Keresés

Részletes keresés

bbfeco Creative Commons License 2021.01.14 0 0 25897

Van kavarc rendesen .:)

Tán nézz meg egy 1900 elején épült vályogházat. Egyszárnyu ajtok , ablakok gumitömités nélkül, természetes szellözés a méretpontatlanség okán.

A fa ablakok nincsenek átitava ragasztoval, a lehetö legkevesebbet használnak, mert felesleges a sok és drága is.

A szellözést , légcserét(régebben v most is) nyilászáro ideiglenes nyitásával, vagy (passziv ház)légtechnikával oldják meg .

A túlzott páratalmat semilyen falazat nem viseli el, pláne télen. A normál emberi tevékenység mellett keletkezö párát a vályog tudja kezelni, az attol eltéröt már nem mert az már vizesedést - statikai problémát okozhat.

A préselt vályogtégla önnmagában elég stabil száradás után.

Ez csak az én véleményem a kérdéseidröl, más talán tud többet is....

Előzmény: Thomasito88 (25896)
Thomasito88 Creative Commons License 2021.01.13 0 0 25896

Sziasztok.

Nézegetem az ablakokat, latom, hogy van fa ablak, borovi fenyő, argon gáz töltésűek, stb..

Szuper.

..de lattam, hogy réteg ragasztottak, gumi tömítésekkel.

Itt-ott azt olvasni, hogy ajanlatosak a fa ablakok/ajtók? valyog házaknál, hogy normalis legyen a szellőzés, ne telitodjön a benti levegő párával.

Az első kérdésem, hogy a gumi tömítésekkel, es a ragasztóval(réteg ragasztottak) átitatott fa ablak hogyan fog szellőzni? Szinte ugyanaz, mint a műanyag ablak, csak nevében mas szerintem.

..masodik, hogy miért kell szellőztetni a pára miatt, miért írják, hogy telítődhet a szoba párával, ha egyszer azt hallani, hogy a vályog természetes pára szabályzó anyag? :)

..illetve mit gondoltok a forrás tégla nevezetű valyogteglarol?

Nem tetszik nekem, hogy nincs benne rost, szalma, stb, pedig kezdem magam elkötelezni a vályog ház mellett. :)

 

Köszi.

Tomi.

Mortii Creative Commons License 2021.01.04 0 0 25895

Szia!

 

Igen,végülis kutyaól-szerű,annyi,hogy be lett építve,előszobának.

A majorpang igen,a főfalon megy végig,pont ettől tartok,mert az egyik keresztgerenda erre ül rá,

de az eredeti fal nincs már alatta.

Előzmény: szervezkedő (25894)
szervezkedő Creative Commons License 2021.01.01 0 0 25894

Laikusként, csak a józan paraszti ésszel elemezve:

Úgy értem csináltatok egy kutyaólat a bejárat elé és kibontottatok egy  ajtó körüli falszakaszt. Szerintem a kutyaól nem terhel annyira. Gondolom a majorpang a főfalon megy végig, tehát csak ki vannak logatva még egy kicsit a szarufák, ha úgy nézzük.

Ha semmi sem reepd, hajlik, akkor én nem biztos hogy bármit piszkálnék egyenlőre.

Előzmény: Mortii (25887)
mzm Creative Commons License 2020.12.31 0 0 25893

Boldog Új Esztendőt minden topic-lakónak!!!

:-)

bbfeco Creative Commons License 2020.12.31 0 0 25892

OK!

 

BUÉK minden vályogosnak!

Előzmény: Mortii (25891)
Mortii Creative Commons License 2020.12.31 0 0 25891

Hát amikor csináltuk,akkor néztem a gerendát,csavarhúzót is próbáltam belenyomni,de nem tudtam.

A vége ami kiáll a falból az nem olyan szèp,de azt érte azért az idő.

Valószínű tavasszal inkább megcsinálom,nyugodtabb leszek.

