Keresés

Részletes keresés

APT Creative Commons License 2020.09.22 0 1 167381

Nehéz erre mit mondani, mert van benne sok igazság is. A Seiko-t is elérte az a hullám, ami a svájci óraipar nagyjait is mind egy szálig - megpróbálják a márkanévből a legtöbbet kifacsarni, már nem a mérnökök, hanem a pénzügyesek uralják valójában a céget, és ha el lehet az adott márkanévvel adni valami vackot is drágán - akkor ezt meg is teszik.

 

Nem romlott egyébként a Seiko órák minősége - csak éppen nem is javult, de közben az áruk meg a többszörösére nőtt. Egy újonnan 15 ezerért megvehető Seiko 5-ben teljesen a helyén voltak azok a megoldások, és az a pontosságú szerkezet - ami egy 100-120 ezerért kínált, látványosabban kinéző, robusztusabb, de összességében ugyanazt a minőségi szinten kínáló 5 Sportsban már necces. Ez van.

 

Én például a 4R35-36-ot például egy alapvetően jó szerkezetnek tartom - de én is úgy gondolom, hogy drága (márpedig manapság egy 60-70 ezres óra is már drágának minősül) órába nem volna szabad betenni, nem oda való. Vagy akkor kellene belőle egy jóval igényesebb, precízebb billegővel-szabályozóval készülő kivitel is. De el tudják ezt adni - most még úgy tűnik, el tudják - hát megteszik. 

 

Valószínűleg olyan sumák, de racionális megfontolások is nagyon komoly szerepet játszanak mint a svájci, mind a japán/egyéb gyártók esetében, hogy bár a mai technológia lehetővé tenné, hogy megnyugtatóan pontosak legyenek a legolcsóbb, filléres órák is (a 10eFt alatt bármikor megvehető kínai Seagull ST36 Unitas klónoknál teljesen köznapi, hogy simán hozzák a kronométer pontosságot, pozíciótól, hőmérséklettől függetlenül húzzák a hibátlan, nyílegyenes vonalat a vibrón !!) - de ha ezt tennék, akkor saját drágább modelljeik piacát szűkítenék...

 

Így viszont tényleg oda jutunk, hogy az olcsó kategóriákban a racionális választás valamilyen jól megválogatott, megfontolt kínai óra, vagy (még) nem befutott nevű designer-termék, ahol értelmezhető ár/érték arányt kapunk, a magukat meg már a luxuskategóriába átpozícionálni igyekvő tradicionális nagy neveknél azonban a kifizetett összeg egyre nagyobb, hovatovább elsöprő hányadát magáért a márkanévért fizetjük.

Előzmény: Ritchie87 (167375)
APT Creative Commons License 2020.09.22 0 0 167380

Semmiképpen sem "jó jel", ha a mutatókon rozsda, számlapon patina van.

Ugyanakkor sem rendkívüli nincs abban sem, ha teljesen ramaty számlap és tönkrement mutatók alatt alapvetően hibátlan szerkezet van - ahogy a fordítottjában sem, hibátlan és szép számlap-mutatók alól is előkerülhet menthetetlen, rozsdás romhalmaz szerkezet.

 

Ha az eladó nem képes képeket feltenni a szerkezetről, és nem vállal garanciát annak állapotáért - akkor vagy nem kell foglalkozni az órával, vagy "kockázati befektetésként" kezelni, és csak akkor megvenni, ha roncs árat kérnek érte - lehet egyébként nagyon jó vételeket csinálni így is.

Előzmény: Ko_uszNotDead (167377)
pacs_425 Creative Commons License 2020.09.21 0 0 167379

"Mit mond a werkről, ha az aukciós fotón korrozió(?) nyomok látszanak a mutatókon?"

 

A szerkezetről semmit, de inkább negatív. Ha az óra egyik része elhanyagolt, valszeg a másik része sem jobb.

Egyébként használt óra esetében ha nincsen fénykép a szerkezetről, akkor haladjunk tovább. Én készséggel elhiszem hogy valaki nem tudja kinyitni a tokot, de akkor inkább a többiektől veszek, akik meg tudják oldani a problémát. Semmi kedvem átvétel után vitatkozni egy frankó 17 züanos szerkezetről.

