Keresés

Részletes keresés

Hepci Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71451

Talán várjuk meg Tibi Atya furmintját, biztos készül már valahol...

Előzmény: bajnár (71449)
Hepci Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71450

Látod, tudásom tárháza oly gazdag, hogy magam se tudom felmérni. Hamarosan már boros kurzusokat (is) fogok tartani.

 

Ez lesz a névjegyemen:

O. Gábor

reneszánsz ember

borguru, metszőollókirály, metszési szakértő, tenisz- és autóoktató

 

Mindenki választhat olyan területet szakértelmemből, amit kíván, és meg tud fizetni.

A 18-30 éves, nagymellű lányok némi kedvezményt kapnak majd, ha eléggé csodálnak...

Előzmény: shiraz3 (71448)
bajnár Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71449

Deutsckreutz Mittelburgenland, azaz Blaufränkischland. Rust környékén telepítik (vissza) a furmintot. Tudtommal egyelőre bő 10 hektár körül jár kb. 8-10 termelő, többektől hallottam, hogy növelik a területet vagy terveznek telepíteni (a legnagyobb furmint termelőnek magam is adtam már két ízben szelektált csapokat), de ez az ezer+ hektáros telepítési láz barokkos túlzásnak tűnik, bár arrafelé szeretik a barokkot.

Ettől függetlenül már vannak jelei, hogy könnyedén lekörözhetnek minket. A magyar határtól egy kilométernyire fekvő oltványiskolában 3 különböző furmint klónt kapni, klónonként 4-5 különböző alanyon. Rögtön az alapoknál már tudatosabbak és profibbak, mint egész Hegyalja vagy az összes magyar oltványos, ebből már leszűrhető valami.

Az egész sógorborászat pofonegyszerű, ugyanazt teszik (majd), ugyanazzal a tudatossággal a furminttal is: jól kitalált szigorú és profi szőlő- és pincetechnológia. Löszön eleve gyümölcshangsúlyosabbak a borok (persze ilyesmiről nem beszélhetünk nem bioakármi esetében, ahogyan azt shiraz mestertől megtudhattuk), klímában is ideális, Hegyaljánál enyhébb, kiegyensúlyozottabb, mégse forró, nem kell feltétlenül hordósítani, kényszerérlelni vagy almasavbontani hogy kordában tartsad a savakat. Fajtakiemelő élesztő, tartály, esetlegesen finomseprőzés, pár grammnyi restzucker patikamérlegen és kész, ha kell kihasználják a 15%-nyi idegen fajta adta lehetőséget is, esetleg amit még a boltban kapni... Ilyesmi pl. a Kraft Hechtenstutzerja, kurvára itatja magát, de gondolom idővel tökéletesítik majd a prototípust. 

Miután világ- meg jellemzően stájerek által einstandolt fehér fajtákkal nyomulnak ők is, a furmintban láthatnak a piaci kizárólagosságot, előnyt.

Tokaj erőssége nem a fajta összetételében rejlett, inkább a kivételes nemesrothadásra való hajlam és az emberi hozzáadott értékben (aszúzás, azaz édes borkészítés nagyiparilag), csakhogy ezek javarészt mentek is a kukába... Megfordítva az állításodat: mondj egy trendi és elérhető (száraz) furmintot, amit hektószám vedelnek a belpesti borbárokban, mert én nemigen tudok ilyenről.

Előzmény: Hepci (71435)
shiraz3 Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71448

Gábor, Deutschkreuz-zal ráhibáztál. Eisenberg korábban szinte csak furminttal volt telepítve (mint ahogy Sopron környéke is)

Előzmény: Hepci (71435)
shiraz3 Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71447

erről azért mást hallottam néhány bécsi ismerősömtől...

Előzmény: BZoltan (71432)
shiraz3 Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71446

hol lesz 5000 ha FR Ausztriában?

