a Brüsszeli apparátus kész tényként kezeli, hogy Magyarország 2002. január 01- től az Európai Unió teljesjogú tagja lesz. Akkor kurvára bele kell húzniuk!!
reichjd :
Nos, az UK-nak azert nemcsak erzelmi ellenerzesei vannak az EU-val szemben. (Bar az is van, ketsegtelen, nem is keves.) Peldaul penz ... : a befizeteseibol 2 milliard fontot visszakap, amire most erthetoen a nemetek es a franciak azt mondtak mi az hogy! Na meg a gazdasagpolitika: a voros Oscar es tarsai eleg baloldali gazdasagpolitikat pedzeget, ami az angoloknak a munkasparti kormany ellenere sem tetszik. Meg az adoharmonizacio: ez egyertelmuen az angolok adojanak a novekedeset jelentene, amikor eppen a recessziotol rettegnek. Bar hosszabb tavon az angol lakossag jobban jarni, mert pl egy auto 20-60 %-kal kerul tobbe Agliaban, mint a kontinensen (még az a tipus is, amit ott is gyartanak), tehat az angol cegek ahol lehet szivatjak a lakossagot.
en a nyaron jartam Brusszelben, es nagyon kicsi publicitast kapott a komanfoi latogatasunk. Igazad van, nem erzelmi kerdes, de az EU szamara megis egy jo business, ha nem rovid tavon gondolkodnak. Persze a valasztok igen. Ugyanakkor a bovitest leginkabb forszirozo Nemetorszag nem veletlenul teszi, amit tesz. Az EU budzsejenek 70%-at o finanszirozza, s nem veletlenul. Van penzuk, dogivel. Hogy Herr Schroeder most kozolte az EU-val, hogy vege a koldokzsinornak, es eljott a befizetesek, ertsd reformok ideje, csak belpolitikai huzas. Nemetorszag tovabbra is erdekelt penzei kihelyezeseben, csak most uj vadaszteruleteken probalkozik erositeni, szerencsenkre. Vegul is ok csinaltak meg az EU-t is. Hat a bovitest is le fogjak vezenyelni a sajat szabalyaik szerint. Mar Franciaorszag sem all ellen! Az Egyesult Kiralysag meg megmaradhat a szigetein olyannak, amilyen akar lenni, bar ezzel rosszul fog jarni.
Korovjov :
Félig-meddig egyetértek veled, kivéve az érzelmi húrokat a külpolitikában : Egy EU országból nézegetve (jelenleg ott leledzek), itt senki se keveri a bizniszt és a love-ot. Szerintem egy EU országbeli párt sem fog szavazatokat veszíteni ha mondjuk 2010-ben csatlakozik Magyarország. Itt az elmult 3 hónapban (pedig rendszeresen olvasom az ujsagot) még egy sort sem láttam a kelet-europai csatlakozásról ...
Az EU nem diktal felteteleket, de vannak a csatlakozasra vonatkozo felteteleik, hiszen egy monetarisan, jogrendszereben, stb egyseges Europa csak ugy kepzelheto el, ha az Unio valamennyi tagja, es az uj belepok is nagyjabol azonos szinten vannak ezekben a kerdesekben.
Ez nem jelenti azt, hogy az EU-nak nem kell elgondolkoznia a csatlakozni kivanok javaslatain, keresein, annal is inkabb, mivel mar tarsult tagok, korlatozott jogositvanyokkal. Az uj EU-t a regi es uj tagok egyetertesen kell letrehozni.