 

Értékesnek tűnű óra esetén meg elbírja az óráshoz menést a dolog.

 

Előzmény: Ko_uszNotDead (167377)
Ritchie87 Creative Commons License 2020.09.21 0 0 167378

Függ a mutató anyagától, lehet a bevonat "vakotás". 

Előzmény: Ko_uszNotDead (167377)
Ko_uszNotDead Creative Commons License 2020.09.21 0 0 167377

Kérdés használt óra ügyben:

Mit mond a werkről, ha az aukciós fotón korrozió(?) nyomok látszanak a mutatókon? Lehet attól még a belseje ok, vagy a beteg mutató erősen valószínűsíti, hogy a belseje is rossz állapotú?

Ritchie87 Creative Commons License 2020.09.21 0 0 167376

Forgatóban napi 1 perc. Ott viszont az lesz amit ATP mond. Folyamatos körülmények között produkálja ugyanazt, be kell szabályoztatni. Mindenképp vidd vissza, erre kiterjed a garancia is. Megesik ez komolyabb modelleknél is, utána jónak kell lennie.

Előzmény: hitman (167374)
Ritchie87 Creative Commons License 2020.09.21 0 0 167375

Nekem a bejön a Seiko kinézetre. A silány minőség viszont nem. Maga a búvár óra stílus tetszik, próbáltam valami régebbi gyártótól keresni egy klasszikus darabot. Mégegyszer mondom nem qvartz pontosságú kell, de azért amit ezek a szerkezetek leművelnek az nem egy 200 ezer forintos szint, ezeket 50-60 ezrekért kellene árulni, újan! 

Részemről a téma ezen része itt lezáródott. Maradok svájci vonalon, a quartz óra meg a műhelyem falán.

 

 

Előzmény: pacs_425 (167351)
hitman Creative Commons License 2020.09.21 0 0 167374

nekem is van egy új 4R36-osom, jelenleg forgatóban hagyva 1 perc/nap a késése.

gondolkozom rajta, hogy visszaviszem megnézetni.

Előzmény: Ritchie87 (167373)
Ritchie87 Creative Commons License 2020.09.21 0 0 167373

Azta, azért ez durva. ATP véleménye azért mint szakemberé megfontolandó, szerintem is hivatalos szervízben meg kellene reklamálnod. Viszont azzal a véleménnyel nem értek egyet, hogy ezekre nem jellemző a járási hiba. Kb 10 tulajjal mveszéltem 3 hét alatt, akinek ilyen vagy 36-os szerkezete van. Mind ugyanilyen problémát említett, szóval nem egyszerű itt ezt vagy azt a véleményt elfogadni 

Előzmény: Hokedli83 (167371)
Hokedli83 Creative Commons License 2020.09.21 0 0 167372

Kép lemaradt

Előzmény: Hokedli83 (167371)
Hokedli83 Creative Commons License 2020.09.21 0 0 167371

Egyrészt van a szokásos csálén álló gyűrű a számlap körül, másrészt a szíjával is van gond. Csatolok egy képet, bocs a minőségét. Amúgy sem egyszerű ilyet fotozóni és most csak mobillal tudom. Mindenesetre szerintem szépen látszik rajta, hogy több szemnél nem sikerült egyformára a középső rész jobb és bal éle, a felsőnél még ferde is. Szabad szemmel sajnos még jobban látszik. Oké, hogy nem Rolex, de 170 ezerért én többet várnék, a fele ennyibe kerülő Citizenemnél sikerült ezeket normálisan megcsinálni. Tudom, vissza kellett volna vinni, de mikor neten utánaolvastam és láttam, hogy mennyi embernek vannak minőségi gondjai a Seikokal, akkor nem volt kedvem vele vacakolni.

Előzmény: Ritchie87 (167368)
APT Creative Commons License 2020.09.21 0 0 167370

Furcsa. Ha még új és garis az óra, én bizony megnézetném - nem lett-e túltárolva esetleg, és nem szervizérett-e új kora ellenére, ezért esetleg elégtelen a lengésszög - nincs-e felmágneseződési, szennyeződési problémája a hajszálrugó környékén, nem sérült-e valamelyik billegőcsap - mert ilyen jelentős, fél perces nagyságrendű és összevissza napi szórás nem jellemző erre a werkre.