Előzmény: BZoltan (71430)
syntaxerror Creative Commons License 2019.11.13 0 1 71445

Amúgy szerintem más a tömegközlekedésről a véleménye annak aki ott lakik és annak aki turistaként vagy üzleti okból odalátogat hosszabb-rövidebb időre. A látogatóknak jellemzően azokat a helyszíneket kell elérni amik amúgy könnyen megközelíthetőek mert oda építettek tömegközlekedést elsőnek. Budapesten a turisták számára érdekes helyszínek messze vannak egymástól (ellentétben jópár más fővárossal), mégis gyorsan elérhetőek, ez lehet szerintem a percepciójuk egyik alapja.

Előzmény: BZoltan (71444)
BZoltan Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71444

Stréberek az ismerőseid és udvariaskodtak :)

Előzmény: kifli (71440)
BZoltan Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71443

Ezt a historizáló kifogásokat én nem igazán veszem komolyan. Talán azért mert láttam Varsót, Vilniuszt, Tallint és Ljubljanát... amik kivétel nélkül sokkal mélyebbről indultak mint Budapest. Bécs nem a monarchia idején lépett el Budapesttől hanem 1945 után és az elmúlt harminc évben.

Előzmény: Jocó0423 (71442)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71442

Barkóca jól értette :)

Komoly belső gyarmatok voltunk, ez tény.

Magyarország csak a kiegyezés után tudott iparilag fejlődni, előtte a mezőgazdaság volt neki kiosztva, mint a KGST-ben a buszgyártás :)

A Magyar főurak többsége Osztrák eredetű lett és a székhelyük is a Bécsi udvar volt, a befolyó adók nagyrésze oda áramlott. De minek magyarázom, hiszen ezzel sztem mindannyian tisztában vagyunk.

1856 után lett csak dualista a berendezkedés de még akkor is a német nyelv és irányítás  működött.

Könnyű volt úgy világvárossá lenni, hogy kb 5 ország, illetve országrész adózott a császári udvarnak.

Ehez képest csoda volt Budapest fejlődése.

 

Előzmény: BZoltan (71438)
barkócza Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71441

Belső gyarmatok azért mindig vannak, és egy birodalmon belül azért az erősebb kutya elv érvényesül. Ott van például a nagyszentmiklósi kincs, amire nemcsak a magyarok, de a bolgárok is igényt tartanak. Viszont a Bánságban került elő, ami akkor talán ki volt véve a magyar korona alól, és közvetlen osztrák irányítás alá tartozhatott, ezért került Bécsbe.

Előzmény: BZoltan (71438)
kifli Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71440

tömegközlekedés: 

"mert abban például minden európai főváros jobb mint Budapest"

 

nekem több külföldi ismerősőm el volt ájulva a budapesti tömegközlekedéstől. kinek lehet itt igaza?

Előzmény: BZoltan (71438)
barkócza Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71439

A szlovákok kb. ugyanezt mondják a magyarokra, amikor pl. meglátják a garamszentbenedeki oltárképet a Nemzeti Galériában. Pedig marhaság. A Nemzeti Galéria, ill. a bécsi múzeumok is többnyire fizettek az adott műtárgyakért.

 

(Vö. annak idején egy olasz hazafias érzelmektől indíttatva elrabolta a Giocondát a Louvre-ból, hogy hazavigye Olaszországba. Az olasz hatóságok meg győzték sűrű bocsánatkérések közt visszaadni, hiszen annak idején a francia király megvette Leonardótól...)

Előzmény: Jocó0423 (71436)
BZoltan Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71438

Ausztriának nem igazán voltak gyarmatai. Az amire te gondolsz az igaz a francia és angol múzeumokra. Arról azért szívesen vennék forrást, hogy a Habsburg birodalomban ausztria kirabolta volna a többi területet. Ez egy furcsa feltételezés. A magyar múzeumok is telis tele vannak fantasztikus műtárgyakkal.

 

Egyébként az olyan kiállítások mint a Bruegel kiálítás az a világon mindenhol nagyon gáz. A facebook, instagram, tripadvisor és más szemetek korában a tömeges csőcselék mindent lerohan azonnal aminek híre van. Én már nem szívesen járok ilyen felkapott helyekre, mert egy nyugodt percet nem lehet eltölteni egy-egy alkotás előtt.

