Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81065

A törvényben nincsen erre az esetre látómezős kiskapu. 

 

A gohérral nincsen gond, mert eleve nem engedélyezett fajta, szóval ebben az esetben az egy fantázianév. Mondjuk érdekes kérdés, hogy miről van a származási igazolás. Ugyanennek a pincének ha a kéknyelűje és a juhfarkja is FN, akkor azzal már gond van.

 

De a fajtanév egy külön probléma. A címkén szereplő "Somlói" szó az ami nem legális ha az FN ténye nincsen kihangsúlyozva a törény által megszabott módon. 

Előzmény: Maci_P (81063)
BZoltan Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81064

Vicces bizony... de gondolod, hogy én brahiból használom ezt a hátsócímkét?

 

Ez van, van egy törvény amit akkor is be kellene tartani ha pontosan tudjuk, hogy egy kalap szar. Ami idegesítő az az, hogy konkrétan egy hegyközségi gyűlésen egyetlen szavazással meg lehetne oldani ezt a problémát. De azzal foglalkozni meg lusta mindenki... Voltunk néhányan akik fűtöttük ezt a témát, de a nagyokat nem érdekelte a kicsik meg amint látjuk inkább tolják illegáloszban.

Előzmény: Hepci (81059)
Maci_P Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81063

De itt nem erről van épp szó, hanem:

Somlói pince (a logója konkrétan, amiben benne van)
Gohér
2018

És a palackot elfordítva van egy másik látómezőben minden szöveg, ami kötelező (FN szöveg, cég, ország, LOT stb...). Szóval ez a fajtamegjelölés a látómezőhöz nem tartozó rész, inkább design elemként funkcionál cimketechnikailag. Szóval érdekes megoldás, tanulmányaim alapján akár el is fogadható FN cimkének.

Előzmény: Hepci (81059)
BZoltan Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81061

Pontosan erről van szó. Ha a címkén szerepel egy védett szó akkor a termékkategóriát kétszer akkora betűtípussal kell jelölni. Ez a törvény.

Előzmény: Maci_P (81058)
BZoltan Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81060

Ha maradékcukros rajnai kell akkor olyanom van :D

 

Amúgy engem érdekelne a gohér, ahogy minden  régi magyar fajta érdekel. Egyszer biztosan meg is fogom kóstolni ezt a bort ha hozzájutok. Szerintem a srác nagyon rendes munkát végez, alapvetően csak jót hallok a borairól és amiket én kóstoltam azok korrektek voltak. Hogy megér-e annyit mint a mi boraink azt nem az én dolgom megmondani :)

Előzmény: Hepci (81057)
Hepci Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81059

Így köllene:

 

Hertyegő Antal

Somlói olaszrizling 2019

Földrajzi jelzés nélküli bor

 

Elég vicces

Előzmény: BZoltan (81055)
Maci_P Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81058

"a névben szereplő "Somlói" használata is csak akkor engedélyezett, ha a valódi kategória..." úgy érted, hogy ha a logóban (esetünkben) szerepel a Somlói szó, akkor az már befolyásol? Mert az speciálisan védett? És alá kellett volna írni az FN szöveget? Mert nekem ez nem jött le az ide tartozó rendelkezésekből. Az világos, hogy Somlói Gohér nem szerepelhet rajta.

Előzmény: BZoltan (81055)
Hepci Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81057

Még nem épült fel bennem a vágy a somlói gohér iránt, így ha legközelebb veszek bort 5000 pénzért, az valószínűleg Rókusfalvy pinója lesz.

Illetve csinálunk hamarosan tematikus rajnai-kóstolót, a labanc versenyzők mellé kell valami jobb hazai cucc.

Előzmény: BZoltan (81056)
BZoltan Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81056

Nem is hiszem, hogy sok fogyasztó van aki ezzel a dilemmával valós vásárlási környezetben találkozik.

 

De amúgy 5200-ért például már lehet kapni másfél kiló füstölt fehérpecsenyét a devecseri húsboltban ... és szerintem az is jobb választás lehet adott esetben mint egy somlói gohér :)

 

De somlói gohért ennél kevesebbért nem kapsz. Szóval ha arra vágysz akkor az ennyibe kerül.

Előzmény: Hepci (81048)
BZoltan Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81055

Az FN-ben futó borokon bizonyos fajtanevek nem tüntethetőek fel: Jelölési útmutató és maga a törvény.

 

A budai, kéknyelű, juhfark fajtanevek konkrétan nem használhatóak FN borokban. A bor készülhet belőlük, de csak OEM és OFJ címkén szerepelhetnek.

