Érdeklődni sezretnék, hogy ha rézlemezből szeretnék sisakot készíteni, a 0,6 mm vastagság félkemény rézlemez elég lehet e egy 200mm magas 280 mm alsó és 320mm felső átmérőjű csonkakúp elkészítéséhez? A palást és a tető merevít rajta annyit, vagy inkább az 1mm vastagságú jobb lenne?
Amennyiben a réz sisakato szeretném a saválló peremmel összehozni, (0,6-1mm réz lemez a 4mm vastagságú saválló perem), milyen hegegsztési vagy forrasztási lehetőség vanesetleg AWI-hoz milyen hozaganyag szükséges.
Lallzyme-hc a legdrágább, biztosan hígít a cefre sűrűségén, én viszont idén egy sokkal olcsóbbat, a Zimopec P 110 L-t fogom kipróbálni, túladagolva, mert ebben egy olyan enzim van, ami képes lehet elbontani a keményítőt a gyümiben, erjeszthető cukorrá.
Szerencsére nincs gondom a leégéssel, a keverő csodákra képes (pedig másnap reggelre elhűlve olyan sűrű volt a kifőzött cucc, mint a puding, alig lehetett kiönteni).
Tavaly az őszi almát próbáltam pektinbontóval és anélkül is. Nem igazán láttam különbséget, a kezeletlen is szépen feladta a levét 2-3 nap után.
Idén először cefréztem nyári almát (fontos alma). Az első menetbe - a tavalyi talasztalatból kiindulva - nem tettem pektinbontót. Két alkalommal adtam hozzá vizet (pontosabban cukorszirupot), összesen kb 15 % folyadék, de ennek ellenére 2 hét után is olyan kemény volt a pép, hogy egy macska simán elment volna a tetején :D Attól még kierjedt, de főzés előtt alig győztem vizezni, hogy egyáltalán forogjon benne a keverő.
Az első esetből tanulva a hétvégén cefrézett második tétel már kapott pektinbontót (1 g Lallzyme/44 kg alma pép), élesztőt, és 1 kg napfényt, összesen 3 l vízzel. Már másnapra nagyon szépen levesedett, most csendesen pöfög.
Ha nem tudod lefőzni azonnal a cefrédet, akkor a cefre tárolás módja két helyen is le van írva az egyszeregyben. A 7. oldal közepén a Savazás fejezetben és a 8. oldal alján a barna betűk. A kénezésről meg a cefrehibáknál van szó a 15. oldal barna betűi: "Pimpósodásra ne szórjunk ként, mert..." . Sose szórjál ként mert...
logi22
Tehetsz pektinbontót a barackhoz is, attól, hogy pépes még van mit feltárni benne molekula szinten. Te is olvasd az egyszeregyet.
Előrebocsájtom, nulláról indultam, csak az itt tanultak alapján cefrézek, és főzök. Az utóbbi napokban, sok szó volt az opálosodásról, ezért a tegnap tisztázott kajszimon próbálgattam. Szénsavmentes Szentkirályival, próbára egy fél litert 41 fokosra higítottam. 28 C a hőfoka, a 41 fok, már korrigált érték. Ezen a hőfokon gyönyörű tiszta az anyag, most betettem a hűtőbe, kiváncsian várom, hidegen is megmarad e, a tisztasága.
Úgy néz ki, hogy nem fogom tudni mindjárt kifőzni a cefrémet, ami még szépen forrdogál, de már nem rakok bele több gyümölcsöt. Viszont cefre állapotában lehet, hogy egy-két hétig tárolnom kellene.
Mi a módja ennek? Kell-e valamiféle tartósítószer bele, vagy hallottam olyat, hogy kénnel meg kell szórni a tetejét, és akár több hónapig is lehet tárolni... lehetséges ez, vagy másképpen kell?
Ha a fügének magas a cukortartalma, akkor miért teszel még hozzá 2-3%-ot? Az egyszeregyben több helyen (a befőtteknél és a fügénél) azt írtam, hogy a magas cukortartalom miatt kell vizezni a cefréjüket. Érdi bőtermőnek is ezért lassú az erjedés most, mert nem vizezte.
Az elválasztási ábrára még annyit, hogy az "üstben marad" és az "előpárlattal távozik" csak az 1 vonaltól nagy távolságban igaz, amit a metanolnál láthatunk az a mi főzőinkkel nem kihasználható elválasztást jelent, mondhatjuk, hogy az etanol és a metanol együtt jön (arányuk változatlan).
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Köszönöm kedvességed, ez a rész kimaradt (biztos csajoztam)
Az utolsó mondatodhoz hozzáfűznék.
"Szerintem nem feltétlenül ezért hígítunk, hiszen a kozmaolajoktól végül nem a második desztillációval, előpárlati frakcióként szabadulunk meg, hanem a hígabb, vizes oldatban való korlátozott oldhatóságukat (és hűtésre való kiválásukat) használjuk ki."
Igen, első főzésnél a Szőllősy-féle szűrő végzi a dolgát, és a kozmaolajok nagy részét kiiktatja, de a diagramm alapján biztosan elválaszthatunk az előpárlattal maradék kozmaolajat.
Nekem először kellett fagyasztó-szűrő segítséghez folyamodnom, idén faepernél, igaz kapott cefrével!
A pálinkafőző teljes belső részét, ezen belül pedig főként az üstöt nagyon alaposan, vízzel ki kell mosni, valamint az esetleg odakérgesedett cefremaradványokat és leégéseket ki kell kefélni a készülék belsejének megkarcolása nélkül. A pálinkafőző tisztításához használhat magas nyomású víztisztítót is, azonban vigyázzon a tömítésekre. Ha nagyon piszkos lett a pálinkafőző vagy alapos tisztításra van szükség (például ha illóolaj kinyerése után pálinkát szeretne főzni), akkor javasolt forró szóda lúgba áztatni a szétszerelt darabokat, majd az egészet alaposan átkefélni. A páracső tisztításához hosszú nyelű palackmosó kefét használjunk. Az öblítést legjobb, ha úgy végezzük, hogy többször vizet teszünk az üstbe és hűtés nélküli lepárlást végzünk, a gőz alapos munkát fog végezni.
A barnás színű réteg a pálinkafőző külsején egy természetes védőréteg, mely védi a korróziótól és a mechanikai sérülésektől. Ha ennek ellenére azt szeretné, hogy az Ön pálinkafőzője csillogó maradjon, akkor több módszer közül is választhat.
Háztartási ecettel (vagy egy meleg savas fehérborral) is újrafényezhető a vörösréz pálinkafőző külseje, jobb azonban, ha citromsavat használ, a nagyon makacs eseteknél pedig kénsavat alkalmaz. Figyeljen rá, hogy nagyon mérgező és veszélyes anyagokkal dolgozik, és a kénsav a legfelső vörösréz réteget egyszerűen feloldja és így vékonyítja is az anyagot. Húzzon védőkesztyűt, vegyen fel védőszemüveget. Kb. 30%-osra hígított oldattal gyorsan fényesítse át a pálinkafőzőt, majd bőséges vízzel öblítse ki és azonnal szárítsa meg egy puha ruhával más esetben végignézheti, ahogy azonnal visszasötétedik a felület.
A vörösréz pálinkafőzők külsejének csillogóra varázslásának legegyszerűbb és legolcsóbb módja, ha egy citromot negyedekre vág és sóba nyomva átdörgöli vele a készülék külsejét, majd folyó vízzel alaposan lemossa és gyorsan puha ruhával megtörli. Kisebb pálinkafőzőknél forró sós, ecetes vízben is tisztíthatjuk a készüléket. Ekkor vizet öntünk egy fazékba, öntünk bele étkezési ecetet, teszünk bele sót és belemerítjük a pálinkafőző darabjait úgy, hogy a kezünket ne forrázzuk le vele. Alaposon öblítsük le és töröljük tisztára, lehetőleg minél gyorsabban. Ezzel a módszerrel a nehezebben elérhető helyeken is csillogóvá lehet tenni a lepárlót. Mindkét módszerről rövid videónkat itt tudja megnézni.
Természetesen forgalmazunk speciális, vörösréz tisztító szert is, mellyel szintén csillogóra lehet tisztítani a pálinkafőzőket és az egyéb, vörösrézből készült dísztárgyakat.
Én sem a földről szedtem, aprítottam, pektinbontó, élesztő+táp, savazás ph 3,3-ra. És szobahőmérsékleten (ami manapság 24 Cfok) úgy megpimpósodik, hogy csak na!
Most alacsony hőmérsékleten próbálom erjeszteni hűtőszekrényben (14-18 Cfok között) hidegtűrő élesztővel. Meglátjuk a jövő héten!
A cefre forrása inkább lustának mondható, nem fejleszti erősen a gázt és az illata sem olyan erősen alkoholos, mint pl. a kajszi cefrémnek. Kevés a cukortartalma a fügének?
Gyümölcsből, pláne a cukorcefréből ha megfeszülsz, sem tudsz lényeges mennyiségű metanolt előállítani. Az, hogy a házipálinka veszélyes mennyiségű metanolt tartalmazhat, egyértelműen a hivatásos szeszfőzők rémhírtejresztése. Metanolmérgezés Magyarországon jó harminc éve nem volt, és akkor is mindig kizárólag a lopott ipari szeszből pancsolt lőre volt a felelős - ugyanúgy, mint a nemrég történt cseh mérgezéseknél.
Szervusztok.A következőképpen cefrézem a bodzát:Az érett bodzatányérokat 2-3cm-es szárral szedem le a bokorról-fáról egy nagyobb edénybe .hazaviszem és egy nagyfogu nyeles női fésűvel a száránál fogva lebogyózom az erjesztőhordóba mivel nincs bogyózógépem.1 óra alatt kb 30kg-meg lehet tisztítani.Ezután a keverőszárral zúzom és a rárakódott apróbb bodzaszárdarabkákat időnként letisztítom.Ezután 2-3% cukor, élesztő,pektinbontó.Pár nap alatt kiforr és egyből főzöm.Ha később főzöm akkor savazom 3 PH-ra.Eddig még sikerűlt ez a módszer.
Sziasztok!Ezek szerint a főzés milyensége,a technologia jelentősen nem befolyásolja a metil mértékét.Én nem járok bérfőzdébe,de hátha valaki tudja:a beérkező cefréket vizsgálják metilalkohol tartalomra?Mert ha nem,akkor az onnan kikerülő pálinka ugyanolyan veszélyt rejt,mint a házi.Legalábbis ebből a szempontból.
Ez így nem igaz, a metanol és az etanol nagy része is átjut a párlatba, de a visszamaradó metanol/etanol aránya nagyobb lesz, mint az eredeti cefrében vagy alszeszben.
Pontosabban az amilalkohol/etanol arány 3x annyi a gőzfázisban, mint a folyadékfázisban. Az is látszik, hogy a metanol tisztulási hányadosa 1-nél kisebb, azaz a közvélekedéssel szemben - Vinik táltosnak ajánlom - nemhogy nem igaz, hogy a "metillel indul a desztilláció", pont fordítva, az előpárlatban a metanol/etanol arány kisebb, mint akár a cefrében, akár az alszeszben.
Ott az ábra a 11. oldalon a finomítás fejezetben forrás megjelöléssel, magyarázattal.
Forrás:
Dr. Hoschke Ágoston: Élelmiszertechnológia alapjai II. Sör- és szeszipari Tanszék 2008
Magyarázat:
A függőleges az etanol, az amilalkohol 3-as tisztulási hányadosa azt jelenti (20%-nál), hogy a gőzben 3-szor több amilalkohol van, mint etanol. Előpárlattal távozik.
Az 1-nél kisebb tartomány anyagai az üstben maradnak.
Egy kicsit bonyolult lenne eljuttatni a pálinkámat, de nem is tartom érdemesnek. Először is egy minőséget osztályozni nem könnyű dolog. Ez már bebizonyosodott többször. Azok a pálinkák, amik nem hibásak, azok mind aranyérmesek lehetnek, hiszen kinek milyen ízvilág jön be, olyanra voksol.
Ez pontosan olyan dolog, mint amikor egy verseny alkalmával kihirdetik a szépségkirálynőt. Vajon van ebben egy minimális objektivitás??? Szerintem nincs.
Aztán lehetne az én pálinkám rossz, közepes vagy véletlenül jó akkor sem tudnánk megállapítani, hogy mitől.
Ami az egymenetes főzést illeti, igen én jobbnak tartom mint a régi két lépcsőst. Ebben sem sok az objektivitás. Ezt mindenki el tudja dönteni, ha kipróbálja. Ezért szoktam ajánlani filléres megoldásokat, hogy elérhető legyen mindenkinek. Aztán bejön vagy nem, azt eldönti a készítő, a haverok, netán egy zsűri.
Azért két megnyilvánulást leírok.
Hal65 kipróbált egy egylépcsős módszert. Valaki azt mondta, hogy majd a ZD-n versenyeztesse a nedűt. Ő az felelte: -Nem, mert nem volna etikus.
Egyszer Snapszmester az egylépcsős és két lépcsős módszert hasonlította össze, és azzal fejezte be, hogy a két lépcsős módszerrel is lehet jó pálinkát főzni.
A magyar nyelv, egy irtó kifejező nyelv, talán ezt én jobban is érzem. Ez a két mondat pedig nagyon azt sugallta, hogy igen is az egylépcsőssel, egymenetessel érdemes foglalkozni.
Akkor miért ne próbálja ki más is, anélkül, hogy atomreaktorhoz hasonló, bonyolult, drága szerkezetet vásárolt volna.
Nem tudom, eltaláltam-e, hogy mire vagy kíváncsi, de a feltevésed ezt sugallta:-)
alakul az első cefrém, 170 kg kajszit magoztam ki, oltás után szépen forrdogál a pincében.
a főzőmet még se ezzel szeretném felavatni, van egy kis rosszabb borom, gondoltam azt kifőzőm. az lenne a kérdésem, hogy a főzőt mivel tisztítsam ki? olvastam itt több féle verziót, a rozslisztest, ecetest, meg csak sima vízzel, melyiket használjam? használtan vettem a főzőt, tehát már volt vele régebben főzve, ha ez számít. előre is köszi.
Miklós1 hozzászólásában lehet némi igazság. Zalai barátom mondta, hogy Ö 15%-ra hígitja az alszeszt (így tanította az apja). Bár csak 50°-ig hígitja, nem szokott opálosodni a pálinka.
Abban is lehet valami, amit Józsipapa mond, hogy a nagyobb deflegmáció (a lassú fűtés is az) kevesebb kozmaolaj átjutását eredményezi az alszeszből a pálinkába. Nekem van még egy tippem elméleti alapon, próbáld ki, ha gondolod: az alszeszt ne 25%-ra hígítsd vissza, hanem 20%-ra vagy 15%-ra.
Ebből az ábrából okoskodtam ki, ahol az amilalkoholt kell nézni, ami az opálosodásért felelős kozmaolaj összetevő. Minél kisebb szeszfokú folyadékot forralunk, az amilalkohol annál jobban elválik az etanoltól.
Norbi...
Ne félj, nem lesz mérgező a barackpálinkád, de azért számolj be majd az ízéről...
Pár éve kézzel bogyóztam. Néha volt segítsgem, de egész jól lehetett vele haladni. 140 l cefre lett belőle. Bogyózás után halészlé paszírozón küldtem át.
A szedés sokkal macerásabb volt, de tény, biztos vannak gyorsabb módszerek a bogyók eltávolítására a száráról.
Cukor? 0 %. A gyümölcsben van annyi, ami kell a pálinkába. Én biztos nem tennék pálinkának készülő cefrébe cukrot.
