Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46690

A kazán maga modulál, mert rákényszerítem az alacsony előremenővel. Ahogyan írtam, az idő 75%-ban fűt a kazán

Nem! Alacsony hőfokon szenved működik.

Moduláció: gázszelep -> füstgázelvezetés -> szivattyú, szabályzó. Ha ebből egy hiányzik csak kínlódás van, a kazánnak és neked is.

Gázszelep: túlkorlátozott teljesítmény, füstgázelvezetés, hosszú kivezetés/korlátozott fordulatszám,

szivattyú: korlátozott max.min. fordulat, szabályzó hiánya, : nincs visszacsatolás.

Ezek mind a modulációt korlátozzák. Erre még jön egy olyan hőleadó, ami nincs beszabályozva....

Ne várj csodát, nem a kazán tehet róla.

 

Itt nem a láng modulációjáról volt szó, hanem a szivattyúéról. Az működik eléggé fixen 80%-on

hát ... :-)

 

tömegáram csökkentésével még lassabban melegendének át radiátorok. Így is 20 perc kábé, amíg körbehajtja azt a kábé 250 litert,

Hidegindításkor biztos hogy kialakul több mint 10 fok különbség.Ha hagyod.

 

A kazán dt 15-20 fok, előremenő 55max 35 minimum.Szivattyú gyári beállítás.Max teljesítmény kicsit magasabb mit a ház leghidegebb hőigénye. Legalább egy strangszabályozó ha nincs a radiátorokon csavarzat.Szerintem ez egy kiindulási alap, de a hozzáértőbbek majd körbepisilik.

 

Néhányótoknál nagyon beragadt a minél alacsonyabb hőfokon fűtés/spórolás egy olyan rendszeren ahol előtte turbós kazán duruzsolt. Nem lesz.

 

Egy kis nosztalgia

 

Érdemes lenne visszamenni néhány évet.. van sok hasznos beírás

 

 

Előzmény: de! (46686)
Clas Evo System Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46689

Kedves Tibor !

 

Most már nemcsak akkor hallhaltó ez a hang amikor teljesen leáll a kazán, hanem már a láng leállása után.

Még megy a szivattyú, de már kezdődik a jelenség és akár 1 percig is eltarthat.

 

Van valami ötleted?

 

SZM

Előzmény: Clas Evo System (46637)
C20NE Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46688

Ha folyamatosan megy a kazán,  hogyan lehet amit írtál,  hogy lassan fűti fel a radiátorokat?

Előzmény: de! (46686)
blackbile Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46687

és miért nem alacsonyabb tömegáram langyos vízzel?

Előzmény: de! (46686)
de! Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46686

A radiátorok folyamatosan hőn vannak tartva. A kazán maga modulál, mert rákényszerítem az alacsony előremenővel. Ahogyan írtam, az idő 75%-ban fűt a kazán. Számtanilag ez azt jelenti, hogy amikor pl. 3 kW a ház átlagos hőigénye, akkor a kazán átlagosan 4 kW-os teljesítményen duruzsol.

 

Itt nem a láng modulációjáról volt szó, hanem a szivattyúéról. Az működik eléggé fixen 80%-on, és ezen gondolkoztam hangosan, hogy érdemes volna-e ezt csökkenteni, de egyelőre maradok annál, hogy inkább tolok be adott teljesítményt nagyobb tömegáram mellett langyosabb vízzel, mint fordítva.

Előzmény: C20NE (46684)
de! Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46685

Az Ariston kazánokban van egy beállítás, hogy hány fokos delta T fölött emelje meg a szivattyú sebességét. Az az oktatási kézikönyv írja, amit D. Tibor korábban belinkelt. Lásd a pontos leírást a képen.

 

Minthogy olyan alacsony előremenővel fűtök, hogy a visszatérő gyakran van 10 °C-nál közelebb az előremenőhöz, nem jutok vele messzire, mert ezt meg nem lehet 10 °C alá állítani.

 

Ha még látsz lila ködöt, kérdezz, igyekszem a lehető legnagyobb türelemmel, udvariassággal és a hangos gondolkodásnál jobban összeszedetten válaszolni.

 

Előzmény: Unicalfan (46680)
C20NE Creative Commons License 2023.02.13 -1 0 46684

A radiátorokat folyamatosan hőn kellene tartani, épp annyit betolva ami tartja a kívánt hőmérsékletet. Akkor modulálhat a szivattyú a kazán és alacsony a fogyasztás. Leállítani, aztán full gázon ujra fűteni nem praktikus.

Előzmény: de! (46683)
de! Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46683

Nem várok (szivattyú)modulációs üzemet 80%-os alsó küszöbbel. Érdekelt, hogy miért nem viszi lejjebb. Megtaláltam a beállítást, hogy 80% az alsó küszöb. Most már értem, hogy ezért nem viszi lejjebb.

