutott másnapra. A st.andrea esetén könnyen lehet az emberi tényező a hibás az eltérésért, első nap valószínűleg túlértékeltem kissé a borokat a jó általános hangulatom miatt , másnap meg szerintem alul, az akkori kissé nyomottabb valóm végett. Valószínűleg a kettő között az igazság.

A Buttler viszont olyan látványos zuhanáson ment keresztül másnapra , amit már nem lehet csupán az én hozzáállásom nyakába varrni.

Előzmény: shiraz (46529)
shiraz Creative Commons License 2009.10.28 0 0 46529
elég érdekes, és a többi??
Előzmény: drbarta (46528)
drbarta Creative Commons License 2009.10.28 0 0 46528

Kis kiegészítés kadarkáimhoz...

 

Másnap este kevésbé általánosan jó hangulatban visszakóstoltam a Magyalost és a Buttlert:

 

Magyalos-nem rossz,de kb 2 ponttal kevésbé tetszett, mint a nyitás napján, az émelyítő illat ezúttal némi csömörérzést váltott ki...

Buttler- értékelhetetlenné szétesett..

Előzmény: drbarta (46521)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.27 0 0 46527
Szórakozik az indekc :(

Szóval: a műsorban az utolsó riport. Érdemes megnézni.
Előzmény: Törölt nick (46526)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.27 0 0 46526
bor_kedvelő Creative Commons License 2009.10.27 0 0 46525

na de te nem a Ráday utcában...:-P

pénteken szerintem benézzük, majd reagálok  milyen volt!

Előzmény: BZoltan (46524)
BZoltan Creative Commons License 2009.10.27 0 0 46524
igen ez az, de én lényegesen olcsóbban vettem.
Előzmény: bor_kedvelő (46523)
bor_kedvelő Creative Commons License 2009.10.27 0 0 46523
Előzmény: BZoltan (46514)
Tybald_ Creative Commons License 2009.10.25 0 0 46522

OFF

index motornak és alkotójának a JQA-t!

ON

 

És akkor mégegyszer, de már csak elnagyolva, amit szépen bőlére eresztettem, e elnyelte a bitóceán:

 

Disznókő - Kései szüretelésű tokaji furmint '04: 1 éve kóstoltam, ez ugyanabból a beszerzésből van és bár az eltelt időt panelben húzta le, a savai még mindíg rendben vannak. Ízében kis citrus, több mazsola, amolyan "iskola kései" 5p

 

Borműhely - Rokka  - Szekszárdi KF '07: A korábbi rokka házasításban zavaró hordóízt éreztem, itt ez a gond nem állt fenn. Korrekt mindennapok bora, gyümölcsökkel, savval. Ha nem szekszárdi lenne hiányolnám a tannint, de ugyebár itt ez nem része a terroire-nak:) így 4-5p között

 

Sebestyén - Icze '07: BT-nél akcióban 1000 alatt tényleg bestbuy, de teljes árban már nem estem volna tőle hanyatt. Ettől függetlenül mint a pince alapbora nagyon rendben van! Ha a "magyar bordeaux":))) pincéiben ilyen alapborokba botlanék, akkor megtörténhetne, hogy esténként ha vörösre vágyom korrekt áron, akkor azt mondanám "nézzük mi van itt villányból", de így...."No thanks":DDD

Visszatérve a borra: Illatában van valami fülledt jelleg, mint amikor a nagyi kissé érésnek indult meggybefőttjét felnyitjuk. Ízben gyűmölcs, fűszer, mindkettő kellő mennyiségben. Nekem talán kicsit sok a sav, de ez egyéni dolog. 5p

 

Bősz Adrián - Dél-dunántúli Menoir '07: Cimke szerint "tájbor":)))) Nosza, akkor ilyen legyen a legrosszabb tájbor, és máris ki van húza a kakiból a hazai bortermelés!:)

Illata játékos, behízelgő, gyűmölcsös. Ízben is a gyümölcs és egyfajta karcsú, kedves játékos ízvilág jön. Nekem nagyon bejött, és mint sok más BA-bor itt is a szokásostól kicsit eltérő jelleg ami megfogott. 5-6p között, sőt, talán több is

drbarta Creative Commons License 2009.10.24 0 0 46521

Kadarkák vakon 

 

