azota megkerdeztem egy kivitelezot, es o ketezret mondott a vesesre meterenkent, persze nem javitjak vissza, az mar az en dolgom. mondjuk ezt nem gondoltak meg szerintem. meg az is biztos, hogy ketnapig takarithatok majd utana.
becsulettel vegigolvastam mind az 500valahany hozzaszolast, es most lenne par keredesem:
lakas: 88nm, 300 legkobmeter, harom szoba. en egy 5kW-os lehetoleg dual gepre gondoltam. tudom ez nagyon karcsu, de tobb most nem fer bele, es tul sok es nagy kulterit se tudok feltenni.
a kerdes1: amikor azt irjatok, hogy meterenkent 5000 forint a kulteri belteri kozotti tavolsag, akkor a falra szerelt kabelcsatornas megoldasrol van szo, vagy szepen bevesve minden a falba es visszajavitva?
nekem ez az utobbi tetszene, csak a gond, hogy nagy es kacskaringos a tavolsag, raadasul magasan kellene vezetni. nem tudom ilyenre hajlando e egyaltalan valaki?
kerdes2: latot valaki akcios klimakat mostanaban szezonon kivul?
Talán mégsem egészen :))
Annak idején én (is) felhoztam a témát. A gond nem a levegő és a réz oxiádciójából adódik.(hiszen éppen ezért kell rézcső), hanem a szerelés során bennrekedt levegő víztartalmából (pára) és a hűtőgáz (ami szerintem klórtartalmú) kémiai egyesüléséből keletkező savból. (Talán emlékeztek a kémiaórákra, hogy amikor klórgázt engedünk a vízbe, akkor sósav keletkezik. (nagyjából :)) Ez a folyamat hasonló a savasesőképződéshez, amikor az autó kipufogógázok és egyéb gyárkémények gázai és a légköri pára keveredéséből savaseső lesz.
Ezért kell előtte vákumolni, mert ha nincs bent levegő, akkor víz sem, és így nincs savképződés sem ami megnyekkenti a gépet.
Akkoriban (most is)azért paráztam, hogy ez tényleg olyan komoly-e mint ahogy a Colombus klímás cikk írta, vagy csak egy jó marketingfogás. lehet hogy tavasszal vákomozok :))
A csőnek teljesen mindegy, hol korrodál, de mivel ez egy zárt rendszer, a klímának már egyáltalán nem mindegy, hogy ez a korrózió kívül vagy belül keletkezik. A szigetelés sem a korrózió miatt van a csövön (nem is légmentesen), hanem hőszigetelés.
Ezt a korrodálást meg ne úgy képzeld el, hogy tenyérnyi darabok válnak le a csőből :)
Volt szó, a rézcső vákumozásáról, mert ugye a levegő miatt ami benne marad korrodálhat. Azon gondolkoztam, hogy ahol a rézcső a kültéri egységbe csatlakozik, ott is éri a levegő, igaz kívülről, de ez a cső esetében teljesen mind1, és akkor ugyan úgy korrodálhat, ha vákumozva is van. Így teljesen felesleges a vákumozás, mert így is, úgy is érti levegő a csövet. Ugye, ahol csatlakozi, ott a habszivacs már nem végi, azona kis részen.
Csak ebben ugye az a nehézkes, hogy a lakás szigeteltségét és az összes befolyásoló körülményt nehéz mérnöki pontossággal felmérni. Leginkább lehetetlen. Ezért leginkább mindenki csak a tapasztalatára hagyatkozhat. Ami megint nehéz ügy, hiszen nem feltétlenül kap visszajelzést a tervező arról, hogy mennyire váltak be a számítások.
Másrészt azért mindezt lehet bő tűréssel venni, hiszen a gyengébb klíma legfeljebb többet megy, mint az erősebb. Ami persze mehet az élettartam rovására is, de szakember legyen a talpán, aki megmondja, hogy mitől megy hamarabb tönkre a klíma: attól, hogy folyamatosan megy, vagy attól, hogy a kompresszor ki-be kapcsolgat állandóan.
Egyébként ez nálunk is így ment: telefonon mindenki a precíz tervezésre és méretezésre hivatkozott, utána kibattyogtak a szakik, és fel sem mérve a lakást hasból mondtak valamit. Egyébként meglepő módon mindenki hasonló eredményre jutott: 2-4 kW-ig volt minden ;-))
A Genex úgy jött felmérni, hogy még egy mérőszalag sem volt náluk...
