Én mértem ezen standby eszközök fogyasztását. Tv 10W, dvd 10W, videó tv, pc (+monitor,+switch,+scanner,+inkjet printer) 30W. Újabb eszközöknél a leírásában szerepel a standby fogyasztás, pl. jobb tv-knél már csak 1-2W.
Üdv. Vizszintes tengelyü szélgenerátorhoz kellene valamilyen könnyen elkészithető lapát rajz pvc csöből vagy valamilyen tud -e valaki valamilyen rajzot . Előre is köszi .
Mostanság inkább autóval járok, abból nem tudom számolni a fordulatokat, mert esetleg én fordulok... Úgy tűnik, valahol a 10 körül / min mintha forogna.
Mindössze arról akartam megjegyzeni, hogy fel kéne tenni azt a kereket néhány méterrel magasabbra, netán kivinni a fák teteje fölé és mindjárt másak lesznek a paraméterek.
Különben az építmény nagyon szép, csak gratulálni tudok.
nem tudom milyen kisérletet emlitessz : "Az inverteren sem kell áthajtani az áramot, megy a világítás fullon DC-ről is, ki kell próbálni. 220-as 60 Wattos izzót meg kell hajtani 24 volttal és lőn világosság. Ráadásul nem is vibrál. Oda minek invertálni?" szerintem a 230V /60W -s izzó 170-180 V volt Dc -nél veszi fel a névleges áramát. a 144V-s akku-ról próbálva még gyenge /156V és 47W /látszik a fényén is. de 12V --24V halogén izzóval vagy kompakt fénycsővel jó.. a TV DVD Ámitógép meg nagyszerúen működik 90V-------340V Dc között. az előbb emlitett akkuról megy a porszivő is. Inverter az aszinkron motoros szerkezeteknek kell--hűtő, mosogép, mosogató klima stb. saját tapasztalatom : átlag háztartásban 400---800W/h órától indul 2-3kW-ig a fogyasztás--energiatakarékosabb helyeken ez 200W/h -ról amire érdemes lenne beruházni villanyboyler--hűtő-k -----világitás----készenléti fogyasztás /Tv szám gép stb /kiváltása. kb ebben a sorrendben. nagy kérdés a tárolása az energiának ----ez ma sem megoldott/ nem olcsó ! házi méretben 1: akku 2: vizerőmű /SZET/ a többi mind még drágább! de valakinek más véleménye?
"A várható szélenergiaviszonyokról meg olvasd át Gyula20 értekezéseit!"
Gyula 20 értekezései valóban nagyon tanulságosak, CSAK!
Néhány hónapja sokat utaztam arrafelé, és naponta láthattam Gyula 20 rendszerét a vonatból. Igaz, nagyon kell figyelni, mert alig látszi ki a fák közül, az is csak néhány másodpercre. Az a néhány másodperc is csak arra elég, hogy megállapítsuk:
GYAKORLATILAG AZ A GÉP ÁLL MINT A CÖVEK. Forogni még nem láttam.
Ebből következne, HOGY OTT ILYEN ROSSZAK A SZÉVISZONYOK!
Csakhogy:
Gyula 20 lakásától vagy öt km-re áll egy másik rotor is. Azaz, dehogy áll. Az folyamatosan forog, legyen akármilyen szélcsend a földszinten.
Na, jó. Az másfél megawattos, kb. 100 m magasan van a tengelye stb.
Én Gyula 20 értekezéseiből nem vonnék le elhamarkodott tanulságot.
A franc sem akar ilyen izét csinálni. Nem fogom kiszámolni, csak kíváncsi voltam.
Amúgy nem én ajánlottam néhány sorral lejjebb, "akkor inkább emelj fel egy jó nagy súlyt". Ha valami ötlet butaság, legalább ne ajánlgassuk, mert ilyenkor mindig arra gondolok, hogy az illető nem csak tanító bácsit játszik, hanem kissé cinikus is...
Nem ártana először tisztában lenni az alapvető fogalmakkal. "Nyomás nélkül..." Nyomás = szintkülönbség. Víznél 10 m ~1 bar (1 atm, stb...). 165 láb az ~50 m, ~5 bar. Vastartálynál könnyen megteszed, hogy 1-2 (10-25) bar túlnyomást nyomsz a víz fölé. 1-2 barnál még minimális a levegő oldódása a vízben, a nyomással fokozatosan nő (lásd búvárok - keszonbetegség). 10-25 baron eltűnik a nagynyomású levegőd, a turbina alatt meg pezsgőfürdőt kapsz. Beton ciszternák örülnek, ha kibírják a víz nyomását, ha még túlnyomást akarnál rátenni, még gyorsabban repedeznének, mint az szokásos. Hát még ha az a nyomás összevissza ingadozna is! A várható szélenergiaviszonyokról meg olvasd át Gyula20 értekezéseit!
"Ez a sürített levegő-párna a vízzel azonos értékű munkát fog végezni. :)" A korábban ecsetelt hatásfoktalansággal. :-( Az összesűrítésnél veszted el a sok energiát. Ha éppen szerencséd van, télen fűthetsz vele. Az év felében nem kell annyi hő. A szivattyú meg nem nagyon szereti, ha forróvizet zavarsz át rajta, de a jégdarabokat se.
Nem értem, miért 1450 fordulattal számolsz? A kiserőműnél is ezt írtad. 50 Hz az 1500 vagy 3000 fordulat szinkrongenerátornál, 1560-3120 körüli aszinkron generátor üzemben. 3000/X kerek fordulatokban.
Míg a víztározós megoldásnál nagyban 70-80% közötti oda-vissza hatásfokkal játszanak, addig a sűrítettlevegős megoldásnál elérheted a horribilis 30%-os hatásfokot. "Kedvező" esetben házilag akár 10%-át is visszakaphatod a befektetett energiának elektromos áram formájában. Persze házilag a víztárolósra se 70%-ot számolunk.
Akkor keress vállalkozót, aki 12m mélységbe leás. Plusz számold ki egy 30 köbös tartály építésének az árát. Gyanítom életed végéig megvehetnéd ezekből a legmodernebb akkukat. :)
Szia4 én áttételeset láttam ----áttétel nélkül azért a 48V -s motor inkább a 24V-s akkut fogja tölteni. ezért kellene a töltéshez kapcs üzemű szerkezet . valószinűleg 20--60V közé esne a feszültséged a széltől függően . A világitást nem célszerű 230V-ról műkögtetni : izzóval 8% kompakkt fénycsővel is max 30% + az inverter 70--90%-a ! akkus világitás halogén izzóval 40% kompakt fénycsővel /12 V /is kb annyi .. hűtő. motoros fogyasztókat érdemes 230V inverterről hajtani. az előző hozzászólásaimban irtam mit miről célszerű ---nem ismételném .
Nincs áttétel. Viszont töltésnél, tehát nem rövidzárnál jóval kisebb lenne a "fékhatás", akár működhet is. 48 V-os. Emiatt 4 aksi kellene, meg a hálózatra 48/230 -os inverter. Pont erre gondoltam én is, hogy gyakorlatilag teljesen kész és egyben van, mindössze a tengely egyik oldalát kell jó erősen felrögzíteni. Mivel többfázisú, nincsenek benne kommutátorok, tekercsek állnak, mágnesek forognak, gyakorlatilag örök életű. Lehet venni csak agymotort küllők és felni nélkül, így a küllők helyére egy lemezt fel lehet fogatni, amire pedig a lapátokat erősíteni.
mekkora áttétel volt az agymotorban? mert direktben ez nem menne... illetve 24--36---42V-s volt? már csak az egyenirányitó --és az akkutöltő inverter kellene hozzá -- mert szabályozni nem lehet a feszültségét/ gerjesztéssel / ráadásul készen van -tömitett stb
Szia! az éjszakai áram elsőkörben : csak fixen bekötött készülékekhez van / villanyboyler, hőtárolós kályha / azót a : megengedik az automata mosógépet /mosogatógépet is dugaljal bekötve. DE BE KELL JELENTENI AZ ÜGYFÉLSZOLGÁLATON. innentől aztán amire csak akarod --de nem lehet átkapcsolós ! Bár helye/szolgáltatója válogatja. szerintem 1 akkutöltő hosszabbitóval /bekötve belefér ---NÁLUNK! de 4 éve volt soronkivüli kutakodás és az Émász szerelője megakadt az akkus világitáson ! ! jegyzőkönyvet vett fel a szabálytalanságról --szerinte nem lehet!de nem lett beléőle semmi.
A másik --ha nincs benne visszaforgásgátló akkor tényleg nem kell akku --de ez is szerződés szegő --a TRF főmérő -t öszevetik a mérőkkel , a különbség a hálózati veszteség-- ha ez megugrik SZÉTNÉZNEK az utcákban , ki a hunyó ! !
Már én is gondolkodtam, hogy "éjszakai" árammal üzemeltetni a házat. Nagybátyám régen meg is csinálta, aztán egy ellenőrzés kapcsán le is bukott, mivel a szolgáltató szempontjából ez szerződés szegésnek minősül. Csak azt nem értem, mi ezzel a gond. Ha egyszer az áramot tisztességesen megveszem, kifizetem, tehát nem lopom, akkor miért nem arra használom fel, amire akarom. Végül is ez a szolgáltatónak olyan völgyidőszaka, amikor az árammal nem tud mit csinálni, a generátorokat nem lehet állogatni, hogy akkor most kevesebbet termeljünk. Tehát csak a felesleges áramot adják el kb. féláron. A fogyasztó szempontjából meg azért olcsóbb, mert nem kiszámítható mikor áll rendelkezésre. Kútvízzel én is havonta kb. 3000 Ft-ot spórolok a mosással és a wc-vel, de ha az öntözést is beleszámítom (amit vezetékes vízzel soha nem csináltam) meg a kerti tó feltöltést, akkor 5-6 ezer is lehet havonta.
Hogy én is kicsit ON legyek. Építettem egy elektromos bringát, ehhez egy átalakító szetet vásároltam. Apámmal raktuk át a gumit, alupofák közé befogtuk a tengelyt, közben mozgattuk a kereket. Valami iszonyat nehezen, akadozva ment, mintha a csapágyak össze lennének törve. Mire kiderült, hogy a 3 fázisú motor 2 vezetéke összeért, közben brutális szikrákat vetett, pedig alig mozgott a kerék. Épp csak 10-20 cm/s kerületi sebességgel forgattuk a 26"-os felnit. Ez a hubmotor 500 W-os, hirtelen végigfutott a gondolat az agyamban, tudnék olcsón venni egy hasonló agymotort (ez szetben 50e-be került, ebből levonva a vezérlőt, töltőt, gázkart 30-35e körül meglenne egy 500W-os generátor) már csak lapátok kellenének rá és kész a szélgenerátor. Árulnak a piacokon lepukkant, vezérlőhibás elektromos bringákat 20-40e Ft körül. Mellesleg ezekben is neodym mágnesek vannak. Gondolatébresztőnek esetleg jó lehet...
Nálunk nincs villanybojler, csak mosógép és mosogatógép. Az okosok szerint a fogyasztás harmadát felét a folyamatosan üzemelő gépek okozzák. Ilyen főleg a hűtők és a standby eszközök. Egy régebbi hozzászólásomban írtam, ezek a készenléti eszközök mennyit fogyasztanak. Csak annyit tettem, hogy a pc hosszabítóját kihúzom használat után, a videó és dvd szintén csak használat közben vannak bedugva, tv-k pedig kapcsolóval kikapcsolva. Nemrég volt leolvasás, eddig 250 kWh/hó volt a fogyasztásunk, most pedig 192 kWh lett és még pénzt is kaptunk vissza. Igaz ez nem teljesen idetartozó, de pl. azon csodálkoztam, hogy 4 személyre van egy 50 literes bojlerünk, én direkt beleálltam egy lavorba, hogy menyi vizet használok el. Tusolva 20-25 liter elég simán, ebben már hideg víz is van. Amúgy pedig a 2 gyerekem meg simán kifürdik az összes melegvizet, mi meg várhatunk órákat, mire lesz újra melegvíz. Gondoltam egyet, a meleg víz főcsapját annyira tekertem el, hogy hideget hozzákeverve a zuhanyból még épp megfelelő sugárban jöjjön. Azóta 4 személynek is elég az 50 literes bojler. Hiába, egy ilyen megszorított világban élünk, alkalmazkodnunk kell hozzá. Feri bácsi is azt mondta nem kell félni, nem fog fájni... Amúgy még pár év múlva lesz villanyóra cserém, a jelenlegi még visszatáplálással tud visszafelé is forogni. De ezt csak nagyon halkan mondom. Lehet, hogy addig aksit sem kell venni?
szia vasporos köszi hogy figyeltél a kérdésemre ami igazán érdekdelne egy függöleges tengejü három önáloan kiforduló lapátokkal saját tengejükön elforduloan forognak, az 54 föuton egy horgásztonál vizrásegités a célja de a legkisseb széljárásnál állandoan mozog , ezért fogott meg a dolog.
Szia! igen ,ilyenkor érdemes elgondolni, mi miről megy, mennyit fogyaszt ?. az eddigi tapasztalatok alapján szoktam irni a +12V világitás ,rádió stb, +/-12V = 24V inverter táplálás 230v ra / azért +és -12v mert ezt akár 1 generátorból kivehető--vagy 1 akkutöltőból s a -12v kisebb akkuval / és a kedvenc 144V /12X12V akku / porszivó hajszáritó TV DVD CD Számitógép+ monitor--ez lehet kisebb Ah akku leggazdaságosabb a 35--44Ah ból./ lehet tölteni 12V ról / leginkább a hűtó és a készenkéti fogyasztást / ez kb 1/3 és 1/4 az összből /kellene korlátozni. lehet mélykisütésű/ ciklikus akkukat venni --de minek ha kidobott gk/teherautó akkuból rakod össze is mehet még 6-8 évet ! de időnként piszmogni kell vele / regenerálás . akkuvizszint /A cikluszsám akkor lessz magas ha : az Ah 0,2--0,8 közötti részét használod - nem számit teljes ciklusnak./ nem 500--1000 lessz hanem 3--5000 kisütés !! /másképpen 100Ah ból 60Ah nál többet nem veszek ki/ töltök bele / + a hatásfokból 15-20% /igy már nem olyan drága az akkus üzem . még éjszakai áramról töltöttet is láttam! ! ha ehhez van némi szél -nap energia akkor már nyerő! ! nálam az óránkénti 35W már jó lenne --de az 1 db 40W-s napelemem max. 20--25W ra hajlandó 6 órán át .
persze ez sem olcsó ---de a horgász sem halt akar enni ........mindennap.
Ja, végül is mindenre gondoltam, csak a töltésre nem. Terhelésnél azért a 0.1C elég kevés, ha csak egy aksi lesz. Pl. 100 Ah 10 A-rel merítve (12 V) olyan 120 W, illetve a veszteségek miatt még kevesebb, még 1 hűtőt sem visz el, nem hogy valami kW körüli fogyasztót. Tényleg nem fogom megúszni 1 aksival. Persze a kapcsolás (soros v. párh.) meg attól függ hány V-os lesz a generátor.
Az engedély a tető átalakitásához kellett,magához a szélkerékhez nem ,mivel nem léptem túl a tető fölötti 3m-ert.A vázat sikerült az első nap fölállitani,még beállitás van hátra és jönnek alapátok, ha a felsőbb hatalmak is úgy akarják.
Egy dolgot nem fogok. Mi köze van a generátor teljesítményének ahhoz, hogy mennyi aksi kell? Kevesebb aksim van, kisebb időt tudok áthidalni. Arra gondoltam, ha az aksik teljesen feltöltődtek, elhasználom az áramot pl. vízmelegítésre.
Ha alapja van akkor is engedély kell? Én úgy tudtam, csak ha 6 m fölé vagy 1 m alá megyek. Gondolom az engedélyt sem adják ingyen... Elég brutális lesz a gépet. Olvasgattam régebben vízszintes tengelyű generátorról, elég vegyes a vélemény. Sok sikert hozzá, remélem felétek jó idő van és sikerül felállítani.
Ha az épitményednek alapja van vagy túlléped a 6m-ert, magasságban ,engedélykell,amit az önkormányzat épitésze engedélyez,ha nem zavarja az épitményed a szomszédot:kilátás,zaj,szag.Meg ilyenek!Az épitész küldi ki a tervezeti szándékot a szomszédoknak,2 héten belül fellebbezhetnek,30000ft ellenében. Én decemberben adtam be az engedélyeket,rajzokat. 5 példányban készült el.Most a 4 napos ünnepben szeretném felépiteni.5680-as hozzászóláson megnézheted,milyen lessz.A rotor 3m-es.
sziasztok segitenevalaki,,? keresek egy olyan szélkerék gyártót aki kb 6 m magas és három lapája van 1m x 12o müanyagbol és a lapátok forgásközben szélirányba kifordulnak sorba az elmondások alapján délalföldön kereshetném valahol kösz elöre is a figyelmeteket. lajosba.
