Keresés

Részletes keresés

mmormota Creative Commons License 2013.04.09 0 0 94

Most nézem, hogy ezt nem mostanában kérdezték...

Előzmény: mmormota (93)
mmormota Creative Commons License 2013.04.09 0 0 93

"Az lenne a kérdésem, hogy egy rakétának mekkora erővel kell mennie ahhoz, hogy kilépjen a világűrbe a Kármán-vonalig, ami 100 km-en van kb.
Egy saját rakétát tervezek és szeretnék egy kamerában kijuttatni és irányítani."

 

Elég nagyratörő terv...  :-)))

 

Ez a szerkentyű pl. csak 39km-.ig ment fel 145kg induló tömeggel. 

http://ddeville.com/derek/Qu8k.html

 

A Rexus rakéták mentek fel 100km-re kb. 500kg induló tömeggel, ezeket egyetemi projectek keretében építették.

 

A kérdésfeltevés módjából arra következtetek, hogy kissé alábecsülted a feladatot. ;-) 

Előzmény: Petros.ross (90)
thor80 Creative Commons License 2013.04.09 0 0 92

Az oroszok is beszállnának az aszteroida befogó projektbe: http://en.rian.ru/science/20130405/180453396.html

Így talán az ESA is a részvétel mellett dönt.

thor80 Creative Commons License 2013.04.07 0 0 91

A NASA-nál már kisbolygók Holdhoz való vontatását tervezik:

 

http://urtud.blogspot.hu/2013/04/a-nasa-aszteroidat-szallitana-holdhoz.html

Petros.ross Creative Commons License 2010.01.15 0 0 90
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy egy rakétának mekkora erővel kell mennie ahhoz, hogy kilépjen a világűrbe a Kármán-vonalig, ami 100 km-en van kb.
Egy saját rakétát tervezek és szeretnék egy kamerában kijuttatni és irányítani.
valti7 Creative Commons License 2009.12.29 0 0 89
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy mitől függ, hogy a földről kilőtt rakéta milyen alakú pályán mozog?
És lenne még1 : Mesterséges égitestek közül melyiket milyen páályára helyezik?
(ez a Házi Dolgozatom :D és nem találom sehol) Előre is köszi. :D
Hoemaco Creative Commons License 2006.06.17 0 0 88
Reklám érdeklődő fiataloknak: A Magyar Asztronautikai Társaság űrkutatási ismeretterjesztő ifjúsági tábort szervez 2006. július 17-26. között Szentléleken. Szeretettel várnak minden 13-18 év közötti fiatalt határon innenről és túlról. Nézze meg az űrtábor honlapját! Képek és beszámolók a régebbi táborokról, programelőzetes. http://www.urtabor.hu
MoDS Creative Commons License 2002.11.16 0 0 87
November 20-an Urnap'2002 az ELTE TTK Eszaki tombjenek Harmonia termeben, reggel 9-tol 13-ig, a Petofi hid budai hidfojenel, Pazmany Peter setany 1/a (asszem).

MoDS

Előzmény: tyutyus (85)
Muster Mark Creative Commons License 2002.11.03 0 0 86
Vajon mekkora lehet az a legkisebb méretű gépmennyiség, amely - emberi távirányítással - képes önmagát legyártani, még mielőtt tönkremenne?

Én azt gondolom, hogy annyira nagyon azért nem nagy. Talán egy holdra szálló rakétába is beleférne...

Ha önmagát képes ugyebár legyártani (akár emberi távirányítással) egy csomó gép, akkor képes emellett még sok minden mást is. Idővel egy egész, tisztán robotokkal megtervezett ipart ki lehetne alakítani a Holdon, távirányítással. Az meg annyira nem bonyolult. Pártíz év múlva talán még űrhajókat is lehetne csinálni odakint.