Előzmény: Hokedli83 (167367)
Ko_uszNotDead Creative Commons License 2020.09.21 0 0 167369

Mindig ugyanahhoz viszonyítod? A munkahelyi számítógép órája nem biztos, hogy szinkronban van az otthonival.

Előzmény: Hokedli83 (167367)
Ritchie87 Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167368

Mi a gond még vele? A szíjat a turtle modelleken nem dícsérik.

Előzmény: Hokedli83 (167367)
Hokedli83 Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167367

Sajnos egyáltalán nem konzisztens. Ha egész nap az irodában ülök, akkor van, hogy napi 10 másodpercen belül marad. Ha viszont sokat mozgok, akkor elkezd sietni és van, hogy egy 10 perces séta alatt összeszed 10 másodperc sietést (vicces, hogy ennek ellenére nap végére valahogy mindig határértékeken belül marad). Ha jól sejtem egy szabályozás ezen nem tudna segíteni. Ha nem lenne egyéb minőségi problémája is az órának, akkor már kicseréltettem volna benne a szerkezetet.

Előzmény: APT (167365)
APT Creative Commons License 2020.09.20 0 1 167366

A mechanikával nem is szokott ezeknél gond lenni, a kvarcórában annyira kis igénybevételt kap az áttétel, hogy még egy teljesen műanyagból készült áttételi rendszer is simán kibírhat szó szerint akár száz éveket is - ha nem szennyeződik el (ami a mai tokokban megoldható).

A gond ott van, hogy egyáltalán nem kirívó az hajlékony NYÁK-ra integrált elektronika, a kezelőszervek érintkezőinek, a léptetőmotorok tekercseinek a problémája - és ezek nem javítható hibák, pótalkatrész kell és kész. Az meg csak bontásból van - ha van.

Előzmény: Ko_uszNotDead (167362)
APT Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167365

Valószínűleg be kellene szabályozni rendesen. Ne azt nézd amúgy, hogy mennyit tér el - hanem azt, mennyire stabilan. Ha precízen hozza a heti három percet - akkor abból könnyen lehet sokkal pontosabb órát csinálni. Ha az egyik héten három percet késik, a másikon csak egyet, a harmadikon meg siet egyet - akkor az nem lesz sosem pontos, az kétségtelen. De ha szép precízen hozza a heti három percet - azt kell belőle kiszabályozni és jó lesz.

Előzmény: Hokedli83 (167364)
Hokedli83 Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167364

Nekem van egy másfél éves, 170 ezres, 4R35 szerkezetes Seikom, ami bizony simán produkál heti 3 perces sietést új kora óta. Végül is gyári határértékek belül van...

Előzmény: APT (167356)
_BP__ Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167363

Köszi a tippet. Megyek is, húzom ki a koronát. 

Előzmény: APT (167361)
Ko_uszNotDead Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167362

A 7a38 teljesen apróra szedhető fém, nem plasztik szerkezet. Amikor tavaly szervízelték kaptam képsort a munkafázisokról. Aszonta a szaki, hogy mivel nincs rugó sokkal kisebb a terhelés, gyakorlatilag nem is látni kopást. Ezért is aggódtam a léptetőmotor(mágnes) mint potenciális hibaforrás ügyében.

 

Az Age of Discoveryk gondolom inkább tömegtermékek ahogy írtad. Azokból kettő gyakorlatilag NOS, az egyiken még rajta a gyári cimke. Mondjuk ami olaj volt bennük az biztosan beszáradt, úgyhogy valamikor majd kell valamit csinálni velük szervíz ügyileg.

 

A 7K36-6A00 nem tudom mennyire tömegtermék. Elvileg JDM-only, és a gyári múzeumban tartott "top 100" modell egyike.

Előzmény: APT (167358)
APT Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167361

Ugyanazt, amit a hangvillás órákkal (ugyanaz a problémakör): kizárólag akkor, arra az időre elindítani őket, ameddig használod. Ha havonta egyszer felveszed - akkor reggel beállítod, elindítod, és este, mikor lerakod, korona ki, leáll.