 

Ahogy írtam is, nem szeretnék változtatni ezen a beállításon, mert a tömegáram csökkentésével még lassabban melegendének át radiátorok. Így is 20 perc kábé, amíg körbehajtja azt a kábé 250 litert, ami a radiátorokban lehet.

Előzmény: Törölt nick (46681)
Unicalfan Creative Commons License 2023.02.13 -1 1 46682

Pont fordítva látja a dolgokat...sajnos amiket összeirkászolt ,a halvány lila gőzt sem közelítik meg.

Előzmény: Törölt nick (46681)
Törölt nick Creative Commons License 2023.02.12 0 0 46681

Ha a 246 --> 80% minimum !! hogyan vársz modulált üzemet? Így folyamatosan majdnem teljes rössel megy a szivattyúd, (Azt sajnos nem tudom, hogy a kazánt hogyan lehetne a tömegáram csökkentésére ösztökélni) -hát pont fordítva... 

Inkább a maximumot kellene lejjebb venni szerintem, már ha tényleg zavaróan hangos, de nem hiszem hogy fűtés közben 80%-on akar működni, max. induláskor...

 

Radiátornál (hacsak nem direkt úgy lett méretezve) a magas kör dukál! 

Alacsony (220->0) a padlófűtésé! Csak jól be kell szabályozni a radiátorokat!

Az a baj sokaknál, hogy annyira beszűkítik a kazán "mozgásterét" hogy képtelen normális modulációra.

Többször írtam, működik úgy is a kazán: úgy-ahogy...

 

 

Előzmény: de! (46679)
Unicalfan Creative Commons License 2023.02.12 0 0 46680

Ezt kifejtenéd bővebben...hogy hogyan is van???

Előzmény: de! (46678)
de! Creative Commons License 2023.02.12 0 1 46679

Közben megtaláltam, a 2.4.6-os menüpontban le lehetne vinni a szivattyú min. PWM-et 80%-ról 40%-ra.

 

De jó ez a 80%. Fölötte hangos, és így 20 perc, mire telenyomja a radiátorokat meleggel.

 

Van egy küszöbérték, hogy ha annál nagyobb a delta T, akkor felpörgeti a szivattyút, hogy gyorsabban keringjen a meleg, de az nem állítható delta T = 10 alá. Nekem meg úgyis alatta van, nem lenne sok hatása.

Előzmény: de! (46678)
de! Creative Commons License 2023.02.12 0 0 46678

Azt sajnos nem tudom, hogy a kazánt hogyan lehetne a tömegáram csökkentésére ösztökélni. Most 80%-on megy a szivattyú. De nem tudom, hogy jó volna-e ezt csökkenteni. Végülis minél több vizet pumpál át a hőcserélőn, annyival több hőenergiát tud fix visszatérő mellett a füstgázból kivonni.

Előzmény: de! (46677)
de! Creative Commons License 2023.02.12 0 0 46677

Nekem elég kicsi a delta T, 40 °C előremenőnél pl. 35 °C a visszatérő, 43-nál 37, 35-nél 32. 

 

Kábé úgy tud lemodulálni a kazán, hogy 3 fok legyen a delta T. Ez persze függ attól, hogy a termosztatikus szelepek éppen milyen tömegáramot adnak ki. 

 

Ahogy D. Tibor fórumtárstól megtudtam, 4 °C az Aristonnál a tolerancia, mielőtt ki-be kapcsolgat, úgyhogy kábé 33 °C-ig tudom levenni az előremenőt. Ha ezen beállítás mellett folyamatosan megy, akkor hosszú órák alatt felkúszik az előremenő 36 °C-ig, és azt még tűri lekapcsolás nélkül. Elvileg, majd tavasszal kipróbálom. 1-2 °C-ot már láttam felkúszni, amikor 35-re volt téve.

 

Egyébként tudnám csökkenteni a visszatérőt az előremenő emelésével, mert akkor alacsonyabb lenne az üzemidő, és szépen visszahűlnének a radiátorok két fűtés között. De akkor kevésbé lenne egyenletes a hőleadás, és amit nyerek a visszatérőn, azt részben elvesztem azon, hogy magasabb terhelésen megy a kazán.

 

Majd jövő ősszel meglátom, hogy többet vagy kevesebbet fogyaszt-e fajlagosan, hőfoktényezőre vetítve, ha fix 40 °C helyett 33-36 °C-okkal vágok neki a szezonnak. (Azt tapasztalom több év idősora alapján, hogy tavasszal valahogy többe kerül 1 °C-ot kifűteni, mint ősszel. Talán mert hidegebb a talaj, és jobban hűti az alulról szigeteletlen házat. Ezért kell szezonon belül benchmarkolni.)