Az EU jelen pillanatban felkeszuletlen ujabb tagok befogadasara, elsosorban azert, mert meg maguk sem tudtak donteni bizonyos standardok kerdeseben, a finanszirozasi technikakban, a monetaris unio kerdeseben, a jogrendszerek kozeliteseben, sot a fo kerdes az, mi is az EU. Vajon az EU az Europai Egyesult Allamok lesz-e, vagy csak valami laza, foderativ alapon szervezodo ertelmisegi, bankeliti es politikusi gittegylet, mely esetben semmi letjogosultsaga nem leven, hamarosan el is halna, vagy egy eros, minimalisan is egyseges jogi, penzugyi alapon szervezodo allamszovetseg, amely uj vilaghatalomma noheti ki magat mindenfele ertelemben.
Az EU nem volt kepes meghatarozni a minimalis strategiat sem az elkovetkezendo nehany evre vonatkozolag, ugyhogy a csatlakozni kivano allamok joggal kerik szamon rajta, hogy nem tud egy legalabb viszonylag nagy pontossagu hataridot szabni mind maganak, mind nekik.
Az EU-val folytatott targyalasok pedig nem a szegeny ember alkudozik a gazdaggal jatekrol szolnak, hanem kolcsonos erdekervenyesitesrol. Ez nem Moszkva, ahova Horn elvtarsat odarendeltek elmondtak neki, hogy a KGST mit fog tenni, ezen belul mi kishazank feladata, majd mars haza. Itt valodi partnersegrol van szo! Marpedig OV, csakugy lengyel kollegaja, teljes joggal kerte szamon az EU-n a donteskeptelenseget, hiszen a magyar polgarok tobbsege is szeretne tudni, mikor mi fog tortenni az orszagban/-gal.
Lengyel ur pedig valoszinuleg keptelen leszokni a bele hosszu eveken keresztult plantalt szervilizmusrol, amely motivalta targybeli megnyilvanulasat. Egyebkent fopolitologusunknak az utobbi evekben egyetlen joslata sem jott meg be.
Hogy Brusszelben az EU apparatusa mit tart a csatlakozasunk felol, edes mindegy. Tudom, nagyon udvarias alkalmazottak ulnek ott, es halom szamra gyartanak anyagokat strategiai dontesek elokeszitesehez, de egyet mindenki vegyen tudomasul: nem ok fognak donteni, hanem a politikusok, akik nagyban fuggenek a valasztopolgaraiktol, viszont egyaltalan nem az apparatusuktol.
A szombati bécsi EU-csúcson a lengyel miniszterelnök bírálta az EU-t, amiért késlekedik olyan belso reformok meghozásával - például a mezogazdasági és regionális támogatási rendszerben -, amelyek szükségesek az Unió bovítéséhez.
"A kudarc, vagy a késlekedés ezen a területen negatív hatással lehet a bovítésre" - mondta Buzek. "Ez bunbakká tehet ia bovítési folyamatot mindene esetben, amikor a tagállamok közt vita van."
Lengyellacit sajnos itt nem lehet megkérdezni. Vajon Buzeket is lehunniavezérezte volna? Senki se sürgeti az EU reformjait Orbánin kívül? Ez egy lényegtelen kérdés, amihez a tagjelöltek jobb ha hozzá se szólnak, mert koldusnak hallgass a neve?
Csengery,
azért elovashattad volna, ami a vitairat óta íródott.
A CEFTA hellyel-közzel kész volna befogadni Albániát, de ha mondjuk ezt megtenné, akkor kerítenie kell albán tolmácsot, nem? Vagy meg kell ismernie az albán vámrendszert stb.
Az ilyen hasonlatok nem túl jók.
Azért mondtam, hogy a tárgyi tudásod hiányzik a vitához, mert úgy zöldségezed le a miniszterelnök szavait, hogy nagy vonalakban sem vagy tisztában vele, mirol folyik az EU és a tagjelöltek közti párbeszéd.
Az EU hivatalnokai saját maguk is tisztában vannak vele, hogy rendbe kell tenni a strukturális, mezogazdasági és egyéb politikájukat ahhoz, hogy új tagokat tudjon befogadni a szervezet.
És mondják is ezt úton útfélen, csak neked ez valahogy elkerülte a figyelmedet.
