Keresés

Részletes keresés

florentine Creative Commons License 2007.06.09 0 0 43217

Köszi! Nagyon jó hír, hogy sokáig eláll.

 

Ajvar: a kolléganőm a Vajdaságból származik, ő hozott nekünk először Ajvart húsgombóccal. Volt sok kaja, de mindenki ezt falta először. A Podravkára esküszik és a Pennyben néha (mostanában van) lehet kapni.

A Sparban valami más van, ha ennyire ízlik, kóstold meg a Podravkát is. (Amikor nem volt P. én is azt vettem, de nekem is a P. ízlett jobban.)

Előzmény: joy (43215)
joy Creative Commons License 2007.06.09 0 0 43216

Spar-ban a marhalábszár 999 HuF/ kg!

Vettem szlovén "Ajvar"-t 449 HuF-ért 1/4-es üveggel.

Finom.

Olyan, mint a beecetezett pritaminkrém.

Tiszta sültpaprika krém olajjal, ecettel.

Nincs benne tartósítószer.

 

/Ősszel csinálok pár üveggel tisztán pritaminból./

joy Creative Commons License 2007.06.09 0 0 43215

Én alaposan megmosva kicsi átlátszó dobozkában tárolom a hűtő ajtajában. Hónapokig eláll.

Ha kezd aszalodni, gyorsan fölhasználom.

Előzmény: florentine (43213)
joy Creative Commons License 2007.06.09 0 0 43214

A pástétomhoz nem tudok már hozzászólni, az kész.

A paradicsomleveshez igen.

 

Ha a zöldségekkel gondod van, blansírozzad!

Lobogva forró, csöppnyit sós vízbe beledobod az összevágott zöldeket, és újból fölforralod, majd leszűröd, és hagyod magától lehűlni.

Közben összeturmixolod a meghámozott paradicsomot, fölöntöd fél liter húslével /kockából is jó, ha nincs épp más, sózod, borsozod, cukrozod, tálba öntöd.

Ekkor a mixerbe borízod a közben meghűlt félfőtt zöldségeket, azt is összeturmixolod, végül összekevered az egészet a tálban.

 

Én a paradicsomos kajákhoz MINDIG teszek min 1 eka kristálycukrot, utána nem fáj a gyomrom.

Sokaxerint ez ráolvasás, de nálam több évtizedes tapasztalat bizonyítja, műxik.

 

A nyers uborkasalátát mindig szeld föl, sózd le kissé, majd fél óra múlva facsard ki alaposan. Utána ízesítsd.

 

A vegyes salátához is mindig blansírozom a paprikát, répát, póré-vöröshagymát, szecskázott káposztát, mert akkor nem durvul a nyomorban.

 

A magyaros salátalevet főzöm, és még forrón beleteszem a foghagymát.

/Nagymami készítette így, mert az "Öregmorgó" gyomra nem bírta a nyers zöldeket. Az egyébként is birkának való... :o)

Előzmény: pearl12 (43212)
florentine Creative Commons License 2007.06.09 0 0 43213

Friss gyömbér tárolásával kapcsolatban mit javasoltok? (Eddig mindig azonnal betettem a mélyhűtőbe, mert ritkán tudtam venni.)

Doboz, zacskó, alufólia? Szellőzzön vagy légmentesen zárjam le?

Mennyi ideig lehet kb. a hűtőben tárolni?

pearl12 Creative Commons License 2007.06.09 0 0 43212
Igen, csak az a bajom, hogy az gyakorlatilag nyers zöldségek turmixolt változata. Nekem meg paradicsomon kivül, szinte mindentől fáj a pocakom (főleg paprika, és uborka)... Meg gyerkőcnek is kellene, és bár eszi a zöldséget, de neki sem olyan jó (főleg, ha nincs főzve - bár tudom, ilyankor nem marad benne valami sok vitamin).... Valahol olvastam valami olyat, hogy a paradicsomot húslevessel öntik fel, megy bele bazsalikom esetleg zellerszár... De nem vagyok benne biztos.
Minden esetre nagyon köszönöm a választ :-)
Előzmény: beetee (43211)
beetee Creative Commons License 2007.06.09 0 0 43211

Nem itt kérdezted, de oda nem szeretnék offolni: paradicsomlevesnek próbálj ki valami spanyolosat, mondjuk gazpacho-t. Az is éppen elég mediterrán... és finom, hűsítő!

