Keresés

Részletes keresés

Igor Castillo de Muerte Creative Commons License 2 napja 0 0 169087

Szerintem itt azt látod, hogy a megmunkált darabokat egybeforgatva szálcsiszolják, ami optikailag elviszi a szemed fókuszából a réteghatárokat. Ha az egészet tükörpolíroznák, más lenne a helyzet, de amúgy nagyon jó minőségben készülhetnek manapság alkatrészek, igen alacsony tűréssel, ha ez lenne a cél, és persze ha van rá pénz, és idő.

Előzmény: Imnaga (169080)
APT Creative Commons License 2 napja 0 0 169086

Nem jellemző. Az egymáshoz képest nem elmozduló, fix alkatrészeket (pl: hidak) úgyis csavarosan rögzítjük, ami meg "dolgozik", elmozdul, ott az illesztési hézagoknak kifejezett jelentősége van.

A gépiparra általában is ez a jellemző - a videón látott idomok valójában csak technológiai demonstrátorok, nem jók semmire, nem valaminek az alkatrészei, csak mutatják velük, hogy ilyen pontossággal tudnak dolgozni. Erre valójában egy gépnél-bárminél nem szokott soha szükség lenni, és csak fölöslegesen drágítaná a berendezést.

Előzmény: Imnaga (169080)
APT Creative Commons License 2 napja 0 1 169085

Elvileg minden normális szerkezet károsodás nélkül szerelhető - csak ettől még a gyakorlatban minden ilyennek van kockázata. Pici, apró, precíz csapok törhetnek, megcsúszhat a csavarhúzó, stb...

Előzmény: hacsabi (169083)
APT Creative Commons License 2 napja 0 1 169084

Jelentős részük igen. De már nem minden, széttartó fejlesztési irányok vannak, a Sellita-Soprod egyre több mindent változtat meg. De a kerekek-szerelvények zöme csereszabatos.

Előzmény: hacsabi (169082)
hacsabi Creative Commons License 2 napja 0 1 169083

Gondolom ez órásmester függő dolog is valamelyest. Úgy olvastam, hogy a svájci szerkezetek nagyrészt károsodás nélkül szerelhetők, megbonthatók, javíthatók. Az biztos, hogy egy sokmilliós órát én nagyon megnézném, hogy hol szervizeltetem. Ez bizalmi dolog, pont mint az orvos választás. 

Előzmény: APT (169077)
hacsabi Creative Commons License 2 napja 0 0 169082

Az lenne a kérdésem, (pusztán kíváncsiság) hogy az ETA 2824-2,  sellita SW200, és a soprod P024 szerkezet alkatrészei csereszabatosak, felcserélhetőek e egymással? 

 

 

 

bosijani Creative Commons License 3 napja 0 0 169081

nem hinném,hogy használnak ilyet. ezek az idomok 0,0001  pontosságú cnc-n készülnek. az óraszerkezetekben nem egyforma hőtágulású anyagokat használnak,szóval tízezred tűréssel a +25 fokos lakásból kimenve a -20 fokba,nem tudom mit reagálna a werk.

Előzmény: Imnaga (169080)
Imnaga Creative Commons License 3 napja 0 0 169080

Làttam a youtubon olyan fém megmunkàlàsokat ahol az osszeillesztett darabok egyszeruen làthatatlannà vàlnak olyan nagy a pontossàg a megmunkàlàsban. Lehetséges hogy az oraipar is hasznàl hasonlo eszkozoket vagy nagyrészt ezek a nagypontossàgu alkatrészek màr igy készulnek?

 

https://www.youtube.com/shorts/2tC_Z0wnCCs

Előzmény: APT (169079)
APT Creative Commons License 3 napja 0 0 169079

Ez inkább általános gépipar.

Van ugyebár az ütemezett/kötelező karbantartás - és van a javítás.

Ha a karbantartást mellőzzük - akkor annak javítás lesz a vége. Lehet olyan szituáció egyébként, ahol nem kritikus az üzem (lássuk be, egy karóra is általában azért ilyen, ritkaság, hogy valós problémát okozzon, ha elkezd akadozni), és kijöhet olyan matek is, hogy olcsóbb hosszú távon egyszer-kétszer komolyabban és drágábban javítani - mint folyamatosan költeni a karbantartására.

 

Ettől még a pőre tény az, hogy a jelenleg létező és elérhető órába való kenőanyagok valamikor 6-10 éves használat után végül teljesen elveszítik a kenőképességüket (vagy fizikálisan el is tűnnek a kenési pontról). Ettől függetlenül lehetséges, hogy 25-30 éves szerkezetek is még jól működnek. Ha napi használatban vannak - akkor végül a kopások-elhasználódások miatt fognak megállni, ami akár gazdaságosan nem is javítható problémát jelenthet. De lehet, hogy egy sima szerviz után megint szépen fognak működni, mert inkább a szennyeződések-beszáradások akasztották meg.