Sot, az EU belso reformját már az elmúlt évek tagfülvételei is kötelezové teszik számára, mert az Unió szervezete egyszeruen már nem felel meg sem mai nagyságának,sem azoknak a kihívásoknak, amikkel szembe kell néznie.
Az EU-ban ugyanígy tudják, hogy amikor keletrol sürgetik oket, ugyan mondják már meg mit, mikor fognak csinálni, az nem hozöngés.
Nem csak nyugaton terveznek évekre elore, hanem keleten is. És ehhez tudni kell, mire számítsak. És lehetoleg idoben megkapjam azt a segítséget, amire szükségem van. Errol van szó.
De mielott válaszolsz, azért nézd meg, kérlek, mirol volt már szó.
No erre gondoltam en is mikor az ukran peldamat emlitettem, csak rosszabbul(lasd Csengery).
Legalabb ismerjuk be, hogy mi sem orulnenk ilyen esetben.
Mas. Allitolag kozos erdekunk (mi + EU) a csatlakozas. Hallott valaki is arrol, hogy Vikike Bulgaria csatlakozasanak tamogatasat szorgalmazna?
Romaniaet/Szlovakiaet is csak az ott elo magyarok miatt. Szoval szerintem ennyire torodik az EU is velunk...
Na jó, még egy gondolat: képzeld el, hogy az albán miniszterelnök Magyarországra jön és felvételt kér a CEFTÁ-ba, majd elmagyarázza, hogy ha a CEFTA még készült fel a bővítésre, mert a csehek meg a szlovákok meg a románok új és új extravámokat vet ki a magyar búzára, akkor ő szívesen elmagyarázza, hogy hogyan kell ezt csinálni, menjen el Orbán Viktor Tiranába tanulni egyet s mást.
Szerinted hova küldené el Orbán Viktor?
Kedves Korovjov,
ne haragudj már, hogy csak most válaszolok 4-i vitairatodra. Csak egy mondat: ami az alkalmazkodást illeti, az egyoldalú. Tehát Orbán Viktor zöldségeket beszélt.
A pórázon a gazdasági túlsúlyt értem, de erről már írtam alább. Ahol két ember van, ott már van alá-fölérendeltség valamilyen mértékben. Ez nem baj. Szerintem magunktól nem tudnánk feljönni.
A nyakörv pedig igenis a mi nyakunkban van.
Az hogy Németország a legnagyobb befizető, az csak a befolyását növeli. Két sikertelen háborús kísérletz után most jön a gazdasági "hódítás". Talán nagyon szélsőségesen fogalmazok, de valami ilyesmiről van szó, mégha a célok és eszközök természetesen teljesen mások is lettek mára.
A "birodalom" szót nem rossz értelemben véve használtam, és azért tettem idézőjelbe, hogy elvegyem az élét. (Közös pénzügy és külpolitika és hadsereg.)
Korovjov,
ne haragudj már, hogy csak most válaszolok 4-I vitairatodra. Csak egy mondat: ami az alkalmazkodást illeti, az egyoldalú. Tehát Orbán Viktor zöldségeket beszélt.
Szürke,
a sztori aranyos, csak sajnos semmi értelme ebben a topikban. Pórázról meg légyszíves, ne beszélj, az EU-ban senki sincs pórázon, aki belépett, az saját jószántából lépett be az elonyökért cserében. Ha valaki pórázon van, az Németország, aki az Unió legnagyobb nettó befizetoje. Milyen "birodalomról" beszélsz? Ennek a hasonlatnak semmi értelme. Ez nem a Szovjetunió, kedvesem, hanem független államok társulása közös elonyök érdekében. Ezeket az elonyöket keressok most mi is.
Kedves Fcigony megfogalmazása nyers, de találó. Nyelvelnünk kell ezerrel.
