Keresés

Részletes keresés

Fityek(109HA076) Creative Commons License 2019.05.10 0 0 25068

Igen!Itt is legtöbb helyen porolt szikrázott még ott is ahol a fólia még most is fel lehet futtatva.

Csak azon a 2 méteres szakaszon valamiért jobban vizesedett pont a ház közepén.

Lehet a többi részen azért nincs gond,mert a falak túl oldalán helyiségben vagy kültéren eltud távozni a talajpára.

Egyenlőre minden rendben...

Előzmény: d_feco (25067)
d_feco Creative Commons License 2019.05.09 0 0 25067

"...ami ráadásul fel lett futtatva a falra."

Én csak erre a részre céloztam... Egyszerűen csak meg kell akadályozni azt, hogy több nedvességet vegyen fel a fal, mint amit képes leadni. Amikor a gázkéménynek véstem ki a helyét, akkor a plafon környékén szabályosan szikrázott a véső, az aláfalazás+vízszigetelés közben meg műanyag szemeteslapáttal és spaklival lapátoltam kifele a földet... Csak ennyit tesz az, hogy elég száraz-e a falazat.

A salétromos falra meg rendkívül jól beválik az RO55 és rézgálic oldata - viszont ez csak eltakarja a problémát, de nem szünteti meg.

Előzmény: Fityek(109HA076) (25065)
pintjano Creative Commons License 2019.05.09 0 0 25066

Volt szomszédom házát kivülről szépen-tényleg szép- kővel burkolták ablakmagasságig néhány éve most felette vizes de nagyon... A tulaj logikája szerint tovább kellene burkolni. Erdélyiek csinálták-ők is onnan költöztek ide- gondoltam felujitás előtt, biztosan nem rontják el. Hát ott sem mindenki ért hozzá. üdv PJ

Előzmény: d_feco (25064)
Fityek(109HA076) Creative Commons License 2019.05.09 0 0 25065

Nálam nincs ilyen gond!Egy kb. 2 méteres szakaszon volt látható vizesedés amit az előzőekben leírt módszerrel tudtam orvosolni.

Előzmény: d_feco (25064)
d_feco Creative Commons License 2019.05.09 0 0 25064

Egy néninél megcsinálták jópénzért a falszigetelést, mert a betonozás után (pár évvel) hatvan-nyolcvan centi magasan nedvesedett a fal. Két oldalról bevéstek a falba egy-egy sor téglányi mélységben, raktak teljes magasságban bitumenes papírt - persze a középen megmaradt vályogfalra felhajtva, s felfalazták égetett téglával. Csodák csodájára ezután már nem vizesedett a fal hatvan-nyolcvan centi magasságig. Inkább megközelítette a száz-száztíz centit. Aki akarja, az levonja a tanulságot - feltéve ha elég összeszedetten sikerült leírnom, így műszak után.

Előzmény: Fityek(109HA076) (25063)
Fityek(109HA076) Creative Commons License 2019.05.08 0 0 25063

1. verzió

Fal tövében kb. 10 cm-es sávban kivágtam az aljzatbetont meg az alatta lévő dupla vastag nejlon fóliát ami ráadásul fel lett futtatva a falra.

A sima földre mészkő zúzalékot tettem a 10 centis sávba,ott kitud párologni a falba érkező pára nagy része és a rovarok sem szeretik!

Ugye a sóval telítődött vakolatot ki kellett cserélni,de azóta (3-4 éve) csak a mészkő zúzalékon látom ha nagyobb pára terhelés érkezik lentről.

Ez mondjuk egy benti válaszfal volt és csak az egyik oldalán követttem el ezt a műveletet.

d_feco Creative Commons License 2019.05.08 0 0 25062

2. Verzió. Nem.

Előzmény: choobu (25060)
gybiaa Creative Commons License 2019.05.08 0 0 25061

Nálunk a második verzió, injektalassal. De még nem telt el elég idő hogy véleményt lehessen mondani. Ez lesz a második nyár. Eddig nem volt gond.

