Keresés

Részletes keresés

zsuzska60 Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87459

Zimopecet használom már évek óta, literes kiszerelésben szoktuk venni többen együtt - olyan lesz a gyümölcs, mint a híg széklet. :-)

 

Előzmény: Kezdőcefrész (87453)
Fémkohász Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87458

Kedves Hozzártők!

Érdeklődni sezretnék, hogy ha rézlemezből szeretnék sisakot készíteni, a 0,6 mm vastagság félkemény rézlemez elég lehet e egy 200mm magas 280 mm alsó és 320mm felső átmérőjű csonkakúp elkészítéséhez? A palást és a tető merevít rajta annyit, vagy inkább az 1mm  vastagságú jobb lenne?

Amennyiben a réz sisakato szeretném a saválló peremmel összehozni, (0,6-1mm réz lemez a 4mm vastagságú saválló perem), milyen hegegsztési vagy forrasztási lehetőség vanesetleg AWI-hoz milyen hozaganyag szükséges.

 

Köszönettel

vasbicikli Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87457

Van fenn róla szórványosan pár fotó, de majd körbefényképezem részletesen. Műszaki rajzot nem vállalok ;)

Előzmény: barkócza (87456)
barkócza Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87456

Amúgy tehetnél föl némi részletesebb műszaki dokumentációt a keverős masinádról. :)

Előzmény: vasbicikli (87452)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87455

Lallzyme-hc a legdrágább, biztosan hígít a cefre sűrűségén, én viszont idén egy sokkal olcsóbbat, a Zimopec P 110 L-t fogom kipróbálni, túladagolva, mert ebben egy olyan enzim van, ami képes lehet elbontani a keményítőt a gyümiben, erjeszthető cukorrá.

Előzmény: Kezdőcefrész (87453)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87454

Az jó lehet, egész biztos. (Tedd össze a kezed, hogy keverőd van):-))

Előzmény: vasbicikli (87452)
Kezdőcefrész Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87453

Pektinbontó gyanánt, mely márkákat (melyik nevűeket) érdemes alkalmazni. Mi a tapasztalat e-téren?

vasbicikli Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87452

Szerencsére nincs gondom a leégéssel, a keverő csodákra képes (pedig másnap reggelre elhűlve olyan sűrű volt a kifőzött  cucc, mint a puding, alig lehetett kiönteni).

Előzmény: Törölt nick (87451)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87451

Az alma szvsz. a legnehezebben főzhető gyümi, -szimplafalúban gondolkodva-. Annak muszáj megadni mindent.

Előzmény: vasbicikli (87450)
vasbicikli Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87450

Pektinbontó téma, egy friss tapasztalat.

Tavaly az őszi almát próbáltam pektinbontóval és anélkül is. Nem igazán láttam különbséget, a kezeletlen is szépen feladta a levét 2-3 nap után.

Idén először cefréztem nyári almát (fontos alma). Az első menetbe - a tavalyi talasztalatból kiindulva - nem tettem pektinbontót. Két alkalommal adtam hozzá vizet (pontosabban cukorszirupot), összesen kb 15 % folyadék, de ennek ellenére 2 hét után is olyan kemény volt a pép, hogy egy macska simán elment volna a tetején :D Attól még kierjedt, de főzés előtt alig győztem vizezni, hogy egyáltalán forogjon benne a keverő. 

Az első esetből tanulva a hétvégén cefrézett második tétel már kapott pektinbontót (1 g Lallzyme/44 kg alma pép), élesztőt, és 1 kg napfényt, összesen 3 l vízzel. Már másnapra nagyon szépen levesedett, most csendesen pöfög.

Szóval kellett bele a pektinbontó.

logi22 Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87449

OK, köszi!

Előzmény: Miklós1 (87448)
Miklós1 Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87448

Ha nem tudod lefőzni azonnal a cefrédet, akkor a cefre tárolás módja két helyen is le van írva az egyszeregyben. A 7. oldal közepén a Savazás fejezetben és a 8. oldal alján a barna betűk. A kénezésről meg a cefrehibáknál van szó a 15. oldal barna betűi: "Pimpósodásra ne szórjunk ként, mert..." . Sose szórjál ként mert...

logi22

Tehetsz pektinbontót a barackhoz is, attól, hogy pépes még van mit feltárni benne molekula szinten. Te is olvasd az egyszeregyet.

