A képeken látható Centropen 10011 töltőtollban eltört a szivattyú... Lenne esetleg valakinek hozzá egy megfelelő darab? (Ahogy látható, csavarosan rögzül,s a szivattyú külső oldalán lévő csavarmenethez csatlakozik a tok hátsó része.)
(Felajánlok érte pl.egy nagyon szép kínai töltőtollat cserébe.)
Nálam az egyenes vonalvezetés is belefér a klasszikusba, a Kaweco-nak a Speciál sorozata karcsú, és a grafitceruzák hatszög keresztmetszetét idézi. Van rövid és hosszú változat is, igaz, töltőtoll változat csak hosszú van. Hasonló forma, és csak egy kevéssel karcsúbb a Caran d'Ache Ecridor / 849 vonal.
Igazad van, csak elhatározás kérdése, hogy találjak magamnak napi rendszeres időt a kézírásra, és kitaláljak olyan projektet, aminél a kézírás pont megfelelő eszköz. Írószerem, papírom több van, mint egy átlagos papírboltnak, meg kell találnom azt az időpontot és okot, ami levett a kézírásról. A téma, amit választottam, túlságosan kapcsolódik modern technológiákhoz, napról napra visszamenőleg is változott a rendelkezésemre álló ismeretanyag, ezért túl sokszor kellett volna átírnom az anyagot. Persze lehet, hogy a piszkozat - letisztázás módszerhez is érdemes lenne visszatérni, a képernyőn írás összemosta ezt a két szakaszt, a piszkozatból folyamatosan születik a letisztázott szöveg. Köszönöm, hogy motiválsz.
Nekem nem jönnek be a "zseb tollak". A klasszikus méretű és vonalvezetésű töltőtollakat kedvelem. A Kaweco Sport-ot nagyon sokan dicsérik, de nekem még nem érkezett el a próba ideje.
A helyben, utólag is javítható szövegek készítésére alkalmas eszközök, programok létjogosultsága és haszna vitathatatlan, de sajnos egyre inkább teljesen átveszik a kézírás szerepét. Szerencsére van még lehetőség a kézzel írásra is, de ez már leginkább a hobbi kategória szintjére süllyed. Mi, akik elég sokat éltünk abban a korban, amikor még többet írtak kézzel, mint géppel, nem szívesen adjuk fel a lehetőséget. De: írhatsz kézzel is, ha akarod...
Vannak szuper jó minőségű íróeszközök, remek papírok és soha nem volt ilyen bőséges választék jó minőségű tintából.
(És ha elolvasod amit a kommentbe írtál és hozzátennél vagy elvennél belőle, azt is könnyen megteheted. Ez itt a fórumon csak addig lehetséges, amíg el nem küldted. Onnantól úgy marad, míg világ a világ. ... Habár az Admin-t meg lehet kérni törlésre vagy módosításra...)
A Kaweco a 30-as években fejlesztette ki a Sport vonalat, a rövid, vastag darabokat. A két háború közti békeidőben születtek meg a sport írószerek, amiket sportolni is magukkal vihettek az emberek, hogy ha kipattant egy ötlet, leírhassák. Az eredeti Sport valamivel finomabb formaterv volt, mint a hosszú szünet utáni Gutberlet-éra Sport tollai. Én szeretem a vékony írószereket, a maiak közül nekem a Special jött be.
Megintcsak elnézést, hogy ilyen sokára válaszolok. Örülök, hogy olvasni tudtad (nagyjából) a kézírásomat. Sokat romlott, mióta végre megtanultam vakon gépelni. Sokszor belevágtam, de valami mindig sürgős volt, és adott szinten gyorsabban gépeltem a két-három-négyujjas random módszerrel, mint a szabályos módon. Bő évtizede sikerült lelassulnom, amivel sebességet nyertem, és most nagyon gyorsan gépelek.
Nem csak a hibák javításának lehetőségét adja a számítógép. Egyszer egy író írta, hogy felismeri a gépen fogalmazott szövegeket, mert még a fogalmazás is más úgy, hogy egész mondatokat, szövegrészeket átjavíthatunk. Egy tömör, ismereteket közlő anyagnál viszont erre gyakran szükség lehet, ha az írás folyamata során új információhoz jutunk, vagy ahogy alakul az anyag, rájövünk, hogy másképp kellene csoportosítani az anyagot.
Szóval imádom a tollakat, ceruzákat, de még nem találtam ki, hogyan térhetnék vissza hozzájuk, eltekintve rövidebb írásokat, feljegyzéseket. Középiskolában, egyetemen, aztán még egy darabig a munkában is elképesztő mennyiségeket írtunk kézzel. A gyakorlat hiánya meg is látszik az írásomon.
Hát, nekem meg a Spoke nem jön be, már ha egyre gondolunk az alul vékony, felül vastagabb fazont illetően. Nem kicsi a kezem, meg valahogy alapból nem esik kézre a túl vékony, túl rövid írószerszám. Nyilván a Pax, meg a Parker Jotter emblematikus darabok, van is belőlük pár darab, de azért egy órát, vagy egy combosabb előadást igencsak megérzett a kezem, ha végig kellett jegyzeteltem.
Ha már a fazonoknál tartunk, akkor egyértelműen a Parker Urban, illetve az Urban Twist, és persze az IM, amelyekkel a legkényelmesebb írnom. Fazonra amúgy a Parker Royal Urban Premiumok a legszebbek. Nyilván nagyon nem mindegy a betét, a legjobb tollat is agyonvágja, ha szar, akadozva fogó betét van benne. Vagy olyan, amit izomból kell a papírra nyomni, és ezért szorítani kell a tollat.