 

Nincs értelme azzal fenyegetni, hogy "ha nem költesz 4-5 évente az órád szervizére, rövidesen kidobhatod" - ahogy azzal sem áltatható senki, hogy "ez egy olyan óra, hogy sosem kell szervizelni és egész életedben hibátlanul fog működni" - nem fog. Függ órától is, egy régebbi, robusztus, kisebb lengésszámú konstrukció gondok nélkül átvészel olyan nyúzást, amibe egy nagyon finom és gyors járású szerkezet "belepusztul". Egy Zenith El-Primero-t igenis illendő legalább 4-6 évente leszervizelni, mert ha ott egy elég gyorsan félrekopó billegőtengely miatt elkezd összevissza-járni, akkor ott csak a pótalkatrészekre bőven hatszámjegyű összeget fog mondani a Zenith, és nem nagyon lesznek okosba megoldható kerülő-utak.

Egy Unitas-alapú egyszerű hárommutatós meg elég közel van az elpusztíthatatlanhoz, és ha mégis kell, tök egyszerűen és olcsón lehet pótalkatrészhez jutni.

Előzmény: Imnaga (169078)
Imnaga Creative Commons License 3 napja 0 0 169078

Egy kicsit mint az emberek gyogyitàsa...jobb lenne nem beléjuk nyulni, de néha elkerulhetetlen. Es ha sokszor belenyulnak az nem szokott jol végzodni....

Előzmény: APT (169077)
APT Creative Commons License 3 napja 0 0 169077

Elvileg egy jól tervezett konstrukció úgy van kitalálva, hogy könnyen és károsodás nélkül szétszedhető-összerakható legyen. Elvileg.

A gyakorlatban még márkás-drága óráknál is vannak erősen kérdőjeles megoldások és kivitelezések, és igen, minden egyes szerviz hordoz magában potenciális kockázatot. A legjobb lenne - pont, mint egy autó-motornál, váltónál is - nem megbontani sosem, ám sajnos a kenőanyagok és a konstrukciók ezt nem tetszik lehetővé. Ha sosem szervizelik az órát - akkor amiatt fog tönkre menni...

 

A való élet mindig kompromisszumos.

Előzmény: Imnaga (169076)
Imnaga Creative Commons License 3 napja 0 0 169076

Mikor tobbszor szétszed és ujra osszerak egy oràt akàr egy szakérto oràsmester, az is kàros lesz egy ido utàn nem? Nehezen làtom hogy egy ora amit 10-szer szétszednek osszeraknak az évtizedek folyamàn ne kàrosulna...

 

 

Előzmény: APT (169075)
APT Creative Commons License 3 napja 0 0 169075

Ha egyáltalán nem akarod használni - ne húzogasd. De tárold mindenképpen száraz, meleg és tiszta körülmények között.

Nagyon sokáig nem használt szerkezetnél a kenőanyagok kétféleképpen tudnak viselkedni - elillannak vagy besűrűsödnek. A mai kenőanyagokra inkább az első a jellemző, de vannak ma is idővel begyantásodó olajak. Így előfordulhat, hogy az 5-10 évig egyáltalán nem használt szerkezet meg sem mozdul, el sem indul többet - nem romlott el, csak kitisztításig, újra kenésig nem lesz üzemképes. Ezzel számolni kell. Elvileg egy megfelelő feltételek mellett tárolt szerkezet hosszú távon sem károsodik - de az újra üzembe helyezéséhez szervizelni kell. Ahogy egy autót is "le lehet tenni naftalinba", megfelelően letárolni-konzerválni, de nem lehet a raktárból előszedett állapotban rögtön beindítani és útnak indulni vele.

Előzmény: egonca (169072)
DLCBP Creative Commons License 3 napja 0 0 169074

Minek huzigálni, ha úgysem hordja az ember? 

Előzmény: satzowlee (169073)
satzowlee Creative Commons License 3 napja 0 0 169073

-bár nem nekem címezted a kérdést, az a válaszom, hogy elbír nyugodtan havi 1-2-felhúzást, tapasztalat, nekem is vannak ilyen óráim.

Előzmény: egonca (169072)
egonca Creative Commons License 3 napja 0 0 169072

OK, értem és köszönöm a választ!

 

Megmértem az Omega órámat (De Ville (Vasarelli), automata, 1998-ban gyártott, 2001-ben vásárolt) és ez bizony kb. 30 mp-et késik.

Azért ez soknak tűnik, talán ráférne egy szerviz és beszabályozás, de attól tartok, hogy ez az akció 100 ezerbe is belekerülhet...

Ma már nem használom, talán havonta kétszer ha felveszem. Szervizben ez sem volt.

 

Anyai örökségemből van egy szintén régi, régebbi mint a Longines, - talán 60-as vége - órám is. Tudtommal ez sem volt soha szervizben. 40 éve biztos nincs hordva, a fiókban van, illetve óradobozban.

Szerinted érdemes bizonyos időnként felhúzni vagy jobb békén hagyni?

 

Előzmény: APT (169063)
APT Creative Commons License 2024.10.15 0 1 169071

Használom, rendben van.