Hali újra itt! Kezd élesedni a szélgenerátor project. Tegnap beszéltem a sráccal, aki ilyeneket "gyárt" itt a környéken. Most állt át egy újabb típusra, ami 2 kW-os, 3 méteres a rotor átmérője. Úgy van megtervezve, hogy 2-3 m/s szélnél elindul, termel olyan 400-600W-ot, 10-12 m/s körül már adja a 2 KW-ot. Azt mondja nagyobb szeleknél is meg van oldva a védelem, olyan a lapát profilja, hogy a veszélyes sebességnél a lapát "átesik", azaz leválik róla az áramlás, nem tud jobban felpörögni. Így nincs szükség mechanikus védelemre. 300 ezerért adja, ebben benne van a komplett generátor, árbóccal, felszereléssel. Ezenkívül kell hozzá aksi, töltésvezérlő, inverter (1.7 kW), ez még plusz kb. 100000 Ft. Szóval 400e körül van egy jó, hazai szelekre tervezett szélgenerátorom. Első lépésként a szomszédokat járom körbe, mit szólnak hozzá. Nem tudjátok, a szomszédokkal körben alá kell íratni valamiféle hozzájárulást?
Szia Palkó.Szerintem a gőzgép-gőzkazántól egyszerűbb a biogázzal működtetett átalakított benzines motor ami egy asszinkron motorból készített generátort hajt.Bio gázt könnyű előállítani--jó állapotú bezines motort és asszinkron motort is olcsón meg lehet szerezni--a motornál keletkező hulladék hőt fűtésre tudod használni--a gáz tisztításnak még után kéne járni.Ezt a módszert sok helyen használják ,ki kellene próbálni kicsiben is,
üdv a hozáértöknek. Laikus vagyok az energia ellöálitásban. Kérdés házilag ellölehet állitami olyan szerkentyüt meny áramot termel? Mármint, hogy ne az energia szolgáltato vagyonát gyarapitsam. A gázszolgáltatot már ki iktatam csináltam egy apritékégetöt és van füzültetvényem. Már csak a villanyal kellene valami olcsobb megoldás.
Az utolsó építésű gerjesztő rendszerem , amit a napokban helyeztem üzembe kicsit bonyolult felépítésű , de elég sok mindent tud.
Nagyrészt hagyományos TTL IC-k böl épül fel, igaz LS sorozat.
Ezek megvoltak , nem vásároltam hozzá alkatrészt.
Az alábbi dolgokat tudja :
Kis fordulat alatt - nálam ez 60/perc / bejövő tengely / minden ki van kapcsolva csak Két feszültség figyelő C-MOS IC dolgozik CD 4060 és CD 4017.
Frekvenciát figyel .
Ezt azért építettem így, hogy feleslegesen ne fogyasszanak áramot a TTL IC-k és a kijelző.
Vészüzem - ha elmegy / ez nálam gyakori/ a kölső hálózat 230V , átkapcsol saját gerjesztésre és lefogja a rendszert.
Átkapcsolható 20 vagy 48V-os akkutöltésre . Jelenleg két akkucsoportot töltök.
A gerjesztést az első időpillanatban 12V-ról kapja a , utána átkapcsol saját visszagerjesztésre.
Igy nem fogja le a generátor a lapátokat , hanem hagyja felpörögni - majd megfelelő fordulatnál kapcsol be a gerjesztés. Ez nálam bejövő tengely fordulaton éppen 100/perc. a legkisebb.
Most 2 -2,5 m/sec szél van és gyakorlatilag "impulzus üzemben " dolgozik.
Felpörög - gerjeszt - majd lassul - gerjesztés ki és ez ismétlődik.
Természetesen erősebb szeleknél , 3m/sec fölött már szinte állandóan rajta van a gerjesztés.
15 másodpercenként kijelzi az aktuális fordulatot. 3 digites kijelzőn.
A gerjesztő áram három -három fokozatban szabályozható - külön a 48 és külön
a 20V-os rendszernek.
De a feszültség figyelő IC-ről jutott eszembe , hogy sokkal egyszerübben is felépíthettem volna egy CD 4060 oszcival és három darab CD 4017-es számlálóval.
A következő majd ez lesz.
A CD 4060 IC frekijét úgy kell beállitani , hogy megadott fordulat alat törölje a számlálókat- pontosabban ha a bejövö freki a 4060 impulzus ideje alatt van nem történik semmi - ha a bejövő freki nagyobb, számlál és decimálisba- tehát csak
kapcsolókat kell utána kötni és azon keresztül egy vagy több jelfogón vagy FET-en keresztül gerjesztész adni.
Az első "egyes " nem érdemes hasznosítani csak a tizeseket és százasokat.
Nálam a bejövő tengelyen 4 db. mágnes van felragasztva és egy READ rellét kapcsolgat -ez az impulzus adó.
Azért van négy darab , hogy a mérési időt negyedelni tudjam - igy jön ki a 15 másodperces számlálási idő.
Ha ráfért volna a tengelyre akkor 6 db. került volna felszerelésre - igy a mérési idő csak 10 másodperc lehetne.
Természetesen elküldöm a rajzokat , de jó lenne tudni van e P-CAD rendszered
/2001-es / mert a mostani állapotában csak ezzel a programmal lehetséges megnyitni.
A gerejesztés szabályozásáról volt hozzá szólásod abban szeretném kérni a segitségedet hogyha ennek meg van a kapcsolási rajza ? hogy ezt el-e küldenéd nekem e-mailen ? És az elérhetőségedet is amit anno megadtál nekem azon nem tudlak felhívni. Az én e-mailem : bzsstanckft@t-online.hu .
Az a baj vele hogy a két szemben álló háromszög a tekercs előtt kioltja egymás erejét mikor a tekercs a kettő közt van. A másik az hogy csökkenti a tekercsekben a mágneses pólusváltás sebességét. Ami azért gond mert az indukált fesz annál nagyobb minél gyorsabb a változás, vagyis ugyanabba a tekercsben nagyobb fesz indukálódik ha a forgórész pólusok alakja azonos a tekercsével (téglalap). Máskép: ha azonos feszültséget akarok kivenni kevesebb menet kell, akkor viszont vastagabb huzal is elfér adott helyen. Ha vastagabb huzalból kevesebb menet az azt jelenti hogy kisebb a tekercs ohmos ellenállása ezáltal a veszteségek is csökkenek. Szerintem csak azért háromszögű mert könnyebb kivenni az öntőformából. Szerintem.
Arra is figyelj hogy az autógenerátorok háromszögletű forgórész pólusai sok 10% -kal rontják a hatásfokot, sokkal jobb a téglalap alakú. Igaz hogy egyenletesebb a járása és a termelt fesz felfutása, de nagy az ára.
A szélkerék költségeinek számításáról csak annyit, hogy igazából magam sem akarom tudni. / Még valahogy a CSALÁD is megtudná /
Nagy részét több éve gyüjtögettem , torony, generátorok.
Nagy valószinűség szerint nem igazán hozná be az árát ha minden anyagot , eszközt bolti áron vásároltam volna meg.
Torony = vashulladék
Aksik - veszélyes ólom hulladék.
Generátor= épület felszabadítás
Picit visszatérve az akkukra - most néztem meg ,az éppen üzemelő akkupak
1989-ben készült - Német- tiz éves.
Nem állitom , hogy nincs kapacítás csökkenése , de nem nagyon érdekel mert működik.
Persze ezek nem gk. akkuk ,hanem erre a célra készitett ipari akkuk.
Végül is csak az éjszakai energiát kell tárolni- napelemnél - szélnél ha ben kapcsolva az inverter csak a pluszt / éppen fel nem használt energiát kell tárolni./ Persze ez a napelemre is igaz.
Ideiglenesen 4X180W-os / 720 W / névleges teljesitményű napelem van felszerelve
kézi forgatással .
Jó napsütésnél 12A körül ad le 50V-on -ez durván 600W.
Most teljesen borus idő van a napelemekről 1-2 A érkezik. / 50-100W /
Elég nagy vezeték vesztességem van -az akkuk a napelemektől kb. 100 m-re
vannak elhelyezve és 50V -al töltök a napelemektől.
A végleges rendszernél az inverter a napelem torony közelében kerül elhelyezésre.
Kérdésedre vállaszolva ha visszanézel a FÓRUMON minden infót megtalálsz a szélkerékről.
Szélerőtől függően használok egy vagy két generátort - viharban hármat.
Tapasztalatom az , hogy az ilyen "földközeli " szélkerekekből több energiát lehetséges kiszedni gerjesztéses generátorral , mint állandó mágnesses
rendszerrel.
Sajnos az állandó mágneses generátor a kis ,1-2m/sec szeleknél szinte teljesen lefogja a szélkereket - amig egy gerjesztett generátornál csak két csapágy ellenállást kell túlszárnyalni - igaz majdnem impulzus üzemben dolgozik- de dolgozik.
Ezen túlmenően ezer féle variáció állitható be - feszültség . áram akármi és minden a fordulathoz köthető -igy könnyen vezérelhető.
Távközlésben savas akku rendszereket használunk, talán mávnál és a villamos energiaátvitel 220V-os allállomási egyenáramú rendszereiben alkalmaznak lúgos akkukat.
A cellaméret pedig helyszínfüggő, nagy központoknál a néhány kAh-ás cellák általánosak, azok kb 1m magasak.
"Imádom amikor olyan szól hozzá aki megsem ugatja az egészet." Elnézést, ezt első olvasatra észre se vettem! Szigorúan a szakmai szempontokra szoktam odafigyelni. :-( Erre csak azt tudom javasolni, menj vissza az elejére és szép alaposan rágd magad át a topicon. Utána lehet véleményed a résztvevőkről.
Ebben mondjuk igazad van, telóközpontokban akkora lúgos akksik vannak, h 1 cella akkora, mint 1 aktatáska. Ilyeneket megérné zsákmányolni, és még asszem fel is lehet újítani őket.
Elfelejtettél olvasni? "Ha 400W-ot tud valami akkor az nem fog neked 1000w ot leadni" Hol írtam ilyet? A napelem a névleges teljesítményét 1000W/m2 beeső napsütésnél adja le. Akad gyártó, amelyik 1100-zal számol. Ezt a beeső értéket fogod ritkán látni, emiatt nem is számolhatsz 2000x400 Wh-val. Szép vastagon kiemelve: Bei 1000W/m2 - 1000W/m2-nél! Lejjebb szintén szép vastagon 800W/m2. Itt már csak 142 W a leadott teljesítmény, nem pedig 160W, mert nemlineárisan csökken. Amit a kollektoroknál magad is írtál, 635W/m2, ott mennyi lehet? Jó, ha a 100-at eléri az idézett 200 wattos modul.
Azthiszem egy kicsit kevered a dolgokat! És nem tudod objektiven nézni a dolgokat! Ha objektív lennél akkor tudnád hogy bizonytalan energiaforrás a szélkerék,míg a napsütés kalkulálható! Ha 400W-ot tud valami akkor az nem fog neked 1000w ot leadni,erősítés nélkül.ha jól elolvasod amit írtasom akkor látod hogy az éves teljesítmény (800kW), és ÁTLAGOT SZÁMOLTAM!!! Mert optimista vagyok
""A szélkerékről miért nem írod hogy nem fúj állandóan 45km/h szél hogy 400w-ot termeljen?"" És miért nem írod le hogy 6-10 méteres magasságban átlag 3-6km/h szélfúj? Ami be sem indítja a szélkerekedet.!! Imádom amikor olyan szól hozzá aki megsem ugatja az egészet. A kollektornál azért számoltam 0,635kW/m2-mert átlagot számoltam,ebben benne van hogy télen csak 0,2kW a teljesítmény és benne van az is hogy nyáron 1,3kW. A napkollektornál és a napelemnél is máshogy számolják az munkát,A napkollektor szórt sugárzással is megy ,a napelem meg akkor fordúl aludni a másikoldalára.
A kiszolgáló akku és társait direkt hagytam ki a számolásból ,ami egyébként kábé annyiba kerül mint a szélkerék vagy a napelem ami ismételten megnöveli a beruházás megtérülését,és itt jön be az eredeti írásom amiben kifejtettem hogy egy kisebb12-24 voltos rendszer fentartására alkalmas észerűen. (risztó,telefon töltés,kevesethasznált helyiségek világítása,stb)
A metérülést még az is kitolja hogy ezeknek a termékeknek egyre ólcsóbb az előállítása,így lehet hogy 10év múlva megéri ilymódon termelni az áramot ,mert fele annyiba se fog kerülni mint most.
Felejtsétek el a savas akksit! Nézzetek utána a lúgos akksiknak, sőt megéri házilag is készíteni. Én nem mondok többet erről, jobb ha a hihetőbbet olvassátok el.
Valahol hibásan számolsz! 400W napelem, 2000 óra napsütés, 800 KWh energia? A névleges teljesítményt általában 1000W/m2 beeső energiára számítják. Atis57 példájából: Kiserőmű láthatod, ez még néha sem igaz. A legnagyobb beeső energiára télen csikorgó hidegben lehet számítani, mikor a levegő minimális párát tartalmaz. Nyáron a szép idő ellenére a m2-kénti 13xx W-ot 0,3-0,5-tel kell szorozni. Csodálom, hogy ha a kollektornál 635W/m2-el számoltál, a napelemnél miért nem?
Egykét adat szélkerékről Persze gyáriadatok forrás www.szelkerekcentrum.hu és napelemek.hu
400W os szélkerék Start szélsebesség 12,8 km/h üzemiteljesítmény 400W 45km/h szélsebességgel Csúcsteljesítmény 550W 50km/h szélsebességnél Havi energia hozam 38kW/hó = 12X38= 456kW x41 Ft(ennyi egy kWáram) = 18696Ft/év Garancia ' 1 év. (csak?)és ha 1év után meghibásodik? az már emeli a költségeket. a készülék ára: 239900+20%Áfa= 287880Ft Tehát a megtérülés ha mindíg ideális a szélsebesség 15,39 Év.
Napelem. 400W os napelem (4X100W os tábla) Napsütéses órák száma:2000 óra/év (forrás:http://okoenergia.uw.hu/szolar.html) teljesítmény 400W éves energiahozam:800kW/év X41Ft = 32800Ft Garancia: 25ÉV TELJESÍTMÉNYGARANCIA.!!!!!!!!!!!!!!!!! A 4 napelem ára 423960Ft Tehát a megtérülés ha mindíg sokatsüt a nap ,akkor: 12,92 év és még mindíg biztoslehetek benne hogy 12,08 évig üzemelni fog,mert eddig van rá gari. A napelem már régen ingyen áramot termel amikor a szélerőmű még csak magát termeli ki.
Ha beszámolom a napkollektor akor évi 2000órás napsütésnél átlag 635W/m2 akkor az 1270kW/év/m2 . lehet számolni mennyi vizet melegít fel akkor ha 8m2-es a kollektorod (10160kW/év) de a napkollektor már egy különtéma.
Egyébként én is megszálott zöld és kékenergia párti vagyok. Komoly tervezetem van saját biogáz előállító rendszer kiépítésére amit csak a kert és a háztartási bio hulladék táplál. Illetve sokat kisérletezem a vizbontásos hidrogén előállításával és tárolásával. Építettem szélkerekt apám tanyájára kb 4-5 évig üzemelt amikor is bevezették a villanyt.Kényelmesebb. Nagyon akartam csinálni szélkereket otthonra,de a költségszámítások és megtérülési mutatók alkották bennem ki a leírt véleményemet. Lakossági szinten,ténylegesen energiatermelésre.Szerintem nem éri meg.
A napelem és a szélerőmű kiszolgáló renszere közel azonos (akku inverter stb.) ezért beszélek csak a szélkerékről és a napelemről. Nálam a fő áram és gázfogyasztó a fűtés.és a melegvíz előállítása.A lakás nagyon világos. Az én igényeimnek a napkollektor és a napelem felel meg,és mivel én egy olyan rendszert fogok kiépíteni ami nagyjából gondozás mentes,a szélkerék drága számomra,és karbantartást igényel,míg egy 25 év teljesítmény garanciás napelemet max lekell locsolnom slaggal.A por tól. Szóval lelehet hurrogni,de 15 éves elektronikai tapasztalattal és barkácsolással a hátammögött,tudom miről beszélek. Amit mérnökök terveznek meg és gyártatnak több tesztelés után azok a termékek jobb hatás fokkal müködnek,hosszabb élettartammal bírnak. DE drágák. A szélkereket külömbenis jó hatásfokkal 60méteres magasságban lehet kiaknázni,mert ott általában mindíg van megfelelősebeségű szél. Neked mennyibe került idáig a rendszered és milyen egységekből áll,komolyan érdekelne,végeznék egy kis számítást. Üdv: Én
Bocs hogy beleszolok. A rabahidvegi vizeromuben 50 eve mukodnek a generatorok 150 es fordulaton kozvetlen halozatra. A generator tervezesenel dol el a fordulatszam. 1 polusparos generator 3000 es fordulaton van szinkronban, 20 polusparos meg 150 nel. Csak azert nem szeretik a sokpolusu generatort mert nagyok a meretei. Ha jol emlekszem a 10-20 kw os generator is tobb mint 2m atmeroju volt.