Az EU várható anyagi haszna nem lehet túl nagy a bővítés után. (legalábbis közvetlenül)
Inkább ennyivel is nagyobb a "birodalom" (Érdekesség, hogy a leendő határvonalak nagyjából egybeesnek a keresztény (római) kultúrkör határvonalaival! Huntington nevű történész elmélete ez, nem az enyém.), amely kimondatlanul is az USA és a Távol-Kelet gazdasági(=politikai) vetélytársává igyekszik kinőni magát. A bővítés természetesen probléma neklik is, de tuti, hogy megoldják. Ők s nem mi.
Ami minket illet, nem lehet olyan szar az EU hülyéinek lenni, mint kimaradni, és itt rohadni ebben a molcsáran. Mindenféle ideológiát félretéve: az EU mutatói magukért beszélnek.
Ami OV-t illeti: nem hiszem túl szerencsés ugrálni, amikor az ő kezükben van a póráz vége. Az egyik újságban olvastam a napokban:
"Egy amerikai hadihajó radarja ismeretlen objektumot észlel.
- Azonnal térjen ki délre!- szólítja fel a kapitány.
- Térjen ki maga! - jön a válasz.
- De hát én egy amerikai hadihajó kapitánya vagyok - háéborodik fel a kapitány.
- Igen? Itt meg a New Yorki világítótorony."
Ezt a kis sztorit egy üzletember találkozón mondta el egy nyugati üzletember. A találkán ott voltak a magyar kormány jeles képviselői is.
Geszthi,
ha hagyjuk, hogy hülyítsenek. Lengyellaci mintha azt kifogásolná, hogy nem hagyjuk.
A fizetésünk már tavaly óta no, reálértékben, és ez így is lesz, amíg valódi gazdasági növekedés van. Az EU-belépés nem azért kell, hogy ok finanszírozzák a fizetésünket, hülyék lennének. A strukturális alapok támogatása a gazdaságunk szerkezetének a további átalakítását segítené.
Ne légy cinikus, az érdemek számítanak, és lehet rájuk hivatkozni, és nagy dilettánsok vagyink, ha nem tesszük. És foként nem a történelmi érdemeink miatt nyúlnak a zsebükbe, dehát errol már sokat írtam, hanem a saját zsebük érdekében. Az érdemeket azonban a tárgyalásokon politikai értelemben ki lehet használni.
A keleti EU kiépítése egyébként már évek óta megkezdodött, CEFTÁnak híják, és lehet az EU alternatívája is végso esetben, ha nem kérnének belolünk. Dehát ez egyelore nem merül fel. Üdv.
barcsak ennyire vilagos lenne, hogy az EU-nak erdeke a mi csatlakozasunk. Attol felek, hogy ezt csak mi meseljuk be magunknak, hogy legyen hite az embereknek.
Miert gondolom ezt?
1,szerinted "szeretnének itt árukat eladni,
árukat venni innen, és itt termelni, mert a magyar munkaero még sokáig olcsóbb lesz, mint a német. Ergo, Magyarország EU-csatlakozása nekik érdekük."
Ez igaz csak eppen az az ergo nem logikus, ugyanis most is ezt teszik. Es a mi fizetesunk addig biztos alacsonyabb lesz amig be nem lepunk (onnantol sem lesz rogton azonos de akkor azert mar mi is felhozandok kozott leszunk, igy nem) ugyanis igy csak rajtunk mulik, hogy tud fejlodni a gazdasag.
Mar most is azt termel itt amit akar, meg ki is nyaljuk a s..., hogy munkat hoznak ide. Akkor mit tudna tobbet csinalni, ha mar benn lennenk???
