Keresés

Részletes keresés

Fagyosnapok Creative Commons License 1 napja 0 0 25900

Hát jobban néz ki a fa ablak mint a műa.

" hogy normalis legyen a szellőzés, ne telitodjön a benti levegő párával." 

Naponta 3 x alaposan szellőztetsz, ha kevés  csináltatsz légbeejtőket.

A régi, rozaga  ablakokon a rések ezt a funkciót ellátják.

" ha egyszer azt hallani, hogy a vályog természetes pára szabályzó anyag? :)"  Sok mindent hallani  mégsem igaz.

Előzmény: Thomasito88 (25896)
szervezkedő Creative Commons License 1 napja 0 0 25899

A kutyaólat nem sértésként írtam. Nálunk ezt a tetőre merőlegesen hozzáepitett másik tető darabot így hívják "szaknyelven".

Én biztosan nem bántanam ha nincsenek "jelek".

Előzmény: Mortii (25895)
mzm Creative Commons License 1 napja 0 0 25898

Nem az a lényeg, hogy fából legyen, hanem a kellő szellőzés. Viszont a műanyag ablakokat eleve azért gyártják, hogy légzáróak legyenek, tehát azok biztosan hermetikusan zárnak (amíg tönkre nem mennek...)

Az új faablakok is. A régi, gerébtokos, ácsotokos ablakok viszont a- hogyan az előttem szóló is írta - a méretpontatlanság, a falkávába történő behelyezés miatt mindig - engedték, engedik a levegő mozgását. A modern, újonnan gyártott ablakok - és ebben a faablakok is benne vannak - ennek nem felelnek meg. De ezt nem lehet hibájukként felhozni, hiszen az új szabályoknak kell megfelelniük. 

De ezzel együtt régi vályogházakba nem javasoltak. Nem csak emiatt, de szerintem esztétikailag sem. Egy jól felújított régi, bontott ablak szerintem mindig jobb, mint bármilyen új ablak, még akkor is, ha a régi mintájára, formájára készítették. De ez az én véleményem, másnak más az ízlése...

A falak szellőzésére: itt ne arra gondolj, hogy a falakon keresztül süvít a szél és szellőzik. Nem így működik.

A páraszabályozás úgy működik, hogy amennyi pára bemegy a falba, annyi el is távozik. Ám lassan: nagyjából fél év ez a folyamat. És persze csak akkor, ha a falon se belül, de kívül nincs olyan réteg (vakolat, burkolat, hőszigetelés, Lacibá' ragasztója...), ami ezt akadályozza. Mondom: akadályozza. Tehát nem csak az eleve záró felületek, anyagok (lásd előző zárójel), de az olyan anyagok is, amelyek bár átengedik a párát, a levegőt, de lassítják annak a mozgását.

Ennek fizikai okai vannak. Emlékszel még arra, amit hetedikben a fizikaórán az optikából tanultál? Ha a fénysugár az egyik törésmutatójú anyagból egy sűrűbb, nagyobb törésmutatójú anyagba halad át, megváltozik a sebessége, megtörik a haladása. Ezért törik meg a fény a levegő és a víz határán, ha nem derékszögben halad át a felülethatáron.

Ugyanez történik a párával, a levegővel is: hiába van olyan anyag a falnak a külső oldalán, ami átengedi a levegő mozgását, de lassabban: a mozgás lelassul, a levegőben lévő pára feltorlódik. És innentől kezdve már nehéz a dolog...

A Forrástégla földtégla, nem vályogtégla. Azaz nem tartalmaz szerves adalékot. Megvan a maga felhasználási területe, de nem azonos a klasszikus vályogtégával.

Remélem, hogy tudtam segíteni.

üdv

mzm

bbfeco Creative Commons License 3 napja 0 0 25897

Van kavarc rendesen .:)

Tán nézz meg egy 1900 elején épült vályogházat. Egyszárnyu ajtok , ablakok gumitömités nélkül, természetes szellözés a méretpontatlanség okán.

A fa ablakok nincsenek átitava ragasztoval, a lehetö legkevesebbet használnak, mert felesleges a sok és drága is.

A szellözést , légcserét(régebben v most is) nyilászáro ideiglenes nyitásával, vagy (passziv ház)légtechnikával oldják meg .

