Keresés

Részletes keresés

KalásziM Creative Commons License 2006.08.27 0 0 211

 Mint a szocialista embertípus.

 

 Tudtak "alkotni" az ötvenes évek építészei  - győlölték a tornyocskákat meg mindent ami régi és  ebbeli hitükben szart alkottak -- tisztelet a kivételnek !!

 

 Na ettől függetlenül megnézem  a kiállítást !!

Előzmény: makopa (210)
makopa Creative Commons License 2006.08.24 0 0 210

2006. augusztus 22-én nyílt meg a HAP Galéria kiállítása
„A szocialista realizmus maradandó épületei” címmel.

A tárlat 2006. szeptember 29-ig hétköznaponként 14 és 19 óra között díjtalanul látogatható.
Budapest, II. Margit krt 24. földszint

 

„Az építésznek fel kell ismernie (…) mik azok az elvek és formák, melyek az építészetben egybeesnek, együtt fejlődnek a dolgozók társadalmának ideológiájával. (…) A régi [építészet] elsődlegesen műtárgyat alkotott és alig törődött az emberrel (…) Az új építészet az emberből indul ki, és használati tárgyat alkot az ember anyagi és szellemi igényeinek tökéletes kielégítésére. Így érkezünk el az építészet új esztétikájához, amely már nem dekoratív és plasztikus elemek, tömegek ismétléséből származó ritmuson alapszik, hanem a fizikai és szellemi funkciók formává vált feszültségén, a tartalom szemléletességén, az építészeti absztrakció örömén.” (Új Építészet című folyóirat, Major Máté, 1946)

 

A Budapesti Műszaki Egyetem épületei, R épület

1951-1955

tervező: Rimanóczy Gyula,

munkatárs: Kleineisel János

 

A Magyar Iparművészeti Főiskola épülete

1953-1954

tervező: Farkasdy Zoltán,

munkatársak: Limpek Jolán, Mináry Olga, Mészáros Géza

A Dunai Vasmű főbejárata, Dunaújváros

1952-1953

tervezők: Lauber László és Szendrői Jenő

makopa Creative Commons License 2006.01.05 0 0 209
Tetszik
Előzmény: arnoldg (208)
arnoldg Creative Commons License 2006.01.05 0 0 208

Sziasztok,

 

Elindult az épülettár: www.epulettar.hu

 

Országos, építészeti szak- és hírportál indult 2005 szeptemberében
Egyfajta digitális épülettár.
Saját hírszolgáltatással és külső hírszemlézéssel.
Van még ingyenes képes apróhirdetés: ingatlan, állás, munka, termék, szolgáltatás.
RSS, hírlevél.

 

Mond el a véleményed itt, van az oldalon...


makopa Creative Commons License 2005.10.15 0 0 207

 

magházÜzleti modellként elégtelenre vizsgázott

a magyar yuppie-kra szabott Magház-koncepció.

 

Bár volna rá kereslet, a hazai ingatlanpiacon domináns rövid távú szemlélet

megfojtja az amerikai filmekből ismert életformát.

 

fn.hu >>>
TeWe Creative Commons License 2005.10.11 0 0 206
A Média Építészeti Díja 2005

Kitaláltuk, hogy legyen egy építészeti médiadíj, amelynek az a célja, hogy mind a szakma, mind pedig a közönség figyelmét felhívjuk arra, hogy épített környezetünk formálása a szakma és az értő nyilvánosság közös ügye.

Meghívtunk hét vezető magyarországi médiumot, hogy alapítsunk közösen egy építészeti médiadíjat, és rendezzünk nyilvános zsűrizést. Mivel általában a jog csak akkor enged (minimális és jórészt csak látszat) beleszólást a folyamatokba, amikor azok még terv stádiumban vannak, szeretnénk, ha a zsűri a tervek közül is választana egy "legjobbat".

A zsűri az epiteszforum.hu-n 2005. január 1. és szeptember 1. között publikált épületekből és tervekből választ.

