Keresés

Részletes keresés

scratch Creative Commons License 2003.08.12 0 0 467
Sanya_67,

szerintem érdemes most, mert olcsóbbak így nyár vége fele. Valószinű én is most veszek még egyet.

Előzmény: Sanya_67 (466)
Sanya_67 Creative Commons License 2003.08.12 0 0 466
Sziasztok!

Lehetm hogy marad egy kis pénzem... Érdemes még ilyenkor klímát venni, beszereltetni???
Baumaxban láttam Daewoo hütő-fűtő klímát 5.2 KW-osat - 179 ezerért, meg volt 3,6-os 120-ért..

Mire kell figyelni?? Gondolom valamiennyit számít a márka is és talán most 30-50 ezerrel olcsóbbak a klímák??

Sanya

Alfa Hold Creative Commons License 2003.08.12 0 0 465
ja csak pongyolán fogalmaztam bocs.
arra gondoltam, hogy a határfelület energiacsökkenése aztán hőmérsékletcsökkenést idéz elő a vízben, levegőben...
Előzmény: Aewyn (460)
Alfa Hold Creative Commons License 2003.08.12 0 0 464
Illetve nyitott a rendszer. :-)
Mert a készülékben/lakásban nincs elkülönítve a "hőszivattyú két oldala" ...a meleg ezért, meg pontosan a szobádba távozik vissza.
Előzmény: holló (462)
Aewyn Creative Commons License 2003.08.11 0 0 463
Nem a víz hidegebb hőmérséklete hűt. A párolgás során a legnagyobb mozgási energiájú részecskék szöknek meg, így a visszamaradó folyadék részecskék össz. mozgási energiája (a folyadék hőmérséklete) csökken.

A rendszer nem zárt, mert a szellőző/ablak/ajtó résein keresztül a kiszökik a vízpára, így eltávozik a hő.

Ha valaki éppen akarja, kiszámolhatja a víz párolgáshőjéből mennyire hűt valójában egy ilyen készség.

Előzmény: holló (462)
holló Creative Commons License 2003.08.11 0 0 462
Mintha a rendszer zárt lenne, hiszen a meleg nem "távozik" (pl. kültéri egységen keresztül), hanem a víz/jég által közölt hőmérsékletkülönbség csökkenti a belső hőmérsékletet, viszont a komfortérzet romlása is várható, mivel a víz párolgásával növekszik a levegő páratartalma... gondold meg, ha ez télen +2 fok melegségérzetet jelent, akkor nyáron sincs másként.
Különben most találtam egy ajánlatot, ennek a képe: http://www.bricostore.hu/images/p09/02.jpg címen látható.
Előzmény: Alfa Hold (459)
rézgálic Creative Commons License 2003.08.11 0 0 461
Ez a szerkezet 6-8 éve egyszer már megjelent de el is tűnt. Ha jól sejtem széles szalagokkal van tele akár több m2 felülettel melyek folyamatosan szívják magukba a vizet. A ventillátor meg intenzíven párologtatja a vizet a nagy felületről. Egy a baja, semmire sem jó.
Aewyn Creative Commons License 2003.08.11 0 0 460
Az elv az, hogy a párolgás hűti a levegőt (azaz a felületet, és az hűti a levegőt). Tehát nem a víz hőmérséklete hűtené a levegőt.
Előzmény: Alfa Hold (459)
Alfa Hold Creative Commons License 2003.08.11 0 0 459
parasztvakítás.
mivel a rendszer nyitott, nem működhet. (a vízből elvont hőt a levegőbe rakja vissza, amely a vizet újra melegíti....)a páratartalom meg jól megugrik.
...
kivétel, ha jégkockát rax bele. akkor viszont a jég előállításáért fizetsz, ráadásul a levegő páratartalmának növekedése rontja a kellemes érzetet.
Előzmény: Varshi (453)
lamed Creative Commons License 2003.08.11 0 0 458
Az üzletben én sem tartottam túl hangosnak, de otthon, éjjel....
De az ablakklíma is hangos tud lenni, mert egy dobozban van a kompresszor a többi cuccal (mint a mobilklímánál). És a kívülről beszívott meleg levegő miatt a hatékonysága sem jó igazán. Persze, van akit nem zavar a zaj.
A 20nm-es szobát a léghűtő gép nem fogja lehűteni. De vegyél egy ilyet valami hipermarketben, próbáld ki, aztán vidd vissza 3 napon belül ha nem jó (előtte érdeklődd meg, hogy el kell-e rontanod, vagy anélkül is visszaveszik).

