Nem nagyon tudsz az ilyennel melléfogni, Japánban gyártott minőségi cucc, kellemes súllyal, jó fogással. Ha van / volt már dolgod 600-as cerkával, akkor ismered is, mert annak a kiköpött mása. Ha nem akarsz reszkírozni, vegyél valahol a kezedbe egy 600-as cerkát. Azt, hogy neked tetszik-e, a kezedre áll-e, magadnak kell eldönteni.
A 600, 800, Rapid Pro vonalból nekem a Rapid Pro a csúcs, picivel jobban érzem a kezemben, mint a másik kettőt. Egy-két mm-ről van szó, meg tán egy pici gömbölyítésről, mégis azt esik a leginkább a kezemre. A másik kettő meg pont olyan jó, csak egy pirinyót más. De nyilván ez teljesen szubjektív. Biztosan nagyon örülnék egy 600 golyóstollnak, ha éppenséggel nem lennék Parker párti, abból is az IM, vagy az Urban.
A közelmúltban kaptam egy nagyon klasszikus vonalvezetésű, 69 éves töltőtollat. Valóban egészen más érzés, mint az egyenes vonalvezetésű mini tollak. Geha Schulfüller mit Reservetank.
Csak aztán majd győzzed kipiszkálni a ceruzából. Ami színesekhez közöm volt, állatira törtek, még akkor is, ha csak egy kattintással többet nyomott ki az ember.
A Rotring 600 finom műszer, talán csak az zavar benne, hogy nem lehet visszatolni a grafitot vezető hegyet, ezért sérülékeny, vigyázni kell rá. Ezt a három az egyben verziót nem ismerem, de látatlanban nem venném meg: olyan mindenre való, de semmire sem igazán. Hasonló, mint a négyszínű toll volt régen.
Ha használatra veszed, akkor többre mész egy Rotring 600 golyóstoll + töltőceruza kombinációval, csak persze úgy drágább. Viszont a csak golyóstoll 600 verzióba Parker (Pax, koronás, G2) betét való, míg a másikba a mini betét (D). A G2 sokkal tovább bírja, ráadásul nagyon nagy a választék belőle, a hagyományos golyós-tintástól a gél betéteken át a hibrid tintásokig. Minden magára valamit is adó gyártó forgalmaz Parker változatot is. A miniből sokkal szűkebb a választék, cserébe hamar kifogy.
A Reform volt a cég neve,ami egy Német cég volt, ha jól tudom a 60 évektől a 90 évekig gyártottak.A képen szereplő ceruzák a 70 es években készültek, és sajnos elég ritkák! Átmérő nem tudok mondani mert a feltöltött kép is netes sajnos...
Végül is megbeszéltem a Jesszuskával egy Kaweco Special töltőceruzát, sárgaréz, 0,7mm, a hosszabbik változat. Eleinte picit zavart a nagyon sárga trombitaréz színe, de számítottam rá, hogy sötétedik majd a használat során, meghát írták is. Szépen érik, bár még lehetne patinásabb. Ezt leszámítva nagyon jó cerka, nekem pont kézbeillő a mérete, és külön élvezem a súlyát. Szóval most ez az ügyeletes kedvenc az íróasztalomon. :-)
Pentel Ain grafitot használok benne, szeretem ahogyan lágyan és simán halad a papíron, meg a telt, sötét színét. Éppen csak arra kell figyelni, hogy hajlamos egy kicsit a maszatolódásra, szóval egy zsebben gyürkészős cetlihez nem ez a legoptimálisabb megoldás.
A képeken látható Centropen 10011 töltőtollban eltört a szivattyú... Lenne esetleg valakinek hozzá egy megfelelő darab? (Ahogy látható, csavarosan rögzül,s a szivattyú külső oldalán lévő csavarmenethez csatlakozik a tok hátsó része.)
(Felajánlok érte pl.egy nagyon szép kínai töltőtollat cserébe.)
Nálam az egyenes vonalvezetés is belefér a klasszikusba, a Kaweco-nak a Speciál sorozata karcsú, és a grafitceruzák hatszög keresztmetszetét idézi. Van rövid és hosszú változat is, igaz, töltőtoll változat csak hosszú van. Hasonló forma, és csak egy kevéssel karcsúbb a Caran d'Ache Ecridor / 849 vonal.
Igazad van, csak elhatározás kérdése, hogy találjak magamnak napi rendszeres időt a kézírásra, és kitaláljak olyan projektet, aminél a kézírás pont megfelelő eszköz. Írószerem, papírom több van, mint egy átlagos papírboltnak, meg kell találnom azt az időpontot és okot, ami levett a kézírásról. A téma, amit választottam, túlságosan kapcsolódik modern technológiákhoz, napról napra visszamenőleg is változott a rendelkezésemre álló ismeretanyag, ezért túl sokszor kellett volna átírnom az anyagot. Persze lehet, hogy a piszkozat - letisztázás módszerhez is érdemes lenne visszatérni, a képernyőn írás összemosta ezt a két szakaszt, a piszkozatból folyamatosan születik a letisztázott szöveg. Köszönöm, hogy motiválsz.
