Keresés

Részletes keresés

homerx Creative Commons License 2023.02.26 0 0 95590

a penteki borsor. erdekes volt. maskor is fogok menni. hoztam el egy 21-es porcsint.

 

Tybald_ Creative Commons License 2023.02.26 0 0 95589
amimaki Creative Commons License 2023.02.25 0 0 95588

Seprődi József Cabernet Sauvignon 2020 - érdekesség a Kis-Küküllő mentéről. Magyarország legkeletibb borvidéke, jelenleg is komoly ültetvények vannak arrafelé. Hogy mennyire komoly borok - az más kérdés, ugye.

Ez egy 12-es alkoholú, hordós tétel - ezt kissé érezni is az elején, de aztán oszlik a hordó. Abszolút hozza az átlagos cabsav jegyeket - ez egy nem különösebben kiemelkedő, de jó bor. Nekem kicsit lágy, némi savat elbirna még, mint az összes többi bor, amit errefelé ittam, ezt egy jellegzetességnek (aka terroár) érzem. A vörösök (cab.sav., feketeleányka) szerintem jobbak, mint a fehérek, bár az olasz és a rajnai egész jó.

Van itt minden, főleg a világfajták, helyi érdekességet nem ittunk. Úgy tűnik, a román-szerb-moldvai-stb. piac még húsz évvel korábban jár, és a helyi termelők bármennyi (bármilyen...) bort el tudnak ezeken a piacokon adni, nem érdekük bonyolitani az életüket a variálással.

Ittunk román borokat is, a Cricovia pincészetre emlékszem a cimkéről, asszem feketeleányka volt az is - tök jók voltak, abszolút pariban vannak a magyar átlaggal, semmivel se rosszabbak, a maguk módján.

5p, kb. 1500 Ft a pincénél, Dicsőszentmártonban (Seprődi József a legjobb székely borász :), egyébként tényleg nagy forma).

 

 

ronin s8 Creative Commons License 2023.02.25 0 0 95587

Csak hogy legyen friss kóstolásom Languedoc-Roussillon-ból:

 

Chateau des Erles: Fitou 2017
Languedoc-Rousillon

 

Megjelenésben:
Sötétebb, érettebb bordó szín, máj, mély rubin. 
Finom részecskékel teli. 

Illatban:
Magas alkohol, intenzív illat. 
Cseresznye, szilva, áfonya, szeder

Szájban:
Kesernyés tanninok, de kerek savak. 
Gyümölcs. Közepes test. 
Rövidebb lecsengés
Kesernyés utóíz
Melegebb éghajlatra utaló jelek.

Ár: 7000,-Ft

ronin s8 Creative Commons License 2023.02.25 0 0 95586

Persze, hogy jó. A legtöbb természetes bor ilyen. 

Előzmény: Hepci (95585)
Hepci Creative Commons License 2023.02.25 0 0 95585

Szerintem meg igen jó, hogy vannak ilyenek (marzeminót is hoztam, a Cantina D'Isera nevű pinceszövetkezettől).

Nekem speciel határozott bordói-csömöröm - és a pinót leszámítva - méjnsztrímfajta-csömöröm van már jó ideje, szívesebben iszom pl. Szentesi gyenge tájborait...

Előzmény: ronin s8 (95584)
ronin s8 Creative Commons License 2023.02.25 0 0 95584

Teroldego és Marzemino, a két Mozart hős😎

Gyenge helyi tájborok. Sokat ittam Lombardiában. Szerintem Toszkánánál lejjebb nem is ismerik... 

Előzmény: bandika (95581)
ShiDeci Creative Commons License 2023.02.24 0 0 95583

[Beülős helyről]

Gere T & Zs Pinot Noir, 2018 (talán) - számomra értelmezhetetlen bor, ha ilyen a villányi pinot, akkor baj van.

 

Thummerer Cabernet Franc - Merlot (2018) - ez viszont egy kellemes iszogatós bor, utólag láttam, hogy főleg hiperekben adják 2000 ft/ palack áron, megéri az árát.