Lehetne mobil split (ha van erkély, és oda ki lehetne tenni a kültérit), de az sem olcsó. SZVSZ noname split klíma sem rossz ötlet. Hátránya, hogy főidényben nehezen lehet találni embert, aki felszereli, és ha elromlik, senki nem fogja javítani. Viszont márkás cucc árából akár kettőt is vehetsz.

Előzmény: Varshi (456)
alexclassic Creative Commons License 2003.08.11 0 0 457
Nyugodtan akár Westel (73.900) akár Alien (69.900) de akár Lehelux. Az előző kettő barátok szerint nagyjából LG, az utóbbira meg mintha Toshibát mondtak volna... beszerelés átlagosan 30 e Ft. Ennyit megér most!
Előzmény: Varshi (456)
Varshi Creative Commons License 2003.08.11 0 0 456
Huhh, thx!

Ezek szerint ez inkább csak parasztvakítás. Amúgy nem csap nagyobb zajt szerintem egy standard ventillátornál a Baumax-os tapasztalatom szerint (well, hát nem egy komoly teszt persze, elismerem :), de igazság szerint egy 20 nm-es szobát kéne hűtenie.
Panel ugyan, de szerencsémre a fák és a szemközti házsor miatt sose éri az ablakot a napsugár, mindig "megáll" az alsó pereme alatt, ahogy bejárja pályáját a nap az égen. :)

Egyébként most vettem és hozom rendbe a lakást (1 egész szobás! :)), és a szomszédnál ablakklímát látok az erkélyajtó feletti kisablak helyén.
Hmmm... én elég rosszul viselem a meleget, és sose laktam még panelben. :-/
És persze logikus lenne még most fúrni-faragni a felújítások ideje alatt, viszont most nem tudnék kiadni közel 200e-et beszerelésestül egy jobbfajta split- vagy ablakklímára, a mobilklímákat meg már annyian szidták, hogy inkább nem... (sóhaj)

Ezért gondoltam erre a cuccra, mert még ingerküszöbön belül van az ára, és egy ventillátornál azért csak jobb... De ezek szerint mégse. :-(

Aewyn Creative Commons License 2003.08.11 0 0 455
Én két apróságra figyelnék:

1., Ahhoz, hogy hűtsön, párologtatni kell. Viszont minél nagyobb a páratartalom, annál nehezebben tud majd párologtatni, a user viszont trópusi párában fog fürödni.

2., Ebben a cuccban folyamatosan áll a víz. Ez kb egy hét után biztosan megposhad. Ezért az ilyen készségekhez mellékelni szoktak egy olyan folyadékot "ami segíti a működést", de valójában fertőtlenítőszer. Ezt persze külön jó letüdőzni.

A nyolc fokot úgy kell érteni, nyolc fokon még párologtat egyáltalán, mert alatta ez erősen lecsökken. Tehát ekkor még működik (azaz hűt), de ez korántsem jelenti azt, hogy egy 35 fokos szobát le tudna hűteni 8 fokra. Talán egy-két fokot hűthet. Gondolj arra, hogy nálunk a nagy melegben gyakorlatilag folyamatosan ment a klíma (kb 8 fokos, dermesztő levegőt kifújva) és még így is beleizzadt szegény.

