Keresés

Részletes keresés

attoparsec Creative Commons License 2013.05.26 0 0 393

a megoldasodon lehet meg pontositani.

a G*m*MF/RF az az energia, amivel az m tomegu testet a vegtelenbe el lehet a Foldtol tavolitani.

de eleg csak addig a P pontig "emelni", ahol a Fold es a Hold gravitacioja kiegyenliti egymast.

azt is figyelembe lehet venni, hogy a Hold gravitacioja a Foldon levo testre is hat.

amikor a testet a Foldrol a P pontba emeljuk, a Hold gravitacioja is besegit.

Előzmény: Aurora04 (383)
Aurora04 Creative Commons License 2013.05.07 0 0 392

Jó nagy rugó kellene. :) Gondolom egy erős lineárisan változó mágneses tér is jó lehet erre a célra, ha az üzemanyag vasból van. És a Holdon is lenne egy ilyen mágnes.

Előzmény: Hírmérnök (389)
Aurora04 Creative Commons License 2013.05.07 0 0 391

Akkor ezt elég körülményes lehet kiszámolni. Gondolom többfokozatú rakétákkal jobb a helyzet, de így is túl sok lehet a veszteség. 

Előzmény: mmormota (388)
Hírmérnök Creative Commons License 2013.05.05 0 0 390

Bocs, az előbbi mondat-ismétlés miatt!

Előzmény: Hírmérnök (389)
Hírmérnök Creative Commons License 2013.05.05 0 0 389

Rugóenergiával kilövés, és rugalmas ütközéssel megoldott leszállás esetén

lenne minimális a holdutazás energiaigénye szerintem.

Ha megadták volna egy oda-vissza utazás hőveszteségének mértékét, akkor tényleg középiskolai szintű lenne a feladat.

 

Amúgy pedig rugóenergiával kilövés, és rugalmas ütközéssel megoldott leszállás esetén

lenne minimális a holdutazás energiaigénye szerintem.

Előzmény: Aurora04 (387)
mmormota Creative Commons License 2013.05.05 0 0 388

Nem a levegő a fő baj, hanem a rakéta elvű meghajtás. A rakéta kénytelen magával vinni az üzemanyagot, vagyis először menetirányban gyorsítja az üzemanyagot is, aztán ezt fújja ki hátrafelé. Ez - figyelembe véve a a kifújás viszonylag alacsony sebességét valamint a rossz hasznos/üzemanyag tömegarányt, egészen elképesztően gyenge hatásfokot eredményez. Nem kisebb-nagyobb korrekciókról, hanem nagyságrendekről van szó.

Előzmény: Aurora04 (387)
Aurora04 Creative Commons License 2013.05.04 0 0 387

Szia!

 

Igazad van! Gondolom első nekifutásra, egy fizikai feladatgyűjtemény számára ennyi elég. Aztán a pontosításoknál minden kezd majd elbonyolódni. Az az érdekes, hogy a fizikában bármilyen területen vagyunk is, mindig a domináns effektusokat könnyű kiszámolni, és a korrekcióknál elbonyolódik az elmélet. A Föld és a Hold gravitációs potenciáljaiból kiszámolt energia mellé gondolom a rakéta levegővel való közegellenállását is figyelembe kellene venni. De ehez szükség van a levegő sűrűségére, és hőmérsékeltére, a rakéta alakjára, pillanatnyi sebességének időfüggésére. Szóval jobb ötlet az űrlift, ha számolni is szeretnénk. :)

Előzmény: mmormota (386)
mmormota Creative Commons License 2013.04.30 0 0 386

A Föld elhagyásához le kell győzni a Föld gravitációs potenciális energiáját.

 

Ahhoz hogy így lehessen számolni, előbb meg kellene építeni az űrliftet. :-)

Annak hiányában töredék hatásfokkal, rakétával kell felemelni a hasznos tömeget.

Előzmény: Aurora04 (383)
Aurora04 Creative Commons License 2013.04.29 0 0 385

a gamma gravitációs állandót lehagytam

ez a jó!