Előzmény: choobu (25060)
choobu Creative Commons License 2019.05.08 0 0 25060

Két kérdés:

- van valaki, akinek a vályogháza (vagy látott ilyet) nincs vízszigetelve, de meg tudta állítani a látványos vizesedést az esővíz normális elvezetésével és a padló, falak helyes burkolásának visszaállításával? (pl. aljzatbeton ki, hajópadló be)

- van valaki, aki teljes (padlót is leszigelte, nem csak az alapfalakat) utólagos vízszigetelést alakított ki? Nem okoz repedéseket a száraz nyár?

pintjano Creative Commons License 2019.05.07 0 0 25059

Huzatos és hideg lesz a ház... Nálam a WC-ben van és nem vagyok oda érte, de szükséges... Nem tennék ha ujra kezdeném.  Máskánt kellene a vizeseést csökkenteni üdv

Előzmény: Huszák Zoltán (25058)
Huszák Zoltán Creative Commons License 2019.05.07 0 0 25058

Üdv!Vakolt vályogfalba ha teszek szellőzőt  VENTS MV 100V MŰANYAG SZELLŐZŐRÁCS CSŐCSATLAKOZÓVAL 2méterenként az segítene valamit a vizesedésen?

choobu Creative Commons License 2019.05.01 0 0 25057

Nem is annyira távgyógyításra gondoltam, csak ilyen óvatos, körülbelüli megállapításokra, mint amit tettél, amit köszönök is. Magam is úgy gondolom, hogy ha valaki azt írná: "sima ügy, vedd meg" azt mégis pontosan honnan tudná? Valóban meg kéne nézetnem élőben egy szakértővel, ezt megfogadom.

Előzmény: mzm (25056)
mzm Creative Commons License 2019.05.01 0 0 25056

Szia,

szerintem nem lenne jó, ha néhány fénykép alapján kérnél tanácsot, és annak alapján döntenél egy ilyen helyzetben, hogy megvedd-e vagy sem.

A házzal elég sok gond van így ránézésre is (vizesedés pl.), látszanak az okok is - de jobban járnál, ha elhívnál egy szakértőt, akik végignézi, elmondja a hibákat, az okokat és a lehetséges megoldásokat.

A "távgyógyítás" ilyen esetben komoly tévedésekre vezethet. 

De érdemes a neten is körülnézni, sok anyag található, amiből megtudhatod a legfontosabbakat.

Javaslom, nézd meg ezt az oldalt: http://valyog.uw.hu.

Üdv

mzm

Előzmény: choobu (25055)
choobu Creative Commons License 2019.04.30 0 0 25055

Kedves fórumozók! Félek, hogy ha becsületesen belemélyednék a fórum 20 éves archívumába, választ kapnék a kérdéseimre, de remélem nem haragszotok meg, ha egyszerűen megírom a kérdésemet. Házat készülök venni, és az egyik, ami megtetszett, egy tömött falú ház. Abban nem különbözött a többi háztól a térségben, hogy ez is vizesedik. Utánaolvastam a témának, de nem vette el teljesen a kedvem a sok információ, ugyanakkor nem is igen látom tisztán a kérdéskört. Ezért inkább készítettem néhány fotót, hátha az alapján tudtok biztatni vagy elkedvteleníteni. A házról tudni kell, hogy az ára nem túl magas, így aránylag sokat tudnék áldozni a javításra, és gyanítom, hogy még mesterember is akadna a térségben, mert láttam hasonló korú házakat erre-arra felújítva. De nem tudom, érdemes-e áldozni a javításra. Lényegében ez a kérdésem, de a részletes kérdéseim ezek:

1. Vakolat-ügy. A házat tavaly közönséges vakolattal egy kőműves kijavította kívülről, illetve bent az egyik ablak körül. Úgy sejtem, hogy ez szentségtörés, és szemmel láthatóan nem oldott meg semmit. Ezt le kéne verni, és vályogból pótolni? Mi a helyzet a külső zöld festéssel? Az is szakszerűtlen, és mennie kell?