Eddig még nemigen esett szó, egy érdekes dologról. Minden egyes főzőnek megvan a lefőzési ideje. Amiben finomitok az 40 l-es. Gázzal fűtöm, különleges macera nélkül. ( gondolok olyanra, mint a hőszigetelés, burkolat, stb.) Felfűtési idő 45-55 perc. Teljes főzési idő 20-25 l alszesz 2,5-3 óra az indulástól számolva. Ha elkezdeném fűteni órrba-szájba opálos lenne a párlat, még akkor is, ha csak a vizet mutatnám néki. Normális ütemben főzött párlatnál ahogy akarod, úgy hígítod, egy halvány kis opálosodást sem tud belőle előcsalogatni. Próbáld meg az óvatos fűtést, tényleg csak úgy, mintha cérnavékony lenne.
Másodsorban pedig az úgynevezett "egymenetesek" főzésénél nem nagyon spórolunk időt. Talán nem is spórolunk. Az az, egy menet majdnem addig tart mintha kétszer párolnánk le. Logikus is, hisz a párák nagy részét visszahűtjük, visszacsurog és kezdődik minden előről. Nem is lehet megzavarni, fizikailag képtelenség (legalább is az én rendszeremben). Így is nagyon rotyog a cefre. Hol van már az a csendes párlás???:-)))
Amikor pedig áttérek az utópárlatra leveszem a hűtést, a deflegmációt és mehet, ahogy a csövön kifér.
A napokban főztem a barack cefrémet és még az egyik reggel hűvösebb volt (ez által a hűtővíz is), opálos volt a lejövő alszesz, még a másik napon dög meleg, így a hűtővíz is melegebb volt, a lejövő alszesz pedig szép tiszta... Ugyanabból a hordó cefréből volt.
Aztán lehet teljesen más az oka csak ez pont tegnap tünt fel.
Szervusz snapszmester. Ha jól értettem a szavaidat a cefre gyermekkorában már eldölt, hogy mennyi lesz a kozmás olaj, ha az erjesztés ideális lefolyású. Ezen csak rontani lehet, javitani nem. További kezeléstől függ, hogy álandósitjuk, vagy növeljük a kozmás olaj mennyiségét. (...erjesztési hőmérséklet, idő, főzési paraméterek, stb...). Így ís lehet: pl. ..."gyün ám, mint a lódereka", tapsikol a "főzőmester". A megboldogult Rozikanéni meg állandóan azt szajkózta, hogy ..."lassan, csak csöpögtessétek ám, ne zargassátok". A másik kérdésed ebben a nagy melegben, ilyen tompult aggyak, övön alluli ütés volt. megpróbálok a problémára koncentrálni. 1 nko-os az a víz mely 10 mg/l kalcium-oxid egyenértékű kalcium-, vagy magnéziumvegyületet tartalmaz. Egy liter közepes keménységű víz 80-180 mg oldott vegyületet tartalmaz. Lényegtelen a higítás százalékos aránya (szerintem), az a lényeg, hogy literenként mennyi az oldot anyag bevitele. De a könnyebb számolás és megértés érdekében, ha 9 l 50%-os párlathoz öntünk 1 l vizet, Úgy okoskodhatonk, hogy a 4,5 l 0 nko-os vizhez (mert a párlatban lévő vizet vehetjük desztillált viznek) öntöttem 1 l 10 nko-os vizet, és igy lett összesen 5,5 l. 1,8 nko-os víz a párlatban. 18 mg oldott vegyület oly parány mennyiségű, hogy nem okozhat semmi kicsapódást a 10 l párlatban. Ha valami mégis kicsapódna az biztos, hogy nem a csapvíz.
Csak még azt nem tudom, mekkora adagot kell elvenni itt rézeleje gyanánt!
Mit vegyek alapnak? Azt az 50 liter cukorcefrét( vagy gyümölcscefrét) és hány foknál váltsak utópárlatra? Jó az 50-55fok? Vagy ízre- illatra adjak? Az utópárlatot kezelhetem alszeszként?
A kozma olaj mennyiségéról, keletkezésőről nem írtam, csak a hígításról. Onnét igazunk van Miklós1.el.
A memmyisége függ a gyümölcs fajtától, cefrézéstől, hozzá adozz cukor mennyiságétől, főzés elötti tárolástől, a berendezés tisztaságától, az olajleválasztó hatákonyságától, a hűtővíz hőfokától. És még bizonyára mástól is, de ennyi jutott eszembe.
Ezektől külön-külön is. Honnét tudnánk pontosítani a virtuális valóságban.
A hígításról: ha hírtelen 10x-esére hígítom a pálinkát átléphetem az opálos fázist. Nem életszerű, de legalább értelmetlen.
És ha mondjuk, egy adag cefét elfeleznénk, egyik felét valaki más főzné, akinél nem szokott opálosodni? Hátha a rendszerben, vagy folyamatban van az oka.
A mai meleg ellenére, újra feltettem egy adagot ( bodzavirág) az 50- literes sörösbe.
Bő egy óra múlva megindult a csöpögés.
Eprüvettában a fokoló 70-et mért,(kb68% 20celsiusra visszaszamolva) 1,5 liter víztiszta, nem opálos, jó és kellemes bodzaszörpre hasonlító az illata. Az elejéből elvettem, ezt meg le engedem 55-ig. A maradékot meg amíg jön, aztán vagy hozzáöntöm a következőhöz, vagy külön lefőzöm, ahogy kellene.
Bocsánat kéréssel kezdem, ne haragudj, ne haragudjatok, hogy megint hozzászólok ehhez a témához. Az opálosodás terén van valami ismeretlen gubanc. Legalábbis szerintem.
Már három négy éve, Miklós1 nagyon logikusan elmagyarázta nekem hogy az alkoholban oldódó kozmaolaj kicsapódik, amikor az oldószer töménysége csökken. Tehát az oldat telítettségéről van szó, ami nagyon logikus, minden érthető.
Abban is igazatok van, hogy cukor hozzáadásával valamennyire megnőhet az oldatban levő kozmaolaj mennyiség, kicsapódás nélkül, hisz az oldószer töményebb, több.
Ezt úgy tudom elképzelni, hogy például cukor nélkül 45 %-on már a pálinka beopálosodik, de 2-3% cukorral már akár 40% pálinka sem opálosodik be, természetesen ugyanarról a cefréről beszélve.
Ahogy Te mondod, több alkohol ugyanannyi mennyiségű kozmaolajat kell feloldjon. Ez így jobban sikerül neki.
Eddig volt világos a helyzet és most következik a homály a számomra.
Miért van az, hogy vagyunk néhányan, akiknek semi féle oldásban nem jelenik meg az opálosodás. Amikor két lépcsős rendszerben főztem, akkor sem jelent meg a kozmaolaj, akármennyire hígítottam ki a pálinkát.
Most egymenetesben csinálom, tehát tulajdonképpen az alszeszt tekintem végterméknek. Tehát ebben alszeszben sincs kimutatható kozmaolaj, akármilyen hígításban sem. Ezért valami szerintem nem világos, van valami, amit még nem tudunk.
Csak, a nyomaték kedvéért hozom fel a Józsipapa esetét. Ő is ugyanezt tapasztalta, mint én.
Nem untatlak azzal, hogy hogyan cefrézek, hogyan nem szűrök semmit...., a lényeg az, hogy gyanús, hogy nekem évek óta nem jelent meg ez a hiba. Semmilyen hígításban.
Ugyanakkor a környéken találkozhattak vele, mert olyan mondákról lehet hallani, hogy csak az a bizonyos forrás vize jó a hígításra, az nem rontja el a pálinkát. (????)
Röviden, kéne itt még szaglászni egy kicsit.
Ahogy vinik tátos mondaná? akkor sem értem:-))))
" második főzetre 90fokos palinkaja " azért nézd meg azt a fokolót.
A desztviz vagy ioncserélt vizet azért használjuk mert izmentes és az ásványi anyagoktól mentes ,ezért nem viszi el a kész pálinka izét, állagát semmilyen irányba.
Már sokszor leirták itt ,hogy egyébként bármilyen vizzel lehetne higitani:
gondolom azonos szeszfokú (példaként 70fok) pálinkák is más mennyiségű olajat tartalmaznak. Mert volt faternak második főzetre 90fokos palinkaja (szilva) és lehigította 50.5-re,semmi opál.
Még a tejes derítést lehet megpróbálni, hátha az kiszedi a homályt. Nem kell nagyot hibázni, hogy az idén homályos legyen a pálinka. A hideg május miatt kevesebb cukor, több sav lett a korai gyümölcsökben és egyre másra panaszkodik mindenki, hogy így még nem járt soha. Persze lehet, hogy nem alkalmaztál Szöllősi szűrőt a cefre főzésnél, az valamennyi kozmaolajat kiszedett volna. A szűrésnek utánanézhetsz az egyszeregy 10. oldalán, a tejes derítés meg a 16. oldalon van leírva. Hogy miért lesz opálos a pálinka, arról írtam egy csomót a 5157, 5213, 21894, 25545, 30898, 30981, 36622, 37906, 39267, 50488 hozzászólásokban.
Nem tudjuk a cefre (leucin, izoleucin) tartalmát csökkenteni akkor az élesztők életműködését kellene lerövidíteni. Így kevesebb olajat termelnek. A lerövidítés cefre függő. A hosszú utóerjedési szakaszra nincs szükség, szerintem.
Mi a véleményed a víz keménységtartalmának felhígulásáról desztillátumhoz adagolás közben? :-)
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
na erre en is kivi vagyok,fater kifőzte a faepret, lett valami 70%-os, jó drága gyóccertári deszt vízzel befokolta 49,5-re,aztán totál opál a két liter nedü. ő sem járt még így soha!!! Próbáltuk a lefagyasztós-filteres megoldást,de nem oldódott meg. Iszom így. A kiforrásnál voltak furcsaságok,meg a főzés elött kicsit ?ecetes? szaga volt. Lehet az befolyásola a végén?
üdv,mindenkinek kérdésem elöször föztem aromatornyos fözöbe s barack pálinkát 69fokos lett le vittem 49-50fokra és be opálosodott elötte mikor nem tettem bele gyogyszertári desztilált vizet addig szép tiszta volt, hol hibáztam soha igy még nem jártam. köszönöm a választ
Révai Nagy Lexikonból a szeszgyártás egy, akkoriban lényeges mozzanatára hívnám fel szíves figyelmeteket. Ezzel talán közelebb kerülünk a kozmás olaj elleni harcban. ..."Ma a kozmás olajak ára jóval felülmúlja a tiszta szesz árát, ezért a szeszfinomítók arra törekszenek, hogy minél több kozmás olajat kapjanak. A kozmás olajak mennyiségét mesterségesen szaporithatjuk, ha a cefrébe olyan amidokat (leucin, izoleucin) adunk, amelyből az élesztők táplálkozva, amilalkoholt szabadít fel."... Ez a mestermű 500 nagytudású személy közreműködésével, 1911-ben jött létre. Már akkor is merték a kozmás olaj szaporításának lehetőségét. Sajnos. csökkentés mikéntjéröl egy szó sem esett. A gazdasági érdekek már ekkor is motiválták a tudományos élet irányultságát.
Ma elmentem Szurdokpüspökibe, és én hülye, fölmentem a Muzslára. Mondjuk, túléltem. Viszont Patán kaptam 36 kg sárgabarackot, "lekvárnak való", á kétszáz forintért.
Nekem is szimplafalu van. kb fél éve leváltottam az 50 literes hűtőmet egy 2százasra.
a leváltott hőtőköpeny (saválló lemez) pont 6cm-rel szélesebb a főzömnél.Mivel én gázzsámolyal nyomatom, a köpenyt három helyen (gázzsámoly 3 lábu)bevágtam,így ráült a zsámolyra. A főzőm csavaros megoldású így beleillik a köpenybe és fel is fekszik,hogy a hő ne szökjön el kőzetgyapottal tömítek.
Eredmény:
mint Neked is nem szökik el a hő ,kisebb lángon lehet főzni!
A kecskeméti és a gönci barackpálinka termékleírásában is csak 3% megengedett magtörmelék biztosítja a magízt. A Sólyom könyv jóval szigorúbb, így fogalmaz:
"A barackmag amigdalin tartalma fajtánként változik, de még az édes magvú kajszibarackban is van annyi, hogy kimagozása szükséges. Legveszélyesebb a késői rózsabarack, amelynek magja a legtöbb amigdalint tartalmazza, ezért ennek magját feltétlenül el kell távolítani. A barackmag akkor is ízhibát okoz, ha nem törik össze, mert a mérgező anyag a csonthéjon keresztül is átdiffundál.
A barackpálinka harmonikus illat- és ízanyagának eléréséhez azonban bizonyos mértékig szükség van az ún. magzamatra. A megkívánt magzamat elérésére az édes magvú kajszibarack magját összetörik, és 30-50 dkg/hl mennyiségben visszateszik a cefrébe."
Nem írja, hogy erjedés előtt vagy után, de máshol ez van:
"...az amigdalin az erjedés folyamán enzim hatására elbomlik, benzaldehid és ciánhidrogén keletkezik belőle. Mindkettő keserű ízhatású, sőt az utóbbi erős méreg."
Ha az erjedés során bomlik az amigdalin, akkor erjedés után kell a magot visszatenni.
Még annyi, hogy: Kivétel, ha szándékosan mag ízt szeretnénk a pálinkába, pl. szokás a kajszibarack magját megtörni és 0,5kg magbelet tenni 100kg cefréhez.
Ezt úgy kell érteni hogy még erjedés előtt kell belerakni, vagy csak a főzéskor?
Ugye megmondtam, hogy mindent egyenként fogsz kérdezgetni, ha nem olvasod el az egyszeregyet. Ott van mindjárt az első oldalon, aztán a Finomításnál is...
köszi nektek a hozzászolásokat és illusztrációkat. Hasznos 5let-nek látszik mind2. El fogok kezdeni "tesztelgetni" remélem minnél kevebb cefre fogja bánni. Majd nem öntök sokat az üstbe ha esetleg a tesztelés kudarcba fulladna. :D
A pöcs nem feltélenül szükséges, az üst alját bekenni zsirral és ha így is leégeted akkor tényleg válts duplafalúra. Én már rég váltottam volna duplára csak várom még, hogy egyszer végre valahára legalább egy kicsit odakapja :DD
Köszi az őszinte választ :) Én furó géppel nem mertem féltettem az üstöt inkább kézzel dörzsöltem órákat egy puhább eszközzel :S A felsorolt dolgokon agyalok én is lehangolóan olvasom h nem vált be egyik se :) soderen agyaltam legtöbbet, mert ugy gondolom a szalma felúszik ugyis, a homok tul apro elkavaroghat benne, rácsom meg nincs vagyis rézből nincs. Már nagyon félek a következő baracktól pedig muszály, lesz mert van 4db 50literes hordóm ami lassan kiforr.
Sziasztok! Most fogunk először sárgabarackot főzni, az lenne a kérdésem, hogy érdemes e barackot tenni az aromakosárba? Ha jól tudom, nem mindegyik gyümölcsnél van értelme.
Az egyszeregy 11. oldalán a Finomítás fejezet erről szól, igaz nem írtam bele azt a magyarázó mondatrészt hogy "...azért, hogy a rossz alkotórészek jobban elválaszthatók legyenek." Majd pótolom. Viszont akkor felesleges ott az ábra, meg a magyarázgatás az illékonyságról, ha úgysem értitek:-(
Kiváncsi vagyok arra,hogy Pl a 35fokos alszeszt miért kell behigitani 25 fokra, miért nem lehet 35,vagy akár 40 fokosan tisztázni?A miértjére lennék kiváncsi. Átnéztem a linkgyüjteményt,és nem találtam benne,csak,hogy higitani kell.Vagy csak figyelmetlen voltam? A válaszokat előre is köszönöm
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Minden főző és minden cefre más, neked kell kikísérletezned. Ökölszabályként úgy kell melegíteni, hogy egy óra legyen a fölfűtés, és további két óra, amíg lejön az anyag. De ez csak ökölszabály. Ne a legdédelgetettebb cefréddel kezdd, az első adagot úgyis leégeted. Aztán majd megtanulod.