 

Azért így sokat elmennek. Eleve azért működőképesek még ezek - mert az elmúlt 40-45 évből valójában csak párat jártak ténylegesen. Itt most még az is "szerencse", hogy nagy áramfelvételűek, az elem is hamar lemerül, egy évet sem szoktak kihúzni, sokszor felet is épp, csak - anno is lemerült, fiókba tették, és elő sem került húsz évig, megúszta az elkopást...

Előzmény: _BP__ (167360)
_BP__ Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167360

Mit lehet vele tenni? Nézegetni a dobozban kihúzott koronával?

Előzmény: APT (167359)
APT Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167359

Ne járasd, mert amikor a léptető-kilincs végképp megkopik, akkor már járni sem fog, és soha többé nem fogja tudni senki járóképessé tenni... Egy 2mm-es, több száz farkas-fogú kilincskerék a lelke, amit csak egy erre a célra készített célgép tudott anno is legyártani - úgy, hogy a lekerülő kerekek fele volt selejt... Csak összehasonlításul - a normál lefejtő kerékmarókról lejövő kerekeknél ezrelékes a selejtarány, még a finom óráknál is...

Előzmény: _BP__ (167357)
APT Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167358

Karbantarthatóság, javíthatóság szempontjából sajnos egyik sem túl szerencsés választás - ezek már a 80-as évektől készülő ipari tömegtermékek voltak. A még hozzáférhető, érdemben javítható, karbantartható-tisztítható kvarc szerkezeteket leginkább a 70-es évek Seiko King-Grand Quartz óráiban kell/lehet keresni, nem véletlenül azok a kedvenceim.

 

Amúgy nagy kultusza (és roskasztó ára) van a korai CEH Beta kvarc óraművel szerelt óráknak is, amiket nem, hogy Omegába, IWC-be, de korai Rolex Oysterquarztban, Patekban is meg lehet találni - és amik NAGYON NEM JÓ szerkezetek. Valójában ezek egy kvarc-stabilizált 8kHz-es hangvillás óraműre épülnek, atom érzékeny, túlbonyolított, javíthatatlan kilincsrendszerrel, és amikor kitelik a becsületük, megkopnak - végük van, pótalkatrész meg a holdban, és elkészíthetetlen. Nem véletlenül ritkák (és ezért drágák is) - hibás fejlesztési irányt képviselnek, ahogy az sem véletlen, hogy velük szemben a sokkal átgondoltabb, a mai napig vitt, helyes fejlesztési irányba készülő Seikok letarolták őket. 

Előzmény: Ko_uszNotDead (167354)
_BP__ Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167357

Pontosan így jártam az 1973-as omega megaquartz-ommal: nem vállalta be egyik nagy szervíz se, mert már nincs hozzá alkatrész.

Jelenleg késik napi 9 mp-et, lehet, hogy csak tisztítani kellene, de nem vállalták be.

Előzmény: APT (167352)
APT Creative Commons License 2020.09.20 0 1 167356

A 2-3-400 ezres (gondolom erre gondoltál) Seikok azért nem szoktak heti több percet sietni-késni.

 

Újra csak: a véleményem erről az, hogy a nagyon pontatlan Seikok körüli mendemondák hátterében leginkább a szélsőséges elhanyagoltságot, a soha el nem végzett szervizeket kell keresni, heti egy percen belül a legolcsóbb alap 5-ösök is eljártak. Amíg szét nem koptak. Aztán már nem, de mivel 20-25 évig is lehet/lehetett őket karbantartás nélkül nyúzni, ameddig végleg feladták - ezért nincs min csodálkozni...

Egy 6R meg általában elkaristol napi 5mp-en belül. Napi 2-3mp-nél jobbat meg mechanikus karórától elvárni nem lehet, értelmetlen-képtelen elvárás, ha ez teljesíthető lett volna, lenne most is gond nélkül - akkor a billegőmotoros/hangvillás/kvarc óraművek ki sem fejlődtek volna, nem lett volna rá kellő kényszer...