 

Autóval közlekedni meg minden európai nagyvárosban szopás. Le kell tenni a kocsit a külső kerületekben és tömegközlekedni... mert abban például minden európai főváros jobb mint Budapest.

Előzmény: Jocó0423 (71436)
BZoltan Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71437

Tokaj-hegyalján cirka negyevenszer annyi furmint van mint mindenhol máshol együttvéve. Így a merítés is nagyobb. Ne 4000 hektárt hasonlítsunk  össze 120 hektárral.

 

A balatoni furmintról kár beszélni. Két borvidéken van világszinten értelmezhető minőségű furmint Magyarországon... Tokajban és a Somlón. Vannak nagyon ígéretes pár hektáros kísérletek és próbálkozások, de főbiznisznek sehol máshol nem dolgoznak furminttal.

A jobb somlói furmintok pedig simán partiban vannak cirka féláron a nagyobb tokaji nevekkel.

 

 

Azt, hogy finomabb lesz az látva a profizmusukat, felkészültségüket és erőforrásaikat szerintem borítékolható. Az ültetvényeink kora és a termőhely van a mi oldalunkon. Ezzel kapunk 15-20 év fórt. De ennyi idő alatt simán behozzák a sogórék a lemaradást.  15-20 év során a magyar bor pedig csak tovább fog lefele csúszni.

Előzmény: Hepci (71435)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71436

Csak közbevetőleg, én nem vagyok Bécstől elájulva.

Nemrég voltunk kint a Bruegel kiállításon és közlekedni ugyanolyan nehézkes autóval mint itthon.

Amiben jóval előttünk járnak az a metró hálózat.

De pl a kiállítás szervezése is botrányos volt. Idősávot kaptunk de még így se lehetett a festményekhez hozzáférni, nemhogy nyugodtan befogadni őket.

Azon is elmeditáltunk a barátaimmal, hogy azok a csodálatos múzeumok kincseinek nagy része vajon honnan származik? Bizony a mi hazánkból, meg a Csehekéből, Horvátokból, Lengyelekből és még pár gyarmat értékeiből.

Előzmény: BZoltan (71432)
Hepci Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71435

Hát, abban hogy a labanc furmint finomabb is lesz a tokajinál meg olcsóbb is, én nem hiszek. A Balaton északi partján próbálkozók furmintjai se finomabbak, meg a somlóiak se. Tokaj azért elég jó hely a furmintnak.

Ráadásul abban se hiszek, hogy az osztrák furmint finomabb lesz, mint a Duna menti rajnaik és veltelinik.

Ettől még persze, lehet, hogy csinálnak belőle egy remek marketing sztorit, ami übereli a mi tokaji állami erőlködésünket, és kiderül majd belőle, hogy a furmint fővárosa évszázadok óta Deutschkreutz.

Előzmény: BZoltan (71434)
BZoltan Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71434

Mellékszál, de szerintem nem megy át, hogy én kiket nevezek szent tehénnek :) Azokat a borászokat akik csinálhatnak akármilyen szar bort, akármekkora panamát, akiket baszhat meg a nébih salétrombamártott szögesbuzogánnyal, aikről derülhet ki bármi... a boros közélet őket akkor is körbe fogja rajongani, a kereskedője akkor is őket fogja tolni és mindenki könnyekig hatódik ha mond valami közhelyes baromságot. Ilyen szent tehénből pipacsvirágos szép hazánkban van úgy egy tucat. Te is tudod, hogy kik... a múltkor a bajnárral évődtünk ezen... neveket nagy nyilvánosság előtt nem fogok írni. De aki követi a topikot az tudja, hogy kik ők.

 

Az új fajta kiismeréséhez nem kell a svágeréknek sok idő. A magyar tapasztalatokat simán fel tudják használni, meg amúgy homeopátisá mennyiségben náluk is volt eddig is furmint.  Ha jövőre tényleg ilyen volumenben eltelepítenek furmintot akkor szerintem 10-15 éven belül a világ mint hagyományos osztrák fajtát fogja körberajongani az osztrák Furmintot.

