Keresés

Részletes keresés

kupeci Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87429

Köszi ,akkor örüljünk legaláb annak a csekélyke mértéknek!:))

Előzmény: barkócza (87428)
barkócza Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87428

Nem, az arány az üstben visszamaradó anyagban a metanol javára, a párlatban az etanol javára csekély mértékben változik.

Előzmény: kupeci (87427)
kupeci Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87427

Az arány marad ?

Előzmény: barkócza (87426)
barkócza Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87426

Ez így nem igaz, a metanol és az etanol nagy része is átjut a párlatba, de a visszamaradó metanol/etanol aránya nagyobb lesz, mint az eredeti cefrében vagy alszeszben.

Előzmény: Tucso69 (87425)
Tucso69 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87425

Szánom-bánom bűnömet, de nem mindennapi olvasmányom. :-)

Viszont ezt a magyarázatot beilleszthetnéd oda, mert enélkül szerintem nem sokan értik!

Még amit nem értek, hogy a metil-alkohol az üstben marad??

Előzmény: Miklós1 (87422)
barkócza Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87424

Pontosabban az amilalkohol/etanol arány 3x annyi a gőzfázisban, mint a folyadékfázisban. Az is látszik, hogy a metanol tisztulási hányadosa 1-nél kisebb, azaz a közvélekedéssel szemben - Vinik táltosnak ajánlom - nemhogy nem igaz, hogy a "metillel indul a desztilláció", pont fordítva, az előpárlatban a metanol/etanol arány kisebb, mint akár a cefrében, akár az alszeszben.

Előzmény: Miklós1 (87422)
Tucso69 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87423

Írhatunk oldalakat, de csak a kóstolás adna választ! ;-)

 

Előzmény: Feriba51 (87421)
Miklós1 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87422

Szóval Te sem olvasod az egyszeregyet:-)

Ott az ábra a 11. oldalon a finomítás fejezetben forrás megjelöléssel, magyarázattal.

Forrás: 

Dr. Hoschke Ágoston: Élelmiszertechnológia alapjai II. Sör- és szeszipari Tanszék 2008

Magyarázat:

A függőleges az etanol, az amilalkohol 3-as tisztulási hányadosa azt jelenti (20%-nál), hogy a gőzben 3-szor több amilalkohol van, mint etanol. Előpárlattal távozik.

Az 1-nél kisebb tartomány anyagai az üstben maradnak.

Előzmény: Tucso69 (87417)
Feriba51 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87421

 

Szia Tucso69!

 

Egy kicsit bonyolult lenne eljuttatni a pálinkámat, de nem is tartom érdemesnek. Először is egy minőséget osztályozni nem könnyű dolog. Ez már bebizonyosodott többször. Azok a pálinkák, amik nem hibásak, azok mind aranyérmesek lehetnek, hiszen kinek milyen ízvilág jön be, olyanra voksol.

Ez pontosan olyan dolog, mint amikor egy verseny alkalmával kihirdetik a szépségkirálynőt. Vajon van ebben egy minimális objektivitás??? Szerintem nincs.

Aztán lehetne az én pálinkám rossz, közepes vagy véletlenül jó akkor sem tudnánk megállapítani, hogy mitől.

Ami az „egymenetes” főzést illeti, igen én jobbnak tartom mint a régi két lépcsőst. Ebben sem sok az objektivitás. Ezt mindenki el tudja dönteni, ha kipróbálja. Ezért szoktam ajánlani filléres megoldásokat, hogy elérhető legyen mindenkinek. Aztán bejön vagy nem, azt eldönti a készítő, a haverok, netán egy zsűri.

Azért két megnyilvánulást leírok.

  • Hal65 kipróbált egy egylépcsős módszert. Valaki azt mondta, hogy majd a ZD-n versenyeztesse a nedűt. Ő az felelte: -Nem, mert nem volna etikus.

  • Egyszer Snapszmester az egylépcsős és két lépcsős módszert hasonlította össze, és azzal fejezte be, hogy a két lépcsős módszerrel is lehet jó pálinkát főzni.