2, szinten szerinted nem felejtik el az erdemeinket. No ezzel kb ugy vannak aban a percben, ha zsebukbe kell nyulni, ahogy mi torodunk a kornyezo orszagok tortenelmi erdemeivel. Bocs, de a kutyat nem erdeklo oket. Az egyetlen ami szamit, hogy milyen jo olcso itt nyaralni, es a szinvonal is jo. Ennyit ismernek, meg Budapestet oszt kifujt. Nagyon szep hinni benne, hogy mi voltunk europa vedobastyaja anno, de ezt rajtunk kivul nem tudja senki. Vagy 56-ban torodtek velunk? Jaltaban torodtek velunk? Trianonban torodtek velunk? Politika az egesz. Ha akarnanak mar reg felvehettek volna mint portugaliat, gorogorszagot stb.
Egy esetben lehetnenk biztosak. Ha mar letrehoztunk volna egy keleti EU-t(PL,H,CS, SL, SLO,RO stb.) es mi is kollektiven vedenenk a piacainkat. Akkor tenyleg szukseguk lenne rank mar kb 100millios piac. Igy viszont ott jatszanak ki egymas ellen ahol akarnak...
3, Vajh miert tehetik meg itt azokat a dolgokat amiket az EUban nem? Az lenne az o roppant fontos tortenelmi erdekuk, hogy maguknak nehezseget okozzanak. A profit az elso! Itt minden olcsobb, szabalyok se olyan szigoruak.
Ennyi.
Ha viszont ez igy van, es nekunk erdekunk a csatlakozas akkor ne nagyon ugraljunk mert csak hulyitenek (2002, 2005, 2010, 2020, ....).
Fczigony, még1ször,
az tuti, hogy Orbán olyat nem mondott, hogy Mo.-nak a franciák felé kellene fordulnia Németország helyett. Talán idézhetnél, forrásmegjelöléssel. Ez ugyanolyan ferdítés lehet, mint Eorsi István szövege az ÉS-ben, amikor oRbánt anyázza, amiért Kohl kancellárnak szólíitotta Kohlt a német választások után is. Szegény tudatlan nem tudja, hogy a diplomáciai nyelvben Kohlnak továbbra is jár a kancellári cím, ahogy egyébként Gyulának is jár a miniszterelnök megszólítás. Ha valaki udvarias akar lenni.
Geszthi,
olyan reformokról van szó, amelyek ahhoz szükségesek, hogy az EU képes legyen befogadni új tagokat. Az EU intézményei évtizedekkel ezelotti állapotokra születtek, amikor fele annyi volt a tagok száma, mint ami lesz néhány év múlva. Senki sem akar beleszólni az EU belso ügyeibe, és az Európai Bizottságban pontosan értik, mirol is beszél Orbán.
Azt senki sem állította, hogy mindenben teljesítettük a leckét. De ahhoz, hogy gyorsan teljesíthessük, és a csatlakozás után se adódjanak problémák, jó volna, ha hozzáférhetnénk az EU strukturális pénzalapjaihoz még a csatlakozás elott. Ezt nem Viktor találta ki, már Gyula is elkezdte mondogatni, és nem vádolták felesleges arroganciával. Ez nagyon is reális álláspont.
Mindenki tudja, hogy úgy fogunk bekerülni az EU-ba, hogy jóval szegényebbek leszünk az átlagnál, akárcsak a csehek és a lengyelek. Az EU lényege, hogy az egész regiót egy szintre szeretné felhozni. Ha felvesznek, és csak azután kapunk fejlesztési összegeket, az elodázása a problémáknak. Jelen pillanatban azonban a korábbi hozzáféréshez nem adnak lehetoséget az EU intézményi keretei.
Ez nem követelozés: a topikban sok szó esett már arról, hogy politikai és gazdasági okokból az EU-nak érdeke, hogy csatolja Közép-Európát. Mem alamizsnáról van szó.
Egyébként én az ukránok "követelozését" is komolyan venném, ha egyszer onnan elönthet bennünket a víz. Ha komoly a veszély, segíteni kell nekik, a magyar polgárok érdekében. Kb. hasonló a helyzet EU-Magyarország relációban is.