A lapatoknak meg nem jo a nagy fordulatszam centrifugalis erok, legellnalas, anyagfaradas, stb. okokbol.
Udv.: Zsand
Ui.: Bocs az ekezetert de a cegnel csak angol biletyuzet van.
Enercon "Generator: ENERCON direct-drive synchronous annular generator" Közvetlen hajtású ... generátor. Mindegyik gondolametszetben jól látható. RePower, Nordex, Siemens és Vestas hajtóműveseket gyártanak, De Wind inverterest... De tudomásom szerint nem az Enercon az egyedüli, aki közvetlen hajtásút készít. Bár költségesebb valóban, mint a hajtóműves, de jobb a hatásfoka és csendesebb.
Én úgy tudom, hogy egyik szélerőmű generátora sincs direktben a szélkerékkel összekötve. Maga a generátor több egységet tartalmaz csak az adott fordulatszámhoz kell a hálozatot kapcsolni. Vagy csak én nem ismerem az egyszerűbb példákat. Mostanában tanulmányoztam a VOITH hajtásrendszereket, de szerintem még mindig nem az igaziak. Minden örvényelven alapuló dolognál jobb a hatásfok nagyobb fordulatszámnál. (de lehet én tudom rosszul) Tanulni jöttem ide is.
"Sokkal jobb hatásfokú lenne egy szélerőmű nagyobb fordulatszámnál"
Minden nagyobb szélerőművet adott fordulatszámra optimalizálnak. Azt túl se lépheti, mert kilépne a hálózati szinkronból. A kulcsi épp nem ilyen, mert az inverteres táplálású, de a legtöbbnél különböző szabályozási trükkökkel érik el, hogy a szélsebesség változásával a fordulat állandó maradjon a kivehető teljesítmény meg a lehető legjobb legyen ill. ne lépje túl a megengedettet.
A másik dolog, ami miatt a fordulatot nem lehet fokozni, a lapátvégek kerületi sebessége. Ez nagyobb lapátoknál meghaladja a 300 km/h-t. Gyártók adatlapjain pontos értékeket találhatsz. A technológia folyamatosan fejlődik, nem ok nélkül érték el a 120m átmérőt és az 5 MW-os teljesítményeket, de az anyagoknak vannak korlátai. Gyorsabb kifáradás, elhasználódás.
Mennyivel lehetne jobb szerinted a hatásfoka, ha az Enercon nagyobb kerekei elég nagy szélsebesség tartományban 50%-ot teljesítenek, miközben az elérhető maximum 59% körül van.
Sokkal jobb hatásfokú lenne egy szélerőmű nagyobb fordulatszámnál, de a profi tervezők a madarakra is gondolnak, nehogy baleset érje őket. Mintha azt olvastam volna valahol ,hogy egy Magyar szélerőmű közelében ritka kihalóban lévő ragadozó madárfaj nagymennyiségben gyült össze és vált kedvenc vadászterületükké. A turbinalapátok suhogását megszokják az egerek,bogarak így könnyebben vadászik rájuk az a madárfaj. Vagyis nem szaladnak el a szárnysuhogástól. (azt hiszem ez Kulcson volt,de nem vagyok benne biztos) ha megtalálom, kiteszem. A lényeg az benne, hogy inkább segít az értékes madaraknak.
Szerintem ez csak átmeneti állapot.Ehhez tudok egy jó, MEGTÖRTÉNT sztorit. Nagyapám anno a MÁV-nál dolgozott, Ő mesélte hogy a vasút villamosítása idején iszonyat mennyiségű fácánt csaptak el az új villanymozdonyok.Kiderítették hogy a fácánok megszokták a dieseleket (sebesség, hanghatások stb), gyakorlatilag centiméterekkel repültek el a mozdonyok elől.Mivel a villanymozdonyok csendesebbek, gyorsabbak voltak idő kellett hogy ezeket is megszokják. Pár évvel
az új mozdonyok megjelenése után ez a jelenség gyakorlatilag megszűnt.
Úgy rémlik a hozzáértők ezt hívják asszimilációs időszaknak(vagy valami ilyesmi).
Uganezt lehet tapasztalni az utakon is.Ha vidéken autózol figyeld meg, a fácán ott "stoppol" a padkán nem repül el ha elhúzol mellette. De ha egy kicsit is lassítasz, azonnal szárnyra kap.
Szia! de a sötétzöldek ITT naponta jásnak számlálni - NEM számit ,hogy magánterület és semmi keresnivlójuk nem lenne arra. -madárvédelmi dót/birságot akarnak..... eddig 18 tetemet találtak----szállitottak, dokumentállva.
Ez ééééredekes, még nem hallottam róla hogy bármelyik szélerőmű park környékén a rotorok által felaprított madártetemeket találtak volna.Vagy tőlünk nyugatra tanítják a madarakat hogy ezt a suhogó-forgó izét kerüld el mert ez neked nem jó??!!Úgy tudom a madarak a repülés mellett látnak-hallanak is és megkockáztotm okosabbak mint az aki ezt kitalálta.
szia ! nálunk a2db szivattyús-tározós erőmű ellen ágálnak --de addig nincs szélerőmű bővités sem. ausztriában 4db németorsz 12db ilyen van . a szélerőművet + láthatod . persze itt a madaraknak is jogai vannak.
Tökéletesen igazad van! Láttamm pár "méregzöldet" tüntetni menni - ősöreg füstös IFA motoros busszal. Ha nem kell erőmű, oldjuk meg másképp!! Mindegyiket beraknám egy-egy generátorral ellátott mókuskerékbe pár napra , termeljen meg pár kW-ot! Valószínű hogy utána kicsit rugalmasabb lenne, kifakulna az a méregzöld!!
Szia! Te A mai MAGYAR KÖRNYEZETTVÉDŐKKEL egyetértesz? nem kell vizierőmű-szénerőmű -atomerőmű-szélerőmű- de honnan lesz az energia AKKOR? a békési- bámkúti - lokátor ellen nem tiltakoznak ---DE a TUBES + ZENGŐ = kinek a telkét sajátitsa ki az állam ! ! még szerencse .,hogy környezettvédők!lááttad már akármelyiket is kerékpárral?
600Ft-ért vettem méhtelepen és jó! (autogenerátor)
Mellesleg én is azon az elven vagyok, hogy több lábon kell élni, most készül a szélgép, később pedig a napkollektora pályázázok! XD De még a geotermikus energiára is gondoltam, csak egy jó mély lyukat kell fúrni!
Szia! kissé másképpen látom: A szélgenerátor + a napelem is csak ott éri meg ahol NINCS MÁS lehetőség. télen meg gázmotoros erőmű mintára :áram-fűtés-melegviz aggregátorból. én az általad emlegetett 'barkács" szélgépeket csinálok---- nem vinné el a WC 12V /20W égőjét. de riasztót -mobilt igen. a fémtolvajok nem viszik el nagyobbrészt műanyagból készül. persze 1 fémállványos 2-3q vasért már más..... a 12V-s világitás az egész házban megéri kb 1/3 teljesitményből lehet annyi fényt előállitani mint 230V-nál. készül is ilyen -hálózatról táplálva---vagy akkuval +éjszakai áramró Ez meg igazán érdekes: ".90-110e FT ennyi pénzből tudok venni egy siemens "25év" teljesítménygaranciás 50W 12Volt 3Amperes napelem táblát." Se füle -se farka........
A napelem mérgező anyagokbol áll, mint pld: bór,foszfor,szilicium,stb Egy véletlenül szétroppant napelem után én inkább elköltöznék!!! Én csak ipari létesitményekez alkalmaznám. A tetőről szétszorja a szél, belemegy a gyümölcsbe,vízbe. Házilag nem előállítható tehát semmi értelme olyannal foglalkozni ami eszi a pénzt és csak fel kell rakni a tetőre. A napkollektor inkább, de egy jó hatásfokúhoz erős tetőszerkezet is kell.
A topic címe: ÁRAM HÁZILAG vagyis nem vásárolás céljából jöttünk, hanem az áramfejlesztők barkácsolása végett. Nem kritizálni akarom a napelemet, nekem is van külön biztonsági kalodában a belvárosi tetőn (7év után már nagyon gyenge és nem térűlt még mindig meg, de lehet, hogy csak galambszaros és fel kellene másznom letakarítani, elég veszélyes helyen van.
Érdekes, hogy mindketten túrtuk a netet ezerrel és pont ellentétes véleményen vagyunk. Nem számoltam utána igazán de úgy érzem, hogy egy szélgenerátor éves szinten több löketet kap a természettől, mint egy napelem napot. Gondoljunk csak utána:
- napelemnél fontos a fény beesési szöge és mivel fix, ez elég kevés. Alsó hangon legyen mondjuk napi 3-4 óra. Sok a borús óra és csak nappal termel. Télen ráesik a hó. A forgatást igen robusztus rendszerrel tudod csak megoldani (ha akarod egyáltalán).
- verikális szélgerőműnél tudunk játszani a generátor minőségével és a felülettel is. Nem feltétlenül a sufnituning a jó megoldás. Nem kell 2 méternél magasabb állvány sem. Nappal és éjjel is termel, ha van 2-3m /sec szellő. A 180-200 KM/h szelet is tűri, nem kell fkezőrendszer. 500W vertikális generátor van a permanent.hu oldalon brutto 60 ezerért.
Szerintem a napelem csúnya nagy összeg, ha kb 1200W szükségletel számolunk.
A fő cél úgyis a pénztárcánk. Engem speciel a 100%-os megoldás érdekel. Minek melózzak és fektessek be, ha 10-40% a spórolásom?
Sziasztok. Megosztom veletek elméletemet a szélerőműről. Sokat gondolkodás ,számolgatás,és utánnaolvasás(interneten,meg könyvtárban) után,hogyan lehetne "ólcsó" áramot termelni,az alábbi elképzelésem alakult ki. A Napelem,és napkollektor a megoldás.a napelem termeli,a napkollektor meg nem fogyasztja az áramot.. A szélgenerátor felejtős,a gyári méregdrága(egy 400W-os szélkerék 200e Ft),meg a karbantartása is.(a kinyerhető hatásfokáról már ne is beszéljünk.lásd google Német szélerőműpark,ott azért fúj is a szél)garancia ezekre a termékekre 2-max5év.Amennyi áramot termel annyit gondozásmentesen napelemről is megteszem!Egy átlagos napelem életartam 10-a jobb 25 év körül van. Egy generátor élettartama kb 10év jó esetben15év,a mozgóalkatrészek miatt.Egy jobb minőségű generátor és itt most autó generátorokra gondolok 90-110e FT ennyi pénzből tudok venni egy siemens "25év" teljesítménygaranciás 50W 12Volt 3Amperes napelem táblát. A házi barkács szélerőmű amit a rossz trabantból kiszedett generátorból ,meg a bedöglött szobai állóventillátorbol csinálunk,mert ugye olcsó,az max éjszakai akkutöltés rásegítésre jó,illetve borusabb időben is. Amire mégéri használni a napelemet ,a szélkereket "csak a házilag elkészített" az a mobiltelefonok töltése,a háznál előforduló ceruza akkuk töltése ,és wc,vagy kevesethasznált helységek világítása.12-voltos rendszerről. Ahol van villany bevezetve ott nem éri meg mert nem lehet 40Ft/kw értéken áramot előállítani. 80Ft/kw óra a határ amikor érdemes egy komolyabb akár 1mill Ft-os rendszer kiépítésén ott egy nagyobb háztartás akár évi 100e Ft is megtermel vele. Ahol nincs áram szolgáltatás pl tanya ,szöllőskert stb.oda megfontolandó,de a lopás veszély miatt "fémtolvajok,betörés"én oda sem tennék,esetleg hordozhatót. Szóval ez az én meglátásom,elég alapos számolgatás és utánajárás után. Napkollektorral éves szinten 60% körül lehet melegvízellátást biztosítani. Üdv mindenkinek. Lehet lehurrogni. :)
Sziasztok! Én most a téli dolgokon filózok. Jegesedés,hó,ónoseső. A kisebb erőműveknek nem gond, de egy nagyobbnál már okozhat gondokat. Van tapasztalat, nagyobb gépeknél? 4M- nél nagyobb kerékátmérőnél? Nekem a legnagyobb is csak 2M-es volt. Szeretném a konstrukcióba beleszámitani.
Szia! nincs,nem is lessz -mivel házgyári nyúlketrecben lakom. -Én épiteni szoktam , kicsiket 30W-ig bezárolag + napelem ,--riasztók üzemeltetéséhez. az elkészült darabok az erkélyen szoktak üzemelni --eladásig. persze -de még nem csináltam 1 próba stirlinget igy --erről nem tudok mit mondani.
Szia! az élcet nem vetted észre? van ingyen energiám --de a 70X -be kerül ,mintha vennék a szolgáltatótól. a 400W -t hogyan érted? mert: 400W csúcs viharban- évi kb 10 óra az évi órák 1/3-ában kb 18-23% -al megy /72--92 W/ a többi kis maradékban /5800 óra / MEG ÁLL ! ! ! tehát inkább 2-3 kW -s szélgépben kell gondolkodni ! az én tapasztaltom-- máshol más helyen ? ? ki tudja ? tehát a szélkerék+ generátor 50-70 eFt + az állvány legalább ennyi..saját épitésben gyáriban 10X ennyi.... nálunk az évi szélseb: 4,3m/sec OMSZ adat --- amit mérek 08--1,2m/sec... a 400w-al 20 perc alatt 5liter vizet lehet 35 C-al melegebbé temnni/50---15 Cfok / ez elég kevés --De napelemnek -szélgenerátornak meg sok,,,,, a napelemem/ már látom 1 év územ után / soha meg nem térül --NEKEM ! de aki eladta ?
Hogy érted a 70x es ingyenenergiát? Vegyünk egy 200000ft -os gépet. Van egy kb 150000ft -os gáz-villany rezsink egy év alatt. Ha melegítgetjük a kazánunk vizét és esetleg még elbírná egy buffertartály langyosítását is akkor már besegítene a villanyszámlába is(byler mosógép) Nyilván nem két három év alatt de talán valamikor megtérülhet Vagy nem?
Szia! lehetne---de nem kell akku --és inverter sem a generátor rögtön fűthetné a fűtőbetétet is.. a gazdasági oldala-------szeretnéd-e 70 X áron "ingyen melegiteni" a vizet? akkor inkább benzim motort/ kb 600---1000 cm3 / használnék --pb/ földgázzal hajtva a kipufogó hőjével fűtenék a hűtővizrt a boylerbe kötném -- a maradék áramot eladnám a szomszédoknak féláron...ez gazdaságosabb --lásd gázmotoros fűtőerőmű--vek. de ez sem olcsobb !
Én mondjuk egy 400w-osra gondoltam kiiktatva mindent amit csak lehet (aksi ,inverter ,stb) és közvetlenül egyenárammal működtetni a fűtőszálat. Lehetséges így? Totál dilettáns vagyok bocs!
Szia! az eddig elolvasottk alapján IGEN. a saját tapasztalatim a 30W méretig terjednek ---azok méginkább nem ! ! de nem ezért készitem----riasztó müködtetés ----
Erősen gondolkodok egy szélerőmű létesítésén jelentős és egyre növekvő rezsiköltségünk csökkentése céljából. A cél az lenne, hogy gravitációs központi fűtés vizének hőmérsékletét növeljük, ha csak pár fokkal is, a lehető legegyszerűbb módon. Van köztetek valaki aki került már köztelebbi kapcsolatba szélerőművel és megosztaná velem a tapasztalatait.
sziasztok! ha vki nagyon bátor és egy nagyobb gépet akar építeni van dugiba két helikopter faroklégcsavarom az eredeti állítós aggyal 4m átmérőjű jó nehéz . nem mertem még nekiállni mert nem tom. mekkora erődítmény bírja el. azért tetszett meg mert bármilyen vihart kibír hiszen az üzemi vaszonyai bőven a vihar sebességek felett vannak az egyktől akár meg is válnék
Most ezt az áramkőrt szeretném megépíteni, de az a bajom, hogy az elektronikában csak a kész kapcsolásokat tudom megcsinálni, mert nem nagyon értek hozzá. A túlfeszültség elvezető elvileg egy olyan "túlfolyó szerű ami a mosdókon van" vagyis a mosdónál a csatornában a szélerőmű hálozatából pedig a tárolóba. Erre szeretnék egy kapcsolási rajzot kapni.
Újjabb dolgot találtam autógenerátoros rendszerekhez. Egy Whirlpool mosógép folyás miatt kicserélt szivattyújában kitünő állandómágnesű kismotort találtam.
Lomtalanításkor lehet jobban is körülnézek. Elkeztem méregetni alábbiak jöttek ki:
-Egy körbefordulásnál, 2X-i pólusváltás
-1Mp alatt 1 fordulat 12V-üresjáratban és terhelve 00.05A
Persze külön kanalas meghajtással ami segíthet még a szél sebességének megsaccolásában és egyenirányitva, szűrve segédgerjesztést adhat a generátornak.