A magyar nyelv, egy irtó kifejező nyelv, talán ezt én jobban is érzem. Ez a két mondat pedig nagyon azt sugallta, hogy igen is az egylépcsőssel, „egymenetessel” érdemes foglalkozni.

Akkor miért ne próbálja ki más is, anélkül, hogy atomreaktorhoz hasonló, bonyolult, drága szerkezetet vásárolt volna.

Nem tudom, eltaláltam-e, hogy mire vagy kíváncsi, de a feltevésed ezt sugallta:-)

Jó nedűt!!!

Előzmény: Tucso69 (87414)
kona.king Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87420

Sziasztok!

alakul az első cefrém, 170 kg kajszit magoztam ki, oltás után szépen forrdogál a pincében.

a főzőmet még se ezzel szeretném felavatni, van egy kis rosszabb borom, gondoltam azt kifőzőm. az lenne a kérdésem, hogy a főzőt mivel tisztítsam ki? olvastam itt több féle verziót, a rozslisztest, ecetest, meg csak sima vízzel, melyiket használjam? használtan vettem a főzőt, tehát már volt vele régebben főzve, ha ez számít. előre is köszi.

lezli56 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87419

Miklós1 hozzászólásában lehet némi igazság. Zalai barátom mondta, hogy Ö 15%-ra hígitja az alszeszt (így tanította az apja). Bár csak 50°-ig hígitja, nem szokott opálosodni a pálinka.

Előzmény: Miklós1 (87416)
kupeci Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87418

Nekem a szőlőbogyózó vált be a legjobban.Kézzel sem lehet jobban lebogyózni mint ezzel, és mivel darál is nem kell annyit fúrógépezni.

Előzmény: supertifoso.12 (87399)
Tucso69 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87417

Szép ez az ábra, de hogy kell értelmezni?

A függőleges vonal az etil? Mit jelent, hogy jobbra, vagy balra van tőle valami?

Előzmény: Miklós1 (87416)
Miklós1 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87416

Abban is lehet valami, amit Józsipapa mond, hogy a nagyobb deflegmáció (a lassú fűtés is az) kevesebb kozmaolaj átjutását eredményezi az alszeszből a pálinkába. Nekem van még egy tippem elméleti alapon, próbáld ki, ha gondolod: az alszeszt ne 25%-ra hígítsd vissza, hanem 20%-ra vagy 15%-ra.

Ebből az ábrából okoskodtam ki, ahol az amilalkoholt kell nézni, ami az opálosodásért felelős kozmaolaj összetevő. Minél kisebb szeszfokú folyadékot forralunk, az amilalkohol annál jobban elválik az etanoltól.

Norbi...

Ne félj, nem lesz mérgező a barackpálinkád, de azért számolj be majd az ízéről...

 

Előzmény: vinik táltos (87413)
csalitos Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87415

   Nem rosz az... Próbálj meg egy úgynevezett halfőző (kisebbet) bográcsot rászerkeszteni. Bíztos, hogy jobb lesz.

Előzmény: vinik táltos (87413)
Tucso69 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87414

Kedves Feribá!

Egyszer egy nagyobb mennyiségű borhoz jutottam, amit lepároltam.

Kristálytiszta, erős, illatos alszeszt kaptam. Erősen gondolkoztam azon, hogy nem főzöm le mégegyszer.

/utópárlatot elválasztottam/

Meg is osztottam itt a dilemmámat, és Snapszmester tanácsára újrafőztem.

Nem bántam meg. 

Bár az alszesz nem volt utópárlatos, mégis másodjára tisztább, kifinomultabb ízű párlatot kaptam.

Kíváncsi lennék a te italodra, nem akarsz küldeni a ZD-re?

Előzmény: Feriba51 (87410)
vinik táltos Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87413

Köszi, aranyos vagy, de egy 600 W-os szabályozatlan rezsóm van, s évek óta ez az év a problémás.

Persze nyomozok tovább.

Egyébként a berendezés fényképe itt van a csere-bere rovatban.

Üdv.