A túlzott páratalmat semilyen falazat nem viseli el, pláne télen. A normál emberi tevékenység mellett keletkezö párát a vályog tudja kezelni, az attol eltéröt már nem mert az már vizesedést - statikai problémát okozhat.

A préselt vályogtégla önnmagában elég stabil száradás után.

Ez csak az én véleményem a kérdéseidröl, más talán tud többet is....

Thomasito88 Creative Commons License 4 napja 0 0 25896

Sziasztok.

Nézegetem az ablakokat, latom, hogy van fa ablak, borovi fenyő, argon gáz töltésűek, stb..

Szuper.

..de lattam, hogy réteg ragasztottak, gumi tömítésekkel.

Itt-ott azt olvasni, hogy ajanlatosak a fa ablakok/ajtók? valyog házaknál, hogy normalis legyen a szellőzés, ne telitodjön a benti levegő párával.

Az első kérdésem, hogy a gumi tömítésekkel, es a ragasztóval(réteg ragasztottak) átitatott fa ablak hogyan fog szellőzni? Szinte ugyanaz, mint a műanyag ablak, csak nevében mas szerintem.

..masodik, hogy miért kell szellőztetni a pára miatt, miért írják, hogy telítődhet a szoba párával, ha egyszer azt hallani, hogy a vályog természetes pára szabályzó anyag? :)

..illetve mit gondoltok a forrás tégla nevezetű valyogteglarol?

Nem tetszik nekem, hogy nincs benne rost, szalma, stb, pedig kezdem magam elkötelezni a vályog ház mellett. :)

Köszi.

Tomi.

Mortii Creative Commons License 2021.01.04 0 0 25895

Szia!

Igen,végülis kutyaól-szerű,annyi,hogy be lett építve,előszobának.

A majorpang igen,a főfalon megy végig,pont ettől tartok,mert az egyik keresztgerenda erre ül rá,

de az eredeti fal nincs már alatta.

Előzmény: szervezkedő (25894)
szervezkedő Creative Commons License 2021.01.01 0 0 25894

Laikusként, csak a józan paraszti ésszel elemezve:

Úgy értem csináltatok egy kutyaólat a bejárat elé és kibontottatok egy  ajtó körüli falszakaszt. Szerintem a kutyaól nem terhel annyira. Gondolom a majorpang a főfalon megy végig, tehát csak ki vannak logatva még egy kicsit a szarufák, ha úgy nézzük.

Ha semmi sem reepd, hajlik, akkor én nem biztos hogy bármit piszkálnék egyenlőre.

Előzmény: Mortii (25887)
mzm Creative Commons License 2020.12.31 0 0 25893

Boldog Új Esztendőt minden topic-lakónak!!!

:-)

bbfeco Creative Commons License 2020.12.31 0 0 25892

OK!

BUÉK minden vályogosnak!

Előzmény: Mortii (25891)
Mortii Creative Commons License 2020.12.31 0 0 25891

Hát amikor csináltuk,akkor néztem a gerendát,csavarhúzót is próbáltam belenyomni,de nem tudtam.

A vége ami kiáll a falból az nem olyan szèp,de azt érte azért az idő.

Valószínű tavasszal inkább megcsinálom,nyugodtabb leszek.

Köszönöm a segítséged,BUÉK!

Előzmény: bbfeco (25890)
bbfeco Creative Commons License 2020.12.31 0 0 25890

Ahány kőmives, annyi szokás,..Ezt Te tudod a helyszinen lemérni, a 12*14 -es méret biztató...kérdés az állapota.

Előzmény: Mortii (25889)
Mortii Creative Commons License 2020.12.31 0 0 25889

Látszik a sárgerenda vége,ott 12*14-et mértem,ekkora a tornác gerendája is.

Amúgy ezeknél a házaknál a boltívet fölrakják a keresztgerendáig?

Előzmény: bbfeco (25888)
bbfeco Creative Commons License 2020.12.31 0 0 25888

Lehet így érthetőbb:

Valamivel érthetöbb, csipöböl azt mondanám -statikus kellene. Nem látni, hogy mekkora terhelést kell kibirni az alátámasztás nélküli résznek, ill mekkora a sárgerenda mérete. Ha tutira akarsz menni, akkor a piros vonalnál(a kiszedett résznél) beteszel egy 12*12-es gerendábol áthidalot, + kétoldali alátámasztással, ha nagyon muszáj karpánttal.

