Keresés

Részletes keresés

Nobody1 Creative Commons License 2020.12.04 0 1 51103

Régen valami olyat olvastam (talán Schmidt Egon - Madarakról mindenkinek c. könyvében), hogy a farmerek hozatták Amerikába az első verebeket, mivel pusztítják a szövőlepke hernyóit.

Aztán néhány évtized alatt már annyira elszaporodtak, hogy a gabonatermésben akkora károkat okoztak, ami miatt az éjszakázni szalmakazlakba húzódó verebekre egyszerűen rágyújtották a kazlakat, így csökkentve a veréblétszámot és a kárt...

Szóval nem kellően átgondolt "biológiai védekezésnek" indult és betelepített fajról van szó...

Előzmény: corvi01 (51102)
corvi01 Creative Commons License 2020.12.04 0 0 51102

Akkor Te sem vagy olyan biztos benne..!? :) Szóval a veréb alkatilag alkalmatlan egy ekkora kontinensen a hagyományos értelembe vett  vonulásra évről évre. Télen kóborló üzemmódra vált, de mindig csak rövid távokon. Az hogy eljutott Amerikába is, annak több oka lehet, az egyik pl., hogy anno nosztalgiából szándékosan betelepítették a korabeli hajósok, de egy hosszabb időn keresztül fokozatokban óriási távolságokba el tud jutni bármilyen röpképes madárfaj.

Előzmény: nyebojsza (51100)
syssy48 Creative Commons License 2020.12.04 0 0 51101

akkor hogy ennénk fagyit?:DDDDDD

Előzmény: Magdi60 (51099)
nyebojsza Creative Commons License 2020.12.04 0 0 51100

Miért ne lehetne észak-amerikában a veréb vándormadár? (elég messze van, csak eljutott valahogy odáig...)

 

Nem lehet, hogy énekes madarat akartak írni, csak rosszul fordították?

Előzmény: corvi01 (51098)
Magdi60 Creative Commons License 2020.12.04 0 0 51099

Hallottatok már olyat, hogy a vízbe egy kis cukrot, és nem fagy meg? Én még nem.

 

corvi01 Creative Commons License 2020.12.04 -1 1 51098

Hát igen eget verő faxszság és nyálas amcsi seggnyalás az egész, delegalább van benne egy szép kép a "költöző" madarakról..! :-S

Előzmény: Nobody1 (51097)
Nobody1 Creative Commons License 2020.12.04 0 2 51097

Ennyi zagyvaságot ritkán olvas az ember egy cikkben. Talán ha 5 értelmes mondat van benne.

Azt régen tudom, hogy a politikusok és az újságírók egy suliban tanulnak hazudni, de muszáj mellé még hülyének is lenni? Miért kell olyan témáról cikket írni, amiről halvány sejtelme sincs valakinek???

 

https://www.agroinform.hu/gazdasag/csokkent-az-ozonszennyezes-15-millio-madar-menekult-meg-46516-001

syssy48 Creative Commons License 2020.12.03 0 0 51096

Ezt használom az ablak mellett, a falra van felszerelve, de eltörött a sok napsütéstől, fagytól. Ilyet keresek, magát a palackot, vegyes eleséget szoktam beletenni. Jobban szeretik, mint a rendes házikó etetőt.

Előzmény: Magdi60 (51095)
Magdi60 Creative Commons License 2020.12.03 0 0 51095

Biztos van ilyen flakon, csinálj belőle etetőt. Ez a szotyi nem jó, csak a kis fekete. Meg a köles.

Előzmény: syssy48 (51094)
syssy48 Creative Commons License 2020.12.03 0 0 51094

Én ilyet is kitettem, próbálkoztak, de otthagyták. Mellétettem egy újabbat, nagyon hamar elfogyott, még a verebek is csipegették.

Most viszont gondban vagyok, az ablakba felfüggesztve csak az a szögletes műanyag etető jó, csak ez fér el, amit mindig a Lidlben vettem. Eltörött a műanyag (volt vagy 8 éves), de sehol nem kapok ilyet már. Nem tudja valaki, hol lehet most ilyet kapni?