 

nMészáros Pál Szekszárdi Kadarka 2007

nFinoman fűszeres, visszafogott tannin, könnyed savak, tipikus, szerethető fajtajelleges kadarka a könnyebbik műfajból  4-5p

n

 

Orsolya Görbesoros Kadarka 2007

nEszméletlen sokrétű, buja illat,szájban közepes test, sok gyümölcs , édes fűszerek, közepesen hosszú,kissé lágy savak,  nagyon komplex, nagyon finom 7p

n

 

Gróf Buttler Nagy-Eged Kadarka 2005

nZárkózottabb illat,előzőnél visszafogottabb ánizsos fűszeresség, a bor sokkal férfiasabb, szikár, ásványos, feszes, nagyon tömör test, határozott, lüktető savgerinc, elegáns és nagyon hosszú. Ez a bor méreteiben a sor legnagyobbja, de nem a leginkább fogyasztásra ösztönző  7p

n

 

Sebestyén Iván-völgyi Kadarka 2007

nEddigiektől sokkal sötétebb szín,a bor koncentrált, szerkezete sokkal inkább épül tanninokra, utóízében a kissé szárító cseresség magára is marad, illat és ízvilágát fülledt-földes-avaros jegyek díszítik, nem igazán tűnik fajtajellegzetesnek, és kétségtelen gazdagsága ellenére eddigiektől sokkal kevésbé ösztönöz fogyasztásra 4p

n

 

St.Andrea Magyalos Kadarka 2007

nIllatában és díszítőízeiben nagyon hasonlít az Orsolya tételre, vidám, játékos, sokrétű fűszeresség és gyümölcsösség, attól egy egész picit hűvösebb karakterű, viszont szerkezetileg feszesebb, a savak nagyon szépek, folyamatosan és hosszabban vannak jelen, de a bor kereksége, finomsága emmiatt egyáltalán nem szenved csorbát. Gyakorlatilag kifogástalan kadarkának érzem, egyesíti az Orsolya és a Buttler előnyeit azok „hátrányai” nélkül. Szinte 8p

 

megjegyzés: nagyon erősnek éreztem mind a 3 egri tételt. Amit nem értek:miért szokták a Buttlert , mint "nőt" ábrázolni?(hercegnő, főispánné stb:) Szerintem igazán férfias bor.

A St.Andrea és az Orsolya már sokkal inkább(már a név miatt is:), előbbi a szinte unalomig tökéltes hercegnő, utóbbi a szelesebb ,pajkosabb de nem kevésbé szép húga:)

shiraz Creative Commons License 2009.10.22 0 0 46520
én is megtaláltam :)
de ez nem azt jelenti h ők is termelték a bort. lehet h csak bérpalackoztak.
Előzmény: _Memento_ (46519)
_Memento_ Creative Commons License 2009.10.22 0 0 46519
Obin fent van.

Páll-Szolg. Kft. 3915 Tarcal, Szondi ltp. 3/2

ők a H 0191.
shiraz Creative Commons License 2009.10.22 0 0 46518
más.. ma kóstoltam egy Tokaji Aszú 6 puttonyos 2000 néven futó bort ami az Auchanban volt 2999 Ft!! a bor korrekt volt, ha nem is kiemelkedő. én nem értem miért kell ennyire olcsón adni egy 6p aszút. ennyi volt rajta: palackozó H0191, de ki termelte ezt? és ki adta el az Auchannak ennyiért? komoly készletkiárusítást vizionálok.
shiraz Creative Commons License 2009.10.22 0 0 46517
uccu neki :)
Előzmény: BZoltan (46514)
bandika Creative Commons License 2009.10.22 0 0 46516
Ezt nagyon támogatnám, nagy élmény volt anno. Persze az első kört megint vakon kéne.
Előzmény: BZoltan (46514)
lalá Creative Commons License 2009.10.22 0 0 46515
-Ja.
Előzmény: Törölt nick (46503)
BZoltan Creative Commons License 2009.10.21 0 0 46514
14 ojró vót a lelkem.