Az nem kérdés, hogy bejön-e, vagy nem. Ennek be kell jönni. Meciarka arra játszott, hogy vagy bejön, vagy nem, aztán nem jött be. Orbán nem Meciar, pontosan tudja, hogy ennek be kell jönni. Bár amit a fóromun mondott, az is igaz: ha a csatlakozás nem elonyöket, hanem hátrányokat kínál, meg kell gondolni. (Lásd: dánok) Jelen pillanatban kevéssé valószínu, hogy ne elonyöket jelentene. De a másik oldalon jobb ha tudják: nem mindegy, hogy mit ajánlanak.
Kedves Catch,
persze, persze, senki sem bántotta a pártodat. Csak itt nem jókor jött a kopi, mert mintha offtopic lett volna. Nem mondanád el inkább a saját véleményedet arról, amirol beszélgetünk?
Kedves Korovjov!
Úgy kerül Gidai Erzsébet nyilatkozata a tiopicba, hogy az egyik parlamenti párt álláspontját rögzíti a témában. Miután az (MSZP. SZDSZ mellett) a harmadik legnagyobb ellenzéki pártól van szó, a nyilatkozat nem érdektelen.
ugy latom te eleg jaratos lehetsz unios ugyekben. Ezer lenne nehany kerdesem.
Eloszor is szerintem a kovetkezo "Orbán... azt mondja,...tessék határozottan végrehajtani az EU-n belül azokat a reformokat, amelyek képessé teszik új tagok felvételére." lehet itthon jopofanak tunik egyeseknek, de kivancsi lennek te mit szolnal, ha a romanok, jugoszlavok mondanak tanacsot nekunk, hogy miben tegyunk hatarozott lepeseket, reformokat, hogy nekik is jo legyen.
Ugyanis itt mar elmondtak millioszor, de mi akarunk csatlakozni nem ok. Es hat ilyenkor nekunk kell alkalmazkodni. MAJD HA benn leszunk akkor johetnek a felszolitasuk, hogy mit kellene tenni.
A konkret idopont kerese az tenyleg korrekt, de ahhoz az kell, hogy nehany (allitolag eleg sok mindenben mar kompatibilisek vagyunk) fontos dologban mi hogy haladunk. Tudtommal itt a "tananyag" teljesiteserol van szo es nem arrol, hogy egy mindenben mar 100%-ig megfelelo orszagot nem akarnak politikai dontes miatt beengedni.
Es tetszik nem teszik az o reszukrol ez termeszetes. Valoszinuleg mi se lepnenk uniora a mostani allapotu romaniaval, hanem felteteleket szabnank.
Tehat akkor amit nem ertek/zavar.
1,Tudtommal az EU olyan dolgokat kovetel amit igazan jo lett volna eddig is komolyan venni, de itt lesz@rta mindenki mindig.
Kornyezetvedelem. Miert baj az, hogy vegre komolyan kell vele foglalkozni?! Penzbe kerul? Persze,sot qrva sokba de ennel fontosabb csak az egeszsegugy van (ami sajna osszefugg ezzel is)szerintem.
No persze mindenki lusta a szelektiv szemetgyujtesre, olcsobb kiboritani a faradtolajat mint elvinni a benzinkutig, inkabb legyen kicsit tobb penzem minthogy erre koltsek stb. Meg is latszik az orszagon.
Mezogazdasag. Biztos, hogy azt termel mindenki amire szukseg van? (piac=eladhato). Mar Togyi is tett ra celzasokat buzaugyben, szoval meg azt se lehet mondani, hogy liberalbolsi armany.
Nem azt kellene elosegiteni, hogy a gazdak eletkepes gazdasagokat alakitsanak? Tettek ez iranyba valamit? A fenet epp, hogy ellene, lasd Torgyi kinek ad tamogatast.