Lesz közönségdíj is, amelyet egy terv és egy épület tervezői kapnak két lépcsős on-line szavazás eredményeképpen. Az első körben az epiteszforum.hu oldalain lehetett szavazni. A legtöbb szavazatot elért 12 épületre az index.hu-n, a tervekre pedig az epiteszforum.hu-n lehet szavazni, október 13-án 19.00 óráig.

A nyilvános zsűrizés az epiteszforum.hu 5 éves születésnapi bulija keretében lesz.

Szeretettel várunk, ünnepeljen velünk
2005. október 13-án, csütörtökön este 6 órától a Kuplungban.
(Budapest, Király u. 46.)
TeWe Creative Commons License 2005.04.12 0 0 205
Helló!

Elindult az első magyar építész(eti) Blog!
www.epiteszforum.hu/blog
címen.
TeWe Creative Commons License 2005.03.01 0 0 200
Kedves Barátunk,

!Freiburg, Leiden és Győr után végre Budapesten is látható a 15 év tranzit!

Szeretettel várunk 2005. március 3-án, 18 órakor az Erzsébet téri Gödör Klubban, ahol Bozóki András kulturális miniszter nyitja meg az epiteszforum.hu 15 év tranzit című kiállítását.

15 év tranzit
magyarországi kortárs építészet 1989-2004
Orosz Enikő és Pásztor Erika Katalina videóinstallációja

építészeti kurátorok: Koncz Ágnes és Vargha Mihály
Megtekinthető: március 3 - 24., minden nap 15.00-21.00

www.tranzit.epiteszforum.hu

Ez a kiállítás nem csak videóinstalláció, nem csak építészeti kiállítás, s nem csak egy videófilm építészekről, hanem - reményeink szerint - mindezek hely-specifikus összessége. Leülhetünk és nézhetjük, mint egy filmet, de körbe is sétálhatunk a hatalmas fluoreszkáló képek és vetületeik által alkotott térben. S ha valaki elfáradt a szubjektív kamera-mozgástól, a kiállításhoz tartozó magyar, angol és német nyelvű internetes honlapon helyben is böngészhet az elmúlt tizenöt évben megvalósult tizenhárom magyarországi építészeti projekt között. Mivel az építészeket személyesen is be akartuk mutatni, nemcsak "termékeiket", mindenkinek ugyanazt az egyszerűnek tűnő kérdést tettük fel: hogyan érzed magad ebben a világban? Bár a beszélgetések során mindig máshová lyukadtunk ki, szó volt családról, gyerekekről, s arról is, hogy ki hány órát dolgozik naponta. A hetven perc alatt megszólaló mind a huszonhét embernek közös mániája van, az építészet. Mindenkit ugyanabban a kissé elidegenítő hatású totálban, abszolút középre komponálva ábrázoltunk, ezzel is kihangsúlyozva a mű "felmérés" jellegét, hiszen koncepciónk része volt a kvalitatív közönségkutatás- és mérés szabályai szerint elkészített mélyinterjú sorozat. A kiválasztásban az építészeti kurátorok a létrehozott építészeti minőségen túl szem előtt tartottak egyszerű mintavételezési szabályokat is. Nőket, fiatal építészeket, valamint kisebb építészeti projekteket is bemutatunk, hogy a kiállítás a magyarországi építészet reprezentatív mintájaként - ne csak építészeti szempontból - legyen érdekes. Két mini dv kamerát rögzítettünk egy régi bukósisakra (kiskőrösi szabvány, kilencszázhetvenötből), s egyszerre indítva a kamerákat, amatőr látogatóként kívül-belül körbesétáltunk az épületekben. A kamerák rögzítették a körbenézés bizonytalanságát és véletlenszerűségét. A két kamera képét kockapontosan összevágtuk, s az eredmény egy nem tökéletesen egymáshoz illeszkedő, elektronikus mozgóképek által kiterjesztett tér lett. Projektünk tudatosan alacsony költségvetésű, ami nem csak azért fontos számunkra, mert adófizetői pénzek nélkül nem tudtuk volna megvalósítani. A minimum költség - maximum tartalom elvének következetes alkalmazása egyfajta reflexió a nagy, költséges, profit- és szenzációéhes médiabizniszre. Média-kalózokként mindent magunk csináltunk, nagy hangsúlyt fektetve a tartalom (az üzenet) egyszerű továbbíthatóságára. Alternatív közvetítő csatornát létrehozva egy másfajta P2P (person to person, személyek közötti) hálózatot alkotva fogjuk 2005-ben ezt a nagyszerű emberi és építészeti teljesítményeket regisztráló "felmérést" Európa több nagyvárosában bemutatni.

