Keresés

Részletes keresés

GT_00007 Creative Commons License 2014.03.19 0 0 359

Kicsit utánanéztem a hangkártyák között hogy mit lehet kapni és mennyiért. A minőségi 192Khz-s kártyák tényleg nagyon drágák, 30e forint alatt még gagyit sem lehet kapni. A 96Khz-es már barátságosabbak, 15-20e forinttól indulnak a hazai árak. Abban az esetben látom célszerűnek a használatukat ha valakinek olyan PC-je vagy laptopja van amin már az alaplapra van integrálva valamilyen igényesebb hangrendszer. Például nekem olyan audio chipset van az otthoni gépemben ami 192Khz-s mintavételezést is tud.

 

Tehát a magas árak miatt valóban érdemesebb az RTL-SDR sticket és valamilyen felkeverőt használni, vagy még inkább valamelyik új konstrukciót ahol már úgy van összerakva az RTL SDR hogy az alacsonyabb frekvenciákon is működjön. Például az a kínai/orosz csoda amit a múltkor belinkeltem ide. 

Előzmény: GT_00007 (358)
GT_00007 Creative Commons License 2014.03.19 0 0 358

A második verzió természetesen nem középhullámú hanem középfrekvenciás SDR vevő. :) Elnézést az elírásért, már régen foglalkoztam ezekkel a dolgokkal. 

Előzmény: GT_00007 (357)
GT_00007 Creative Commons License 2014.03.19 0 0 357

OK., akkor megpróbálom röviden. Sok szoftver támogatja a hangkártyát mint bemeneti eszközt, például az SDR# is. Ezekben az esetekben minimum két hangkártyára van szükségünk, az egyiket vevőnek használjuk a másik a hangkimenete a PC-nek. Megértésem szerint háromféle SDR-t lehet építeni hangkártyával: 

 

1. - Direkt vevőt VLF-re. Ilyenkor nem kell más csak maximum egy szimpla előerősítő és egy keretantenna. (Vagy más ami működik 100Khz alatt.) A effektív használható sávszélesség a hangkártya maximális mintavételezési frekvenciájának a fele. Egy jobb hangkártyával úgy 90-100Khz-ig lehet rádiózni. Egy nem annyira jóval 20-22Khz-ig. 

 

2. - Középhullámú SDR, vagy panoráma adapter. Ebben  konfigurációban egy profi vevő középhullámú fokozatát összekötjük az SDR vevővel ami ebben az esetben egy hangkártya. Erősítő itt általában nem kell mert a kivezetett KF fokozat elég nagy jelet ad hogy meghajtsa a hangkártya bemenetet. Ilyenkor az SDR-t nem lehet hangolni, a hangolás a hagyományos rádióvevővel történik. Legszélesebb felhasználási köre az úgynevezett "panoráma" vevő, vagyis az SDR rádión láthatjuk hogy a rádiónk vételi frekvenciája alatt és felett milyen forgalom folyik. Ez például rádióamatőr versenyeken nagyon hasznos tud lenni. Mivel az SDR vevőnek jobb a szűrési karakterisztikája mint a legtöbb régi kommunikációs vevőnek ezért érdemesebb ezen hallgatni is a rádiót nem csak panoráma adapternek használni az SDR-t. (Ha csak panoráma adapternek szeretnénk használni akkor elég egy hangkártya a PC-be.) Engem például nagyon érdekelne hogy egy régi Mechlabor ML-1250-es vevőből mit lehetne kihozni egy hangkártya alapú SDR panoráma adapterrel. 

 

3. - Közvetlen lekeverésű vevő. Ilyenkor egy kristályoszcillátorral lekeverjük a jelet a hangkártya alapú SDR-re ahol a hangkártya sávszélessége által megengedett értéken belül látjuk a sávot. Például egy 3.5Mhz-s kristállyal le lehet venni 3.5-től maximum 3.6Mhz-ig ami a CW sáv vételéhez több mint elég. Tekintve hogy ma már nagyon olcsón lehet kristályhoz jutni, könnyedén lehet építeni egy minden rádióamatőr sáv CW részét "látó" kis SDR vevőkészüléket. 

