Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17638

Nekem 1 éves tapasztalatom van csak a lepusztult tőkémmel, de idén nem vörösödött be!

A fekete rizling meg nem terjedt el itthon, csak néhány faluban ismerik itt is. vannak hasonló kék szőlők, amelyek fürtben hasonlóak, de egyik sem az. Persze németből akinek van lehetősége, az lehet még tud beszerezni. Ja és mégegy dolog ami a savasságát igazolja, hogy németbe pezsgő alapnak használják, mert olyan savas! A cukor meg alacsony terheléssel sem ugrik meg!

 

Viszont a fekete leánykára szívesen szert tennék! Ha egy elérhetőséget adsz ahol kapható, az is bőven elég lenne.

Előzmény: conegliano (17635)
juhosttt Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17637

Az oltvány alanya valóban hosszú, de a rajta lévő nemes az csak pár cm-es és be van vonva viasszal! (tavaly így csinálta)

 

A gyökérzetét vágd visszább, de a vesszőhöz sztem ne nyúlj, nehogy levágd az alanyról a nemest :) De ha teszel fel képet jobbat lehet mondani!

Előzmény: tothbalazs262 (17636)
tothbalazs262 Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17636

Én a Kaszás Balázstól vettem az oltványt, hiszen ez volt közel hozzám. Akkor november vége felé mindenképpen temessem el, az a biztos. Az oltványok vissza vannak vágva, de így is kb. 20-25 cm hosszúak.

Előzmény: juhosttt (17634)
conegliano Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17635

Ezek az én tapasztalataim, mivel 15 éve figyelem a kb 80 fajta szőlőfajtáimat .A régi ampelográfiai  könyvekből  amit antikváriumban  vásároltam,újságokból, és itt az interneten keres rá és látni fogod  a piros levelet.Németh Márton háromkötetes „Ampelográfiai album” című átfogó művében sok mindent megtalálsz.Na ezt már viszont nehéz beszerezni.Szőlőfajtát viszont  csak olyan  oltványkereskedőtől vásárolj aki nem ver át mert mindig belekevernek valami más fajtát és akkor jön a csalódás amikor egy hozzáértő azt nem mondja ,hogy  te ez nem az a fajta aminek vetted.Örülök hogy vissza irtál itt a  homokhegyen túlról :-) !!!

 

Előzmény: juhosttt (17633)
juhosttt Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17634

Én csak azért nem vágtam vissza, hogy tudjam hol a tőke, mivel pálcát és karót nem szúrtam mellé az ültetéskor.

 

Még korai a felcsirkézés, majd november közepe vége fele kell figyelni az időjárás jelentést, és ha jönnek a csípős hidegek, akkor csirkézni. Jövő hétre kimondottan meleg lesz, semmiképp nem kell hogy bepáljanak a rügyek! Tavasszal mihamarabb bontsd ki! Én 2 rügyre metszenék és 2 vesszőt nevelnék, de jövő utáni évben csak az erősebbet! Ha már most teszel le pálcát v karót, akkor most is vissza lehet metszeni 2 rügyre! Ennek ilyenkor még nincs jelentősége! Van aki alapból visszavágott oltványt ad, (Kaszás Balázs), van aki nem nyúl hozzá (Répcevölgyi József). Nem ettől függ az eredés!

Előzmény: tothbalazs262 (17632)
juhosttt Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17633

A fekete rizling NEM festő szőlő! Sőt az othelló sem vörösödik be! pedig az festő... :) 

Ilyen alapon tavaly a rizling festő volt, idén már nem?! Idén nem vörösödött be!

Van pár kuruczvér és kadarka a szomszédba, az se vörösödik, bár azok nem is voltak úgy terhelve sem.

Ismerősömnek van néró, az se vörösödött be. Nekem is van 1 fiatal oltvány, az se vörösödött.

 

A fekete rizlingről ezeket honnan állapítottad meg? A cukor nem ugrik meg annyira, mint a sav és egyáltalán nem festő szőlő!

 

A szomszéd is hiányolta a csodálatos vörös látványt a szőlőjénél, de én azt nem szeretem, mert az azt jelenti, hogy a levél túl korán öregedik el vagy beteg (nem gombára gondolok itt)... A szépséget másban kell(ene) megtalálni, nem az esetleges problémákban! :)

Előzmény: conegliano (17631)
tothbalazs262 Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17632

Sziasztok!