Tudni kell használni, nem mindent szabad csak úgy "rárakni". Billegőt-hajszálrugót titán/kerámia csipesszel fogni kell szilárdan, vagy a hajszálrugó úgy be tud rezonálni, hogy károsodik. Kicsit már felmágneseződött és ezért dipólusos alkatrész - mivel változó mágneses térbe kerül - a lemágneseződéséig "villanymotort játszhat", és úgy ide-oda csapkodhatja magát, hogy akár egy csapot is eltörhet, stb... 

 

De kis tapasztalattal és elővigyázatossággal rendben van, meg egyébként is - minden demagnetizer alapvetően így működik, és ezekre mindnél oda kell figyelni.

Előzmény: hacsabi (169066)
bosijani Creative Commons License 2024.10.15 0 0 169070

pisztolypákát használok. :-)

Előzmény: satzowlee (169069)
satzowlee Creative Commons License 2024.10.15 0 1 169069

-én készítettem egyet magamnak:-karton csődarabra tekercseltem lakkozott rézhuzalt, adtam neki váltó áramot, tökéletes!

Előzmény: hacsabi (169066)
hacsabi Creative Commons License 2024.10.15 0 0 169068

Köszönöm!

Előzmény: Tsaby Motors (169067)
Tsaby Motors Creative Commons License 2024.10.15 0 0 169067

Nekem is ilyen van.

Kicsit ijesztő elsőre, hogy mekkorát "húz", de tökéletesen teszi a dolgát.

Előzmény: hacsabi (169066)
hacsabi Creative Commons License 2024.10.15 0 0 169066

Mi a véleményetek erről a fajta demagnetizálóról? 

 

https://www.oratechnika.hu/demagnetizalo-585 

 

Jól működik, nem tesz kárt az órában?

 

APT Creative Commons License 2024.10.15 0 0 169065

Szétszedés nélkül eleve nem hozzáférhető a kenési pontok egy része - sőt, pont a legkritikusabbak (pl: a billegő mindig zárt, fedőköves csapágyazása) nem azok. A rugóház megnyitás nélkül evidens módon nem tisztítható, a felhúzó-állító szerkezet a számlap levétele nélkül még csak nem is látszik, stb...

Előzmény: Imnaga (169064)
Imnaga Creative Commons License 2024.10.15 0 0 169064

Az olajozàshoz az oràt teljesen szét kell szedni, megtisztitani az alkatrészeket  vagy esetleg elég a megfelelo helyekre olajat juttatni? Gondolom a nagyon régi olajban mégiscsak mikroszkopikus fémrészecskék lehetnek...

Előzmény: APT (169063)
APT Creative Commons License 2024.10.15 0 0 169063

Teljesen rendben van a pontossága, de egy kenés nélkül működő, porszáraz szerkezet is tud pontosan járni - csak gyorsan kopik.

Viszont, ha ez egy gyűjteményi emlék, és hordani nem is akarod, vagy tényleg egy évben egyszer egy estére felveszed - akkor valóban nem is érdemes foglalkozni a szervizelésével.

 

A mechanikus óra igénybevételei kicsik, ez nem benzinmotor. Egy karbantartás nélküli, teljesen száraz szerkezet is 10-15 évig eljár szépen, mire annyira megkopik, ami már hibát okoz - állandó, napi szintű használat mellett. Vagyis hébe-hóba, alkalmilag használt óra kb: ezer év alatt károsodna...

Előzmény: egonca (169062)
egonca Creative Commons License 2024.10.15 0 0 169062

Köszönöm az építő szándékot.

Lehet, hogy elviszem egy tisztításra, bár tartok tőle, hogy nem éri meg. Szerintem ez ma nem sokat ér, vásárláskor sem volt drága. Ráadásul nem is egy szép óra...

Ami a pontosságot illeti, mi a véleményed? Arról nem írtál...

 

Előzmény: APT (169059)
egonca Creative Commons License 2024.10.15 0 0 169061

"ne égessem magam"

hát akkor ne tegyed

satzowlee Creative Commons License 2024.10.14 0 0 169060

"52 év alatt soha nem volt szervizben"

Nekem is van olyan órám, ami akkor 53-év alatt soha nem volt szervízben, de nem járatom-ill nem beszélek róla, hogy ne égessem magam :D

Előzmény: egonca (169055)
APT Creative Commons License 2024.10.14 0 0 169059

Nem dicsekedtél, csak építő szándékkal megjegyeztem, hogy egy mechanikus karóra nem (csupán) műtárgy, hanem konkrétan egy gép, aminek rendszeres (és a gyártó által is előírt) szervizelésre-karbantartásra van szüksége, vagy tönkremegy.

Sokáig bírhatja erősen elhanyagolva is, nagyon sokáig - de esetleg aztán a végén már nem is javítható állapotba juthat.

Előzmény: egonca (169058)
egonca Creative Commons License 2024.10.14 0 0 169058

Dicsekedtem volna?

Egyszerűen megemlítettem a tényeket.

Ha elszakad a rugó, majd az órás megjavítja, vagy nem.

Apám 40 évig hordta, én már 10 éve, már nem lesz sokat használva.

Azt hiszem ez jó teljesítmény, engem már biztos kiszolgál.

 

Most majd megnézem az Omegámat mit tud késés/sietés tekintetében...

Előzmény: APT (169056)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!