Ha elmegyünk messzebbre otthonról, akkor én inkább attól félek, hogy üres lesz a lakás mire hazaérek :) De én is a kényelem miatt választottam a pelletet, bár a gáz biztos kényelmesebb. Valaki próbálta már a "hamut" porzsák mentes (nem víz alapú) porszívóval kitisztítani?
atomgond:
Értem, és biztos is, hogy függök a pellettől, de a lehetőségek ezt engedik meg, és a kényelmem is inkább erre tendál.
Voltam egy bemutató teremben, és megnéztem az egyébként már megrendelt Edilkamin Ecoidro kandallónkat, és nekem nagyon tetszik. Igazi minőségi darab, nem úgy mint a kiszolgálás a boltban, ahol 1/4 órán keresztül nem sikerült megtalálni semelyik eladónak, így aztán a tüzetes vizsgálódás után hamar elhagytuk a helyszínt.
A pellet ára is kedvezőbb lett mint amit én tudtam. A GlobalStone-nál 56/kg de ha náluk veszem a kandallót (amit meg is tettem), akkor 52 Ft, de ez még maradék pellet, az új beszerzés vszínű olcsóbb lesz. Atomgond véleményére csak annyit, hogy nyugaton nagy divat a pellet, és remélem itthon is hamar elterjed, és azt meg főképp nagyon remélem, hogy a pellet választék növekedni fog és a függőség is kisebb teher lesz.
Már csak a fűtés kiépítése maradt hátra, amit magam vállaltam be, szóval bele kell húznom, mert jön a hideg.
Nálunk az a helyzet, hogy egy félreeső utcában van a telkünk, ahova elég messziről lehetne gázt bevezetni. Abból a pénzből, amiből bevezettethetnénk, azt hiszem pár évig elfűtögetünk majd pellettel. Viszont szeretnénk a gázfűtés kényelmét élvezni, vagy legalább ahhoz közelíteni. Ha elmegyünk otthonról, ne a hideg-rideg lakásba kelljen hazaérni, meg ilyesmi szempontok vezérelnek minket.
(Jelentem, építési engedély megvan, húzódnak felfelé az Ytong-falak. :-))) )
Sajna vannak olyan pellettüzelésű kandallók, amikhez csak a fapelletet ajánlják, az energiafű- és egyéb más pelleteket nem... Persze mi is egy ilyet néztünk ki, de bízunk benne, hogy valóban fahulladékból és nem frissen vágott fákból csinálják majd a pelletünket... :-)
Nem akarok kötözködni, de nem hallottál még a pelletfűről? Ez egy gabonaféle, amit kizárólag pellet készítés céljából termesztenek. Egy évben 2-3 alkalommal lehet aratni-ujravetni. Ezzel ez a megújuló energia források közül az egyetlen ami ilyen gyorsan felhasználható. Természetesen készítenek itthon (is) biofabrikett alapanyagból is pelletet, de a fa nem annyira tekinthető megújuló energiaforrásnak. A földön sokkal gyorsabb a fák irtása, mint az ujratelepítés, igy minden tisztelet azoké akik felvállalják a pellet használatát, ezzel hozzájárulva a bolygónk megmentéséhez (avagy elpusztításának lassításához)
Az összehasonlítás értelemszerűen kandallóval, vagyis hagyományos szilárdtüzeléssel volt értendő. ;-) Gázzal felesleges összevetni, minthogy a pelletkazán tulajdonképpen egy automata kandalló.
A pellet pedig nem más, mint fabrikett. Ez utóbbi kizárólag méretében különbözik a pellettől. Kandallóban és egyéb kazánban használható, a fűtőértéke pedig azonos a pellettel. Tehát ha ezzel fűtesz kandallóban, akkor hatásfokban ugyanazt kapod mint egy pelletes kályhával. Különbség abban van, hogy a pelletes önmagát adagolja egy tartályból, mindenféle beépített automatika segítségével. A kandallónál meg néha manuálisan kell rakni a tűzre. Kb. ennyi. Viszont a kandallóval nem függesz semmitől, de a pelletessel függesz a pellettől, mivel abban a készülékben semmi mást nem tudsz eltüzelni. Illetve a pelletkazán villanyt is igényel. Én részben ezért mondtam le róla. Ha nincs villany, problémás lesz a fűtés. A kandallónál viszont nincs ilyen gond, mert az semmi mástól nem függ, csak hogy van-e otthon tüzifád / biofabriketted, vagy nincs. :-) Nomeg, nem mellékesen a pellet viszontlag drága fűtőanyag. Legalábbis egyelőre.