Előzmény: Kezdőcefrész (87445)
logi22 Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87447

Egy gyors kérdés; a sárgabarackot elég jó pépessé össze tudtam zúzni a cefréhez. Ettől függetlenül adjak hozzá még pektinbontót?

benchmade Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87446

Előrebocsájtom, nulláról indultam, csak az itt tanultak alapján cefrézek, és főzök.  Az utóbbi napokban, sok szó volt az opálosodásról, ezért a tegnap tisztázott kajszimon próbálgattam. Szénsavmentes Szentkirályival, próbára egy fél litert 41 fokosra higítottam.  28 C a hőfoka, a 41 fok, már korrigált érték. Ezen a hőfokon gyönyörű tiszta az anyag, most betettem a hűtőbe, kiváncsian várom, hidegen is megmarad e, a tisztasága.

Kezdőcefrész Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87445

Üdv néktek ott a túl oldalon!

 

 

Úgy néz ki, hogy nem fogom tudni mindjárt kifőzni a cefrémet, ami még szépen forrdogál, de már nem rakok bele több gyümölcsöt. Viszont cefre állapotában lehet, hogy egy-két hétig tárolnom kellene.

 

Mi a módja ennek? Kell-e valamiféle tartósítószer bele, vagy hallottam olyat, hogy kénnel meg kell szórni a tetejét, és akár több hónapig is lehet tárolni... lehetséges ez, vagy másképpen kell?

Miklós1 Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87444

Ha a fügének magas a cukortartalma, akkor miért teszel még hozzá 2-3%-ot? Az egyszeregyben több helyen (a befőtteknél és a fügénél) azt írtam, hogy a magas cukortartalom miatt kell vizezni a cefréjüket. Érdi bőtermőnek is ezért lassú az erjedés most, mert nem vizezte.

Az elválasztási ábrára még annyit, hogy az "üstben marad" és az "előpárlattal távozik" csak az 1 vonaltól nagy távolságban igaz, amit a metanolnál láthatunk az a mi főzőinkkel nem kihasználható elválasztást jelent, mondhatjuk, hogy az etanol és a metanol együtt jön (arányuk változatlan).

Előzmény: TINTUS (87436)
sogi01 Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87443

                                          vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.try.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (87373)
Tucso69 Creative Commons License 2013.07.29 0 0 87442

Köszönöm kedvességed, ez a rész kimaradt (biztos csajoztam)

 

Az utolsó mondatodhoz hozzáfűznék.

"Szerintem nem feltétlenül ezért hígítunk, hiszen a kozmaolajoktól végül nem a második desztillációval, előpárlati frakcióként szabadulunk meg, hanem a hígabb, vizes oldatban való korlátozott oldhatóságukat (és hűtésre való kiválásukat) használjuk ki."

Igen, első főzésnél a Szőllősy-féle szűrő végzi a dolgát, és a kozmaolajok nagy részét kiiktatja, de a diagramm alapján biztosan elválaszthatunk az előpárlattal maradék kozmaolajat.

Nekem először kellett fagyasztó-szűrő segítséghez folyamodnom, idén faepernél, igaz kapott cefrével!

Előzmény: vasbicikli (87441)
vasbicikli Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87441

Itt elmélkedtünk róla annak idején, hátha ez is segít.

Előzmény: Tucso69 (87417)
sogi01 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87440

Úgy tudom a fügének magas a cukortartalma....és a párlata finom:-D

Előzmény: Tucso69 (87439)
Tucso69 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87439

Vigyázz, a savhiány becsap!

Nem néztem utána a füge cukortartalmának, de ott van a cseresznye v. meggy, a cseresznyét érezzük édesebbnek, mert alacsony a savtartalma.