 

Rengeteg változata van. Ha kiguglizod, próbálj kiválasztani egy neked tetszőt!

 

 

Előzmény: pearl12 (43210)
pearl12 Creative Commons License 2007.06.09 0 0 43210
A gyöngyös husiból pástétom lett. Tettem bele zöldborsót és tojást is. Nagy nehezen összekinlódtam, mert hiába tettem bele zsirt meg vajat (a zsir nem volt elég) nem állt össze. A végén gyömölcstortaformába kinlódtam bele, ahol nagy nehezen összeállt (miután kifagyott). A csemetének mondanom sem kell, nem izlik :-( Nekünk viszont nagyon!
Előzmény: joy (43204)
joy Creative Commons License 2007.06.09 0 0 43209

Nekem is volt muszáros-lekvár és 2*5 fűszeres korszakom.

:o)

 

Azután győzött a lustaság.

Az egyszerűbb kevesebb munkával hamarabb megvan.

Így keletkezett nálam a lecsós rakottas.

Fejenként:

- 1/2 csirkemell, vagy méretes /20 dkg/ szelet egyéb hús,

- 1 krumpli,

- 1 paradicsom,

- 1 paprika,

- 1 kicsi padlizsán,

- 1 kis fej vöröshagyma,

só-bors-majoranna/bazsalikom, olíva olaj,

- bacon szeletek.

A krumplit előfőzöm, karikázom, mint a zöldségeket is. A húsokat lepofozom, sózom, borsozom.

Kikent jénaiba baconágyat terítek, rumli, hús, fűszerek, hagyma, paradicsom, paprika, padlizsán, paradicsom rétegezem, baconnal betakarom..

Ha több személyre készül, könnyebb, több réteget lehet pakolni. Meglocsolom hússzeletenként 0,5 dl húslevessel, lefedem, megpárolom, végül födö nélkül készre sütöm.

4 fős adag párolási ideje 1 óra, utána sütés 20-30 perc.

Több adag jobban rétegezhető. Lényeges, hogy a húsra hagyma-paradicsom kerüljön.

 

Csirkének kevesebb, vénmarhának több a párolási ideje.

 

/No, megyek tölölni./

:o)

Előzmény: tuutuu (43208)
tuutuu Creative Commons License 2007.06.09 0 0 43208

Is...:}}

Túl sok volt a lecsó jellegű alapanyag, pedig a paradicsomnak csak a húsa játszott ( a héját nem szívelem, de most még ki is magoztam.)

Szóval a süléshez nemigen volt köze...:}}

De, mint mondám, nekem nemigen maradt belőle...:}}

No mindegy, majd máskor. Akkor egyszerűsítek nagyon...:}}}

Előzmény: joy (43203)
joy Creative Commons License 2007.06.08 0 0 43207

Ajándékba???

:o)))))))))

Előzmény: ribizli (43202)
joy Creative Commons License 2007.06.08 0 0 43206

Minek hígítani?

Nem elég, ha kevesebbet önt a kajába?

:o)))

Előzmény: ribizli (43199)
joy Creative Commons License 2007.06.08 0 0 43205

Gyümölcsleves eszencia:

Fahéj, szegfűszeg, szegfűbors, borókabogyó egy gézzacsiba, 1 citrom levágott sárga héjával 2-3 dl vízben jól kiforralod.

Lehet 1*rre nagyobb mennyiséget is készíteni, egy hétig hűtőben eláll.

Cukrozni tilos!

/Akkor rendkívül gyorsan elpárolog!!!/

:o)

 

Ha van friss mentád, a forró levesbe dobj p 1-2 levelet, ha nincs csipetnyi szárítottat tégy a fűszerzacsiba.

Nem szaban erős mentásnak lenni, csak anygon halványan érezzen benne. Kellemesen hűsít!

 

Én a gyűmölcsleveseket "nyersen" készítem: A forró lébe szórom a gyümölcsöket, és elzárom a tüzet alatta, lassan hagyom lehülni. A kotláim hőtárolós-szendvicstalpúak.

Vékony edényben csak 2-3'ig szabad forralni, hogy ne főjön agyon a gyümölcs!

 

Természetesen legjobb előző nap elkészíteni, hogy éjjel jegesre hűljön a jegesben.