Köszönöm a segítséged,BUÉK!

Előzmény: bbfeco (25890)
bbfeco Creative Commons License 2020.12.31 0 0 25890

Ahány kőmives, annyi szokás,..Ezt Te tudod a helyszinen lemérni, a 12*14 -es méret biztató...kérdés az állapota.

Előzmény: Mortii (25889)
Mortii Creative Commons License 2020.12.31 0 0 25889

Látszik a sárgerenda vége,ott 12*14-et mértem,ekkora a tornác gerendája is.

Amúgy ezeknél a házaknál a boltívet fölrakják a keresztgerendáig?

Előzmény: bbfeco (25888)
bbfeco Creative Commons License 2020.12.31 0 0 25888

Lehet így érthetőbb:

 

Valamivel érthetöbb, csipöböl azt mondanám -statikus kellene. Nem látni, hogy mekkora terhelést kell kibirni az alátámasztás nélküli résznek, ill mekkora a sárgerenda mérete. Ha tutira akarsz menni, akkor a piros vonalnál(a kiszedett résznél) beteszel egy 12*12-es gerendábol áthidalot, + kétoldali alátámasztással, ha nagyon muszáj karpánttal.

Előzmény: Mortii (25887)
Mortii Creative Commons License 2020.12.30 0 0 25887

Sziasztok!

 

Lehet így érthetőbb:a piros sávon belüli rész lett kiszedve,szóval az a középső gerenda kérdéses.

Elég-e neki a tornác gerenda,a sárgerenda,és bent középen a boltív?

bbfeco Creative Commons License 2020.12.29 0 0 25886

Egy "moricka rajz " nem ártana....

Előzmény: Mortii (25884)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2020.12.29 0 0 25885

  Hát amíg le nem omlik semmi gond.

Majd utána, főleg ha valakinek a fejére esik.

Előzmény: Mortii (25884)
Mortii Creative Commons License 2020.12.29 0 0 25884

Sziasztok!

 

Véleményetekre lennék kíváncsi.Kb. másfél éve át lett alakítva a vályog/parasztházam olyan módon,

hogy egy kis előtér lett építve középre a bejárathoz,a bejárati ajtó így ki is lett véve,

és a mellette levő kb 1 méter széles fal is,tehát az új előtérrel egybe lett nyitva a középső rész.

A lényeg,hogy az ajtó és a fal föl a sárgerendáig meg lett szüntetve,ez kb 2 méter széles nyílás,vagy vmivel több,

és mivel ott a sárgerenda,plusz a tornác gerendája,(mivel az összekötő gerendák kiérnek odáig),

nem lett áthidaló beépítve.Jól van ez így?Így egy összekötő gerenda alatt nincs fal,a két mellette levő gerenda közfalon fekszik föl.Szerintetek?még annyi,hogy ez a kérdéses gerenda a konyhán fut végig,

ahol van egy boltív,talán az is tart valamit.

pintjano Creative Commons License 2020.11.07 0 0 25883

Gondolom, nem nagy felületről van szó a csempézéskor.... Igy lehet együtt mozog? Nekem a mérök azt mondta, hogy éppen nagyobb hézagokkal és flexibilis fugázóval, mert mozognak-nem nagyon- a csempék a vályogfalon. Ezek szerint nem kell.

Nálam nem lett sehol csempe, sem a fürdőben sem konyhában. Fürdőben középen van fürdőkád, a kézmosó sincs a falon. Konyhában pedig  tisztes távolságra van a faltól (kb 1,5 m) a mosogató, Lábakon áll. üdv PJ

Előzmény: mzm (25881)
Hooti Creative Commons License 2020.11.07 0 0 25882

És a fal másik oldala legyen szabad, ott tud lélegezni, így nem lehet azt is csempézni. Nálam így ajánlotta a szaki. Hja meg csempe alá vakoláskor szög és drót, jó sok.