Csak egy röpke gondolat, miből lesz cserebogár. :-)
Apropó: régi papiros diagrammírót honnan tudok szerezni?
"csak ERBE ne lássa" Hát igen! Ahhoz képest, hogy az ilyet 3 tranzisztor+ 1 zénerrel szokták megoldani! Az általad felállított feltételrendszer mellett biztos az a jó megoldás, amit elterveztél. A komfortra (kijelző stb.) meg áldozni kell.
Amikor forgatják a lapátot lehetőség van vékonyabb, hatékonyabb profil alkalmazására. Ha nem forgatod el, hanem kifordítod esetleg csak nagy fordulatszám elleni védelem van, akkor vsatagabb, kisebb hatékonyságú profilt lehet csak alkalmazni, ami erősebb szerkezetű.
A kettő között 10-30% különbség is lehet. És itt nagyon profi lapátokról van szó mindkét esetben. Vagyis az egyik 1kW-ot termelne a másik 1.1-1.3-at. érdemes elgondolkodni ezen ha már rááldozza az ember a pnzt.
Ja igen - most épitek egy univerziális generátor szabályzó egységet - eddig 25 IC- nél tartok - csak ERBE ne lássa , mert kapom a vállaszt , hogy túl van bonyolitrva.
Két feszkóra építem 20 és 50 V-ra .
Fordulatszám kijelzős és 10 fordulatonként lehetséges a gerjesztést beállitani.
Még azt szeretném hozzátenni , hogy általában SI 9110 vagy 20-al dolgozom- egyszerüen azért mert ebből van nagyobb készletem - pár száz darab - nem sajnálom .
De ha megnézel pár katalogus adatot - a bemenő feszültségnél kisebb feszültséget
Szia Gyula bátyám ! az igaz nagy fájdalom ha ennyit zabál az inverter üresen...--de ez nem rossz 2kW/50W elég jó a hatásfok......ettől mennyivel rosszabbak is vannak .
Én relés megoldát választottam 12v --144V dc-nél alaphelyzetben rajta van a 12V -- ha ezt letüri a terhelés meghuz a relé szétbont--+ ráteszi a 144V-ot ha ezen 50mA alá esik teher lebont.....TÖMÖRITVE ----ennyi.
Meg kell fejelni egy kapcs, üzemű üzemú tápot , Sajnos ez nem ilyen egyszerű. Véleményem az , hogy egyszerübb építeni egy új rendszert mint megfejelni !
Sok-sok kapcs. tápot épitettem , de igazából ezeknél nem nagyon megoldható
, hogy egy FET -el növelem a kimenő teljesítményt.
Az egész rendszert át kell alakítani. / feszültség figyelés , visszahajló karakterisztika /
Ezt házi viszonylatban nem igazán egyszerű kialakitani - ha valakinek sikerül
várom a kapcsolási rajzot.
Ez nem egy 7812-es IC- hogy fölérakok egy tranyót és kész!!
Másik ügy - a betápnál nagyobb vagy kisebb fesz. kell - és itt jön be az igazi
probléma - ha kisebb csak trafós kicsatolással oldhatú meg- hiszen a tápfesz
"minden szélsebességnél más lapátszög az ideális." Ha ez ténylég így van, akkor nem szóltam! Esetleg nem tudsz, egy oylan grafikont mutatni, ahol ez számokban is látszik? köszi
Szia Szerintem jó ha állítható, mert minden szélsebességnél más lapátszög az ideális. Ráadásul megoldható a fordulatszám szabályozás és a túlpörgés védelem. Gondolj bele milyen centrifugális erők vannak egy több méteres lapáton nagy fordulatszámnál. Nemrég volt itt egy videó egy elszabadult szélkerékről.
Én értem, hogy állítható, de MINEK? Gyorsabban úgysem fog forogni annál, mintha fixen lenne rögzítve abban az állásban, ahol a leggyorsabban forog, szal érted! :D Ha beálítod abba a pozicióba, és álítod a szöget, akkor az már csak lassabban fog forogni!
Pedig már nem egy bonyolúlt berendezés. Ablaktörlőmotor,menetes hüvely,2db végálláskapcsoló, 3db csapágyház csapágyakkal ami fel van szerelve a főtárcsára, 6db 6os gömbfej, 6os menetes pálca. A lényege az olyan sebességet tudsz beállítani amilyet csak akarsz 1-60 között, széltől függetlenül.
Na jó persze, ha vihar van forduljon ki, ezt a pörögjön ahogy csak bír arra értem, hogy mondjuk van 8m/s-os szél, ami már igggen jóféle, de mondjuk az átlag 4m/s, tehát 8-nál gyorsabban forogna, és ilyenkor állítják a lapátokat olyan szögbe, hogy kevésbé tudjon belekapni a szél, tehát úgy forog, mintha 4m/s-os szél lenne, és így nincs ingadozás! Na most nem hiszem, hogy jó ötlet lenne kihagyni azt a jó kis 8m/s-os szelet! A nagyoknak kell csak ez a lapátszög állítás!
Én úgy vagyok vele, hogy fölösleges forgatni a lapátokat a tengelyük mentén, mert azzal csak azt állítják be a "nagyok", hogy a sebesség állandó legyen! De ők megtehetik, mert van szél bőven! Én úgyvagyok vele, hogy pörögjön ahogy csak bír, nem forgatunk ki semmit a szélből, ha esetleg túl gyorsan pörögne, majd a DC-DC megoldja! Mi aksit töltünk, a nagyok egyből a hálózatra termelnek, azért nem szeretik ha ingadozik a feszkó! Tehát szerintem evvel kár foglalkozni!
Amúgy te merre laksz?
más: Mit szóltok ahoz, ha generátorként használnék, egy AC servo motort?! 1,5 KW-os, és 1500-al forog max! Tudnám én ezt visszafele is használni, tehát generátorként! Még nem tudtam kipróbálni, holnap hozom haza! ezért is kérdezem!
Azért akarok profi alakú lapátot, mert volna lehetőségem pár ezer Ft-ért kiesztergáltatni polisztirolhabból bármilyen formájút egy hobbiCNC-s emberkével. Gondoltam akkor már miért ne legyen a lehető legjobb : )
Amelyikeknél forgatják a lapátokat a hossztengelyük körül azoknál pl. sokkal vékonyabb lapátokat/profilokat használnak.
Szia! ha felpörgeted 2000--2500 1/m felé magától felgerjed...---amúgy: fordulat --kontrollámpán át 1-200 mA erre felgerjed --innen tól működik a saját 3 diódájáról is/ kb 1--3 A gyártója válogatja /ezért elég a kisebb dióda . ha direktbe kötöd akkor is célszerű 1 ellenállás /a gerj. tekercs értékének az 1-3 X -a/ nem melegszik el a gerjesztés...s akkor mindig max árammal tölti az akkut..a teljesitményét a fordulattal adod meg. nekem jobban tetszik a gyári gerj, kapcsolással---- vagy 2 db hangszoró mágnessel.
Hát én alapból olyan auto gen-t szereztem amin nem volt fesz. szabályzó, nem is baj! Szóval kössem rá egyből a 12V-ot? Semmi szabályzást ne adjak neki? Mondjuk ha kisebb a szél, akkor ne fogja annyira! Vagy hogy gondoltad?
Who111: Igen a kapcsolóüzeműről beszélek:D Az lm2575 IC egy kapcs.üzemű táp IC! Már mértem egy evvel az IC-vel megépített egyszerü kapcs.üzemű tápot, de az nem volt megfejelve nagyteljesítményű tranyóval, most ezen ügyeskedem! :P Vmi ilyesmi volt:
Tehát ezt kéne megfejelni!
Amúgy én már lassan ott tartok, hogy megépítem, és tényleg megfejelem!:D
Szia! Akkor nekem csak a delejezésmaradvány volt a szerencsém, néha controllámpa nélkül is begerjedt? Vagy valamit nem tudok? Nekem ment kisebb fordulatszámon is, de azt nem , hogy miért. Nálam soha sem az öngerjesztésről ment a generátor hanem direktből, vagyis a fővezetékböl. Az öngerjesztett generátoroknál csak 3kicsi diódáról kapja a gerjesztőfeszültséget én viszont rákötöttem a fövezetékre.
ez kissé másképpen: Az autógenerátorok 12V esetén 1000 1/min környékén kezdenek TELJESITMÉNXT LEADNI. /termelni 3V- 200 1/min : 6V - 500 1/min / a gerjesztése a leadott teljesitmény 1/10,,,,,1/30 -ada közé esik .De ki lehet állandó mágnesre cserélni a gerjesztő tekercset ... ekkor ugyanaz a generátor kb fele teljesitményű lessz.... A másik pontja : kb 5000 1/min-től felfelé már nem kell gerjeszteni sem --elég a saját remanenciája, a max fordulat amit mechanikusan elviselnek 13000 ----------17000 1/min terjed a gyártó függvényében. szerintem........
Kössél direkt feszültséget a gerjesztésre és láss csodát, vagyis szed le a fesszabályzót. Ja és a lényeg diessel motorra való generátorokat használtam.
Megmondom őszintén a tranyó fajtáját nem is néztem, meg azt eddig is tudtam hogy vmi ilyesmi módon meglehet csinálni! Azért írtam, hogy nem-e tudsz te vagy vki, konkrét kapcsolást, mert azért szerintem nem ennyi az egész, hogy az IC kimenetére egy másik tranyót teszek! A bemeneti része az ami nem igazán tiszta nekem, hogy megfelelően lelegyen választva az IC az áramútról, de csinálja a dolgát rendesen! Nem tudom mennyire vagyok érthető! :D
És ez elég volt az autogenerátornak? Maga a rotor nem forog olyan gyorsan, az autogenerátor pedig, ha jól tudom vmi 1500-nál kezd(!!!) termelni! És még gerjeszteni is kell, ami plussz fogyasztás! HA autogenerátorral oldottad meg! Amúgy a szomszéd nem nagyon tud érdekelni, a 6m-t nem fogja túllépni, tehát ennyi, ne kössenek már bele minden forgó tárgyba az álambácsiék! Majd asztmondom én is, hogy madárijesztő!
A képekkel még tessék várni, hamarosan kapok kölcsön gépet. Még senkinek sem küldtem képeket, csak rajzokat. Nem PVC-cső hanem a padló PVC. Nem kimondottan lapátot, inkább vitorlát érdemes csinálni azt jobban megtűri a szomszéd. Nálam a kerékagy 40-et fordult a generátor120at. vagyis 3szoroztam a fordszámot bordásszijjas rendszerrel, később bolygóművel (bontott automata váltóból).
Szóval te ráhajtottad a PVC csövet, a csőre, és az azon lévő bilincsekre! Mivel melegítetted? Amúgy én azt hittem, hogy simán egy PVC csövet félbe vágva (kicsit ívesen, a vége felé keskenyedve) tettél föl!
erre még nem kaptam választ:
Autogenerátort használsz gondolom, milyen áttételel hajtod? És mekkora a rotor átmérő?
Ja és én már írtam neked az e-mail címedre, de nem küldtél még semmit, nincsenek még képek, vagy más a problem?
Am pont emiatt az eldisszipálás miatt akarok kapcsüzemű DC-DC-t! Van is pár kapcsolásom, van egy ahol 78XX-et használva kapcsüzemű ként működik az áramkör!(hihetetlen, de úgynézki, hogy igaz) Azt akarom megépíteni egyszer, és egyet az LM2575-el, amiatt kérdeztem ezt a nagyteljesítményű tranyóval való megfejelést! Mert alapból 1-2 A-nál nem tud többet, márpedig én többet szeretnék rajta átpaszírozni!:P köszi
Sajnos nem vagyunk tudósok, hiába tanultam Pattanytyúsból. A szélkerék az inkább egyfajta passzió néhányunknál. Lehet szélkereket épiteni úgy , hogy anyai apai benne lehet, de itt inkább barkácsszinten megy még a puhatolózás. Szerintem a Reynold szám fontos tényező, de azt számba venni csak akkor érdemes ha több millió áll az építés rendelkezésére. Én pld autóbontóban vettem a generátort,vezértárcsákat,fogasszíjat,csapágyházat csapágyakkal. A PVC-t épitkezésről kértem el a maradékot, viszont akkut és álványcsövet vennem kellett.
Egyik szélerőművem költsége sem érte el az 50.000-ot.
Én most éppen a lapátállítással münködő fordulatszámszabályozót tervezem éppen amit a jövőhéten elkezdek megcsinálni (hulladékvasból).
Persze a dokumentumokat csak e-mailre küldöm csak.
Szia! Nekem is elküldenéd az eddigi munkád összefoglalóját?
Köszi.
Mostanában (a túlórák után este amikor van kis szabadidőm) beleástam magam a lapáttervezés rejtelmeibe. Azért ez bonyolultabb egy "kicsit" mint sokan gondolnák.
Pl. itt a fórumon még nem láttam leírva, hogy Reynolds szám.
Én így csináltam az első komolyat, csak az agresszív viharos szelet nem bírja és az UW sugárzás miatt megtöredezett. Nagyon fontos, hogy az agynál ne tudjanak elcsavarodni a csövek, vagyis hüvelyesbilincs kell. Abban tudod állítani is építéskor.
Így már értem, tehát te a PVC csőböl is szárnyprofilt csináltál?! De azért még kellenek a képek! :P
Amúgy a kép dolog: Van a kép, amit fényképeztél, v paintben rajzoltál (ha paintben rajzolsz, ügyelj arra, hogy jpeg formátumban mentsd el, mert sokkal kisebb helyet foglal) Ezt úgy tudod ide feltenni, hogy van egy tallózás... gomb itt alul, ahova írod a hozzászólást, ott kikeresed, majd a feltöltés gombra mész, kicsit várni kell, majd megjelenik a kép alul kicsiben, a kép környékén lessz egy kis szöveg "beszúrás", azt nyomd meg, és máris berakta a képet a hsz-ba! ennyi!
Win 95-el kedvemre partizánkodhattam, de az XP mintha valaki más vezérelne engem. Hogy a ...-ba tudok felrakni pain-ben készült rajzot? Legalább így megtudok mutatni minden szögelést, drótozást, tapasztást. Képzelj el egy vízcseppet a vastagabb részébe dugtam a csövet és az ékes részét kinyomtam purhabbal.
Igen én is így gondoltam, de gondolom kell még egy ellenállás a stab IC bemenetére!
Am nincs véletlenül egy konkrét kapcsolásod, nekem van 1-2, de ott pl a tranyó bázisa, vagy a FET Gate-je, a stab IC bemenetére van kötve, és nem a kimenetére, bár lehet mind1, bár kétlem! Köszi
Addig oké, hogy szárnyprofil, de hát az is sok mindentől függ, láttam már sokféle számoló programot, ami kidobott egy lapáthoz szükséges minden adatot, de pl a 40 akárhány cm széles lapát (tőben), nekem kicsit soknak tűnik, ezért kérdezek olyanokat akiknek már kész van egy ilyen lapát, mert a tapasztalat mégis csak többet ér, mint az elmélet! Amúgy nem tudom elképzelni ezt a csőre húzás dolgot:D Mikor lesznek képek? Azt meg nem értem, hogy most mibajod az XP-vel, mármint hogy mit szórsz ki, meg amit írtál!
A család a legfontosabb!!! :-)) Akad nekem is cak egy kicsit problémás.
Érden minden nyarat, tavaszi és ősziszünetben robottal töltöttem 8 és 18 éves korom között. Ott volt egy banya (nagyanyám), de megérte a robotolást mert azt építettem amit akartam és ebben nem korlátozott. Vagyis nem volt veszélyérzete.
Budapesten laktam mindig is de első komoly barátnőm telkén (Fóton) az apja engedett építési hajlamomnak. Ott már kispolski dinamót hajtott a deszkalapát a kiszáradt legalyazott jegenyefa tetején. Ott sem volt villany így nagy sikere lett a dolognak. Végűl örököltem egy üres telket ahol kedvemre konstruálhattam amit akartam. A régi szomszédok utálták a lusta fiatalokat így mindent megengettek, szimpatizált nekik a józan alkotókészségem, szívesen okoskodtak az alkotásaimon.
Pesti vagyok de több helyen kaptam alkotási lehetőséget, sőt segítséget is. Én ezeken csak annyit nyerek, hogy a legtájékozottabb leszek a témában.
Mellesleg tudomány, ajánlom mindenkinek olvasgasson egy kicsit az aerodinamika terén (repüléstudomány), ott sok mindenre van válasz.
Egércsapda? Azóta sem törték fel, de egy másik egércsapdát át kellett raknom a postaládába mert lopják az újságomat.