Budapest, 2005. február 15.
Pásztor Erika Katalina
epiteszforum.hu

A projekt támogatói: Hungarofest Kht., az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH), a Fővárosi Önkormányzat Főpolgármesteri Hivatala, a Magyar Iparművészeti Egyetem, a Magyar Építész Kamara, az "Az építés fejlődéséért" Alapítvány és a Budapesti Építész Kamara A kiállítás hazai és nemzetközi helyszíneken való bemutatását a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) és a Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) támogatja.

további információ:

www.tranzit.epiteszforum.hu

anteus Creative Commons License 2004.07.08 0 0 199
én láttam. a tervek közepesen nyűgöztek le, viszont az hallatlanul érdekes volt, hogy a tervezői munkából hogyan lehet "árucikket" csinálni, végre lejött valaki az elefántcsonttoronyból (direkt provokatív...) és "kitalálja", "csomagolja" és piacra nyomja azt, amire képes...szerintem nagyon sikeresek lesznek (máris azok), ha van bennük elég spiritusz
Előzmény: bobory (198)
bobory Creative Commons License 2004.06.22 0 0 198
stefanich, zeyk, volt NAOS kiállítás az N&n galériában. láttátok?
makopa Creative Commons License 2004.06.12 0 0 197
Lechner Ödön egyénisége és örök szerelme: az agyag

"Lechnerből hiányzott valami, ami ha megvan benne, egészen mássá válik helyzete. Művészete gyökeres átalakulást jelent, s tele van őserővel, személyéből azonban hiányzott a vehemens támadó-él, a forradalmár robbantó dinamitja. Szelid lelkű, csöndes, áldott jó ember volt, aki szerette a békét, a finom, kedves társalgást, a meghitt barátokat, a halk hangot. A légynek se tudott volna ártani. "

KM Creative Commons License 2004.05.26 0 0 196
közel 2 éves tecchalál után próbáltam meg feltámasztani a topikot
Előzmény: bobory (195)
bobory Creative Commons License 2004.05.26 0 0 195
azért örülök, hogy néha idetéved valaki...
KM, jó munkát kívánok Neked!
Előzmény: KM (194)
KM Creative Commons License 2004.05.25 0 0 194
nem alszik, csak dolgozik.
és akkor dolgozik, ha munka van......
Előzmény: bobory (193)
bobory Creative Commons License 2004.05.25 0 0 193
Mindenki alszik?!...A termék, ha sikeres, a kultúra részévé válhat.
Előzmény: zeyk (192)
zeyk Creative Commons License 2004.04.29 0 0 192
Érdekes terület az, hogy miként válik egy termék a kultúránk részévé.
Előzmény: stefanich (185)
stefanich Creative Commons License 2004.04.29 0 0 191
Én is nézek külföldi adókat, az ARD-n volt egy összeállítás a témában.
Előzmény: Esti Corner (190)
Esti Corner Creative Commons License 2004.04.29 0 0 190
Stef.Jól tájékozott vagy!
Előzmény: stefanich (188)
zeyk Creative Commons License 2004.04.29 0 0 189
OFF! Ajánlom figyelmetekbe:
Bertalan Csaba - NAOS témában
http://www.epiteszforum.hu/forum/out.php?thread=1
stefanich Creative Commons License 2004.04.29 0 0 188
Ez a World Mobility Forum lehetett, a közlekedés fejlődésének hatásairól szóló rendszeresen megrendezett tanácskozás.
Előzmény: Esti Corner (187)
Esti Corner Creative Commons License 2004.04.29 0 0 187
A Deutche Welle-n is szerepelt Bertalan Csaba. Mobilitás és urbanisztika volt a téma, Berlin mint létező főváros.Lényegében a lehető legszélesebb fórumon és a legnagyobb nyilvánosság mellett folyik a diskurzus a városról,a civil szférától a multikig aktív programokat dolgoznak ki, és leegyeztetett módon működtetik azokat.Sokszereplős termékfejlesztés! Budapest, de messze vagy még ettől.
Előzmény: stefanich (186)
stefanich Creative Commons License 2004.04.29 0 0 186
Egyetértek veled, már csak a foglalkozásomból adódóan is (terméktervező mérnökként dolgozom); csak az a baj, hogy a piac nagyrészén a "meggyőző eredmény" valami irreális, megmérhetetlen komponens eredménye.A designban nincs helye a giccsnek, az emberek mégis ezt várják tőlünk és az ipar sajátságosan ki is szolgálja ezt.
Előzmény: SAB (183)
stefanich Creative Commons License 2004.04.29 0 0 185
Egyetértek veled, már csak a foglalkozásomból adódóan is (terméktervező mérnökként dolgozom; csak az a baj, hogy a piac nagyrészén a "meggyőző eredmény" valami irreális, megmérhetetlen komponens eredménye.A designban nincs helye a giccsnek, az emberek mégis ezt várják tőlünk és az ipar sajátságosan ki is szolgálja ezt.
Előzmény: SAB (183)
SAB Creative Commons License 2004.04.28 0 0 184
Az építészet termék:

Előzmény: bobory (180)
SAB Creative Commons License 2004.04.28 0 0 183
A termékelvűség annyit tesz, hogy az építész bármely más produkció előállításához hasonlatosan kiindulási pontként figyelembe veszi, illetve tudatosan feltárja a végfelhasználók igényeit, a gazdaság, a piac és a technológia nyújtta lehetőségeket, majd ezek és a folyamatirányítás, a marketingkommunikáció, a professzionális design eszközeinek alkalmazásával az építészeti tervezést egy tudatos termékfejlesztési folyamatként építi fel, számtalan hagyományosan nem az építészethez tartozó terület tudását is bevonja a folyamatba és ezáltal kiterjeszti az építészet általános értelemben vett kereteit, lehetőségeit, ha úgy tetszik felelősségét. Innentől nincs kifogás arra, hogy mit kívánt a megrendelő, mire van kereslet és mit lehet megépíteni, mert a folyamat minden eleme ennek a reális kialakítását célozza. A tervezési módszert így egy koordinált diskurzusként alkalmazva az eredetileg feltett kérdések, igények sokszorosát lehet megválaszolni, és mivel a termékelvűségben nem maradhatnak problémák lezáratlanul, nem születhetnek megoldások nem szinergikus rendszerbe illesztve, így a végeredmény biztosan sokkal meggyőzöbb lesz, mint a hagyományos rendszerekben.

Előzmény: bobory (180)
Esti Corner Creative Commons License 2004.04.28 0 0 182
Izgalmas fogalmi bővülést jelent a termékszemléletű építészet. Ma minden téren át kell alakítanunk a gondolkodásunkat, miért jelentene kivételt ez alól az épített környezetünk?!
stefanich Creative Commons License 2004.04.28 0 0 181
Talán így elkerülhetők a teoretikai zsákutcák.
Előzmény: bobory (180)
bobory Creative Commons License 2004.04.28 0 0 180
Mire való a termékszemlélet az építészetben?
Előzmény: SAB (176)
Esti Corner Creative Commons License 2004.04.19 0 0 179
Voltam a Lakásvásáron a Körcsarnokban.Még mindig sok apró, rossz beosztású lakást árulnak. Termékben még mindig következetlenül gondolkoznak, kommunikáció pedig egysíkú.Van ugyan egy-két üdítő kivétel...
zeyk Creative Commons License 2004.04.18 0 0 178
a "művészetek palotájáról" írtak egy kritika-félét itt az indexen...olvastátok?
Előzmény: anteus (162)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!