Előzmény: mzm (25881)
mzm Creative Commons License 2020.11.07 0 0 25881

Nyugodtan lehet a vályogfalra, tömésfalra is csempét rakni. Korábban azt javasoltam, hogy mindig vendégfalra kerüljön, de ez az egyetlen egy dolog volt, amiben változott a véleményem az elmúlt évek során...

:-)))))

A lényeg: úgy legyenek a csempék felrakva, hogy ne csak a ragasztó tartsa őket, hanem egymásra is támaszkodjanak - azaz ne girbegurbán, csiricsálén álljanak, hanem szabályosan, és minél keskenyebb, vékonyabb fugákkal.

Ez bevált...

 

Előzmény: Icek (25870)
mzm Creative Commons License 2020.11.07 0 0 25880

Szia,

nézd meg a http://valyog.net c. honlapon a jobb oldali menüben a "Felújítási hibák" fejezetet, ott is találsz pár jó tanácsot.

Üdv

mzm

Előzmény: Szabmester (25871)
d_feco Creative Commons License 2020.11.05 0 0 25879

Jó pár éve egy ismerősöm belülről gipszkartonnal borította a falakat. Mondván, hogy olcsóbb és gyorsabb, mint a vakolás. Ma már nem tűnik olcsóbbnak, mint a vakolás... Vizesedés, dohszag, foltok a falakon. 

Előzmény: Szabmester (25871)
pintjano Creative Commons License 2020.11.05 0 0 25878

A fal tövébe én szőlőt ültetek-ültettem a tanyán is- egy komolyabb tőke képes naponta nyáron több hektoliter vizet elpárologtatni. A kevésbé napos oldalra koraikat (pl. Néró, Eszter) a napos oldalra mehet pl. Pölöskei muskotály, de még kényesebb fajták is. Nem kell permetezni még az igényesebb fajtákat sem, a fal megvédi.

Nem teszi tönkre a falat, nem vadszőlő, nem emeli meg az alapot, "nem agressziv".  Általában a vályogházakat ugy épitették, hogy minden oldalról érje a nap. A tornác beépitése "nem szerencsés" jobb visszaállitani az eredeti állapotot. Nem én találtam ki a "mérnököm" hivta fel a figyelmemet erre. Mondta, ahol sikerül rábeszélnie erre, sokkal jobb lett a ház állapota.  üdv PJ

Előzmény: Thomasito88 (25875)
Csuklósbusz Creative Commons License 2020.11.04 0 0 25877

Azért ne túl közel legyenek azok a növények, mert a gyökerek is megmozgathatják a falakat... Amúgy nedvesség ellen is jók, csak okosan. Lukács úr helyett inkább hívtál volna statikust...

Előzmény: Thomasito88 (25875)
eekeili Creative Commons License 2020.11.04 0 0 25876

  Micsoda elméletek !!

Előzmény: Thomasito88 (25875)
Thomasito88 Creative Commons License 2020.11.04 0 0 25875

Üdv.
Megbarátkoztam a vályogházzal, és meg is vettem egy kicsit, 30nm-est, 2 szoba van benne, és egy folyosó féleség. Nagyon jó állapotban, felújítani persze fel kell, de a falak tartó szerkezetileg nagyon masszívak. Vizesednek alul, de inkább a linóleum, PVC padló miatt, az is kockakőre van ráragasztva. :D Nekem nagyon tetszenek ezek a házak.
Kihívtam az egyik vályogházas "youtuber" emberkét, Lukács úrat, ő is jókat mondott. Valahol láttam, hogy érdemes kis cserjéket, nagy vízigényűeket kültérre közvetlenül a fal tövébe ültetni, hogy az is elszívja a vizet a talajból, persze nem az összeset. Ez mennyire hatékony? ..illetve téyleg csak a vályogfal felszíne, és attól befelé lévő 4-5cm-es rész látja el a levegő páratartalom szabályzását?

