Keresés

Részletes keresés

Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36447

Szia!

 

  Ennek örülök!  Olvastad a többiek válaszait, akkor látod, hogy négyen ötféleképpen értitek.

Előzmény: egy mutáns (36417)
ivivan Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36446
Tudod Gezoo, tényleg eléggé idegesítő, hogyha állandóan mellébeszélsz. Még linket is adott rá a (36057)-as hozzászólásban...
Előzmény: Gézoo (36443)
pint Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36445
mert vak vagy, mint a denevér. wikipédiás linket keress, és utána nem sokkal írtam a képletet is. valamint bemutattam a hullámfrontok lorentz transzformációját is.
Előzmény: Gézoo (36443)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36444

Szia!

           Ügyes!  "Ezt a merőleges dolgot régen se értetted." 

 

  Már megint csúsztatás..

 

  a koordináta rendszerek tengelyei nem merőlegesek??  Ügyes! 

 

 

Előzmény: mmormota (36416)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36443

Szia!

 

  Ez jó.  Hol írtad le a relativisztikus Dopplert??  Ebben a topicban nem látom.

Előzmény: pint (36415)
ivivan Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36442
"t1a-t2a = t2b-t1b"

Ez mi? Ez abból jön ki, hogy t1a=t2b és t1b=t2a. Ezzel még nem vettük figyelembe, hogy nem változott meg az interferencia kép, azaz a két idő különbsége maradt amennyi volt (máskülönben megváltozna az interferencia kép), ezért írtam, hogy a különbségek egyenlőek: t1a-t2a = t1b-t2b. Ez írja le, hogy az interferencia kép változatlan. Innen már persze gyorsan kijön a többi, amit írtam...
Előzmény: Astrojan (36434)
Astrojan Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36441

Úgy tűnik olvasni sem tudsz. :)) 36439 :)D)))

 

Bátran rámbízhatod miről beszéljek, mit nézzek meg, mit írjak fel. Ha úgy se érted, talán más hobby után kéne nézned, mint a specrel hirdetése... :-)  Itt van például a Kis.

Előzmény: mmormota (36440)
mmormota Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36440

Írd fel az egyenleteket, ne csak beszélj róluk, hogy így meg úgy meg amúgy.

 

Vagy ha nem tudod felírni, nézd meg egy fizikakönyvben, pl. a Feynmanban benne van. Ha úgy se érted, talán más hobby után kéne nézned, mint a specrel megdöntése... :-)

 

Előzmény: Astrojan (36439)
Astrojan Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36439

Jajj, köszönem, most érettettem meg. Látod érdemes volt ilyen részlegesen és érthetően elmegyaláznod. Máskor is várom építő észrevetélésedet..

 

Előzmény: mmormota (36437)
mmormota Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36438

Nyugalmi tömege nincs. Elemei gravitációs töltés csak iszugyinek kell, az altrelnek nem... :-)

Olyannyira, hogy pl. kiszámolták, mekkora fényenergia kell egy önfenntartó fénygyűrűhöz...

Ravasz dolog különben, két szembe haladó fénysugár elhajlik egymás felé, két egyfelé haladó viszont nem.

mmormota Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36437

Nem is értem hogy képzelték MM -ék, miért is lett volna kimutatható különbség a fénysebességekben bármiféle elforgatás hatására is

 

Nem csoda, hogy a specrelt se érted, ha már ez se megy.

Előzmény: Astrojan (36434)
Astrojan Creative Commons License 2007.05.13 0 0 36435

pintyőke miért nem ezzel kezdted.

Az első szótól az utolsóig mindennel tökéletesen egyetértek. :))

 

Előzmény: pint (36433)
Astrojan Creative Commons License 2007.05.13 0 0 36434

t1a-t2a = t1b-t2b, ezt senki nem állította kivéve téged. Ez lesz a helyzet:

 

t1a-t2a = t2b-t1b

mert t1a -ból t2b lesz, mert a t1a helyére t2b lép a forgatás után, mert

 

t1a=t2b és t2a=t1b, valamint t1a=/=t2a és t1b=/=t2b.