Persze, ideig-óráig (néhány napig) előfordul, hogy úgy összejönnek a dolgok, hogy akár több napig látható eltérés nélkül eljár egy minőségi óramű - de aztán változik a hőmérséklet, helyezkednek az olajok, és máris 2-3mp lesz az. A napi kb: 0.5mp-es eltérési tendenciát az évente karban tartott, naponta ellenőrzött-felhúzott, kardanikus felfüggesztésben, kíméletesen járatott mechanikus hajókronométerek tudták - ami egyébként nem azt jelentette, hogy az óra ennyit sietett-késett naponta, hanem azt, hogy a járásának az ingadozása ezen belül volt, tehát mondjuk megfigyeléssel megállapították, hogy napi 2mp-et siet stabilan, ezt bejegyezték a kronométer-könyvébe, és a navigátor ennek megfelelő korrekcióval számolt - ennél jobbat a stabil csillagászati ingaóráktól lehetett elvárni.

 

Sokan mégis komolyan olyan pontosságot várnának egy tömeggyártott karórától napi hordás (és elhanyagolt karbantartás) mellett - amit egy 20-30 ezer eurós egyedileg beszabályozott Erwin Sattler ingaóra jó, ha tud teljesíteni, szépen temperált szobában... Tud ilyet egyébként karóra - csak akkor VHP kvarcot, DCF rádióvezérlésűt kell venni.. ;-))

Előzmény: Hokedli83 (167355)
Hokedli83 Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167355

Továbbra is azt mondom, hogy a pontosságot nem a mechanikus óráknál kell keresni, vagy ha igen, akkor nem a karóráknál.

 

Van ebben igazság, de szerintem akkor is kiábrándító, amikor az ember kiad 2-3-4 ezer forintot valamiért, ami aztán heti több percet siet vagy késik. Nem tudom, hogy ipari méretekben mennyire bonyolult egy szerkezet jobb beszabályozása, de nekem eléggé hihetetlen, hogy a Seikonak ennyi pénzért nem fér bele. Ha tényleg csak ezen múlik.

Előzmény: pacs_425 (167351)
Ko_uszNotDead Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167354

hogy gyári pótalkatrészek nélkül kb: semmit sem lehet velük kezdeni

 

7a38-ből van egy kedvenc és két működő másik, amik ha muszály lehetnek alkatrész donorok.

A 7K36-6A00-hoz meg az Age of Discoverykhez még kell találjak használható alkatrész donorokat épeszű áron.

 

Csak háromban van elem, a többiből kivettem, addig se kopjanak.

Előzmény: Ko_uszNotDead (167353)
Ko_uszNotDead Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167353

Köszi!

 

Azért kérdeztem, mert van pár analóg kvarcom a 80-as 90-es évekből amit szeretnék működőképesen tartani. Jó tudni, hogy adott esetben meg lehet próbálni újra-mágnesezni a léptetőmotorokat.

Előzmény: APT (167352)
APT Creative Commons License 2020.09.20 0 0 167352

Van ilyen is, meg olyan is.A legtöbbel - még a "nagyon márkásokkal" is az a probléma, hogy gyári pótalkatrészek nélkül kb: semmit sem lehet velük kezdeni, ha mégis baj lenne- azt meg NEM ADNAK HOZZÁJUK, olyan szinten nem, hogy a Patek, a Cartier, a Vacheron sem ad. Esetleg sikerülhet venni bontott werket az Ebayon (vagy sem), vagy visszaküldeni a gyártónak - aki meg úgyis komplett szerkezetcserét fog megejteni - jellemzően csilliárdokért.

 

Hosszú távon - a 70/80-as évekbeli órákon ez már jön elő eléggé tömegesen - probléma az állandó mágneses rotorú léptetőmotorokon, hogy az állandó mágnesek gyengülnek, és idővel elkezd az óra bizonytalankodni, összevissza késni. Minél finomabb a werk, minél kisebb a rotor, annál nagyobb ennek az esélye. Elvileg nem lehetetlen újra-mágnesezni ezeket - de sok werket még rendesen szétszedni sem egyszerű...

Előzmény: Ko_uszNotDead (167347)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!