 

Hirtelen ezek jutottak eszembe, az interneten mindhárom megoldásra találtok példákat. Ha valamit rosszul írtam javítsanak ki a hozzáértők. 

Előzmény: Törölt nick (356)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.19 0 0 356

Igazad van, de a hangkártyák bemente elég "süket" valami előreősitő 100% hogy kell, csak gondolom. Pontosan hogyan is csinálsz "rádiót" egy hangkártyából? Lentebb irtam, a kis féltve őrzött kincseimet,  talán itt ezeknél még jelentett valamit a hárdveres szó valamit, a mai hangkártyák mármint a mezeik a nyomukba sem érnek, annó aranyárba kerültek. :D Másik ereklyém egy Gravis Ultrasound, aki ért hozzá tudja mint jelentett akkoriban (1998) Igaz csak emlék a múltból mert  16 bites ISA foglalata van, de 44kHz mintavételezése volt, és 1MB SIM RAM ram volt rajta és az utolsó chipig hárdveresen :D Talán egy PII ben fel lehetne éleszteni azokon talán még van egy vagy két ISA foglalat.

 

 

Lentebb irtam akit érdekel ingyen elvihetó... SBLive és SBLive Digital 192kHZ 24bit 102dB jel zaj arány.

Előzmény: GT_00007 (355)
GT_00007 Creative Commons License 2014.03.18 0 0 355

A 192Khz-s mintavételezéssel kb. 90Khz-ig lehet "rádiózni". Az bőven elég VLF vételre vagy KH vevő SDR-nek. Igen, sokkal drágább egy megfelelő hangkártya mint az RTL dongle (bár ma már az ilyen magas mintavételezésű hangkártyáknak is eléggé leesett az áruk) de az utóbbival nem hiszem hogy 100Khz alatt túl sokat lehet kezdeni. Ráadásul az RTL SDR 8 bites, a hangkártya meg 16 vagy 24 bites. Az bizony elég nagy különbség. Az érzékenységről meg a zajszintről ne is beszéljünk. Én az SDR-RTL-t egy szuper olcsó és zseniális VHF-UHF vevőnek tartom amit kompromisszumokkal (és plusz költséggel) lehet más sávokon is használni. Csak kérdés hogy érdemes e?

Előzmény: Törölt nick (354)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.18 0 0 354

Ez érdekes téma... otthon az zenemasinámban egy SB Audigy cicereg :P Igaz régi cucc, de a 24 bites 192kHz mintavételezésével még most is megállja a helyét. meg persze a 100dB jell zaj arány sem rossz. Igaz a felvétel "csak" 96kHz Lentebb olvastam hogy jóval 100Khz felett is van élet, szerintem a 10 dolláros dongle gazdaságosabb. Hangkártya pl tökéletesen használható alacsonyfrekis fapados szkópként. Ha valaki kedvet kapott van két darab SB Live kártyám ingyen elvihető! Képet majd otthonról...

 

 

XANTIi Creative Commons License 2014.03.18 0 0 353

A hangkártya sem más mint egy A-D átalakító. A bitekké alakítás után úgyis minden már "fejben" történik.

Csak az átlag hangkártyák erősen korlátozott képességűek. Az igazán jók meg qva drágák.

A 44 v. esetleg a 128 kHz mintavétel szűk sávszélességet ad.

Viszont a legolcsóbb laptopban is ingyéééé van.

GT_00007 Creative Commons License 2014.03.18 0 0 352

A hangkártya. :) Nem vicc, a legtöbb SDR szoftver tudja használni a hangkártyát mint bemeneti eszközt. 

Előzmény: Törölt nick (351)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.17 0 0 351

És mi az SDR hardver?

Előzmény: GT_00007 (350)
GT_00007 Creative Commons License 2014.03.17 0 0 350

Igen, tudom. De ha egy már meglévő hangkártyával megoldható a dolog.... Nekem itthon van a fiókban néhány, és tapasztalatom szerint szinte az összes SDR szoftver működik hangkártyával. 