Mindenhez szükségeltetik némi függőség, de inkább függök a pellettől mint a földgáztól, mivel azt akár még én is előállíthatom, nem úgy mint a másodikat. :) Pontosítok, azt is előállíthatám, de nem áll módomban. :) Nekem az ára is kedvezőbb mint a földgáz, mert nálunk csak a földgáz bekötés a telekre 150e ft, és az én számitásaim szerint olcsóbb is, bár ahogy látom ebben sokakkal nem értünk egyet.
Ahogy számolja az ember, egy sima kandallóbetét, ami központi fűtésre köthető és fával fűthető, az 200.000 Ft. De ezt még be kell építeni...szóval az ára nem sokkal lenne lejjebb.
A "körbeépítés" nem tüzelőanyagfüggő (pellet, vagy fa), mert a pelletes rendszerből is van sima tűzteres amit körbe kell építeni, és a fatüzelésesből is van kandallókályha, amit nem kell körbeépíteni.
A pelletes fűtés nagyon kényelmes, és jó a hatásfoka is.
Amit ellenérvként szoktak felhozni vele szemben, az egyrészt a tüzelőanyag ára -jelenleg az egyik legdrágább-, másrészt a viszonylagos szerkezeti bonyolultság -üzembiztonságra nézve lehet hátrányos-, harmadrészt a pellettől, mint speciális tüzelőanyagtól való függés.
A pelletfűtésnek gyakorlatilag egyetlen előnye van a sima kandallóhoz képest, ez pedig a kényelem, mivel a működés és főként a tüzelőanyag adagolása automatikus.
Végigolvastam a topikot, és találtam hasznos információkat, köszönöm. Mindemellett én már régóta eltökéltem, hogy részben a hely adta körülmények miatt pellet fűtés rendszer mellett teszem le a voksot. Ebben részben ti is megerősítettetek. A lényeg, hogy októberben már biztos ez lesz a házban. Ha még akkor is aktuális lesz egyeseknek, hogy milyenek a tapasztalatok, biztos írni fogok, mert ahogy látom ebben a topikban csak a tapasztalat hiányzik. Nekünk b30-as téglából épített rossz hőszigeteléssel bíró helységeket kell befűteni egy cserépkályha esetleges rásegítésével. Én mindenesetre nem vacakolok annyit elmélettel, majd meglátjuk ;) Olyan ez mint az Internetes vásárlás. Az elején mindenki idegenkedett tőle, de aztán csak beindult a szekér. Mellesleg sietnem is kell, mert a szezonban visszamennek az árak a helyükre :(
Mi megkérdeztük az Ecoidro és az Idrofox kinti árát a gyártótól. Kb ugyanannyira jött ki, mint itthon a Globalstone is adja. Szóval ezért legalábbis nem érdemes kiutazni!
Köszi. Az Ecoidrot néztem már. A pannonpellet.hu-n van egy komolyabb kalkulátor a hőigényre és a felhasznált pellet mennyiségére vonatkozóan. 115.000 Ft lenne, kb 2 tonnát mondanak egy 80 nm-es házra. Egy csomó más adat is kellett: fekvés, nyílászárók nm-ben égtájanként...Ha ennyiből kijön, akkor megéri beruházni. Ahogy számolja az ember, egy sima kandallóbetét, ami központi fűtésre köthető és fával fűthető, az 200.000 Ft. De ezt még be kell építeni...szóval az ára nem sokkal lenne lejjebb. Azt a plusz 100.000 Ft-ot megéri nekünk.