tyutyus Creative Commons License 1999.10.08 0 0 85
Okt. 11-én 9-től a BME K épületében /Műegyetem rakpart 3./ ŰRNAP '99
Törőlt_nick Creative Commons License 1999.10.08 0 0 84
Előrebocsájtom, hogy efféle tudományokkal eléggé hadilábon állok és nem tudom, hogy a fizikai tér és a gravitációs tér megegyezik-e? Ha a fény a görbült gravitációs teret követi attól még fizikailag lehet egy rövidebb út. Vagy nem? :(
Előzmény: Újlaki (81)
Újlaki Creative Commons License 1999.10.07 0 0 83
Azért vigyáznék ezekkel a tiszta marxista tanokkal: ezek szerint Isten a tökéletlenség tökéletes tökéletesítője? ;-)
Előzmény: Törőlt_nick (82)
Törőlt_nick Creative Commons License 1999.10.07 0 0 82
Hi Újlaki!
de jó, hogy felhoztad ezt a régi topicot, elkuncogtam itt a régi hozzászólásaimon! :)
legjobban ez tetszett:
"Szerintem, a mai rakétatechnika tiszta tévút, az a lángtenger, ahogy elindulnak, kész döbbenet!!!
Az, hogy egyáltalán müködnek, Isten létét bizonyítja! :-)

TÖKÉLYRE VITTÉK A TÖKÉLETLENT !"

-ant-

Előzmény: Újlaki (81)
Újlaki Creative Commons License 1999.10.07 0 0 81
Mivel a tér görbült, pontosan az a vonal az egyenes, amelyen te rövidebb úton akarsz repülni. Úgy hogy nincs rövidebbút.
Előzmény: Törőlt_nick (76)
Shape Creative Commons License 1999.03.04 0 0 80
offtopic on

Lehet még Sagan regényeket kapni valahol ?
Én eddig csak a Kapcsolatot tudtam megszerezni jó nagy utánjárással.
Egyáltalán írt más regényt is ?

offtopic off

Shape

Előzmény: Törőlt_nick (74)
Shape Creative Commons License 1999.03.04 0 0 79
Hello Bizalom !

Az ellenzők értelmes részét szerintem meg lehet győzni az űrkutatás
fontosságáról, még demokráciában is. Lehet, hogy a tájékoztatás terén
vannak problémák inkább. A probléma szerintem ott van, hogy sokaknak
nem igazán van fogalmuk arról, hogy az űrkutatás eredményeit idelent
is fel lehet használni. Gondolj csak a meterológiai, vagy távközlési
műholdakra. Mennyire hétköznapinak tekintett eszközök manapság.
Gyakorlatilag a fejlett és közepesen fejlett országokban ezek
széleskörben (népesség szempontjából) felhasznált dolgok. Néhány
ipari technológia is az űrkutatás melléktermékeként fejlődött ki, és
az orvostudomány is sokat megtudott a súlytalanságban elvégzett
kisérletek eredményeiből. Az űrkutatás ad néha gyakorlati
bizonyítékot az elméleti fizikusok elméleteire is ( pl. szupernóvák,
feketelyukak, neutroncsillagok, pulzárok stb megfigyelése ).
Valószínűleg vannak teljesen titkosan kezelt projectek is katonai,
vagy gazdasági megfontolásokból, de pár év(tized ?) múlva széles
körben felhasználható lesz az eredményük békés célokra is.
Jó sokat rizsáztam, de a lényeg szvsz az, hogy a földi problémák egy
részére is megoldást adhat az űrkutatás, és ezt tudatni kell azokkal,
akik ellenzik. Aki nem elvből, vagy közvetlen anyagi elvből ellenzi,
azok képesek lesznek a kompromisszumra.
Az űrkutatás egyes részei magánkézben vannak, ezért itt nem biztos,
hogy a "többségi gondolkodás" sok vizet zavarna.

Shape

u.i. tegnap akartam küldeni, de a technika ördöge közbeszólt.