Előzmény: Magdi60 (51093)
Magdi60 Creative Commons License 2020.12.02 0 0 51093

A cinkegolyó (a régi is) kibontva, szétmorzsolva sitty-sutty eltűnik.

Előzmény: syssy48 (51092)
syssy48 Creative Commons License 2020.12.02 0 0 51092

Köszi, megnézem.

Találtam egy kókuszhéjba rakott madáreleséget, amiben lisztkukac van. Sokszor vettem  már sajnos régi cinkegolyót is, szerintem ezt sem kapkodják el. Nem lehet romlott? A fehérje miatt kérdezem, a többi legfeljebb csak avas lesz, azt meg szeretik. :)

Előzmény: corvi01 (51091)
corvi01 Creative Commons License 2020.12.02 0 0 51091

Vannak olyan hernyók, amik több madár számára ártalmasak, vagy konkrétan mérgezők. Ezeket max. a kakukk, a sárgarigó és néhány gébics faj képesek gond nélkül megenni, de nézz szét milyen rendkívül kevés van már ezekből (is). :-(

Előzmény: syssy48 (51089)
corvi01 Creative Commons License 2020.12.02 0 1 51090

Azon az első képen sztem egy felnőtt madár néhai képe van, aki simán elpusztulhat az odúban kotlás stb. közben is, a többi kép is sokkoló, de valahogy számomra nem igazolja, hogy mind a szotyi evéstől pusztultak el. Annyi rengeteg nyavalya létezik a mi viszi a fiókákat, de az öregeket is, hogy azért ez dilemma...

Annyi tény, hogy költési időben, ahol cinegék is mozognak, szotyival etetni enyhén szólva meggondolatlanság! :-/

Előzmény: Nobody1 (51088)
syssy48 Creative Commons License 2020.12.01 0 0 51089

Szerintem a két cikk szinte ugyanarról szól, és ezt írtam én is, én azt a cikket olvastam, amit Nobody tett fel. De én is megfigyeltem, hogy eszik a rügyeket. Csak azt nem értem, a hernyókat miért nem eszik meg. Tavaly megint elpusztult egy puszpáng, eldugott helyen volt, nem vettem észre, hogy tele volt hernyókkal. Pedig jártak arra madarak. Lehet, vegetáriánusok voltak?:)

Nobody1 Creative Commons License 2020.12.01 0 0 51088

"a tetem fölött egy másik cinege ott hagyta evés után"

 

Ezek szerint elismered, hogy behordják a szotyit az odúba. :)

Ha nem a fiókáknak vitte be, akkor ugyan minek? Szégyenlős volt kint a világosban egy bokor ágán kibontani és megenni?

Mindegy. Kár ezen tovább rugózni. Mindenki úgy etet, itat, netán lövöldöz, ahogy akar...

Előzmény: corvi01 (51087)
corvi01 Creative Commons License 2020.11.30 0 1 51087

Már bocs, de abból a szétporladt tetemfotóból és egy szem odatett napraforgóhéj féldarabból, hogy következik, hogy pl. a cinegék azt hordanak a fiókáiknak..? Az a napraforgóhéj úgy is oda kerülhetett, hogy a tetem fölött egy másik cinege ott hagyta evés után, vagy olyan gyorsan végzett vele a halál, hogy a szotyi kibontása után azonnal elhullott..!? :-S A cinegéknek egyébként szokása, hogy elhullott álatok csontjairól szedik le a zsírosabb maradványokat. A nyári etetést amúgy alapjaiban én sem támogatom.

Előzmény: Nobody1 (51085)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.29 0 1 51086

Téli madáretetés helyesen ( ne engem szidjatok, én csak elolvastam. Bár igaznak tartom... )

https://www.origo.hu/tudomany/20201126-madar.html?fmlogin=1

Nobody1 Creative Commons License 2020.11.27 0 0 51085

"A cinke biztos nem visz szotyit a fiókáinak"

 

Fotós bizonyítékot elfogadsz az ellenkezőjéről? (Etető típusokat keresve véletlenül találtam az MME oldalán.)