érdemes szerintem egy egy kinti kereskedőt felhívni. más árak lesznek. ergo egy hosszú 7 végés Garda tói nyaralással, megérheti kimenni. s a család is kikapcsolódik... :o)))
Oké, lehet 16 óra. Bár elég sok oldalt elolvastam már, de ezzel még nem találkoztam. még így is sokkal több az én számításom, mint a kalkuláció szerint. Bennünket nagyon érdekel a pellet megoldás, mivel kényelmes, egyszerű. Majdnem mintha gáz-cirkója lenne az embernek. És ugye nem utolsó az sem, hogy környezetbarát megoldást kínál. Már csak az a kérdés, hogy tudjuk kalkulálni, hogy mégis évente mennyi pelletre lesz szükségünk. Jóval drágább a kandalló is: 486.000. Sima fa fűtésű, ami tudja vinni a központi fűtést már van 200.000-től. Én a pellet mellett lennék, csak légyszi akinek már tapasztalatai vannak, tehát működik ilyen kandalló náluk, az segítsen. HMV nem kell, az villannyal lesz megoldva.
a számításod abban is hibádzik, hogy napi átlag (az irományok sezerint) max 16 órát megy egy ilyen kályha.
hogy ez így mire elég, mire nem nem tudom. az új ház lehet ilyen is meg olyan is. az alap, a hőszükséglet, a saját házadra és a táblázatban lévő amit alapul vehetsz semmi más.
Valami itt nem stimmel. Megnéztem a kalkulátort: 80 nm, ice age, újabb építésű házra beállítva kb 80.000 Ft-ot hoz ki. Ez ha így lenne, akkor szuper. Viszont: pellet kandallók+központi fűtés: 35 kg-os tároló, minimális felhasználás 1 kg, max 4 kg/óra. Ebből kiindulva 35 kg, elég 35 órára. Vajon ezzel hány fok tartható? Viszont 100 kg pellet min.4000 Ft, ez 40 Ft/kg-ot jelent. Ez napi 960 Ft, havi 28.800 Ft...na jelenlegi klimatikus viszonyaink közt fűteni kell, igaz változó intenzitással, de kb októbertől áprilisig. Ez 7 hónap. Ha így a minimális szükségletet nézem, tehát óránként 1 kiló pelletet, akkor csak ez nekem évente 201.600 Ft. És ha 4 kiló kell? Az ennek 4-szerese. Ez így nem olcsóbb, mint a gázfűtés. Sokkal drágább. És e szerint a kalkulátor nagyon nem valós adatokat ad. Szóljatok ha valahol tévedek. Jó lenne, konkrét adatokat tudni, egy kilóval hány fok tartható stb...Ha ez viszont így van, akkor a sima fafűtéssel a pellet ma még sajnos nem tud versenyezni. De még a gázzal sem.
Építkezés előtt állok, pellettes kazánnal szeretném megoldani a ház fűtését+hmv. Kérdésem, hogy tudtok-e energiafű pellet elégetésére alkalmas automata pelletkazánt ITTHON,
valamint
szerintetek egy földszintes, 238 m2 (185 m2 lakásrész+52m2 műhely) új építésű ház mekkora teljesítményű kazánt kíván? A 38kW hőigény, amit egy cégtől kaptam előzetesen felmérve, kicsit soknak tűnik (?)
csak most latom (a honlap alapjan), hogy miket arultok.
Ez a D'Alessandro Termomeccanica fele kazanok. Lattam a standot a Construman, Geoval beszeltem, nem ismered? Egy masik olasz is ott volt, az o nevere nem emlekszem.
Arra nem kell azt hittem az utcafrontit csináljátok.Én már várom hogy Nieri mikor kinál a topik olvasóknak buszos utazással összekötött pellet kazán bemutatót.A megjelent párok kapnak egy zacsi pelletet meg francia drazsét.Most már igazán csinálhatna egy honlapot szerintem a direkt marketing nem mindenkinek vonzó,aztán lehet h én látom rosszul a dolgot.Vagy biztos garázsvállalkozás mint annak idején a microsoft aztán kinő hirtelen egy kazán birodalom itt a szemünk láttára.
Hááát, a fene tudja. Az utcafronti kerítés van csak benne a tervekben, az oldalsóról nem esik szó (azt csináljuk). De úgy tűnik, végre ezen a héten, meglesz az engedély, ma adtuk be a statikai tervet, kéményseprős engedélyt, talajmechanikai vizsgálatot, amivel el voltunk még maradva.
A fűtés téma még mindig pihen, de a kémény már meg van véve (18-as Leier LSK).