Előzmény: bizalom (73)
Törőlt_nick Creative Commons License 1999.03.04 0 0 78
Format C:
Előzmény: soltika (77)
soltika Creative Commons License 1999.03.04 0 0 77
Ez itten egy abszolút nem futurisztikus mese:
Eccer vót hó nem vót egy Kolompos Kristóf , kicsit lökött vót az ürge /szerette a térképekeket meg különben is olyan összeférhetetlen sz.r alak vót/
Az spanyol államkincstárból azért sikerült /kiprivatizálni,kilopni nem párt alapitás céljából/nekije kibulizni
olyan mostanság csolnaknak nevezett és különben is rövidebb utakra kitalált 3 hajót, és szégyenszemre az indiai fűszerszámokért elindult ez az elvetemült gaz. Szerencsétlen olyan marha vót hogy feltalálta Ámerikát anélkül hogy tudott vóna róla , oda vissza csolnakázot vagy 3-szor /a marhájának nem volt jobb elfoglaltsága/ a végén még tán meg is akarták egy pöttyet inkvizicionálni/ és olyan marharépa vót az barom hogy még az őáltala felfedezett ámerikát is egy utána jövő profi hajósról nevezték el akit úgy hivtak: Ameigo Vespucci.
/a Kolompos előtti "barbár" vikingeket és (az azok előtti egyiptomiakat?) a másik oldalról a Húsvéti nyuszik szigetén kultikus célokból felállitott szobrok legyártóiról se felejtkezzünk már el.
Visszatérve a mostanságra volt egy Jules Verne nevezetű ürge is és nem szabad elfelejtkezni egy Ciolkovszkij nevezetű paliról sem.
/A mostani "őrülteket" talán mostanság el is felejthetjük, mármint nem azokat akik a fenekükön ülve az űlőgumóikat növesztik /
Olyan fárasztó a gondolkodás üdv:
soltika
Törőlt_nick Creative Commons License 1999.03.04 0 0 76
Valahol olvastam, hogy a tér görbült. Ezek szerint, ha nem a fényforrás felé repülnénk, hanem egy kicsit 'mellé', akkor célhoz érnénk, még hozzá rövidebb úton.
Na ugye, hogy van rövidebb út az egyenesnél !
-ant-
Előzmény: Törőlt_nick (75)
Törőlt_nick Creative Commons License 1999.03.04 0 0 75
Szerintem, a mai rakétatechnika tiszta tévút, az a lángtenger, ahogy elindulnak, kész döbbenet!!!
Az, hogy egyáltalán müködnek, Isten létét bizonyítja! :-)

TÖKÉLYRE VITTÉK A TÖKÉLETLENT !
-ant-

Törőlt_nick Creative Commons License 1999.03.04 0 0 74
Kedves SebDani !

A kétdimenziós világot Sagan a 'Kozmosz' sorozatban már pedzegette. Csak az egésszel az a baj, hogy a kétdimenziós világ tisztán teoretikus, semmi fizikai alapja nincs. Ahhoz, hogy fizikai valóságról beszéljünk, feltételeznünk kell az anyag meglétét, s mivel a legkissebb részecskének is van térbeli kiterjedése, a '2D világ' hasonlata hamis állítás. A hipertér megléte teljesen futurisztikus, azér' minden nem jöhet be a sci-fi íróknak!

MINDENKINEK!
ÓVATOSAN A 'FEKETE LÚKKAKAL', MERT AKI ECCER BELEESIK, SOSE AKAR TÖBBET KIJÖNNI ONNAN !
:-)))))
-ant-

Előzmény: SebDani (64)
bizalom Creative Commons License 1999.03.03 0 0 73
Szevasz Shape

A latszat az hogy nem feltetlenul vagyunk meggyozodve az urkutatas szuksegessegerol,es ez az ellenzok taboraban eros ervkent mukodik.
Vagyis amig a foldi gondok egyre nonek
miert foglalkozunk az "egiekkel"?
Ezert mondom azt hogy a fejlodes csak
akkor valtozik majd jelentosenes es ugrasszeruen ha a politika nem engedi
a tobbsegi gondolkodast.
Valoszinuleg a Piramisok sem ugy epultek,ha ember epitette oket, hogy elotte nepszavazast tartottak annak szuksegessegerol.
Vagyis nem tervem van hanem gondolatom
arrol hogy a liberalis demokraciaban
a nagyobb szervezettseget igenylo tervek
miert nem vagy miert csak nagyon lassan valosulhatnak meg. Gondolj csak Kolombuszra. Milyen helyi cecok eloztek meg az indulasat,pedig akkor meg igazi
feudalizmus volt.
Na persze most jogosan kerdezheted hogy
en hajlando lennek e eletem munkajat arra aldozni hogy leszalljunk valami
ismeretlen kavicsokert egy masik naprendszerben. De pont az egyed onzosege az ami lassitja a folyamatot es
a rendszer meg adja ala a lovat.