Takarítás vízforralással, hűtővíz nélkül a legegyszerűbb. Inkább többször, mint kevésszer. Mondjuk, minden feltöltés után.
Sziasztok, én is előkerültem, sőt, már egy pár napja itthon vagyok, úgyhogy nem is töröm a madzsart. :) Sőt, szereztem egy kis barackot is, már forr. Ugye, a vadgyümölcsöket szeretem a legjobban, csak tavaly cefréztem először barackot, Zsuzskának köszönhetően. Az előnyei vitathatatlanok: a.; könnyű cefrézni, b.; könnyű főzni, c.; jól ad, d.; ismerősök, rokonok imádták. (Persze, nekem is ízlett.) :) Úgyhogy kihagyhatatlan.
Néhány napig nem gyarapítom a profik ősz hajszálait kérdéseimmel. Elmegyek s..get áztatni. De, hogy ne legyek nagyon off, berakok egy élesztős képet. Cukrot is kaptak egy mokkáskanálnyit. Nehogy má' a balatoni felfújt kenyeret kelljen ennem öt napon keresztül!;)
semmi különös. Én nem a földről szedtem -nem permeteztem semmivel- nem kellett megfürdetnem. Leaprítani, 2-3 % felolvasztott és kihült cukrosvizzel indítani, majd élesztő (egyszerü budafoki) és pektinbontó. műhelybe erjesztem 22-23 fokba.
most meg tudom erositeni hogy van ertelme a forumnak es leteznek itt hozzaerto emberek.
Tegnap este kerdeztem hogy mitol lehet illetve mit lehet csinalni azopalosodassal. Most megoldodott a Ti segitsegetekkel. Nagyon egyszeru volt betenni az opalos palinkat a melyhutobe es masnap leszurni kavesfilteren es lass csodat kristalytiszta.
Mindenkinek meg egyszer koszonom az epito hozzaszolasat.
Az egyszeregy 5. oldalán (A gyümölcsök kimagozása) van két link, ami a magozógépek feltalálójának eredeti cikkeire visz, ott vannak méretek is ("tervrajz").
Norbi...
Neked is ajánlom a fenti olvasmányt, és akkor nem kell mindent egyenként megkérdezned. Nem kell minden főzés után fémtisztára maratni mindent, elég egy előpárlatos átmosás a páracsőnek, sisaknak, vizes öblítés, szárítás. Persze vannak akik iszonyú zöldes dzsuvákról számolnak be, akkor komolyabb tisztítás kell, de én még ilyet nem láttam.
Amikor előpárlatot veszel el akkor csöpögés, máskor egérfarkinca... szóval olvasd el.
Regen, mikor meg a szimpla savallo kozos fozon foztem, en is rendszeresen jartam igy. (Bocs, egy svab geprol irok, egy rohadt ekezet sincs rajta.)
Spakli, furogepbe fogott drotkorong hozta ki csak. Aztan meg jobban odaegett. Probalkoztam mindennel, szalma, soder, homok, apro lyuku lemez, semmi sem segitett. A vegen mar a cefre szurese es a le higitasa sem. Na, akkor rahagyomanyoztam a tobbiekre, es csinaltam egy duplafalu sajatot. Azota viszonylag jok a palinkaim.
Én most szereztem be egy Hobby 20 literes pálinakfőzőt, mivel kapcsalatban lenne pár kérdésem:
1. Milyen gyakran érdemes tisztítani(ecetes vagy citromsós vízzel átforralni)? Elég a szezon kezdetekor valamikor tavasszal cseresznyeéréskor? Vagy minden főzés előtt érdemes megtisztítani az oxidrétegtől? Ezalatt értem hogy ha két napig tart a főzés akkor másnap reggel citromsóval átsúrolni míg nem lesz oxidmentes csillogós réz színe? Ti hogy szokjátok?
2. A hozzá kapott kézikönyv azt írja,: A fűtést úgy szabályozzuk, hogy a hútőből a párlat csepegjen, ne folyjon. De azt is halottam, hogy cérnavékonyan kell csurognia. Vagy ez csak a hűtő teljesítményétől és a cefre leégési hajlamától függ? Mi az igazság?
3. A kajszibarack cefrébe a magíz végett érdemes visszarakni 30-50dkg/hl széttört barackmagot? Mert valahol ezt írják de valahol erősen mérgezőnek tartják. Én tettem bele kb 30dkg/hl.
Szeretnék egy olyan rozsamentes passzírozót, magozót készíteni, amivel baracktól a málnáig megoldható a magtalanítás. (Vagy vásárolni max 80 ezer forintig , de ismerve a gyári gépek árait, ez nem életszerű, hogy sikerül.... ) Anyag és szaki akad hozzá a háznál, viszont biztosan működő terv is kellene...
Láttam, hogy korábban folyt itt erről eszmecsere (Kupeci,Golyós és még sokan mások írtak róla, néhányan tán készítettek is ilyet), de nem találtam meg a pontos leírást, méretezést.
Ha esetleg valakinek volna ilyen doksija, megköszönném...
Azért gondoltam, hogy inkább cefrézési hiba miatt jelentkezik valakinél az opálosodás higításkor, mert én akárhogy burítottam mindenféle vizeket a párlatba, eddíg még nem opálosodott, csak egyszer, a barack.
Hisz a pálinka minősége 90%-ban a cefrézésen múlik, ha jól olvastam.
Én is cefréztem fosószilvát még a nyaralás előtt, 10 nap alatt tuti kiforrt, így hazaérkezés után főzés. Többször csináltam már, sosem volt jellegtelen, igaz a legjobb minőségű sárga (mirabella) szilvából.
Az eper (faeper) kóstolása is hétfőn lesz, régen főztem, az olajos íz elkerülésére ezt maximumon cukrozom (3,5%) /tapasztalatom szerint harmónikusabb így az íz/.
Almát is cefréztem, és csak köszönetemet tudom kifejezni az aprító gépes javaslatért, tökéletesen sikerült a cefre, s a körténél is ezt fogom alkalmazni (+birsalma). Az alma főzése is a jövőhét elején.
Opálosodást csak az epernél láttam kicsit (mindent 50 fokra állítok be), de majd kitisztul egy pici tejes derítéstől.
Kérdés: Hol szereztek be 0.1%-os tejet? Régen a teso-ban is lehetett kapni, mostanában sehol nem látok.
Pont azt írtam, hogy közel 20 alkalommal főztem eddíg, elég sokféle alapanyagból, de opálosodás csak egyszer volt, mikor a mézédes sárgabarackot túlhígítottam és 42-es lett.
Itt a pontos válasz. Lényeg az, hogy mennyi az edény űrtartalma. Ha tudnál a fedőbe (sisakba), páracsőbe, hűtőbe is cefrét tölteni és úgy főzni, úgy az is beleszámitana. :-))
Amúgy meg ha rutinos a cefréző akkor kizárt a "penész" ) -egy vezetett erjesztés ebben a melegben 5-10 nap alatt le zajklik - ki kell főzni - ekkor nem láthatsz penészt - és a pálinka ízletes lesz - és nem jönnek a kérdések hogy mit rontottam el :-)
Szerintem inkább kozmaolaj, alacsony alkohol fok. Ha ilyen problémád van legközelebb próbáld meg a szőlősi féle szűrőt. Nagyon sok olajat ki lehet vele szűrni, de aroma csökkenést is okozhat.
"Fiatal tudós érkezik Afrikába kutatómunkára. Első kísérletét egy afrikai bolhával végzi. Leteszi maga elé az asztalra, és ráparancsol: - Ugorj! A bolha ugrik. Ez a jelenet megismétlődik párszor. Amikor kitépte valamennyi lábát, megint ráparancsol: - Ugorj! A bolha nem ugrik. Az ifjú tudós megismétli néhányszor a parancsot, egyre hangosabban, de a bolha csak nem ugrik. Ekkor leül az írógépe elé, és papírra veti első tudományos megfigyelését: - Az afrikai bolha megsüketül, ha kitépik minden lábát"
Azok a vizek amelyeknek magas az ásványianyag tartalma ,- elsősorban vastartalom - opálosodást okoznak és alacsony hőmérsékleten kikristályosodik. Ez nem rögtön a hígítás után történik , hanem később. Próbáld meg ásványvízzel és ioncserélt vízzel hígítani és kb fél év múlva nézd meg az üveg alját. Ha ennél hamarabb elfogy , akkor ez nem probléma.Nekem ez a tapasztalatom.
SEMMILYEN VÍZTŐL NEM LESZ OPÁLOS A PÁLINKA HA NINCS MAGAS KOZMAOLAJ SZINTJE !!
Ma teszteltem egy megy pálinkával - csap víz - ion cserélt víz - deszt víz - szénsav mentes - és szénsavas vízzel - 40 % ig opálosodás nélkül !Kozmaolaj szűrés nélkül - mindegyik opálos lett 40 % nál és ami meglepő lesz neked 52 % nál sem a sav mentes sem a szénsavas nem okozott opálosodást !!
Ajánlom minden hobbi főzőnek hogy oldja meg a kozmaolaj szűrést - hisz semmibe nem kerül :-)
Aztán majd nem kell válogatni -hogy mivel is hígítsam - ( hogy mivel hígítod ) a csap víz sok helyen ion cserélt csak ezt nem tudjátok !- nagy vas vagy más fém ionok miatt sok helyen alkalmazzák ! A deszt víz nagyon éhes - szomjas ezért is csak magába nem innánk meg mert káros lehet - de a pálinkából el veszi ami neki kell - s így együtt már iható - hozzá nem ad semmit - az összes többi víz akár ízt akár ásványokat -hozzá adnak - nem biztos hogy ez káros a pálinkának - nekünk biztos nem !
A barack sajnos gyorsan leég. Ha szimpla főződ van nagyon nehéz nem leégetni. Azt javasolom hogy alakíttasd át dupla fenekűre és nem fog leégni. Takarításhoz próbáld meg a hidegzsíroldót nekem ez vált be legjobban.
Normálisab vagy mint sok hazai agyon művelt túl okos de kérdezni nem tudó vagy nem akaró honfitárs !
Az hogy tele van az írásod helyesírási hibákkal -sokkal kevésbé irritál mint akik a második hozzászólásukban már oktatják a többieket -hogy kell mit kell - én is kezdő vagyok -bizonyos értelemben de nem oktatnám még véletlenűl sem a régi fórum társaimat akiktől tanultam a "pálinkafőzést "
Az opálosodást több minden okozza. A szénsavmentes ásványvíz nem jó, mert a nevében is benne van magas az ásványianyag tartalma, ami kicsapódva opálosodást okoz. Oka lehet még a kozmaolaj, 50 alatti szeszfok, alacsony hőmérséklet. pl hűtőben
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
...no azért látom, hogy megy ez Neked jobban is, ha kicsit összekapod magad és talán vissza is olvasod, amit írtál...vagy ezt most nem Te írtad, mert az előzőhöz képest nagy a javulás...
...vagy lehet, hogy az alvás segített???...
...az is sokat segíthet, amit a Feribá ajánlott, csak akarni kell...
Hat igen a barackkal nincs is problémám azt tudom higitani, de azt a fránya szedrrel nem tudok mit kezdeni, most reggel betette a mélyhutobe egy uveggel és majd este kiprobálom amit ajánlottatok.
Már azon is gondolkodtam hogy lehet hogy amikor a végét engedtem akkor egy kicsit opálos volt amit beleengedtem és ez okoztam az opálosodást, de a 60as nagyon tiszta volt.
Sorstársak vagyunk:-)) Én is csak az elemit végeztem el magyarul. Elég helyesen írok, de azért minden írás után vagy írás közben megnyomok egy jobb klikket, ott az ablakban ráklikkelek a "Helyesírás-ellenőrzés" gombra. Ebben az esetben a gép aláhúzza a helytelenül írt szavakat. Persze a fogalmazásban nem segít.
Azonban, néha én pironkodok, amikor az "igazi" magyarok küzdenek a helyesírással. Náluk "egyenlőre" "nől" a szilvafa.
Erre a jelenségre nagyon oda kéne figyelni. Vagyunk egy páran, akiknek nem opálosodik a pálinkájuk, de azt még nem tudjuk, hogy miért.
Volna egy kérésem. Egy kis pohárkában próbáld ki felhígítani a pálinkát nagyobb mértékben. Nekem nem opálosodik bármennyi vizet öntök hozzá. Igaz nálam nagyon kevés fajta van, de amint látom a Te szortimented elég széles.
Remélem maradt még abból a sok fajtából valami és ki tudod próbálni.
Ha nem akarsz cikizni akkor minek cikizel. Sajnos vannak emberek akik nem sajat onszantukbol nem tanultak meg fogalmazni pont magyarul hanem a sorsuk hozta igy es ha neked a magyar mellett meg rad eroltettek volna egy masik anyanyelvet akkor kivancsi volnek Te mit is produkalnal.
...már megbocsáss, nem akarlak cikizni, de elovastad, amit írtál???...esküszöm, hogy szegény nagyanyám, a jó Isten nyugosztalja, a két elemijével, különben írt és fogalmazott...
...tisztelj már meg bennünket annyival, hogy ilyen förmedvényt nem írsz ide legközelebb, mert
ez az igénytelenség, elég sértő nem gondolod???...ez nem az anonim alkohoholisták gyülekezete...
Ahhoz képest h ősszel kezdted jó sok féle gyümölcsöt kipróbáltál. ;) Narancs állítolag sok kozmaolajat tartalmaz pedig. Én desztilált vizet használok 200-300ft/5liter. Csapvizet csak ha lenne víztisztítom akkor használnék.
Hát én nem értem ezt az opálososdàs dolgot! Még az összel föztem életem elsö pálinkáját, ami történetesen körte volt. Jó lett, elfogyott. Másodjára sárgabarackot, amit sikerült elhigítani, 42%-os lett, de kicsit opálos. Jó lett,ettöl független is, elfogyott. Azóta föztem talán 20 alkalommal, mindenfélét. Alma, szilva, vadkörte, bicske, narancs, eper, akácvirág, bodzavirág, fenyörügy, cseresznye, megy, öszibarack. Mind jó lett. Elöször még lepároltam a vizet visszahigításhoz, aztán szénsavmentes ásványvizet, mostanában sima csapvizet használok (itt elég jó minöségü). Nem szoktam finomkodni, tölcséren+kávéfilteren keresztül öntöm, ahogy csak lehet. Opálosodás a 2.fözésü barack óta egyiknél sem volt?
Ezek szerint az opálosságot nem a víz minösége okozza.
Ja, el is felejtettem mondani, hogy csak egy barna kávéfiltert használok szürésre. Egy alkalommal, maximum kettö fogy el. Elötte kozmetikai vattakorongot használtam, de abból mindíg láttam lebegni valamit a párlatban.
Szerintem szürd át aztán meglátod mi lesz belőle. Az itt forumozó kollégák elég nagy része kisüsti módszerrel, 2 menetbe főznek. Ha nem valami szuper szerkód van akkor az 1. főzettel még csak alszeszt kapsz. Az, hogy 1 főzés után erős párlatod van azt gondolom a túlzott cukrozásnak köszönheted.
Erre mások okosabb válaszokat tudnának adni. Most be kell érned velem :) Szerintem ott még jobban. Bérfőzdébe csináltattad? Ha nem otthoni módszerek közt "nehéz" egylépcsősbe elkészíteni.