Előzmény: Mortii (25887)
Mortii Creative Commons License 2020.12.30 0 0 25887

Sziasztok!

Lehet így érthetőbb:a piros sávon belüli rész lett kiszedve,szóval az a középső gerenda kérdéses.

Elég-e neki a tornác gerenda,a sárgerenda,és bent középen a boltív?

bbfeco Creative Commons License 2020.12.29 0 0 25886

Egy "moricka rajz " nem ártana....

Előzmény: Mortii (25884)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2020.12.29 0 0 25885

Hát amíg le nem omlik semmi gond.

Majd utána, főleg ha valakinek a fejére esik.

Előzmény: Mortii (25884)
Mortii Creative Commons License 2020.12.29 0 0 25884

Sziasztok!

Véleményetekre lennék kíváncsi.Kb. másfél éve át lett alakítva a vályog/parasztházam olyan módon,

hogy egy kis előtér lett építve középre a bejárathoz,a bejárati ajtó így ki is lett véve,

és a mellette levő kb 1 méter széles fal is,tehát az új előtérrel egybe lett nyitva a középső rész.

A lényeg,hogy az ajtó és a fal föl a sárgerendáig meg lett szüntetve,ez kb 2 méter széles nyílás,vagy vmivel több,

és mivel ott a sárgerenda,plusz a tornác gerendája,(mivel az összekötő gerendák kiérnek odáig),

nem lett áthidaló beépítve.Jól van ez így?Így egy összekötő gerenda alatt nincs fal,a két mellette levő gerenda közfalon fekszik föl.Szerintetek?még annyi,hogy ez a kérdéses gerenda a konyhán fut végig,

ahol van egy boltív,talán az is tart valamit.

pintjano Creative Commons License 2020.11.07 0 0 25883

Gondolom, nem nagy felületről van szó a csempézéskor.... Igy lehet együtt mozog? Nekem a mérök azt mondta, hogy éppen nagyobb hézagokkal és flexibilis fugázóval, mert mozognak-nem nagyon- a csempék a vályogfalon. Ezek szerint nem kell.

Nálam nem lett sehol csempe, sem a fürdőben sem konyhában. Fürdőben középen van fürdőkád, a kézmosó sincs a falon. Konyhában pedig  tisztes távolságra van a faltól (kb 1,5 m) a mosogató, Lábakon áll. üdv PJ

Előzmény: mzm (25881)
Hooti Creative Commons License 2020.11.07 0 0 25882

És a fal másik oldala legyen szabad, ott tud lélegezni, így nem lehet azt is csempézni. Nálam így ajánlotta a szaki. Hja meg csempe alá vakoláskor szög és drót, jó sok.

Előzmény: mzm (25881)
mzm Creative Commons License 2020.11.07 0 0 25881

Nyugodtan lehet a vályogfalra, tömésfalra is csempét rakni. Korábban azt javasoltam, hogy mindig vendégfalra kerüljön, de ez az egyetlen egy dolog volt, amiben változott a véleményem az elmúlt évek során...

:-)))))

A lényeg: úgy legyenek a csempék felrakva, hogy ne csak a ragasztó tartsa őket, hanem egymásra is támaszkodjanak - azaz ne girbegurbán, csiricsálén álljanak, hanem szabályosan, és minél keskenyebb, vékonyabb fugákkal.

Ez bevált...

Előzmény: Icek (25870)
mzm Creative Commons License 2020.11.07 0 0 25880

Szia,

nézd meg a http://valyog.net c. honlapon a jobb oldali menüben a "Felújítási hibák" fejezetet, ott is találsz pár jó tanácsot.

