Ja és amit az éghajlatunkról, a forró időszakról és az éjszakákról írtál, az (attól félek) hamarosan múlt időbe tehető. 10-12 év múlva itt görög éghajlat lesz...
:|
A gyakorlat ezzel szemben sajnos az, hogy a beáramló meleg levegő, különösen a 10 éves van annál fiatalabb, modern lakóházakban (nem panelben!) gyorsan kellemetlenné teheti a benttartózkodást.
A mi lakásunk pl. utca felé 50 centis téglafal, 6 centis szigeteléssel a vakolat alatt. A falak nem is forrósodnak át, pedig napszálltáig folyamatosan direkt sugárzás alatt állnak. De ha nem lenne kégkondi, a beáramló meleg levegő miatt 10-15 perc után 30 fok lenne.
A szellőztetés sajnos csak ott működik, ahol van hűvös front, és ahol a lakás jól átszellőztethető. De ha a levegőcsere csak a napsütötte oldalról lehetséges (mint nálunk), maximum friss, finom, meleg levegőt hozhatunk be.
:((
De legalább klímával kompenzáljuk. :)
A villanyszámlába viszont nem is merek belegondolni...
Egyébként pedig (sztem) nem a levegő fűti fel a lakást, hanem a napsütötte falak. A mi éghajlatunkon ritka a hetekig tartó forróság, az éjszakák pedig hűvösek (általában), így a falak nagyon lassan melegszenek át.
A kicserélt levegő hőkapacitása elenyésző a falakhoz képest. Így a kiszellőztetett lakás rövid idő alatt újra lehül.
(Persze, csak ha rendesen meg vagyon építve az a ház. De valamiért pár négyzetméter tetőn és a téglán spórolnak az emberek, pedig az összköltségekhez képest ez nem tétel és meg is térülne pár év alatt.)
Magyarán a klímával fizetünk a rosszul megépített lakásért.
De bármilyen ésszerűen is épül egy ház, a levegőt időnként cserélni kell (ha csak nem hatalmas belső légterű az épület).
És akkor a kinti átforrósodott levegő bejön...
Légpárnaként...
És körbevesz...
A hűvösség elenyészik, a levegő nyúlósan rádtapad, megszorul a homlokod és a trakód körül...
Sós izzadság csorog a szemedbe, elnehezül a szemhéjad, zúg a fejed...
Elájulsz, és a levegő feletted csak melegszik és vibrál a forróságtól...
Utolsó gondolatod egy folyékony nitrogénnel teli kád...
Új ház esetén sokkal egyszerűbb megfelelő építési módszerekkel eléri, hogy nyáron is hűvös legyen a ház. Ráadául ekkor a ház klímája is sokkal kellemesebb lesz.
És nem kell egetrengető dolgokra gondolni:
- vastagabb falak
- jobban kinyúló tető
- tornác, árkádsor
- helyiségek elrendezése
(- növényzet telepítése
- átrium)
Mennyivel egyszerűbb megvalósítani és télen könnyebb fűteni, nyáron pedig nem kell hűteni.
- Ha a falban futnak a csövek, akkor a hideg csőre pára csapódik ki, ami szétrohasztja a falat, tehát ezt nem olyan könnyű megvalósítani.
- Ha a radiátorok hűtenének akkor:
a., fűtési üzemben mondjuk egy 60 fokos (minimum) radiátornak kell 20 fokra fűteni a szobát.
b., hűtési üzemben egy (gondolom) 10 fok körüli radiátornak (minimum) kell 25 fokra hűteni a szobát.
A hőkülönbségekből adódik, hogy közel 3x akkora radiátorok kellenének. Sokkal hidegebb nem lehet a radiátor, mert akkor kellemes tócsa alakulna ki alatta a lecsapódott párából.
Ráadásul, a meleg levegőnek (fűtés esetén) van lehetősége felemelkedés közben alaposan elkeverednie (illetve megfelelő cirkulációt kialakítania), hogy egyenletesen átmelegítse a szobát, de hűtés esetén (mivel a radiátor kilépő oldala ekkor szinte a padlón van) a levegő nem tudna keveredni, így jó eséllyel megülne a hideg a padló közelében.
Persze bizonyára megvalósítható, de nem biztos, hogy megéri vállalni a vele kapcsolatos kompromisszumokat.