Hepci Creative Commons License 2023.02.24 0 0 95582

Cantina Rotaliana Teroldego Rotaliano 2020

A teroldego lokális dél-tiroli kékszőlőfajta, egy palackot hoztunk belőle, több hasonló fajtával együtt. A termelő pinceszövetkezet (C. Rotaliana) a fajta termőterületének központjában (Mezzolombardo) van.

Vékonyabb cuccra számítottam a viszonylag alacsony (12,5%) alkohol miatt, de ez nem a schiavára, tehát a tiroli kadarkára hasonlít, annál sűrűbb anyag. Vonzó áfonyás-cseresznyés ízvilág hordós jegyek nélkül, jó savakkal, hamar kiürült a palack. Ez a cég alapbora... és mint ilyen, messze a honi alapborok fölött áll.

53 vagy 6- pont, 6,5 euro (Interspar, Bolzano)

bandika Creative Commons License 2023.02.23 0 0 95581

Jó vétel szerintem. Ide nem szállít persze az osztrák sógor...

Előzmény: lazaridi (95578)
lazaridi Creative Commons License 2023.02.23 0 0 95580

Most nyitottam egy Pietra Pura Mandus Primitivo di Manduria 2019-et

Ettől nem várom, hogy összezuhanjon, viszont nagyon nagyon finom.

Sötét szín, cseresznye, nem édes, hosszú fűszeres, 7-8 pont, majd holnap meglátjuk merre billen

 

Előzmény: ronin s8 (95568)
lazaridi Creative Commons License 2023.02.23 0 0 95579

Nekem még nem sikerült igazán jót inni, illetve vmelyik olyan 10 éves korára igazán jó lett.

Előzmény: bandika (95571)
lazaridi Creative Commons License 2023.02.23 0 0 95578

Azért a Notte rooso primitivo-ért azért nem kell messze menni, csak egy osztrák Intersparba, aholis 8 pénzbe kerül:

 

https://www.interspar.at/shop/weinwelt/notte-rossa-primitivo-di-manduria-dop-2021/p/3779972?way=Search

 

Előzmény: bandika (95567)
bandika Creative Commons License 2023.02.23 0 0 95575

Kösz, ismerem Zolit, csak nem követtem, hogy megint miért szállt ki.

Előzmény: nyugger.taxis (95572)
Törölt nick Creative Commons License 2023.02.23 0 0 95574
bandika Creative Commons License 2023.02.23 0 0 95571

No, én meg a barolókkal nem kerültem még barátságba. Pedig állítólag jót is ittam már. 

Előzmény: ronin s8 (95570)
ronin s8 Creative Commons License 2023.02.23 0 0 95570

Előzmény: ronin s8 (95569)
ronin s8 Creative Commons License 2023.02.23 0 0 95569

Ez viszont jó volt... 

ronin s8 Creative Commons License 2023.02.23 0 0 95568

Nekem ugyanaz a bajom a Primitivo-kkal, mint a francia meleg táji "olcsó" Languedoc-Roussillon borokkal:

a kezdeti (szerencsés esetben) robbanó íz és illat helyét nagyon hamar (fél-egy óra után) egy kesernyés, rövid utóíz kezdi uralni. Mindkét régió meleg, és talán nem véletlenül olcsó. 

Előzmény: bandika (95567)
bandika Creative Commons License 2023.02.23 0 0 95567

Nincs kedvem visszaolvasni sokat, má megin' mi történt, hogy BZoli negligálja a topikot?