Előzmény: Centi the real (46666)
de! Creative Commons License 2023.02.12 0 0 46676

Erre lett volna válasz, de a linket valahogy lehagyta.

Előzmény: Centi the real (46653)
de! Creative Commons License 2023.02.12 -1 0 46675

Nekem is legacy rendszerem van, ami az öntöttvas radiátorokat, a tájolást és a szigetelést illeti. Egyszerűen és főleg persze türelmesen kimértem, hogy adott előremenő mellett hány m3 gázt tud a rendszer maximum elégetni. 

 

Ez alapján kézivezérlem. Lásd az ábrán (piros vonal: előremenő, sárga vonal: napi gázfogyasztás, rózsa vonal: hőfokkülönbség (20 °C - napi középhőmérséklet).

On-off termosztáttal 70% fölött tudom tartani a fűtési üzemidőt.

 

A külső érzékelő főleg kényelmes, de elég sokszor mellélő, amit aztán jó esetben a buszos vezérlés kikompenzál, ha van olyanod - én nem szántam rá a pénzt. A háznak ugyanis baromi nagy a hőtehetetlensége. Az ábráról látszik, hogy a gázfogyasztás a külső hőmérsékletet 1-2 napos késéssel követi. Ha ez a helyzet, akkor semmi értelme, hogy a pillanatnyi hőmérséklet alapján napon belül szánkázzon föl-le az előremenő alapbeállítása.

 

Miután most amúgyis leolvasom naponta a gázórát, nem fáj egy fokkal odébblökni az előremenőt, ha kezd kevés vagy sok lenni.

 

Azt gondolom, hogy ha hetente egyszer állítanám az előrejelzés alapján, akkor sem lenne a rendszer sokkal kevésbé mellélőve, mint egy izgága külső érzékelővel.

 

Ez az egész persze nagy hőtehetetlenségű, nagy vízterű radiátorokkal vagy padlófűtéssel működik, mert azok kisimítják a hőleadón érzékelt hőmérsékletet. Kis vízterű radiátorokkal valszeg nem lenne ilyen fain. Ugyanígy alkalmatlan arra, hogy éjszaka hidegebbet tarts, aztán reggel meg hirtelen felfűts.

 

tron67 Creative Commons License 2023.02.08 -2 0 46674

A rák ebbe a szerkesztőbe, hogy nem lett jó a link, copy/paste, ha most sem sikerül 🙂

 

https://kristalyklima.hu/kazan-hatasfok/

Előzmény: tron67 (46673)
tron67 Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 46673

Oké, de ez az oldal  https://kristalyklima.hu/kazan-hatasfok/ azt állítja hogy ~3%-ig van érdemi hatásfoknövekedés, 5-6 ábra.

 

A 8. ábra - lehagyták a jelölést - foglalkozik a előremenő/visszatérővel. Ott is ez a helyzet. Ráadásul méréssorozatnak tűnik, mert több paraméter is feltüntetnek, amikhez felvették a görbét.  

 

Sajnos 20 fokra nincs adat, vajon miért? 🙂

 

Előzmény: Törölt nick (46671)
pityu68 Creative Commons License 2023.02.08 0 0 46672

Szia ma déltől újra működik. 

Előzmény: Dexter810323 (46670)
Törölt nick Creative Commons License 2023.02.08 0 0 46671

Ez nem az én mérésem, ez az ábra próbálja  "magyarázni" a 100% feletti hatásfokot a terhelés-visszatérő alapján.

Nyilván ez labor körülmények között esetleg igaz is.

ha csökken a kazán terhelése, nő a hatásfoka   erre reagáltam, nem így van, ha a linkelt ábra csak elméleti is.

 

viszont a Rendszertípusok manuál szerint is emeli az előremenőt, ha úgy van beállítva

 

Ezt nem értem mi köze ennek a kazán hatásfokához. 

A linkelt oldal a kalkulált előremenő többlépcsős emeléséről szól, szó nincs hatásfokról.

Ez fícsör arra hivatott, hogy a kazán ne kapkodjon elérni a szoba hőmérsékletét.