:o)

Előzmény: t3v3d3s (43198)
joy Creative Commons License 2007.06.08 0 0 43204

Jó, de akkor mi lesz a gyöngyös husival?

:o)

 

Én is a hideg pástétomot készíteném el.

Előzmény: pearl12 (43193)
joy Creative Commons License 2007.06.08 0 0 43203
A musárt, bort kellett volna elhagyni. Én imádom a lecsós marhát -meg minden egyéb husit.
Előzmény: tuutuu (43182)
ribizli Creative Commons License 2007.06.08 0 0 43202
A szaké rizsbor, de a nálunk szokásosnál kicsit magasabb alkoholtartalommal, szóval a likőr és bor között kb. Konzultáltam direkt Apukámmal is ma, ő egy csomószor kóstolt Japánban is, mindegyiket élesztőízűnek találta, pedig pl. borbíráló is, tehát jó az ízérzékelése.
De van olyan ismerősöm, akinek nagyon ízlett a szaké - meg is kapta ajándékba az egész üveggel. :)
ribizli
Előzmény: GPF (43201)
GPF Creative Commons License 2007.06.08 0 0 43201
Ha jól tudom, sokféle szaké van. Köztük nagy alkoholtartalmú is. Édeskés is, semleges is. Amiket én ittam, azok nem voltak élesztő ízüek :)
Előzmény: ribizli (43199)
ribizli Creative Commons License 2007.06.08 0 0 43200
A joy-féle fűszeresszencia: nem írt pontos receptet emlékeim szerint, csak hogy sok fűszert kevés vízben forralt, leszűrte, és kis üvegben a hűtőben tartja.
Én 1 bögre vízhez kb. 3 ek-nyi szegfűszeget, szegfűborsot, fahéjat, szárított narancshéjat, meg kis gyömbért tettem (egész, nem őrölt mindegyik), mikroban forraltam 2-3 percig, míg szép konyakszínű lett, sűrű szűrőn leszűrtem, és bébiitalos üvegbe töltve ment a hűtőbe.
Gyümölcsleveshez, -krémhez, meg gyümölcsös joghurthoz is használtam.
ribizli
ribizli Creative Commons License 2007.06.08 0 0 43199
Egy dologban módosítanom kell!!
A szaké alacsonyabb alkoholtartalmú - most megkérdeztem (kis ajándék "díszhordó" Apukám irodájában, majd lefotózom érdekességképp :)) - 15-16%, szóval ezzel kalkulálj, a vodkát hígítani kell.
ribizli
Előzmény: t3v3d3s (43198)
t3v3d3s Creative Commons License 2007.06.07 0 0 43198
Igen, ez fontos info :) kajába kellene. Szóval ezek szerint kb. vmi alkoholneműt tegyek, és kész.

Nem találom a joy-féle gyümölcsleves fűszereszenciát, csak #36016-nál egy rövidet, amiben megköszönöd :) Amúgy én meg a malátalisztet, szuper kis zsemlét gyártottam vele tegnap :-* Még a végén nekiállok én is, ha elfogy.

Előzmény: ribizli (43197)
ribizli Creative Commons License 2007.06.07 0 0 43197
Apukám kapott többször ajándékba Japánban, állítólag nagyon jó minőségűt is, nekem mindegyiknek élesztőíze volt, és pocsék. Szerintem vodka tök jó helyette (gondolom, ételbe kellene)!
ribizli
Előzmény: t3v3d3s (43195)
Zitka Creative Commons License 2007.06.07 0 0 43196

gyenge savanykás borocska íze van - bár van már 20 éve is, hogy ittam. :-)

Előzmény: t3v3d3s (43195)
t3v3d3s Creative Commons License 2007.06.07 0 0 43195
aki már ivott valamilyen fajta szakét, milyen íze van? pálinkára vagy borra hajaz inkább? amennyiben vidéki (pécs) kiskerben beszerezhető, lelőhely is jöhet, egyébként a kvázi-helyettesítője kellene.
ZsuR Creative Commons License 2007.06.07 0 0 43194
Micsoda jo otlet!!! Szeretem a gombat, biztos igy is izleni fog!
Előzmény: szysssz (43192)
pearl12 Creative Commons License 2007.06.07 0 0 43193
Én meg szoktam csinálni csak gombából készült fasirozottat is, a család nagyon szereti -) 1/2 kg laskagomba, 3 zsemle, 2 tojás, fűszerek (persze rengeteg petrezselyemzöld :-)) A gombát meg kell abálni, darálás előtt kinyomkodni, húsdarálón ledarálni majd összekeverni a fűszerekkel (hagyma, fokhagyma, só, bors, pirospaprika, ételizesitő, petrezselyemzöld). Megforgatni panimorzsában, és kisütni (én ecsetelem olajjal, majd megy 200 fokra a sütőbe, mert ez a fajta fasirozott nagyon meg tudja magát szivni olajjal)
Előzmény: szysssz (43192)
szysssz Creative Commons License 2007.06.07 0 0 43192