 

Ma vetem pár csemegeszőlő oltványt. A kérdésem az lenne, hogy ha elültettem, akkor a nemes részt elföldeljem, avagy sem? Mert valahol azt olvastam, hogy el kell földelni. Viszont ezeken az oltványokon a nemes kb. 20-25 cm hosszú. Nektek mi a véleményetek? Betemessem földdel?

 

Köszi a választ!

conegliano Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17631

Szia! Nem azért vörösödik be a levele a fekete-rizling-nek mert tápanyag hiányos hanem azért mert mint a többi  festő szőlő fajtának alapból vörös lesz a levele.Igaz a fekete-rizlingről ampelográfiai leírást nehezen találsz de ,ha van több festő szőlő fajtád  akkor már magától értetődik hogy miért is vörös a levél.Nekem a: biborkadarka, turán,golubok,alibernet,csóka-szőlő ,fateasca neagra/fekete leányka/,Kármin,Kuruczvér,rubintos, néró,szőlőfajtáknál alapból vörös már ilyenkor a  levele,de a könyvek is igazolják.Ez ilyenkor csodálatos látvány ősszel.A fekete rizingnek is a héjában remek kis festő anyag van ,magas cukor ,de sajnos kevés a sav.

Előzmény: juhosttt (17628)
alkessz Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17630

hali ! kérdésemnek még tudom hogy nincs itt az ideje de gondoltam nem árt ha időben értesült vagyok  azt szeretném én meg tudni hogy az Irsai Olivér csak kimondottan szálveszős metszést igényel ? mint például (ernyő) ? vagy egy 2-3 csapost metszéssel is szépen terem ? én egy 2 karos kordon 2-3 csapos metszést gondoltam neki a tavasszal  de ha ez a fajta csak kimondottan  szálveszős metszést igényel akkor ernyő lesz :) ebben kérném tapasztalataitokat véleményeiteket hogy ki milyen metszéseket látott már vagy tapasztalt  irsain és menyire eredményes volt  stb  nekem ez csak a kertbe van 11 tőke csemege és egy kis bor célra is később :D  minden választ köszönök :)

juhosttt Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17629

A teldor nekem is nagyon megmenekítette a rizlinget! Jövőre remélem a jég is elkerül és a fürt záródás előtti időben le tudom szórni a fürtöket teldorral. Bár sajnos annyira tömött fajta, hogy ha picit is nagyobb a terhelés, már rothad, az idei év ezt is szépen megtanította velem...

Előzmény: Cirfandlia (17621)
juhosttt Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17628

2014 október 10: 

 

2013 szeptember 14.: 

 

 

Ugyanaz a tőke! Szerintem a dátum magáért beszél! A tavalyi időhöz képest még 1 hónappal később is ilyen szép zöld volt a tőke! Azért a 2. képen szerintem sokan a kivágás mellett voksoltak volna!

Előzmény: Falusi1 (17608)
juhosttt Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17627

Bizonyos szintű pirosodás megtörténhet, de erős tápanyaghiányra tippelek, így látatlanban is. Ma végre volt időm, jó időm, és ásóm, úgyhogy 4 db 50-60 cm-es gödröt ástam és trágyalével és zoolittal beöntöztem. Tavasszal várom a csodát és majd beszámolok :)

Előzmény: Falusi1 (17619)
RAMBO Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17626

Tavasszal kell visszavágni 2 szemre.

Előzmény: TINTUS (17612)
RAMBO Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17625

Nem, ez a teljes mennyiség, amit a borhoz szoktak adni. Én nem szoktam rögtön hozzáadni az egészet, hanem megpróbálom 20-30 mg/l kén környékén tartani a bort. Rendszeres méréssel ez megoldható. Az első kénezésre 1 dl törzsoldatot ajánlanék. 

Előzmény: forgione1 (17611)
BZoltan Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17624

Hmm.... nyami-nyami :) hogy megjött a kedvem egy kis fenhexamidos szermaradvánnyal dúsított zamatos borhoz...