 

Hogy borról is írjak: a fajta azonossága miatt a napokban összekóstolódott nálam egy kaliforniai Zinfandel (2018, a Tussock Jumper https://www.tussockjumperwines.com/ kollekciója) és egy Notte Rossa Primitivo di Manduria DOP 2021 (https://www.notterossa.wine/en/primitivo-di-manduria-dop/). Hozták a papírformát: bár a kaliforniai versenyző is hibátlan, egyensúlyos volt, a közepén volt egy (nem maradékcukor miatti) édes érzet, ami nekem elvette a kedvemet tőle, 5 pontra adnám. A talján palack nagyon bejött, közepesnél kicsit nagyobb test, fiatal kora ellenére eléggé érett tannin, szép gyümölcsök, kellemes hordóhasználat, legalább 7 pont nálam. Szerintem bírná még a palackban jó pár évig...Nem sok primitivót kóstoltam eddig, de magyar szájnak (az enyémnek és környezetemnek legalábbis) igen jól eső borok. Az amerikai árát nem tudom, mert ajándékba kaptam, de inkább tömegbornak tűnik. A primitivót 9 €-ért kaptam le találomra (nagyon tetszett az egyéni címkéje) egy random olasz szupermarket polcáról tavaly augusztusban nyaralás közben, aztán kóstolás után vettem belőle vagy 10 palackot, szuvenírként hazahozni. Sajnos ez volt az utolsó belőle, és úgy látom, a pince sem szállít ide. Pedig 9 €-ért totális besztbáj. 

Jó sorsom két hete a Cote d'Azure-re vetett (egy még jobb sorsú haverom kiköltözött Cannes és Grasse közé a mimózaillatú hegyekbe) egy hosszú hétvégére, baráti társasággal pattant jó pár palack: az 5-6 €-s Fitou AOC-ok tönkrevernék a hasonló árú magyar mezőnyt: karakteres, egyedi borok, és Languedoc, bár jön föl, még mindig relative alulárazott. A helyi (Cote de Provence) rozék - messze az itthon megszokott epervihar-stílustól - visszafogott színe és illata mögött hosszabban ízlelgethető, jó savú, inkább fehérboros jegyeket mutató borok, a szupermarketben találomra levett tételek közül a Chateau d'Esclans Whispering Angel Rosé 2021 mutatkozott igen jónak, rozé kategóriában akár 8 pontot is kiszórnék neki, érdekessége, hogy illatban és ízben nem annyira a piros gyümölcsök vezettek, inkább barack, citrusok, illetve kövezzetek meg, sárga- és görögdinnyés zamatok (most látom, hogy a BT szerint a "világ legjobb rozéja", mondjuk feleennyiért sem szokott az ember itthon rozét venni: https://www.bortarsasag.hu/hu/bor/franciaorszag/provence/chateau-desclans-whispering-angel-rose-2021). Ittunk még jópár Pouilly Fumét is, ami személyes kedvencem, a legjobb benyomást egy 2019-es de Ladoucette tette (biztos hozzájárult, hogy egy tengerparti bárban ittuk, 15 fok napsütés...). Baromi szép ásványosság vegyült a nem túl harsány zöldes aromákkal, 7 pont. (Radovin árulja, ez se olcsó: https://radovin.hu/termek/de-ladoucette-pouilly-fume-2020/).

Előzmény: Hatvani Szabolcs (95558)
joskabacsi Creative Commons License 2023.02.22 0 0 95565

az ivás nem szórakozás ...

;) 

 

Előzmény: lazaridi (95563)
ShiDeci Creative Commons License 2023.02.20 0 0 95564

Szerencsésebben jártam a Szemes Kékfrankos 2020-szal: ez szerintem egy viszonylag új tétel, Kopár-dűlős, jóféle villányi módra fele az ára a Franchoz képest, amiről írtam lentebb, holott szerintem izgalmasabb, jobb bor annál: első nap még inkább bonbonmeggyes, főleg illatban, utána napról-napra több frissebb piros gyümölcs jön elő benne, és SzJ egyéb boraihoz hasonlóan jól tartja magát, 4 nap után is, 10 fokon, vákuumos csacskaságok nélkül tárolva. Előkészíttettem egy Bakonyi KF-t is a nemrég forgalomba került 2020-ból, majd írok róla (múlt héten egy bárban 2018-ast poharaztattak és nagyon rendben volt.)

lazaridi Creative Commons License 2023.02.20 0 0 95563

Bock Pinot Noir 2018

1 pont, nem tudom ezt mások hogy tudják meginni

 

Takler Kékfrankos 2020

bár savas, de gyümölcsös is, egészen itatja magát 4 pont

 

Hepci Creative Commons License 2023.02.19 0 0 95562

Vendéglátóhelyen (If Café) kóstoltunk 2 tételt, az évjáratot egyiknél sem tudom, 2020 vagy 2021.

