Hál' Istennek trumpf barátunknál működik ez a "mono-multi-split " :-) rendszer, de figyeld csak! Ott 40nm-re jut 6,9kW hűtőteljesítmény, nálad meg 60nm-re akartak 3,5-öst rakni. Mondtam, hogy sántít a dolog :-)
Ahhoz, hogy hasonlóan működjön nálad, akkor ugye (40nmX1,5=60nm) tehát kb. 10kW kellene + a tetőtér biztos igényel +10-20%-ot és ripsz-ropsz 12kW-nál vagyunk.
Azért ez szerintem is túlzás, de láthatod, hogy a 3,5-ös az "lepkefing" lenne a három szobára. kidobott pénz!!! Az ajtónyíláson szerintem meg elmegy. Az biztos, hogy nálam nem érezni az előtérben egy cseppet sem (2,6kW-os az enyém 19-20nm-re)
Én is úgy tudom tudom, hogy durván harmada a felvett teljesítmény, tehát 8,9kw hűtőnek kb 3kW.(de előtte feltétlenül nézd meg az adatlapot.) És ne valami mellékágra kössétek, mert egy ilyen gép induláskor akkorát "szippant", (ha nincs extra kondi vagy más védelem, de lehet, hogy ekkorában már van) hogy káros lehet a többi fogyasztóra is (pl.monitor)
Elméletileg egy jó minőségű 1,5 nmm 3,5kw-ot illik elbírnia (a konnektoroknak is itt a vége), bár ha jól emlékszem csak 6-7kw-nál olvad le, de azért ezt nem kéne kipróbálni :-)) Ezért szerintem tetess nagyobbat, ha jól emlékszem olyan 20-30 Ft/m (és szorozva 3-al), tehát 100 Ft/m alatt vagy anyagköltségben. Itt nem érdemes spórolni.
De ha a villanyszerelőd kapásból nem tudja, hogy ehhez az teljesítményhez (amit meg fogsz addigra tudni) milyen kábelt és biztosítékot tegyen fel, a legkomolyabban mondom, hogy zavard el, mert akkor az életeddel játszik!!! (Nem akarlak saját szememmel látott (tiszta horror) elektromos lakástüzes történettel zaklatni)
De van egy ötletem: Itt a fórumban valahol van "villanszerelési tippek-trükkök" topic. Nézz be oda, biztos segítenek.
Ökölszabályként azt olvastam hogy a névleges hűtőteljesítmény osztva 3-al, az elektromos teljesítmény. Ebben az esetben (8,9 kW hűtőtelj) ca. 3kW, ebből adódóan az áramfelvétel úgy 14A lehet. Ha jól tudom, akkor az 1,5 mm2-es rézvezeték, 16A-t bír, ha behuzatsz egy 3x2,5-est szerintem nem követsz el hibát.
Kérdés még, hogy milyen bizti van a kéróban, elbírja el a többi fogyasztóval együtt. Nekem külön biztin van a klíma, asszem 16A-os, lomha. Kint az óránál 25A van.
Mégeccer mondom nem vagyok szakértő a témában, csak ilyesmi rémlik.
Bízzunk benne, hogy hétfőig beesik valaki, aki nem olyan kutyaütő a témában, mint én.
Én ugyan nem vagyok szagértő, csak a saját három napos tapasztalataimról tudok nyilatkozni.
Nálam a helység ahol a beltéri van ca. 40 m2. Abból nyílik három kisebb szoba, össz alapterület kb. ugyanannyi.
Valahogy így néz ki:
I-------------------------------I
I A I
I I I
I I I
I SZ3 I I
I I I
I-------------------- ---I
I SZ A I
I------------------ I
I I I
I SZ I I
I A I
I------------------ K I
Bocs kicsit bénán néz.
Szal az I és a - falat jelent / az A ajtó, a K klíma beltéri.
A klíma mint lentebb írtam 6,9 kW-ot tud. Hőmérséklet 25 °C-re állítva, a legtávolabbi szoba (SZ3) 1 fokkal melegebb. Úgy vettem észre, hogy ez a különbség elég stabil, ha már kiegyenlítődött a hőmérséklet. Minden ajtó nyitva van, hogy oda is bemenjen a hűvös. A klímát függőben és vízszintesen is "legyezésre" állítottam.
Egy hátránya van a dolognak. Tuti hőmérséklet csak a hűtött szobában lesz, a többiben ami adódik. Nyilván nagy a hőtehetetlensége a lakásnak (jobb lett volna egy multisplit, csak nem tudnám elhelyezni), valamit valamiért. Ha hirtelen akarsz hűvöset érdemes lesz becsukni a szobák ajtaját.
Köszönöm az eddigi válszokat, remélem sikerül hasznosítani őket.
Még annyit kérdeznék, hogy elsősorban csak azt a helységet akartam hűteni ahová a készülék kerülne. A szerelő ajánlotta, hogy ha a 3,5 kw-osat veszem az csak kicsivel drágább, de elég az egész lakásra.
Mondjátok többen is, hogy ez nem valószinű. DE! Ha engem nem zavar, hogy a többi helységet nem birja lehűteni és megelégszem azzal az egyel, annál nem lesz gond, hogy kétfelé is nyillik belőlle valami? Nem szökik el a hideg ha nincsenek mindig csukva az elválasztó ajtók? Szóval az nem baj, ha máshová nem jut, de ott megmarad?
Végül nem a mobil split lett, mert találtam olyan klímát ami elbír a 16 m-es csőhosszal és kellően nagy teljesítményű. Egy inverteres Panasonic cucc lett a befutó. A hűtőteljesítmény katalógus szerint 0,90 - 8,1 kW, az árajánlat szerint 6,9 kW. Három napja üzemel otthon és az egész lakásban (80 m2) kellemes idő (25 °C) van. A srácok megszenvedtek vele rendesen, régi bérház, szöglet itt, kábel, csövek ott, de csak sikerült.