Előzmény: Varshi (453)
lamed Creative Commons License 2003.08.11 0 0 454
Nem 8 fokra hűti le a levegőt, hanem a bejövő levegő hőmérsékleténél 8 fokkal hidegebbet fúj ki. Elvileg. Gyakorlatilag 5-6 fok eltérés maximum, és ez nem elegendő egy kis szoba lehűtéséhez sem. Miközben igen nagy zaja van (50dB körül). Szóval egy pici helységben (irodában) lehetne esetleg alkalmazni, de folyamatosan jégkockákkal kell etetni. Ha csak vizet raksz bele, akkor szinte semmit sem hűt. Emellett a fogyasztása csak kb. 50W (+ a jég előállítására fordított energia). Én vettem ilyet, de vissza is vittem másnap az üzletbe. A hálószobába (3x3m, tetőtér, kevés légköbméter) akartam tenni (elég lett volna az a pár fok hűtés éjszaka), de a nagy zaj miattt nem lehetett üzemeltetni. Ha pedig a szoba elég nagy ahhoz, hogy ne a füled mellé kelljen állítani, akkor nem tud hűteni semmit.
Előzmény: Varshi (453)
Varshi Creative Commons License 2003.08.11 0 0 453
Üdv!

Lenné egy kérdésem a hozzáértők felé - ha akad ilyen itt egy kicsit Off témában is.:)

Most nyáron kezdtek feltűnedezni a boltokban az ún. "Természeteses levegőhűtők". Nem klímák, hanem a víz párologtatása révén hűtik a levegőt. Adatokat (igért teljesítményt) nem sorolok, max. 8°C-ra hűtenek állítólag (hiszem, ha látom :-/ - illetve ha érzem).
Kábé fele akkorák, mint egy mobil klíma, és 30-40K közt kaphatók, vizet (vagy jeget) kell csak betölteni.

Van valakinek tapasztalata ilyesmivel? Érdemes foglalkozni vele?

Thx;
Varshi

axverda Creative Commons License 2003.08.07 0 0 452
Sziasztok! Van valakinek tapasztalata légcsatornás berendezéssel kapcsolatban? Ha igen légyszíves ossza meg velem (a fórumon nem találtam, de ha van ilyen és tudod hol természetesen azt is nagyon megköszönöm :-). Üdv: axverda
deus Creative Commons License 2003.07.31 0 0 451
Az egyik nagy klímás cégtől kapott információk szerint, az R22-es közeg 2014-ig használható Európában.
Szóval elleszünk az R22-est használó berendezésekkel is egy darabig, addig meg összespórolhatunk annyit, hogy fussa egy modernebbre...
:)
Előzmény: Raggi (449)
lamed Creative Commons License 2003.07.31 0 0 450
Igen, a régi gáz az R22, az új a 407C, és én is úgy tudom, hogy az új EU előírásoknak az R22 nem felel meg. Sőt, még talán az is igaz, hogy a két gázhoz különböző kompresszor kell. Az új gázban kevesebb a freon, de tulajdonképpen hűtőközegnek csak a freon jó igazán..., a többi gázzal nagyobb a kínlódás.
SZVSZ a távol-keleten még sokáig fogják gyártani a régit, és ilyen-olyan utakon kapni is lehet majd.
Előzmény: Raggi (449)
Raggi Creative Commons License 2003.07.30 0 0 449
Sziasztok!
Most tervezzük, hogy klímát szerelünk be. Valakitől azt hallottam (pontos adatokkal nem tudott szolgálni), hogy 2004-től, amikor belépünk az EU-ba egy bizonyos fajta gázzal működő klímát kivonják a forgalomból, azaz ha meghibásodik nem lehet gázt szerezni hozzá. Én nagyon hülye vagyok ezekhez a dolgokhoz, de nem szeretnék egy vagyonért olyasmit venni most, amit aztán nem tudok megjavíttatni, ha eseteg elromlik.
Nem tudtok erről valamit?
Aewyn Creative Commons License 2003.07.29 0 0 448
De csak addig, amíg a klímaváltozás miatt le nem áll a golf-áramlat, mert akkor itt a jégkorszak,