A barackod jó lett azt mondtad akkor valószinűleg csak az kozmaolaj lehet a hibás. Jól lehűtve nagyobb sikerrel lehet átszűrni a párlatot. Elvileg lehűtve a felszinén is látszódni kellene az olajnak. A linkgyüjteménybe hasznos tippek vannak a hibás párlat javítására ha elolvasod.
Senki nem szólt hozzá h takarítsam ki a leégett üstöm :) gondolom nincs rá praktika :S 2. napja sikálom, amikor kezdtem elérni az alját a dörzsiről puhább fémes jellegű "szivacs"-ra váltottam. Közbe használtam forró vizet, ecetet, 70fokos előpárlatot, domestost, cif-et, homokot mindent. :/ Azt hiszem a tanuló pénz meg van fizetve. Próbálom még felhígitani főzés elött jobban, kisebb lánggal fogok tüzelni, és valószinüleg átforrázott szalma mellett fogok dönteni, de már előre félek a következő adag baracktól. :)
A barack cefre ha nem vizezted sürü nagyon, sztem teljesen normális h csak egy kis lé van felül, nem lehet olyan leves a teteje mint egy cseresznyének pl. Jó ötlet szürd át, de elötte tedd mélyhűtőbe.
Az erjedés végeztével nem szükségszerű, hogy minden lesüllyedjen a cefre aljára.
Nekem a barackom 7 nap alatt elkészült...volt még pár cm bunda a tetején de a kolyogó már nem dolgozott, így főztem, nehogy a melegben megromoljon. Főzzed Te is amint tudod!
Atolvastam amit ajanlottatok multkor, de valahogy nem lettem okodabb az opalospdassal kapcsolatban, mivel a 60 sargabarackot higitottam 50re ez sokerult, de sajnos lett egy masil gondom, megpedig: volt 30 liter fan termo szedrem piros, a cefrezes jol sikerul de sajnos kijptt belole 65 fokos 3,5 liter es ezt akartam levinni 50re es opalos lett ugyanazt a vizet hasznatam mint s baracknal tehat a vizzel nem lehet gond, a viz mellette volta higitandonak 2 napig tehat egyforma homersekletu volt , lassan kevergetes mellett engedtem bele 2,5 dl vizet es vegere tisztara opalos lett, mit tegyrk vele illetve miert lett ilyen? Mit tegyek vele? /az az otletem tamadt hogy atszurom egy borsxuron amiben 10 db szuropapir van/
masik problema van 200 liter s barack cefrem tettem bele elesztot, 1 kg cukrot, ph beallitva, forras meg volt 19 napos a cefrem es mar nem kepzodik bunda de meg nem lepte el a cefre vize csak nagyon kpnnyu barack le van felette - mar kesz szerintetek?
Végigolvasva és belegondolva pontosan ez történik az általam használt rendszerben.
A tanácsot pedig a korábban általam is írtakkal együtt megfogadom.
Az első barack főzés eredménye némi szellőztetés után 64°-on is gyümölcsös, alkoholt alig érezni. Ha tisztán "belenyalok" sem akarja exkavátorral felszántani sem a szám, sem a torkom... pedig csak 2 napot állt. :D
Bevallom, az összes érzékszervemnek kívánatos a végeredmény. ;)
Ha a túlzottan elvett rézelejét nem számolom és az 50° alatti rész sem, a közepét 50-re fokolva 2,1L kész pálinkám lett a 18L-ből (25°-on 4,2L lett volna, de itt még mindig nem számolom az elejét és a végét...).
Ha minden hordó egyformán ad, lesz kb. 8,5L 50°-ra beállított pálinka, + ha lefőzöm az elejét és a végét (lényegesen gyengébb aromával) még abból elvileg további 1-1,5L körüli pálinkát kaphatok. Amit ha keverek a többivel, elvileg akár 10L 50°-os, "jó" minőségű pálinkát várok a bő 80Kg barackból.
most jön a 2. -> 1. főzés. sajnos itt volt némi kavarás (mire hazaértem volt 3 jelöletlen üveg 1-2dl párlattal. Biztos ami biztos, összeöntöttem, nem tudtam melyik mi... nem szeretem ha más is belepiszkál... mind1)
Jelenleg 1,6L-körül járok, az alkohol szint ~54° (átlag ~64°). Ezt most leengedem ameddig jön.
Nem az átlagodat vonom kétségbe, csak figyelmeztetni akartalak, hogy a második főzés után ha beállítod a szeszfokot akkor már számít (nekem legalább is számít) az a 2-3 fok.
A sárgabarack cefrém tetején egy hártyányi penészréteg van. Ez normális?
Gondolom nem.
Holnap elviszem kifőzetni, de csak pár nap múlva fogja a főző kifőzni. Eddig 19 fokos pincében volt 17 napig, de aggodom, hogy a főzőnél ebben a melegben tovább vastagszik az az izé. Penész vagy mi. Szerintetek ez ecet? Le kéne szednem? Vagy kár macerálni?
Kell ezzel valamit tennem mielőtt holnap du elviszem?
A cefre az elején kapott élesztőt meg pektinbontót, meg vitamint.
Következő főzésnél feljegyzem az adatokat pontosan és összevetem.
most tisztázott azt a 3 liter alszeszt.
meglátom mennyi lesz az eredmény, 17 literes kuktával, indukciós főzőlapon, 100 fokra állítva. Pontosan 30 perc múltán indult meg a csöpögés( gondolom a túl kis mennyiség miatt).
Az első 2.2dl megfokolva 82%-os. A hőfokmérő is kb ennyit mutat celsiusban a páracsőben.
Igazából, nem tudom mit tegyek! Hagyjam ezt az 50 literes főzőt evvel a nagy réz sisakkal és
próbáljam meg, hogy csak egyszer főzök, vagy cefrefőzéshez csináljak egy kisebb sisakot
Igen, egyelőre csak tűnik a dolog, később majd eldöntöd mi is az igazság:-)))
Ha ugyanarról a cefréről, ugyanolyan mennyiségről van szó, akkor végezzünk egy kis összehasonlítást:
I. 1,7*60=102 102 : 50 = 2 liter 50 fokos pálinka a kihígítás után
II. 3 * 28 = 84 84 : 50 = 1,68 liter 50 fokos pálinka lenne elméletileg!!! Sajnos az újrapárlásnál még lesznek veszteségek, mennyiségben és minőségben is. A minőség csak saját vélemény (?????)
Kíváncsi lennék még a lepárlási időkre is. Szerintem az 1,7 liter lepárlása több időbe került, mint a 3 literé.
No, ez tűnik nekem a logikus magyarázatnak az én "problémámra.
Az 50 literes főzővel+20 literes réz sisakkal ugyanannyi cefréből kevesebb, ám magasabb szeszfokú párlat született, mint a 25 literes, normál fedő el ellátott zománcos fazékban főzött el. Előbbinél lett 1,7 liter 60%-os, míg utóbbival 3 liter 28-as. A nagyban én sem láttam értelmét a tovább főzésnek, mert már két hőfokmérő is 100fok felett járt. (Egy a sisakban, egy a páracső tetején)
Alig csöpögött és ízlelésre sem volt érezhető íze, szinte víz volt. Ám semmi opálosság, ellentétben a gyengébb, többel.
Lehet, valahogy csökkentenem kellene cefrefőzéskor a deflegmációtés azt csak második főzésre tartogatni.
Köszi, de részemről inkább a tapasztalati utat választom. Megfigyelem, hányadik feles után leszek bátor és hányadik után bölcs, aztán abból kikövetkeztetem a tutit ... :-).
Nagyon szimpatikus vagy, amikor azt mondod, hogy akkor sem értem:-)))
Szerintem rajtad kívül sokan nem értik és ezért megpróbálom érthetővé tenni a dolgot.
Amint már megállapítottuk, ugyanannyi alszeszt ért el a kolléga, mint, amit megsaccoltál, tehát nem hagyott sokat benne.
Nem ők állnak le ilyen magas %-on, hanem a rendszer! A kolléga meg is jegyezte, hogy idő illetve fűtés hiányában 47%-nál leállt.
Ez azt jelenti, hogy ebben a pillanatban egy kritikus ponthoz ért. A cefrében nagyon kevés volt már az alkohol. Főzte a cefrét, de csak annyi hőt biztosított a hőforrás, amennyit a sisak levegő hűtése kiegyenlített. Felszállt a pára, de a deflegmátor falán visszahűlt, visszacsorgott és kezdődött minden előről.
Ahhoz, hogy ezen átlépjen fokozni kellett volna a fűtést. Sajnos nem lehetett, mert kicsi volt az égője, ennyit bírt.
Abban az esetben, amikor valamilyen módszerrel, meg tudta volna növelni a tűz erejét, akkor megindult volna egy nagyobb hőfokon (cefre hőfkáról van szó) a csöpögés (folyás), de már majdnem csak víz folyt volna. Ehhez már nem volt szufla.
Az alszesz magas alkoholfoka is ezzel magyarázható. Nagyon lassú főzés esetével állunk szemben (1,5 2 dl/fél óra). Sőt egy komoly deflegmátor után egy relatív vékony cső következik (keresztmetszet csökkenés). Ilyenkor a deflegmátorba (sisakba) a gőzök sokat időznek, többször nekiütköznek a falnak és a nehezebbek visszacsorognak a falon. Csak az alkoholban gazdag részecskéknek van esélyük tovább jutni.
Mindenki megfigyelheti ezt a jelenséget. Főzés közben egy kicsit durrantson alá, aztán vegye vissza annyira, hogy épp csak csöpögjön. Mérjen alkoholfokot mindkét esetben és meg fog lepődni a különbségen:-)
Ezért kell nekem nagyon figyelni a fűtésre, mert fával tüzelek.
Szerintem az ilyen kiválasztás után vétek visszahígítani és újra főzni. Sok aroma és íz anyagot vesztünk el így. Kész van ez egymenetben is (nem egylépcsős).
Természetesen ezt már mindenki maga dönti el és választja a helyes utat.
Az a korai szőlő mit csinál??? Érik már???? Nagyon vásik rá a fogam:-))))
Bodzapálinka, yeah!:-)) Hűű, de finomat kaptam ma. A gyümölcséből lett készítve, erősen cukrozva, a gazda azt mondta, alapból semmi sem lenne belőle, olyan minimum a cukra a gyüminek. Alumíníum üst+sisakú főzőben készült, de most ez sem érdekel, mert mindet megiszom.:-) Azért nem egy barack, de rettenetesen gyümölcsös az íze, semmi rosszat nem tudok mondani róla, csak jót. 50%-os, de nagyon jól iható, igazi Bumm a fejbe, igazi jó pálinka, erős gyümölcs ízzel.
A Zimek mióta vállal bérfőzést? Egy-két éve még nem csinált, azt tudom, mert azt mondta, neki b*szák össze a tisztafajú árja főzőjét minden szutyokkal. Csak a haveroknak főzött, vagy Te is köztük vagy, vagy szarabbul megy a bolt.
Egyébként, ha jól számolom, kb. 100-ért főz egy litert, az tényleg elgondolkodtató, csak negatív felhanggal. Végül, a szuper aromaleválasztó valóban csodálatos illatú cuccokat produkál, csak az az íz....... na az jobban hiányzik, mint a zöld fű a nemtommilyen bácsinak.
Azért hivatkoztam arra a hozzászólásra, hogyha alul rákattolsz látod, azt a hsz-t. De itt van:
"Jó van belőle 3-4-5 tányéros.. Na most olvasgatok , 1 tányér 1 lepárlás ami azt jelenti, hogy 3 tányérral, 4 lepárlás???És még ott a 4-5 tényéros stb. Miért kell ennyi? Egy buboréksapkás lepárló, kb ugyan az mint egy thumper. Ki fogom próbálni, elvileg üst + 1 thumper = egymenet. (2 lepárlás egyben)"
Ez is egy olyan butaság, amit irtani kell:a gőztérbe nem tudsz cefrét tölteni, tehát a 100l az üst névleges térfogata, ami színültig töltött üstöt jelenti. Gyakorlatilag 70-80l cefrét érdemes beletölteni a kihabzás miatt, de mondjuk a körte nem habzik, abból mehet 90l is egy 100l-es főzőbe.
Gabi51
Érdekes, hogy csak a szlovákoknál terjedt el a másik butaság, a "metilfogó". Egyetértek rézművessel, egy jól karbantartott berendezésnél ismeretlen fogalom a "rézeleje", én sem láttam még élőben. Az előpárlat főleg etilacetát és acetaldehid, metilalkohol ugyanolyan arányban van benne, mint a pálinkában. Az előpárlat és rézeleje közötti különbségről, a metil leválasztás lehetetlenségéről szól az egyszeregy 11. oldala.
zozomax
Jól sejted, a likőröket a cukortartalom miatt nem lehet fokolni a mi fokolóinkkal. A cukor ugyanis növeli a folyadék sűrűségét (régi szóval fajsúlyát), ezért alacsonyabb szeszfokúnak "nézi" a fokoló, hiába öntöd utána a szeszt, a cukor erősebb.
Szkajvolker Lajos
Én keressem vissza, hogy mit kérdeztél 70-nel ezelőtt, és még válaszoljak is rá?
...az a kis tartály, amit az ilyen "parasztvakítós" főző páracsövére biggyesztenek, teljesen feleslegesen, csak arra jó, hogy attól ne tudd rendesen kiszárítani a páracsövet és akkor jön a
zöldes dzsuva, Te meg azt hiszed, hogy az választotta ki...próbáld ki egyszer, meleg trisós vízzel kiöblíteni és a hajszárítót a csőre illesztve pár percig fúvatni, hogy kiszáradjon...
Köztudott hogy magánfőzésben max 100 literes üsttel lehet ténykedni odahaza.
Az lenne a kérdésem hogy ez a 100 liter az üst mérete?? vagy az üst és a páratér méretét is bele kell vennem.Ugy hallottam hogy az üst és a páratér összességének az ürtartalma nem haladhatja meg a 100 litert tehát a páratért is bele kell venni az ürtartalomba.Nem tudom hogy helyesen tudom e .kérem aki tudja a pontos választ segítsen
...azért nem szólnak, mert ez tényleg így van, igaza van a Táltosnak...
...aki már évek óta főz otthon és jól karbantatott (tisztán eltett) főzője van, az már régen megtapasztalhatta, hogy ha az ilyen tiszta főzőt, akár hónapok múlva előveszi és elkezd vele főzni, akkor sincs zöldülés, kékülés vagyis "rézeleje", meg mindenféle mocsok, amiről néha egyesek beszélnek, legalábbis én ilyeneket az enyémnél sosem látok...pedig mielőtt a gyűjtő üvegembe csorogna az anyag, mindíg használok finomszűrőként, kozmetikai vattakorongot...
...azon pedig minden meglátszik...gyanítom, hogy ez a rézeleje dolog, már régtől fogva azért
alakult ki, mert a régi sok szar, ecetes cefrézés miatt felmaródott a réz védőrétege...
...de az éjszakai tilosfőzések is lehetnek az okok között, mert amikor alig várták, hogy vége
legyen a főzésnek (nehogy a finánc kiszagolja) nem nagyon tisztogatták szárítgatták az üstöt,
páracsövet, hűtőspirált, hanem usgyi eldugni...az egyik alkatrész ment a disznóólba, a másik az istállóba, pincébe, ahol gondolták, hogy a fináncok nem találják meg...
...így aztán a dzsuvásan eldugdosott rézalkatrészeket vastagon belepte a "grünspan", vagyis a rézrozsda, ami az első főzés elején vastagon kijött és persze mérgező is volt, de nem a metil miatt, amint azt az okosok állítják...