 

Megjegyzem, akit érdekel a VLF az is tud nyomulni hangkártyával, 100khz alatt is van néhány érdekes dolog. Csak egy olcsó kis előerősítő kell elé (házilag elkészíthető) és egy keretantenna. Egyébként az interneten lehet találni egyszerű kristályos lekeverőket amik hangkártyára keverik le a magasabb frekvenciás jeleket, csak ezek elég korlátozottak. Maximum akkora a hangolható tartományuk amennyi a hangkártya sávszélessége. Jobb esetben talán 100khz körül. Viszont fillérekből elkészíthetőek. 

Előzmény: XANTIi (340)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.17 0 0 349

Van, de sajnos menthetetlen állapotban van. A csövek hiányoznak, a panelek darabokban vannak benne. Szóval ez már csak egy szétbarmolt váz. Így sajnos azt kell mondjam van, de mégsincs :(

Előzmény: schlumbergerrrr (346)
XANTIi Creative Commons License 2014.03.17 0 0 348

De bizony!

Ez az idevaló nick. A másik a helyi anyázósba való.

Előzmény: Törölt nick (345)
erdlako007 Creative Commons License 2014.03.17 0 0 347

De bizony!

Előzmény: Törölt nick (345)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.03.17 0 0 346

És van már 40-160 a gyűjteményedben?

 

Előzmény: Törölt nick (341)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.17 0 0 345

Csak nem a J**i electronics-ra gondolsz?

Előzmény: XANTIi (344)
XANTIi Creative Commons License 2014.03.17 0 0 344

Bocs, de ennél sokkal jobbat (kipróbáltat) kapni készen magyar gyártótól. DBM keverővel, MMIC előerősítővel. 3x4 cm-es panelen. Van olyan változata ami az átkapcsolót is tartalmazza, nem kell csatlakozót cserélni a HF vs. VHF/UHF váltásnál.

Előzmény: Törölt nick (343)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.17 0 0 343

Bocs, nem sikerült a képbeszúrás (átírtam a feliratokat magyarra), itt a link:

 

http://qrz.od.ua/topic/594-konverter-v-verkh-ot-satellite/

Előzmény: Törölt nick (342)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.17 0 0 342

Itt egy konverter:

 

 

Előzmény: Sikloernyos (326)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.17 0 0 341

OFF:

 

Én pár évvel ezelőtt kerestem kitartóan BRG FM40-160-as rádiókat, de mindenhol csak azt a választ kaptam, hogy "ó azt már szétbontottam 20 évvel ezelőtt. Az iránycsatolóból SWR mérő lett, az RF panelekből csöves végfok, a vasat meg leadtam a MÉH-be". Nos igen. Vasnak adták el ezeket is.

 

 

ON.

Előzmény: GT_00007 (338)
XANTIi Creative Commons License 2014.03.17 0 0 340

Az RTL-es chipnek is van bemenete. A tunert leválasztva alacsony frekiről hajtható. Ott az érzékenysége állítólag sokkal kisebb, de ez nem gond ha KF-re van hangolva. Szerintem 1 MHz-nél magasabb bemenetet is lekezel. Hisz tunerről 2,5 MHz körüli átfogást tud.

Előzmény: GT_00007 (338)
Desert Rat Creative Commons License 2014.03.17 0 0 339

Nem rossz gondolat, az R1251-es második kf-je 78KHz, és ki van vezetve.

Előzmény: GT_00007 (338)
GT_00007 Creative Commons License 2014.03.17 0 0 338

Erre tippeltem magam is. :( Hihetetlen mennyiségű rádiós eszköz volt anno a seregnél, vajon hol kötöttek ezek ki? Gondolom bontóban az értékes anyagokból készült alkatrészek miatt.

 

Hogy kicsit a témánál maradjunk: egy jobbszolgálati vevőn általában van kimenete az utolsó KF-nak. Abból kivezetve a jelet egy jó minőségű modern hangkártyára - nagyon jó minőségű középfrekvenciáról meghajtott SDR-t lehet vele készíteni. (A modernebb hangkártyák egész magas frekvenciákat is tudnak, akár 100Khz felett.) 

Előzmény: Törölt nick (337)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.17 0 0 337

Attól tartok, van annak már gazdája. Földi halandó nem juthat hozzá.