Megszabja az EU pl., hogy milyen egeszsegugyi felteteleknek kell megfelelni az allattartasnal? De borzaszto dolog, mi?! Elvegre mi is inkabb a zugpiacon vesszuk a hust a romanoktol mint a boltokban, vagy nem? Igaz majd sokba kerul mert Jozsibacsi nem tarhatja a disznoit a mocskos olban, no alkudjunk egybol. Ez visz elore?
2,Vegzettsegem alapjan engem igazan erinthetne, de szamomra ez nem alapveto kerdes (noha anyagilag az lenne), hogy mikortol adjak meg a szabad munkaero aramlas jogat. (Bar elvileg errol szolna az EU).
Az meg igazan fura, hogy pont egy nemzeti kormany alkudozik azon, hogy a magyar polgarai minel hamarabb elhagyhassak az orszagot (bezzeg ha az SZDSZ kovetelne akkor eladja szakkepzett embereinket stb.)es dolgozhassank az EU-ban.
Tart mar ott az orszag, hogy mindenki beszel idegen nyelven? Ha latjuk, hogy ettol felnek, mi meg ugysem tudjuk kihasznalni (legfeljebb az ertelmiseg de annak meg senki nem orulne, ugye) akkor minek akar ebben kemenykedni?
3, Strukturalis alapok.
szamomra, noha biztosan pozitivan fog erinteni mindannyiunkat, eleg visszatetszo ez a nyilt alkudozas a strukturalis alapokrol.
Az isten szerelmere oruljunk, hogy egyaltalan kapunk valamit, hisz ok adjak a penzt ertsuk mar meg!
Nem tudom ti mit szolnatok ha a fiatok menyasszonya mondana hasonlokat a leendo behazasodasarol ("nekem ennyi nem eleg mert a XY meg annyit kapott az uratol !!").
Vagy, hogy aktualis legyen, ak ukranok kovetelnek a tobb anyagi segitseget tolunk a gatjaik megerositesehez. Lehet ez nekunk is hasznos lenne, de nem lehet igy kovetelni.
Szoval ezek az en bajaim a kemeny kiallassal.
Ugyanis volt szerencsem a valasztasok elott egy ref. fosuliban talalkozni Vikikevel egy gyulesen, ahol eloadta elkepzeleseit (koszono viszonyban sem voltak azzzal amit most csinal de ez offtopic). Viszont szoba kerult a NATO (amit feltetel nelkul tamogat) es az EU.
Ott azt mondta, hogy (feltetelezve, hogy polgar ember legalabb vallasos helyen nem hazudik, tehat komolyan gondolja) CSAK akkor eri meg csatlakoznunk az EU-ba ha SOKAT nyerunk (igy szoszerint) rajta es o nem hive(?!) a feltetelnelkuli, minel gyorsabb csatlakozasnak (ellentetben a NATOval) mert a legjobb felteteleket kell kialkudnunk.
Oke, ha bejon. De ha nem akkor mit csinal Vikike? Mossa kezeit es rafogja a gyulara?
Gidai Erzsébet közgazdász, a MIÉP parlamenti képviselôje, a Társadalomkutató és Elôrejelzô Intézet igazgatója:
A magyar gazdaságnak olyan befektetôre van szüksége, aki hosszú távon gondolkodik, hazai munkaerôt foglalkoztat – hazai beszállítókkal dolgozik –, és fizeti a társasági adóját. Természetesen az olyan stratégiai ágazatok, mint a közmuvek vagy az energiaszektor, nem adhatók külföldi kézbe. Érdemes a költségvetés bevételi és kiadási oldalát összevetni, a számokból kiolvasható, hogy míg a mérleg egyik serpenyôjében nyomasztó a külsô adósság, addig a másikban a befizetések mintegy 68 százaléka a lakosságtól származik. Megdöbbentô, hogy a pénzügyi manôvereket a hazai elnyomorodó lakosság fizeti meg, miközben a társasági adó bevétele mindösszesen 256 milliárd forint, de a pénzintézetek által befizetett tétel csupán 30 milliárd. Ez igen nagy luxus, hiszen a költségvetésnek minden fillérre szüksége van. A hiányzó forintok pótlására a családoktól, a megélhetésüktôl vonja el a pénzt. Ezért nem halogatható tovább a pénzügyi-gazdasági nagytakarítás, amelynek részeként szükség van a társasági és a privatizációs törvény módosítására, egyéb jogszabályok megváltoztatására, az életminôség-javító intézkedésekhez szükséges források megteremtésére.