 

Nem is lesz semmiféle változás, nem is várható. A többi stimmel. Ezt mondom én.

 

Tehát amit te írtál t1a=t2a=t1b=t2b az nem igaz, az lehet az ivivan fizika.

 

Nos a 45o -os fordításnál ha tanulmányoztad a forgatás sorozat ábrát, nem nehéz rájönni, ahogy a 0o -os ábra színes vonalai (1. sugár) fordulnak le jobbra, egyre csökken az éterszél hatása. 45o -os állásnál jól láthatóan éppen a fele lesz az éterszél hatása viszont az eredetileg vízszintes kar fénysugara (2.) pontosan egy fél éterszél hatást szedett össze a fordítás hatására. A kettő együtt pontosan kitesz egy egész értékű éterszél hatást 45o -os állásban is.

 

Tovább forgatva amint az eredetileg függőleges kar a vízszintesre ér, az éterszél hatása 0 lesz és a teljes hatás áttevődött a 90o -os ábra alsó színes vonalaira ami az interferométer másik karja, amelyben a kettes (2.) sugár halad.

 

Nem is értem hogy képzelték MM -ék, miért is lett volna kimutatható különbség a fénysebességekben bármiféle elforgatás hatására is, hiszen a két kar a változásokat éppen kikompenzálja így

a csíkoknak semmi okuk nincs a vándorlásra.

 

 

Előzmény: ivivan (36431)
pint Creative Commons License 2007.05.13 0 0 36433
így keződik egy recept astrojan szakácskönyvében:

Hozzávalók:
jó adag liszt
nem túl sok dkg vaj
kevés porélesztő
megfelelő mennyiségű tej
kevés tojássárgája
közepes mennyiségű evőkanál cukor
kicsi só

A későbbi műveletekhez:
jókora kupac kakaópor
hozzá szemre elegendő cukor
nem olyan sok tej


astrojan! előtted hatalmas jövő áll!
Előzmény: pint (36432)
pint Creative Commons License 2007.05.13 0 0 36432
ha jól értelmezem az ábrádat, akkor az astrojan matematika az alábbi módon írja le az MM kísérletet:

kicsi + nagy = közepes + közepes

hm. kifinomult. gondolom az astrojan fizika szerint a hid tervezésekor arra kell ügyelni, hogy a híd szerkezete nagyon erős legyen.
Előzmény: Astrojan (36430)
ivivan Creative Commons License 2007.05.13 0 0 36431
Nos: definiáljuk, hogy az interferencia kép a t1-t2 értéktől függ, ahol a t1 a bal oldali ágon a fénynek az út megtételéhez szükséges idő, a t2 pedig ugyanez csak a jobb oldalon.

Ekkor t1a-t2a-tól függ a fordítás előtt és t1b-t2b-től a fordítás után az interferencia kép. Ha t1a=t2b és t2a=t1b valamint az interferencia kép változatlanságából látjuk, hogy t1a-t2a = t1b-t2b, akkor t1a=t2a=t1b=t2b. Egyszerű matematika az egész...
Előzmény: Astrojan (36430)
Astrojan Creative Commons License 2007.05.13 0 0 36430

Azért lett hirtelen fordítva mert hirtelen elfordítottad az interferométert 90 fokkal.

 

Tehát t1 =/= t2, egy adott pozícióban lehet eltérés a kettéosztott fénysugár futásidejében,

 

t1a =/= t2a, ahol az a index jelentsen 0 fok elfordítást

t1b =/= t2b, ahol b a 90 fok elfordítás utáni helyzet, de t1a=t2b és t2a=t1b.

 

A kérdésedre pedig csak akkor tudok válaszolni, ha definiálod az interferencia képek közötti eltérések esetén két eltérés közül melyik a nagyobb...