 

De mondom, a névben szereplő "Somlói" használata is csak akkor engedélyezett, ha a valódi kategória... ami esetünkben a "Földrajzi jelzés nélküli bor" az kétszer akkora betűvel van feltüntetve. Ez az ára annak, hogy valaki nem vállalja az OEM kategória extra papírmunkáját, költségeit, kockázatát és felelősségét.

 

Az FN egy könnyített pálya. Amivel semmi baj nincsen, de akkor tessék vagy lemondani a jól hangzó védett kiejezésekről (juhfark, kéknyelű, somlói, stb.) vagy legyünk szívesek magyarázkodni a felirat miatt, hogy "Földrajzi jelzés nélküli bor" ...erre én érzékeny vagyok.

Előzmény: Maci_P (81047)
Hepci Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81048

Egyre merészebb az árképzés Somlón. :)

Nem vagyok benne biztos, hogy - mondjuk - a Balassa Nyulászó furminttal szemben egy ismeretlen pince gohérját választanám...

Előzmény: BZoltan (81046)
Maci_P Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81047

"Ez ez a bor biztosan nem teljesíti mert a Somlói OEM-ben az engedélyezett fajták köre a szűk ötös..."
Lehet, hogy elsiklottál felette, de FN-ben van a bor, akkor meg úgy rémlik, nem is írhatja rá a Somlót, gondolom pont ezért nem is írta rá. A fajta pedig - a telepítés körülményeit leszámítva, már használható feliratként.

Előzmény: BZoltan (81045)
BZoltan Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81046

5200 ha jól emlékszem, sokan dícsérik.

Előzmény: Hepci (81043)
BZoltan Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81045

Minket bő tíz éve az akkori hegybírónk volt szíves feljelenteni ebben a témában. Ugyanis a Somlói OEM az külön termékkategória és nem azonos a Nagy-Somlói OEM kategóriával. Ennek értelmében a Somlói szó a címkén csak akkor szerepelhet ha a bor teljesíti a Somlói OEM kategória feltételeit. Ez ez a bor biztosan nem teljesíti mert a Somlói OEM-ben az engedélyezett fajták köre a szűk ötös: Furmint, Hárslevelű, Juhfark, Tramini, Olaszrizling. De a gohér (ahogy a kéknyelű sem) a Nagy-Somlói OEM-ben sem engedélyezett.

 

A törvény természetesen lehetőséget ad arra az esetre, hogy ha a termelő neve egy védett kifejezést tartalmaz akkor azt használhassa is. Ebben az esetben a törvény előírja a valódi termékkategória kétszer akkora betűvel való feltüntetését.

Erre példa lehet mondjuk Tokaji János kunsági borász aki kiváló hárslevelűt palackoz a Kunság borvidéken. Ebben az esetben simán felírhatja a címkére hogy Tokaji János hárslevelűje... de a Kunság OEM-et azt kétszer nagyobbal kell a címkén jegyezni, hogy ne tévessze meg ezzel a kedves fogyasztót. Mondom, engem egyszer pontosan emiatt el is marasztalt (még ha ez kimerült egy levélben és szóbeli ejnyebejnyében) a Nébih.

 

De ezt nem azért említem meg, mert szeretek kukacoskodni, hanem azért mert miután engem letolt a Nébih én beleálltam kötésig abba a kampányba és melóba, hogy vonjuk össze a két OEM-et a Somlón és engedélyezzük a történelmi fajtákat. De ebben a munkában sajnos nem tudtam haladni, mert a nagyoknak nem volt érdekük ezzel a kérdéssel foglalkozni. A kicsit meg egyszerűen leszarták... amikor beszélgettem erről pár termelővel akkor megvonták a vállukat és azt mondták, hogy nem érdekli őket.

 

Emiatt nem sikerült a borvidék termékleírásait rendbe rakni és ezért nem sikerült a történelmi fajtákkal érdemileg előre lépni.

 

Némileg bántja persze az igazságérzetemet, hogy én küzdök a Badacsonyi Borbíráló Bizottsággal (az FN-ben ezt megússza a termelő), néha visszadobják a borainkat, néha nyűgösködni kell a Nébihhel, néha dolgozni kell azon, hogy táguljon a bizottság és a nébih szemlélete... de ezzel a melóval, ezzel a kampánnyal sajnos kevesen vagyunk.

Jelzem... nem ez az egy címke az ami konkrétan törvénysértő, mert Györgykovács Imre, de a Takács 'Hollóvár' Lajos, Somlói Vándor összes címkéjével ugyanezt a helyzet. De nem érdekli őket... aztán ha van egy rosszakarójuk vagy a nébih felhúzza magát akkor lesz panaszkodás.

Előzmény: Maci_P (81042)
loading Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81044

A 2016-os 4200Ft volt 1,5 éve. Ezen évjárat alapján én besoroltam a méltán elfeledett fajták közé. Most 5200 Antinál.