Előzmény: csalitos (87411)
csiba00 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87412

Pár éve kézzel bogyóztam. Néha volt segítsgem, de egész jól lehetett vele haladni. 140 l cefre lett belőle. Bogyózás után halészlé paszírozón küldtem át.

 

A szedés sokkal macerásabb volt, de tény, biztos vannak gyorsabb módszerek a bogyók eltávolítására a száráról.

 

Cukor? 0 %. A gyümölcsben van annyi, ami kell a pálinkába. Én biztos nem tennék pálinkának készülő cefrébe cukrot.

Előzmény: supertifoso.12 (87399)
csalitos Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87411

   Hello vinik táltos.

   Eddig még nemigen esett szó, egy érdekes dologról. Minden egyes főzőnek megvan a lefőzési ideje. Amiben finomitok az 40 l-es. Gázzal fűtöm, különleges macera nélkül. ( gondolok olyanra, mint a hőszigetelés, burkolat, stb.) Felfűtési idő 45-55 perc. Teljes főzési idő 20-25 l alszesz 2,5-3 óra az indulástól számolva. Ha elkezdeném fűteni órrba-szájba opálos lenne a párlat, még akkor is, ha csak a vizet mutatnám néki. Normális ütemben főzött párlatnál ahogy akarod, úgy hígítod, egy halvány kis opálosodást sem tud belőle előcsalogatni. Próbáld meg az óvatos fűtést, tényleg csak úgy, mintha cérnavékony lenne.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: vinik táltos (87407)
Feriba51 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87410

"A lustaság fél egészség. :-)"

 

Talán jó ez a mondás, de ide nem érvényes.

Először is a minőség az első rangú kritérium.

Másodsorban pedig az úgynevezett "egymenetesek" főzésénél nem nagyon spórolunk időt. Talán nem is spórolunk. Az az, egy menet majdnem addig tart mintha kétszer párolnánk le. Logikus is, hisz a párák nagy részét visszahűtjük, visszacsurog és kezdődik minden előről. Nem is lehet megzavarni, fizikailag képtelenség (legalább is az én rendszeremben). Így is nagyon rotyog a cefre. Hol van már az a csendes párlás???:-)))

Amikor pedig áttérek az utópárlatra leveszem a hűtést, a deflegmációt és mehet, ahogy a csövön kifér.

Az utópárlat megy a következő azonos cefrébe.

Jó nedűt!!!

Előzmény: snapszmester (87394)
Feriba51 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87409

Igen, sok mindent ki kell tapasztalni.

Én általában 30-35 liter cefrénél kb. 1 dl veszek el rézelejének.

Az utópárlat elvételét két tényező befolyásolhatja:

- Elsősorban a párlat illata, íze

- Vannak esetek, amikor az utópárlat úgy 45 % körül opálos lesz. Az íze még megfelelne, de ilyenkor leállok.

Jó nedűt!!!!

 

Előzmény: pedropolis (87395)
supertifoso.12 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87408

Ez a hűtővíz hőfoka érdekes dolog...

 

A napokban főztem a barack cefrémet és még az egyik reggel hűvösebb volt (ez által a hűtővíz is), opálos volt a lejövő alszesz, még a másik napon dög meleg, így a hűtővíz is melegebb volt, a lejövő alszesz pedig szép tiszta... Ugyanabból a hordó cefréből volt.

 

Aztán lehet teljesen más az oka csak ez pont tegnap tünt fel.

 

 

vinik táltos Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87407

Ha már szóba kerültem...

Még most sem értek sok mindent.

Az első: milyen az a párlat, ahol 80-90 %-nál megállnak, majd felöntik vízzel?

Tiszta alkohol van a gyógyszertárban, (feketepiacon), annak sincs íze.

Már sokadik ilyen írás.

 

Más:

 

Snapszmester hsz-ében megkapta a szemem valami a felsorolásban:

a hűtővíz hőfoka,

Az enyém (40 literes hordó) most 22 celsius fokos.

És az idén minden eredményem opálos.