Csak gombafasírtot csináltam eddig, de sztem a zöldséggel ugyanúgy kell eljárni:

2/3 rész darált hús, 1/3 rész gomba apróra vágva, 1kg masszához 1 tojás és 1 tejben áztatott zsemle, só és fűszerek ízlés szerint. (Nálam nagyon "bejött" a gomba-petrezselyem-fokhagyma ízkombináció.)

"Gombócolod", lisztbe, vagy prézlibe hempergeted és bő olajban kisütöd.

 

A zöldséget se daráld, hanem késsel vagdald apró darabkákra - jobban mutat. Gondolom jó szolgálatot tesz a finomra vágott petrezselyem, meg egy kevés zellerzöld.

Előzmény: pearl12 (43190)
panettone Creative Commons License 2007.06.07 0 0 43191

Hányszor tettem én is hasonló fogadalmat!

Legközelebb nem fogom az összes hülye ötletemet egyszerre bevetni..:}}

 

De hát az ember lánya felejt...aztán újra újítani próbál remélve, a legjobbakat....

Előzmény: tuutuu (43182)
pearl12 Creative Commons License 2007.06.07 0 0 43190
Húha, köszönöm. Valami ilyesmire gondoltam én is. A gőzben pároltat már csináltam, és most valami másfélét szerettem volna kipróbálni. Ez nagyon jól hangzik. Asszem teszek bele konyakot, meg provancei csirke fűszerkeveréket, közé pedig szórok párolt zöldborsót és apróra vágott főtt tojást is... Remélem finom lesz :-)
Még egy kérdésem lenne. Hallottam olyat is, hogy valaki zöldségfasirozottat csinál a levesben főtt zöldségekből. Szerintetek ezt hogy kellene csinálni? Ledarálni, bele só, bors, petrezselyem, tojás, zsemle, majd prézliben megforgatni, és igy kisütni? Én nagyon szeretem a főtt zöldségeket, de egyedül vagyok rá, és ebbe most nagyon sok kellett. A fasirozottra lehet, hogy több vevő lenne...
Előzmény: szysssz (43189)
szysssz Creative Commons License 2007.06.07 0 0 43189

Főtt húsról lévén szó, nem kell sütni:

 

A színhúst ledarálod. Bő vajban (szalonnazsír, margarin)hagymát párolsz, ezen átforgatod a húsmasszát. Időnként megkavarva hagyod kihülni. Átdarálod.

 

Fűszerezheted hagyományosan: só, bors, fokhagyma; vagy só, fehérbors, pástétomfűszer, kevés konyak; de zöldfűszerekkel is (snidling, petrezselyem, kakukkfű, bazsalikom) Jól kikevered.

 

A húsmasszát fólián elteríted és rakhatsz rá poppanósra párolt zöldségeket, főtt gombafejeket, főtt-füstölt húscsíkokat, sült szárnyasmáj darabkákat, főtt tojást, stb. A széleket ráhajtod a töltelékre jól összenyomkodod és a fólia segítségével szalámi alakúra formázod. A fóliába becsomagolod, jól lehűtöd.

 

Tálaláskor karikára vágod mindenféle zöldséggel körberakod. Kenyret adsz mellé. 

Ha szalonnazsírral csinálod, a pörcöt is daráld bele a húsba. Ha gombásat csinálsz a szárakat add a húshoz, ha friss gombából készül, a szárakat előbb apróra vágva párold meg a hagymával együtt.

Előzmény: pearl12 (43184)
tuutuu Creative Commons License 2007.06.07 0 0 43188
A főtt tojás eléggé nem kemény, szóval emiatt nem hosszú életű a pástétom.
Előzmény: tuutuu (43187)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!