Előzmény: GT_00007 (336)
GT_00007 Creative Commons License 2014.03.17 0 0 336

OFF: A hadsereges dologra szívesen ráindulnék, de nem tudom hol lehet ilyen kiselejtezett cuccokat venni. Anno a 80-as években használtam leselejtezett katonai rádiókat (mechlabor, orosz rádiók sttb...) nagyon szerettem őket. Utána híradós katona voltam, ott az akkori csúcstechnológiát használtuk. Ha azt a technikát ma meg lehetne venni jóárasítva arra szívesen rányomulnék. Tudtok esetleg konkrétumokat? 

_nyunyuka Creative Commons License 2014.03.14 -2 0 335

kissé OFF itt: ezért megy részemről is a forrasztgatás-nyákmaratás, ha az idő épp engedi...

 

Táp kevésbé problémás, doboz meg selejt Lomexes, esetleg alulemezből vágok előlapot.

 

Alkatrész: most ténleg minden beszerezhető... kicikínai olcsóbban csinál 100db kvarcot (minimum rendelhető mennyiség egy fajtából), mint Aradi úr egyet. Ez mg minden ketyerém rákfenéje (néha).

 

Magyar és szlovák hadsereg is most hajint ki rengeteg holmit, végre-végre az "utánépíthetetlen" HA5BK-féle ketyerék is megépíthetők.

 

Ami ON, az meg jó játék :-).

Előzmény: Törölt nick (334)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.14 0 0 334

Ha vennék, nem az lennék, aki vagyok. A sikerélmény az egyik. A másik, hogy több üzemmódra és minden RH frekire lehet kapni kommunikációs vevőt, de az nem az én árkategóriám. Persze így is benne lesz vagy 100-ban, főleg egy tisztességes készülékház fogja megdobni az árát. Mert ugye a rádió lelke nem a rádió, hanem a táp és a doboz. Ezt szoktuk - legalább is én - a legjobban utálni. Na, meg az se hátrány, ha egy olyan készülékem van, aminek ismerem a lelkivilágát, így hibáit, fejleszthetőségét.

Ma a valóban nem az alkatrészárakkal van a probléma, hanem a postaköltséggel. Egy helyen nincs minden, onnan csak úgy érdemes rendelni, ha össze tudom kötni egy másik projekttel vagy valakivel közösen. Az igazi érdekesség, hogy ellenállás egységcsomagot legközelebb az ebay-en lehet találni, kínai feladóval, free shipping.

Kösz, a jó kívánságot!

Előzmény: GT_00007 (333)
GT_00007 Creative Commons License 2014.03.14 0 0 333

Még a 80-as években én is nekiláttam egy RH SSB rádió építésének, sosem lett kész. De akkoriban az alkatrészek sokkal drágábbak voltak illetve nem is nagyon lehetett hozzájuk jutni. (Például a k kristályszűrő legálisan beszerezhetetlen volt.) Ma már biztosan nem építenék analóg vevőt, túl nagy macera. Közben annyira olcsók lettek a gyári készülékek hogy nem is érné meg építeni. Gondolom te is a hobbi kedvéért bütykölsz, szép feladatnak ígérkezik. Sok sikert hozzá!

Előzmény: Törölt nick (331)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.12 0 0 332

Nem igaz, mert a frekvenciakijelzés LCD-s lesz. Ehhez Hong Kong-ból rendeltem egy HAM rádió kijelző kitet.

Előzmény: Törölt nick (331)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.11 0 0 331

Hagyományos, teljesen analóg vevő.

Előzmény: GT_00007 (327)
GT_00007 Creative Commons License 2014.03.11 0 0 330

Én is tépelődtem rajta hogy költsek e még többet a dologra, de úgy döntöttem hogy várok. Ahogy elnézem az a trend RTL-SDR berkekben hogy egyre többet lehet kapni a pénzünkért. Talán néhány hónap múlva már elő-erősítővel és up-konverterrel (vagy direct smpling-al) összeépített, rövidhullámon is működő, 12 bites felbontású és nagyobb stabilitású modelleket lehet majd kapni 50 dollár körül. Addig jó az ami van. 

Előzmény: Sikloernyos (326)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!