és nem kell többé klíma :-)

Előzmény: deus (447)
deus Creative Commons License 2003.07.29 0 0 447
Ja és amit az éghajlatunkról, a forró időszakról és az éjszakákról írtál, az (attól félek) hamarosan múlt időbe tehető. 10-12 év múlva itt görög éghajlat lesz...
:|
Előzmény: Aewyn (445)
deus Creative Commons License 2003.07.29 0 0 446
A gyakorlat ezzel szemben sajnos az, hogy a beáramló meleg levegő, különösen a 10 éves van annál fiatalabb, modern lakóházakban (nem panelben!) gyorsan kellemetlenné teheti a benttartózkodást.

A mi lakásunk pl. utca felé 50 centis téglafal, 6 centis szigeteléssel a vakolat alatt. A falak nem is forrósodnak át, pedig napszálltáig folyamatosan direkt sugárzás alatt állnak. De ha nem lenne kégkondi, a beáramló meleg levegő miatt 10-15 perc után 30 fok lenne.

A szellőztetés sajnos csak ott működik, ahol van hűvös front, és ahol a lakás jól átszellőztethető. De ha a levegőcsere csak a napsütötte oldalról lehetséges (mint nálunk), maximum friss, finom, meleg levegőt hozhatunk be.
:((

De legalább klímával kompenzáljuk. :)
A villanyszámlába viszont nem is merek belegondolni...

Előzmény: Aewyn (445)
Aewyn Creative Commons License 2003.07.29 0 0 445
:-)))))))

Egyébként pedig (sztem) nem a levegő fűti fel a lakást, hanem a napsütötte falak. A mi éghajlatunkon ritka a hetekig tartó forróság, az éjszakák pedig hűvösek (általában), így a falak nagyon lassan melegszenek át.

A kicserélt levegő hőkapacitása elenyésző a falakhoz képest. Így a kiszellőztetett lakás rövid idő alatt újra lehül.

(Persze, csak ha rendesen meg vagyon építve az a ház. De valamiért pár négyzetméter tetőn és a téglán spórolnak az emberek, pedig az összköltségekhez képest ez nem tétel és meg is térülne pár év alatt.)

Magyarán a klímával fizetünk a rosszul megépített lakásért.

Előzmény: deus (444)
deus Creative Commons License 2003.07.29 0 0 444
De bármilyen ésszerűen is épül egy ház, a levegőt időnként cserélni kell (ha csak nem hatalmas belső légterű az épület).
És akkor a kinti átforrósodott levegő bejön...
Légpárnaként...
És körbevesz...
A hűvösség elenyészik, a levegő nyúlósan rádtapad, megszorul a homlokod és a trakód körül...
Sós izzadság csorog a szemedbe, elnehezül a szemhéjad, zúg a fejed...
Elájulsz, és a levegő feletted csak melegszik és vibrál a forróságtól...
Utolsó gondolatod egy folyékony nitrogénnel teli kád...

Előzmény: Aewyn (443)
Aewyn Creative Commons License 2003.07.29 0 0 443
Új ház esetén sokkal egyszerűbb megfelelő építési módszerekkel eléri, hogy nyáron is hűvös legyen a ház. Ráadául ekkor a ház klímája is sokkal kellemesebb lesz.

És nem kell egetrengető dolgokra gondolni:
- vastagabb falak
- jobban kinyúló tető
- tornác, árkádsor
- helyiségek elrendezése
(- növényzet telepítése
- átrium)

Mennyivel egyszerűbb megvalósítani és télen könnyebb fűteni, nyáron pedig nem kell hűteni.