Köszi. Tomi.

szervezkedő Creative Commons License 2020.11.04 0 0 25874

Kényszerűségből de én is kartonoztam a plafont. Az egyik helyiségben padlás nélkül, nem volt más lehetőségem a ferde felületen. A masik helyiségben teljesen hianyzott a födém, nem volt energiám másból csinalni. Mivel újabbnál újabb ötletek jönnek, az épület még tovabnra sem lakható, fűtetlen. Azt gondolom nincs egyenlőre probléma, igaz folyamatos a szellőztetés természetes úton.

 

Konyhában én az alsó 80centin nem raktam csempét, ha akar ott kiszellozhet az esetleges nedvesség. 

Előzmény: pintjano (25873)
pintjano Creative Commons License 2020.11.04 0 0 25873

Szomszéd faluban 2 gipszkartozott ház. Egyikben közben nem laknak, rohad le ... Másikban laknak, 80-90% pára. Lyukakat csinált közben több helyen a gipszkartonba, igy sikerült levinnie igy 70% körüli párára benn. Korábban éjjel nappal ment a páragyüjtő, s nem győzte öntögetni a vizet belőle. S alig ért valamit. Végül kénytelen lesz leszedni igy is. Többször és sokat beszélgettünk erről, s többször voltam is nála. üdv PJ

 

Előzmény: Szabmester (25871)
Varek1 Creative Commons License 2020.11.04 0 0 25872

 Vékony előtét fal, majd arra a csempe.

 Vagy   OSB lap - betonyp la, arra csempézés.

Előzmény: Icek (25870)
Szabmester Creative Commons License 2020.11.03 0 0 25871

Sziasztok! 

Vályogház gipszkarton tapasztalatok érdekelnének.

Lehet, vagy tilos? Utána olvastam, mindenki mást mond. Ezért érdekelne néhány személyes tapasztalat. 

Icek Creative Commons License 2020.11.03 0 0 25870

Sziasztok!

 

Tanácsra lenne szükségem. Vályogházam felújítása közepén tartok. A falakat újravakoltam spec vakolattal. A konyhában a főzőlap mögé szeretnék valami falburkolatot, mert főzésnél a meszelt fal úgyis bekoszolódna. A burkoló nem akar csempét felrakni, mert fél, hogy az agyag alapú vakolat nem tartaná meg a csempe súlyát. 

Lenne esetleg ötletetek erre a célra?

 

Üdv!

Téli nap Creative Commons License 2020.10.20 0 0 25869

  Az a fal  nem szabályos, meglehetősen hideg belül is !

Előzmény: Veiled01 (25868)
Veiled01 Creative Commons License 2020.10.19 0 0 25868

eekeli: 

30 cm vastag itt a tégla falazat. 

 

Tervezve van a höszigetelés, csak ez nem úgy megy, hogy csak feldobom. Ha felrakom a hőszigetelést, eléri a stablon szélét, esőtől alig lesz védve a hőszigetelt falszakasz. Szóval előtte, nekünk tetőt kell cserélni/átalakítani ( úgy, hogy amúgy a tetőnk remek állapotban ), hogy a szigetelésen túl lógjon. 

 

A kátránypapírra visszatérve ( vagy nevezzük papírbetétes bitumenes lemeznek ) a vályogházrésznél is kátránypapíros vízszigetelés van. A téglánál is. Fogalmam sincs mikor épült hozzá a tégla rész, de 1961-ben már tuti meg volt. 

Amúgy végig a vályogház részen nincs megsérülve a vízszigetelés. 

 

1,5 hét esőzés után ( tegnap itt még kitartóan esett), most éppen 60%-os beltéri páratartalomnál nem látszik a diffuz vizes terület.  Tapasztalataim alapján 65-68%-nál már elkezd láthatóvá válni. 

Még azt fogom letesztelni, ha tartósan nem esik kinn ( szárazság van), és abba a szobába felemelem a páratartalmat, előbukkan e. 

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!