Nézzél meg egy repülőgépszárny metszetet, ott a válasz. A PVC-t 35-ös acélcsőre húztam illetve bilincseltem. Ahogy kitapasztalom a computer világot és nem ír vissza a rendszer (ezt a formátumot nem tudja leközölni) kiszórok minden információt, de sajna még kopasz vagyok az XP-világban. :-(
Nem igazán vagyok képben ebben a dologban, van a stabkocka (LM7815), ennek a kimenetére kötöm modjuk egy nagyteljesítményű FET Gate lábát, és az áramút pedig a D-S-en keresztül megy? Vagy hogy lehet megoldani azt, hogy egy stabkockát megfejelve egy teljesítmény tranyóval nagy áramokat is átnyomhassunk az áramkörön?!
Az adóhivatal jobban hatott, így megmaradt a barátság. :-) Szerintem is kellene csinálni egy egyesülést egy szövetkezetet egy alapítvány vagy bármit. Én is jobban örülnék ha nem egy üveg jégerért esztergálnák meg a vezérlőagyat a kerékhez.
Zseniális és könnyen kivitelezhető szélkerékfordulat és lapátszögszabályozót találtam ki. Könnyű kivitelezni, ahogy kész és ki van próbálva azonnal felszórom az anyagot róla. Végtére is nem csalni akarunk, sőt befizetem a közösségi díjakat is ahogy készen vagyok, csak szeretnénk tiszta energiát nyerni. Jó az ötleted vállalom az egyik alapítótagságot. Azt hiszem 10 alapító tag kell...
Na bumm! Megjött az új telekszomszéd és az első kérdése az volt mik azok az izék ottan, meg hogy túl magas szőlőkaró nem érdemes. Én kedvesen elmagyaráztam neki azok a szélerőmű alkatrészei, csak éppen rekonstrukció folyik. Erre rögtön rávágta: Ugye tudja, hogy azt be kell jelenteni és engedélyköteles?
Erre montam, hogy igen tudom, aztán végignéztem a házát amit megvett, kb 30milla lehet, rögtön elmeséltem neki, hogy milyen szörnyű ez a világ akárkit bármikor átvizsgálhat az adóhivatal, főleg ha találnak egy kirúgott alkalmazottat.
Azonnal hangnemet váltott, gyorsan megbeszéltük aztán jött a minden más téma.
Időjárás,iskola,kertészkedés.
Ezek szerint egy szélkerék irigylésre méltó? Tényleg ilyen hülyék az emberek, hogy a környezetbarát gondolkodást meg kell támadni, ellenség az aki vigyáz a környezetére és emiatt barkácsol? Akinek szélkereke van az bűnöző?
Azt se bánom ha adóköteles, csak ne szereltessék le.
Tényleg nincs rákötve a kapura a táp hanem direktbe a földre. Elnézést de ezt észre se vettem a rajzon. Valójában a bojlerfűtés kapcsolására javasoltam Forroteának. "az áramfelesleget egy zénerdiódával vezérelt relé kapcsolja a tárolóhoz. Néha úgy kattog mint egy irányjelző, vagyis fejlesztésre vár." Természetesen töltésszabályozónak is használható ha meghagyod a rövidzárat. Söntszabályozó: Túl magas feszültség esetén rövidre zárja a generátort (elektromos fékezés). A diódák pedig megakadályozzák hogy az akut lemerítse. A 20 amperes dióda nem véletlen van megduplázva mert 12v * 2 * 20A az csak 480W és nincs tartalék az áramkörben. Összefoglalva: Az első áramkör rákapcsolja a bojlerre a fűtést 14,3 voltnál. A második pedig az elektromos fékezést 14,4 voltnál.
Mekkora áramra kell? A 7812-es-nek pl. 12 V a kimenete, de csak 1 amper. Léteznek 3-5 amperes változatok is. Alákötsz 1 diódát, megemeli 0,6 volttal a kimenetét, 12,6. Milyen célra kell?
Nekem mintha valaki azt említette, hogy lehet kapni, nagy teljesítményű zénerdiódát vagy stabit. A LOMEX-ben csak tipus után tudnak kiadni alkatrészt, de mit is kérjek? Nekem végtére is egyszer 14.4V és 12.5V-os stabil feszkó kellene.
A 2N5551-es tranyó kollektor körében van egy 1 Kohmos ellenállás. A jelölt vezetéket nem követtem így végig, gondoltam, valami félresikerült tervezés során csak elvágták a dióda előtt és ottmaradt funkció nélkül. Nagyon komolynak szánhatták, ha párosával 20 amperes Shottky diódákat kötöttek bele a kedvezőbb hatásfok érdekében. :-(
"kis fordulatnál feszültségkétszerezővel," Felejtsd el! Ha feszültséget nem tud, akkor áramot sem. "átlagnál nagyobb szélnél esetén direktben," Elég nagy tartományban a terhelés "beállítja" a kimenő feszültséget. Ha ezt túllépi, egyszerűbb feszültségcsökkentéssel szórakozni, míg megtelik az akku. "akku túltöltésnél más célra használom" Igazából nem sok esélyed lesz rá.
Már csak azért érdeklődök, mert a 6343-asban közölt rajz bármi, csak nem töltésszabályozó. A beállítható feszültségszintnél rákapcsol 1 plusz terhelést a generátorra, de ha az véletlenül akkora teljesítményt tud leadni, hogy azon is meghaladja az akku töltőfeszültségét, vígan túltölt. Nem választja le az akkuról.
Úgy tervezen hogy a generátor feszültségét: kis fordulatnál feszültségkétszerezővel, átlagnál nagyobb szélnél esetén direktben, akku túltöltésnél más célra használom. Persze a töltésszabályzó mindenképpen kell. Például forrotea bojlerfűtése vagy/és elektromos, mechanikus fékezés. És még azon is gondolkodok hogyan lehetne megcsinálni azt hogy automatikusan kiforduljon a szélből túltöltés vagy kis terhelés esetén. Ha sikerülne megcsinálni akkor szabályozná a feszültséget és nem tudna túltölteni.
Miből lesz a cserebogár? A mai kerékpáros edzés közben, átmentem egy eldobott légkamrás lemezen. Rajta a következő felirattal: UW-álló!!! Könnyű és erős,merev,rugalmas. Ez még eszembe se jutott. Attól függetlenűl a februárban elkezdett rekonstrukciót még befejezem. Ez a légkamrás lemez 1cm vastag volt, azonnal meg is néztem a listaárát: 1Mx2M 17000Ft . A három lapát simán ki is jönne belőle. Részemről ez csak egy tipp.
Van egy e-mailem. Arra küldjetek légyszíves e-mail címeiteket, csak azokra küldöm el az építés minden képét. Szívesen megosztom mindenkivel, de had ne tegyem közszemlére. Remélem április végére kész lesz a fejlesztett tipus.
Pld a gondola forgásának a lengéscsillapító kerete most készűlt el. Minden technikai fortélyt a megadott címeitekre fogom elküldeni. Sajnos lassan halad mert függök az elfoglaltságtol is. Ráadásúl a tartóoszlop sajnos 64.000Ft lesz amit ki kell böjtölnöm. A gondola belsejében univerzális álvány lesz amiben bármilyen tipusú generátor elfér. Most pedig a villámvédelmen agyalok, hiszen 11M-magasan ez lesz a faluban a legmagasabb építmény. A nickem egyezik a citromailes címemmel.
Hogyan oldod meg, hogy ne töltődjön túl az akku, mikor olyan magas feszültséget termel a generátor, hogy a fűtőbetéten meghaladja az akku max. töltőfeszültségét?
Rosszabbak a mágnesezési tulajdonságai. Nagyok az átmágnesezési veszteségei, bár mi nem 2800-as fordulaton használnánk. De az is igaz hogy 500w-10% az 50w, és a weller pákám is 50wattos.
Szerintem ez jó lenne neked. Csak a komparátort kel kicserélni mondjuk Max 921 -re (ingyen is küldenek 2 mintát). Az áthidalás helyére kötnéd a tárolót. Ez 12 v. 24 voltos, de kis átalakítással más feszre is jó.
A mosógépmotorok a nagyobb teljesítményt a felső fordulaton, 2880, adják le, ami nekünk legfeljebb többszörös áttétellel elérhető. A felvett és leadott teljesítmény között általában komoly eltérés szokott jelentkezni. Különösen, ha áramként akarod kiszedni. Nem értem, egy korábbi felvetésben mi baja volt egy kollégának a tömör vas forgórésszel? Miért lenne attól kevesebb a hatásfok?
Sziasztok. Jól gondolod a hagyományos 48 hornyú állórészre gondolok, de én is kicsinek találtam. Azért talán kettő elég lenne, legalábbis elsőre. Az 1,2 kw motorok állórésze se nagyobb sokkal, viszont kevesebb a hornya. Igaz hogy a tekercselés nem olcsó, de aDirect-drive se két forint(nincs a MÉHész szaküzletben).
Első szélerőművem: Érden egy kerékpárdinamó, faredőnyből készűlt lapáttal, szőlőkaróra felszögeltem.
De akkor még csak 12éves voltam. :-) Vicces kis berendezés volt, ha fújt a szél akkor az udvarban világított egy lámpa. Azóta nem tágítok a fejlesztésektől.
Nekem inkább az elektronikában kellene segítség, mert az áramfelesleget egy zénerdiódával vezérelt relé kapcsolja a tárolóhoz. Néha úgy kattog mint egy irányjelző, vagyis fejlesztésre vár.
Visszatérve a PVC lapátokhoz: Én 35cm-es átmérős vascsőre ragasztottam fel repülőgépszárny formában, kissé elcsavarva. A megmaradt üreges részt purhabbal nyomtam ki egy "V"-formás lemezprofilban.
Szia forrotea! Ha ide nem mered föltenni a képeket, akkor nyiss egy ingyenes blogot valahol a nagyvilágban azt csak a linkjét tedd ide be nekünk valahogy. :) Emailezgetni sokakkal kicsit bonyi.
Felénk tele vannak a MÉH telepek mosógépmotorokkal. Elég kicsi, de a legtöbben 48 hornyú az állórész. 100-200 wattot ki lehet csikarni belőle. A Direct-drive saját állandó mágneses forgórésszel rendelkezik, semmi átalakítást nem igényel. Legfeljebb ha valaki nagyon ráér és sokat akar feleslegesen dolgozni, áttekercseli más feszültségre.
Megnéztem, látom a nyomatékkal elég sok bajod volt! Bár nekem azok a lapátformák nem tünnek a legjobbnak! De grat! te már túlvagy pár szélkerék építésén!:D
Honnan szerzel mosógép motort? Gondolom arra a fajtára gondolsz, amiről már szó volt itt a fórumon, vagy 1 másikon, tehát az az LG direkt drive, vagy mi a neve mosógép motorra gondolsz?
Szia forrotea. Bocs hogy egyből kérést írok de, még új vagyok itt. Ha lehet nekem is küldhetnél képeket a PVC lapátokról, mert én is ilyet akarok készíteni. Jól jönne minden segítség. Főleg a felfogatása érdekel mer ott a legnagyobbak az erők. . Én mosógépmotorból akarok generátort készíteni állandómágneses forgórésszel. Szerinted jó lehet? Az izzítógyertyás bojlerfűtés jó ötlet, én is megcsinálom. Ahol eddig néztem mindenhol zavart, hogy kidobják a drága áramot, ha épen tele az aksi.
Mindenről lesz kép, csak kérnem kell egy gépet a tesomtól kölcsön és azonnal küldöm. Elvégre az új áramfejlesztő építésének minden pillanatát meg szeretném örökíteni.
Vicces gondolat, de ha belegondolok a sikeres szélerőművek alaptudományai a repülőgép oktató könyvekben találhatóak meg. Vezérlőket a hobbyelektronika, fődarabok pedig gépjármű alkatrészek többnyire.
A "legbiztonságosabb" házi szélerőművek autógenerátorral vannak megoldva, előnyei a könnyebb vezérlés és fékezés. Hátrányai a veszteséges üzem a forgórészek miatt, mivel azok tömör anyagból készültek. Viszont olcson megvehető (Teszvesz.hu) és olcson karbantartható. Ajánlom az ismert régi márkákat amik már 20 évesek. Pld:Lada,Fiat,Wartburg,Skoda,Dacia
A könnyűlapátok jók, de a megvadult időjárás miatt könnyen eltörnek, vagyis szellőből is áram vagy viharban is üzembiztonság. Lehet választani.
A PVC-lapátoknál mindig teli aksik voltak és felfűtött tárolók, de mindig kellett lapátokat javítani, sajnos most ezért kell visszaraknom a fémlapátokat. A fémlapát viszont szellős időben nem termel és villámveszélyes.
Csak annyi előnyöm van ilyen berendezések építésénél, hogy van egy drehás műhely ahova bármikor bemehetek.
Ahogy befejeztem a javítást, kérek egy fényképezögépet és a képeket elküldöm nektek e-mailben.
Üdv, tényleg érdekelne amit csináltál, szélerőmű! Mintha azt olvastam volna, h PVC-ből vannak a lapátok! Ez a része érdekelne, ha nem is válaszolsz itt, a mail címemre küdhetnél 1 mail-t! Pár fotóval mellékelve!
Ja a lényeg: az áramfelesleg hőtárolót fűt, amikor az eléri a felfűtési határt, beindul a temperálás, hogy 80C-on maradjon. A bojler fűtőjét gépkocsi izzítógyertyákkal oldottam meg. Amúgy minden tiszta lim-lomból van csak az akksik az újjak.
Inverterről a régi adszorpciós hűtő megy "120W, búvárszivattyú 250W, világítás.
Viszont tv-t és egyébb hiradástechnikai eszközt nem merek rákötni mert a négyszögjel durvábban üti meg a tekercseket a szinuszos viszont fokozatosan. Négyszögjellel vezérelt invertereknél gyakori a használati eszközök betáptranszformátoraik meghibásodása. Viszont szűrni lehet kondival, de azzal csak az inverter szabályozóit lövik el.
Mielött valaki hülyeséget kérdezne->
Tegyük fel egy nagyokos szerint hülyeséget beszélek. Viszont az áruházakban a négyszögjeles inv. 15,000 Ft is megkaphatóak, de egy tuti szinuszos ott kezdődik, hogy: 60,000Ft. Szóval miért?
Nem tudok róla, hogy itt merre volt malom, egy biztos, mikor a Kulcsi szélerőművet építették,akkor ez a település is felmerült, aholk én lakom lehetséges helynek, csak mivel a Kisapostagi reptér 15km-es körzeten belül van ezért nem engedélyezték...Mondom itt mindig fúj a szél,ha máshol nem itt akkor is.Nem értek hozzá, de hogy itt szélmérés nélkül is rá merem mondani,hogy átlag feletti a szél éves szinten nézve is az tuti.
A hálózatba táplálós inverter kell akkor nekem ha jól értem a hozzászólásokat,igen eladásban nem is gondolkodtam,csak a macera van vele,ha meg többet termelek mint amennyit használok arra veszek 1-2 akkut....És akkor jó lesz.
A fentiek függvényében a 81eft-s áramtermelő szélgéphez még milyen költségek mennek?Inverter,akkuk,munkadíj stb...Persze hozzávetőleges árra vagyok kíváncsi....Tudom ezt így látatlanba pontosan nem lehet megmondani.
Szia4 akkor célszerű venni --csinálni 1-2 szélsebesség mérőt...és felállitani ......volt-e környéken szélmalom? rögtön lehet tudni mit érdemes tenniés hová ....
Szia! ha pont az invertert hagyog ki --akkor 12----24 V -s világitás kell .. ez egyszerű jó hatásfokú de nem olcsó ---utólag nem éri meg átalakitani .......kb 2,,,4X költség mint a 230V-os ... az akkut azért irtam --azon lehet spórolni----1kWh -t kell 100Ah 12V-nál / 24V 2,2kWh/ de a 36 és 48--60V már nem jó mert csak inverter mehet rőla ...
én a +12 V és - 12V -t + a 144V -ot együtt kedvelem....
Ok az inverter az összeg miatt kilőve...Az átkapcsolásos ötlet tetszik.A szelet fogalmam sincs itt mekkora, azt tudom, hogy északról,nyugatról,délről nyílt repen vagyok, itt akkor is fúj ha máshol nem.... A szerelés nincs benne azt tudom,igazából az összeállítás nem is lehet nehéz, inkább az elektromos részéhez nem értek...Arra gondolom ismét jó kis összeget számolnak fel... Ha jól értem a honlapon lévő cuccra még rájön az akku (vagy akkuk? mennyit érdemes?) ára és a szerelés ára és ennyi??? Igazából ha átkapcsolásos lesz akkor ha van szél termel áramot és akkor az nem 5km/h órás az biztos ha meg nincs akkor veszem..Vagy rosszul gonolkodok??? Ha valakinek van olcsóbb vagy hasonló árba ötlete ami jobb és megbízhatóbb várom a javaslatokat.Én még mindig úgy látom, hogy megéri egy ilyen szélgép,napkollektorból áramot vagy akár hőt nyerni ma még nagyon drága és hosszú távon térül csak meg.Ezért gondoltam egy szélgépre....