Előzmény: Törölt nick (437)
Aewyn Creative Commons License 2003.07.29 0 0 442
- Ha a falban futnak a csövek, akkor a hideg csőre pára csapódik ki, ami szétrohasztja a falat, tehát ezt nem olyan könnyű megvalósítani.

- Ha a radiátorok hűtenének akkor:
a., fűtési üzemben mondjuk egy 60 fokos (minimum) radiátornak kell 20 fokra fűteni a szobát.
b., hűtési üzemben egy (gondolom) 10 fok körüli radiátornak (minimum) kell 25 fokra hűteni a szobát.

A hőkülönbségekből adódik, hogy közel 3x akkora radiátorok kellenének. Sokkal hidegebb nem lehet a radiátor, mert akkor kellemes tócsa alakulna ki alatta a lecsapódott párából.

Ráadásul, a meleg levegőnek (fűtés esetén) van lehetősége felemelkedés közben alaposan elkeverednie (illetve megfelelő cirkulációt kialakítania), hogy egyenletesen átmelegítse a szobát, de hűtés esetén (mivel a radiátor kilépő oldala ekkor szinte a padlón van) a levegő nem tudna keveredni, így jó eséllyel megülne a hideg a padló közelében.

Persze bizonyára megvalósítható, de nem biztos, hogy megéri vállalni a vele kapcsolatos kompromisszumokat.

Előzmény: Törölt nick (437)
holló Creative Commons License 2003.07.27 0 0 441
Ha már elkészült házban szeretnél megvalósítani falfűtést,-hűtést, akkor igazán csak a mennyezet jöhet számításba, ami viszonylag gazdaságosan megoldható, csakhogy a keringetett viz nem sokkal hidegebb, vagy melegebb, mint a szoba hőmérséklete, ezért leht, hogy önmagában kicsi, vagyis csak kiegészítő megoldást jelent.
Előzmény: deus (438)
scratch Creative Commons License 2003.07.27 0 0 440
Na meg egy ilyen rendszernél nem tudod beállítani, hogy hány C -t szeretnél, és nincs párátlanítás se! :)))
Előzmény: deus (438)
Törőlt_nick Creative Commons License 2003.07.26 0 0 439
hát nem egészen padlófűtés volt az a mai érteleben, inkább légfűtés. Tűzet raktak a szolgák az épület erre kijelölt részében és fújtatokkal keringették a forró levegőt a padlózet alatti légcsatornákban. Szóval a rabszolga igen fontos része volt a technológiának. :)
Előzmény: deus (438)
deus Creative Commons License 2003.07.26 0 0 438
Erről már én is hallottam, asszem olyan helyeken gazdaságos, ahol van saját víznyerőhely (kút, forrás stb.). Hogy egészségesebb, az biztos, hiszen ha a csőrendszer zárt, és a falakban van, akkor abból nem keveredik semmi huncutság a légtérbe és huzatot se kapsz.
De hogy mennyire gazdaságos, azt nem tudom. Feltehetően ott is van energiafogyasztás, valami szivattyú, ami hajtja körbe a vizet, és ráadásul ez konstans, az ilyet nem célszerű leállítani... Persze lehet, hogy meg lehet oldani magasabb helyről odavezetéssel stb. No meg kettős falazat kell hozzá, profi csövezés, mert ha megreped, akkor annyi a háznak. Télire víztelenítés stb.

Azt hiszem, ez a módszer csak akkor alkalmazható, ha új házat építesz éppen és az egész házra megvan a csőrendszer pontos terve. Utólag már bajos ilyesmit kiépíteni. Itt asszem mindenki utólag szeretné a lakását klimatizálni, és erre (úgy tűnik) a split klíma a legmegfelelőbb manapság...

Erről eszembe jutott, hogy a régi rómaiak padlófűtést csináltak, az is mennyivel ésszerűbb, mint a mai konvektorok, radiátorok...

Előzmény: Törölt nick (437)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!