 

Mészáros Tramini

Nem a szekszárdi Mészáros, hanem csopaki. Még nem hallottunk a pincéről, talán jobb is így. Szép sárga szín, de intenzív rózsás illat helyett intenzív technokol jött a pohárból, ízben dettó.

1 pont, 500 Ft/dl

 

Káli Balázs Öregtőkék Olaszrizling

Ez a tétel valamitől jobban megfáradt, mint én ma a metszési bemutató + teniszoktatás kombótól. Szinte színtelen-szagtalan, de legalább a borhibáktól mentes.

3 pont, 1050 Ft/dl

ShiDeci Creative Commons License 2023.02.17 0 0 95561

Néhány bor az elmúlt hetekből:

 

Bakonyi CF 2018 - korábban írtam itt róla, volt némi hiányérzetem. akkor egy bárban ittam, nem tudom, mikor bontották, hogy tárolták. Most egy saját palackot nyitottam, és lehet, h az idő tett neki jót, nem tudom, mindenesetre nagyon karakteres, borsos, remek bor! Amimaki írt a 2020-ról már itt, azt még nem próbáltam.

 

Szemes József CF 2019 Dél - mindig kedveltem a borait, most pont a Bakonyi után nyitottuk. Nagyon más, kevésbé izgalmas, kevésbé egyedi, több a hordó. Az első nap nagyon gyengusnak tűnt, utána viszont napról-napra jobb formát hozott.

 

Gere Kopar 2018 - vendégségbe vettem, persze jól össze van rakva, ahogy vártam, de a katarzis elmaradt, sok mindent nem tudok felidézni belőle. Úgy vagyok vele mint már a többedik 10000 körüli magyar bornál az utóbbi hónapokban (Heimann Agnus, Vida La Vida, Sauska C7), nem igazán éri meg beruházni rájuk, legalábbis az eredeti áron biztosan nem.

 

ShiDeci Creative Commons License 2023.02.15 0 0 95560

Ahogyan ez sem érdektelen: https://muveltalkoholista.com/2023/02/mi-lesz-veled-kekfrankos/

 

(még jó, h van a pincében pár tizenéves kékfrankos, inkább már a lefolyóba voltak elkönyvelve, erre kiderül, h lehet, hogy csak most érnek a csúcsra, hö-hö)

Hepci Creative Commons License 2023.02.15 0 0 95559
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2023.02.15 0 0 95558

A gazda kéri, hogy vedd fel vele a kapcsolatot a pince@juhfark.hu címen.

Előzmény: ronin s8 (95546)
Hepci Creative Commons License 2023.02.14 0 0 95557

Tegernseerhof Grüner Veltliner 'Bergdistel' Smaragd 2018

A dürnsteini családi cég valamiféle dűlőválogatása, picivel a legpresztízsesebb dűlőjük (Loibenberg) borai alá árazva. A tavaly augusztusi, kóstolás szempontjából nem túl bombasztikus eredményű wachaui kirándulásunk legjobb bora ez volt, és itthon sem okozott csalódást: bő közepes koncentráció mellett gyönyörű savak viszik a kortyot, a primer gyümölcsösséget már palackérettség váltotta.

A kiemelkedő 2017 és jó 2018 utáni évjáratokból eddig nem találkoztunk ehhez hasonló gyönyörűséggel a felső kategóriában (smaragd/erste lage) egyik ottani pincétől sem...

7 pont, 22 euro (Alter Klosterkeller)

amimaki Creative Commons License 2023.02.14 0 0 95556

Ma már nem lehetne azt a filmet leforgatni.

Előzmény: IsKol (95555)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!