 

Előzmény: Hepci (81043)
Hepci Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81043

Azt írtad, elég drága... mibe fáj ez a gohér?

Előzmény: Maci_P (81042)
Maci_P Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81042

A Somló nem szerepel a cimkén, illetve a borászat neve miatt igen, de mint borvidék, nem. Szerintem megfelel a szabályoknak, de nem néztem meg mm-re pontosan a betűnagyságot.

Előzmény: BZoltan (81041)
BZoltan Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81041

Hmm... sajnos ebben az esetben jó eséllyel illegálosz a címke :( Már egyszer jeleztem a Lacinak, hogy ha FN-ben futtatja a borait amolyan lázadásból (sokan csinálják ezt) akkor a Somló/Somlói szavak csak úgy szerepelhetnek a címkén ha a valódi termékkategória kétszer akkora betűvel szerepel a címkén. Az a baj, hogy egyszer kap egy Nébih ellenőrzést és emiatt simán meg is pászíthatják.

Előzmény: Maci_P (81040)
Maci_P Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81040

FN alatt fut.

Előzmény: BZoltan (81030)
BZoltan Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81036

Az Eleknek minden bora nagyon korrekt és ár/érték arányban pedig messze a legjobb somlói.

Előzmény: menut (81016)
BZoltan Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81030

Ezt a Gohér tételt még nem láttam palackban. Megnéznéd nekem kérlek, hogy OEM vagy OFJ vagy FN kategóriáan fut?

Előzmény: Maci_P (81020)
BZoltan Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81029

Műszakilag nem egy kihívás. Ugyebár egy fórumos nick létrehozásához egy valid email cím kell. Vélhetőleg elég egyetlen email címet használni, mert a fórum nicket tud tiltani, de email címet nem. De ha valaki nagyon szorgalmas akkor egyszer használatos email címeket gyártani is 2 perces meló.

 

Én már kezdem megszokni, hogy ha itt ilyen babakocsis nick van több hozzászólással akkor tiltom olvasatlanul. Most is láttam, hogy megint volt ámokfutás. Egy klikk és letiltva, egy másik klikk pedig jelentve. A moderátorokat sajnálom őszintén. Ez a szerencsétlen csak nekik okoz gondot. Én már nagyon rég sem levelet nem tudok tőle kapni sem pedig a hozzászólásait nem látom.

 

Az ilyen szerencsétlen nyomorultnak az az élmény, hogy odafigyelnek rá...Nem kell neki megadni ezt az élményt.

Előzmény: Hepci (81027)
Hepci Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81028

Hümmm... ha unatkozom, olvasok vagy ollót szerelek, esetleg kiverem a lompost... csak van valami neki is...

Előzmény: naivkezdo (81018)
Hepci Creative Commons License 2020.10.05 0 0 81027

Hát, én nem vagyok egy számítógépes mágus, de ha meg tudtam oldani, hogy a privát levelei egyből a kukában landolnak, feltehetőleg a hatalmas Index is meg tudná oldani, hogy itt ne jelenjenek meg a tünetei.

Előzmény: BZoltan (81014)
Maci_P Creative Commons License 2020.10.04 0 0 81023

Jól hangzik - kár hogy elfogyott az az évjárat. De lekerült a héten tartályba az idei - egyelőre nyers, de bíztató.

Előzmény: naivkezdo (81021)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.04 0 0 81021

Kint felejtettünk szobahőmérsékleten egy harmadik napja nyitott amforás palackot tőled, kb félig volt.

Atomstabil, gyümölcsös.

Előzmény: Maci_P (81020)
Maci_P Creative Commons License 2020.10.04 0 0 81020

Ilyenkor nincs sok idő komoly kóstolásokra, de pár jó tétel mostanából:
Somló kincse kézműves kispince - Gohér 2018 - mézes illat, ízben is visszaköszön, ásványossággal társulva. Nagyon szép bor, de sajnos elég drága.
Gyukli Szuperhold OlaszR. 2016. nagyon szép savszerkezet, jó illat, szép, kerek korty. Kiemelkedik a többi bora közül.
Szászi, Szt. György h. OlaszR 2018 - egy szép, régi vonalas Szászi olasz, nagyon sajnálom, hogy csak egy üveget hoztunk belőle.
Közbenső időkben saját borokat fogyasztottunk, meg az új évj

kifli Creative Commons License 2020.10.04 0 0 81019

Forum.telex.hu

Előzmény: BZoltan (81014)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.04 0 0 81018

Unatkozik. Értő jószándék kell:)

Előzmény: Hepci (81013)
menut Creative Commons License 2020.10.04 0 0 81017

Abeles vöröse is jó volt, cimkén nem találtam, miből volt, de jó bor. 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!