 

Finomabb pedig mondom... pont ugyanattól lesz amiért egy  osztrák autópálya melletti random fogadóban is finomabb a rántotthús mint a Biró Lajos csapágyasra szopott büféjében.

 

Az olcsóság pedig a hatékony technológián múlik

Előzmény: Hepci (71433)
Hepci Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71433

Ez oké, de akármekkora géniuszok is az osztrák sztárborászok (szenttehenek?), ők se fogják teljesen megtakarítani az új fajta kiismerését követelő, sok éves útkeresést.

Vagy egy Prager és Pichler akkora zseni, hogy egyből tudni fogja, mikor szedje le a furmintját és mennyit tartsa tartályban, illetve hordóban?

És ezek után mitől lesz egyszerre finomabb is meg olcsóbb is, mint mondjuk egy Nobilis Barakonyi?

Előzmény: BZoltan (71432)
BZoltan Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71432

Jól rákérdeztél a nyilvánvalóra :D Hát kérlek szépen ugyanazért amiért Bécs élhetőbb és népszerűbb főváros mint Budapest és amiért a Wörthersee környezete szebb mint a Velencei tóé. Ésszerűbb és korszerűbb valamint fegyelmezettebb technológiával. Jobb minőségű munkaerővel. Olajozottabb piaci csatornákkal és magasabb alapbor árakkal.

 

Feldughatjuk magunknak a sziporkázó terroirunkat, ha amúgy a borvidékeink Uganda szintjén vannak infrastruktúrálisan, kultúrálisan, közösségileg, emberi erőforrások tekintetében.

Előzmény: Hepci (71431)
Hepci Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71431

Mitől lenne egy osztrák furmint finomabb és tartalmasabb, mondjuk 10-12 euróért, mint a tokaji 4-8000 forintos furmintok?

Előzmény: BZoltan (71430)
BZoltan Creative Commons License 2019.11.13 0 0 71430

Azokat a szőlészeti és borászati nehézségeket amiket a furmint jelent egyelőre még bőségesen kompenzálja a fajta egyediségéből  fakadó marketing előny. Ami persze azonnal el fog múlni amint termőre fordul mondjuk ötezer hektár osztrák furmint ahol a tokaji szent tehenek furmintjainál sokkal finomabb, tisztább és tartalmasabb bort fognak fele annyiért százezres palackszám volumenben.

 

Már így is ott "érlelnek" palack hegyeket a sztárok, mert a fogyasztókat nem lehet palira venni sokáig.

Előzmény: kifli (71428)
Hepci Creative Commons License 2019.11.12 0 0 71429

Hümmm, nyilván meggondolandó, mi a jobb: egy szerkezetivás vagy egy gatyába hugyozás?

Előzmény: kifli (71428)
kifli Creative Commons License 2019.11.12 0 0 71428

széllel szemben is lehet pisilni, csak _nagyon_ jól kell tudni

Előzmény: shiraz3 (71426)
shiraz3 Creative Commons License 2019.11.12 0 0 71427

szólj ha megtetted, fotózni szeretném :)

Előzmény: BZoltan (71412)
shiraz3 Creative Commons License 2019.11.12 0 0 71426

egy szőlőfajta nem hibás abban, hogy milyen bort készítenek belőle, max a borászok akik rosszul használják :) minde  szőlő valamiért létezik és a megfelelőpe kezekben arannyá válhat

Előzmény: kifli (71415)
BZoltan Creative Commons License 2019.11.12 0 0 71425

Én úgy tudom, hogy ott leszek :) Viszek bor is.

Előzmény: kifli (71422)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2019.11.12 0 0 71424

Persze. :-)

Előzmény: kifli (71422)
Hepci Creative Commons License 2019.11.12 0 0 71423

Szombaton teniszversenyen indulok (Mitütsztenyeresből?).

Előzmény: kifli (71422)
kifli Creative Commons License 2019.11.12 0 0 71422

Szombaton a Mitiszolon ránézek pár furmintra. Zoli te ott leszel? Esetleg még valaki jön a fórumlátogatók közül szombaton?

Előzmény: Hepci (71419)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!