 

Miklós1 írásait elolvasgattam, de kell még lenni valaminek.

 

Hogy csinálom?

 

5 liter cefre (2 evőkanál cukor, más nincs) kb 1 óra múlva indul.

Abból egy rumaromás flakonnal elveszek.

Két és félóra főzés után van 1.5-2 liter alszeszem.

 

Finomítás, indulásnál 2-3-4 rumaromás flakon elvétel, majd kb 1- másfél óra múlva 50 %-nál áramtalanítok.

600 W villanyrezsó fűt.

És ott a szép opálos pálinkám.

Tavaly egyedül a fekete faepernél fordult elő, most meg eddig volt cseresznye, faeper, málna, meggy, kajszibarack és mind opálos.

Amit nem értek, hogy kifagyasztva sem látni benne kozmaolajat.

Korábban feltettem a képet a szűrősorról, szépen szűri a kozmaolajat.

Egy biztos: amíg meg nem oldom a rejtélyt, leállok, csak a törköly lesz ősszel.

Üdv mindenkinek.

snapszmester Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87406

A te döntésed. El nem tudod rontani még 10%-al sem, de azért önmérséklet az kell.

Előzmény: supertifoso.12 (87404)
snapszmester Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87405

Köszönöm a megerősítést.

Így épűl a fórum, nagy elmék ha találkoznak.:-)

Előzmény: csalitos (87403)
supertifoso.12 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87404

Köszönöm a választ!

 

Cukrozás? 5% vagy mehet bátrabban?

Előzmény: snapszmester (87402)
csalitos Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87403

  Szervusz snapszmester.
   Ha jól értettem a szavaidat a cefre gyermekkorában már eldölt, hogy mennyi lesz a kozmás olaj, ha az erjesztés ideális lefolyású. Ezen csak rontani lehet, javitani nem. További kezeléstől függ, hogy álandósitjuk, vagy növeljük a kozmás olaj mennyiségét. (...erjesztési hőmérséklet, idő, főzési paraméterek, stb...). Így ís lehet: pl. ..."gyün ám, mint a lódereka", tapsikol a "főzőmester". A megboldogult Rozikanéni meg állandóan azt szajkózta, hogy ..."lassan, csak csöpögtessétek ám, ne zargassátok".
   A másik kérdésed ebben a nagy melegben, ilyen tompult aggyak, övön alluli ütés volt. megpróbálok a problémára koncentrálni.
   1 nko-os az a víz mely 10 mg/l kalcium-oxid egyenértékű kalcium-, vagy magnéziumvegyületet tartalmaz. Egy liter közepes keménységű víz 80-180 mg oldott vegyületet tartalmaz. Lényegtelen a higítás százalékos aránya (szerintem), az a lényeg, hogy literenként mennyi az oldot anyag bevitele.
De a könnyebb számolás és megértés érdekében, ha 9 l 50%-os párlathoz öntünk 1 l vizet, Úgy okoskodhatonk, hogy a 4,5 l 0 nko-os vizhez (mert a párlatban lévő vizet vehetjük desztillált viznek) öntöttem 1 l 10 nko-os vizet, és igy lett összesen 5,5 l. 1,8 nko-os víz a párlatban. 18 mg oldott vegyület oly parány mennyiségű, hogy nem okozhat semmi kicsapódást a 10 l párlatban. Ha valami mégis kicsapódna az biztos, hogy nem a csapvíz.

   Minden jót.

   Józsipapa

 

Előzmény: snapszmester (87374)
snapszmester Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87402

Villa szerü eszközzel, csirke hállóval, szőlő bogyózóval leszedni a bogyókat, utána keverőszárazás.

Előzmény: supertifoso.12 (87399)
supertifoso.12 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87401

Csináltál már? Akkor írd le létszives, hogy te mennyi cukrot adtál hozzá, mert a 3%-nál többet is lehet az egy tág fogalom.

Előzmény: csalitos (87400)
csalitos Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87400

   Leírtad. Megerősítésre vársz? Hajrá... csináljad.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: supertifoso.12 (87399)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!