 

E=gamma*(mu*MF/RF+mu*MH/RH)

Előzmény: Aurora04 (384)
Aurora04 Creative Commons License 2013.04.29 0 0 384

bocsánat:

E=mu*MF/RF+mu*MH/RH

ahol mu az űrhajó tömege mu=1 kg

MF a Föld tömeg, RF a Föld sugár, MH a Hold tömeg, RH a Hold-sugár

 

de továbbra is az

m*c2/E hányadost kell kiszámolnod

Előzmény: Aurora04 (383)
Aurora04 Creative Commons License 2013.04.29 0 0 383

Szerintem azt kell megnézni, hogy az 1 kg tömegnek megfelelő energia, ha az űrhajó mozgási energiájává alakul, akkor milyen energiák leküzdésére fordítódik. A Föld elhagyásához le kell győzni a Föld gravitációs potenciális energiáját. A Hold elhagyásakor pedig a Hold potenciális energiáját. Amennyit nyer az űrhajó a Földhöz, vagy Holdhoz való közeledésekor, az eldisszipálódik. 

Egy Föld-Hold oda-vissza utazáshoz szükséges energia:

E=gamma*MF/RF +gamma*MH/RH

 

m*c2/E hányadost kell kiszámolnod, és megkapod, hogy hány Föld-Hold oda-vissza útra elég az 1 kg-nak megfelelő nyugalmi energia

Előzmény: Várhegyi Márton (382)
Várhegyi Márton Creative Commons License 2013.04.28 0 0 382

Sziasztok!

 

Adott egy probléma, amiben szeretném a (sürgős) segítségeteket kérni.


Kb. hány darab oda-vissza Hold-utazásra volna elegendő egy 1 kg nyugalmi tömegű test, ha teljes egészében energiává alakulna (E=m*c^2 alapján)? Az űrhajó tömege 1 tonna.

Gondolom, valami egyszerűsítésre volna szükség, mivel középiskolás feladat, az integrálást és hasonlókat valószínűleg mellőzni kell.

 

Van valakinek valami ötlete?

(Az 1 kg-os testnek megfelelő energia kiszámítása megy, a probléma a feladat többi részével van...)

Előre is köszönöm a segítséget!

 

 

Hírmérnök Creative Commons License 2013.04.03 0 0 381

"Egy kis segítség kellene, nincs ötletem az alábbi feladatra:"igazold a hatás ellenhatás törvényét, rendelkezésedre áll egy csomag csillagszóró, gyufa hurkapálcák és cérna" "

 

Cérna igénybevételével készítsünk 1-1 3 lábú állványt a hurkapálcákból - inga-lengetés céljából. Az egyik inga fonalán meggyújtott csillagszóró függjön lengve, míg a másikon ártalmatlan.

 

Ha az egyik inga "csillapítási tényezője" netán nagyobbnak adódna, próbáljuk megmagyarázni, hogy mi ok folytán!

Előzmény: amotoros (369)
boxerhang Creative Commons License 2013.04.03 0 0 380

Úúúúúúú ezt benéztem...:) Elég amatőr hiba:D De így egyértelmű.

Előzmény: mmormota (375)
Simply Red Creative Commons License 2013.04.03 0 0 379

Ja, vagy úgy! Akkor tényleg egyenlők a sebességek, és ezt szerintem energiákkal a legkönnyebb belátn. A végső energia E = (1/2)mv02+mgh, és ebből v-re épp az adódik, amit a 376-ban írtál.

Előzmény: mmormota (375)
astronom Creative Commons License 2013.04.03 0 0 378

Nomost a javítási útmutató szerint mind három sebesség egyenlő,

 

Az 5 m magasból 10 m/s kezdősebesség esete egy erősen speciális eset :)

 

Előzmény: boxerhang (374)
mmormota Creative Commons License 2013.04.03 0 0 377

A vízszintes hajításnál a vízszintes sebesség meg a függőleges Pithagorasz tétellel összegződik.

A függőleges esetben pedig az esési időre másodfokú egyenlet adódik, amiben pont ez lesz a megoldóképletben a gyök alatt... :-)

 

Előzmény: mmormota (376)
mmormota Creative Commons License 2013.04.03 0 0 376

Kiszámoltam, a hivatalos megoldás a jó, a sebességvektor abszolut értéke minden esetben:

v_max = sqrt(v^2 + 2*g*s)

 

Szerintem jópofa.

Előzmény: mmormota (375)
mmormota Creative Commons License 2013.04.03 0 0 375

Szerintem nem a sebesség vektor függőleges komponensére gondoltak hanem a teljes sebességre, ami vízszintes dobás esetén nem ugyanaz. Így már érdekesebb a feladat... :-)

Előzmény: Simply Red (373)
boxerhang Creative Commons License 2013.04.03 0 0 374

A feltételek természetesen adottak, csak elfelejtettem leírni. Ez a feladat a 2010-es májusi emeltszintű érettségi feladatsorban volt tesztkérdés. Nomost a javítási útmutató szerint mind három sebesség egyenlő, de akkor nem én vagyok a hülye.