Csütörtökön jön az Air-Max, ők elmondták, hogy nagyon méricskélni nem kell, többé-kevésbé "ránézésre" meg tudja mondani egy tapasztalt szakember a hűtési igényt. Érdekes módon viszont a Genex 1db 5.1kW-os ajánlatával szemben látatlanban is előrebocsájtották, hogy az ő megítélésük szerint dual v. multi-split megoldásra lesz szükség. Bár laikus vagyok, arra hajlok, hogy ezzel vitatkozzam, mivel mégiscsak egy 60nm-es lakásról van szó, még ha rendesen benapozott is...
Mindenesetre elképesztőnek tartom, hogy ekkora szórások legyenek a véleményekben... Kinek higgyek majd?
aewyn,
a hutesi igeny (leg m3, fekves, hasznalati mod stb) alapjan kiszamitott hutoteljesitmeny nagyon kulonbozo lehet azonosnak TUNO helyisegeknel is. pl 300legkobmetert, nagy deli ablakokkal, sok ki-be jarkalassal 2db 5,2kw-os klima a nyari nagy melegben eppen elvisz (pesten).
fontos, hogy szamitsak ki KORREKTUL mekkora hutesi teljesitmeny kell! ha kiszamoltak, akkor erdemesebb az adott hutesi teljesitmenyt tobb, kisebb gepbol felepiteni (persze essszeruen, nem tulontul elaprozva), igaz, hogy ilyenkor a telepitesi es karbantartasi koltseg no, viszont az atmeneti idoszakban a szabalyozhatosag jelentosen javul.
(azaz, mi pl jobban jartunk volna a fenti felallasban 4db 2,6kw-os egyseggel, mert a hutes egyenletesebb volna, es pl majusban, amikor meg nincs nagyon meleg, lehetett volna 1-t v. 2-t jarani onmagaban.)
gbrL
5.1 kW ????
Egy egészen picinykét ;-) sok sztem. Ami akár nem is volna baj, de jóval nagyobb terhelést jelent az elektromos rendszernek, alapfokozaton is jóval hangosabb, ráadásul amikor éppen megy (ha nem inverteres), akkor garantáltan télikabátban fogtok ülni mellette.
Erre rábólintott a genex a felmérés után?
(A hálószobába sztem nem érdemes beltérit tenni, hacsak nem vagy jegesmaci, szóval (sztem) elég volna 1 db beletéri, olyan 3-4 kW között, attól függően, hogy panel vagy tégla, mennyire hőszigetelt, illetve mennyire éri közvetlen nap.)
Két kérdésem/kérésem lenne, mindegyik igencsak sürgős:
(1) Alexclassic ígérte, hogy e-mailben meg tudná adni a szerelő elérhetőségét: írtam Neked, de nem válaszoltál...
(2) Kérlek, ajánljatok sürgősen megbízható, általatok ismert klímaszerelőt, aki akár helyszíni felmérés, akár tervrajz alapján képes tisztességes ajánlatot adni akár klímaelőkészítésre (csövezés), akár teljes beszerelésre.
A Genex-től a következő ajánlatot kaptuk:
ACSON split klíma (AWM20+ALC20)5.1kW: 152,000+ÁFA
Szerelés: 50,000+ÁFA
Garancia: 2 év, de évente 2 átvizsgálás kötelező, melynek ára egyenként: 7,000 (ÁFA-val)
Ez drága, vagy nem? Korábbi hozzászólásomban megtaláljátok a hűtendő lakás leírását...
klímás cégeknek van ilyen ajánlata is, klím előkészítés, 20-25e Ft. Direkt ilyen épülő, felújjítás alatt lévő lákásokhoz ajánlott. Profin mindent megcsinálnak, aztán már csak a klímát kell megvenni, és a csöveket összedugni.
www.klima.lap.hu
A beltérit és a kültérit vékony réz csövekkel kötik össze, + tápfesz/vezérlő kábel. Kell még egy vékony műanyag cső a cseppvíz elvezetésére. Ennek végét úgy kell elhelyezni, hogy ott fog kicsepegni/kifolyni a lecsapódott kondenzvíz, tehát vagy szabadba, vagy valami lefolyóba kell kötni. Ezt az egészet 1 kábelcsatornában viszik. Plussz még a fal átfúrása, ahol a kültérihez kijutnak a csövek. És persze a kül- és beltéri gépeket is fel kell csavarozni a falra.