Üdv

mzm

Előzmény: Szabmester (25871)
d_feco Creative Commons License 2020.11.05 0 0 25879

Jó pár éve egy ismerősöm belülről gipszkartonnal borította a falakat. Mondván, hogy olcsóbb és gyorsabb, mint a vakolás. Ma már nem tűnik olcsóbbnak, mint a vakolás... Vizesedés, dohszag, foltok a falakon. 

pintjano Creative Commons License 2020.11.05 0 0 25878

A fal tövébe én szőlőt ültetek-ültettem a tanyán is- egy komolyabb tőke képes naponta nyáron több hektoliter vizet elpárologtatni. A kevésbé napos oldalra koraikat (pl. Néró, Eszter) a napos oldalra mehet pl. Pölöskei muskotály, de még kényesebb fajták is. Nem kell permetezni még az igényesebb fajtákat sem, a fal megvédi.

Nem teszi tönkre a falat, nem vadszőlő, nem emeli meg az alapot, "nem agressziv".  Általában a vályogházakat ugy épitették, hogy minden oldalról érje a nap. A tornác beépitése "nem szerencsés" jobb visszaállitani az eredeti állapotot. Nem én találtam ki a "mérnököm" hivta fel a figyelmemet erre. Mondta, ahol sikerül rábeszélnie erre, sokkal jobb lett a ház állapota.  üdv PJ

Előzmény: Thomasito88 (25875)
Csuklósbusz Creative Commons License 2020.11.04 0 0 25877

Azért ne túl közel legyenek azok a növények, mert a gyökerek is megmozgathatják a falakat... Amúgy nedvesség ellen is jók, csak okosan. Lukács úr helyett inkább hívtál volna statikust...

eekeili Creative Commons License 2020.11.04 0 0 25876

Micsoda elméletek !!

Thomasito88 Creative Commons License 2020.11.04 0 0 25875

Üdv.
Megbarátkoztam a vályogházzal, és meg is vettem egy kicsit, 30nm-est, 2 szoba van benne, és egy folyosó féleség. Nagyon jó állapotban, felújítani persze fel kell, de a falak tartó szerkezetileg nagyon masszívak. Vizesednek alul, de inkább a linóleum, PVC padló miatt, az is kockakőre van ráragasztva. :D Nekem nagyon tetszenek ezek a házak.
Kihívtam az egyik vályogházas "youtuber" emberkét, Lukács úrat, ő is jókat mondott. Valahol láttam, hogy érdemes kis cserjéket, nagy vízigényűeket kültérre közvetlenül a fal tövébe ültetni, hogy az is elszívja a vizet a talajból, persze nem az összeset. Ez mennyire hatékony? ..illetve téyleg csak a vályogfal felszíne, és attól befelé lévő 4-5cm-es rész látja el a levegő páratartalom szabályzását?

Köszi. Tomi.

szervezkedő Creative Commons License 2020.11.04 0 0 25874

Kényszerűségből de én is kartonoztam a plafont. Az egyik helyiségben padlás nélkül, nem volt más lehetőségem a ferde felületen. A masik helyiségben teljesen hianyzott a födém, nem volt energiám másból csinalni. Mivel újabbnál újabb ötletek jönnek, az épület még tovabnra sem lakható, fűtetlen. Azt gondolom nincs egyenlőre probléma, igaz folyamatos a szellőztetés természetes úton.

Konyhában én az alsó 80centin nem raktam csempét, ha akar ott kiszellozhet az esetleges nedvesség. 

Előzmény: pintjano (25873)
pintjano Creative Commons License 2020.11.04 0 0 25873

Szomszéd faluban 2 gipszkartozott ház. Egyikben közben nem laknak, rohad le ... Másikban laknak, 80-90% pára. Lyukakat csinált közben több helyen a gipszkartonba, igy sikerült levinnie igy 70% körüli párára benn. Korábban éjjel nappal ment a páragyüjtő, s nem győzte öntögetni a vizet belőle. S alig ért valamit. Végül kénytelen lesz leszedni igy is. Többször és sokat beszélgettünk erről, s többször voltam is nála. üdv PJ

Varek1 Creative Commons License 2020.11.04 0 0 25872

Vékony előtét fal, majd arra a csempe.

Vagy   OSB lap - betonyp la, arra csempézés.

Előzmény: Icek (25870)
Szabmester Creative Commons License 2020.11.03 0 0 25871

Sziasztok! 

Vályogház gipszkarton tapasztalatok érdekelnének.

Lehet, vagy tilos? Utána olvastam, mindenki mást mond. Ezért érdekelne néhány személyes tapasztalat. 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!