2. Lábazat-ügy. A fenti képeken a lábazatot is látni, ez valamiféle utólagos díszburkolat, legalábbis belül a házban jól látni, hogy padlótól a plafonig ugyanabból az anyagból van az egész fal. Kellene valamit változtatni a lábazaton? Belülről ilyen a "fal alja":

_________

3. Repedések. Az alapvető benyomásom az volt a házzal kapcsolatban, hogy erősen áll, de másodszor is elmentem megnézni, és kimondottan repedések után kutattam. A mennyezettől indultak ki, amiket találtam. Egy durvábbat láttam, és szobánként 3-4 kicsit. Ez mennyire vészjósló?

_________

4. Ebből fakad a kérdés, hogy a tetővel mi újság. Nagyjából 15-20 éve felújították, a padlástérben nem láttam ázásra utaló nyomokat, bár a fény sok helyen beszűrődött. Ekkor láttam, hogy a tűzfalat téglából emelték.

5. Vizesedés. A belső térelválasztó falak nem vizesednek, de a ház négy alapfala igen. Az utcafronti szobában járólappal rakták le a padlót, az előszobában és a konyhában cementlappal, a hátsó szobában (ennyi az egész ház) meg nem tudtam eldönteni, hogy betont látok-e, vagy döngölt padlót. A képeken látható vizesedés még a menthető kategória, a megfontolandó kategória, vagy a menekülj kategória?

mzm Creative Commons License 2019.04.28 0 0 25054

Nem a lejtés mértékétől függ, hanem a mögötte lévő terület nagyságától, beépítettségétől, a növényesítéstől, a talaj minőségétől, az altalaj rétegrendjétől meg még jónéhány dologtól. A lejtés kevéssé számít, mert a drén nem a lejtős felszínre hulló vizet vezeti el, hanem a felszín alatti vizeket, amik támadják az épület alaptestjét.

Előzmény: gybiaa (25053)
gybiaa Creative Commons License 2019.04.28 0 0 25053

Kb. Hány százalékos lejtés esetén érdemes már elgondolkodni rajta?

mzm Creative Commons License 2019.04.28 0 0 25052

Látatlanban elég nehéz jó és főleg vállalható tanácsot adni arra, hogyan csináld (nem is szeretnék), de ha lejtős a telek, akkor van értelme a drénezésnek.  Lehetőleg a lejtőre merőlegesen és a falhoz minél szorosabban helyezzük el a dréncsövet, és a lehető legmesszebb vezetjük el a háztól.

Előzmény: Deakjoci (25051)
Deakjoci Creative Commons License 2019.04.27 0 0 25051

Köszönöm a válaszodat kedves Mzm! 

Igen téglából körülményesebb csöpögőjárdát csinálni úgyhogy szerintem marad a beton! A telek eléggé lejt a ház hosszanti irányában de ugye ez pont az eleje! Szerinted ide akkor felesleges is a drénezés? 

Előzmény: mzm (25045)
mzm Creative Commons License 2019.04.26 0 0 25050

és szalmára is.

Szerezd be Meggyasszay Péter és Novák Ági könyvét a szalmaépítészetről. Sokat fog segíteni.

Előzmény: mzm (25049)
mzm Creative Commons License 2019.04.26 0 0 25049

A legjobb ötlet vályogházra...

:-)))

Előzmény: vizimi (25040)
mzm Creative Commons License 2019.04.26 0 0 25048

20 év telt el a vályogos fórum indulása óta, és azóta is ugyanolyan idegesítően körülményes egy-egy fotó feltöltése.

Negyedórámba tellett...

:-)))

Előzmény: mzm (25047)
mzm Creative Commons License 2019.04.26 0 0 25047

Előzmény: mzm (25046)
mzm Creative Commons License 2019.04.26 0 0 25046

Előzmény: mzm (25045)
mzm Creative Commons License 2019.04.26 0 0 25045

Bocs, a munkám miatt nem voltam netközelben.