Amikor elindult kavarta rendesen a levegőt, a lakásban akkor éppen 32,5 °C volt, pár óra alatt körbeért a hideg, azóta már csak néha bekapcsol, hangját se hallani.
Lévén a melóhelyemen is pana klímák vannak pár éve és gond nélkül mennek, remélem otthon se lesz semmi gond.
Most már éjszaka aludni is tudok :D :D
Mindenkinek köszi a tanácsokat, sokat tanultam itt.
Nos!Felbuzdulva a többiek hozzászólásán én is megmértem a kiáramló levegő hőmérsékletét.12 C körül mozgott napközben.Hát ennyi.Igazából csalódás,bár az egyik szerelő megjegyezte elégedetlenek leszünk majd a teljesítménnyel.Ez bejött.Talán jövőre veszek majd egy második légkondit,így a kettő majd megbírkózik a höséggel.Üdv:Tom
c20xe
Az utóbbi időben hanyagoltam a forumot mert igencsak marketing vonalakra terelődött.
A problémádat szomorúan olvasom, ha csak a kültérinél a rézcsövek valamelyike nem DERES mondom deres nem párás akkor a gáz rátöltés biztosan nem fog segíteni. Egy gyenge hasonlat: Lada 1200 ccm végsebesség 140 km/h önsúly 900 kg fogyasztás 13L (tudom hogy nem mai konstrukció és az adatokat is csak a hasonlat kedvéért találtam ki.) Hát csak ennyit a hatásfokrol.
Nekem is NILE line klímám van. Nem is tudtam, hogy ez ilyen jó típus. Elégedett is vagyok vele. Mostanában járatom reggeltől estig, mert az egész lakást hűtöm vele. Így egyhuzamban megy a kompresszor vagy 10 órát. Ettől lesz valami baja?
Töky
Hát ha a géped R407c vel van töltve akkor az 5 bar kiemelkedően magas. Az tapasztalatom hogy az olcsóbb kategóriás gépek hatásfoka igen csak lemarad. Épp ma hasonló problémával találkoztam. Külső hőmérséklet 33C szívó oldali nyomás 4 bar töltet R22 az az 0 C visszaszívót levegő hőfok 27 C kifúvott levegő 13 C kondi, elpár tiszta, eze ennyit tud :(
Viricsi
Szerintem a kifúvott levegő hőmérséklete nem a klíma teljesítményétől függ.
A légszállítás van méretezve a kompresszor hűtőteljesítményhez, az az egy 2 kw os és egy 5 kw os is tud 7 C fokos levegőt fújni csak nem mindegy hogy egységnyi idő alatt mennyit.
Az R22 esetében is igen magas az 5 bar amihez ugye +6C tartozik én ugy tanultam hogy klíma tartományban az elpárolgosi hőm. 0 C (R22 4bar!)
Hasonló cipőben járok, mint attila7575. Kilépő levegő max 15<Cfok, a klíma csapágyasra járatása esetén is. A 32-34 Cfokos höm.-mel így nem tud megbírkozni, hiába megy folyamatosan ( a villanyóra is :o). Windy telefonon nyugtatott (köszönöm!:o), hogy valszeg kevés a gáz. Hétfőn utazunk javitás csak utána.
A szerelő barátom hazafelé menet beugrott még megnézni a klímámat, nagyon rendes volt tőle, este 6-kor egész napi meló után (ja hozzátenném, szívességből szerelte be).
Megállapította, hogy a szerkezetnek semmi baja szerencsére, elment a gáz, azt is kitalálta hogy miért, azt mondta hétfőn hoz gázt, megcsinálja és gondoskodik róla, hogy ahol elszökött, ne történhessen ilyen még egyszer. Megnyugodtam.
Azért döbbenet, hogy a másik, a ruszki ablakklíma mit teljesít...
Ha az R22 elpárolgási nyomására gondolsz(mi másra gondolnál) akkor ebben a melegben(meg máskor sem)nem túl magas az 5bar nyomás.Ez alapvetően teljesen korrekt érték.
Jaymz !
Mire géphez jutottam,mindenre megkaptad a választ.Minden válaszolónak igaza van.Én kiemelném a gép méretének fontosságát,amit gergo9 írt.
Az én személyes véleményem az,ha már új lakásod lesz,ne sajnáld belőle az LG-t.Jól bevált tipus.Az sem baj ha túlméretezed a gépet,(pl:5.2kw)mert lesz benne tartalék,valamint kevesebbet kell hogy üzemeljen a kompresszor,tehát megnő a géped élettartama.Nem akarok a zsebedben turkálni,de én nem kötnék kompromisszumot a valószínű összköltséghez képest csekély összegért.
Neked milyen tipusu van? És nem tudod hogy mekkora bent a gáznyomás? Mint már irtam az enyémben 5bar,de a puffertartály utántölt.ha van ilyen. Lett leengedve és utánna is 5 volt,majd lett feltöltve és akkor is! Ezekszerint a gép határozza meg a nyomást? 10-13 foka kifujt levegő és mindenhol deresedik a hőcserélő! Csak még garis és nem mindegy a hatékonyságra nézve! Elöre is köszi! Vagy aki hozzá tud szolni a témához!
na, szovjet klíma megint elkezdett rakoncátlakodni. Mivel a nagy meleg miatt elég sokat megy, egy idő után berezonált a cucc és elég idegesítő hangja lett, ugy hogy ismét előszedtem a szakértelmemet, konyhában magamhoz ragadtam egy fakanalat és és a rács között átdugva stabilizáltam a kompresszort ami gerjesztette a zajt. Most ismét tökéletes! :))