A kormány kifejezte erre irányuló szándékát, s valóban, a Bokros-csomagot sikerült „kifüstölni”, és a korábbi jóléti intézkedések teret kaptak. Azonban ha megvizsgáljuk a nagy tételeket, igazán nem tapasztalni áttörést. Változatlanul több kedvezmény illeti a külföldi befektetôket, mint a hazaiakat. Jelenleg az export hetven százaléka a multinacionális vállalatokon keresztül zajlik, s ez hamis a növekedési képet is teremt, hiszen ez forráselvonó. Mert valós növekedésrôl csak akkor lehet beszélni, ha az az életminôséget javítja, nem pedig forrásátmosó mechanizmussal elhagyja az országot. Ez a veszély továbbra is fennáll, hosszú távon azt a következményt is elôrevetítve, hogy lepusztulhat az ország.
Figyelembe véve az elôzô kormánytól származó örökséget, minthogy egy új szemléletu kormány került hatalomra, ezért is sürgetjük a gazdaság rendbetételéhez nélkülözhetetlen pénzügyi-gazdasági nagytakarítást s – ha ezzel összefüggésben indokolt, akkor – a személyi felelôsségre vonást. Egy-két tétel korrekciójával az elsô lépéseket már meg lehetett volna tenni, épp az „örökség” csökkentése céljából. Az új kormánytól ezt joggal várjuk el, hiszen ezt meg is hirdették, s mi a választások második fordulójában ezért támogattuk a fideszes képviselôket. És ez nem türelmetlenség. A MIÉP csupán a nemzeti fennmaradást – mint elemi szükségletet – képviseli. Hiszszük, most még be lehet avatkozni, meg lehet elôzni a válság kiszélesülését. Erôfeszítéseink arra irányulnak, hogy az életminôségben következzék be változás, s ehhez megteremtôdjenek a biztos és tartós alapok.
Vasvári Éva interjúja alapján
Egy kis mihez tartás,hogy miért fontos nekünk Deutschland:Mo-ra eddig 18.9 milliárd dollárnyi külföldi tőke érkezett,ebből 7 milliárd német,6 amcsi és mindössze 1.7 francia!
Asszem ebből látható,hogy melyik a számunkra legfontosabb ország.
Egyébként Európa összes többi országa így van ezzel!
Szürke!
Teljesen egyetértek veled:tényleg Németország szava dönt az Eu-ban.
Ha ezt nem méri föl a magyar politika,akkor nix Eu.
Emléxem Ormány Viki a vb-n nagyon nyomta a showdert Chiracnak,hogy Mo-nak inkább Franciaország felé kellene fordulni etc.
Csak azt nem mérte föl,hogy Franciaország(gazdaságilag)egy nagy adag zéróval ér föl Németország mellett!
Ha Hungária Eu-tag akar lenni rövid időn belül,akkor atraktívabban és aktívabban kell nyelvelni Európa Királya előtt.
Szürke,
a költségvetésnek ehhez semmi köze. Ott megnézik minden márka fenekét, ebben nyugodt lehetsz. Fazakas ex-miniszternek vért kellett izzadni, mikor néhány száz extra magyar munkavállalóról tárgyalt a németekkel. Magyarország nekik piac, és áru- meg termelobázis. Nem fikázzák le az 5 milliárdot, azért németek.