Nekem nem jönnek be a "zseb tollak". A klasszikus méretű és vonalvezetésű töltőtollakat kedvelem. A Kaweco Sport-ot nagyon sokan dicsérik, de nekem még nem érkezett el a próba ideje.
A helyben, utólag is javítható szövegek készítésére alkalmas eszközök, programok létjogosultsága és haszna vitathatatlan, de sajnos egyre inkább teljesen átveszik a kézírás szerepét. Szerencsére van még lehetőség a kézzel írásra is, de ez már leginkább a hobbi kategória szintjére süllyed. Mi, akik elég sokat éltünk abban a korban, amikor még többet írtak kézzel, mint géppel, nem szívesen adjuk fel a lehetőséget. De: írhatsz kézzel is, ha akarod...
Vannak szuper jó minőségű íróeszközök, remek papírok és soha nem volt ilyen bőséges választék jó minőségű tintából.
(És ha elolvasod amit a kommentbe írtál és hozzátennél vagy elvennél belőle, azt is könnyen megteheted. Ez itt a fórumon csak addig lehetséges, amíg el nem küldted. Onnantól úgy marad, míg világ a világ. ... Habár az Admin-t meg lehet kérni törlésre vagy módosításra...)
A Kaweco a 30-as években fejlesztette ki a Sport vonalat, a rövid, vastag darabokat. A két háború közti békeidőben születtek meg a sport írószerek, amiket sportolni is magukkal vihettek az emberek, hogy ha kipattant egy ötlet, leírhassák. Az eredeti Sport valamivel finomabb formaterv volt, mint a hosszú szünet utáni Gutberlet-éra Sport tollai. Én szeretem a vékony írószereket, a maiak közül nekem a Special jött be.
Megintcsak elnézést, hogy ilyen sokára válaszolok. Örülök, hogy olvasni tudtad (nagyjából) a kézírásomat. Sokat romlott, mióta végre megtanultam vakon gépelni. Sokszor belevágtam, de valami mindig sürgős volt, és adott szinten gyorsabban gépeltem a két-három-négyujjas random módszerrel, mint a szabályos módon. Bő évtizede sikerült lelassulnom, amivel sebességet nyertem, és most nagyon gyorsan gépelek.
Nem csak a hibák javításának lehetőségét adja a számítógép. Egyszer egy író írta, hogy felismeri a gépen fogalmazott szövegeket, mert még a fogalmazás is más úgy, hogy egész mondatokat, szövegrészeket átjavíthatunk. Egy tömör, ismereteket közlő anyagnál viszont erre gyakran szükség lehet, ha az írás folyamata során új információhoz jutunk, vagy ahogy alakul az anyag, rájövünk, hogy másképp kellene csoportosítani az anyagot.
Szóval imádom a tollakat, ceruzákat, de még nem találtam ki, hogyan térhetnék vissza hozzájuk, eltekintve rövidebb írásokat, feljegyzéseket. Középiskolában, egyetemen, aztán még egy darabig a munkában is elképesztő mennyiségeket írtunk kézzel. A gyakorlat hiánya meg is látszik az írásomon.
Hát, nekem meg a Spoke nem jön be, már ha egyre gondolunk az alul vékony, felül vastagabb fazont illetően. Nem kicsi a kezem, meg valahogy alapból nem esik kézre a túl vékony, túl rövid írószerszám. Nyilván a Pax, meg a Parker Jotter emblematikus darabok, van is belőlük pár darab, de azért egy órát, vagy egy combosabb előadást igencsak megérzett a kezem, ha végig kellett jegyzeteltem.
Ha már a fazonoknál tartunk, akkor egyértelműen a Parker Urban, illetve az Urban Twist, és persze az IM, amelyekkel a legkényelmesebb írnom. Fazonra amúgy a Parker Royal Urban Premiumok a legszebbek. Nyilván nagyon nem mindegy a betét, a legjobb tollat is agyonvágja, ha szar, akadozva fogó betét van benne. Vagy olyan, amit izomból kell a papírra nyomni, és ezért szorítani kell a tollat.
Kaweco még nem volt a kezemben, bár igencsak vonzónak találom a bumfordi formáját. Legalábbis a mostani rövid, szögletes darabokét, mert ha jól néztem, akkor a múlt század közepén ők is a klasszikus vonalvezetést használták. Persze aztán nem tudom, hogy a gyakorlatban nem túl rövidek-e a vastagságukhoz képest.