Bizalom

Előzmény: Shape (68)
Shape Creative Commons License 1999.03.03 0 0 72
Persze, hogy a rövidebb úton ! Már olyan is sikerült, hogy hamarabb értem haza, mint ami jelenléti ív távozási idejébe be lett jegyezve... Látod, még az időutazáshoz is értek. ;-)

Más: Azthiszem A. C. Clarke egyik könyvében olvastam egy olyan hajtóműről, ami a rakétának egy olyan továbbfejlesztése, ahol a kilövelő anyag nem a saját égése és ezáltal tágulása által kapja meg a szükséges sebességet, hanem elektromos térerővel gyorsítják, ugyan úgy, mint pl. ma a mágnesvasútat. A poén ebben az lenne, hogy ezáltal az energiát valami hatékonyabb dologgal lehetne előállítani ( helyfoglalás szempontjából ), mint a hagyományos rakéta anyag. Pl. egy atomreaktor. A kilövelő anyag persze itt is ki tud fogyni, de energiából viszont tisztességesen be lehet tárazni, sőt a delej napelemekből is jöhet (persze még fejlődhetnek a hatásfok terén, meg az akkuk is amibe pufferolhatjuk a delejt), tehát az energia elég olcsó lesz. A kilövelő anyag pedig egyelőre lehet valami fémtartalmú anyag, amire a tekercsek hatnak is. A kilövelő anyag sebességének a növelésével pedig az I=m*v miatt a felhasználandó anyag mennyiségét lehetne csökkenteni.
Szerintem ez bolygóközi szinten megoldást jelenthet az űrhajóknak. Mondjuk én max. orbitális pályán indítanék be ilyen hajtóművet, mert nagyhatótávolságú gépágyúnak is beillene. Aztán biztos lehetne fejlődni, pl kisméretű, de helyben, energiából könnyen "előállítható" meghajtó közeg irányába pl. elektron, foton stb. Talán van is ilyen fejlesztés. Mit gondoltok ?

Halászkirály Creative Commons License 1999.03.03 0 0 71
"Ma nem indul röpülő, hajtogass magadnak..."
Vanek Creative Commons License 1999.03.03 0 0 70
Mit csinál az UFO ha megszomjazik?
-Hát űrkutatÁS
SebDani Creative Commons License 1999.03.03 0 0 69
Jó, jó, elhúztál...
Fénysebességgel?
Vagy tudsz egy rövidebb utat?
És biztos, hogy csak a 3 dimenziót használtad?
;-)
Előzmény: Shape (68)
Shape Creative Commons License 1999.03.02 0 0 68
Hello bizalom !

A lassuló fejlődés szvsz is csak látszat, szerintem csak egyszerűen a kutatási témák bővülnek ( nem csak az űrkutatás terén ), és emiatt egyre kisebb csoportok foglalkoznak egy-egy témával, esetleg kisebb költségvetéssel is, de ha az összes kutatást eredményeit összeadjuk, lehet, hogy növekedést is tapasztalunk. Személy szerint gőzöm sincs, hogy a valóságban nő, vagy csökken, de az biztos, hogy a technikai feltételek javulnak, tehát a legtöbb helyen mára olcsóbb, mégis jobb felszereléssel támogathatók a kutatók, mint régebben. Pl. szg-k. ( Az atomreaktort, azér' most sem árt jó vastag ólommal körbevenni. :-) )

Világuralom ? Hmmm... Mi a terved ? :-)

Kedves SebDani !

A csirkét hívó hangal kapcsolatban teljesen igazad van, én is csak a te konkrét példádon belül használtam, a késöbbiekben csak a szorzó véges voltára akartam rámutatni. Tény, hogy nem kell mindjárt kiszaladni a világból, de hát már csak ilyen vagyok...