...Miklós1 is bemérette akreditált laborban, több otthonfőzött pálinkáját és az eredmény az volt,
hogy a metilalkohol mennyisége, még az egészségügyi határéték alját sem érteel...
...ugyanez van a réztartalommal is... Vasbicajos fórumtársunk többünk páleszét bevizsgáltatta
réztartalomra és az eredmény szinte ugyanez volt...pedig az én cuccomban aztán minden rézből van...de azért "illemből" én is elveszem finomításkor az elején, azt a 1/2-1%ot, de nem a metil miatt, hanem mert ott más kellemetlen anyag is jön, ami elronthatja a jó páleszt...
...és az 5-poharas visszakóstolást pedig mindenkinek melegen ajánlom...
Közben megtaláltam a doksit, hogy hogyan kell titrálni, eléggé hosszú és nagy precizitást igényel, hogy pontos legyen az eredmény. Ha érdekel valakit, felrakom fájlmegosztóra.
Nem azt írtam, hogy nem kell elvenni sehol semmit az elejéből.
Azt akartam írni, hogy nem kell túllihegni a dolgot.
Amit leírtam, azt laboratóriumi mérések alapján tettem.
Válaszodból azt gyanítom, hogy nem olvasgattad még a reggelinket.
A főzés nem arról szól, hogy mint Mr. Nol (youtube) cefrézzük és főzzük, sok-sok tapasztalat kell ahoz, hogy (esetleg) meghaladja a bérfőzdék minőségét.
...hallottad már azt a kifejezést, "paraszt-vakítás"???...na ez az...nincs olyan, hogy metilalkohol-leválasztó...ez egy hülyeség, de egyeseknek (akik nem értenek hozzá), jó pont lehet a főző vásárlásnál, mert már hallott a metilről és tudja, hogy az veszélyes...
...ilyen egyszerű cuccal nem lehet metilt leválasztani...
Mindig felöntöd, végén lesz finom szamócaszörpöd. Kölökkoromban a fater tokaji borát dézsmáltam a bárszekrényből, aztán hogy ne legyen feltűnő, mindig visszaállítottam a szintet . Igaz így is feltűnt a ténykedésem, de csak a későbbiek folyamán.. :-)
Hát sima szeszfokolóval... teliloccsant, leolvas :-)... Mondjuk hőmérséklettel nagyvonalúan nem foglalkozom, de Killernek is igaza lehet, hogy az ilyen elegyeket már nem pontosan méri. Gondolom kerül bele a lével a vízen, aromán kívül némi szárazanyag is, meg gyümölcscukor...
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Likört mérése nem pontos, ezt megtapasztaltam én is a szamóca likör készítésekor. Induló 50fok 4 liter, fél kg szamóca, 20 dkg méz( kb 3dl vizbe oldva ), pár füszer. következett a fokolás alig volt 30 fokos. Nem értettem arra gyanakodtam h a szamóca sok levet eresztett :) következő lépés 1 liter 70fokos töltöttem rá, fokoló szerint alig változott. Na mind1 úgy hagytam aztán kínálgattam a müvem és azt a válaszokat kaptam h likörhöz képest nagyon erős XD. Azóta közel 1,5 liter desztilált vizet és pár kanál cukrot kapott még a likör. :)
...szerintem is azért ilyen erős (60-62%) az alszeszed, mert a felét benne hagyod az illatanyagokkal és aromákkal együtt (amik a főzés végefelé is jönnek)...
...cefrefőzéskor, amint a csorgást a fűtést visszavéve beállítottuk, semmit nem veszünk el, csak "kicsavarjuk" amíg csak van benne alkohol... a kapott végeredmény, még jó cefrék esetén
is, max 30-35%-os...pisztórius tányért használva esetleg 40-45%...
...valami ott nálad nem igazán stimmel...én is főztem konyhai gázrezsón az első főzőmmel (lakótelepi 20-as), aminek az átfolyós hűtőjét 3m 8-as rézcsőből csináltam, de a páracsövem
22-vel indult...de ebből is mindíg 25-30%-közötti alszesz lett, ha lassan, ha gyorsan jött akkor is...egyébként a fűtés intenzitása akkor jó alszesznél, ha 1-óra múlva csurog és 2.5-3.5-óra alatt lejön az egész csontra, függetlenül az üst méretétől...
A likőröket szeszfokolóval nem lehet fokolni, a beletett mindenfélétől megváltozik a sűrűsége. Egy elég drága titráló laborfelszerelést használnak tudtommal a likőrgyárak is a szeszfok meghatározásához.
En szivesen kostolnek par jo otthoni fozetet, viszonzaskeppen az enyembol kinalnek.
Templomhegyi uram, nemtom mikor lesz a zd, tavaly felajanlottad viszel mintat az enyembol, ha elviszem j.berenybe. Idenre is aktualis? Bodzavirag, cserko, faeper, meggy es barack az idei felhozatalom.
Asszonynak a kedvence az a likőr lett, ami úgy készült, hogy egy liter vegyespálinkába került másfél - két kiló átpasszírozott málna, majd két nap állás után le lett szűrve. Finom lett, de igen felhígult a málnalétől, alig 20 fokot mérek. Ilyen célra a jövőben fogok hagyni higítatlanul pálinkát.
A fórumos ismeretekkel - köszönet érte mindenkinek - olyan leveket főztem, hogy környékbeli régi "szaktekintélyek" is megkérdezték hogyan készült és végig is hallgatták figyelmesen amit meséltem. Pedig tavaly főztem először.... :-)
A tavalyi kökény és a mostani kajszi különösen jó lett.
Nem hiszem hogy túl sokat számítana ez a bazi vaslap, amikor neked full réz üstöd van, ami négyszer jobban vezeti a hőt mint a vas...sztem nyugodtan lehet alatta ésszel tüzelni. Profi konyhai edények se véletlenül vannak rézből. De ha már alá akarsz tenni valamit, akkor miért nem alumínium lapot? Könnyebb és nem is olyan vészesen drága, viszont a vashoz képest több mint kétszer jobb hővezető. http://www.muszeroldal.hu/assistance/hovezetesitenyezo.html
Látod erre nem is gondoltam, lehet benne valami. Mondjuk nem ismerem a vörösréz ilyen(szúró?) lánggal történő érintkezésének a következményeit de mintha olvastam volna, hogy hosszabb távú használat után képes a bestia akár átlyukadni is.
Az is igaz, hogy az én üstöm 24l-es, ami 17-18 liter(plusz az önsúly) cefrét feltételez.
Nekem is egy hasonló vaslap van a gázégő-re helyezve. Gondoltam már rá h lehet hőveszteségem ez által, de jobban oszlik a hőleadás szerintem. A másik oka, hogy használom: a megtöltött üstöm 40kg felett is van olykor az üst alja nem túl vastag, na most ha ráhelyezném úgy a gázégő-re félek h megnyomná, megsértené az alját. Te se birod csak úgy rátenni a tüzhelyre az üstöt, a 4 vékony "tartó" megnyomná szerintem.
Bocsi, fokoló kimaradt. Kettőt használok, mindkettő gazdaboltban vásárolt, süllyedéses elvű üveg kivitelű. Az egyik még nagyapám öröksége (kb. 35 éves) a másik 1 éve került hozzám, pontos előéletéről ne sokat tudok.
A skálán midkettőnél szerepel a "hitelesített" szöveg, a különbség, hogy az egyik 85°-ig a másik 100°-ig van skálázva.
Amúgy a főzés során, ha a műanyag hordóból kikerült, az üsbe önve azonnal zár, tűz. Rézen átfolyik, kizárólag üveg edénybe.
Mérésnél üveg mérőhengerbe töltve, az előbb említett üveg fokolóval...
Majd fokolás után is üvegbe töltve (itt futólag érintkezik egy mércés műanyag kancsóval.. bár az a pálinkán és vizen kívül nem sok mindent látott.)
Összesen 4 kis hordó cefrém van, ez bő 80kg. A kb. 0,9g bontót 1l vízben feloldva, arányosan kimérve osztottam szét köztük, majd 2x mosott kézzel (nem kiszuperált fakanállal illetve egyéb eszközökkel) kevertem át.
Ez után a légmentesen lezárt hordókat 2 naponta jól megráztam, minden 2. rázás előtt kupak le, belenéz, szín, állag, illat rendben van-e (már amennyire 1 éves tapasztalattal ezt meg lehet ítélni. :))
A most leválasztott középpárlatból kis mennyiséget fokolva igen kellemes illatú (virágos-barackos) és ízérzetű párlat, pálinka született.
Ami a tüzelést illeti, kiérzek némi célzást a "vasamra". Olyan hőelosztót fogok készíteni belőle(egyfalú főzőhöz), hogy a nyálatok fog csorogni, legjobb pálinkátokat fogjátok térdenállva felkínálni egy belinkelt képért :D /Gyün ám az önbizalom:)/.
A főzés paraméterein a lehetőségeim tekintetében nem nagyon tudok változtatni (pl. fűtés teljesítménye), igazából a kérdésem, hogy így "gyengébb" fűtéssel, még ha tovább is tart (én bajom, mondjuk) a kapott párlat tartalmazhat-e több káros mellékanyagot, pl. metil összetevőt?
A fűtés pedig a lángvető elvételével felerősíthető, úgy próbáltuk korábban kb. 4,5-5 órára csökken az idő, de igen nagy eséllyel odaég.
Sziasztok.Szerintem azért marad magas szeszfokú az alszesz,mert a cefrében hagyod a felét.Első főzéskor nem kell leállni akkor,amikor nem ízlik a kifolyó anyag,és egy kicsit jobban alá kellene gyujtani.Egyébként egy főzetből mennyi liter jön le?
Az üst kb. 35L-es. A deflegmátor rész menetesen, gumi tömítéssel csatlakozik. A páracső csatlakozás átmérője ~1cm, ez kis mértékben szűkül kb. 8mm belső átmérőre, ami marad is a kifolyásig.
A felülete nem kúpos, azaz csak nagyon kis mértékben, a felületén kb. 170° a szög.
Az elején leveszek kb. 1,5dl-t rézelejének. Utána leengedem 50-55°. Ami ez után még jön, tekintem utópárlatnak.
Az összes rézelejét és utópárlatot végül összeöntöm, majd az utolsó főzetbe (ami a maradék gyümölcs, kb. 8-10kg) öntöm és lefőzöm.
Itt is leveszem a rézelejét 1,5-2dl majd a középpárlat ismét 50-55°-ig engedve.Természetesen ez a főzés már lényegesen kevesebb aromát ad vissza, elsőre kissé karcos, 1 hó pihenetetés igényel minimum, legalább is a tavalyi szilvánál ez volt a tapasztalat.
Itt még engedem az utópárlatot is, aminek sorsáról akkor döntök.
Vagy "javítom" némi aszalt gyümölccsel és lesz kb. 35-38°-os ágyas-likőr... vagy nem.
Szeretnénk többet tudni a deflegmátorról, az megmagyarázna mindent, Te legalább annyit írtál róla, hogy "deflegmátor", Kaktuszpeti még ennyit se. A fokolódat is leírhatnád egy kicsit, hogy komoly darabnak lehet-e tekinteni. Átlagos sisakos pálinkafőzőkkel ilyen eredményt nem lehet produkálni cefréből, csak alszeszből. Az sem világos, hogy ha "ezt a részt" leengeded 50-55%-ig akkor mit engedsz le 35%-ig, meddig pálinka, és honnan utópárlat?
Hát kostóld meg :) amit én tegnap oda égettem vége 1,5 liter az olyan büdös és az ize is szörnyű. Valakinek van jó ötlete amugy üst takarításra 1-2cm szenesedés van az üst alján. 1éjszaka áztattam vizbe, reggel neki estem spaklival a nagyjának, ujabb áztatás után cif+dörzsivel nyomattam megszakításokkal, de több mint egy orát és még közel se tiszta. :/
Csatlakoznék Kaktuszpetihez, miszerint nekem is az első főzet igen magas szeszfokkal indul, és marad is.
Körülmények:
Full réz üst, deflegmátor, páracső és hűtőcső. A gyümölcs (tavaly, első főzésem... Szilva) idén Sárgabarack.
Egy főzés kb. 18kg szín (bio - permetezés nélkül, vegyszermentes talajban álló fáról) gyümölcs+ 2-2,5l víz. SEMMI CUKOR, SEM ÉLESZTŐ! (14-15 nap érés lezárt műanyag hordóban, 2 naponta a hordó billegtetésével felrázva) Ez megy fel tűzhely legnagyobb égőjére (lángvetővel, mert szimpla aljú az üst).
Kb. 1,5-2 ór alatt indul meg, szilva ~90° barack ~ 79°. 1,5dl leveszek rézelejének (ezen látszik). Ezután olyan tiszta, igen kellemes virágos-gyümölcsös párlatot kapok, mely fokolva már érés nélkül is igen kellemes, sima. Kimosott, öblített üvegben a befokolt párlat szemre tisztábbnak tűnt mint a csapvíz (tisztított vízzel fokolok).
A főzésnél ezt a rész szilvánál 55°baracknál 50°-ig engedem, majd kb. még leengedem szilvát 35-40°-ra de itt már teljesen eltűnik minden kellemes illat és aroma. 35%-alá már nem is nagyon megy, onnantól igen pazarlónak tűnik tovább főzni (35->30°-ig kb. 1,5dl és 45-50 perc).
Alap esetben az alszesz szilvánál 66° lett, a barack kb. 62°.
A kérdéseim:
Csak egyszeri főzésnél lehet-e jelentősebb a metil szint a párlatban?
Pektin bontó enzim javít-e a cefre állagán, illetve a párlat minőségén barack esetében?
Krahácsoló kollégánk, a caliszil semlegesítése iránt érdeklődött. Ez úgy néz ki, hogy a szalicilkatonák a lekvár tetején, lekaszabolnak minden felülről bejövő gonoszt. Igenám, de ha lezárták az üveget, már nem tud bejönni senki. itt kezdődne a havaj, didzsi, fanta, azonban a szalicilkatonák ehelyett nekiesnek a caliszilmolekuláknak. Na és aztán erre szokták azt mondani, hogy "aki másnak gerembe néz, annak kence páka, mert a néma verőcének nem zömbékel a köpce"! Érted!:DDD
...holnaptól...:):)...micsoda kérdés ez...ezért mondom, olvassatok, mert még kérdezni sem tudtok...
...a kisüsti módszer, amit az otthonfőző csinál, hagyományos pálinkafőzővel, általában kétszeri lepárlást (cefrefőzés, finomítás) jelent...de nem ettől "kétmenetes" egy főző...ilyen definíció nincs is, hogy kétmenetes...ha háromszor főzöd, akkor "hárommenetes"???...
...a "Labanc-módszer", vagyis az egylépcsős főző, egészen más kialakítású...
...az ilyen főző sem azért "egymenetes", mert a másik menet már elkopott benne és most csak egy van...
...az alszesz szeszfokát hogyan méred Te??...mert itt valami nagyon nem stimmel...amit leírtál,
Jó van belőle 3-4-5 tányéros.. Na most olvasgatok , 1 tányér 1 lepárlás ami azt jelenti, hogy 3 tányérral, 4 lepárlás???És még ott a 4-5 tényéros stb. Miért kell ennyi? Egy buboréksapkás lepárló, kb ugyan az mint egy thumper. Ki fogom próbálni, elvileg üst + 1 thumper = egymenet. (2 lepárlás egyben)
...egyre inkább terjed ez a "lustaság fél egészség"...ideugrunk, semmit nem olvasunk, csak azonnal mondjátok meg, hogy mit csináljak, mert nincs időm visszaolvasni...