Szia! most itt a Húsvéth olvas vissza az elejlig ---kb 5 nap ---s megértessz mindent... A 70 kWh6hó messze nem igaz---hacsak nem a holland-dán -norvég tengerparton laksz...?felénk a meteorologiai átlag szélsebesség 4,8m/sec /17,3 km/h / a gyakorlati meg ,8-----1,2m/sec /2,8---4,3 km/H / szerinted meglenne a 70kwh? akkumlátor : 1kwh energia tárolásra 12 V /100 Ah kb 18 eft gk akku esetén és solár akku 30 eFt felett....az inverter 26--------8 eFt között de a határ a csillagos ég ! ! ! a visszatáplálás is kijön 100Eft felett+ munkadij... én inkább átkapcsolósra cinálnám --ha vam áramom arról --ha nincs +veszem.... Persze ez az én véleményem ----mások ---másképpen ? megnézem a linket.....is
Utánaolvastam, valószínű az akkumulátor és az inverter nincsen az árba, ez utóbbi biztos nincs. Igen 220-at szeretnék nyerni vele, a hálózatra kapcsolás alatt azt értem, ha pl. vannak olyan hetek,napok,ami alatt nem tudom elhasználni a nyert energiát betermelné a hálózatba... Amúgy vascső 5,5 méter van hozzá.... Eléggé humán beállítottságú vagyok,nem értek a műszaki részéhez.Igazából nekem olyan 100-150kwh/hó a fogyasztásom.Ez a gépezet évi 20km/h órás átlagszélsebesség m,ellett 70kwh/hó áramot termel.Ez arra lenne jó, hogy olyan 2-3 forintot megtermelne nekem havonta, vagyis 2-3 év alatt megtermelné az árát.Rásegítésnek,pénzmegtakarításnak kellene.Ha jól gondolom kell hozzá még akkumulátor és inverter!?Ezeknek az árát sem tudom sajna. Segítséget szeretnék kérni, hogy valami hozzábbértő és aki nem a cégbe dolgozik külső szemmel azt mondaná amire nekem kell arra megfelelő ennyi pénzért..... Ha valaki ezt megtenné azt megköszönném.AR-123-200 a típusszáma a szélkerékcentrum.hu oldalon az áramtermelés menü alatt.
:D Feljelentettek? Miért milyen magas? És ha a e-mail címemre küldenél?! Én meg a megtekintés után törölném v mittomén:D Kiváncsi vagyok rá, én meg tuti hogy nem jelentelek fel!:D Én is ilyen madárilyesztőt akarok csinálni!:P
Az jutott eszünkbe, hogy lehetne-e úgy kompozit lapátot csinálni, hogy polisztirol lapból kiesztergáltatni a lapátokat, erre tenni a poliészter vagy epoxi bevonatatot?
Igen egyszerű megoldás, minden lapát garantáltan egyforma méretű lenne. Ha a bevonat megkötött a polisztirolt akár ki is lehetne kaparni belőle.
A legkeményebb ilyen hab a 200-as EPS amiről így hirtelen tudomástszereztem. Van ennél is keményebb?
Nekem szélerőműre lenne szükségem, egyrészt a földrajzi adottságok nálam olyanok,másrészt ha jól tudom a napenergiával villamos áram nyerése sokkal drágább...Várnék tippeket hol nézzek utána és milyen árakon mozognak....Van egy 81eft-s is az említett honlapon, csak sztem azt meg nem lehet hálózatra kapcsolni...
Csak ezek az erőművek nem barkácskészítmények voltak. Több milliós beruházások. A Viszont a barkácsolt cuccoknál jobban kell vigyázni. Itt egy ilyen baleset végzetes lehet.
Nekem a szélerőműm 27V 20A termel 20km/h szélnél. Eléggé méretes a kicsike.
3M-es lapát átmérő 3tollú fémvázas pvc-ből kivágott. Egy hidraulikaszivattyú egy folytószeleppel szabályozza a fordulatot(egyszer elfolyt az olaj és elrpedt a törzs emiatt). 2db 200Ah akkumulátort tölt. A gerjesztést egy pernamens rendszerű törpedinamó adja. Az aksikból egy inverter (sajna négyszögjeles) csinálja a 2.5Kw 230V 50Hz feszültséget. Minden teherautóalkatrész vagy tákolmány, de biztonságos. Mivel már elavúlt a nyáron leszerelem végleg és teljesen átalakítom. 8évet szolgált. Szeretném kiküszöbölni a teljesítmény akkukat.
Szia! persze de erről nem tudni semmit---pontosan ,közelelbbit, A vihar még a szélmérőt is le tudja törni --pedig annak a felülete kb 1/100 ,,,,,,1/5000 a lapátokhoz viszonyitva Az a füst nem igen villamo jellegű volt inkább csapágy olaj ......
Szia ! ez a veszély azért nem olyan fenyegető........eddig az öreg szakik meséi nyomán 1 db tekercs szakadás volt ikerváron 1898---1981 között.. a rezgéstől letőrt a saruja..... a többi helyen inkább tekercs menetzárlatok voltak... a kesznyéteni erőműben az 1942 ben tekercselt generátosok forognak ma is --sok cspágycsere után / kb 10X /
Szia! a gyáriakon fékellelnállás van ---házilag = villanyboyler nagyobb/ max. szélben meg kifordul és nem termel. agenerátor hűtése elegendő a max terhelés esetén 1 napig is.....persze lehet bonyolitani . a 100kW méretű gyári aggregát villamos védelme 32 féle ..... kell bele mikroproci --vagy ámitógép?
Nálam sajna az a gond, hogy nincs felügyelet alatt a berendezés. Csak amikor megyek a tanyára van 120L melegvíz, világítás, hűtő, stb.
Vagyis bármi megtörténhet amikor nem vagyok otthon. Idáig szerencsém volt, de a viharok egyre vadabbak, balesetet főleg személysérülést nem szeretnék. Még szerencse, hogy a termelt áram idáig mindig elfogyott, sőt a szomszéd is szívesen használja (nincs villany). Attól tartok mi lesz akkor ha nem megyek ki hosszabb ideig. Sajna kell féket is csinálnom rá.
Sziasztok! Újjabb tapasztalat: A lassabb fordulatszámú nagyobb szélkerekeknél, méltóságosabb az építmény és a szomszéd sem fél a törések miatt bekövetkezhető tollak átrepülésétől. Úgy néz ki a 40n/min kitünő sebesség.
A másik amit most módosítok, kap két lengéscsillapítót a királycsap forgása, ezzel a ficánkolást akadályozom meg. A lengéscsillapítókat (motorbicigliből) szereltem ki és egyástól derékszögben közös hajtócsapra szereltem. Így kisebb a tollakra ható rángatás és a szelek utáni elfordulás sem történik meg. vagyis egy szóval lomhábban fordúl a fejrész.
Vészfékezésre van valakinek ötlete, esetleges terhelés leszakadás miatt?
With a little algebraic manipulation, that becomes:
R = M/2,
which is just the number of pole pairs in the motor/generator. In fact, so long as the motor is properly designed, the number of coils doesn't enter into the relationship. For example, we know the coil count for the 16 pole motor/generator constructed for this web page is not what you would calculate from the rote formulas. But, we also know the electrical to mechanical degrees ratio for that motor/generator is 8, and, by our new formula:
Ha több mágnest raknak, annak nincsen értelme. Inkább kevesebb mágnest szoktak tenni, mint tekercset. Ha megegyezik, akkor nehezen indul és rángatózik.
Nem ártana tényleg elolvasni Bence generátorának specifikációit! Tud 48 volttal is tölteni, de nem esik kétségbe, ha csupán 12 voltos akku lóg rajta. A kettő között semmi szabályzásra nincsen szükség. Ha valóban tartósan tudná adni a szélkerék az 50 V 2 A kimenetet, akkor valóban célszerű lenne feszültségcsökkentő kapcsolást ráakasztani. Rettentő bonyolult. 1 IC (723, 555, stb.), 1 FET v. tranzisztor, 1 tekercs, 1 dióda és néhány ellenállás. Induktív töltőáramkörös feszültségcsökkentő áramkör DCDC Feszültségcsökkentő Stepdown-tápegység Elektronet 2006/5 55-57 oldal.
Persze, értem! De a 30V-ot még akkor is sokkalom, jó most csak extrém helyzetet vettem és azzal tisztában vagyok, hogy nem terhelhetem addig, amíg nem forog kellő sebességel! De mondjuk már konvertálhatna 20-25V-tól! Most még auto generátort fogok először használni, de van otthon egy servo motor is, ami igen kis fordulaton már kezd termelni elég nagy feszt, csak az a cink vele, hogy az áram nem túl nagy! De mondjuk ha termel 50V-ot 1-2 A-t, és ebből csinál a DC-DC 13-14V-ot, akkor az áram nagyobb lessz, már a kimeneten! (ha jól tudom) Viszont később csinálnék egy állandó mágnesű generátort, ami azért már bisztos termelne rendesen 20V-on is, de ha a DC-DC nem kapcsol be, akkor baszhatom! Nem tom érthető-e mit akarok?!
TFH, nekem van egy generátorom, ami kis fordulaton is megtermeli azt a10-20V-ot! Át lehetne alakítani a te DC-DC-et úgy, hogy már akkor elkezdje a konvertálást? Most ezen van a hangsúly!
Ha olyan kevés a szél, hogy a generátor nem képes elérni a névleges fordulatszámát (ahol a legjobb hatásfokkal dolgozik a lapát), akkor nem is terhelhető. Ha figyelmesen elolvasod a leírást, akkor ez egyértelműen kiderül.
Hát átolvastam, de DC-DC-ről szó sincs! Olyan van, hogy bizonyos szélsebesség fölött tudja elkezdeni tölteni az aksikat, de azt nem hiszem, hogy mikor annyira forog, hogy mondjuk 15V-ot adjon le, ne bírjon ebből 13-14V aksi töltésre megfelelő feszt csinálni! Ha nem így van, légyszi egy kimerítő választ elfogadnék! köszi
A kerék szinte mindig pörgött .2-35-ig változott a töltőáram . Éjszaka folyamatos szelek vannak .Igaz nem nagy ,max 10-12 km/h ,de folyamatos és állandó irányu turbulenci nélkül.
Az aksik feltöltödtek .Most megint kezd fujni a szél ....
Egy "Mókus" engem is megijesztett?bementem az adóhivatalba,megkérdezni.
egyenlőre nincs rá törvény.Az áramot ,mivelszabad piac van ,onan veszed ahonan akarod.Akár magadnak is előállithatod!
Ha alapoznod kell az már engedély köteles,(az önkormányzat épitési osztályán megmondják mire kell engedély).A tetö fölött 3m-ig szabadon azt csinálsz amit akarsz,viszont atető átlakitásához engedély kell.
Tiszteletem a tagoknak! Sajnos nincs rá lehetőségem, hogy végig olvassam az összes hozzászólást, ezért inkább kérdeznék: Mennyi igaz abból, hogy a szélerőműveket megadóztatják és mennyire engedélyezett ez mostanában? Főként az érdekelne, hogy mennyire toleráns az áramszolgáltató, e tekintetben? Köszönettel: Zsolt
Szélerőmű, de nem lakáshoz! Ha valaki esetleg nem csak lakásban, de mégiscsak lakás árban gondolkodik, akkor egy jó ajánlatom van számára. A Moszkvatértől fél órára Telkiben, egy jó környezetben, családi ház eladó tulajdonostól. Az ingatlanon a szélerőmű felállítása megoldható. A természeti elhelyezkedése miatt rendszeresen van kisebb-nagyobb szélfújás, így rendkívül ideális a házi áramtermelésre. Ha valakinek a szolár megoldások jobban tetszenek, az sem akadály, mert a hegyoldal délnyugati felén fekszik. További infó...
Háromféle lapátot hoztak ki abból a 8 profilból. A cikk során leírják a pontos alakját és tesztelik sok szempontból. A végén közlik mindhárom lapátváltozat pozitív és negatív tulajdonságait. Ez a lényeg. Az egészet nem fordítom le Neked :))
Nekem is csak németből van nyelvvizsgám :) de angolul mindenki tud.... vagy nem?
Régen, még kiskoromban láttam egy szerkezetet ami vizet szivattyúzott egy kútból, a szél segítségével. Meg tudná nekem mondani valaki, hogy hogyan lehet ilyet építeni?
Progi? hol? Minimális angol tudásom van! :S (németes voltam) Ha az LS a szélsebesség a v mi lenne? És az oké, h konstans, de mi az?! bisztos van neve is!
Félre értettél! Lejebb amikor visszakérdeztem, hogy milyen fa és milyen titok, azt a kérdést nem én tettem fel, hanem az előtt a hsz előtt kb 1-2 hsz-vel vki! Én csak rákérdeztem, h miről van szó?!
Én mellesleg vörösfenyőből, v ébenfából csinálnám, de úgynézki kompozit lessz! Még nem 100!
P = 0,5 * LS * ( D2 * 0,7854 ) * v3 És ennek a ~60%-a. De sokkal erősebbre kell tervezni, hogy a széllökéseket is kibírja. Akkor ugyanis egy pillanatig teljes erővel hat rá a szél.
"ugyanaz minden, csak kicsiben!" De hogyan tudná megmondani neked a nagy gyártója, milyen fa kellene neked kicsiben? Hogy milyen fából lehet és érdemes készíteni, azt szajkózzák a kollégák már kb. 300 hozzászóláson keresztül.
Milyen fa? Azért azt illene leolvasni a képről. hogy ezek 1,5 Megawattos szélkerék lapátprofiljai (nem kell hozzá angol tudás!). Az pedig nem fából készül. 60-80 méteres lapátok. !!!
Hmm ez érdekes, és szerinted a 3 közül melyiket lenne érdemes választani?! Nekem vmiért a folytonos vonalú szimpatikus! Tudod a különbségeit?
És nem rég felraktam egy diagrammot, melyben az látszik, hogy a 2 lapátos kialakítás nagyobb teljesítmény leadásra képes, mint a 3, természetesen ugyanakkora szélben? ötlet? tipp?
Arra jutottam, hogy a modern szélerőművek lapátjai NREL S809 "családba" tartozó profilú. Nincs áteséspontjuk nagy AoA-nál. Ezek 3-4 fok AoA-tól akár 90 fokig 1.0-1.6 közötti Cl-el rendelkeznek. Vagyis nagyon könnyen indulnak kis szélben, ellenállóak a hirtelen széllökéseknek és terhelve is hatékonyak. Ilyet kell használni!
Ez a NACA profil a II. világháború csúcsteknikája és nagyobb sebességeknél jobb. A másik újabb és úgy emlékszem azt olvastam, hogy alacsonyabb sebeségeken hatékonyabb.
Melyik miért jó és miért rossz? E szerint a grafikon szerint a 2 lapátos ugyanolyan szélben, nagyobb teljesítmény leadásra képes, mint a 3 lapátos! Most akkor jobb lenne 2 lapátosat csinálni?
Már kérdeztem, de még nem váalszoltűl, lehet nem láttad, így megkérdezem mégegyszer! Neked jelenleg használatban vannak ezek a lapátjaid? Ha igen hogy bírják, vmi elváltozás?
Tudtommal a 9% körüli zsugorodás a tiszta gyantára vonatkozik, és térfogatra.
A töltő anyag pl. üvegszál ezt jelentősen csökkenti. Ha például térfogat helyett vagyis három dimenzióból csak egyet vizsgálunk akkor a tiszta gyanta is csak 2%-kos csökkenés.
Nálam egyrétegű 0,5mm körüli héj készült. Ebbe lett beragaszva a vasváz. Ezután purhabbal ki lett töltve, majd méretre csiszolva. És igy lett több réteggel belaminálva.
Én inkább egy kis hajlást tapasztaltam a sík felület irányába, mert ugye a másik oldal íves, mondhatnám héjszerkezet.
Elválni nem tudott mert csak egyhelyen a tövénél volt a vas és a kompozit összedolgozva. A többi helyen igazándiból a púrhabba van beágyazva aminek ennyi rugalmassága van.
Az a pici elhajlás még jó is mert még kevésbé kel a toronytól eltávolítani, hogy a nagy szél okozta elhajlásnál akár a toronyba érjen a lapátvég.
Igazából szerintem csak nagy méretű fémdarabokat nem szabad beletenni amiknél már nagy dilatációs különbség is lehet. Ezeknél gondolom könnyebben válnak el a felületek. De a felerősítéshez én is mindenképpen belegantáznék egy karimás csődarabot mondjuk.
Az alvin-plast-os "vegyész" írta, hogy nem érdemes fémet rakni a kompozit anyagba, mondjuk én is beleraknám a felfogatás miatt! Ha jól láttam a te csináltad azokat a lapátokat a 3854 hsz-ban, nem tapasztaltál elválást, azóta is használatban vannak? Nem deformálódott, tört stb...?
Az ötlet nem saját. Abban az időben fizika órán oktatták, hogy egy szerkezet erősségét nem a falvastagság, hanem az átmérő dönti el. Igy akár "elvileg" végtelen vékony falvastagság is elég.
Hollandiában láttam, hogy púrhabból csináltak egy durva üntvényt. Ezt méretre és formára csiszolták sima csiszolóvászonnal. Ezután belaminálták. 3 réteggel.