Kaweco még nem volt a kezemben, bár igencsak vonzónak találom a bumfordi formáját. Legalábbis a mostani rövid, szögletes darabokét, mert ha jól néztem, akkor a múlt század közepén ők is a klasszikus vonalvezetést használták. Persze aztán nem tudom, hogy a gyakorlatban nem túl rövidek-e a vastagságukhoz képest.
A Zippo alakú öngyújtó tetszik. Meg a Markant 65 töltőcerka is, kellemesek a vonalai, attól függetlenül, hogy mire hasonlít. Mondjuk az írószerpiacon nehéz nagyot újítani, minden hosszúkás, két vége van, és többnyire az egyik fog. Bár lehetne például ácsceruzára hasonlító töltőceruza, meg radíros grafitceruzára hasonlító töltőtoll. :-)) Mondjuk szög alakú tollam volt kiskoromban, pont úgy nézett ki, mint egy 150-es huzalszeg. :-)
A Markant 65 Exquisit egy nagyon szép fazonú töltőcerka, van fenn egy a Jófogáson, csak elírták a nevét. Ha minden igaz, NDK csuda a '60-as, '70-es évekből. Nem ismertem, és már éppen kezdtem elcsábulni, amikor valahol megtaláltam, hogy 1,18 mm-es grafit kell bele - ez aztán el is döntötte a kérdést.
A Markant neked is beindította a fantáziádat? :-)) Igen szép cerka, én ott engedtem el, amikor láttam, hogy milyen grafit kell bele. Meg amúgy is van több töltőcerkám is, mint kéne. Meg amúgy is megfogadtam, hogy csak 2 mm-est. De amúgy meg biztosan nem utasítanám vissza, ha letenné valaki az asztalomra. :-))
Mintha valahol láttam volna magyar oldalon, de csak úgy rémlik, mert nem azt kerestem. Mindenesetre végigtúrom a másik gépemet, hátha ráakadok az oldalra.
Esetleg meg lehetne próbálni az alatta és fölötte levő méretekkel, hátha valamelyik jó lehet. Meg nem is arany árában adják:
Egy próbát márcsak azért is megér, mert tapasztalatból tudom, hogy van ezekben a cerkákban tűrés. Például a Versatil 5201 és 5900 ceruzákban pompásan használható az 1,8 mm-es magyar grafit, holott a cerkák névlegesen 2 mm-esek. A névlegesen 2,5 mm-es 5205-be viszont már nem jó az 1,8 mm-es bél, de a 2 mm-es klappol. Ugyanakkor nem megy bele a 3 mm-es bél, hiába cseszkó Toison D'or. Pontosabban bele lehet szuszakolni, csakhát akarja a fene beletörni, ha magától nem csúszik ki.
Írásaid olvasása közben az jutott eszembe, hogy abban az időben, amikor még főként mechanikus írógépekkel rögzítették a hivatalos szövegeket, egy sok hibával gépelő gépírónőnknek sokszor kellett újragépelnie ugyanazt a szöveget, mert az ismételt gépelés közben is ejtett hibát - néha máshol is, mint amit javítani kellett.
Ha más is látni fogja a töltőtollal írt szövegem, párszor én is újraírok... De ezt gyakorlásnak is felfoghatjuk.
A kézzel írt szövegedben néhány szót elsőre nem sikerült helyesen értelmezni: az 'egy üveg tiszta' elsőre 'egy üveg tinta' volt (nem véletlenül asszociált erre az agyam), illetve a Fresnel lencsét is többször újraolvastam, mert már régen fordult elő a szókészletemben, de az egész szöveg jól olvasható.
Köszönöm a kedves válaszod, és elnézésedet kérem, hogy ilyen sokára reagálok. Sajnos annyira átálltam számítógépes írásmódra, hogy már nem csak a betűk leírása más, de az utólagos átszerkesztések lehetőségével teljesen máshogy készül el egy írás. Legutóbbi próbálkozásom egy darabja így néz ki: katasztrofális a kézírásom.
Nagyon örülök, ha segítettem. Sokan vagyunk, akik szeretünk töltőtollal írni, de ritkán jut rá alkalom vagy lehetőség. Nem szabad feladni, mert egy nagyon kellemes időtöltéssel lesz akkor kevesebb. A szép és jó emlékeket adó töltőtollak adottak, tinta és papír is akad biztosan, már csak az író kézre van szükség. Az meg ugye mindig kéznél van. Hát akkor gyerünk, hajrá!
Segítséget szeretnék kérni. Van egy Parker Sonnet töltőtollam, ami nagyon hamar kiszárad. Szerintem a belső, műanyag kupak mehetett tönkre. Tudtok olyan helyet, ahol ezt javítani / cserélni tudják?
Köszönet a linkekért! Mindig nagy toll rajongó voltam, és töltőtollat is sokat használtam eddigi hosszú életemben. A digitális világ azonban háttérbe szorította nálam a tollal írást. Igazán nagy visszaesés akkor történt, mikor nagysokára elhatároztam, hogy megtanulom a korrekt gépírást, és azóta a folyó beszéd sebességével tudok gépelni. Idén próbáltam visszatérni a kiváló (és kevésbé kiváló) tollaimhoz, ráadásul sokat tanultam arról is, hogy hogyan tudom jól kitisztítani a tollaimat. Sokkal jobban, mint valaha. Ezzel feléledtek olyan tollaim is, amikről már rég lemondtam, például a Rotring Art Pen a nyolcvanas évekből. El is kezdtem könyvet írni töltőtollal, színes ceruzával színeztem az ábrákat, de az élet közbeszólt, megint géphez kellett ülnöm, és ott ragadtam. Azért a szép írószerek még mindig fel tudnak izgatni, de amit mostanában leggyakrabban használok, az a grafitceruza.