...miből gondolják, hogy nekünk van időnk 126-odjára is leírni, amit már oly sokan leírtak...
...gyerekek, ez egy itt egy szakkönyv, csak el kellolvasni!!!...
...ha vesztek egy könyvet (ez ingyen van), azt sem viszitek át a szomszédba, hogy mondja el mi van benne, mert Neked nincs időd elolvasni...gondolom kiröhögne...
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Ezt opálosodásnak hívják, ha tényleg olvasod a fórumot, akkor ezzl a kifejezéssel már biztosan találkoztál. No meg a reggelinkkel, ami minden nap be van téve. Abban megtalálod a választ a kérdésedre.
minden napolvasom a forumon levo hozzaszolasokat, de egy gondra nem talaltam valaszt, pl. van 5 liter 60 fokos palinkam, ezt higitani akarom pl 48asra, es ha 52 ala viszem akkor nagyon lassan de kezd homalyosodni a palinkam, hogyan tudom ezt a homaylossagot kikuszobolni hogy szep attetszo nem homalyos 48 fokos palinkat kapjak???
Tudom mar lehet hogy volt rola szo de nem talaltam a hozzaszolasok kozott.
Nekem 70l meggy cefréből, 14l 38° alszeszem lett. 21l lett 25°-ra higítva, ebből a tisztázásnál kb. 6l 70°-os meggypálinkám lett. 48°-osra lőttem be így kb. 8-9l között lett a vége.
Az alszeszed nem lehet 62 fokos. A cefre főzése során legfeljebb az első "cseppek" lehetnek ilyen fokosak. Az alszesz 20-30 fokos, ki mennyire csavarja ki, illetve mennyire erős a cefre. (pl. bor eseten lehet 30 fokos)
Azt már rég ki kellett volna főzni! Nem lett ecetes !?
Cukrot és élesztőt a cefrézés indítására teszünk bele max 3 %-t de erről akkor már lekéstél.
Olvasd el a naponta belinkelt tudományokat ! Ilyen dolgokat 25 milliószor leírtunk, és már mindenki unja újra meg újra leírni. De hogy sértődés ne legyen a reggeli linkben naponta megtalálhatók az alapvető tusdnivalók Off.
Külön fejezet van az egyszeregyben a 14. oldalon a Cefre leégése címmmel, látom nem olvasod, pedig sogi minden reggel linkeli szorgalmasan. Nem égetünk le olyan gyakran cefrét, hogy a leégés természetét jól kiismerjük, gondolom aki jól aládurrant, annak azonnal leég, az óvatosabbaknak a végén.
Valamit nem értek :-) Alszesz ami 62 % és 22 liter > mindez 125 liter cefréből ? + 5 liter tavalyi alszesz - hogy ebből hogy lett 40 liter 22 % os és ebböl lett 10 liter 61 % pálinka ? mér főzted át mégegyszer keveseb és gyengébb lett mint az eredeti !!
125 l cefréből lett 22 l 62 fokos alszeszem ,amit higitottam 25 fokra ,plusz hozzátettem a tavaji megmaradt 5 l alszeszt
azaz össz vissz higitott állapotban 40 l 22 fokos alszeszt tisztáztam ,amiből lejött 10 l- 61 fokos pálesz amit majd higitok ,kb 2,5- max 3 liter destilált vizzel
52 fokosra szeretném beálitani.
reményeim szerint 12-13 liter pá
leszem lessz
a maradék újabb 5 l alszesz ,ami az utópárlat..
véleményetek szerint milyen a kihozatal
megjegyzem volt téve hozzá 4 kg cukor és ami nem mellékes a cefre fososzilvából készült
Ha van ismerősnél pálinkafőző akkor mi a gond? Egyébként meg nem tudom merre laksz, de egy kis "utánakérdezősködéssel" biztos találsz a környékeden vkit aki főz pálinkát. Lefőzi és utána felezitek a lejövő mennyiséget. Lehet nem a leggazdaságosabb megoldás, de legalább lesz pálinkád és ha még esetleg érdeklődő vagy , ott tudsz lenni a lefőzésnél, akkor ragad rád vmi, tapasztalatott szerzel, de legalább fogalmad lesz arról, hogy hogyan is működik egy főző, hogyan zajlik a főzés vagy kapsz pár hasznos tanácsot. Én egy kis faluban lakok, nem is régóta, de 50m-es körzetben hárman is főznek pálinkát. Én is elkezdtem cefrézni, mással főzettem le, rám ragadt ez-az és most már van egy főzőm amivel én csinálom a saját pálinkámat. Alapnak jó volt amit az öregtől összeszedtem alapot, a többit pedig itt olvasgattam össze. Amit hasznosnak érzek azt használom vagy kipróbálom amit nem azt nem. Ahány ház annyi szokás. Szóval kevesebb beszéd több tett ;) ez talán a nyitja.
Még most is kostólgatom a főzetem. sztem az első pár liter még jó. Csak a vége fele éghetett oda... akkor kezdett gyengülni a folyás, fentebb vettem a lángot is. Fél-öröm a szerencsétlenségbe h csak a vége lett kozmás. De általába ha oda ég a cefre az nem az elején szokott történni?
Elnézést, eszembe sem jutna egy magánrendezvényre bepofátlankodni. Azt hittem, hogy ez a rendezvény egy termékbemutatós (pálinka), -kóstolós (pálinka), hastáncbemutatós fesztivál lesz. Olyanra szerettem volna menni.
Jelentkezett egy kedves fórumtárs, egyeztetjük az útirányt, és lehet, hogy eljut az étolajos eper szakértésre. Elmondta a tutit is a tagsággal kapcsolatban. Arra tényleg várnom kell (tanulni, főzni, tapasztalni), hogy ennyi szakértő elé birálatra merjek küldeni anyagot:-)))
Ma ismét barack főzés volt ( 2. próba ) első ici-picit kapott oda csak. Ma felhígitottam még jobban a cefrét (gondoltam én) de leégett nem is kicsit, szép üst takarítás vár rám. Még jobban hígitsam fel megoldás lehet? szimpla falu,keverő nélküli a főzőm :/ de más cefrékkel nem volt gondom eddig. Szalmázás tényleg segíthet, vagy egy leégés-gátló rács használna? Másik ehhez kapcsolódó kérdésem főzés közbe azért szaglásztam, izlelgettem néha, sokáig semmi jelét nem vettem észre a dolognak. Amikor már gyengült az anyag és már kb 75%-án tul voltam az egész alszesznek akkor csapott meg elöször a szaga majd az ize is. Szóval létezhet h a vége fele égett csak oda? El is különítettem a végét így mert erre gyanakodtam. Logikusnak találtam h amikor már a főzés a vége fele járt elég sürü volt a cefre és akkor égett le? Szerencsétlenségem folytatódott a hétvégén beszerzett 10literes üveg ballonom sikerüt összetörnöm a mosása közben.
Engedd meg, hogy egy kicsit szabadszájú legyek, de csak azért, mert valamiért tetszel nekem. Tetszik azt, hogy mindent alaposan előkészítsz, komolyan dokumentálódsz. Sok esetben jó ez így, de ez esetben túlzásba viszed.
-Bemutatsz egy vaslapot, amit leégésgátlónak szánsz. Na, most ülj le és gondolkozz, annak ellenére, hogy ezt a tippet valahol olvastad és valahol bevált.
Mit csinál a vaslap????? A gázégő hőjének egy részét nem engedi át az üsthöz. Rossz a hővezetése és bizonyosan nem fog leégni a cefréd. Hurrá megoldottunk egy problémát!!!!!!!
Hát nem:-((( Csak annyit értünk el, hogy a leadott, kifizetett hő egy részét eldobjuk és kegyetlenül melegítjük vele a konyhát. A másik részével tényleg a cefrét melegíted.
Talán jobb lenne vaslap nélkül és kisebb lánggal. (???????) Akár egy kissé megemelni az üstöt, hogy ne pontszerű legyen a fűtés???? Arra kell törekedni, hogy a hőt szét terítsük egy nagyobb felületre, ugyanakkor ne engedjük elillanni a konyhába, mert ilyenkor, nyáron, tényleg nincs rá szükség.
Ezt szolgálja egy szoknya, az üst körül. (katlannak nevezik falun) Egy ilyet is tud neked mutatni rézműves, konyhai változatot.
Az odakozmált cefre ízét nem lehet helyrehozni
A pálinka főzők 93,8 % nem hűti a cefrét!!!! Igaz a napra sem teszi ki.
Az általad vásárolt főzővel lehet pálinkát főzni, jó pálinkát, semmi hókusz-pókusz nélkül!!!! Persze, hogy nem sikerül minden elsőre. Fogj hozzá és tapasztald ki a paramétereit, vagy , ahogy szoktam mondani hangold fel a hangszeredet.
Bocs a hasonlatért, de ezek a kifogások olyanok, mint, ha azt mondanád nem tudom megkefélni az asszonyt, mert nincs ágy:-((( Aztán, ha belejössz megy az fél lábon is. úgy, hogy a másik lábaddal tartod az ajtót. Ja, ez a szomszédasszonyra érvényes:-)))))
Tegnap elkezdtem kifőzni az első adag piros mirabella cefrét. Felhabzott...Tettem olajat bele, kezdtem előről, úgy már nem volt gond. A kihozatal gyengébb lesz, mint a meggy esetében, azt hittem meg sem indul. A páracső tövénél elhelyezett kazánhőmérő, már 70 fok fölött járt, mikor elkezdett csepegni, a meggynél ez 60 sem volt. Szerintem ez normális, elég kevés cukor van ebben a gyümiben. Szerintetek is normális? Kiváncsi leszek a végtermékre. Az alszesznek olyan szilvás illata van. :)
1 hetes a sárgabarack cefrém ahogy kell elkezdett forrani lassan aztán jött a fő szakasz ahol nagyon bindultak a dolgok szépen ahogy kell, de ma reggelre mintha elvágták volna a dolgokat a forrás teljesen abbamaradt max egy kicsit buborékol. Már kiforrt volna? Épp 1 hetes a cefre. Semmi tapasztalatom nincs ez az első cefrém. Nemtettem hozzá semmit amúgycsak egy kevés citromsavat amikor kicsit elkezdett nyálkásodni az segített rajta.
Pedig rajta vagyok az ügyön, ezt nézd milyen fájintos anyagot guberáltam ma:)
Tudom, hogy enélkül is lehet pálinkát főzni aztán majd kijavítom a az odakozmált ízt, vagy(ahogy mostanság itt olvasom)úgy nekilátni cefrézni, hogy nem gondoskodnak a cefre hűtéséről. Eszembe jutott rézműves1 nemrég belinkelt képe a hűtőről amit készített...hihetetlenül igényes, szemet gyönyörködtető munka. Én is hasonlóképp szeretném...vagy sehogy. Persze nincs műhelyem, még egy nyamvadt garázsom sincs/ a fenébe, már megint azok a kifogások:)/.
...habár a vékony rézcsőben is lehűl és kifolyik a pálesz, de nem megfelelő főző-cucc esetén az rizikós lehet (dugulás-veszély)...ma már azt mondom, hogy egy kisebb kuktánál sem szabad, 10-esnél vékonyabb spirált csinálni (3-méter)...20-liter felett, 50-ig még bevált a 12-es cső, de efölött már legalább 15-öset tekerj, mert lágyból még ezt is simán, rátekered egy gázpalackra...
...ez itt 3-méter 12-es lágy rézcső......jó tekerést...
...a költözés előtt, még az utolsó "műhelyszag"-szívás, egy "olajosfenekű" sörös volt, aminek
a dilatációs kísérletét csináltam...ez elég tanulságos volt, mert a kb. 5-liter trafóolaj, majdnem fél litert tágult, amíg a víz felforrt...így aztán az olajkivezető csőre, egy 8-decis csőtartályt ültettem, amibe a melegítéskor feltágul az olaj és még van felette egy kis légpárna is...a kihűléskor az egész olajat visszaszívta az üst "fenekébe"...
...sajnos tartályfotók már a sietség miatt ne készültek, de így is látványos...
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
...egyébként mostanában azért nézek ide ritkábban, mert sikerült a "panel-dzsungelből" kiszabadulni egy kertes házikóba és ugye nem kell mondanom, hogy ez mivel jár...
...örülök, hogy segítettek a képek...ezért van ez a fórum...pár évvel ezelőtt, nekem is sokat segített, de én úgy kezdtem, hogy visszaolvastam az elejétől, amit mindenkinek nagyon ajánlok, mert hihetetlen mennyiségű tapasztalat gyűlt fel itt a több, mint 10-év során...
...ez azért is jó, mert legalább kevesebb lenne a felesleges kérdés és a többség rájönne, hogy
mekkora szerencséje van, hogy "rátévedt" erre a kitaposott útra...
"én olyat nem csinálnék, hogy a cefrét már gyűjtöm, csinálom, de még azt sem tudom ki,mikor mivel főzi ki."
Tiszteletem az uraknak!
Fenti hibát én elkövettem. Idén sok volt a barackom, és válogattam, a rosszakat nem tettem bele, van is vagy 50 l szépen erjedő cefrém, de nem tudom hol fogom kifőzetni?
Ha esetleg tudtok valakit, vagy innen vállalnávalaki (Budapesten, vagy közelében)
Keresgéltem a neten, de nem nagyon találok közel, meg olyat olvastam, hogy legalább 400 kg kell, hogy külön főzze, stb.
Iteni mailom publikus, arra küldhettek ajánlatokat. Köszi előre is.
Köszönöm a gyors regálást, külön köszönöm, hogy képeket küldtél mert vizuálisan jobban el tudom képzelni, hogy én mit kell, hogy csináljak majd. Te írtad, hogy 12-s csőből csináltad, tudom az áteresztő képeségben ez jelent különbséget, de egyéb dolog indokolja-e, hogy vékonyabb csőből csináljuk a spirált. Talán a hajlíthatóság lehet még szempont.
Szükségesnek találsz-e biztonsági szelepet a fazékra?
Másfél hónapja itt "rozsdásodik a vas" mellettem, 120 kg gyümölcsöm fagy de az is úgy, hogy munkahelyemen a konyhás főnökasszony megengedte(nem kis kockázatot vállalva), hogy odavigyem, a városban és környékén rengeteg a leszedetlen gyümölcs, csak most látom, hogy ebből a szempontból nyitott szemmel járok. Ezeket nem tudom leszedni mert nem tudok még rögtön cefrézni...no majd jövőre az egész enyém lesz :). Olyan apróságok hátráltatnak, hogy megvettem az epruvettát és magasságban nem kompatibilis a hűtővel(újratervezés) vagy, hogy a sisakba beszerelendő hőmérőhöz nem adtak anyát(nem járt hozzá) amivel megfogatom, viszont nem kapok anyát rézből vagy rozsdamentes acélból. Egy közelgő néhány napos pihenés miatt sem tudnék a cefrézésnek nekifogni.
A kezdeti fellángolás után én is lehiggadtam, magyarán mondva lecarom a gyakorlatot, addig is tanulok...van mit.
Minden esetre a beagle-t igyekszem majd távol tartani a cefrétől... nagyon hullik a szőre ;).
Ennyire kirekesztőek lennétek? Nem hinném...Befogadó társaságnak ismertelek meg benneteket. Hiszen azt mondtátok, hogy maradjak közöttetek. Most akkor mi van?
A pulicefre igazi kuriózum lesz. Nem sok ilyenről hallottam még :) A kutyának nyilván nem a nevetéstől hullottak a könnyei, de mi is röhögtünk rajta két sort, persze sajnáltuk is közben...