Előzmény: TINTUS (87436)
snapszmester Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87438

Már rég óta írogatok és nem emlékezhetek minden szóra, de a lényegre igen.

Soha nem támogattam az egy lépcsős rendszereket.

Ha rám hivatkozol légy szíves a hozzászólásomat idézve tedd.

Előzmény: Feriba51 (87421)
TINTUS Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87437

http://www.palinkaust.hu/hu/content/gyik :

 

A pálinkafőző teljes belső részét, ezen belül pedig főként az üstöt nagyon alaposan, vízzel ki kell mosni, valamint az esetleg odakérgesedett cefremaradványokat és leégéseket ki kell kefélni a készülék belsejének megkarcolása nélkül. A pálinkafőző tisztításához használhat magas nyomású víztisztítót is, azonban vigyázzon a tömítésekre. Ha nagyon piszkos lett a pálinkafőző vagy alapos tisztításra van szükség (például ha illóolaj kinyerése után pálinkát szeretne főzni), akkor javasolt forró szóda lúgba áztatni a szétszerelt darabokat, majd az egészet alaposan átkefélni. A páracső tisztításához hosszú nyelű palackmosó kefét használjunk. Az öblítést legjobb, ha úgy végezzük, hogy többször vizet teszünk az üstbe és hűtés nélküli lepárlást végzünk, a gőz alapos munkát fog végezni.
 
A barnás színű réteg a pálinkafőző külsején egy természetes védőréteg, mely védi a korróziótól és a mechanikai sérülésektől. Ha ennek ellenére azt szeretné, hogy az Ön pálinkafőzője csillogó maradjon, akkor több módszer közül is választhat.
 
Háztartási ecettel (vagy egy meleg savas fehérborral) is újrafényezhető a vörösréz pálinkafőző külseje, jobb azonban, ha citromsavat használ, a nagyon makacs eseteknél pedig kénsavat alkalmaz. Figyeljen rá, hogy nagyon mérgező és veszélyes anyagokkal dolgozik, és a kénsav a legfelső vörösréz réteget egyszerűen feloldja és így vékonyítja is az anyagot. Húzzon védőkesztyűt, vegyen fel védőszemüveget. Kb. 30%-osra hígított oldattal gyorsan fényesítse át a pálinkafőzőt, majd bőséges vízzel öblítse ki és azonnal szárítsa meg egy puha ruhával – más esetben végignézheti, ahogy azonnal visszasötétedik a felület.
 
A vörösréz pálinkafőzők külsejének csillogóra varázslásának legegyszerűbb és legolcsóbb módja, ha egy citromot negyedekre vág és sóba nyomva átdörgöli vele a készülék külsejét, majd folyó vízzel alaposan lemossa és gyorsan puha ruhával megtörli. Kisebb pálinkafőzőknél forró sós, ecetes vízben is tisztíthatjuk a készüléket. Ekkor vizet öntünk egy fazékba, öntünk bele étkezési ecetet, teszünk bele sót és belemerítjük a pálinkafőző darabjait úgy, hogy a kezünket ne forrázzuk le vele. Alaposon öblítsük le és töröljük tisztára, lehetőleg minél gyorsabban. Ezzel a módszerrel a nehezebben elérhető helyeken is csillogóvá lehet tenni a lepárlót.
Mindkét módszerről rövid videónkat itt tudja megnézni.
 
Természetesen forgalmazunk speciális, vörösréz tisztító szert is, mellyel szintén csillogóra lehet tisztítani a pálinkafőzőket és az egyéb, vörösrézből készült dísztárgyakat.

Előzmény: kona.king (87420)
TINTUS Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87436

szerintem nem kevés, hisz összeragad a kezünk.

 

Előzmény: Érdi_bőtermő (87434)
Tucso69 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87435

Mostanában sokszor le lett itt írva, hogy akkor pimpósodik, ha alacsony a cukortartalom.

Becsülendő, ha nem használ valaki cukrot, de kozmaolaj ellen is hasznos.