Shape

ui : Elhúztam haza, holnap de.-től leszek ismét.

SebDani Creative Commons License 1999.03.02 0 0 67
Kedves Shape!

Egy-két dologról nem szabad megfeledkeznünk!

A PI csak az Euklideszi geometriában használható valamire.
Mind több helyről hallani azt a véleményt, hogy a Világegyetemünk nem az Euklideszi geometriával írható le. (pl. egyenesünk sincs, hiszen a fény is hajlik; bár ez nem az igazi érvelés része, csak eszembe jutott)

De ha van is PI-nk.
A dimenziók számától szerintem nem függ ez a PI/2 szorzó, mivel akár ezt a gömbös példát, akár ennek a primitívebb változatát (egy köríven szaladgálnak a pontlények egy szabadsági fokkal) tekinted, mindkettő visszavezethető egy síkmetszetre, vagyis a körre. Így én úgy érzem, hogy a 4 dimenziós elképzelés is visszavezethető egy síkmetszetre, ahol viszont a PI/2 vigyorog. :-)))

Ha megboldogult Einstein képletét elhisszük, akkor a sebesség növelésére nincs esélyünk. (Bár hol vagyunk még a fénysebességtől...) Legfeljebb az utat tudjuk lerövidíteni, amire lejjebb felvázoltam az elméletet...

Egyébként pedig ne akarjunk egyből a legtávolabbi galaxisba menni! (Bár az analógia alapján minél messzebb megyünk, annál jobban tudunk spórolni.)

Jó téma! :-)

Előzmény: Shape (65)
bizalom Creative Commons License 1999.03.02 0 0 66
Szevasztok

Meg az elejen valaki pedzegette hogy
lassulunk a haladassal es egyaltalan
van e erteleme ennenk a kutatasnak.

Az ertelme az osztonunkben van.
Az osztonunk pedig folottunk all.

A lassulassal meg nem ertek egyet.
Penzre van szukseg. A penzert dolgozni kell.A munkat a tomegek nem szeretik.
Erdekeltte kell tenni a dolgozot.
Ezeket mar lejatszottak nem de?

Szerintem csak az a lehetosegunk ha
valaki vilagmeretu uralomra tesz szert
es valosagos rabszolgatartast hoz letre.
NANA hogy en sem ertek vele egyet de ha
Demokratikus Vilag MunKa Halonak(DVMH) hivjuk?

Szoval a hosszutavu elkepzelesek csak valamifele diktatorikus uton jottek letre. Ha a politikanak sikerul megteremteni azt a fajta globalizaciot
ami mar el is kezdodott akkor van remenyunk.(mire?)

Bizalom

Shape Creative Commons License 1999.03.02 0 0 65
SebDani !

Hihetőnek hangzik, sőt, ha több dimenzió is létezik ( van erről valakinek "megbízható" infója ? ), akkor valahogy ki is lehet használni. A példádban egy dolog viszont kiszámítható. Az okos tudós mindössze max. PI/2-ször, azaz kb. másfélszer lesz gyorsabb a hagyományosan közlekedő társaihoz képest. Ha belegondolsz abba, hogy a legtávolabbi csillagászati képződmény ( asszem galaxis volt éppen ) amit eddig felfedeztek kb 15 - 18 milliárd fényévre van tőlünk, akkor ez a sebesség növekedés nem valami nagy. Lehet, hogy az általunk 3D-snek érzet világunkban, ha a dolog működik nagyobb lehet a szorzószám, lehet, hogy kevesebb ( Most épp nincs kedvem mértanozni :-) ). Viszont akármelyik is, lesz egy max. határsebesség, függetlenül attól, hogy mennyi energiát ( Joule ) tudunk belefektetni. Mi viszont egy olyan elvről álmodozunk, ami szerint nincs felső határ, csak lehet, hogy a hajtómű kicsit sokat fogyaszt. Lehet, hogy ez mindig csak álom marad.

Üdv !

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!