Amikor terveztem, hogy cefrézni fogok, még hordóm sem volt. Amint lett hordó, máris került bele 4 vödör csereszynepép, mivel akkor még nem olvastam a fórumot, nem tudtam, hogy nem szerencsés nem egyszerre cefrézni, azt mondták, hogy lehet folyamatosan rakni gyümölcsérési sorrendben. A főzésre több ismerősön is tett ígéretet, tehát úgy tudtam, hogy nem lesz gond a főzés. Jelen pillanatban tényleg nem tudom még, hogy miképpen lesz kifőzve, de ahogy eddig is megoldódótt ezután is meg fog. Nem vagyok kétségbe esve emiatt...
Folyamatosan tanulok, ha ez az adag ki lesz főzve a következőt már másként csinálom... Legalább lesz összehasonlítási alapom.
Hát - tudom, hogy háttal nem kezdünk mondatot - nem sokan jelentkeztek pestiek, hogy elvigyék az étolajos eperpálinkámat a NYZD-re. Nem is nagyon zavar, elviszem én magam szivesen! Azt hiszem, találni fogok ajánlót. Mikor is lesz? Hol is lesz?
Snapszmester-nek, Miklós1-nek és a "Törzsgárdának" sok türelmet kívánok az elkövetkező hetekre, hónapokra. :-)
Megkezdődött a szezon úgy látom. Jönnek a kérdések. Én is kérdeztem amatőr dolgokat, meg fogok is, de higgyétek el tényleg hasznos a sok visszaolvasás vagy az ajánlott linkek böngészése. Na, meg amikor olyan kérdések jönnek sorozatban, amihez még visszalapozni, vagy linket olvasni sem kell, hanem elegendő lenne az egéren a görgővel kicsit lejebb menni, vagy 2-3 hozzászólást visszaolvasni.
Nah, de tegnap este olvasáskor ez a "Pulicefre" sztori könnyet csalt a szemembe (Annyira röhögtem) Elképzeltem a szitut. :-)
Én inkább kivárok...Tanulgatok, rendszeresen olvasok (már egy pár éve) és inkább később kezdek neki a főzésnek. Most éppen a cefrézés fortélyait tanulom egy ideje és bérfőzetek. Majd idővel lesz saját is és azzal is megpróbálkozok...
Úgy látom vannak itt olyanok akiknél a lendület sokkal nagyobb mint a tudás. Pl. én olyat nem csinálnék, hogy a cefrét már gyűjtöm, csinálom, de még azt sem tudom ki,mikor mivel főzi ki.
Jó munkát mindenkinek a szezonra, sok szép, friss gyümölcsöt.
Én egy hét után főztem az első adagot, nagyon jól adott. A második kisebbik adagot csütörtökön cefréztem, és ahogy nézem szerda körül főzhetem azt is, és majd egyszerre tisztázom.
Nekem 140ért nagyobbacska kajszit ajánlottak. Sárgt 200ért vettem kilóját pingponglabdától kicsitt nagyobbakat. A cefre nagyon jól alakul belőle eddig.
Borzasztó kreatív módon körbevettem szalmabálákkal a hordót szigetelés-gyanánt, keresek egy vödörtetőt, és aztán rakok bele hideg vizet. És kap még két vödör vadszilva-pépet is estére... ezen már nem tudok változtatni...
Ez is egy olyan tétel aminek éppen az ellenkezőjét gondoltam célszerűnek. Melegben aktívabbak az élesztő gombák, gyorsabb az erjedés, erre kiderül, hogy hűteni kell :)) Nagyon jó... Teszek hidegvízes vödröt bele :)
Visszaolvasok természetesen, az egészet ugyan úgysem fogom tudni elolvasni, de ezeket az írásokat http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=126243499&t=9007484 olvasom, és itt találtam is egy komplett leírást, meg snapszmester pálinkafőző kiskátéját is megtaláltam, úgyhogy lasssacskán összeáll a kép...
A savazásról még információkat kell begyüjtenem, bár sokáig nem szeretném tárolni, hanem kortyolgatni szeretném inkább, sajnos a hideg helynek nagyon híján vagyok, még csak egy kis pincém sincs... legfeljebb majd árnyékolom valamiképpen a hordót, bár az a meleget nem zárja ki!
200 literes a hordó... elírtam az elején az 1 hektót.
Azt nem szeretném, hogy máséval összeöntsék, és gyanítom, hogy más sem szeretné. Venni biztosan nem tudok főzőberendezést, valami házi megoldás kell akkor...
Természetesen azért kérdezgetek, mert nem tudom, tehát tanulni akarok, de sokfelől hallok mindenfélét, és azokra is rákérdezek... Ez is a tanulás része számomra... 87 ezer hozzászólást mégsem szeretnék végig olvasni, márcsak idő hiányában sem.
Lehetséges, hogy a hivatalos főzde lesz a dolog vége.
Arra, hogy minden adag gyümölcsöt külön cefrézzek, még véletlenül sem gondoltam, csak az "öreglány" infói álltak eddig rendelkezésemre, majd szépen tanulgatok innen, és majd következőre profibb lesz a dolog, sőt rengeteg vadszilva van még az érparton, tehát alkalmazhatom az általad javasolt módszert. Diszperzites vödör van bőven... Ha jól gondolom, a kiforrt cefréket egybe lehet végül önteni és egyben kifőzni... Vagy főzni is külön adagonként kell akkor?
Ha 500 Ft / liter áron főzik ki a cuccot a főzdéban , akkor azt pedig tessék megbecsülni. Itt a környéken 1.000-1.200 Ft-ért főznek literenként.
Igaz oda nem kell tüzelőt vinni.
Az pedig miért gond , hogy ott kell ülnöd főzés közben tüzelni. Ha otthon főzöl majd , akkor is ott kell majd ülnöd . Sőt , ha a 2 hektós hordódat 10 literes kuktában főzöd majd , még a szakálladat is befonod majd mire végzel.
Van egy fél hordó szilvacefrém pár napja szedtem és az erjedésnél acetonos körömlakklemosós szagot érzek nem úgy mint a sárgabaracknál. Ez normális? Ha nem akkor mi okozhatja és hogyan javítható?
Nem sértődtem meg. Csak jöttél , kérdeztél és mi azt hittük tanulni akarsz. Aztán pedig a válaszok után azt mondtad , hogy az öregasszony azt mondta , hogy....
Mi elmondtuk , leírtuk , hogyan kell / kellene csinálni. Nem azt írták , hogy valószínű , hogy így kell csinálni , hanem azt hogy ÍGY .
Halászlét is lehet csirkelábból csinálni , de nem lesz jó. Most Te azt várod tőlünk , hogy erősítsünk meg abban a hitben , hogy lehet.
NEM LEHET !!
Ha a gyümölcsöd ilyen -olyan tempóban érik , akkor cefrézned is ilyen olyan tempóban kell. Kisebb tételekben , kisebb hordókban , vödrökben.
Lesz így is pálinkád , ahogy csinálod , de nagyon veszélyes amit csinálsz.
Cefrét nem tartunk napon . Lezárjuk a hordót amennyire lehet. 1-2 nap után nem adagolunk újabb édescefrét a már koábban megindult , erjedésben lévő cefréhez .
Nagyon fontos és megszívlelendő : a cefrére a legveszélyes anyag az oxigén . Mert a cefrében lévő élesztőgombák oxigén jelenlétében a cukrot a saját szaporításukra használják fel és nem alkoholt gyártanak belőle. Kvázi lesz egy jó erős élesztőtörzsed , ami elhasználta a cukrot a saját szaporítására , aztán pedig éhen hal , mert nem lesz neki elég cukor.
Ha pedig az élesztők már nem aktívak , akkor ugye nem termelődik Co2 , és az oxigén jelenlétében az ecetsav baktériumok aktivizálódnak , és a megtermelt alkoholt ecetté alakítják.
Ezek csak az ALAPOK , és általában a legkönnyebben itt hibáznak , hibáztok.
....és ezt is leírtam már vagy 15x az elmúlt 2 évben ....és neked leírtam újra , nehogy azt hidd , hogy nem akarunk segíteni.
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
Az öreglányénál jobbat szeretnék, ami meg is fog történni, már csak annak okán is, hogy Én szépen kiválogattam az egészséges érett gyümölcsöket, Ők pedig minden szart bele raknak. De még így is fogyaszthatóbb, mint bármiféle pálinkának nevezett kocsmai lötty.
Tanácsot kérek innen is onnan is, összevetem a tanácsokat a lehetőségeimmel és abból lesz majd valami. Remélem pálinka!
Tehát azért mert máshonnan is informálódok, nem kell mindjárt megsértődni, ezen kívül azért is írom be, hogy mások mit mondtak és hogyan csinálják, hogy az esetleges eltérésekre fényderüljön!
Hiába van profi tudás itt felhalmozva, ha a lehetőségeim nem teszik lehetségessé annak a megvalósítását, ezért a mindenféle tanácsok mentén kialakult "félvér" megoldáshoz kell majd folyamodnom!
Egyébként nem soká tele a hordó, ami nem egy hanem két hektós (rosszul írtam az elején) és némi forrást követően a kifőzésen kell majd gondolkodnom, mégpedig valamiféle házilagos gázrezsós fazekas/kuktás nem tudom még milyen megoldáson, a hivatalos főzdék ugyanis nálunk eléggé érdekes felállás szerint főznek.
500 Ft/liter, ha viszem a fát is, és ott ülök a főzdében tüzelni egész nap, vagy ameddig tart a főzés. Ez persze biztonságosabb és jobb minőségre lehet számítani esetleg, viszont az anyagi lehetőségeim ezt nem biztos, hogy megengedik, sőt...
Olvasom Snapszmester oldalán lévő infókat, de Én ebben kezdő vagyok, és felszerelésem sincs meg ahhoz amit ott olvasok, tehát le kell mondanom a világ legjobb minőségű saját pálinka ideájáról és meg kell elégednem valamvel gyengébb minőséggel... sajnos, de ez van jelenleg...
Eltelt egy hétvége, mióta "forráskész" a cefrém. Péntek reggel kettéválasztottam, mert az előző este belekevert élesztő miatt kimászott a hordóból. Péntek este lenyomkodtam bele a tetejét, majd legközebb csak vasárnap tettem ezt meg újra, elutazás okán. Ekkor gyufát is tartottam a végén a hordó szájához, ami rögtön elaludt.
Ma reggel szintén nyomkodás, de zavar, hogy hideg volt még a lé belseje is. Leállt volna az erjedés? Pénteken még jóval melegebb volt a közepe. Plusz én ugyan alkoholos (pálinkás) szagot érzek, de asszony szerint ecetes szagok is vannak benne. Tönkretettem volna a szétválasztással?
Továbbá szülők tanácsa alapján mintegy 3 kiló cukrot is bele kellene tennem az 50 literbe. Segíthet ez a problémámon?
viszont felmerült egy halvány remény a ZD-re. A tankönyosztásnak vége, idén már nem kell benne dolgozni, oldja meg, aki megkavarta. A részletek még kidolgozásra várnak, de lehetséges egy korlátozott személyes részvétel. ami függ unokafeügyeléstől lakásfelújítástól, sokmindentől. Kibé az én pártfogóm, vele egyeztetek majd. Már ha nem tagad le engem, felekezeten kívülit, aki csak fórumtag, de nem főz.
Rég hallottunk (olvastunk). Csak nem kezd javulni a helyesírásunk??? :)))
Ugyanmá' Csak most a nyári meleg mindent ellazít, még a tudatlanságot is :-)
Hazatérve Észtország-Finnország-Svédország (MEE szponzorálta kirándulás) útról, azt mondom, KURVADRÁGA a szesz - ott. 8 EU-ért egy sört inni azért durva ugye?
Felüdülés volt azonban, hogy Helsinkiben találtunk a szállodánktól nem messze (ami valaha állami börtön volt, és csak úgy kapta meg az idegenforgalmi cég az ingatlant, ha megőrzi börtön állagát), egy cseh sörözőt. A személyzettel csehül nem tudtam kommunikálni, csak angolul, ott mindenki tud angolul, viszont volt a kínálatban UNICUM! Méregdrágán, de volt, és a beszélgetésünk során elmondta, hogy isszák a finnek, szeretik. És volt egy papírpénzgyűjteménye is, amiben volt magyar ezres.
A komphajón meg ihattunk volna magyar pezsgőt, ill. magyar kölyökpezsgőt, jó ócón.
Néhány távvezetékoszlpot is sikerült fotózni, amik a vízben állnak, és legalább 120 kV-ot visznek a szigetek között. Villanyilag is érdekes volt. Hisz a MEE szervezte :-)
Tavaly föztem az első körte pálinkámat vendég fözővel, ezen felbuzdulva szeretném kialakítani a saját lehetőségemet, mivel korábban egy bérfözdében, a mennyiséget illetően kicsit póruljártam.
A fözőberendezéssel kapcsolatosan lenne a kérdésem, most készítem/jük házilagosan a fözőberendezésünket.
A föző egy 45 l. rozsdamentes lábosból lenne kialakítva vörösréz kupolával, természetesen innen minden rézből lesz és ehhez keresem a megfelelő hütőrendszert.
Leírnám, hogy mi hogy gondoltuk kialakítani a hütőt.
Egy 20 l-s( 30 l ) műanyag hordóba kerülne bele a keringetős rendszerű hűtés, a 45 l edényhez milyen hosszú 15 mm-es lágy rézcsőből és hány spirál kilakításával kell ezt elkészíteni, milyen hossz legyen úgymond "víz alatti" rész. A különböző oldalakon, cikkekben többféle hossz volt megadva és most itt vagyok a bizonytalanságban.
Ebben ill. a biztonsági szelep kialakításában is kérném a segítségeteket.
Ne keverd, csak nyomkodd le a bundát minnél rövidebb idő alatt hogy kevesebb oxigént kapjon a cefre.Én a lenyomkodására egy seprőnyélre rászegeztem egy 20cm átmérőjü műanyaglapot és kitűnően bevált, 20 másodperc alatt kész és takarhatod is vissza.
A befőttben volt némi szalicil, de nem okozott gondot. Szépen forr a nedü... A széndioxid távozni tud mikor kinyitom esténként átkeverés céljából, addig meg nem okoz gondot szerintem...bár a gumipók elég jól szorítja, azért biztosan kitud szivárogni mellette.
Se savbeállítás, nem is tudom mérni a ph-ját, azt sem tudtam, hogy kellene, se élesztő, beindult magától, a hordó kinn van a napon, fagyasztóra nem is gondoltam, ellenben van egy öreglány nagyon régóta főz(et)nek, akihez járok pálinkázni, az azt mondta, hogy nyugodtan lehet folyamatosan adagolni a gyümölcsöt ahogy érik.
A frissen leszedett gyümölcsöket még azon a napon a fagyasztóba tudtam tenni.Amikor ceréztem friss illata volt a cseresznyéknek.A faepernek nemvolt különösebb illata.Egyébként éppen ma főztem le és nagyon meg vagyok elégedve a friss nyers pálinkával is.Csak jobb lehet1-2 honap múlva.Évek óta így csinálom a kis mennyiségü különböző időben szedett gyümölcsök cefrézését.19000Ft-ért vettem valamikor ezt a 200L-es fagyasztót használtan, kifejezetten erre a célra.Nagyon megérte.Nálam a telkemről nem kerül a kukába érett gyümölcs.
Rendszeresen olvasom a fórumot de csak ritkán szólok hozzá.
Én a következőképpen csinálom a különböző időben szedett gyümölcsök cefrézését.