 

Végülis tényleg sokat kell megenni belőle, hogy biztosan megdögöljünk, és rendszeresen is csak egy csipet okoz belőle rákot: http://www.epa.gov/opp00001/chem_search/reg_actions/registration/fs_PC-090209_20-May-99.pdf

A rossebb tudja... szép dolog a bizalom, de én inkább kerülném az ilyen fungicidbe marinált borokat....

Előzmény: Cirfandlia (17621)
Cirfandlia Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17623

:D :D fel sem tűnt, csak most hogy mondod. 

Előzmény: barkócza (17622)
barkócza Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17622

De az illó nem illóolaj, hanem illósav. :) Mint ahogy mindenki arra is gondol.

Előzmény: Gudora (17594)
Cirfandlia Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17621

És ha az a magas illó nem az adott tétel (hordó) hibája, hanem szépen az ecetesen rothadt (vagy botritiszes) szőlőből jött már be alapanyagként? Nem derül ki, hogy ez a minta más e mint a többi.... no meg idén simán lehet ilyen probléma egészséges tárolóedények mellett is, a nyár végi őszi özönvizek után. Pénteken volt itt bortkóstoltatni a Villa Tolnay borásza, és büszkén mesélte, hogy 10 nappal ezelőtt szedték le az utolsó tételt (zv) teljesen egészségesen pedig feléjük az 1200 mm-ert is meghaladta már a csapadék. A jó fekvés, jó fajta mellett a 2 Teldoros permetezésnek is betudta. (én próbáltam ezt korábban, nem éreztem ekkora csodának)

Előzmény: Törölt nick (17597)
alkessz Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17620

hali ! kérdésemnek még tudom hogy nincs itt az ideje de gondoltam nem árt ha időben értesült vagyok  azt szeretném én meg tudni hogy az Irsai Olivér csak kimondottan szálveszős metszést igényel ? mint például (ernyő) ? vagy egy 2-3 csapost metszéssel is szépen terem ? én egy 2 karos kordon 2-3 csapos metszést gondoltam neki a tavasszal  de ha ez a fajta csak kimondottan  szálveszős metszést igényel akkor ernyő lesz :) ebben kérném tapasztalataitokat véleményeiteket hogy ki milyen metszéseket látott már irsain eredményes volt e stb  minden választ köszönök :)

Falusi1 Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17619

Köszönöm a választ. A levélzet pirosodása és a trágyázás közti összefüggésre nem gondoltam volna.

Előzmény: juhosttt (17610)
rozoga62 Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17618

Őszi telepítésnél nem szokták visszavágni. Föl kell kupacolni (csirkézni) amennyire lehet. Ha kilátszik a vége nem baj, legfeljebb a legfelső egy-két rügy elfagy. Tavasszal ha kibontod, úgyis visszavágod két szemre.

Előzmény: TINTUS (17612)
naivkezdo Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17617

értem, köszi.

Csak olvasgatom a szezonnak megfelelő témát, a kénezést:)

Nekem kifejezetten azt javasolta egy profi borász barátom, hogy fejtés előtt kénezzek, és rá 1 hétre fejtsek, fontos megjegyezni, hogy első fejtésről, kénezésről van szó.

Itt (is) fordított sorrendet olvastam, csak érdekelne a miért.

medveger Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17616

(helyesbítés:) Bizonyára mások is vannak itt, akik főállásszerűen csinálják, azokat írtam, akikről tudok, és épp eszembe jutottak. Elnézést azoktól, akik kimaradtak! :-)

medveger Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17615

Mit értesz profin? Ha jól tudom, Tóth Ferenc több hektáron tolja, megélhetésként, BZoltán borai meg a legtöbb budapesti vinotékában kaphatók... Bajnár, Rambo szintén nem csak műkedvelő szinten, s baromira nem műkedvelő tudással a háta mögött... Oechsle a freiburgi kutatónál kutatja a szőlőt...

Én nagyon más területről jövök, s csak pár éve foglalkozom szőlővel, viszont volt olyan szerencsém, hogy az elmúlt két évben Somló egyik legjobb borászatánál tanulhattam, s úgy néz ki, hosszú távon is ebből szeretnék megélni. (Ettől még magamat simán a műkedvelő kategóriába sorolnám.)