Előzmény: Simply Red (373)
Simply Red Creative Commons License 2013.04.03 0 0 373

Jól. (ha a közegellenállást elhanyagoljuk, és feltesszük, hogy mindhárom esetben földet ér a kő. Utóbbi az első közmikus sebességnél kisebb kezdősebességek esetén teljesül.)

Előzmény: boxerhang (372)
boxerhang Creative Commons License 2013.04.02 0 0 372

Rég volt aktív a fórum.

Olvastam egy példát: 3-féleképpen eldobunk egy követ. Egyszer felfelé, egyszer lefelé, egyszer pedig vízszintesen. Milyen a reláció az egyes esetekben a földetérés sebességei közt?

Ha logikailag levezetjük: az első kettő ugyanaz, hiszen, ha felfelé dobod, emelkedik, megáll, majd magasabbról 0 kezdősebességgel elindul lefelé. Amikor a dobás magasságába ér, a sebessége ugyan akkora, mint amikor eldobtuk, iránya azonban lefelé mutat, tahát egyenértékű azzal, mintha lefelé dobnánk. Mármint sebesség szempontjából. A harmadik viszont függőlegesen egy szabadesés. Tehát v1=v2>v3. Jól gondolom?

rapidcfg Creative Commons License 2012.02.16 0 0 371

negy helyett nagy

 

Előzmény: rapidcfg (370)
rapidcfg Creative Commons License 2012.02.16 0 0 370

Azon kell szemléltetni, aki ilyet kér józan halandótól. Newton 3. axiómája a hatás ellenhatás.

Tehát negy izgalomra semmi ok. Nem lesz hosszadalmas a matematikai levezetés:-)

Nem törvény. Másik becsapás a horkapálcika. Vagy csak melléütés.

 

 

Előzmény: amotoros (369)
amotoros Creative Commons License 2012.02.16 0 0 369

Sziasztok!
Egy kis segítség kellene, nincs ötletem az alábbi feladatra:

"igazold a hatás ellenhatás törvényét, rendelkezésedre áll egy csomag csillagszóró, gyufa horkapálcák és cérna"
Ha valakinek van ötlete, hogyan lehet ezekkel az eszközökkel a fenti törvényt igazolni, legyen szíves ossza meg velem.

Előre is köszönöm!

Simply Red Creative Commons License 2012.02.11 0 0 368

Csak álmodtam, vagy tényleg volt itt egy kérdés a nátrium nagy nyomáson szupravezetővé válásával kapcsolatban. Na mindegy, én ezt találtam a dologról.

Törölt nick Creative Commons License 2012.02.07 0 0 366

Köszi mindkettőtöknek a választ. Így már értem.

XtraP Creative Commons License 2012.02.07 0 0 365

Az általad idézett h = v2/(2g) összefüggés arról szól, hogy v sebességgel függőlegesen felfelé hajított test ekkora magasságra emelkedik.

 

A feladatban vízszintes hajítás szerepelt; ennek kezdősebessége - mivel függőleges komponense nulla - a földetérés időigényének szempontjából érdektelen.

Előzmény: Törölt nick (363)
Mungo Creative Commons License 2012.02.07 0 0 364

Viszont van egy olyan összefüggés is, hogy h = v^2/2g. Ezt itt miért nem működik?

 

Miért gondolod, hogy nem működik?

v=g*t     (ez a végsebesség a becsapódáskor)

v2=(g*t)2

h=v2/2g=(g2*t2)/2g=g*t2/2

Előzmény: Törölt nick (363)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.07 0 0 363

Sziasztok!

 

Foglalkozgatok Kinematikával, mert később szükségem lesz rá és nem nagyon vagyok képbe vele.

 

Viszont van valami amit nem értek. Adott ez a feladat:

 

Egy 22 g tömegű testet 8 m/s kezdősebességgel vízszintesen elhajítanak. Határozza
meg, milyen magas volt a torony, ha a tömegpont 5 s alatt ér földet.

 

Megoldás
A vízszintes hajítás esetén a függőleges elmozdulást a szabadesés eredményezi,
ahonnan a torony magassága h = gt^2/2 = 122,6250 m.

 

Viszont van egy olyan összefüggés is, hogy h = v^2/2g. Ezt itt miért nem működik?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!