A május végén szedett cseresznyét fúrószárral turmixszoltam majd a magokat gyümölcsösrekesszel kirostáltam.Szagmentes nejlonzsákban betettem a gyümölcsös fagyasztóládába.Ugyanígy tettem a későn érő cseresznyével is majd az ezután szedett-rázott faeperrel is.Amikor ráértem a fagyóból kivettem őket.Másnap délutánra kiengedtek 16-17 C fokra.Elkészítettem az 1-2-L élesztőt is.A hordóba tettem a kiengedett gyümölcsöket és a pektin bontót, akkumlátorsavval beállítottam 3-ra a PH értéket ezután tettem bele az élesztőt.Ezután a szokásos módon folytattam a cefrézést.
Több puliaromát nem tervezek a cefrébe, áthelyeztük a hordót, bár a kutya azóta lepisálni sem megy a közelébe... Beleájult, az utolsó másodpercekben sikerült rátalálnom és kihúzni az akkor még negyedrészig lévő hordóból...
Nem tudok Én sem egyszerre megtölteni egy hordót, a fák, még fajon belül is különféle időpontokban érnek, így ki kell várnom... Még a vadszilvák is majd másfél hónapos intervallumban érnek...
A barackmag témához:
A "ciános" mag kesernyés, a nem ciános édeskés... Saját fáinkat figyelembevéve...
Ha első adagként 20kg gyümölcsöd gyűlt a 60l-es hordóba akkor abba elég 10-20g élesztő, az majd elszaporodik, mire a következő adag gyümölcs érkezik lesz pl. 150g élesztőd ami biztosan elég még 20kg -nak. A pektinbontó enzimből az elején beleteheted a 60kg-ra számolt mennyiséget. A savazás mindig a friss gyümölccsel egyidőben történjen adagonként.
A befőtt nem rontja el az egész cefrét, annyi gombaölőt nem tartalmaz, hogy azonnal meghal tőle a cefre, elegendően sok élesztővel ellensúlyozható. A benne lévő sok cukor pedig felhígul a gyümölcstől (egyszeregy 7.o).
VV
A magíz lényegében a keserűmandula ízének a gyenge változata, marcipánnak is mondják, ízlés kérdése, hogy kinek mennyi a zavaró, a benzaldehid okozza az ízt, nem a cián (egyszeregy 5.o. barna sorok eleje). A két vegyület egyszerre keletkezik, innen a félreértés, a "ciános" íz.
Ah, így már világos, köszönöm! Egy pár magot megkóstoltatok anyósommal, ha semmi baja sem lesz, akkor maggal cefrézem :)
Milyen különbség van ízre a ciános és nem ciános mag közt? Arra emlékszem, hogy gyerek koromban, amikor 2pofával ettük a szárított kajszi magot, akkor mindegyiknek finom, kesernyés mandula íze volt. Állítólag, a cián ize is ilyesmi :-)
Adhatnál nekem tippet, hogy az élesztőt és pektinbontót hogyan használjam ha nem egyszerre kerül bele a gyümölcs.
"Elrettentő példa az egész nyáron át rakott cefre, amit aztán jövő márciusban főznek ki."
Nem erről van szó, de mint nekem aki kb. 35 gyümölcsfából cefrézik és nem egybe veszi meg valahol, nem olyan egyszerű, egyszerre összehozni egy adagot. Mindig más fa érik, azok sem egyszerre, nem egy helyen, befőzés, család ellátás stb.
Most kipróbáltam, szigorúan az előírások alapján (pektinbontó+élesztő), összejött egy kb. 40l az egyik, kb. 20-25l egy másik hordóba. Mellette meg ott van egy 120l-es amibe a többi megy folyamatosan rakva. Mondjuk már az is kész, a főzésre vár és kb. 20-25 nap alatt lett majdnem telerakva.
Hál istennek, különben Co2 nem tud távozni belőle. A befőttbe meg gondolom volt tartosítószer, így az egy elhibázott lépés volt, de vannak itt nálam sokkal tapasztaltabbak, majd ők kifejteik.
Elrettentő példa az egész nyáron át rakott cefre, amit aztán jövő márciusban főznek ki. Jó pont a kimagozásért és pépesítésért:-) A 8kg cukor sok. Ahelyett, hogy végigmennénk a leírásodon, van egy javaslatom: ha esetleg ráérsz foglalkozni ezzel a rövid leírással, hálásan meg fogod köszönni:-)
Verejtékes Varacskos
-Cefrézheted maggal a kajszit, de ha véletlenül azt a fajtát fogtad ki, amelyiknek "ciános " a magja akkor nem. Kóstolj meg egy feltört magot, én innen nem tudom eldönteni. Óvatosságból van tehát beírva a kajszi az előre kimagozandók közé, meg azért, mert elég könnyű kézzel is magozni.
-Az egynapos cefrét aminek még bundája sincs, nem a kihozatal romlása miatt kell békén hagyni, egyébként még alkohol sincs benne. Belepiszkálással, vödrözéssel ilyenkor lehet rossz irányba elvinni az erjedést, bizonytalan ízű pálinkád lehet, és még egyéb hibák is, melyeket nem tudok felsorolni, ugyanis nem követtem el még ilyet, hogy beszámoljak róla.
Úgy adódott, hogy nem rég egy olyan házba költöztünk, aminek az udvarán van 22 gyümölcsfa. Cseresznye, szilva, sárgabarack, őszibarack, alma, körte...
Gondoltam, hogy versenyre kelek az asszonyommal és amelyikünk hamarabb ér haza, az dönti el, hogy mi lesz a gyümölcsből. Ha Én érek haza hamarabb, akkor pálinka :) Ha Ő akkor sajnos lekvár (:
Felesben állunk, van már jópár üveg baracklekvár, és vagy fél hordónyi cefre is összegyült már.
Remélem a cefrézés jól sikerül és finom vegyespálinka válik az anyagból.
Leírom, hogy hogyan csináltam eddig, és az lenne a tiszteletteljes kérésem, hogy a folyamatban általam elkövetett hibákra legyetekszívesek rávilágítani.
Tehát mit csináltam rosszul, hogyan lehet, ha lehet korrigálni?
A gyümölcs nem egyszerre kerül a műanyag tartájba (kb 1 hektós), hanem a gyümölcsök érésének megfelelően folyamatosan naponta adagolom a meglévő mennyiséghez. Eddig kb háromnegyedig telt.
A cseresznyét kiválogattuk, a hibás szemeket a tyúkok nagy örömére kidobáltuk, megmostuk, majd diszperzites vödörbe fúrógép+keverőszár segítségével, közel lekvár állagúvá pépesítettem. A cseresznyét nem magoztuk ki. Majd került bele 6-8 üveg kétéves de jó állapotban lévő szilvabefőtt, amit anyósomék már nem akartak megenni, mondván, hogy öreg, szerintem semmi baja nem volt... ezután sárgabarack, amit viszont kimagoztunk, és a kukacos példányokat a csirkéknek ajándékoztuk, a barackot is az előbb leírt módon pépesítettem. Ezt követően a csatornaparti vadszilvafák mézédes gyümölcsei következtek ugyanúgy hozzáadva, mint a többi, mosva válogatva pépesítve. közben eddig összesen kb 8 Kg cukor is került a cefrébe.
Amikor az újabb adag gyümölcsöket teszem a hordóba, akkor megkeverem az egészet, hogy a tetejére kiült sűrű valami (nem tudom hogyan nevezik) újra elegyedjen az egész cefrével. Most is megyünk, még vagy két vödör vadszilvát összeszedünk, és estére az is bele kerül...
A műanyag tartály zárása nem tökéletes, sajnos nincs meg az eredeti zárógyűrű, ezért nejlon fóliát szorítok rá gumipókkal, ennek okán kutya is került a cefrébe egy percre, mert a hordó az abalak alatt volt, és a kutya szeretett az ablakban heverészni, és egyik éjjel arra gondolt, hogy majd a hordóról neki rugaszkodik, csakhogy a fólia beszakadt alatta... szerencséje, hogy a zörgésre felébredtem, és kitudtam húzni a hordóból... Igazi Magyar pálinka lesz, ha sikerül, hiszen még a kutya is Magyar puli...
Eddig a leírás, ha esetleg ráér valaki, foglalkozni ezzel a folyamattal, hálásan megköszönném...
További szép napot és finom pálinkákat kívánok mindenkinek!
Miklós1 is ikonikus alakja a fórumnak. Nem írunk ellentétes véleményeket.
A mag eltávolítás miértje:
helytakarékosság, mag íz, lekozmálás és leghátul a cián.
A cefre bolygatása erjedés közben oxigén bevitelt okoz ami ecetesedéshez vezethet. A két megoldás egyenértékű, de bele kell kalkulálni hogy a bolygatott cefre nem állékony.
A vödrözés nem okoz veszteséget csak a bevitt oxigén miatti ecetesedés.
Elolvastam, 5. oldalon van az: "A kajszi és őszibarack, sajmeggy magot távolítsuk el..."
Éppen emiatt vártam megerősítést, mert Te pedig a 86986 hsz-ben azt írtad, hogy elég főzés előtt leválasztani (feltételezve, a cefrére és a magra utaltál)
Általad és Miklós által írak közt némi ellentmondás van...
Mivel Te a fórumon egy ikonikus alak vagy, akinek lehet hinni, ezért most kissé nem világos, hogy cefrézhetem a maggal a kajszit, vagy nem?
És hogy egy napos cefre, aminek még bundája sincs, veszithet-e annyi alkoholt a vödrözés során, ami lényegesen befolyásolja a kihozatalt.
Értem, köszönöm a segítséget! Akkor'az nem baj, ha a kajszi magok cefrézés alatt benne maradnak és csak lefőzés előtt szűri le az ember? A cián miatt miatt...az csak főzésnél jön ki?
A pálinkafőzés folyamata elég egyszerűnek tűnik ( a több éves gyakorlat oldaláról nézve), azt, hogy hány ponton lehet félresiklani, az ilyen kezdő kérdések világítják meg, nekem eszembe se jutna, mert le van írva, hogy erjedés közben nem piszkáljuk a cefrét, csak a bundát nyomkodjuk, nem viszünk be oxigént...stb. Ha az összes félresiklást egyenként fel tudnám sorolni akkor az 150 oldalnál is több lenne, nem tudnék 15 oldalas összefoglalót ajánlani. Egyébként a fantáziám sem olyan bőséges, mint amiket a fórumon tudok olvasni:-)
A magozást vagy az elején, vagy az erjedés után végezd, nem akkora probléma, hogy ezzel megzavard az erjedést.
1-5 oldal elolvasva, miszerint a kajszit nem szükségszerű savazni, de arra nem találtam választ, hogy hiba-e pektinbontás és élesztőzés utánni napon olyan szinten piszkálni a cefrét, hogy akkor leszűrni a magokat.
-aprítás nagyon fontos (most a legtöbbet fáról rázzuk, érettek, de a héjuk valamennyire kemény még, ezzel ellentétben tavaly közel túlérettek, jóval puhábbak, trottyosabbak voltak)
Talán ebben a 2-ben hibázunk most. Köszönöm, lementettem a pdf fájlt (Miklós1), majd végigolvasom.
Köszi, akkor ha jól azonosítottam be, rézműves1 topiktárs lesz.
Másik kérdésem, hogy mi a legjobb házi megoldás 2-300kg kajszi magozáshoz? (Magozógépem, nincs)
Egyszer úgy csináltam, hogy fúrószáras turmixolás, élesztőzés és pektinbontás után, átvödröztem másnap a hígabb anyagot egy rostán. Ez jó módszernek tűnt, viszont a kihozat elég gyenge lett. Lehet, hogy azért, mert másnapra már beindult az erjedés, CO2 képződés, így alkoholt vesztett a cefre?
Kajszinak mennyi a pH-ja, érdemes savazni? Segítséget előre is köszönöm!
Vettem ki a levéből kb 1 litert, beleszórtam a borélesztőt, kicsit megkavartam, kb 15 percet vártam, az apró szürke darabok megdagadtak. Utána visszatettem a cefrébe, kicsit elkevertem abba is.
Jól okoskodsz, megfigyelhető a cefe pH-jának néhány tizedes növekedése egyhetes erejedésnél (akkusavnál) is, ami a hígulásnak köszönhető. De van egy másik jelenség is ami csökkenti a savtartalmat, az élesztő táplálkozása, idézet a Sólyom könyvből (az élesztők tápanyag szükséglete c. fejezet): "Szénforrásként egyes élesztőfajok a különféle szerves savakat, sőt az etil-alkoholt is hasznosítják."
...ha elfogadsz egy jó tanácsot, akkor egy kicsit olvasgassál vissza, pláne az összefoglalókat, Pl.
"reggelink" stb., mert ezek ismeretében, sokkal jobban tudod az igényeidet megfogalmazni és még kérdezni is jobban tudsz...a 30-100-liter eléggé tág fogalom...függ az éves cefréd várható
Hogyan készítsünk jó pálinkát? Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken:
A citromsavnál ügyeljetek rá, hogy lebomlik, idővel után kell savazni.
Nem lehetséges, hogy ez a tünet akkusav használatánál is megjelenhet? Ahogy dolgozik a pektinbontás(főleg pektinbontó használatánál), egyre több "léhez" ugyanannyi sav jut, vagyis nem elbomlik, hanem felhígul?
Mondjuk egy 3.0-ra beállított pH automatikusan 3.2 lesz az idő múlásával(akkusavnál is) és természetesen minél nagyobb a cefrézendő mennyiség, annál nagyobb lesz pH "vesztés"?
.."Létezik, hogy vadélesztők, bacik megtámadták a hordóban található gyümit?"
Ne bántsátok annyit ezeket a vadélesztőket! Az ismerőseim és én is csak ezekkel dolgozunk és még nem találkoztunk ehhez hasonló jelenségekkel.
Hajdanában kis városkánkban komoly szeszfőzde létezett, hatalmas kapacitással. Ennek a vezetője állítólag azt mondta, hogy elég egy kis mennyiségű sárga mirabolán szilva (nálunk corcodus) a cefrébe és elrontja azt. (?????) Nem is használja senki cefrézésre ezeket a szilvákat, az ismerőseim közül.
Szerintem az alacsony cukorfok is produkálhat ilyet. (?????) E miatt szaporodhatnak el az általad említett bacik (???)
Ha már megvettem azt a pH mérőt, ismerkedtem vele egy kicsit, kísérletezgettem.
Ha jók a számításaim és citrompótlóval szeretném beállítani az alma savasságát, akkor a 17 l lefőzhető cefrémet 272 szem citrompótló állítaná be...vagy nem :). Egy dobozban 200 szem van.
5 új hordónyi vadszilvából 2 megint habzik, taknyos állagú lett a leve, míg a másik 3 gyönyörűen forr, puffog.
Ötlet valakinek, hogy mi okozhatta, okozhatja? Kb. 10 cm-es hab van a tetején, sűrű, rugús hab, tehát nem a forrás okozza. Ha belenyúlok a léig, takony szerű a lé.
Ládában át lettek mosva a vadszilvák, egyenként átnéztük, hogy nehogy rohadt, penészes kerüljön bele, tehát TOTÁL HIGIÉNIA és 2 napra rá ez a "takony" vár minket.
Aznap amikor beletettük, éjszaka nem takartuk le a hordó tetejét, csak másnap dél körül. Létezik, hogy vadélesztők, bacik megtámadták a hordóban található gyümit?
Van megoldás rá, hogy megállítsuk ezt a problémát? Ha ki kell önteni megint a földre, kiöntjük, aztán szedünk 1 újabb hordónyit újra:-)
Előre is köszönöm a segítséget. Remélem valaki találkozott már hasonlóval. (Tavaly hasonló technikával 10 hordóból 10 sikerült, problémamentesen...)
Sziasztok! Vennék komplett pálesz főző berendezést, úgy 30-100literesben gondolkodom. Mit javasolnátok, melyek érnek pénzt? Mert, Metrótól-Teszkóig mindenki, mindent árul aranyért, de hogy melyik jó, az passz.