 

Előzmény: tron67 (46668)
Dexter810323 Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 46670

Sziasztok. Most beszeltem a szerelőmmel miszerint a Bosch GDPR kiskapura hivatkozva lekapcsolta a távfelügyeletet minden eszközön. CT200 assal telefonnal nem lehet csatlakozni. Van valakinek ötlete hogy tudom megoldani a rosszul "beragadt" fűtésgörbémet? Épp állítottam amikor elszállt a kapcsolat... Szerelő javaslata vegyem le a falról és menjen a kazán csak magába... Valaki aki szerelmi is szokott írják már valami okosat. Drága volt és így semmire nem jó... Köszi

kormi07 Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 46669

sőt ha nem fűtesz és nyitva hagysz ajtót-ablakot, akár bele is fagyhat:-))

 

A belső hőmérsékletnél nem lesz alacsonyabb a visszatérő sosem, nálam 22,5 van beállítva, ezt szoktam látni a visszatérő hőmérőjén is hosszabb állás után.

 

Fűtés közben 35/29 fok.

Előzmény: Törölt nick (46665)
tron67 Creative Commons License 2023.02.08 0 1 46668

Értem az érvelésed és igaz is lenne egy 0..24 kW teljesítményű kazánnal. De ilyen kazán nincs. A jobb fajták minimuma is 2.4 kW.  Ez alatt vizsgálni, vagy általánosságban, üzemi határokon kívül mérni valamilyen gép hatásfokát értelmetlen. Így ha a hőigény csak 1 kWh, értelmetlen a hatásfok kifejezés, mert 0 és 2.4 kW között nincs teljesítménye a kazánnak. 

 

Ki/be kapcsolgatással persze  megcsinálja, de az égő továbbra sem fog a minimum alá menni és jobb/rosszabb hatásfokkal  fog üzemelni. Valszeg 30% körül van egyébként a legjobb hatásfok, mert a gépkönyvek erre az érékre adnak hatásfokot…

 

Előzmény: Törölt nick (46656)
Keeper83 Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 46667

Már csak az a kérdés, hogy ilyenkor mennyire a felület- és léghőmérséklet, hogy 20 fokig vissza tudja hűteni a fűtővizet. Én ott azért nem laknék huzamosabb ideig. Rossz padló hőszigetelést nem ér példának hozni! :)

Előzmény: Törölt nick (46665)
Centi the real Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 46666

Nem hitetlenkedek, mint írtam is akkor érthető számomra, ha vagy iszonyat sok , és nagy radiátor van (esetleg padlófűtés - sajnos nálam egyik sincs) vagy variálható az előremenő (sajnos jelenleg még ez sem áll fent nálam...   Cserébe szinte folyamatosan megy a kazán.

 

Mindketten ezeket mondjátok  (egyikőtök több száz kilo 33K-s radiátor, a másikótok 50 fokos előremenő, ami visszaredukál, így teljesen tiszta.   De "régi" gépészet mellett, és fix előremenővel ez nem kivitelezhető szerintem... 

Ráadásul az én szobatermosztátom 0.5 fokos lépésekben lépked csak, tehát 22.5 fokon áll le a fűtés, ha 22-őt szeretnék.  (és 21. 5-re leesés esetén indul újra) Így nekem 0 fok körül 55 fokos előremenő van, most a mínuszok közt felnyomtam 60-ra.   Így tartja  a 22-őt, illetve éjjel és iskolaidőben 20 fokra áll - akkor nem is fűt.

 

 

Így már tiszta. 

Cm  

Előzmény: Degeczi (46664)
Törölt nick Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 46665

 

Padlófűtésnél simán lehet 20 fok a visszatérő. 

 

Előzmény: Centi the real (46661)
Degeczi Creative Commons License 2023.02.08 -1 1 46664

Hogy a fenébe ne lehetne? A reggeli fölfűtés után gyorsan leesik nálam is 30 fokra az előremenő (este a -5C külső időjárás idején sem érte el a 35-öt). Nagyon komfortos így, h állandóan kellemesen langyosak napközben a radiátorok.

 

Előzmény: Centi the real (46661)
C20NE Creative Commons License 2023.02.08 0 0 46663

Én is 35 fokos előremenővel fűtök, a visszatérő 25-30 fok között ingadozik attól függően, hogy mekkora a hőigény.

Előzmény: blackbile (46662)
blackbile Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 46662

Ne légy hitetlen!

az előremenő a kazán szerint 36°C.

 

160m2, tegnap ugye elég csípős volt egész nap, szinte megállás nélkül megy ezen a 36°C-on, éjjel a termosztát lejjebb van véve, ezért állt le.

 

Ja igen, 705kg-nyi 33K-s radiátor van a házban.

Előzmény: Centi the real (46661)
Centi the real Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 46661

20 fokos visszatérő??   Akkor 30-35 fokos az előremenő??   30 fokos radiátorokkal képtelenség szinten tartani a házat, hacsak nem az egész fal nem egy nagy radiátor...   Mekkora disszipáció kell ahhoz, hogy egy 40-50 fokos előremenőből 20 fokos legyen a visszatérő?

 

Vagy én nem értem??    

Előzmény: Törölt nick (46656)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!