Ha már elkészült házban szeretnél megvalósítani falfűtést,-hűtést, akkor igazán csak a mennyezet jöhet számításba, ami viszonylag gazdaságosan megoldható, csakhogy a keringetett viz nem sokkal hidegebb, vagy melegebb, mint a szoba hőmérséklete, ezért leht, hogy önmagában kicsi, vagyis csak kiegészítő megoldást jelent.
hát nem egészen padlófűtés volt az a mai érteleben, inkább légfűtés. Tűzet raktak a szolgák az épület erre kijelölt részében és fújtatokkal keringették a forró levegőt a padlózet alatti légcsatornákban. Szóval a rabszolga igen fontos része volt a technológiának. :)
Erről már én is hallottam, asszem olyan helyeken gazdaságos, ahol van saját víznyerőhely (kút, forrás stb.). Hogy egészségesebb, az biztos, hiszen ha a csőrendszer zárt, és a falakban van, akkor abból nem keveredik semmi huncutság a légtérbe és huzatot se kapsz.
De hogy mennyire gazdaságos, azt nem tudom. Feltehetően ott is van energiafogyasztás, valami szivattyú, ami hajtja körbe a vizet, és ráadásul ez konstans, az ilyet nem célszerű leállítani... Persze lehet, hogy meg lehet oldani magasabb helyről odavezetéssel stb. No meg kettős falazat kell hozzá, profi csövezés, mert ha megreped, akkor annyi a háznak. Télire víztelenítés stb.
Azt hiszem, ez a módszer csak akkor alkalmazható, ha új házat építesz éppen és az egész házra megvan a csőrendszer pontos terve. Utólag már bajos ilyesmit kiépíteni. Itt asszem mindenki utólag szeretné a lakását klimatizálni, és erre (úgy tűnik) a split klíma a legmegfelelőbb manapság...
Erről eszembe jutott, hogy a régi rómaiak padlófűtést csináltak, az is mennyivel ésszerűbb, mint a mai konvektorok, radiátorok...
van valami új módszer, hideg vizet keringet a fűtő(hűtő)testben, vagy akár a falakban. Azt mondják nagyon jó. Az biztos, hogy egészségesebb és gazdaságosabb, mint azok az nyomorult légbefúvós szörnyűségek.
Vagy még "prezícebben":
B.T.U. (British Thermal Unit), az a hő/energiamennyiség, ami 1 font (kb 045 kg) tömegű víz hőmérsékletét 1 Fahrenheit fokkal emeli meg.
Ahogy Obelix mondotta: "Dilisek ezek a britek..."
:)))
hagyd el, beteg szegény. Biztos megártott neki a műszaki a hiba.
Egyébként ő mr.Ész, és már sokadszor adja elő a kisded játékát.
Nem kell vele foglakozni, majd csak észreveszi magát.
Anteris, Anteris, te kis jellemtelen. MEGTALÁLTALAK!!!!
TE vagy aki zaklat az emailcímemen!!! TE vagy aki zaklat a 777sms -ről SMS-ekkel.
Mostmár elolvasom minden eddigi hozzászólásodat, és webmester ismerőseimmel ki fogjuk deríteni KI VAGY VALÓJÁBAN TE KIS FÉREG!
PL. Az Axelerótól az előfizetésed alapján: http://web.axelero.hu/defensio
MERT AZ EMAILCÍMED NEM IS LÉTEZIK!!!
Hány nőt zaklatsz az interneten? Hány nőtől csalod ki a telefontszámát, és Noname küldözgeted a mocskos SMS-eidet?
Az áram-áremeléssel kapcsolatban egy adalék:
5 éve van egy mobil split klimám (a kinti és benti egységet egy 3x5 cm-es cső köti össze). Van Conrad-os fogyasztásmérőm, amit a szezon kezdetén (májusban) rákötöttem a klimára.
Az eredmények:
A hálószoba amit hűteni kell: 25 nm, dél-délnyugati fekvésű, rajta 2 db 150x180cm-es ablak). A klima 24C-fokra van beállitva, mindig megy (éjjel-nappal) ha a benti hőm. ettől magasabb. Ha meg a kompresszor, akkor a fogyasztás 800w, ha csak a venti megy, akkor 20-30 W. Ami az eddigi fogyasztást illeti (meglepetés!!!): Eddig összesen 120 kW-ot evett meg ami ugye kb. 3000 Ft, ami gyakorlatilag semmi. A klima halk, éjjel sem zavaró (persze nyilván ha egy hétig esik odakinn és 18C-fok van akkor nem megy).
Engem is meglepett ez a kicsi fogyasztás és már nem is gondolkodom telepitett oldalfali split klimán, mert az tuti többet fogyasztana ....