Semmiképpen ne hagyd így.

Kérlek, olvasd el a vályogos honlapnak a felújítási hibákról szóló fejezetét, abban írok a "szellőztető" kavicságyról a fal mellett. Itt ugyanez a helyzet, csak nincs kavicságy. A fal tövébe a talaj, a virágágyás bevezeti a vizet, áztatja.

Ilyenkor kell csöpögőjárdát építeni. ennek lényege: legalább 8-10 centivel kijjebb érjen, mint a felette lévő eresz, kifelé lejtsen kb 3-4 centit és a fal és a járda közötti rést ki kell tölteni bitumennel.

Készülhet téglából (az mutatósabb), de a betont egyszerűbb megcsinálni. Mondjuk, ha van bőven bontott téglád, érdemes azt lerakni.

Építhetsz drént is, de az csak lejtős terepen hatásos, sík terepen több kárt okoz, mint hasznot.

A drénezésről is találsz oldalakat a vályogos honlapon.

Egy rajz és egy kép a csöpögőjárdáról.

Előzmény: Deakjoci (25037)
Esoefelhoe Creative Commons License 2019.04.24 0 0 25044

Ha tudsz egy kisebbfajta (kb. 25-30 m2) eladó vályogházról nagyobb kerttel, kérlek, értesíts (esoefelhoe@gmail.com). Budapesttől max. kb. egyórányira keresek. 

(De attól tartok, hiába (?), így lehet, hogy inkább földet keresek megvételre, hogy lehetőleg természetes anyagokból valami építményt létesíthessek rajta.) 

Szempont számomra: közeli erdő, minél több természet :) 

Hátha tud itt valami tippet adni valaki...  

d_feco Creative Commons License 2019.04.24 0 0 25043

Nem fazekasmesterség ez, ahogyan lentebb megjegyezték, így agyagra nincs szükség, csak agyagos földre - azaz vályogra. Személy szerint én beáztattam előtte való nap kétszáz liternyi földet egy kukapozitív fürdőkádban, másodnap raktam hozzá polyvát meg még némi vizet (mindezt vödrönként), fúrógép+keverőszár (ami ráér, az nem sürgős). Van aki rotakapával keverte be a sarat a tapasztáshoz, van aki meg taposta, de lehet kapával is kevergetni az elegyet, régebben ekével és lóval buzerálták - a lehetőségek tárháza kimeríthetetlen. :D Ha nem akarsz rá sokat költeni és szenvedni sem akarsz vele, akkor habarcskeverő gép+nagy edény - nem négyszázvalahányezer pénz (de nem árt átolvasni a használatit, hogy x idő után mennyi az az y idő, amíg z hőfokon nem szabad használni).

Előzmény: vizimi (25039)
d_feco Creative Commons License 2019.04.24 0 0 25042

Máshol is vedlik a vakolat? Mert ha nem, akkor az szvsz. a csapadék elvezetésének a nem megfelelősége okozza (de szép magyar mondat volt :S).

Előzmény: Deakjoci (25041)
Deakjoci Creative Commons License 2019.04.24 0 0 25041

Esőcsatorna körben van csak itt az oromfalon nincs pont ahol van a lábazat de hamarosan javítom. 

Előzmény: d_feco (25038)
vizimi Creative Commons License 2019.04.23 0 0 25040

Még egy kérdés: Oltottmeszes vakolat mennyire jó ötlet?

vizimi Creative Commons License 2019.04.23 0 0 25039

Sziasztok!

Szalmával szigetelném a házunkat és a szalmát vályoggal szeretné vakolni.

A kérdésem az lenne, hogy Ti mivel keveritek az anyagot?

Neten találtam kényszerkeverőt, de azt majd 450.000_Ft-ért adnák.

Használt keverőt nem találtam, a betonkeverő a darabos agyagot nem keveri el megfelelően, esetleg valami ipari kézi keverő működne?

Ötleteket esetleges ajánlatokat megköszönöm :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!