 

Azt akarod ezzel mondani, hogy nem is lehet tudni hány fokkal kellene elfordítani a MM interferométert ahhoz, hogy meg lehessen állapítani az éterszél nagyságát és irányát ??

 

Felhívnám a figyelmedet arra, hogy a Silvertooth készüléket 90 fokkal kell elfordítani.

 

Előzmény: ivivan (36426)
pint Creative Commons License 2007.05.12 0 0 36429
" A válasz után elmagyarázom mi van 45 foknál"

aha. szóval nem most, hanem majd valamikor. én meg a mátyás király vagyok.
Előzmény: Astrojan (36425)
ivivan Creative Commons License 2007.05.12 0 0 36428
Ez most nem tudom hogy jött ide... A házak tömegét ne vegyük most figyelembe (egyébként is elhanyagolható a Nap vagy a Föld tömegéhez képest)
Előzmény: Bign (36427)
Bign Creative Commons License 2007.05.12 0 0 36427
Abban az esetben, ha nincsenek tömegek.

A gyakorlatban vannak és nem 1 fénysugárról van.
Ezért fordulhat elő amit a Nap közelébe elhaladónál is tapasztaltak, hogy a fénysugár a Nap felé hajlik, a csillag képe még se közeledik, hanem távolodik a Naptól.
Előzmény: ivivan (36424)
ivivan Creative Commons License 2007.05.12 0 0 36426
"Ezért beindexelem neked a t-jeidet: t1a-t2a=t2b-t1b"

Miért is lett hirtelen fordítva? Szerintem mindenképpen a t2-t1-től függ a minta (vagy a t1-t2-től, de akkor nyilván forgatás után is attól fog függeni)

A kérdésedre pedig csak akkor tudok válaszolni, ha definiálod az interferencia képek közötti eltérések esetén két eltérés közül melyik a nagyobb...
Előzmény: Astrojan (36425)
Astrojan Creative Commons License 2007.05.12 0 0 36425

Hát nem kell egyetemi végzettség, hogy lássuk, ez csak egy esetben teljesül: t1=t2

 

Pontosan így van. Mert amire a t2 -t összehasonlítod az eredeti t1 -el közben elfordítottad az interferométert 90 fokkal és a t1 -ből olyan lett mint az eredeti t2 volt. Ezért beindexelem neked a t-jeidet: t1a-t2a=t2b-t1b

 

ahol forgatás után a t1a -ból t2b lett, a t2a -ból pedig t1b, tehát

 

t1a=t2b és t2a=t1b

 

Annyit szeretnék kérdezni a nagyérdeműtől, hogy ha feltételeznénk, hogy van és fúj az éterszél, akkor hány fokos elfordításnál várnátok a maximális eltérést az MM interferométernél?

 

a. 90o

b. 45o

c. 180o

d. néhány fok

e. más valami

 

Valamint hány foknál kapnánk vissza ugyanazt a csíkozatot. A válasz után elmagyarázom mi van 45 foknál, ahogy én gondolom.

 

Előzmény: ivivan (36376)
ivivan Creative Commons License 2007.05.11 0 0 36424
Hát az persze, hogy biztos, hogy a derékszögű koordináta rendszer derékszögű...

Én azt mondtam (legalábbis azt akartam, de lehet, hogy két programsor között hülyeségeket írok), hogy a házak rendszerében a haladás irányára merőlegesen haladó fénysugár az autó rendszerében nem lesz merőleges a haladás irányára (egyébként asszem pint vezette le régebben, hogy a Lorentz transzformáció a párhuzamosságot megtartja, de a szögeket nem)
Előzmény: Gézoo (36399)
Caledoni Creative Commons License 2007.05.11 0 0 36423

Ha a négy érdeklődőbe beleszámítok, csatlakozom. Azt nem értem, amit Gézoo ír.

Előzmény: egy mutáns (36417)
Mungo Creative Commons License 2007.05.11 0 0 36422
 És ez fordítva is igaz!  Amikor az autó rendszerében állunk és a házak rendszere mozog felénk.