Szerelési költség kb. 40-60 ezer Ft lesz, távolságtól és szerelőtől függően. Ha a kültéri 5-6 m csőhossznál messzebb lesz a beltéritől, az megdrágítja.
lamed és Lord lffy!
Köszi a segítséget.
Nagy fúrás faragással jár a klíma beszerelése? Októberben felújítjuk a lakást, de most biztosan nem fér bele a klíma. Ha pl. 6-8 hónap múlva szereltetem be, mennyire fogom bánni?
Nem tudtok olyan weboldal címet, ahol vannak fent adatok, illetve árak a berendezésekről?
cosmo
Én jónéhány árlistát átnéztem, és beszélgettem klímásokkal ez ügyben annak idején. A duál / multi slpit gépek ára és fogyasztása TÖBB, mint 2 (3) db különálló split gépnek együttesen! Ezért SZVSZ csak oda érdemes ilyet tenni, ahol a helyhiány miatt 2 (vagy több) kültéri nem férne el.
A villanyszámláról:
A split klímák esetén a hűtőteljesítményt adják meg általában (2-3 kW). Ennek kb. harmada a felvett teljesítmény (amit a villanyóra mér), tehát kb. 0,7-1kW óránként. De csak akkor, amikor ténylegesen hűt, megy a kompresszor. Ha csak a ventillátor fújja a levegőt, akkor csak 30-50W a fogyasztás, mint egy villanyégő.
Az ablakklíma és a mobilklíma esetén kb. fele a felvett teljesítmény. Rosszabb a hatásfoka, mert kívülről szívja be a meleg levegőt.
nekünk kb 15 nm-es a szoba és egyterü az előszobával és a konyhával is majdnem. (ajtó nincs + átadóablak)
mikor már a szobában "jóidő" van, a konyhában még érezhetően 2-3 fokkal melegebb.
én valószinüleg a te helyedben egy duált vennék. egyiket a különálló szobába, a másikat az előszobába.
de hát én nem vagyok szagértő.:O)))
Lord lffy!
Egy 17,5 nm-es (ezen nincs ajtó, tehát szinte egyben van az előszobával, az pedig a konyhával)és egy 7,3 nm-es szobáról van szó. Két teljesen külön szoba és jó lenne, ha mindkettőben hideg lenne. :)
Mennyibe kerülne egy jó (normál) minőségű klíma bele?
Valakinek nincs tapasztalata, hogy mennyire növeli meg a villanyszámlát?
Köszi
cosmo
Ha egy 1,5 szobás panel lakásba szeretnék klímát, akkor milyet érdemes szereltetni? attól függ hogy mekkorák a szobák, milyen elosztásúak és hol szeretnél hideget.:O)
a hideg nemigazán vándorol szobáról szobára, ugyhogy ha nem egymásba nyilóak és nagyok, akkor mindenképp kettőt vagy duált.
Vannak olyan márkák amiket ajánlotok? amire pénzed van, lehetőleg a márkásabbakat és minél nagyobb teljesitményüt.
Mennyire pörgeti meg a villanyórát a klíma? ezt sajna nem tudom, mert átalányunk van. majd májusban kérdezd meg ismét.:O)))
Nem, ez a teraszon van kint, és erre nem kellett engedély sem. De nem látszi a csövezés (mert azonnal bemegy a falba.
Ezért írtam, hogy érdemes először becsövezni (ez nagyjából gépfüggetlen, csak teljesítménytől függ) aztán majd ha kész a lakás, megvenni és felszereltetni a gépet is... :)
Sziasztok!
Egyáltalán nem értek a klímához és igazából egyelőre csak eljátszom a gondolattal,így a kérdéseim butának tünhetnek, ezért elnézéseteket kérem.
Ha egy 1,5 szobás panel lakásba szeretnék klímát, akkor milyet érdemes szereltetni? Vannak olyan márkák amiket ajánlotok? Mennyire pörgeti meg a villanyórát a klíma?