A képeket metalálod a 3854 körüli hozzászóllásoknál.
De még mindig nem írtad, hogy hol sózták rád ilyen drágán a gyantát.
Ma beszéltem egy asztalos ismerőssel! Hát rég láttam ilyen "qrvára lesz*rlak" arckifejezést! :( De még próbálkozok, csak jó lenne, mert szomszéd utcában lakik! Viszont mondott egy jót! A deszka még erősebb, ha széltében is öszevan ragasztva! Tehát mondjuk összeálítok egy 1500*25*6 fenyő deszkát, több részből úgy, hogy azok egymáson és egymás mellett fekszenek, és összevannak ragasztva!
Father tudna hozni romcsiból nagyon jóféle fenyő deszkát, csak az a baj vele, h még nagyon vízes! Úgy pedig nem lehet mitkezdeni vele! Száraz árút kell keressek!
A laminálás anyagszükségletét erőteljesen befolyásolja a technológia. Kezdők esetében csak a henger és az ecset jöhet szóba. Első lépés, mit akarsz elérni? merevebb szerkezetet vagy rugalmasabbat? Merevhez paplant szoktak használni, ha rugalmasabbá akarják tenni akkor szöveteti s. Két réteget minimum illik alkalmazni, még akkor is ha csak védelem és erősítés céljábol készül a bevonat. Közepes anyagvastagság a 450gr/m2 sulyú paplan, ehhez nagyjából 450gr gyanta kell. maximum a nagyon profik le tudnak menni a 370 gr/m2 gyanta igényig. Ez alá vákumozással mehetsz csak. Nagyjából úgy számolj, hogy amennyi üvegpaplan és szövet megy bele kb annyi gyanta kell hozzá. Az epoxihoz gyakorlat és megfelelő körülmények is kellenek, csak akkor érvényesülnek az előnyös tulajdonságai. (pl stabil 20-22 fok hőmérséklet a teljes megkötésig)
Összefoglalva egy db két méter hosszú átlagban 0.25 m szélességű lapáthoz minimum kell kb 3 m2 450gr sulyú palplan és 1.5 m2 320 gr/m2 sulyú szövet és kb 3 kgy gyanta. Ez a minimum, mert a felfogást meg kell erősíteni. Azért ez erőteljesen forma függő is. Ezenkivűl, ahol az élek lesznek ott átfedéssel szabad csak dolgozni ott lesz 6 réteg is 6mm-nél alacsonyabb sugarú görbületet nehéz és nem is ajánlott csinálni.
Mindenképp javaslom ha valaki elkezdi a laminálást akkor először csak egy síklapot csináljon, hogy "megérezze" az anyagot, és a technikát.
Én annyit tudok, hogy az üvegszálhoz általában poliésztert hazsnálnak, a szénszálhoz szoktak epoxyt. Alulra paplant szoktak tenni, aztán felülre valamilyen 2 vagy 4 irányú szövetet.
Milyen műgyantát kéne ahsználjak, és milyen üvegszálat, és egyáltalán mi kell még hozzá, ehez nem nagyon értek MÉG! Ha esetleg nem tudnék az alvin forumára bejutni! Ja és lehetőleg ne epoxi, mert az elég drága!
Az nem baj ha epoxy kell. Te jobban értesz ezekhez a laminálásokhoz. Szerinted a Vasporos méretű lapátokhoz (amikhez 18 kg poliészter fogyott) mennyi epoxy kellene? Gondolom jóval kevesebb is elég lehet!? Mert akkor árban nincsenek messze és egy erősebb és könyebb lapát lesz az eredmény. Jól gondolom?
Az alvin-plast-nál nem lehet a forumba belépni!:( Nincs aktívlink, ott ahol lehetne választani a témák közül! Vagy csak nekem nem engedi? (kilőttem a tűzfalat is, de úgsem)
A laminálás minden fánál tartósabb és erősebb is. Egy jól megválasztott laminált tárgy erősebb lehet az acélnál is. Szoktak habból formát készíteni, de a hungarocell nem jó hozzá, mert nehezen csiszolható, és epoxi gyanta kell hozzá. Tökéletesen megfelel, akár a keménypapírból készített forma is, a kész darabnál már semmi jelentősége sincs hogy a mag miből készült. Az első cégnek van egy topikja, hozzáértő ember ad tanácsokat, nyugodtan fordulj hozzá.
bocsi!!!!!!! roszul irtam 18kilo a gyantavolt amit elhasználtunk egy lapátom suja 14.7kilo a vasváz csö 10mm 1mm faivastagság eböl a 6m szál 1.4 kilo mégegyszer elnézést.
Azt nem ismerem!:$ Az mennyire erős anyag (relative)? Azért gondoltam a lemezelt fenyőre, mert az már önmagában is viszonylag erős és mivel fenyő, könnyű is! Megmunkálni sem nehéz!
Honnan lehet az ehez szükséges műgyantát és üvegszálat beszerezni, a lehető legolcsóbban?
Én azért voltam a gyantás megoldások mellett, mert tartósabb mint a fa, de így már lehet, hogy így jobb. Vagy akár polisztirol lapból is ki lehetne faragni és arra rátenni a merev bevonatot. A nikecellt nagyon könnyű lenne kifaragni.
Ez teljesen jó ötlet! A hokiütőket is így csinálják. És azok azért bírják a gyűrődést. Viszont akkor érdemes minél könnyebb és gyengébb fát választani, hogy könnyű legyen megmunkálni. Vagyis inkább csak a lapátformaként szerepelne a fa.
Nekem még a reed relés van! :) Amúgy forogni forog, de nagyon sz*rul, sokkal nagyobb szelet éreztem, mint ahogy az forgott! próbáltam többféle képpen tartani, de semmi változás! igaz, csak a kezemben fogtam (kb 2 m magasan), de akkor is!
A winchesterekben, floppymeghajtókban nagyon szuper csapágyak vannak. Nem szabad piszkálni, kenni őket. Mikrowattokra már pörögnek. 1 wattot a motor 5000-7000 fordulaton vesz föl. Akad itt néhány értelmesebb egyén, aki meg tudja mondani, abból mennyi jut 1 fordulatra. Ha mégsem hajtja meg a szélmérő, nem a csapágy a hibás. A kerékpárszámítógép érzékelője fordulatot számol. Amiatt célszerű közelebb tenni a tengelyhez az érzékelőt, mert ott kisebb a kerületi sebesség, így több időt tölt mellette a mágnes. De elvben nem számít, mert ezek már Hall generátor érzékelővel mérnek, nem Reed relével, aminél ez még számított.
Az egyes rétegek vastagsága a1,5-2mm ,egyébbként nem hajlik meg, eltörik, a másik,hogy minél több rétegből van annál erösebb. A másik,ha nem jön össze az amit a vasporos mutatott. A reklámot pedig úgy értettem, ha már van egy működő ilyen lapát az egy jó referencia. Remélem így érthető.
nos, a lucfenyő az jó lesz,az erdei az egy másik, de nem ez a lényeg,ha pvc csőből indultál ki(bár nem tudom mennyire akarod bonyolítani)akkor fábol is jó lehet egy hasonlö különösen egy ilyen kis lapátnál,ragasztónak megfelel az üvegszálhoz használt műgyanta,ez inpregnálja is, kicsit több réteg kellene,mert nem hajlik rá a sablonra, olyan 1,5-2mm vastag.Ha amásik nem jön össze, nem vicceltem,hogy kikapcsolódásból, az anyag amibe kerül, jó lesz reklámnak
Jólvan, közben arra a döntésre jutottam, hogy vmilyen olcsóbb erdeifenyőt váalsztok alapanyagnak, mondjuk lucfenyőt! Egy lapátot 3 részből ragasztanék össze, vmilyen időjárás álló ragasztóval és ezt kéne megmunkálni szélkerék formára, majd csiszolás festés, esetleg lakk!
Mit gondolsz? tipp? tanács?
A lapát profilját még nem tudtam eldönteni, hogy hogy is nézzen ki, méretek stb... Elvileg vasporos csinál egy olyan vázlatot, mint az övé, neki nagyon jó ki lapátjai vannak! Jelenleg erre várok, ha vmilyen oknál fogva nem tudj megcsinálni, marad a régi típus, amit annyi helyen látni már!
igen az vagyok,pont ilyet még nem, de komolyabb más hajlított dolgokat igen a fa lapok ill.a sablon elkészítésében tudnék közreműködni. A telefonszámom megadom csak ne itt.
Akkor egy telefonszámot elkérnék, meg egy msn címet is, mert ha net közelben vagy (leszel), akkor az úgy leegyszerüsíti a dolgot! De azt még nem tudom, hogy miért tudnál segíteni! Csináltál már ilyet? Asztalos vagy? ... köszi
én Kecskeméten vagyok, de azért ne add fel a reményt hátha tudk segíteni, egyébbként a11-nek igaza van annyi kiegészítéssel, hogy az erdei fenyő népies elnevezése a borovi,de én is a lucot javaslom vagy a jegenyét,mert az a legkönnyebb.Még ma és holnap vagyok utánna csak a jövő hétvégén. estleg telefonon tudunk beszélni.
Üdv Mindenkinek! Egy kis segitséget szeretnék kérni.500w-os elektromágnest szeretnék késziteni. A vasmag lemezelt lenne(trafo l.)-böl.Sajna nem vagyok villamos szaki nem tudom mekkora vasmag kereszt mettszet kellene hozzá.Az elektro mágnest ugyan ugy kell méretezni mint az e-i lemezes trafokat?Vagy itt más a képlet?Segitségeteket elöre is köszönöm.
Igen van, fenyőre gondoltam, de nem sima fenyőre, hanem vörösfenyőre, de van egy sejtésem, hogy a vörösfenyő az ugyanaz, mint a borovi fenyő, vagy legalábbis egy kalap alá veszik! És az biza nem olcsó! (az egyik netes oldalon több mint 3000 Ft m^2-e)
De az nagyon jó lenne, ha tudnál segíteni? Csináltál már hasonlót? Én Békésmegyében lakok, te?
Pá SZ!A van már lalátod? Igazából a balsafa a legkőnnyebb csak nagyon drága, a fenyőfa is kb. fele súlyú, mint a műanyag cső, rétegezve kétoldalon üvegszállal boítva nagyon erős. Ha érdekel és nem vagyunk egymástól nagyon messze (a fa részében otthon vagyok) kikapcsolódásból segítek.
hát igen ez semrosz mondhatnám kiráj de látad az elindulási sebeséget 13.5km/h de nálunk az átlag havi lebomtásban 3.7-6.8km/hszoval a lapátrol kilépö levegönek nagyob felület szükséges a lapát 1 ötödénél kb 10cmrel szélesebnek kellene lenie igy a toloeröd kb 20%nölmeg a pvc megoldásal sokat foglalkoztam énis de nemváltbe a lapátvégek nagyon hátrahajlotak 10km/h szélben csufos vegelet!!!!
Na jó, de én nem fogom szétszedni a csapágyat, mert tuti elb*szom így, és akkor még ennyire se lessz jó! Fogalmam sincs, h átlépi-e a szélmérőm azt az 1W teljesítményt! (De ez a csapágy a winyó lineáris motorjából van, nem az ami a lemezeket forgatja!)
Nem kéne a tengelyre rakni! Kiszámoltam és arányában (nekem) 4,76 cm-re kéne rakjam a mágnest a tengelytől! De amúgy ezt csak nagy ráérésemben csináltam! A lapátokkal léne foglalkozzak!
Sajnos nagyon drága az epoxygayanta :( Pedig nagy méretben már csak abból érdemes csinálni. Én azt mondom, hogy 2-3m átmérőig a PVC is megteszi. Fölötte pedig olcsóbb és jobb is a kompozit lapát.
Szia! A csapágyakban zsir van --mivel ennek nagyobb a viszkozitása-- kohéziója , igy "nagyobb energiát igényel a mozgatása----EZÉRT irták az olajat , abból is keveset. A vinyót hajtó motor 0,5--1W-os : a szél mérőd ezt átlépi?
az én szélméröm csapágyazot a jelado "mágnes" a tengejen van a jelfogo 6mm melete a26 bicikli kerékénél például a tengejtöl 15.5cm irnak elhejezésnek szoval nálunk atengejre kellene rakni hogy racionálisan mérjen a müszer és igy van +-5%
szia a kérdésedre a válaszom minimális fém csövázon"10mm" üvegszálhálo van kifeszitve elöl majd hátul is ezeket pillanat ragasztoval rögzitetük utána kétkomponensü mügyantával átkentük 4soron soronként vártunk 1napot és minden sor után üvegszálhálo végén csiszolás festés a három lapát suja 18kg. 20 kgmügyanta 47900ft +edzö15000ft na meg a munka ami ezzeljár.
Az olajozást lehet megnézem, bár nem hiszem, hogy az a baj! A winyókat nem szokták szétszedni, csapágy olajozás miatt!
Amúgy az, hogy milyen távol van a tengelytől a jeladó és a jelfogó tényleg számít, de miért pont a tengelyhez közel kell rakni? És most hogy belegondolok a bicikliken sem tud pontos értéket mutat, mivel nem adjuk meg a tengely és a adó/vevő távolságát, tehát minél közelebb tesszük annál "gyorsabbnak" látszunk, az óra szerint! (persze a seb. állandó)
Sikerült már vmilyen skiccet csinálnod a lapátformáról?
a csapágynak vékony olajban kellfutnia!!!!!!!!!!!! a jeladot és a jelfogot ragd ojan közel atengejhez amenyire csak birod akkor fog valosat mérni +- 5 százalék
Üdv, Hát az én tegelyemet hihetetlenül könyű tekerni, mivel még meg sincs:D De vmi auto féltengelyből kiszuperált csapágyazást szeretnék, ja és lessz áttételezés is, legalább 1:20-25-öst szeretnék! Hát lehetőleg minél kissebben, mondjuk 3 m/s-os szélben már jólenne, ha forogna!
Itt egy kép "a progiból". Először ki kell választani egy profilt. Utána lehet használni a Virtual wind tunnelt. Beállítod az Angle of Attackot. A többin nem kell választani. Nagy zöld gomb. Ha kész akkor a 2D aero coefficient summary-ban van a lift (coefficient os lift) és a drag. Akkor jó a profil ha az első minél nagyobb a második pedig minél kisebb. A COP-nál érdemes a merevítőt végigfuttatni a lapátban, hogy ne csavarodjon meg.
hali S!A az egyik barátomnak van egy aero dinamikai programja az enyém is azal készült ! még egy adat kelene a lapát tengejét kézel menyire könyü tekerni egy öszehasonlitástirj meg hány km/o ás szélben induljon!!! bocs ez már 2 kérdés de ez még kell "szépidöt mindenkinek"
Szerintem ez a legjárhatóbb út. Fölöslegesen ne kelljen már műterheléssel vagy egyéb módon eldisszipálni a delejt. Az is pazarlás ha a kereket állítom meg valamilyen módon. Ha mást nem csinál akkor a kerti tót töltögesse. Egyszerűbb onnan locsolni mint a kútbúl felszívni ÉMÁSZ-szal.
Persze. A legtöbb aszinkron motor megfelelő kondival és a szinkron fordulat feletti forgatással áramtermelővé válik. Legalábbis én a tanyán sima háromfázisú aszinkront használok amikor szükségem van tartósan komoly delejre. Egy sima Honda mocival forgatom.
Lehet hogy szentségtörő leszek, de én teljesen más koncepcióból indultam ki.
Az akkukat puffernek használom. Én állandóan "fogyasztok" és a fogyasztót kapcsolom le a rendszerről ha a kapocsfesz egy bizonyos szint alá süllyed. Majd vissza ha elért egy szintet.
Megkérném a hozzáértőket, nézzenek már rá erre a motorra, lehetne ebből generátort csinálni?
220V, 400W, 1400-as vagy még lassabb fordulat (hogy lehetne ezt megmérni?), mindkét irányba tud menni, kondi kell indításnak terhelésnél, kicsi, de bazi nehéz, ellenben halk. Nah kb. ennyit értek hozzá. :D
Hát igen. A nagykönyvben. Nyugateurópai szeles területeken.
Nálunk a szél lökés formályában tamad és hal el.
Én már tanultam az esetből. Kétszer bánta a szerkezetem. Másodjára totálkáros lett. Ha mégegyszer olyant csinálnék akkor mindenkép tennék rá egy komoly autó-lengéscsillapítót. Gyorsan térjen ki és nagyon csillapítottan álljon vissza.
"Neked elég csak a szárnyprofilhoz tartozó coefficient of lift értéket meghatározni azzal a progival."
Ezt kifejtenéd bővebben?:D mert nagyon nem értem miről beszélsz! (Az első mondatot értettem)
"Nomeg kell még a lapát légellenállásra nézve kapott "súlypontja" az adott relatív szélesebességhez (angle of attack AoA)"
Ez sem tiszta, tudsz mutatni vmilyen táblázatot, hogy milyen erőségű szélnél mekkora támadási szög ajánlott?