Előzmény: naivkezdo (17614)
naivkezdo Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17614

Ti profi borászok vagytok, vagy műkedvelők? Mármint van az előbbiből is a fórumon?

medveger Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17613

Alapkénezést az első fejtéskor kell neki adni (ez 50mg/l környéki kénessav - (5%-os törzsoldatból 100 l-hez egy deci) - legyen, erre mondta Ferenc, hogy szerinte a duplája). Én úgy szoktam, hogy nem a dupláját adom, hanem "csak" 50mg/l-t, aztán rendszeresen (mondjuk eleinte hetente) mérem a kénszintet (például ezzel: http://www.bakonyiborteszt.hu/index.php/bor-teszt ), s ha kell, pótolom. Száraz (=nincs vagy csak minimális maradékcukor), savas (6g/l-nél nagyobb savtartalom) bornál (11-12% alkoholtartalom mellett) nem szükséges 30-35mg/l-nél magasabb szabadkénessav-tartalom, ezt igyekszem beállítani, tartani. Egyébként főleg eleinte (illetve újraindult forrásnál) nyeli a ként, ha tavaszra beáll az érték, ráérsz havonta-kéthavonta ellenőrizni...

Előzmény: forgione1 (17611)
TINTUS Creative Commons License 2014.11.03 0 0 17612

Új szőlőoltványt telepítettem(2 db) a föld szine felett az oltott hajtás  (nem tudom jól fejezem-e ki) 30 cm hosszú s felfele áll, vissza kell-e vágni pár rügyre vagy nagy földkupaccal kell takarni mind??

forgione1 Creative Commons License 2014.11.02 0 0 17611

fejtéskor pedig mindet kénezze le 2 deka borkénnel hektónként(

 

 

Ez azt jelenti, hogy minden fejtéskor tenni kell bele ként, nem csupán az első alkalomkor?

 

Bocs, de kezdő vagyok.

Előzmény: Törölt nick (17597)
juhosttt Creative Commons License 2014.11.02 0 0 17610

Ezt is mondtam, ha visszább olvasol :)

 

Szóval az amúgy erősen legyengült tőkém, amelyet (jó most kövezzetek meg) ki akartam vágni, Na gondoltam kap egy esélyt.

Szóval elvégeztem a műveletet. Meghagytam 6 db 2 rügyes csapot, amelyből lett közel 6 db fürt is. (nem minden fürt volt termékeny, és a fürtök sem voltak nagyok).

Első körben már azon meglepődtem, hogy nyár végén nem kezdett el intenzíven pirosodni elöregedni a levélzet. Sokkal szebb és nagyobb volt a lombozat. Az a kevéske termés sem rothadt. De a fő dolog most jön: Mikor jött a lombhullató fagy pár hete, az tőke bírta a legjobban a dér csípését. Persze már ő is lehullajtotta a leveleit, de nagyon elégedett vagyok a tavalyi eredményéhez mérten.

Szóval nekem csak pozitív tapasztalatom van. 

 

Majd előkerítem a képeket, hogy milyen volt tavaly. Az ideiről pedig tettem fel, de majd egymás mellé állítom őket. Én a helyedben még megtennék egy olyan kísérletet is, hogy a trágyát áztasd be vízbe, és akkor lesz trágya leved :D

 

Mi se mindig a szín állati húgylét használjuk, a trágya csomó mellett ha nagy eső van, akkor ott is van szépen "nedü". Azt is ki szoktuk hordani ahova éppen kell. Igaz az illatát aki nem szokta meg annak büdös, de hát a papír pénz is büdös, mégis nagyon kell :)

 

De megint csak hangsúlyozom, én nem akarok itt szent írásokat közölni, ez az én tapasztalatom, lehet egy talajmérnök megmondaná a tutit. De amit én látok, azzal elégedett vagyok. Meg hát sokat kell még tanulnom is és legtöbb esetben a saját káromon/javaimon tanulok.

Előzmény: Falusi1 (17608)
RAMBO Creative Commons License 2014.11.02 0 0 17609

Mit értesz az alatt, hogy dupla adag kén? Az 50 mg/liter dupláját? 

Előzmény: Törölt nick (17595)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!