Elég sokat járok külföldön és szívesen beszerzek érdekes tételeket egy egy kóstolóra.

Amúgy nem lenne hülyeség tartani egy a néhány évvel ezelőttihez hasonló nagybor kóstolót ahol a 10-20 eurós spanyol, francia, olasz, német, portugál tételeket eresztjük össze a hasonló árkategóriás magyarokkal. Jó móka volt ez :) én legalábbis nagyon élveztem. Mostanra megint lenne 3-4 ütős tippem :) Aztán megint rájöhetnénk, hogy a Kopár rulez :)
Előzmény: bor_kedvelő (46513)
bor_kedvelő Creative Commons License 2009.10.21 0 0 46513

hogy pénz egy ilyen?

 

legközeleb ha jössz, hozhatnál 1-2 általad kedvelt külhoni verest, oszt mi is mellé raknánk valamit, és hadd szóljon! :-)

Előzmény: BZoltan (46504)
thekeymaker Creative Commons License 2009.10.20 0 0 46512
"Kérdés, hogy egy bor megítélésénél mit díjazunk jobban: azt , hogy nagyon jól fogyasztható, vagy azt, hogy érezhetően több, mégha kevésbé esik is jól fogyíasztani."

személy szerint a kettő kombinációját dijaznám :) bár talán egyszerűbb boroknál fontosabb a jól fogyaszthatóság, ha már nem akkora a tartalom, míg egy jobb bor komplexitása által nyújtott izgalom kárpótolhat a kevésbé jó fogaszthatósági faktorért. Vagy nem is tudom. Jó kérdés...
Előzmény: drbarta (46509)
drbarta Creative Commons License 2009.10.20 0 0 46511

Nemegész fél-fél deci erejéig volt hozzájuk szerencsém, a fesztivál közepén.... szóval benne van a pakliban a tévedés lehetősége:)

Annyit mindenképp leszűrtem, hogy 2 és fél * annyit semmiképp nem ér meg nekem a nagybor...(mondjuk hasonlóképp a Szent Tamásért se hiszem hogy valaha kiperkálom a fogyasztói árat, a Nyúlászóért lehet...

 

Előzmény: bor_kedvelő (46510)
bor_kedvelő Creative Commons License 2009.10.20 0 0 46510
nekem a nagyborkadarka semmiben nem több a magyalosnál!
Előzmény: drbarta (46509)
drbarta Creative Commons License 2009.10.20 0 0 46509

A várban én is kóstoltam mind2 kadarkát. Sok hasonlóság volt köztük,de a magyalos volt a kedvesebb és kerekebb, a nagybor összetettebb, szikáran ásványosabb.

Lehet rossz hasonlat, de nekem hasonlóképp volt a Szepsy Nyúlászó 07 és Szent Tamás 06 összehasonlítása, ezen két furmint stílusán is érződik a hasonlóság, a Nyúlászó kedvesebb, nagyon jól iható, egy komplett és nagyon szerethető bor, a Szent Tamás összetettebb, hosszabb, ásványosabb, tekintélytparancsolóbb, mégis kevésbé fogyasztásra ösztönző.

Kérdés, hogy egy bor megítélésénél mit díjazunk jobban: azt , hogy nagyon jól fogyasztható, vagy azt, hogy érezhetően több, mégha kevésbé esik is jól fogyíasztani.

Előzmény: thekeymaker (46508)
thekeymaker Creative Commons License 2009.10.20 0 0 46508
megvolt, és pont erre jutottam én is, a sima kadarka jobban bejön :)
Előzmény: bor_kedvelő (46507)
bor_kedvelő Creative Commons License 2009.10.20 0 0 46507
a Magyalos nekem jobban tetszik, tegyél avval is egy próbát, ha tudsz! :-)
Előzmény: thekeymaker (46505)
thekeymaker Creative Commons License 2009.10.19 0 0 46506
2007-es Áts küvét hol kapni Budapesten (Auchanon és Metro-n kivül)?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!