 

Babar, küldök ékezetes betűket:

ööööööööööööüüüüüüüüüüüóóóóóóóóóóóőőőőőőőőőőőőúúúúúúúúúúúúúéééééééééééééééááááááááááááűűűűűűűűűű

Használd egészséggel! Amúgy tetszik a távirati stílus, ez is retró már! :-)

Előzmény: Érdi_bőtermő (87434)
Érdi_bőtermő Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87434

Köszi a választ!

Valami "különös"-nek kell lennie!

Én sem a földről szedtem, aprítottam, pektinbontó, élesztő+táp, savazás ph 3,3-ra. És szobahőmérsékleten (ami manapság 24 Cfok) úgy megpimpósodik, hogy csak na!

Most alacsony hőmérsékleten próbálom erjeszteni hűtőszekrényben (14-18 Cfok között) hidegtűrő élesztővel. Meglátjuk a jövő héten!

A cefre forrása inkább lustának mondható, nem fejleszti erősen a  gázt és az illata sem olyan erősen alkoholos, mint pl. a kajszi cefrémnek. Kevés a cukortartalma a fügének?

 

Előzmény: TINTUS (87324)
barkócza Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87433

Gyümölcsből, pláne a cukorcefréből ha megfeszülsz, sem tudsz lényeges mennyiségű metanolt előállítani. Az, hogy a házipálinka veszélyes mennyiségű metanolt tartalmazhat, egyértelműen a hivatásos szeszfőzők rémhírtejresztése. Metanolmérgezés Magyarországon jó harminc éve nem volt, és akkor is mindig kizárólag a lopott ipari szeszből pancsolt lőre volt a felelős - ugyanúgy, mint a nemrég történt cseh mérgezéseknél.

Előzmény: obsitos3 (87431)
Pohárnok49 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87432

Szervusztok.A következőképpen cefrézem a bodzát:Az érett  bodzatányérokat 2-3cm-es szárral szedem le a bokorról-fáról egy nagyobb edénybe .hazaviszem és egy nagyfogu nyeles női fésűvel a száránál fogva lebogyózom az erjesztőhordóba mivel nincs bogyózógépem.1 óra alatt kb 30kg-meg lehet tisztítani.Ezután a keverőszárral zúzom és a rárakódott apróbb bodzaszárdarabkákat időnként letisztítom.Ezután 2-3% cukor, élesztő,pektinbontó.Pár nap alatt kiforr és egyből főzöm.Ha később főzöm akkor savazom 3 PH-ra.Eddig még sikerűlt ez a módszer.

Előzmény: supertifoso.12 (87399)
obsitos3 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87431

Sziasztok!Ezek szerint a főzés milyensége,a technologia jelentősen nem befolyásolja a metil mértékét.Én nem járok bérfőzdébe,de hátha valaki tudja:a beérkező cefréket vizsgálják metilalkohol tartalomra?Mert ha nem,akkor az onnan kikerülő pálinka ugyanolyan veszélyt rejt,mint a házi.Legalábbis ebből a szempontból.

Előzmény: kupeci (87429)
Babar66 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 87430

Kedves Feriba.

Pedig bizony van eertelme a versenyeknek. Pl. anyukaam is azt mondja, hogy milyen joo a borunk, de een tudom, hogy milyen kategooria,

mert koostoltam maar joonehaanyat, jobbat is, rosszabbat is ees aaltalaaban igazuk volt a biraalooknak. Egyezett a veelemeenyünk.

Ez meeg inkaabb igaz a sörversenyekre. Ott szigoruubb standardok vannak, aminek meg kell felelni egy-egy kategooriaaban. 

De aaltalaaban a paalinka biiraalook sem tegnap kezdteek a szakmaajukat (mert mint minden mesterseeget, a koostolaast is bizony lehet tanulni) 

Az maar maas keerdees, hogy valaki tud-e, akar-e elfogulatlanul viszonyulni a sajaat termeekeehez. 

(Elneezeest a taavirati stiluseert, meeg mindig nincs eekezet.)

üdv, Babar.

Előzmény: Feriba51 (87421)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!