 

https://www.mme.hu/az_etetes_befejezesenek_idozitese

 

Érdemes végig olvasni, de legalább a lap közepén a "A nyári etetés problémája" bekezdést olvasd el és a képet nézd meg...

Előzmény: nyebojsza (51083)
corvi01 Creative Commons License 2020.11.24 0 1 51084

Sajnos azzal hogy VAGYUNK, már súlyosan beavatkoztunk, de akárhogy is nézzük az ember is a természet része. :-/

Előzmény: yüz karasi (51082)
nyebojsza Creative Commons License 2020.11.23 -1 1 51083

A cinke biztos nem visz szotyit a fiókáinak. Nem fogja az apró szotyidarabkákat amit kikopácsolt a héj alól, a csőrében a fészekbe vinni. A rovarevők nem úgy etetnek mint a magevők, hogy a begyükből felöklendezik, a csőrükben viszik a fészekig, amit lenyelnek azt már nem kapja meg a fióka. A veréb az más, az inkább magevő. A galambok pl. meg vannak kattanva a szotyiért tollváltás idején.

Előzmény: Nobody1 (51081)
yüz karasi Creative Commons License 2020.11.23 0 1 51082

Lehet, sokak számára nem szimpatikus, de én a természetbe történő mindenfajta beavatkozást károsnak tartok.

Előzmény: Nobody1 (51081)
Nobody1 Creative Commons License 2020.11.22 0 3 51081

Ez mind szépen hangzik, ennek ellenére én nem vagyok ebben ennyire biztos, mint ahogy sokan mások sem...

A cinkéknél március utolsó napjaiban sokszor már fiókák vannak, mikor még viszonylag kevés a rovar. Nem mondom, hogy száz százalékban, de valamilyen arányban biztosan  tömnek a mindig éhes és állandóan tátogó, csipogó fiókák csőrébe szotyit is, ha azt találnak a közelben. Hogy aztán ez mennyire emészthető a kicsik számára, az már más kérdés...

A táplálék azonosítása háttérbe szorul az erős etetési ösztönnel szemben. Erre egy szomorú példa a tengeri szulák esete, mikor vízen úszó műanyag darabokkal, öngyújtókkal tömik a fiókáikat, akik aztán ebbe hosszasan kínlódva belepusztulnak. Pedig a szulának is észre kellene venni, hogy egy öngyújtó keményebb mint egy kis hering, mégis azzal etet mert az neki egyszerűbb... :(((

A szétbarmolt élőhelyek és a fogyatkozó madárlétszám problémáját sem oldja meg ha egy- másfél hónappal tovább etetjük a madarakat, mert még utána is lesz egy fél év, amit etetés nélkül kell nekik átvészelni az elcseszett élőhely táplálékmennyiségén a következő őszi etetésig.

Szóval az a legjobb, ha a téli túlélésüket segítjük, de nem avatkozunk bele jobban az életükbe...

Előzmény: corvi01 (51080)
corvi01 Creative Commons License 2020.11.21 0 3 51080

Ha a szokott helyen találod a tejet, lisztet, akkor odarohansz, lekapod a polcról és csak azt veszed meg.

 

Mert Te ilyenkor tejet, lisztet..stb. kerestél eleve a szokott helyen, de a madarak ~95 % még a megevők is fiókáit rovarokkal etetik, azokat is keresik és nem fognak helyette feketeszotyit adni nekik! Ezt megfigyelés tapasztalatából tudom! Anno néhány évig próbából május elejéig kitettem én is etetőket, olykor zúzott dióval. Rozsdafarkuk, cinegék, mezei verebek, zöldikék, tengelicek, rigók, poszáták, gébicsek, seregélyek...költöttek több évtizede tanyánk közelében, de még soha egyszer sem láttam tavasszal ezeket, hogy a napraforgóra kattannának, talán a cinegék ritkán a dióra, meg olykor a mezei verebek a szotyira, ami talán jogos! E fiókák porontyai is a pár % természetes elhullást kivéve épségben mindig felnevelkedtek! :) A rozsdafarkukat egyszer megszántam lisztkukaccal, amit kitettem egész közel a teraszunk párkányára, no és attól kezdve ne tudd meg 1 m-re közel engedtek és szinte a kezemből várta az etető pár (van videó is föl fogom rakni)! Mondjuk kicsesztem magammal is, mert ezzel folyamatosságra köteleztem e meggondolatlan projektet. :-S