   Akkor az autó rendszerében kell előrefelé világítani ahhoz, hogy a házak rendszer

merőlegesnek lássa ugyanennek a fotonnak a haladási irányát.

 

 

Hátra felé. A többi akár jó is lehet.

Előzmény: Gézoo (36393)
nagyon_laikus Creative Commons License 2007.05.11 0 0 36421
Nem rendeztem át csak beleraktam a fényérzékeny anyagra vonatkozó ötletedet és megkérdeztem te is igy gondolod e. Nem válaszoltál hanem elkezdted a fényórát meg a merőlegeseket és párhuzamosokat magyarázni.
Előzmény: Gézoo (36400)
Mungo Creative Commons License 2007.05.11 0 0 36420

Vagy csak szimplán nem érted, hogy a gépkocsi rendszerében miért a narancs sárga vagy miért a piros vektor mentén kell haladnia azon fotonoknak, amik a házak rendszerében a felezővonalak mentén haladnak??

 

 

Ezt értem. Az nem világos, hogy a fényórád, ami az autórendszerében áll és a házak mozgásirányára merőlegesen van elhelyezzve, na az hogyan tudja a piros ill a narancssárga nyilakkal jelzett irányba küldeni a fénysugarakat.

Mert ha eleve ilyen irányban haladnak a fényimpulzusok, (piros, ill narancssárga nyíl)akkor rendben van.

Előzmény: Gézoo (36411)
nagyon_laikus Creative Commons License 2007.05.11 0 0 36419

De hát én érthetőnek tartom a specrelt. Elolvastam az Einstein cikket meg sok mást is amióta először idejöttem és érthetőnek tartom. Én - és ezt nem bántó szándékkal hanem sima tényközlésként mondom - pont a te magyarázataidat nem tartom érthetőnek. Pontosabban szerintem te valamiért nem az adott kérdést magyarázod hanem általam nem követhető logika mentén valami egész mást amit szerinted meg kell érteni hogy az eredeti problémát is meg lehessen. Én meg azt mondom hogy nekem ez a fajta sallang nem kell én az eredeti problémát értem ugy ahogy van és nincs szükségem további számos problémára semmiért.

 

Nekem amugy ez az ábrád világosan azt mutatja hogy az autó rendszerében a villanások koncentrikus köröknek (gömböknek) felelnek meg csak te nem rajzoltad meg őket.  Ezeket a koncentrikus köröket a szaladgáló házak változatos módon részlegesen megakadályozzák a terjedésben de ez nem számit. Csak az számit hogy az autóból induló villanások az autó rendszerében koncentrikusan terjedő gömbök lesznek (mindaddig amig valami egyéb test ami mozog akárhogy meg nem akadályozza ezt és el nem nyeli vagy vissza nem tükrözi a fényt). És pont ezt mondja a specrel meg a többiek is meg hát én is.

 

Te is azt mondod amit rajzolsz vagy te nem azt mondod? Ez a kérdés.

 

Szerintem a villanásoknak megfelelően a fény megy kifelé koncentrikusan táguló "vékony héjú" gömbökben az autóból. A házak meg időnként az utjába szaladnak. Ilyenkor a fény elnyelődik. Amikor éppen nem szalad arra egy ház hanem egy utca szalad arra akkor abba meg bemegy a fény.

 

Nem értem ezért mire kellenek a piros nyilaid.

Előzmény: Gézoo (36397)
pint Creative Commons License 2007.05.11 0 0 36418
naa, hadd legyen már csapatom! akarsz alfőnök lenni?
Előzmény: mmormota (36416)
egy mutáns Creative Commons License 2007.05.11 0 0 36417

Itt van a négy érdeklődő, akiknek a Te általad képviselt specrel megközelítés megismerése, megértése is gond.

No, nekem nem gond a pint által képviselt specrel megközelítés megismerése, megértése, legalábbis ennek a példának a szintjén. És szerintem a többieknek sem.

1m

Előzmény: Gézoo (36410)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!