És mivan, ha én nem akarom elhagyni azt a 1/4 részt? csak stabilabb lenne! Rontani meg nem hiszem, hogy rontana rajta!
Ezzel a demo progival, szerinted milyen profilú lapátot kéne tervezni? Minél laposabbat, vagy minél homorúbbat? (mivel csak ezt tudom állítani, meg hogy hol legyen a görbe tetőpontja)
Élvezettel ovasom a fórumot és próbálok segíteni ahol tudok. Sajna a "panel dzsungelben" nem tudok szélkereket építeni de elektronika tekintetében megpróbálok segíteni.
Szakmám miatt van néhány szünetmentes tápom ami különböző képpen műlödnek és fel fogom deríteni, hogy pontosan miként is.
Van ötletem az úgynevezett "kettős konverziós"-ra is. Ez vagy 100-200KHz-es négyszögjelet "amplitúdó modulál" vagy egyszerűen "üttetéssel" állítja elő az 50Hz-et. (100.000 Hz és 100.050 Hz különbsége keveredik ki a ferrit vasas kimenő trafó végén amit L-C körökkel "kvázi" szinuszos formájúra deformálnak. Ha látom a kimenő jel képét a szópom akkor én is okosabb leszek.
Az eredményeket kiteszem a netre a www.otako.hu lapra.
A rajzokat a www.otako.hu oldalra fogom kietenni. Már most is van rajta 1-2 dolog de több energiát kell fektetnem a publikálásba. A napi "kenyér utáni hajsza" mellett ez egy kicsit gáz... Sok dolgot szkennelni fogok és remélem jó lesz...
A 48/230 szinuszos inverterről csak annyit, hogy én annak idején dolgoztam olyan helyen ahol 1200W-os erősítőket építettünk szériában amiknek 24-27V tápja volt!!
Kimenő trafóval működtek és semmiből nem tart átméretezni a trafó szekunder feszültségét. Az átvitel 400-7000 Hz-ig terjedt de itt egyszerűbb a menet hiszen fix frekről van szó. A végfokot ha kivezéreljük a teljes tápfeszültség tartományban akkor a hőfejlődés is szépen kordában tartható amivel egyébként a kégli melegvíz szükségletét lehet egy kicsit pótolni, előmelegíteni. :-) Hülyén hangzik de félvezetőkkel és kimenő trafóval lehet ilyet csinálni. A thermikus stabilizálás, a kimenő feszültség állandó szinten tartása szintén egyszerűen megoldható. A kimenő trafó maga egy torodid kivitelű trafó mert annak jó kicsinyek a veszteségei. Ilyen trafócsaládot volt szerencsém tervezni és végig paszírozni a MEEI engedélyeztetésen. :-)
A farok egy tengelyen el tud fordulni. Ennek az oszlop tengelyével bezárt szöge a fontos. Úgy van megcsinálva, hogy alapesetben vízszintesen van a farok. Ha kifordul valamelyik irányba akkor a gravitáció ellenében mozog a szél segítségével. Ha eláll a szél, akkor a lapát a súlyával visszafordítja a karaket szélirányba. Vannak erről is képek régről.
A profil a szárny teljes hosszában ugyanaz, csak a mérete és a szöge változik. Vagyis Neked elég csak a szárnyprofilhoz tartozó coefficient of lift értéket meghatározni azzal a progival. Nomeg kell még a lapát légellenállásra nézve kapott "súlypontja" az adott relatív szélesebességhez (angle of attack AoA). Ezek után mehetsz a lapáttervezőbe.
A kerékátmérőt hagyd 3m-en, de amit kiírkál méreteket azokból az alsó 1/4-et ne építsd meg! :) Helyettesítsd egy rúddal vagy ilyesmi!
3 lapátnál a TSR általában 7-8. Ennél ne számolj nagyobbal, mert olyan lapátot nem tudsz házilag csinálni ; )
Nagy örömömre ma meg érkezett a 24V 100Ah-s akksi és hozzá a teljes sinus-os
1200W-os inverter. Egy olyan kérdésem lenne , hogy ezeket az akkumulátorokat
be rakhatom-e a kazánházba ? ( aminek a szellőzése nagyon jó ). Ezek savas akksik és a töltő áram kb. 18A. Kérdés hogy repülők vagy nem ????????????????
A multkor már kérdeztem, de akkor se rakódott be a kép! Tehát a magától kiforduló rendszer, nagy szélben! Elvileg csak ennyi kell hozzá ahogy ezeken a képeken is látszik:
http://www.otherpower.com/17page4.html
az elején van 1-2 kép a farokról, ahogy bevan csukódva! Elvileg, az nagy szélben felhajlik a lapátokkal párhuzamosan! Vki megtudná ezt magyarázni???
Huh ezt nem ismertem, de ezzel az a baj, h nem lehet a teljes szárnyat megtervezni, hosszában is, vagy csak én nem jöttem még rá!?
Mellesleg, ha a másik féle lapáttervezőnél elhagyom a tövét a lapátnak, attól az még ugyanolyan csúnya lessz, csak rövidebb, és még a azzal kicsivel is csökken a nyomaték, minden "csepp" számít! Így viszont olyan mint egy nagy háromszög:S
Javaslat?
10-es TSR-nél a töve 30 cm széles a vége 4 cm, és a vége 5mm vastag!:S
Ha az arányokat nézed akkor itt is nagyon széles lenne a tövénél de egyszerűen elhagyták. Ez egy nagysebességű szélkerék. Nagy a TSR-je. Biztosan 7 fölötti.
Ha fából faragsz lapátot akkor a coefficient of lift-re jó a 0.8. Ha kompozit lapátot csinálsz akkor lehet akár 1.0 is. Ha PVC csőből készíted akkor olyan 0.4-0.6 körülivel számolj! Ugyanígy a prop efficiency is lehet akár 0.4-0.5 is kompozit lapátoknál, de egyre kisebb a gyengébb minőségű megoldásoknál.
Ha túl szélesnek találod a lapátokat, akkor állítsd egyel nagyobbra a TSR-t!
érdekelne engem is a szélerőmű lehetősége, mert úgy vélem elég szeles környéken építünk. Először is milyen készüléket ajánlotok a szélmérésre, mennyi ennek az ára? Másik kérdésem hogy milyen teljesítményt lehet kihozni egy szélerőműből, ill. mekkora erőművet lehet engedély nélkül építeni? A megtérülés mikor lehetséges? Köszönöm
Kb. 320 V egyenfeszültség a kiinduló alap. Hídba kötünk utána 4 tranzisztort, FET-et, stb., kinek mi a kedvence. A PWM jelet, amit a PIC készít, a periódusoknak megfelelően hol a híd egyik, hol a másik oldalára kapcsolja, ennek megfelelően előbb az egyik oldalon alakul ki és cseng le a szinuszhullám, majd a másikon. Láttam példát 555-ös IC-vel is. Persze azzal mérés, korlátozás, védelem nem valósítható meg olyan egyszerűen. Ezen az elven működő szünetmentessel kb. 10-11 éve találkoztam először. Úgy 8 éve vettem is egyet, lomis hozta be Ausztriából döglött aksikkal. Tettem bele 1 garnitúrát, azóta már cserélni is kellett. 600 VA. A trafója akkora, mint 1 normál PC tápé, más vas nincs is benne, csak a doboz.
Még néhány ötlet: http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=2524¶m=en025401&pageId=64 http://www.s4wsbox.com/?q=node/25 http://www.s4wsbox.com/?q=node/26 http://www.electronicsinfoline.com/?gclid=CO2t8u-685ECFQ8YQgodbDjDxg
Éééés megnéztem egy 1,5 m sugarú lapát méreteit, és huh nagyot néztem! Tőben 45 cm szélesnek kéne, h legyen???sztem az nagyon sok, a lapát majd egyharmada!
szia ! lehet ,hogy igazad van -- de a lemezlápátosom beleért a tartóoszlopba /3 lábú állvány /ezért gondoltam ... Az oszlop mitől tört meg pont ott? amúgy láttam néhány helikoptert lelőve --rakétával ütközni---sziklának csapodni--légörvény által átforditani,,,, az egyikben utaztam-- port szivott be a hajtómú. NAGY ÉLMÉNY-- ha eltudod mesélni ! !
77 m2-t fűtök faaprítékkal. Költség: saját szállítás-üzemanyag, darálás-áram, saját munkaidő-SOK. Tiszta költség kb. 15-20e.-. Bruttó (munkával) ismeretlen. Még jó, hogy csak egy ismeretlen! :-( Gázból ugyanez lenne mai áron kb. 100e.-, szénből 60e.- /tél. Sokkallom a lakás méretét. A sajátomat! Már csak ketten lakunk benne, ahhoz sok.
Mikrovezérlő > PVM szinusz leképezés 50Hz-re > meghajtófokozat > kimenet mérés-visszacsatolás. Ezt komolyabb szünetmentes trafóján átnyomhatod. DC/DC 48/320V. Ennek megfelelő meghajtás, pormagos trafó. Hídkapcsolásban ebből "Mikrovezérlő > PVM szinusz leképezés 50Hz-re > meghajtófokozat nagyfesz FET v. Tranzisztor v. IGBT. Itt a kimenetet nem is nagyon kell mérni, "adja magát". Utóbbinál nagyon kell ügyelni a szigetelésekre, meg mi hol van a földdel (testtel) összekötve.
Azt jelenti, hogy a szélkerék lapátjának a vége hányszoros kerületi sebességgel forog a szélsebességhez képest.Ez az én kísérleti kerekem. Hiányzik minden lapátból 15cm, mert ledarálta magát egy próba során :)
Igen elsiklottam a dolgok fölött - szinte szégyelem magam, hogy nem gondoltam arra, hogy az 5 V-os résznek kell igazán stabilnak lenni és nyilván a feszültség
figyelést is itt kell végezni.
De azért nagy időt és energiát nem fektettem be a témába .
Soknak tartod a gázszámlát - az azért gondolom függ a lakás méretétől is !
Én olyan 250 négyzetmétert fűtök - gondolom ez olyan 550-600 m3 -és bizony néha majdnem beleér a havi negyvenezerbe.
Előre is kösz a rajzokat - azért majd légyszives jelezd, hogy hol érhető el .
Én most igazából egy 48/230-as szinusz inverteren töröm a fejem.
Szélkerék és napelem aksik áramát kell átalakitanom 230 V-ra.
Az -az igazság , hogy nem nagyon találok erről a témáról igazi szakirodalmat.
48/12V-os DC/DC már építettem , 48/230 DC/AC-t is csak négyszögjel kimenettel és sajnos a stabilizálással is voltak problémáim, igen terhelésfüggő volt -egy ötszáz
W-os fúró már csak 200V-al ment. / Terhelés nélkül 300V /
Egy parszor nezd vegig azt a videot.... Lattal mar helikoptert hatrahajlo rotorokkal? :DD Hamarabb leszakad a rotor,mint mielott visszahajlana annyit,hogy beleerjen az oszlopba. A centrifugalis ero nemigen engedi meg a lapatok kitereset semmilyen iranyba...
Csak megkérdezem megint, mert a fórumban eddig nem találtam! Mit jelent a Prop tip/speed ratio??? ezen az oldalon: http://www.alton-moore.net/wind_calculations.html
Nem lesz egyszerű menet! A visszacsatolás többnyire egy kicsi trafón keresztül van megoldva (pont a TL494 tápja és feszültség tűrése miatt)! Annak a menetszámai adottak! :-( Ha sikerül elő vakarok néhány PC-táp rajzot akkor ezzel is beljebb vagyunk :-)
Viszont hamarosan kiteszem a netre az elektronikai tapasztalataimat és méhány olyan áramkört amit megépítettem illetve nem én építettem de tudom, hogy miként is műxik. Lesz közte egyszerű akksitöltő és szünetmentes táp is, meg DC12/AC230V-50Hz átalakító is. Hátha valakinek jó lesz....
Pont erre írtam Who111-nek a 6056-os hozzászólásomban, hogy az 5 V-os ágat is módosítani kell. Nem árt terhelni is, mert elsődlegesen azt figyeli. Ha elhagyjuk (kiiktatjuk) és csak a 12 voltos ág ellenállásával állítjuk be a kimenő feszültséget, akkor arra figyel. Egyes régi tápokban potméter is van. Néhányat tönkretettek CB rádiós ismerőseim, mert föltekerték 14 voltra, miközben az 5 voltos ágat nem terhelték.
Deniel26 A gázszámlád havi 40000.- vagy évi? Mert ha havi, először szigeteld a házad! Addig nem is érdemes más fűtési módszerről gondolkozni.
Lenne pár kérdésem , látom megy a téma rendesen :) . El kezdtem olvasgatni 2004 től induló topicot, de mindet elég nehéz átlátni, ezért lehet olyat kérdezek, amit már kérdezett valaki.
NEmrégiben döntöttem úgy, hogy építeni kéne egy szél hasznosító szerkezetet. ELég szeles helyen lakunk , gyakorlatilag egy dombtető a bakony szélén, körbe 10-20 km es körzetig elllátni. Elég magasan van, tehát fúj is a szél rendesen. NÉzegettem a neten a szélkerekeket, elég nevetséges az ára . Azért nem fizetnék milliókat egy pár KW-os szélturbinára. Nem hinném hogy megérné az a pár tíz év megtérülési idő. Egy autó generátort szeretnék meghajtani szüntetmentes tápegységre kötve (persze a 220/12V trafós rész lekötésével) .Így elméletileg minden elektronika bent lenne a UPS-ben . Aksik, védelem, inverter. Kérdés, hogy mindez elég e hozzá, hogy rákössek egy fogyasztót. ???
A másik fő kérdésem a tapasztaltaktól a következő. Vízszintes vagy függőleges tengelyű szerkezet ?
Olvastam itt , hogy a függőlegesnek alacsonyabb a hatásfoka . ? DE mihez képest alacsonyabb? A szél átal befogott terület alapján ? vagy mi az amiben össze lehetne hasonlítani egy lapátos egy vízszintessel? VAgy csak egyszerűen a szél energiából felhasznált hatásfok, mert akkor talán nem is lényeges annyira. Lehet badarságot , kérdeztem sorry érte, de valaki elmondhatná. Először vízszintesen gondolkodtam, még nem láttam meg pl a Savonius rendszert. Ha jól gondolom lényegesen egyszerübb szerkezet, olcsóbban kihozható dolog. Nem kell szélirányba forgatás, fékezés, forgatásból következő valamiféle csúszó rendszer a generátor által termelt energia átvítelére az álványba( bent levő vezetékbe stb.). Mondjuk a lapátos variáció biztos esztétikusabb, de ha ennyivel bonyolultabb akkor feladok vele. BÁr láttam már nagyon szép kivitelű függőleges turbinákat is .
Ma építettem egy kis Savonius renszerű modelllt 30 cm magasat egy motorral felszerelve (2W) . Elég jól pörgött az udvaron :) de sajnos áttétel nélkül nem adja a megfelelő energiát. Alacsony a fordulatszám
Válaszotokat előre is köszönöm !
Mindenkinek sok sikert az építésekben, a jövőben jelentkező energia áremelés következtében, mindenképpen ki kellene találni valamit. Nem titkolt szándékom egy hatékony fűtési rendszer kidolgozási is, ami árammal megy (pl infrapanelek.) Mert igazából az lenne mindenképp nyereséges , ha az téli 40 ezres gázszámlát se kéne fizetni, vagy csak egy részét :)
Sajnos óccsósági szempontok miatt a szabályozó áramkör csak a +5V-ot figyeli és stabilizálja pedig a TL494 elég jó kis áramkör. Mivel az alaplapon az elektronika többnyire erről a +5V-ról jár ennek kell pöpecnek lennie. A +12V többnyire motorokat hajt.
Ha a +5V-ot rendesen megterheled pl. egy 6V/45W-os izzóval akkor a helyzet rögvest javulni fog. Mivel ott is esni fog a feszültség a közös trafó miatt ezért a TL494 rá fog szabályozni. Egyébként csodálom, hogy egyáltalán elindult a táp a +5V-os teher nélkül.
Pár éve jött a megváltó gondolat, hogy AT 200W-os tápból kell készíteni
12V-os akkutöltőt.
A dobozon lévő felirat szerint +12V 8A. Ez majdnem elég is egy szerényebb
töltőnek.
De azért beépítés , bedobozolás elött mértem -és igen csalódott voltam amikor 3 A-es terhelésnél már csak 11 V- a feszültség!!!
Gondoltam rossz , elő egy másik -az eredmény hasonló!!
Pár hónapja a tápegység ferrit trafóját kivántam felhasználni , szétszedtem
és véleményem szerint " a 12V -os tekercs " nagyon vékony huzalból készült.
A tápegységen lévő áram adatok véleményem szerint nem a folyamatos áramellátás adatai -hanem azon az áramfelvételen pl. 8 A csökken le a feszültség nullára.
Ez bután hangzik - de nincs már rá más magyarázatom.
Lehetséges , hogy mindkét táp rossz volt ? !! túl hamar feladtam !