Szóval a génjeikben a természet törvényei és az ösztöneik túl erősek ahhoz, hogy a mi szarságainkkal el tudnánk őket téríteni. Az, hogy viszont élőhelyeiket, folyamatosan elfoglaljuk, tönkre tesszük, attól még Ők nem lesznek mások, csak szép lassan elfogynak.. :-(

Előzmény: Nobody1 (51079)
Nobody1 Creative Commons License 2020.11.21 0 1 51079

"az élelmesebb madárfajok egy jó nagy, legalább 80%-a, "jól" elvan hulladékokkal télen-nyáron a mi irányított etetésünk nélkül is"

 

Nem is vitatta ezt senki. Herman Ottó (az etetés népszerűsítője) előtt is léteztek madarak és ha mi nem szemetelnénk vagy etetnénk, akkor is lennének...

Csak az nem mindegy, hogy az etetőtől 10-20 m-re lévő odúba mit hord egy madár a fiókáinak. Mert a madár is kényelmes jószág és ha ott az orra előtt a terített asztal, nem fog egy km-es körben hulladékok és természetes kaja után kutatni, így a késő tavaszi etetés esetén eléggé egyoldalú lesz a fiókák étrendje.

Ha viszont hulladékot kutat, az már eleve változatosabb és közben talál természetes kaját is, mert a hulladék például a rovaroknak, férgeknek is vonzó...

Olyan ez is, mint a szupermarketben az áruk heti átrendezése. Ha a szokott helyen találod a tejet, lisztet, akkor odarohansz, lekapod a polcról és csak azt veszed meg. Ha viszont átpakolják a termékeket, akkor keresgélned kell és közben meglátsz ezt-is, azt is és jó eséllyel azt is veszel, amit eredetileg nem is akartál...

Így megy ez az állatvilágban, hisz mi is egy állatfaj vagyunk. (A kereskedők meg egyenesen etethető madárnak néznek bennünket.) :)

Előzmény: corvi01 (51078)
corvi01 Creative Commons License 2020.11.21 0 1 51078

Persze a dolog ennél azért árnyaltabb, mert az etetést elkezdeni és főleg befejezni fokozatosan kell, illetve váratlan időjárás változások is befolyásolják. De nagy általánosságban addig illetve azután szerintem felesleges, sőt káros etetni.

 

Ez csak egy szép szakmai illúzió részünkről, mert az élelmesebb madárfajok egy jó nagy, legalább 80%-a, "jól" elvan hulladékokkal télen-nyáron a mi irányított etetésünk nélkül is! Csak szét kell néznünk mennyi minden általuk megehető kommunális szemét van körülöttünk és akkor még az agrárium által termelt zöldek/magok/termések és ezek téli maradékairól nem beszéltem! :(

Mi madárkedvelők helyi etetése a fenti lehetőségeikhez képest csupán csepp a tengerben.

Ennek fényében viszont teljesen értelmét veszti ez az ekkor, meg amakkor ne etessünk szlogen. Mindemellett ez az egész történet, nagyon terület és adottságfüggő is.

Előzmény: Nobody1 (51071)
syssy48 Creative Commons License 2020.11.21 0 0 51077

Nekem már nincs, aki mozizzon:( Pedig milyen jókat "beszélgetett" velük:(

Előzmény: Magdi60 (51074)
syssy48 Creative Commons License 2020.11.21 0 0 51076

Ezt írtam én is, az én cikkem szerint április közepéig, tehát az április végét én tévesztettem el. És azt is szakember írta. De ezen nem veszünk össze.  

Előzmény: Nobody1 (51073)
Nobody1 Creative Commons License 2020.11.20 0 0 51075

Szélesvásznú, szemüveg nélkül is 3D-ben nézhető... :)))

Előzmény: Magdi60 (51074)
Magdi60 Creative Commons License 2020.11.20 0 0 51074

Elkezdődött a madáretető-mozi:

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!